Bezinning bij DIOK 4 1 De doorbraak van Arjan van der Laan J1 1 n Sport 1 chtergrond 1 i door: Gert-Jan Onvlee 1 chterlijn ZATERDAG 6 NOVEMBER 1993 25 DIOK wil met zijn tijd meegaan. Hofleverancier zijn voor het Nederlands rugbyteam alleen is niet zaligma kend. De gerenommeerde Leidse club, vijf jaar lands kampioen op rij, moet ook verder en daarvoor is een beleidsplan over een professionele organisatie, leden- aanwas en financieel beheer eveneens noodzakelijk. Op de ledenvergadering van 26 oktober gingen de leden met de ontvouwde nieuwe toekomstvisie accoord. Toch vielen er spaanders. Van de zomer tekende Arjan van der Laan een twee-jarig con tract bij Sparta. Het eerste seizoen bij de Rotterdamse eredivi sieclub was de van za terdag eersteklasser ARC gekomen mid denvelder namelijk goed bevallen en dat gevoel was wederzijds. De Nieuwkoper toon de zich content over de veertien gespeelde wedstrijden in de hoofdmacht, waarin hij vijf keer als basis speler werd opgeroe pen. Vooral assistent trainer Henk van Stee was van de zoon van een taxi-ondernemer gecharmeerd. I I door: Ad van Kaam Gisteren is de competitie in de NBA - de Amerikaanse profliga van het basketbal - van start gegaan. Zonder Michael Jordan, speler van drievoudig kampioen de Chicago Bulls en zonder concurrentie de grootste atleet van het laatste decennium. Zonder Reggie Lewis ook, de grote belofte van de Boston Celtics die op 23-jarige leeftijd werd getroffen door een hartstilstand. En zonder de betreurde Kroaat Drazen Petrovic van de New Jersey Nets die bij een auto-ongeluk om het leven kwam. De NBA zal, het moge duidelijk zijn, nooit meer dezelfde zijn. Een NBA zonder Jordan Hoe tragisch het veel te vroege verscheiden van die twee jonge talenten ook moge zijn; dat laatste heeft natuurlijk vooral betrekking op het volkomen onverwachte afscheid van superster Michael Jordan. '1 quit', zei hij simpel op de drukst bezochte persconferentie van het jaar, 'Ik kap er mee'. De sportwereld stond perplex. Hier was inderdaad iemand die op het hoogtepunt van zijn roem een vette'streep onder zijn carrière zette - zoals het een echte ster betaamt, nietwaar - en iedereen vond het nog veel te vroeg om afscheid te nemen van dit fenomeen. Terecht. Want zoals Jordan zijn sport en zichzelf verkocht was er geen tweede. Zijn prestaties spreken voor zich. Drie NBA-titels op rij, topscorer sinds jaar en dag, twee olympische gouden medailles, vele malen beste speler van het jaar. Maar daarnaast vooral: idool van de jongeren. De eerste echte mondiale mega-ster. Van Rio de Janeiro tot Peking en van Chicago tot Zutphen liep de jeugd weg met 'Air', zoals hij in de wandel wel wordt genoemd. En met de schoenen die hij aanprees. Want het Amerikaanse sportmerk Nike is godsgruwelijk groot geworden van Jordan en zijn tv-spots. Hoe moet het nu verder met de NBA, die in tijdsbestek van twee jaar supersterren als Magie Johnson (besmet met HIV-virus), Larry Bird (rugperikelen) en Michael Jordan (golf) kwijtraakte? Spelers die ervoor zorgden dat het basketbal de snelst groeiende sport op de aardbol werd? Welnu, de vooruitzichten zijn niet erg aanlokkelijk. Zijn er dan geen opvolgers? Misschien. Althans, mannen als Shaquille O'Neal, Larry Johnsson, Chris Webber en Anfernee Hardaway lijken alles in zich te hebben om in pakweg een paar jaar tijd de grote namen te doen vergeten en hun eigen stempel op het basketbal te drukken. Alleen, er is een tendens te bespeuren die het ergste doet vrezen. Die van de 'levenslange' supercontracten. Want voornoemd kwartet mag dan wel talent hebben, iets bereikt in de orde van Jordan, Bird of Magic hebben zij geen van vieren nog. En de vraag is maar of ze wat zullen bereiken. Maar hun respectievelijke clubs schroomden niet - of konden anders, bang als ze waren deze spelers kwijt te raken - om deze 'rookies' voor soms zes, zeven of acht jaar vast te leggen. Tegen bedragen waarvan Jordan alleen maar kon dromen. O'Neal: 70 miljoen dollar, Johnson: 84 miljoen, Webber: 90 miljoen. Ja, U leest het goed: 90 miljoen.... dollar. Die hoeven dus nooit meer te werken. De kans is groot dat ze dat, met dergelijke absurde contracten op zak, ook daadwerkelijk na enige tijd niet meer doen. De mogelijkheid is eveneens latent aanwezig dat het publiek, als het ook maar even tegenzit, zich afwendt van de pseudo-sterren. Dat de mensen nog niet vergeten zijn hoe Magic, Bird en Jordan eerst jaren het allerbeste van zichzelf hebben gegeven voor het basketbal om dan pas te oogsten. Dat ze niet zitten te wachten op spelers die voorlopig alleen nog maar naam maakten door de omvang van hun salaris en schoenencontract. Als dat gebeurt, is de NBA terug bij af. Bij halflege zalen en tv- uitzendingen op tijden dat iedereen slaapt. Kortom terug in de tijd vóór Magic, Bird en vooral Jordan. Toen het 'Dream Team' nog louter uit langslapers bestond en niemand wakker lag van de NBA. De klucht is ten ein de. De basketballers van EBBC Den Bosch kennen dit seizoen geen Europese verplichtingen meer. De ploeg die eerder dit jaar al door Leverkusen uit de Europa Cup werd gebald, redde het in de derde ronde van de EC voor bekerwinnaars niet tegen Split. Deze week eindigde het duel in Split weliswaar in een 94-94 ge lijkspel, maar thuis werd eerder dik met 62-78 verloren. Tegenover die uitschakeling staat echter wel weer een heel positief punt. Spelers en bege leiding van de oude aartsvijand i Parker Leiden zijn inmid dels weer in Nederland terugge keerd. Veilig en wel. En dat is ook heel wat waard. Er zijn er in ieder geval heel wat in het voor malige Joegoslavië die dat niet er kunnen zeggen. Het is bekend. De basketballers t Den Bosch hadden die tweede wedstrijd liever niet in dat Kroatische Split gespeeld. Huid en haar riskeren voor een potje basketbal, dat zag men daar in Den Bosch absoluut niet en. Ik kan me daar wel wat bijvoorstellen. De internationale basketbal- bond merkwaardig genoeg niet. De FIBA wenste immers abso luut niet in te gaan op het vrien delijke verzoek van het bestuur i Den Bosch de wedstrijd in i wat vreedzamer gebied te laten verspelen. Waar de UEFA :en vergelijkbaar geval een verzoek van Ajax wel inwilligde (Hajduk Split moest uitwijken naar Ljubljana), toonde de FIBA zich absoluut niet ontvankelijk voor de Bossche smeekbedes. Het viel daar in Kroatië allemaal best mee, je kon daar moeite loos een partijtje basketballen, van oorlog merkte je er niets, EBBC moest niet zeuren. Aldus de FIBA, die niet toevallig de Kroaat Stankovic als belangrijk ste bestuurder in haar gelede ren heeft. Bestuur en spelers van EBBC Den Bosch wikten lang en uit gebreid, maar zwichtten uitein delijk voor de dreiging van een diskwalificatie en een boete die de club in een keer op (en waar schijnlijk over) de rand van een faillissement zou brengen. Jammer. Nu is er, afgezien van Split in sportieve zin, maar één winnaar in dit conflict. Inder daad, dat verstandelijk gehandi capte college van mannen en vrouwen dat de FIBA vormt. Een samenraapsel van idioten dat na de veilige terugkeer van EBBC in Den Bosch ongetwij feld tegen elkaar zal hebben ge zegd: 'Zie je wel. Niets aan de hand.' Misschien had er toch maar wat gebeuren. Het gevoel kwam van ver. Van heel ver. Van dik 23 jaar gele den, om precies te zijn. Feye- noord was bezig aan z'n opmars in Europa en moest het thuis opnemen tegen de gigant uit Italië, AC Milan. Uit was met 1 - 0 verloren, dus er viel wat goed te maken. Onder aanvoering van beide Willems werd het toen vrijwel onmogelijk geachte waargemaakt. De betonnen ver dediging van Milan werd twee maal geslecht, de finale tegen Celtic bereikt. Nooit gedacht dat een gevoel van zo ver terug nog eens zo sterk zou terugkeren. Nooit ver wacht ook dat ik nog een keer zo op een overwinning van Feyenoord zou hopen als toen, tegen Milan. Maar - ontkennen helpt niet - het was deze week wel zo. Na de veldslag in Oporto moest in de Rotterdamse Kuip de afrekening volgen. Merkwaardig toch hoe oorlog zuchtig je dan opeens kunt zijn. Hoewel, merkwaardig? De tele visiebeelden vanuit Portugal lo gen niet. En de vertaling van die woorden van Ivic, maandag avond in het Sportjournaal, ge sproken op het Rotterdamse Zestienhoven, was correct. 'Het was thuis een normale wed strijd. De scheidsrechter gaf te veel gele kaarten. Er waren geen blessures. De sfeer was goed voor een Europa Cup wedstrijd.' Ivic, de grootste vervuiler van het moderne voetbal. De uitvin der van negentig minuten niets. Zo'n man gun je toch een af straffing? Zoals je een elftal dat naar hem luistert ook al het slechte toewenst dat maar op een voetbalveld kan gebeuren? Het kwam er dus niet van. Zoals vooraf kon worden voorspeld, bleef de Portugese muur met niet al te veel moeite overeind. Zelfs moest De Goey er nog aan te pas komen om de beste kans van de wedstrijd te verijdelen, anders-was die door velen voor spelde Porto-treffer woensdag ook nog gevallen. Wondertjes hebben de eigen schap niet al te vaak voor te ko men. En twee keer binnen vijf entwintig jaar in dezelfde Kuip was blijkbaar te veel gevraagd. Nog één keer Flip. Flip Massaar, beter gezegd. De LFCer in hart en nieren (waarin eigenlijk niet) werd ter gelegenheid van zijn 75ste verjaardag op een feestavond verrast. De gemid delde mens die iets dergelijks overkomt, zou daar op z'n minst enigszins beduusd van zijn. Een vol clubhuis vinden, waar je hooguit de bouvier van de club verwacht, er is wel eens minder voor nodig geweest om mensen voor een dag of wat sprakeloos te maken. Niet echter Flip. Mister Kanarie piet zei wel dat-ie 'ontroerd' was, maar dat was-ie natuurlijk niet. Anders vertel je de burge meester van Leitien niet dat hij 'misschien wel populair is' maar 'ik nog veel populairder', daarbij wijzend op de drukte in het clubhuis. En het gaat natuurlijk al hele maal niet aan om de man voor wie je in het dagelijks leven nog wel eens wat klusjes opknapt te begroeten met de woorden: 'En daar is mijn rechterhand. Andrè de Jong van de Groenoordhal- len.' Flip blijft zelfs als feestvarken uniek. Cees Goekoop en Andre de Jong weten er alles van. ROTTERDAM E—1 Toen Rob Jacobs het esta- W fettestokje op Spangen overdroeg aan Han Berger Mh bleef dat geheim bewaard. C—4 Toch zag de nieuwe trainer Hl het aanvankelijk helemaal (ij niet in Van der Laan zitten. Maar na tien wedstrijden kan ook de oud-speler van Velox niet meer om de part- time-ambtenaar heen. ,,Ik vind Arjan een technisch goede voetballer, die behoorlijk twee benig en arbeidzaam is. Boven dien heeft hij een enorm uit houdingsvermogen, aldus Ber- j ger." Van der Laan staat dus ge woon in de basis - morgen in de stadsderby tegen koploper Feyenoord - en grijpt die kans uiteraard met beide handen aan. De 23-jarige Nieuwkoper tekende inmiddels al voor vier 1 doelpunten. Dat is veertig pro cent van de totale Rotterdamse productie en het zijn stuk voor stuk belangrijke goals geweest. 1 Het toeval kan in een (voetbal- 1 Jcarrierè een belangrijke rol spelen. ,,Ik herinner me dat Berger niet eens wist met welke spelers hij nu de eerste competitiewed- strijd tegen Heerenveen moest spelen. In de voorbereiding is het echter goed met me gegaan en daardoor mocht ik waar schijnlijk spelen. Daarna heeft hij me laten staan. Zo langza merhand mag ik toch wel er gens op rekenen. Al zal ik scherp moeten blijven. Op basis van krediet verdien ik nog niet te starten. Maar ik barst van het zelfvertrouwen en voel me rede- lijk ontspannen. Dat duidt op Kenners Van der Laan werkt aan zijn de finitieve doorbraak en die gaat er volgens kenners wel komen. De trainers waaronder hij werk te voordat Sparta hem contrac teerde, zijn stuk voor stuk en thousiast. Cor Kuneke was bij Nieuwkoop zijn mentor in de jeugd. De Woerdenaar spen deerde vele avonden aan de traptechniek van Van der Laan. In sessies van twee uur werd daar minimaal twee keer per week aan gewerkt. ,,Met links of rechts spelen maakt me nu niets meer uit. Cor had een goede traptechniek en daar heb ik van geprofi- I teerd", zegt de voetballer zelf. Meneer, het is een van de beste voetballers die ik (vier 1 jaar lang) in mijn handen heb I gehad. Ik heb aitijd het volste vertrouwen gehad dat hij ver- 1 der zou komen. Je moet maz- I zei hebben, maar Arjan ver- dient het." Vandaar dat Ku- neke de speler niet snel los liet. Hij legde contacten met I ARC en woonde twee jaar la ter de contractbesprekingen met Sparta bij. Jansen ,,Bij Nieuwkoop heb ik in de jeugd altijd mid-mid gestaan. Toen ik naar ARC ging kreeg ik van trainer Bert Jansen een po sitie achter de spitsen. Een jaar later mocht ik van Aad Koren een vrije rol vervullen", schetst Van der Laan zijn rol op weg naar Sparta. De club die Leide- naar Jansen zelf zo goed kent, want hij speelde er vele seizoe- ,,Toen Arjan bij mij in het team speelde was ik zeer posi tief over hem. Een zalige jongen om in de groep te hebben. Hij heeft een enorme actieradius en de goede instelling om er te ko men", zegt de oud-prof. ,,Hij is al binnen een jaar doorgebro ken en dat zegt al wat van zijn kwaliteiten", vindt Jansen, die de plooibaarheid en de leergie righeid van Van der Laan roemt. Sparta is niet zijn eindstation." „Arjan heeft een grote passie voor het voetbal", herinnert Aad Koren zich het optreden van de Spartaan in Alphense dienst. Het viel de oud-UVS'er al op dat Van der Laan nooit zijn stu die liet versloffen. ,,Met zijn loopvermogen als basis steeg hij boven de gemiddelde voetballer uit. Al was hij bij ARC alleen nog maar aan het leren. Ik volg hem nog wel als hij in de regio is en onlangs heb ik hem ook nog een kaartje gestuurd. Hij maakt nu mee wat het is om in de be langstelling te staan." Krijgsman Aardig detail is dat Van der Laan bij Sparta weer herenigd is met zijn oude ploegmakker van ARC, Dennis Krijgsman, die via Vitesse op huurbasis op Span gen belandde. „Lekker dat hij er bij is. Ik kon bij ARC al goed met hem opschieten. Nu rijden we vaak samen naar de training en ook in het veld gaan we goed met elkaar om." Volgens kenners komt Arjan van der Laan er wel. Voorlopig heeft de oud-ARCer het naar zijn zin bij Sparta. FOTO Ben de Bruyn Krijgsman: „In de voorberei ding hebben we vaak samen op een kamer gelegen. Dat is voor mij ook een lekkere binnenko mer. Verder jut je elkaar op. Of we concurrenten van elkaar zijn? Een beetje wel, hoewel we vaak samen spelen. Arjan voet balt lekker, maakt z'n acties en is aardig in vorm. Hij is wel heel erg met voetbal bezig. Een seri euze jongen, schoentjes poet sen, je kent dat wel. Maar heel vriendelijk ook." Van der Laan is niet iemand die zich het hoofd helemaal op hol laat brengen door voetbal. Daarnaast vindt hij het prettig om te werken. Als administra tief medewerker op de afdeling welzijn en onderwijs houdt hij zich ook op ander gebied met sport bezig. En verder probeert hij zijn studie MBA te voltooien. „Ik hou wel van leren", zegt hij zelf. Hij is duidelijk het type niet dat op een paard wedt. Al wil hij wel graag in de voetballerij sla gen. „Maar niet ten koste van alles." gezegd dat ik er mee zou nok ken. Nu ben ik alleen nog maar manager van de oud-internatio nals. Samen met Hans Go"rtz en Kees Koemans. We doen dat met z'n driee"n. Verder doe ik niets meer. Voorlopig kom ik ook niet terug. Ik maak even pasop de plaats." Van Veen, ad-interim praeses, geeft toe dat er fouten zijn ge maakt. „Het functioneren van Nico binnen het bestuur was dermate vertroebeld, dat we de dagen aan het aftellen waren. We hadden ook geen zin om hem veertien dagen als opper hoofd te hebben. Er is een on werkbare situatie als vijf, zes be stuursleden geen vertrouwen meer in hem hebben. Maar ik geef toe dat het op deze manier niet had gemogen. We zullen middels een openbaar schrijven toegeven dat we een blunder hebben begaan", trekt hij het boetekleed aan. Standpunt Hij is echter niet van plan op zijn schreden terug te keren en laat doorschemeren dat het doel de middelen heiligt. Zoals hij ook ten opzichte van Bos een duidelijk standpunt in neemt. „Tieme heeft laten we ten wel weer beschikbaar te zijn, maar we hebben met 320 leden te maken. DIOK is geen duiventil. Je kunt niet het ene moment weglopen en het vol gende moment weer terugko men. Dat kan niet, vind ik, en de meerderheid van het bestuur trouwens ook." Volgens-Van Veen staat DIOK op de drempel om een bestuur met een nieuwe voorzitter te presenteren. „We hebben éen kant en klaar plaatje en we wil len daar zo snel mogelijk mee komen", noemt hij de uitkomst van de maandag gehouden be stuursvergadering. „Ondanks alle misere van nu denken we daar beter van te worden. Onze huidige topclub vraagt zoveel extra inspanning, dat we ade quate mensen moeten hebben op plaatsen waar ze niet verlo ren gaan. Het clubbelang staat voorop." Dat vindt ook Bos. „Ik loop niet weg bij DIOK en het maakt mij ook niet uit of ik nu voorzit ter ben of de bar moet beheren. Als ik maar mee lean draaien. Ie dereen moet zijn steentje bij dragen. Als het aan mij ligt, wordt DIOK nog tien jaar lands kampioen. Daarvoor en ook voor de rest van de verenigings- belangen moet iedereen zich ondergeschikt maken. Rugbyclub op zoek naar nieuwe wegen Voorzitter Tieme Bos en vice- voorzitter Nico Langezaal ver- h dwenen van het toneel. Eerstge- n< noemde deed dat vrijwillig, na een emotionele avond in het clubhuis. Zijn stand-in werd daarna door het bestuur ge schorst. Een totale bestuurscri- sis werd op voorhand bezworen door een periode van bezinning in te lassen. „We hebben de le- den toegezegd dat we uiterlijk voor eind januari met een nieuw bestuur zullen komen", zegt Bert van Veen namens het n interim-bestuur. Verzet Het ging eigenlijk twee weken voor de ALV definitief mis. Bos was het zat dat de beoogde ver anderingen in de bestuurssa menstelling op verzet stuitten. „Op die interne problematiek wil ik niet te veel ingaan. Maar ik vond dat ik moest stoppen als voorzitter. Er waren binnen het bestuur stromingen die niet aan de uitvoering van het beleids plan wilden meewerken. En er was in mijn ogen al genoeg ge beurd. Enkele maanden geleden was er middels het plan al aan gegeven hoe DIOK in de toe komst moest doorgaan. Moest het een topclub blijven of een tobclub worden. We hebben daar zelfs een organisatiebu reau voor ingeschakeld. Willen we top, dan moeten we ook in vesteren in jeugd. Je mag dan wel al lichtmasten en een fraai clubhuis hebben, daarmee al leen ben je niet gezond. Dan moeten de juiste mensen op de juiste posities worden neerge zet. Maar dat werd niet door ie dereen geaccepteerd." Onder iedereen moet in dit geval vooral de persoon van Ni co Langezaal verstaan worden. Zoals Van Veen ruiterlijk toe geeft. „In het nieuwe beleids plan moesten er functies ver dwijnen. We willen het bestuur eigen Oud-praeses Tieme Bos: „Het maakt mij niet uit of ik voorzitter ben of de bar moet beheren." FOTOLOEKZ stuur natuurlijk wel buiten zijn boekje. Je kunt niet zo maar een medebestuurslid schorsen. Dat moet de ALV doen en dan heb je nog twee-derde van de stern- dichter bij de mensen brengen door met commissiehoofden te gaan werken. De functie van Ni co werd weggesaneerd. We wil den in plaats van een vice-voor- zitter een algemeen manager en daar werd hij voor gevraagd. Terwijl wij vonden dat hij daar door beter tot zijn recht zou ko men, een zinniger functie zou krijgen, wilde hij daar niet aan." Visie Langezaal heeft daar wel een verklaring voor. „Ik wil er niet te veel over kwijt, maar het ging de laatste jaren in het bestuur min der goed omdat iedereen zijn r dat beleidsplan had. Toch bereikten we over eenstemming en werden de poppetjes ingevuld. Ik ging daar ook mee accoord. Maar toen de voorzitter veertien dagen voor de ALV opstapte, werd ik vol gens de statuten waarnemend voorzitter van DIOK. Daar wa ren sommigen het niet mee eens. Hoewel ik toen al wist dat ik op de ALV zou stoppen als bestuurslid, heb ik toch mijn verantwoording genomen. Toen kreeg ik een brief van het be stuur, waarin stond dat ik van mijn functies ontheven werd. Daarmee ging het-huidige be- Ongenoegen De vice-voorzitter liet het niet op zijn beloop en stuurde een brief terug naar het bestuur, waarin hij zijn ongenoegen over de gang van zaken uitte en te vens om uitleg vroeg. „Een ex cuusbrief moet ik nog steeds krijgen", laat Langezaal veron gelijkt weten. „Op de ALV heb ik nog een praatje gehouden en

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25