'Lenzerheide... Mmmmmm' Toerisme Westfriese Flora volgend jaar wat ruimer van opzet Legoland boekt record ZATERDAG6NOVEMBER1993 In Verbier (Wallis, Zwitserland) is het winterseizoen nog nooit zo vroeg begonnen als dit jaar. Vorige week vrijdag reeds werden de skipisten van het Lac des Vaux (2540 meter) geopend. Er ligt een laag verse sneeuw van iets meer dan 40 centimeter. Info: Office du Tourisme Verbier, telefoon 09.41.26.316222. Fietsen in Californië OREGON Lassen Volcanic National Pare T" /Mineral Willows; <Chico San FranciscoA IDAHO NEVADA Grote Oceaan CALIFORNIË Los Angeles Vakantie Zweden stuk goedkoper Doordat de belasting op toeris tische activiteiten omlaag werd gebracht van 21,5 naar 12 pro cent. is Zweden als vakantie land opnieuw een stuk goedko per geworden. Eerder droeg de devaluatie van de Zweedse kroon daar al toe bij. Niet alleen de prijzen van de accommoda ties gingen omlaag, ook voor het binnenlandse vervoer hoeft minder te worden betaald. Zó werd een treinkaartje voor het traject Stockholin-Göteburg 36 gulden voordeliger. My Way voor de jonge toerist My Way, het jongeren reispro gramma van Arke, komt in 1994 uit met een programma dat is afgestemd op jeugd van 14 tot 17 jaar. Directeur Jan de Ridder hoopt hiermee een nieuwe markt aan te boren. De brochu re zal vooral zogenaamde doe- vakanties bevatten. Als vervoer middel wordt gebruik gemaakt van bus en trein en het slapen gebeurt in tenten, jeugdherber gen en pensions. Reisbegeleiding zal een grote rol spelen, net als informatie-avon den. My Way is de tweede tour operator die zich op de jeugd- markt stort. Verleden jaar sep tember introduceerde NB BS het Snowstarswinterprogramma voor skiërs van 12 tot 20. Meer toeristen naar Noorwegen Volgens de Noorse overkoepe lende toeristische organisatie NOTRA, zijn er in het eerste halve jaar van 1993 6 procent meer reizigers naar Noorwegen gekomen dan in de zelfde pe riode van 1992. Het aantal gas- tennachten nam toe van 2.005.000 tot 2.127.000.1.r was een groei begroot van 4 pro- De toename van het aantal gas- tennachten is vooral te danken aan de grote belangstelling uit Duitsland (een plus van 23 pro cent), maar ook Nederland scoorde uitstekend: een stijging van 14 procent. Eerste analyses wijzen uit dat steeds meer toe risten gebruik maken van veer boten. Afgelopen juli, per tradi tie de drukste maand van het jaar, vervoerden de ferries 60.000 passagiers meer dan in juli 1992 (659.000 tegen 599.000). Test dakkoffers In de laatst verschenen Consu mentengids (novembernuin mer) is een test van veertien verschillende merken dakkof fers opgenomen. De op het dak van een auto vastgesjorde kis ten zijn vooral populair bij win tersporters die er naast hun ski- materiaal ook andere bagage in vervoeren. De ionsumenten bond testte de dakkoffers vooral op montagemogelijkheden, de invloed op het rijgedrag van de auto, diefstalgevoeligheid en veiligheid. Eco-toerisme aan de kaak gesteld In natuur geïnteresseerde toe risten zijn zeker als ze in groepen op vakantie gaan een ernstige bedreiging van de dierenwereld. Dat is de mening van Worldwide Fund for Nature en de Whale Delphin Conser nation Society. Vooral die laatste organisatie kijkt met zorg naar de fors groeiende belangstelling voor 'whale watching' (walvissen kij ken) in onderhand al meer dan dertig verschillende landen. Door de constante verstoring krijgen de dieren te weinig rust De Amerikaanse walvisonder zoeker Erich I loyt noemt cco- toeristen al de grootste plaag („Ze worden erg agressief als ze vinden dat ze te weinig walvi* hebben gezien") van de moder ne tijd en pleit voor maatrege len. REISBERICHTEN Info Lenzerheide Afstand Amsterdam - Len- zerheide/Valbella: 1000 ki lometer. Dichtstbijzijnde station Chur (ongeveer drie kwartier met de postbus), dichtstbijzijnde vliegveld Zürich (ongeveer twee uur met de trein). Hoogte: 1230 - 2865 meter. Aantal bedden: 12.000. Liftinstallaties: 1 kabine- baan, 2 gondels, 7 stoeltjes- liften en 28 sleepliften. Wachttijden: Kunnen op zondag flink oplopen door de week gering. Totaal kilometer aan afda ling: 150 kilometer. Ligging van de skipistes: oost en west. Moeilijkheidsgraad: over grote deel rood (middel zwaar). Kinderopvang: Ja. Langlaufmogelijkheden: 50 Kilometer gespoorde loi pen, waarvan 2 kilometer met kunstlicht. Parcours is vrij pittig. Verdere sportieve ont spanning: Veel sneeuwvrij gemaakte wandelwegen, ook in het skigebied, zwem bad, tennis, squash! indoor golf, curling, rodelen, para- chutevliegen, ballonvaren. Prijspeil: skipas 6 dagen 197 Zw. Fr. Kinderen t/m 15 jaar 118 Zw. Fr. en senioren jeugd 16 t/m 20 jaar 158 Zw. Fr. Avondvertier 10 Bars, 4 discotheken en 1 bioscoop. Taal: Duits. Bijzonderheden: De skibus rijdt slechts tot 17.00 uur. Het is daana niet eenvoudig om van Lenzerheide naar Valbella te komen of omge keerd. Afstand tussen beide dorpjes is zon 4,5 kilome ter. Nadere inlichtingen: Ver- kehrsbüro Lenzerheide/Valbella, CH 7078 Lenzerheide, telefoon (vanuit Nederland) 09.41.81.34.34.34 of het Zwitsers Verkeersbureau, Koningsplein 11/Postbus 20001, 1000 HA Amster dam, telefoon 020 622.20.33 (folderlijn). Stratzerhorn, van de Stratzer- horn naar Heidbühl en van Heidbühl via Churwalden naar Windegga. Blauw, rood en hier en daar een snufje zwart. Maar nergens echt moeilijk. Om nooit genoeg van te krijgen. Of je moet natuurlijk op don derdag met de skischool naar Arosa gaan. Nog mooier. Aan het dagtochtje kan reeds door de enigszins gevorderde skiër worden deelgenomen. Hij dient slechts te beschikken over een behoorlijke conditie. De wondTe wereld van de winter sport. Ongerepte sneeuw, ge suis van ski's, dramatisch mooi landschap en plotseling de beau monde in Arosa. De terugtocht was nog prach tiger. De zon zeilde steeds lager over de toppen om te verdwij nen in een laaiende waterval van rood, goud en oranje. Skiën zoals het altijd zou moeten zijn. „Was het mooi?" vroeg Jacob, 's avonds aan het diner een fles Dóle ontkurkend. „Mmmmmmmmmmm", de den wij. De Westfriese Flora 1994 in Bo- venkarspel zal zowel het leken publiek als de vakwereld meer te bieden hebben dan de Flora's van de afgelopen jaren. Dat zegt woordvoerder Loek Kraakman, die verder vertelt dat de ten toonstellingsruimte in vergelij king met 1992 is uitgebreid met 5500 meter. Kraakman: „Ook het aantal inzenders is groter dan in de af gelopen jaren. Maar die zullen wel allemaal een beetje moeten inschikken, want de bloemen- hal wordt niet groter. We heb ben trouwens een primeur: in de bloementuin is een beschei den hoekje ingeruimd voor een Israëlische kweker van 'orchidiola's', een soort gladio len met de geur van orchidee- In de afgelopen maanden hebben de organisatoren een aantal nieuwe ideeën uitge werkt. Daaronder het theater- /congrescentrum in hal 6. Naast de verschillende themabijeen komsten voor 'het vak', zal het theater plaats bieden aan licht amusement. Kraakman: „Zeker is al dat op woensdag- en zater dagmiddag het programma zal zijn gericht op de jeugdige be zoekers." Een ander nieuw onderdeel waarvoor grote belangstelling bestaat is de agrituin, een grote 'boerderij' waar het hele scala aan agrarische activiteiten wordt belicht. „Dat woord boer derij moet je wel symbolisch zien. Want zowel veeteelt, ak kerbouw, de bollen-, groenten- en bloementeelt zijn er verte genwoordigd." Kraakman durft nu al te spre ken van een 'toptentoonstelling waarin alle agrarische facetten van Noord-Holland aan bod ko men'. „Een tentoonstelling waar het hele gezin en mensen uit het vak moeiteloos een hele dag kunnen doorbrengen. We heb ben uitgerekend dat een gewo ne rondgang dik vijf uur in be slag neemt. Wie in bepaalde on derdelen geïnteresseerd is, zal aan die tijd niet genoeg heb ben." De Flora wordt gehouden van 18 tot en met 27 februari 1994. Tegelijk met mr. Frans Dony verdwenen de Hollanders De slechte zomer ten spijt heeft het Deense attrac tiepark Legoland in Billund een record aantal be zoekers kunnen begroeten. Het 25 jaar oude, uit legosteentjes opgebouwde, park ontving 1.284.832 mensen. Dat waren er bijna 100.000 meer dan in 1992. Uit Nederland brachten 45.000 toeristen een visite. Die zullen vooral belangstel ling hebben voor de 'Hollandse wijk', die begin dit jaar werd geopend. FOTO ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Via Romana, nummers 1 en 2 De Alliance Internationale de Tourisme (AIT), de overkoepelende toeristenorganisatie, heeft twee thematische autoroutes door Euro pa uitgezet. Beide zijn geïnspireerd op de Romeinse invloed op de hedendaagse Europese beschaving. Via Romana nummer 1 door kruist Frankrijk, de Benelux. Duitsland en Groot-Brittannië: tocht nummer 2 Spanje, Zuid-Frankrijk en Italië. Van de trajecten zijn Nederlandstalige edities verschenen. Ze zijn verkrijgbaar bij de ANWB-kantoren en kosten 6,95 per stuk. Zwitserse ski-vakantie all in Vorig jaar slechts mogelijk in het laagste laagseizoen; nu ook van 8 januari tot 5 februari en van 5 maart tot 2 april: een week skiën voor 999 gulden in een luxueus Zwitsers wintersportoord (Davos, Arosa of Lenzerheide). Bij de prijs inbegrepen: half pension in een driesterren hotel en een zesdaagse skipas. Info: Helvetia Reizen te Rhenoy, telefoon 03458-2200. Tijdschrift vrije wandelaars NEMO, de vereniging van vrije wandelaars die vijf jaar geleden werd opgericht, heeft een eigen tijdschrift. Het heet om voor de hand liggende redenen 'De Vrije Wandelaar', wordt toegezonden aan de leden en is via de losse verkoop verkrijgbaar bij de gespecia liseerde wandelboekhandel. NEMO richt zich vooral op liefhebbers van het Onverharde Pad en zet zich ook in voor het behoud daar- Info: NEMO te Amsterdam, telefoon 020 - 623.81.84. Mallnitz moderniseert Het wintersportdorpje Mallnitz (Karinthië), vooral befaamd om de uitstekende beginners- en toerenskifaciliteiten, is er eindelijk in ge slaagd de Ankogel Bahn te verbeteren. De oude gondel die de prachtige afdaling op de Ankogel (2700 meter) ontsluit, is vervan gen door een modernere. Het aantal skiërs dat per uur kan worden vervoerd, is daarmee verdrievoudigd (van 300 naar 900). Bovendien is op de Ankogel een tweede sleeplift in gebruik genomen. Een der de zal naar verwachting volgende winter worden geopend. Drie jaar geleden werd de stoeltjeslift naar de Haüssleralm al vernieuwd. Info: Verkehrsamt Mallnitz, telefoon 09 - 43 - 4784 - 290. Veilig op motorvakantie Bij de ANWB verscheen een brochure onder de titel 'Veilig op de Motor'. Daarin ook een ettelijke pagina's omvattend hoofdstuk 'Met de motor op vakantie'. Een degelijke reisvoorbereiding, zo meldt de Wielrijders Bond niet geheel onverwacht, is onontbeerlijk. Verder tips over de technische voorbereiding en de wijze waarop extra kampeerspulletjes kunnen worden meegenomen. Extra waar schuwing: Niet elke camping is motorvriendelijk, maar er zijn er ook waarop tent en motor naast elkaar mogen staan. De brochure is af te halen bij de ANWB en ANWB/VW-vestigingen. Skiseizoen al vroeg begonnen De Stichting Sportevenementen van toerfietsclub Le Champion breidt haar fietsvakantieprogramma steeds meer uit. Bovendien worden oude succesnummers herhaald. Zo staat de rit door Indo nesië al jarenlang op het programma en lijkt het met de 'Ronde van Californië' dezelfde kant op te gaan. De tocht voert de fietser door het noordelijk gedeelte van de Amerikaanse staat en duurt van 23 april tot en met 17 mei. De etappes zijn gemiddeld niet langer dan 100 kilometer. Op verschillende plekken (het fameuze Yosemite Park, Sonora) zijn rustdagen voorzien. Op dinsdag 9 november (Motel Akersloot van 19.30 tot 22.00 uur) en zaterdag 20 november (Motel Breukelen van 14.00 tot 17.00 uur) worden informatiebij eenkomsten gehouden. Info: Stichting Sportevenementen Le Champion in Heiloo, tele foon 072-338136. goten huldiging in het Hotel Kurhaus, moeten hem meer voldoening hebben geschonken dan de radio's. Blasi immers, beschikte net zo min als de meeste andere inwoners van Lenzerheide/Valbella, over elek triciteit aan huis. Barth: „Hij had niets aan die apparaten. Volgens mij heeft hij ze meteen verkocht. Misschien wel voor een fles Kirsch wasser." Met Dony, die alweer enige tijd geleden overleed, verdwe nen de Hollanders. De macht van de publiciteit waarschijn lijk. Lenzerheide/Valbella werd weer helemaal van de Zwitsers. Van die uit Zürich vooral. De grote stad ligt op anderhalf uur rijden. Vaak nog minder. Dat heeft tot gevolg dat het op de pistes en terrasjes in de week einden nog wel eens druk mag zijn. Maar dat is op maandag weer voorbij. Zwieren en zwaai en, overal waar je wil. Muizepaadje Het skigebied van Lenzerheide- /Valbella kan worden opge deeld in twee secties: die van de Statzerhorn en die van de Rot- horn. Het eerste gebied ligt 's ochtends in de zon; het tweede 's middags. Beide gedeeltes zijn met elkaar verbonden, maar het Lenzerheide, met op de achtergrond het skigebied van de Stratzerhorn. daartoe aangelegde muizepaad je bij Parpan is zo slordig aan gegeven, dat de traverse zich nogal moeilijk laat vinden. Maar waarom zou je overste ken? Voor de zon? Voor de Rot- horn hoef je het in elk geval niet te doen. De afdaling van de 2865 meter hoge reus is er met de haren bijgesleept, lijkt het wel. Eerst een lief hellinkje en vervolgens een lang, nauwelijks dalend sneeuwstraatje, waar voor die van Lenzerheide zelfs een aantal donkere tunnels hebben moeten boren. Oerver- velende route, ondanks het bij tijd en wijle schitterende uit zicht. Maar bij de bocht boven Mot- ta wordt het plotsklaps aanzien lijk plezieriger. Prachtige, brede afdalingen zover als het oog reikt. Lenzerheide/Valbella op z'n best. Hoewel... Aan de ande re kant is het dus inderdaad nog mooier. Je hebt van die skige bieden waarop je op slag ver liefd wordt. De Stratzerhorn is er een van. Eindeloos mooie pistes die door een web van lif ten slim aan elkaar zijn geregen. Van de Piz Scalottas naar Alp Nova (mooi terras, chagrijnige bediening) ga door naar Spoina en bestel een Kaft Sla lom, van Alp Nova naar Alp Lavoz, van Alp Lavoz naar de Jacob was er dol op. De Friese ober van hotel Panorama: „Als dorp stelt Lenzerheide misschien niet zoveel voor. Een lange weg met huizen en hotels". Maar het skige bied... Mmmmmmmm." En terwijl hij van duim en ringvinger een cirkel maak te, trok Jacob het gelukzali ge gezicht van iemand die na vier dagen woestijn in de verte een bierpomp ont waart. „Weet u wat het is? Je hebt hier van die lekkere lange liften. Het duurt even voordat je boven bent, maar het duurt ook een tijdje voordat je weer bene den bent. Heerlijk." LENZERHEIDE ROB v. d. DOBBELSTEEN Op Jacob kon je afgaan, bleek al ras. Maar wat wil je, de skiën- de ober uit Hallum had de lunch reeds in zoveel winter sportplaatsjes uitgeserveerd, dat hij wist waar hij het over had. De fijnste afdalingen lagen on der de Statzerhorn, adviseerde hij tijdens het afruimen op sa- menzweerderstoon, maar die van de Piz Scalottas mochten er ook zijn. „Een FIS-afdaling", legde hij enthousiast uit, „dwars door het bos." En opnieuw bo gen de toppen van duim en ringvinger zich naar elkaar. En opnieuw hoorden we „Mmmmmmmm." Met Lenzerheide/Valbella is iets merkwaardigs aan de hand. Het plaatsje hoog boven Chur behoorde in de jaren vijftig tot de eerste Zwitserse wintersport dorpen die zich in Nederland bekendheid verwierven. Met dank aan mr. Frans Dony, de prins van de Nederlandse Ski Vereniging, die niet ophield de lof van het plaatsje te bezingen. 'Meester Frans' gaf bij voorkeur belet in het aartssjieke, rijk ge ornamenteerde Hotel Kurhaus, dat zich prompt ontwikkelde tot een enclave van Hollandse no tabelen. Maar die ging teloor. Philips-Derby Waarom? Joe Bearth kon het ons niet vertellen. Dingen ver anderen nu eenmaal. Ook in Lenzerheide. Maar de FIS-Ab- fahrt, zo smikkelde de beheer der van de VW-dependence in Valbella vergenoegd, wordt in Lenzerheide nog steeds de Phi- lips-Abfahrt genoemd. Dat wel. Bearth: „Vroeger heette de FIS- wedstrijd van Lenzerheide de Philips-Derby. Dat kwam, je kon er een radio winnen uit die fabriek. Dat was iets onge hoords toen. Had Dony ver zorgd. Alle cracks kwamen er op af." Ondanks die verbitterde con currentie legde Roland Blasi, de 'onvergetelijke' (Bearth) direc teur van de plaatselijke skischool, het traject drie jaar achtereen het rapst af. De eer en de met liters Schnapps over-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 27