Sport Ajax: weer niet naar Madrid 'Een jongensdroom? Man, dit is de hemel' Edberg weer op niveau Titel ruiter Van der Vleuten ZATERDAG 6 NOVEMBER 1993 21 SVLV Q Aanvoerder Sjaak <Z J van de Werf van SVLV merkt dat zijn club in de lift zit. DIOK O K ^lOK vieten er in 3 de afgelopen we ken spaanders, maar de rugbyclub richt zich nu op de toekomst. Cantona: arbiters omgekocht londen De Franse voetballer Eric Cantona heeft in het dagblad l'Equipe verklaard dat scheidsrechters in het Europese beker voetbal geregeld worden omgekocht. Trainer Alex Ferguson van Manchester United noemt de uitspraken van de international complete verzinsels. Cantona kreeg tijdens de Europese wed strijd tegen Galatasaray (0-0) in Istanboel de rode kaart van scheidsrechter Röthlisberger. Manchester werd uitgeschakeld. L'Equipe noteerde na afloop: „Ik weet zeker dat scheidsrechters in de Europa Cup worden omgekocht en het zou me niet verba zen als dat met Röthlisberger ook gebeurd is." Coach schuldig aan verkrachting harare» Een voetbaltrainer in Zimbabwe is gisteren door een rechtbank in Harare schuldig bevonden aan verkrachting. Asht- on Peter Nyazika, bijgenaamd Papa, hoort op 12 november zijn straf. Majoor Nyazika, hoofdcoach van de legerclub Black Rhi nos, gaf in juni 1992 een vrouw een lift. De (mis)daad geschied de volgens de aangeklaagde op vrijwillige basis. Volgens de vrouw verkrachtte Nyazika haar op de achterbank van zijn auto. Beslissende goal Alan Campfens aalsmeer» Leidenaar Alan Campfens heeft het beslissende doel punt gescoord in de jeugdinterland tussen Nederland en Schot land die gisteren in Aalsmeer werd gespeeld. De speler van Ajax BI, die vorig jaar nog voor UVS uitkwam, bracht met zijn treffer de eindstand op 2-1. Het betrof hier een oefenduel in de aan loop naar de kwalificatiewedstrijden voor het EK onder de 16 jaar. Krajicek niet naar Antwerpen Antwerpen Richard Krajicek neemt niet deel aan het ECC-toer- nooi, dat maandag in Antwerpen begint. De Hagenaar heeft last van een knieblessure. Krajicek won vorig jaar in de finale van de strijd om het diamanten racket van de Australiër Mark Woodfor- de. Hij drong daarmee voor het eerst in zijn carrière tot de top tien van de wereldranglijst door. 'Geen oorlog tijdens Spelen' dublin» De nationale Olympische comités uit Europa gaan zich inspannen voor het oude Griekse ideaal van een periode zonder oorlog tijdens de Olympische Spelen. lOC-voorzitter Samaranch zei te hopen dat er zo'n oorlogloze tijdperk zal zijn tijdens de ko mende winterspelen, die 12 februari beginnen in Lillehammer. De comités, verenigd in de AENOC, kwamen bijeen in Dublin. Ze doen dat eens in de twee jaar. Op de vraag of Samaranch op timistisch is over het voornemen zei hij: „Ik ben optimistisch noch pessimistisch. We hebben besloten het te proberen." Panna is misschien weI de zwaarste om te treffen' SCOREBORD Ajax wilde nu eindelijk eens naar Madrid, het mag voor de derde keer naar Italië. De Amsterdammers werden gisteren gekoppeld aan Parma, de Europese bekerhou der. „Leuk clubje", merkte Frank de Boer op. Zijn al even nuchtere tweelingbroer Ronald verheugt zich ook op Par ma. „Een van de weinige Italiaanse clubs waar een sys teem in zit." de ploeg alleen maar van de tv. van de finale van vorig jaar." Parma klopte toen het Belgische Antwerp in de eindstrijd van hetzelfde toernooi. „Maar Ant werp stelde natuurlijk niet al te veel voor." ype minkema De Europacup 2, de nationale bekerwinnaars. Weggedrukt door de glamour, glitter en het grote geld van de Champions League. Maar, zoals Louis van Gaal opmerkte, misschien wel net zo sterk bezet. In elk geval was de bezetting nog nooit zo sterk volgens de technisch di recteur van Ajax. De (vergane) glorie van Real Madrid en Ben- fica, Paris Saint Germain, Ar senal, Bayer Leverkusen en de twee Italianen, Torino en Par ma. Als de Ajacieden mochten kiezen, dan toch maar Real Ma drid. „Omdat", zegt Ronald de Boer, „die ploeg toch niet meer de ploeg is van vroeger. Ik denk ook wel dat Real ons zou lig gen." Anderhalf jaar geleden wilde Ajax, wilde het volgepropte Olympisch Stadion 'naar Leo toe'. Beenhakker stond met Re- al, net als Ajax, op de drempel van de UEFA cup-finale. Het werd Torino. De geschiedenis herhaalde zich gisteravond bij de loting voor de kwartfinales. Weer geen Real, maar wel op nieuw naar Italië. Frank de Boer vindt Parma 'een aardig ploeg- je', hij noemt de topschutter As- prilla 'een aardige spits'. „Ik ken Verzorgd Ronald de Boer kent Parma iets beter. „Ik bel regelmatig met Aron Winter. Dan praat je over het Italiaanse voetbal. Over de ploeg van Aron, Lazio. Iedereen rent daar zo maar door elkaar. En over de betere clubs. Parma past volgens mij in het rijtje AC Milan, inter en Juventus. Ze spelen verzorgd voetbal, vol gens een bepaald systeem. Een redelijk aanvallende ploeg. Mis schien een beetje te vergelijken met Ajax. Alhoewel Parma met twee spitsen speelt". „Bovendien", vindt Frank de Boer, „hebben die Italiaanse clubs hun lesje nu wel geleerd. Wij hebben tegen Genoa en To rino behoorlijk veel indruk ge maakt. Dat blijft natuurlijk han gen in Italië." Ajax speelt op 2 maart eerst in Amsterdam. „Daarom denk ik dat Parma in het Olympisch Stadion voor de pot gaat hangen, als een echte Italiaanse counterploeg." Broer Ronald ziet daar geen nadeel in. „Ach", zegt hij, „je zag het te- Ronald Koeman (rechts) en Marco van Basten (midden) laten de geopende balletjes z de loting van de Champions League bijwoonde in Genève. gen Besiktas. We speelden thuis een van de slechtste wedstrij den van het seizoen. In Istanbul waren we stukken beter. Daar om maakt het volgens mij wei nig meer uit of we eerst uit of thuis spelen." Over één ding is de eeneiige tweeling het roerend eens. „Parma", zeggen Frank en Ro nald de Boer, „is een van de zwaarste clubs die we hadden kunnen treffen. Misschien wel de zwaarste". Ajax in de rol van underdog? De broers: „Nee. Als wij in vorm zijn, als het bij ons loopt, hoeven we echt voor geen enkele ploeg bang te zijn. Ook niet voor Parma. Eerder andersom." Anderlecht De wedstrijd Anderlecht - AC Milan vormt woensdag 24 no vember het interessante begin van de derde Champions Lea gue. In groep B zijn de twee topclubs met hun Nederlandse inbreng ingedeeld met FC Porto en de Duitse kampioen Werder Bremen. In groep A begint Bar celona met de uitwedstrijd te gen Galatasaray. Het andere du el is AS Monaco - Spartak Mos kou. Volgens trainer Jan Boskamp lootte Anderlecht gisteren in Genève de zwaarste legenslan- Twee Haarlemse voetballers lopen stage bij Foggia Urvin Lee en Peter de Waal waanden zich de afgelopen acht dagen in het Disneyland van het betaalde voetbal. Amper 20 jaar oud en nog maar nauwe lijks vaste keus bij eerste «divi sionist Haarlem mochten de twee Amsterdammers rondkij ken in de keuken van de Itali aanse Serie A, bij het Foggia van Bryan Roy. Een trainingsstage, met bevend uitzicht op een heus contract. Gisteren kregen ze van trainer Zdenek Zeman te horen dat ze hadden voldaan. In de loop van dit seizoen krijgen ze via de spelersvakbond WCS te horen of ze eventueel worden aange nomen. Urvin Lee mag zich in middels zelfs ook in de belang stelling van scouts van Napoli verheugen. 'Man, dit is geen jongensdroom, dit is de hemel!' In 'Zeman-land' is alles mo gelijk. Dat blijkt maar weer eens. Zdenek Zertian, Tsjech van geboorte, controversieel in zijn aanpak en even spraak zaam als Wim van Hanegem heeft er zijn handelsmerk van gemaakt op te leiden en te 'rea nimeren'. Op het oog kansloze voetballevens en afgedankte spelers, de voormalige volley balinternational lust er wel pap van. Bryan Roy, precies een jaar geleden uitgekotst door Louis van Gaal bij Ajax leefde onder het strakke Zeman-bewind weer volledig op. En Giovanni Strop pa, mislukt bij Lazio Roma en AC Milan keerde door het in hem gestelde vertrouwen van Zeman weer terug in het natio nale elftal. Signori, Shalimov, Baiano, de Argentijn Chamot? Het waren 'nobody's' toen ze door Zeman naar het diepe zui den van Italië werden gehaald. Nu zijn het zonder uitzondering vedetten van het internationale voetbal, felbegeerd en met bankrekeningen die ze enkele jaren gelden zelf voor onmoge lijk hadden gehouden. Onbeschreven In die wetenschap streken twee Hollandse, onbeschreven bla den vorige week donderdag in Foggia neer. Rechterspits Urvin Lee en middenvelder Peter de Waal, beiden voor het vierde jaar bij Haarlem. Leuke voetbal lers, maar om nou te zeggen 'Serie A-rijp'? Nou nee. Maar toch, de uitnodiging kwam er. Via bemiddeling van de Stich ting Arbeidszaken Betaald Voet bal. En ze reisden af, natuurlijk. En daar sta je dan ineens. Oog in oog met Bryan Roy. Het idool van Urvin Lee. Nooit ge sproken. alleen maar bewon derd. Van afstand, op tv. Je werkt samen de warming-up af, want jullie gezamenlijke trai ning begint zo. In Foggia. mis schien straks ook wel jouw thuishaven. Het programma dat het duo in Foggia heeft afgedraaid was op z'n zachtst gezegd pittig. Vrijdag twee trainingen, zater dag een training, zondag aan wezig bij de wedstrijd Foggia- Cremonese (1-1), maandag vrij, dinsdag een training, woensdag twee trainingen, donderdag een wedstrijd fegen het eerste en gisteren nogmaals een training, in dit geval op een grindveld vanwege de slechte weersom standigheden. „Vergelijken doen we niet", zegt Peter de Waal, „dat heeft geen enkele zin." Urvin Lee: „Weet je wat mij is opgevallen? Dat ze elkaar hier ontzien op de training. Bij Haarlem kleunen we er net zo makkelijk in bij el kaar, maar wanneer je hier een speler aantikt heb je de grootste heibel." D-Day Donderdagmiddag. D-Day voor de beide Nederlanders. Zdenek Zeman heeft laten doorscheme ren dat het wedstrijdje van twee keer een half uur tegen het eer ste als doorslaggevende test zal worden beschouwd voor Lee en De Waal. De uit 26 spelers be staande selectie verplaatst zich per luxe toerbus van het ei gen Zaccheria-stadion naar een veld in het dorp Candela, 30 ki lometer verderop. Zeman wil het eigen terrein, toch al door weekt door de regen geen ge weld aandoen. De gezichten Van 't Schip in de aanbieding genua »gpd John van 't Schip lijkt zijn langste tijd bij Genoa te heb ben gehad. De Italiaanse club, die een matige seizoen start kende, heeft de oud- Ajacied al bij twee clubs aan geboden. Zowel Torino als Udinese nemen een ruil waarbij Van 't Schip betrok ken is in beraad. Genoa wil graag een nieuwe buitenlan der aantrekken. Pato Aguile- ra, die al eerder voor de club uit de havenstad uitkwam, van Torino is een belangrijke kandidaat voor de ruil. Ook wordt gedacht aan de Roemeen Hagi (Brescia). Bij een dergelijke transfer zou Van 't Schip als vijfde buiten lander weinig kans hebben om te spelen. Daarom heeft voorzitter Spinelli de rechts buiten in de aanbieding ge daan. De positie van Marcia- no Vink staat niet ter discus- Urvin Lee (links) en Peter de Waal (rechts) flankeren Bryan Roy in Foggia, stage liepen. van de twee Haarlemmers ver tonen spanning. De bravour is verdwenen en heeft bij De Waal plaatsgemaakt voor zwijgzaam heid en bij Lee voor twijfel ('Verdomme, het regent, dan heb ik geen grip meer op de bal, ik ben zenuwachtig ja!'). Het tempo is moordend. Snelle balcirculatie, 'one-touch- voetbal', veelvuldig opkomende spelers. Urvin Lee blijkt over zijn zenuwen heen, beseffend dat dit het moment is waarvoor hij is gekomen. Hij vliegt erin. hevig hijgend en zwetend. Peter de Waal lijkt verlamd op het middenveld. Na rust gaat het opmerkelijk beter met De Waal, Lee zakt evenwel weg. De re Roy zet zijn ploeg op 3-1. Daarna is het de beurt aan Peter de Waal. Een groot moment voor de blonde middenvelder. Een man uitkappend schuift hij de 3-2 binnen, zijn eerste treffer in de 'Serie A'. Het oefenpotje in Gandela eindigt uiteindelijk in 6-2. De stage zit erop. McDonald's gelijk De zaalvoetballers van McDo nald's kwamen gisteravond te gen Home Center niet verder dan een gelijkspel: 4-4 (2-1). In Lelystad hadden de Leidenaars gedurende de hele wedstrijd een duidelijk overwicht, maar pech in de afronding en fouten in de verdediging voorkwamen een zege. Tot vier keer toe moest McDonald's een onnodi ge achterstand wegwerken via doelpunten van Herman van Marwijk (2x), Hans van Marwijk en Nico Lakenberg. VOETBAL FC Zwolle - Telstar 1-2 (0-1). 17 Hoop 0- 1. 58 Duim 1-1. 77 Hoop 1-2 Scheid nach en Tevreden (Telstar Duitsland Borussia Mönchengladbach SV 2-2. FC Schalke 04 - VtB BIUARTEN 3-0 (38-7 42-14 25-12). Daelman (Bel) Tanaka 3-0 (42-13 48-19 32-20), Re verchon (Fra) - Brunnekreef 3-1 (46-56 57-56 44-39 46-31) Eindstand 1 Re 24-50 43-32 46-23) mmervoll (Oos) 3-1 (35-23 ders. In het „normale" om de Europa Cup voor lands kampioenen won Anderlecht tot dusver van HJK Helsinki (Fin) en Sparta Praag (Tsj). Bos kamp beloofde als ex-speler van Feyenoord zijn vroegere ploeg- makkers Willem van Hanegem en Wim Jansen FC Porto te ver slaan. Hij heeft voor de thuis wedstrijd tegen Milan niet de beschikking over de geschorste Nilis. In de spits van de Brusse laars kan Bosman wel weer de van een blessure herstelde De- grijse naast zich verwachten. Rutjes en Kooiman zijn de Ne derlandse verdedigers in Brus selse dienst. PAARDESPORT Jumping Amsterdam, tweede dag. f sief springconcours. 1.50 r 1 Bnl (Ned) Let's Go Broome (GBr) Lannegan 14-2 demann (VSt) 14-25.75. 4 Tombeleme 14-28.74. 5 Raymakers (Ned) Raspoetin Z 14-30.50. 6 Sloothaak (Dut) Wei' Schans Phihppaerts Yed) Miss Europa 9 rts (Bel) Jolly Boy •ui) Dexter 8-21.72. TENNIS i, 3,5 miljoen gulden, kwartfinal 5, Boetsch (Fra - Sampras (VSt/1) 7-6 7 Becker (Dui/3) 3-6 6-3 ZAALVOETBAL EERSTE DIVISIE o-JBS 9-1. JSB- 7 12 McDonald's loer-KRV 8-4, Wally Sport-Lis e Wolf-de WW 5-5 3-6 TlBdeB 2 2 3-5 Etgeman 4 2 4-5 Wally Sport 4-2 4-5 Zw Wolf 1-1 SPORTPRIJSVRAGEN Lucky Ten. trekking vrijdag 5 november 2-7 8 11 - 16 18-22 26 34 36 40 46-56-57-61 65 68-69 73-80 (onder voorbehoud) Shorttrackers worden vijfde De Nederlandse shorttracksters zijn het pré-Olympisch toernooi in Hamar begonnen met de vijf de plaats in de koppelkoers. Het kwartet Monique Velzeboer, Pe nelope di Leila, Priscilla Ernst en Anke-Jannie Landman ein digde gisteren achter Canada. China. Japan en de Verenigde Stoten. In de Storhamar-hal, volgend jaar februari Olympisch decor, speelden de Nederlandse man nen een bijrol op de 1000 me ter. Mare Velzeboer kwam ten val, Erik Duyvelshoff, Joost Smit en Jan Hogeveen werden in de voorronden uitgeschakeld. De afstand werd gewonnen door de Brit Witty O'Reilly. amsterdam» gpd Erik van der Vleuten is onbe dreigd winnaar geworden van de Dunhill Trophy. De nationa le competitie voor springruiters stond voor de vijftiende keer op het programma bij Jumping Amsterdam. De springruiter uit Mierlo werd in de stand na vier wedstrijden alleen bedreigd door Peter Geerink, een rqiter in opmars. Maar Geerink maakte met zijn nieuwste aanwinst Royal Bravour twee kostbare fouten. Van der Vleuten bleek Olympic Balthazar beter in vorm te hebben. Piet Raymakers ging in de fi nale met de dagprijs aan de haal. Voor een volle tribune njet fans, het Brabantse Asten was in zijn geheel uitgelopen om hun streekgenoten aan te moedigen, gaf Raymakers ouderwets gas met Rinnetou Z. De combinatie geldt als een van de favorieten voor de Grote Prijs van morgen. Van der Vleuten deed een dap pere poging die tijd te verbete- ren, maar moest zich met de tweede plaats tevreden stellen. Opmerkelijk was het optreden van Jan Tops met Top Gun Ia Silla. Hij reed met verve naar een derde plaats. Top Gun is vier maanden uit de roulatie ge weest. Aanklacht Een Zweedse springruiter is gis teren in Lund (Zuid-Zweden) aangeklaagd wegens handel in paarden die in Nederland zijn gestolen. De Zweed was, vol gens het Zweedse persbureau TT, betrokken bij de diefstal van zes paarden, ter waarde van 2,15 miljoen kronen (een half miljoen gulden). De Zweedse politie heeft de zaak een jaar in onderzoek ge had en zowel in Nederland als Duitsland verhoren verricht. De verdachte was in juli al opge pakt toen hij op een gestolen paard deelnam aan een con cours in Ystad. Na twee weken werd hij vrijgelaten, in afwach ting van verder onderzoek. De Zw^ed zou twee paarden, die op 15 maart 1991 in Geeste ren uit de manege van Jan Maathuis waren gestolen, heb ben gekocht en naar Zweden hebben overgebracht. De man heeft bovendien bekend dat hij vier paarden, die op 17 juni 1992 verdwenen uit stal Roelofs in Den Ham, naar Zweden te hebben getransporteerd. In Den Ham werden vier van de dertig paarden meegeno men. De stal was niet afgesloten om de dieren in geval van brand snel in veiligheid te kunnen brengen. Roelofs vreesde dat de paarden, die door hun bekend heid in Nederland moeilijk te verkopen zouden zijn. naar het buitenland waren gebracht. Stefan Edberg, voor het eerst sinds zeven jaar uit de top vijf van het mannen tennis, heeft gisteren zijn oude niveau weer bereikt. Michael Stich werd het slachtoffer in de kwartfinales van het toernooi in Parijs-Bercy, 6-2 5-7 6-2 na zeven kwartier. Stich, gisteren een slecht verliezer, wist na af loop dat hij van een betere tennisser had verlo ren. „Edberg speelde in alle opzichten beter dan ik. verder is er nauwelijks iets te zeggen over de wedstrijd." Edberg maakte een einde aan de opmerkelijke serie van Stich, die in de laatste zes weken acht wedstrijden tegen Zweedse tegenstanders had ge wonnen. Daarbij waren drie overwinningen op Edberg. de laatste vorige week in Stockholm. Net als in de Zweedse hoofdstad verloor Stich de eerste set in Parijs. Edberg brak al in de derde game de opslag van Stich en speelde op eigen service zijn snelle volley-spel. Hij deed het nage noeg perfect, maar haperde even in de achtste game, die hij ondanks vijf breekpunten toch won, 6-2. Stich ontleende er moed aan voor de tweede set, die door het herstel van de Duitser beter ten nis bracht. Druk v Edherg werd echter ook toen onvoldoende onder druk gezet door de service van de nummer drie van de wereldranglijst. De Duitser had zijn be langrijkste wapen, de basis voor toernooiwinst in de zalen van Stuttgart. Basel en Stockholm en over het hele indoor-seizoen een opmerkelijke score van 23 gewonnen en slechts 3 verloren par tijen, niet onder controle. Het bleek aan het begin van de beslissende set. Edberg brak onmiddellijk en had daarna te maken met een tegenstander die het meeste moeite met zichzelf had. Edberg speelt in de halve eindstrijd tegen de Kroaat Iva nisevic, die in twee sets Sampras verraste, 7-6 7-5. Andrei Medvedev had het na zijn partij van twee en een half uur op donderdagavond moeilijk met Mark Woodforde. Tegen de 19-jarige Oekraï ner toonde dubbelspecialist Woodforde opnieuw zijn grote kracht aan het net. Woodforde won de eerste set en was in de tweede dicht bij een plaats in de halve finale. Op 5-5 echter verloor hij zijn serviccbeurt nadat hij vier breekpunten door staan had. Eén doorbraak in de derde set bracht Medvedev de winst in zijn tweede loodzware par tij in 24 uur.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21