Meesterlijke bronzen van Sri Lanka H Cultuur Kunst 'Toonkunst' ver boven gemiddelde niveau K&G begint derde orkest Brahms als warme damp uit de neusgaten van zwarte paarden Jekkers een sympathieke kletskous Residentie Orkest woedt als een Californische vuurstorm Aangrijpend beeld van een gebroken leven I ZATERDAG 6 NOVEMBER 1993 CHEF ANNEMIEK RUYGROK.C Schilder van Juliana vermoord jakarta» De Indonesische schilder Basuki Abdullah (78), portret tist van (toen nog) koningin Juliana en prins Bernhard, is giste ren dood aangetroffen in zijn woning in de Indonesische hoofd stad Jakarta. De politie vermoedt dat hij is vermoord. Jazz, pop en koralen regio» Rob Hoeke Boogie Blues Band speelt zondag 7 novem ber op Jazz on Sunday in café Cheers in de Doelensteeg 11 in Leiden. Het optreden begint om 15.30 uur. De plaatselijke rock groep Tush en de hardrockers van The Replacements zijn zater dag 6 november te horen in Ut Sloepie in het Meerpunt in War mond. De coverbands zijn vanaf 22.00 uur te horen aan de He renweg 45. Toon Hagen geeft op zondag 7 november vanaf 19.15 uur een concert in de Dorpskerk in Wassenaar. Stadsgezichten en houtdraaien regio» Hoe Leiden er in de 17de eeuw uitzag is te zien op een kalender plus een tentoonstelling bij Begeman Fine Arts aan de Papengracht 38. De kalender is voor 10 gulden te koop bij de boekhandel. Houtdraaier Otto Koedijk exposeert tot half decem ber in Leeuwenhorst te Noordwijkerhout De bibliotheek in Sassenheim toont van 9 november tot 2 december werk van Bobby van Venetië en Margreet Maas. D'Ancona bij opening met Sinterklaassurprise De officiële opening van de tentoonstelling 'De glorie van Sri Lanka' in het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Lei den werd gistermiddag dan wel verricht door de Srilankaanse minister van onderwijs en cultuur W. Loku- bandara, maar zijn Nederlandse collega zorgde voor de Sinterklaassurprise. Minister d'Ancona van wvc liet zich niet louter vertegenwoordigen door haar directeur-gene raal J. Riezenkamp, maar kwam zelf eveneensnaar Lei den om het museum blij te maken met een presentje van 15,5 miljoen gulden. Dat mag het museum gebruiken voor de hoognodige verbouwing. recensie li dy van der spek Concert- Toonkunstkoor Leiden en Om streken, dirigent Hans van der Toorn, met werken van Telemann, Bach en Carissimi Met medewerking van Wieke Ubels. so praan, Nico van der Meel, tenor, Sytse ;ke- Hans van der Toom dirigeert [or een omvangrijk oratoriumkoor eoria met het bekende wél en wee: an enerzijds het grote enthousias- P" me, anderzijds het eeuwige ango mannentekort, geen interessant et nieuws dus! Wél interessant is Dlt de muzikaliteit en de lichtvoe- ,re~ tigheid van 'Toonkunst' die ver at boven het gemiddeld haalbare torent. Ag" Verrassend mooi en uitge- a3" sproken 'verheffend' weerklonk het 'Meine Seele erhebt den 1Jj 'Pterrn' uit het beeldende eerSi Magnificat van Telemann. Ook het 'Er übet Gewalt mit seinem Arm und zerstreut' werd per fect, dansend, prachtig gescan deerd gezongen. Dit hele Magnificat ademde kracht, overtuiging en blijdschap uit, zowel bij koor als bij het uitste kende Kamerorkest Continuo, en dat voor een openingsstuk. Indrukwekkend! De Lutherse Mis in G van J.S. Bach was hierna een kleine de ceptie. Vanaf de fletse inzet van de mannen in het 'kyrie eleison' tot het 'cum sancto Spiritu' toe, brak niet die Power en zelfver zekerdheid door, zo prominent aanwezig in het Magnificat. De emotionele, declamatori sche stijl van de Italiaanse vroe ge barok is direct terug te vin den in Carissimi's meesterwerk, het Latijnse oratorium Jephtë met zijn dramatische recitatie ven vol muzikale stijlfiguren. Nico van der Meel toonde zich hier weer de grootmeester. Wie ke Ubels zong haar partijen in teger- en beslist zorgvuldig, maar echte passie ontbrak in het bewogen 'Plorate colles, do- lete montes'. leiden annemiek ruygrok Een deel van de collectie van 53 bronzen die op de tentoonstel ling 'De glorie van Sri Lanka' te zien is, was nog maar net uit de Srilankaanse bodem opgegra ven, of ze werden al in kratten verpakt om in musea op andere continenten te pronken. Alvo rens de tentoonstelling in Lei den kwam, was zij te zien in Pa rijs, Zürich en Washington. „Maar", aldus prof.dr. P. L. Pre- matilleke, emeritus hoogleraar archeologie op Sri Lanka en mede-samensteller van de bij de expositie behorende catalo gus, „het is voor het eerst dat deze collectie niet louter als kunstcollectie wordt geëxpo seerd, maar in de context van de cultuur en religie van het ei land is geplaatst." Prematilleke toont zich verheugd over de goede samenwerking met het Leidse museum en de wijze waarop de collectie aan de man wordt gebracht. Boeddhisme en hindoeïsme zijn eeuwenlang een inspiratie bron geweest voor het leven op Sri Lanka. Hoewel het nabijge legen India de geloofsovertui ging en de cultuur van het ei land mede heeft bepaald, heeft de religie op Sri Lanka een ge heel eigen karakter. Twee vor men van boeddhisme bestaan er naast elkaar, het Mahayana en het Theravada. Een minder heid van de bevolking is hindoe. De boeddhistische voorwer pen op de tentoonstelling date ren uit de eerste tot de veertien de eeuw na Christus: de hin doe-objecten stammen uit de elfde tot de dertiende eeuw. Het publiek wordt langs me diterende, onderwijzende, staande en zittende boeddha's geleid en kan zich vergapen aan de kunstzinnige ontwerpen van de kunstenaars uit vroeger tij den. Veel beelden werden aan getroffen in de buurt van tem pels en kloosters, zoals Sri Lanka er zovelen kent. Sommi ge bij toeval. Zoals het beeld dat de voorkant van de catalogus siert: de Bodhisattva Avalokites- hvara, een meesterwerkje van Srilankaanse bronsgietkunst. Volgens Prematilleke was een monnik in Veheragala bezig een tempeltje te bouwen. Toen hij ging graven om een fundering te maken, stuitte hij op een me talen voorwerp. Onmiddellijk begon hij voorzichtig het zand weg te halen en daar kwam het massief gegoten, verguld bron zen beeldje tevoorschijn. Verder zoeken resulteerde in nog eens vier beelden die eveneens op de tentoonstelling te zien zijn. Verhelderend bij de opzet van de tentoonstelling is de wijze waarop de samenstellers de voorwerpen in hun context hebben geplaatst. Niet alleen vertellen de bijschriften over de religie en de betekenis van de objecten, op de foto's die er hangen ziet de bezoeker ook de monumentale overblijfselen van tempels, dagoba's en ande re aan de goden gewijde heilig dommen. Want Sri lanka heeft, net als Griekenland, Rome en Egypte, een rijke monumentale historie. De dagoba's zijn even goed wonderen van bouwkunst als de pyramiden in Egypte en de tempels doen niet onder voor die van Rome en Athene. Hoewel arm, is er Sri Lanka veel aan gelegen zijn cultureel erfgoed te conserveren. Het land werd ooit door Portugezen, Hollanders en Engelsen bezet. Al in de jaren veertig besloot het de talloze fortificaties die de Ne derlandse kolonialisten er bouwden te behoeden tegen de tand des tijds. En zo kan het ge beuren dat Sri Lanka meer ge conserveerde forten kent dan Nederland zelf. Hoewel vanwege het klimaat conservering van de oude tem pels een bijna ondoenlijke zaak is, is het land er met behulp van Unesco in geslaagd veel rijk dommen te bewaren en zelfs te restauren. Zo worden de monu menten van Polonnarua, Anu- radhapura, Kandy, Dambulla en Sigirya en in veel andere plaat sen van Sri Lanka tegen het steeds loerende verval be schermd. Dat het de moeite waard is, toont 'De glorie van Sri Lanka', de collectie bronzen beelden die tot de belangrijkste ter wereld behoren. 'De glorie van Sri Lanka'; boeddhistische en hindoeïsti sche bronzen uit Sri Lanka's nationale collecties; t/m 6 maart in het Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steenstraat 1, Leiden: openingstijden: di t/m vr 10-17 uur, za, zo en feestdagen 12-17 uur. De bij de expositie behorende catalogus bevat onder meer afbeeldingen in kleur van alle tentoongestel de voorwerpen. Hij is voor 40 gulden in het museum te koop. iSAtilii Tara. Deze godin is weergegeven met ec uit de 9e-10e eeuw en werd gevonden ii i handhouding als teken v Talampitiya, Sri Lanka. i meditatie. Het verzilverde b Harrie Jekkers neemt maandag de Scheveningen cabaretprijs in ontvangst. soloprogramma van en door Harry Jekkers Met bijdragen van Koos Meind- erts en Jeroen van Merwijk Gezien 5/11 schouwburg Leiden. Daar nog te zien: ,,Als je d'r een kwartje in gooit, lult—ie voor een knaak." Aldus Harry Jekkers in zijn nieuwe programma over zijn oom Jan. Het zou ook op hem zelf kun nen slaan, want kletsen (om geen sterkere uitdrukkingen te gebruiken) gaat hem moeite loos af. Het is alsof je nog steeds kunt merken dat Harry Jekkers per toeval cabaretier is geworden. Nog altijd lijkt hij aangenaam verrast over zijn succes. De zan ger van Het Klein Orkest is steeds meer tussen de liedjes door gaan praten. En nu in zijn derde theaterprogramma is de verhouding omgekeerd: de ver halen worden door een enkel liedje afgewisseld. Jekkers cre ëert daarbij met het grootste ge mak een ongedwongen sfeertje, waarin hij vaak in overvalst plat-Haags honderduit vertelt. Zijn verhalen gaan over fases uit zijn eigen leven. Verschillen de ikken van negen jaar, van twintig, dertig en van veertig jaar komen aan het woord. Het FOTO HARALD BERKOUT gaat om de dromen, illusies, te leurstellingen en sterke verha len van de ikken uit die levens stadia. Een enkele keer wordt hij dan iets beschouwelijker, wat vrijwel altijd in een liedje tot uitdrukking komt. De volkse wijsheden van oom Jan worden bij dit alles regel matig geciteerd. Net als die oom namelijk doet Jekkers zich voor als een praatjesmaker, maar dan wel van het sympa thieke soort. Hij bestelt niet ge woon een biertje, maar roept vol bluf:Ach; trek voor mij nog een keertje aan de prethaak." In rap tempo maakt hij bijna tweeënhalf uur vol. De volledig uitverkochte schouwburg hangt aan zijn lippen. Dat is knap, juist omdat het allemaal zo ge makkelijk lijkt. leiden peter te lintel hekkert De Christelijke Muziekvereni ging Kunst en Genoegen (K&G) uit Leiden krijgt per 1 januari 1994 een derde orkest. Het be stuur van de vereninging is ak koord gegaan met een door de commissie 'Derde orkest K&G' samengestelde formule. Het orkest is de opvolger van de recentelijk opgeheven Stage band. Daarin zaten voorname lijk leden die niet meer bij het seniorenkorps van K&G wilden of konden spelen. Hierdoor kreeg de band een wat twee slachtig karakter: aan de ene kant ambitieus, maar aan de andere kant vooral voor de lol. Niet iedereen toonde de opti male inzet, die volgens de lei ding nodig was. De daaropvol gende discussie leidde tot op heffing. Nu wil K&G terugkomen met een nieuw orkest, 'waarbij de kwaliteit', volgens voorzitter K. van Groeningen, 'voorop moet staan.' Om dit te bereiken is er een auditie-commissie in het leven geroepen, die aanmelders aan een aantal vastgestelde nor men toetst. Zo moeten de kan didaten feilloos noten kunnen lezen en een goed gevoel voor ritmiek hebben. Verder is een perfecte instrumentbeheersing nodig. „De eisen aan de kwali teit zijn misschien hoog, maar de spelers moeten gewoon heel wat in hun mars hebben", aldus Van Groeningen. De band zal bestaan uit 5 trompettisten, 3 trombonisten, 3 baritonisten, 2 bassisten, 5 saxofonisten, 3 slagwerkers en mogelijk 3 of 5 fluitisten. Even tueel komep hier nog een slag gitarist, een basgitarist en een toetsenist bij. Het gezelschap van ongeveer dertig muzikan ten gaat een uiteenlopend re pertoire spelen van populaire muziek, filmmuziek, tot num mers uit musicals en mogelijk licht klassieke muziek. De groep gaat haar kunsten vertonen op feestjes, maar ook bijvoorbeeld tijdens evenementen in de Groenoordhallen. Conservatorium De muzikale leiding komt in handen van René Leckie. Deze 19-jarige conservatoriumstu dent zit al jaren bij K&G en is snel in opmars volgens Van Groeningen. „Hij schrijft zelf al muziek. Door hem voor het or kest te zetten, willen we hem een kans geven zich beter te ontwikkelen. En op die manier kunnen we dit talent ook aan onze club binden." De muziekvereniging bestaat momenteel uit een junioren korps (8-16 jaar) en een senio renkorps (16+), dat dit jaar kampioen werd op het Wereld Muziekconcours in Kerkrade. Als binnen K&G niet genoeg goede spelers beschikbaar zijn voor de derde band, wil het be stuur eventueel mensen van buiten de club aantrekken. Er is overigens nog geen naam ge vonden, maar volgens Van Groeningen komt dat wel goed voor 1 januari. Hij voegt daar aan toe dat het officiële begin niet gepaard gaat met feestelijk heden. „Het orkest moet zich eerst maar eens bewijzen, dan kunnen we altijd nog feestvie- recensie wilfred simons Concert: Residentie Orkest o.l.v Gerard Schwarz M m v Ivan Moravec. piano. W A Mozart, Ouverture 'Der Schauspiel- direktor', W A Mozart, Concert voor pia no en orkest in C gr tKV 503, J Brahms, Serenade 1 in D gr topus 11 Gehoord: Stadsgehoorzaal, 5/11Leiden Ivan Moravec is een matig mens. Hij speelde het Piano concert'm C groot. KV 503 (beter bekend als het vijfentwintigste) van Mozart gisteravond in de Stadsgehoorzaal fel waar het moest, maar vooral ingetogen waar het kon. Het was een pret tige, rustige benadering die heel goed overeenkwam met de ma nier waarop het Residentie Or kest Mozart wil brengen. Moravec is een z solist die voor een mopje Mo zart zijn hand niet lijkt om te draaien. Zijn souplesse en routi ne spraken uit iedere frase. Zijn adagio was gisteravond: geen experimenten, maar recht voor z'n raap. Vanaf de eerste inzet was zijn optreden gedegen, ge voelig en in volmaakte harmo nie met orkest en dirigent, die dezelfde Mozart-opvatting le ken toegedaan. Vooral de ti ming van Moravec was perfect; hij 'sprak' echt met het orkest. Moravec' optreden was exemplarisch voor de hele avond: geen 'authentieke' expe rimenten, geen rauwe of ge durfde benadering, geen over dreven hoog tempo (wat een verademing was). Met deze Mo zart zat het publiek op zijde. De muziek klonk vertrouwd, haast als op de plaat. Geen uitvoering om bij op het puntje van je stoel te gaan zitten, maar wel een warm, heerlijk bad in overbe kende composities. Was het 'Mozartgedeelte' zonder meer goed te noemen, met de Serenade Nr. 1 van Brahms kreeg de avond iets ma gisch. Begrijpelijk. Brahms heeft deze muziek geschreven voor de klank en de bezetting van een ensemble als Het Residen tie Orkest. Soms musiceerden de musici op de rand van de af grond; in het allegro mol to en het scherzo allegro liet dirigent Gerard Schwarz het orkest woe den en zieden als een Californi sche vuurstorm. Waaiers, nee baaierds van klanken produ ceerden de violen en de celli. Sommige passages in het scher zo: allegro ma non troppo had ik nog niet eerder op die manier begrepen. Het orkest liet het program matische karakter van de Seren ade goed uitkomen. Brahms, in Hamburg geboren, geldt vaak als een 'componist van het noorden'. Voor iemand met ook maar een greintje inbeeldings vermogen betekent dat Wad- denstranden, grauwe golven, •staalblauwe hemels en warme damp uit de neusgaten van zwarte paarden. Het was echt een uitvoering om eens diep in weg te duiken en bij te dromen. Voor je het weet. hoor je ap plaus en denk je: hè? Is het afge lopen? Nu al? recensie maarten baanders Voorstelling: 'ROSE R., a brief awakening' door Margot Nies. Gezien: 5/11 Parkthea ter Alphen aan den Rijn Een lang vervlogen jeugd is als een etalage waarin je speelgoed ligt, glashelder zichtbaar, maar je kunt er niet bij. Dit is een er varing die iedereen op hogere leeftijd kan hebben, maar in de solovoorstelling 'ROSE R., a brief awakening' van Margot Nies komt dit beeld extra wrang en indringend op je af. Achter op het toneel staat een hobbel paard uit de jaren '10, bleek be licht in een omlijsting. Het is kenmerkend dat de vrouw wier leven hier verbeeld wordt töch nu en dan op dat paard terug keert. De voorstelling gaat over Rose R„ een vrouw die in 1926 in coma raakte en er pas in 1969 uit ontwaakte. Ze hield het le ven daarna niet lang vol. Dit ge val wordt beschreven in het boek Awakenings' van de neu roloog Oliver Sacks, bekend van de VPRO-serie 'Een schitterend ongeluk'. Rose R. werd op 64-jarige leeftijd wakker in een wereld die in geen enkel opzicht aansloot op haar beleving. Met dans, mi me, tekst en muziek zet Margot Nies dit drama zeer aangrijpend neer. Alleen al het licht aandoen is schrikaanjagend voor haar. Ze is een vrouw met een stram li chaam, maar met het gezicht, de energie en de opstandigheid van een 21-jarige. Ze bevindt zich in een grote ruimte waar niemand is. Elke uithoek is al leen met haar aanwezigheid ge vuld. Nies brengt dit fantastisch tot stand door de totale manier waarop ze in haar personage .opgaat. Af en toe wordt haar vertwijfelde gevecht doorsne den door de stem van de dokter. Een stem, meer niet: 'Kunt u zeggen waaraan u hebt gedacht al die tijd?' Aan niets. Of aan zichzelf, maar dat komt op het zelfde neer. Telkens keert ze te rug naar de tijd vóór haar coma, de wilde jaren '20, waarin ze de charleston danste. Ze zet de ra dio aan, maar daar komt eenJiit van Jimi Hendrix uit. De char leston gaat niet meer en Nies ontwikkelt uit die dans een an dere dans met fel zwaaiende armbewegingen en trieste im passes. Aan het eind geeft ze een prachtige mime-act bij een pathéfoon met muziek uit de ja ren '20. Ze beweegt als op een komische stomme film uit die tijd, maar raakt uiteindelijk in de greep van haar slaapziekte. Juist deze combinatie van een zeer komische uitbeelding en de tragische afloop brengt het drama van dit leven zeer aan grijpend over. 'ROSE R., a brief awakening' is geen vrolijke voorstelling, maar is knap gemaakt en ver diende zeker een groter publiek dan in het Parktheater in Al phen aanwezig was. Vier keer NDT leiden/den haag Voor vier voorstellingen van het Nederlands Dans Theater zijn de komende tijd kaarten bij het Uitbureau van K O te koop. De entréebewijzen zijn telkens tot ongeveer een week voor de voorstelling verkrijgbaar. K O zorgt ook voor gratis busvervoer naar het AT T Danstheater in Den Haag. NDT 1 is met 'Sporen van de natuurvolken' (werktitel) op vrijdag 19 november en woens dag 1 december te zien. In dit programma zijn de balletten 'Stepping Stones' en 'Wherea bouts Unknown' van Jiri Kilian opgenomen. De balletten 'Them'. 'Diffe rent Partners', 'The Garden of Villandry' en 'No Sleep till Dawn of Day' worden op vrij dag 26 november gedanst. Dit programma is speciaal samen gesteld voor NDT 3. De choreo grafen zijn respectievelijk Caro lyn Carlson, Hans van Maanen, Martha Clarke en Jiri Kilian. Nederlands Dans Theater 2 danst op vrijdag 3 december het programma 'Arrivés en Nou- 'No Sleep till Dawn of Day* van Jiri Kylian is op vrijdag 26 november te Haag. veautés. Dit omvat dansen var Kilian. Lightfoot en een wereld première van de jonge choreo graaf Gideon Obarzanek. Het Uitbureau is telefonisch bereikbaar op werkdagen van 9- >n in het AT T danstheater in Den FOTO JORIS JAN BOS 17 uur en op zaterdag van 9-12 uur onder telefoonnummer 071-141141.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19