Keukenlades zijn leeg 'Hebben jullie geen pijn in je hoofd?' Parkeerbeheer moet fietsenchaos oplossen Het Gesprek van de Dag 'Je mag toch wel een pennetje meenemen MIJN JONGENS Scholieren halen liever munten op voor een cd'tje dan voor de Novib. foto united photos de boer had. Men wordt ook niet ge fouilleerd, moet alleen even de tas open maken. Als het bewakingsbedrijf goede ren zonder bonnen vindt, stelt het direct een onderzoek in. Zo dra blijkt dat de werknemer een diefis. doet Hoogvliet aangifte van diefstal en vliegt het perso neelslid eruit: „Ongeacht de waarde van het artikel". Volgens de bedrijfsleider zijn dergelijke controles normaal in de levens middelenbranche. Hij ontkent dat de controles verscherpt zijn na het ontslag van drie frau deurs, zoals de oud-werknemer beweert; „Ik kan me dat althans moeilijk voorstellen. En dan zijn er mensen die niet eens durven dromen van een beetje soepelheid bij hun be drijf. „Ik werk in een magazijn met luiers. Het zou me twintig gulden per week schelen als ik af en toe een pakje kon meene men", zegt een jonge vader. De Actie Keukenla is zijn laatste maand ingegaan. Alle buiten landse munten en alle zegeltjes van benzinemerken kunnen nog tot 1 december worden in geleverd bij de Free Record Shop. Dan is de omstreden campagne ten einde. En kun nen de oliemaatschappijen, die vooral aan het begin van de ac tie witheet waren, weer opge lucht ademhalen. 'Misbruik van ons logo' en het 'stelen van een succesvolle ac tie' bulderde met name olie maatschappij Mobil toen Free Record Shop begin augustus startte met de Actie Keukenla. Spoedig zou de platenbaas door de rechter op zijn vingers wor den getikt, voorspelde Mobil. Tot een proces is het echter nooit gekomen. Marketing manager Rob Hermans van Free Record Shop. „De eerste reactie is hoogstwaarschijnlijk afkomstig geweest van de direc ties. Daama hebben zij hun ad vocaten opdracht gegeven de zaak te onderzoeken. Die zullen de directies hebben verteld dat ze in een rechtszaak geen schijn van kans hadden." Volgens Hermans was de com motie bij de start van het initia tief absoluut niet schadelijk. „Onze slogan is niet voor niets 'er speelt zich heel wat af in de winkels van Free Record Shop'. Deze actie is daar een uitste kend voorbeeld van. Wij erva ren de hele actie als superposi- tief. We hadden een omzet ver wacht van twee ton, maar ston den halverwege de actie al op 2,5 miljoen gulden." Toch heeft de keten een gevoe lige misrekening gemaakt, er kent Hermans. „Het inleveren van de munten heeft ons enor me verliesposten opgeleverd. We kregen veel munten terug die allang niet meer geldig zijn in de landen van herkomst en we hadden te maken met gigan tische koersverschillen." Een ander nadeel van de actie was de negatieve reactie van de Novib. Deze organisatie laat scholieren elk jaar in de herfst langs de deuren gaan om over geschoten vakantiegeld op te halen. Zeven jaar geleden is daarmee begonnen en afgelo pen jaar leverde het een bedrag op van 350.000 gulden. De op brengst gaat altijd naar een pro ject in de Derde Wereld. Dit jaar wordt met het geld een onder wijsproject in India gesteund. De Novib voelt zich in de wielen gereden door de Free Record Shop. Zegsman Heerko Dijk- sterhuis: „Tegen de verwachting in is de opbrengst dit jaar niet meer dan in 1992. We denken door de Free Record Shop zo'n 75.000 gulden te hebben misge lopen. Voor scholieren is het natuurlijk veel aantrekkelijker om munten voor een cd'tje op te halen dan voor de Novib." De Free Record Shop en de No vib hebben inmiddels overleg gevoerd over een oplossing. De Novib stelde voor de gederfde 75 mille te storten voor het pro ject in India, maar de platen zaak bedacht tot ongenoegen van de Novib iets anders. De fir ma kocht voor alle kinderen in Nederlandse weeshuizen kaar ten op voor de Walt Disney voorstelling Belle Het Beest. ARNOLD AARTS p Spiegelwanden Spiegels op maat Spiegels met lijst Glazen meubelen Vitrines s Tafels volgens model Motiefstralen GLAS EN SPIEGELS Volmolengracht 4 2312 PH Leiden (NL) Alles uit eigen atelier Telefoon: 071 - 21 80 55 16 ZATERDAG 6 NOVEMBER 1993 De schoorsteenveger en de koolmonoxydevergiftiging Wie een gaskachel heeft, ge bruikt hem steeds vaker als de winter nadert. Gezellig zo, die dansende vlammetjes. Geheel zonder gevaar is het echter niet. En dan hebben we het hier niet over brandgevaar, maar over het risico van giftige dampen. Wanneer de verbrandingsgas sen niet weg kunnen, bestaat de kans op koolmonoxydevergifti ging. Koolomonoxyde ruik je niet en zie je niet. Kortom, een levensgevaarlijke vijand! Zo bleek donderdagavond nog, toen zeventien mensen in een Rotterdamse gebedsruimte on wel werden door het inademen van dat gas. De toestand van drie kinderen en twee volwasse nen was zelfs nog ernstig. In Vlaanderen is de laatste tijd zelfs sprake van sprake van een ongekend aantal koolmonoxy- de-vergiftigingen. Sinds afgelo pen woensdag zijn al minstens vijf doden gevallen. Zeker zestig mensen zijn opgenomen in zie kenhuizen in met name Gent, maar ook Leuven, Aalst en Brugge. In de Franse departe menten Nord en Pas-de-Calais zijn 200 slachtoffers geteld. Vier van hen zijn intussen overle den. Volgens de Leidse schoorsteen veger J. Ouwerkerk ligt dat met name aan het feit dat schoorste nen niet of slecht worden schoongemaakt. „Sommige col lega's laten alleen maar een ko gel naar beneden zakken om te kijken of de schoorsteen open is. Nou, een kogeltje maakt niet alles schoon. Ik zelf gebruik stokken met een borstel eraan. Dat werkt beter. Zo krijg je ook het vuil van de randen weg." Ouwerkerk begrijpt niet dat veel mensen hun schoorsteen maar zo weinig laten schoonmaken. „Het is echt raadzaam om dat elk jaar te laten doen. Kijk al leen al maar naar de kraaienes- ten. De meèste ontluchtingen zitten vol met die dingen. Dat is gevaarlijk. Laat de schoorsteen toch schoonmaken! Voor een normale woning kost dat maar tussen de tien en vijfentwintig gulden." Slecht schoonmaken is volgens hem echter niet de enige oor zaak. Af en toe komt het voor dat de gassen 'terugslaan' in de schoorsteen als het erg mistig is. „Het gebeurt erg weinig en als je schoorsteen schoon is, is er niks aan de hand. Maar toch. Bij een slechtere schoorsteen is de kans groter. Je kent het zelf ook wel. Als het erg mistig is, krijg jij het toch soms ook benauwd? Dat komt door al die luchtver vuiling die blijft hangen." De Leidse schoorsteenveger P. Steijn staat net boven op een dak als we hem bellen. „De schoorsteen hier zit helemaal verstopt met een kraaienest. Ik heb er zelfs een boor voor nodig om dat ding los te krijgen. Borstels helpen niet. Ik denk dat ik er zometeen een vuilniszak vol troep uithaal." Steijn beweert dat verstoppin gen de enige oorzaak zijn van koolmonoxyde-vergiftiging. „Het weer maakt echt niets uit. Soms kom ik wel eens bij men sen en daar zijn de ramen dan helemaal nat van binnen. De schoorsteen zit verstopt en aardgas is tamelijk vochtig, zie je. Dan vraag ik: hebben jullie dan nooit hoofdpijn, of zijn jul lie dan nooit misselijk? Dat blijkt dan inderdaad zo te zijn. Door natte ramen kom je er achter dat er iets niet klopt. Al leen bij dubbel glas weer niet. Dat kan link zijn." Gelukkig is er wel een uitkomst: moderne gaskachels zijn bevei ligd volgens Steijn. „Als de af valstoffen niet weg kunnen, slaan die kachels automatisch af. Handig. Maar je moet daar na natuurlijk wel de schoor steen laten schoonmaken." 'Fietsers zeggen niet: Oh, dan neem ik wel de volgende trein „Fraude bij mijn bedrijf, hoe bedoelt u dat eigenlijk? Frau deer je als je een rolletje plak band of verband meeneemt of een blocnote? Het ligt er maar aan waar je de grens legt", klinkt het links en rechts als we Leidenaars laten reageren op het bericht dat in een op de vier bedrijven wordt gefraudeerd, vooral door het eigen personeel. Natuurlijk, er zijn nog mensen die geen pennetje of paperclip in hun zak steken. Want die zijn 'netjes opgevoed'. De meesterr i vinden dat je wel 'iets' mag meenemen. Waarom ze dat denken? Nou, hun salaris is na tuurlijk niet je van het, zeggen ze. Of ze vertellen dat iedereen het doet en het bedrijf zo rijk is. Vraag lijkt alleen: hoe soepel ben je? Waar leg je de grens? Voor een loodgieter is het sim pel: een stukje leiding of een ko peren pijpje moet kunnen. Een verpleegkundige vindt het mee- i nemen van plakband en ver- i band geen probleem. Hij kijkt er i evenmin van op als collega's I hun kleren op de zaak komen wassen. Morfine achterover- drukken gaat hem echter te ver: „Dan zou je een patiënt minder moeten geven en dat vind ik crimineel." Plakband stelen is dat niet? „Nou, daar wordt redelijk open over gedaan op werk. Chefs we ten ervan en verplegers beseffen dat het eigenlijk niet hoort, dat je het eigenlijk moet kopen. Maar ondertussen gaat het ge woon door. Een bestraffende j vinger zou niemand pikken en als iemand er wat van zou zeg gen, horen ze dat beleefd aan." Automobilisten, let op. Fietsers zijn jullie redding. Hoe vaker zij hun fiets bij het station neers mijten, hoe minder kans jullie op een bon van 61,50 gulden lo pen. Want, de gemeente Leiden wil de gevreesde parkeerbë- heerders de strijd laten aanbin den tegen het fietsenprobleem in het Stationsgebied. Of vergissen we ons daarin? We belden de Dienst Parkeerbeheer en vroegen de secretaresse of men al klaar is voor de fietsen. Een giegellachje was het ant woord. Daarna kregen we het t hoofd, JA. Gelderman. Hij bleek met minstens evenveel vragen te zitten als wij. Voor politici en automobilisten zetten we die maar even op een rijtje. Vraag een: waarom slinge ren de fietsen zo hardnekkig Irond in het gebied? Zijn het de werkzaamheden aan het sta tion, is er te weinig ruimte in de stallingen en rekken? Of is die 'parkeerruimte' te ver weg of te duur? „Want de meeste fietsen liggen in een straal van honderd meter rond de ingang van het ee station. En daar mag je nergens m je fiets neerzetten." Vraag twee: komen er extra fiet- te senrekken, wat dichter bij het jk station? „Want als je zo'n fietser id vraagt waar-ie zijn fiets dan v- neer moet zetten, kun je moei- ie lijk zeggen: 'Aan het einde, bij at de Plesmanlaan. Dat haal je i- makkelijk in de twee minuten e- die je nog hebt'. Dan ben je ge- i- woonweg niet geloofwaardig." is Vraag drie: is er ruimte om de weggehaalde fietsen op te :n slaan? Gelderman: „Want er le slingeren wel zo'n duizend fiet- n sen rond in het gebied. En eer- l dere acties leerden dat maar e weinig eigenaren hun wegge- t haalde rijwiel ophalen aan het - politiebureau. De 200 fietsen - die we in augustus oppikten, staan nog steeds op hun eige- - naar te wachten." Verroeste of n verbogen exemplaren zijn een le probleem apart: volgens de n milieuwet zijn dat wrakken die i- milieuvriendelijk 'verwerkt' I- moeten worden. :s Vraag vier: krijgt de Dienst Par- ;t keerbeheer extra personeel? i- Want de verkeerd parkerende Het Leidse Stationsgebied moet vrij van rondslingerende fietsen worden, vindt ook de Dienst Parkeerbeheer. J.A. Gelderman (I): „Veel mensen fiet sen zich te pletter tegen de gevel om snel naar het perron te rennen." foto hielco kuipers automobilist mag niet vrijuit gaan en met één man is het ge bied niet te behappen, zegt Gel derman. Het is daarvoor te groot en te onoverzichtelijk, leerde een proef in augustus: „Als onze man met een fiets of fietser bezig was, werden er twintig fietsen achter zijn rug 'gestald'. Het was echt dweilen met de kraan open. En niemand leek zich te storen aan de bor den waarop staat dat je je fiets niet zomaar mag parkeren." En die roep om personeel maakt vraag vijf actueel: wie gaat de actie betalen? Anders dan bij de parkeerboetes voor auto's, mag de gemeente de op brengst van 'fietsbonnen' niet in eigen zak steken. Bovendien: zo'n bekeuring kost de eigenaar maar twintig gulden en kan niet zo makkelijk worden geïnd. Waar stop je de bon op een voertuig zonder ruitewissers en wie geeft je de garantie dat mensen naar het bureau komen als je hun fiets oppakt? Natuurlijk, mensen van de soci ale werkvoorziening kunnen de parkeerwachters ontlasten. Al leen, je kunt ze niet overal op afsturen: „Want u denkt toch zeker niet dat alle fietsers rustig zeggen: 'Oh, dan neem ik wel een volgende trein'. Ze kunnen soms behoorlijk lastig zijn." Of, zoals de controleur van au gustus dat formuleert: „Ze rij den zich te pletter tegen de ge vel van het station en rennen dan het perron op. Een wolk tandpasta nog in de hoek van hun mond." Ook de politie blijft nodig. „Als parkeerwachters een slot door knippen, is dat diefstal." En dan het Openbaar Ministerie. Zal die een harde aanpak steunen als de verdachten massaal aan voeren dat stallingen en rekken jammerlijk tekortschieten, te weinig en te ver van het station? Natuurlijk, over drie jaar wordt het prachtig in het Stationsge bied. Binnen en buiten verdub belt het aantal fietsplaatsen. Tot die tijd blijft het echter aan modderen, meldt Gelderman: „Het station schuift naar voren en daarvoor komt nog een ver- keerstunnel." „I Iet ironische van dit alles is dat Leiden het fietsen nu juist zo stimuleert", zegt het hoofd van de dienst, om te vervolgen met de verzuchting dat hij 'vre selijk' opziet tegen de klus. „Maar ja, dat is het lot van een ambtenaar: oplossingen vinden voor dit soort problemen." En fietspoolen, zou dat niets zijn? Als de ene helft van het fietsende deel der natie bij de andere helft achterop springt, staan er al snel 50 procent min der fietsen bij het station. Zei laatst een intellectueel. Dus mensen, laten wij nog eens goed naar Eddy Christiani luis teren. Die zong al voor de olie- Mijn achterband is wel wat zacht, maar dat geeft niet, lieve pop, spring maar achterop, spring maar achterop, spring maar achterop' Reuring in de doorgaans be daarde Oegstgeester laan. Trekken de komedianten voorbij? Nee, gekken van Endegeest die oude kranten ophalen. Aanbellen dat ze kunnen. Of je thuis bent of niet, je hoort het. Maar dit keer ben ik ze voor en voor kom ik dat net als vorige keer nijn tingeling uit de muur wordt gerukt. Eén huis verder staat mijn man. Tenminste, dat denk ik. Maar hij verzet geen been. Hij kijkt mij alleen maar zo langdurig aan, dat ik er ongemakkelijk van word. Wat ziet-ie? Genoeg om voor de rest van zijn leven te vol harden in zijn rol? Even de or de herstellen. „Wil je mijn kranten niet?" „Kees doet jouw deur." Ik kijk op mijn beurt maar eens diep in de poppetjes van zijn ogen. Die dansen behoor lijk uit de maat. Maar door die doedelzakwaas valt ver weg ook een spottende flikkering waar te nemen. Zal hem een zorg zijn wat ik denk te zien. „Willen jullie ook dat oude karton uit de voortuin meene men, a.u.b.r*, Mijn man schudt 'nee'. Hij staat daar. helpt me niet, wil mijn karton reid daar ook maar één ver ontschuldigend zinnetje aan te wijden. Ik benijd zijn on aantastbaarheid hevig. Als ik even later gekleed naar de te bezoeken gelegenheid in de auto stap om me te wagen in het doodsspel op de weg. staat-ie daar nog steeds. De gekte ligt aan mijn kant. maar dat weet ik al jaren. Ik draai aan mijn bekrachtigde stuur, geef gas, zie in mijn spiegel het tweemanshoge karretje met kranten door de laan hob belen en kan een warme lach niet onderdrukken. Als de we reld definitief aan vlijt ten on der gaat, hebben we de on- raakbaren van geest nog. Op de autoradio gekakel. Over specifieke negatieve branche- tendenzen die uitstijgen bo ven de algemene. De waanzin van de uitgestoten klanken benaderen mijn krantenjon gens nooit. Ik verlang ineens ook sterk terug naar Robbie, twee meter groot en breed, die in het Irene-gebouwtje van Endegeest onverhoeds in mijn oor tetterde: „Ben jij Sinter klaas?" Ik wist niet waar ik goed aan deed en zei van nee. „Maar ik wel", bulderde hij. Arend is me ook lief. elke keer weer als ik 'm met zijn hoofd scheef en zijn zevenmijlspas- sen zie opduiken bij een fees telijkheid. Ooit sprak-ie me aan in de Leidse Hout. „Me neer, het is koud voor de tijd van het jaar, vindt u niet. Het heeft vandaag nog gesneeuwd in Friesland. Maar het komt wel goed, meneer. Het is elk jaar nog goed gekomen." Onlangs werden geestelijk in validen die het Van der Valk motel te Gilze-Rijen aande den. verwezen naar een aparte zaal. Jammer, ze hadden met die eeuwige Van der Valk-erw ten zo mooi het geleuter van de geestelijk validen over veel eten voor weinig geld, slecht weer en aids als straf van God weg kunnen schieten. Stukken minder soepel is een Fokker-werknemer. Hij keurt ie dere vorm van diefstal af: „Want jouw groep wordt er op aange keken als een collega iets heeft meegenomen. Het is gewoon oncollegiaal." Als hij het voor het zeggen 2ou hebben, zou hij iedere collega controleren bij het verlatenjvan het terrein. Nu gebeurt dat steekproefsgewijs: „Ik weet van een groepsleider die wegreed met 100 tot 150 kilo aluminium in zijn achterbak. Omdat zijn vering doorzakte, werd hij aangehouden en op staande voet ontslagen. Te recht." „Waar ik werkte, werd iedereen gecontroleerd", meldt een vol gende Leidenaar, inmiddels werkloos en nog altijd boos. „Het gebeurde in een heel poli- tie-achtige sfeer. Ze keken altijd in je tassen. En als je eenmaal buiten stond, voelde je rot." Waar hij werkte? Bij de techni sche groothandel Sjartec en de Hoogvliet-vestiging aan het Le vendaal. Daar horen ze op van de verha len. Bij Sjartec meldt een woordvoerder dat zo'n controle helemaal niet nodig is: „Het personeel controleert elkaar wel. Iedereen zit op eikaars lip en overal is glas. Bovendien, als iemand iets uit het magazijn wil hebben, moet hij daar een bon netje van hebben. Ook als men even wat aan een klant wil laten Supermarktketen Hoogvliet controleert de werknemers wèl als ze het pand verlaten, maar volgens bedrijfsleider J. Odens van het filiaal Levendaal ge beurt dat steekproefsgewijs. „We vertellen dat al bij het aan nemen van de mensen en heb ben daar nooit reacties op ge- Veel personeelsleden vinden dat ze wel 'iets' mogen meenemen uit hun bedrijf. foto loek zuyderduin

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17