Provincie is tegen enorme uitbreiding Lisserbroek 'Geen enkel mens is beter dan de ander' Randstad Open Universiteit begint met klassen 'Gemeenten moeten grenzen openen' Milieubeweging gaat keihard actie voeren tegen luchthaven Scheveningen komt aanzijn trekken. -Holland Casino g ZATERDAG 6 NOVEMBER 1993 LEIDEN HERMAN JOUSTRA De Open Universiteit begint per 1 januari van het volgend jaar op achttien plaatsen in Nederland met klassen voor de propaedeuse rechten en de onderbouw van het infor- matica-programma, onder meer in Den Haag, Amster dam en Rotterdam. „Het is een extra service voor de stu denten die hebben aangege ven begeleiding op prijs te stellen", aldus een woord voerder van de instelling die schriftelijk wetenschappelijk onderwijs verzorgt. „Zie het als een extra keu zemogelijkheid. Onze filosofie is altijd geweest dat mensen zelfstandig kunnen studeren: onderwijs op afstand. Voor het grootste deel van onze studenten geldt dat ook, maar we hoorden steeds meer ge luiden dat persoonlijke bege leiding prettig zou zijn." Het is de bedoeling dat een groep studenten een paar maal per jaar bijeenkomt. Het instituut heeft inmiddels al experimenten uitgevoerd met groepsgewijze cursussen. Het bleek dat deze cursisten er ge middeld minder snel de brui aan gaven en betere tenta menresultaten boekten dan diegenen die thuis studeer den. Vanaf september vol gend jaar zullen ook andere studies dan rechten en infor matica in groepsverband ge volgd kunnen worden. Haarlemmermeer moet groene ruimte houden Er komt geen grootschalige woningbouw bij Beinsdorp en Lisserbroek. De bouw van duizenden woningen bij die kernen vernielt de groene ruimte van de Haarlemmer meer. Bovendien zijn dergelijke nieuwe kernen onvol doende aangesloten op het openbaar vervoer terwijl het beleid van de provincie er juist op gericht is het gebruik van de auto terug te dringen. broek te onderzoeken. Noord- en Zuid-Holland zijn samen op zoek naar ruimte voor woningbouw. De nota keuzevarianten, opgesteld door Zuid-Holland, gaat grofweg uit van het principe van uitruil. Een deel van de Zuidhollandse bol- lengrond wordt opgeofferd voor woningbouw en er wordt nieu we bollengrond gevonden in de Haarlemmermeer. Het plan stuit, zo bleek tij dens de behandeling in de com DEN HAAG/HAARLEMMERMEER MONICA WESSELING Dat schrijft gedeputeerde J. Wolf (ruimtelijke ordening) in een brief aan de commissie ruimtelijke ordening van de provincie. Verschillende politie ke partijen hebben er bij de be handeling van de zogeheten no ta Keuzevarianten Duin- en Bollenstreek op aangedrongen de mogelijkheid van woning bouw in Beinsdorp en Lisser- missie ruimtelijke ordening, op grote bezwaren. Vooral het op offeren van bollengrond en het 'wegsturen' van de bollentelers, stuit op veel verzet. Zuid-Hol land heeft extra veel woning bouwruimte nodig omdat er, in ruil voor de bollengrond, Noordhollanders in deze pro- i komen wonen. Vliegkamp Noord-Holland zou zelf in zijn woningbouwbehoefte kunnen voorzien door bij de kernen Lis serbroek en Beinsdorp flink te bouwen. Gedeputeerde Wolf, en met hem zijn Noordhollandse collega De Zeeuw, ziet daar niets in. Bouw bij die twee ker nen gaat ten koste van het be schikbare areaal bollengrond. De Haarlemmermeer zal dan bovendien bestuurlijk minder bereid zijn voor Zuidhollanders bollengrond beschikbaar te stel len, voorspelt Wolf. De plannen voor woning bouw bij Beinsdorp en Lisser broek zijn naar de idee van Wolf eens te meer verwerpelijk om dat hiermee de komst van een groot groengebied in de Haar lemmermeer op de tocht komt te staan. Alleen door huizen voor Noordhollanders in Zuid- Holland te bouwen blijft er ruimte over voor groen in de Haarlemmermeer. Wolf houdt vooralsnog vast aan het oorspronkelijke plan dat onder meer voorziet in forse woningbouw op vliegkamp Val kenburg, bij Voorhout en Hille- gom en in mindere mate rondom Leiden. Katwijk heeft geen problemen met asielzoekers KATWUK PAUL V Terwijl Leiden en Wassenaar asielzoekers niet bepaald met open armen ontvangen, zijn ze in Katwijk al anderhalf jaar wel kom in 'hotel-centra' Riche en Lindehof aan de Boulevard. Sommige buren komen 'ge woon' op de koffie en in de ijs- salon Pistacchio maken ze vaak een praatje als ze geld komen wisselen voor een telefoontje. „Geen greintje overlast. luist niet", zegt ober O. de Jager van Pistacchio. Hij heeft zich vooral geërgerd aan de reacties in het rijke Wassenaar: „Het is toch erg dat mensen die zo'n beetje alles hebben, mensen die niets hebben niet willen helpen? Je zou beter van ze verwachten. Want ze zijn rijk en je denkt dan dat ze het toch zelf verdiend hebben. Dat ze zich niet zo la ten leiden door onwetendheid en angst voor het onbekende." Want, geloof hem maar, de tijdelijke Katwijkers zijn heel aardig en heel netjes. Al kan hij die Somaliërs, Kurden en enkele Afghaan van tegenwoordig wat minder goed verstaan dan die Bosniërs van een tijdje terug. Boulevardbewoonster N. van der Meij vindt het vooral vrese lijk dat Nederlanders zichzelf boven anderen verheffen: „In de Bijbel staat nu juist dat je dat niet moet doen. Geen enkel mens is beter dan de ander. En als je toevallig meer welvaart hebt dan een ander, heb je dat niet aan jezelf te danken. Want alle gaven die we hebben, krij gen we van God." De Katwijkse woont pal naast het door asielzoekers bewoonde hotel Lindehof. En eerlijk ge zegd heeft ze toch wel enige overlast. „Op zaterdag- en zon dagavond zetten ze de muziek vaak hard", zegt ze. „Nee hoor, dat is het restaurant", weet de bejaarde benedenbuurvrouw Nederlanders en asielzoekers broederlijk bijeen. Tussen de twee Kurden e i Afghaan de Katwijkers Dick Guyt (links) en Olov de Jager. M. Verdoes. „En die fietsen dan? Dat is toch een rommeltje? probeert de bovenbuur vrouw. „Jij moet toch ook je fiets kwijt?", werpt de beneden buurvrouw tegen. „Nee, we moeten medemenselijk zijn", zegt ze. „Stel je voor dat wij naar het buitenland moeten vluchten. Dan zijn we ook blij als we onderdak vinden." Maar ach, zij leerde 'van huis uit' om voor anderen klaar te staan, mensen in nood te hel pen. Zo heeft ze heel wat kan netjes soep weggebracht naar zieke Katwijkers. „En thuis za ten soms een bedelman en een jonkheer tegelijk aan tafel", kijkt ze terug. Een mooi voorbeeld voor de buurgemeenten? „Ach, Wasse naar is een elitedorp en dat wil men blijkbaar zo houden", ver onderstelt de Katwijkse. „Ze hadden die lui gewoon nooit in spraak moeten geven", meldt een buurvrouw van asielzoe kershotel Riche, die de ingang deelt met enkele 'vreemdelin gen'. „Hier in Katwijk waren ze er opeens, liepen er opeens vreemde mensen op de gang." FOTO DICK HOGEWONING Ze dacht toen: dat zullen wel asielzoekers zijn. En verder dacht ze er eigenlijk weinig van. „Het zijn allemaal mensen. Net zo goed of slecht als Neder landers", meldt de Katwijkse. „Uit de gang is weieens een pa raplu gestolen, maar dat kan goed gedaan zijn door haar deur open staan als ze even naar de bovenburen gaat. „Wij Katwijkers zijn ook geen bloedjes, moetje rekenen", vult de bejaarde mevrouw Verdoes aan. „In het begin had ik wei eens last van harde muziek. Of van die asielzoeker die saxofoon stond te spelen op zijn balkon. Nou, ik ben naar de eigenaar gegaan en had nergens meer last van. Ging-ie op het strand blazen." „Van ons hebben ze mis schien ook wel eens last. Als we hard praten óf zo", vervolgt ze. „Maar ja, als een buitenlander iets doet, wordt hem dat meer aangerekend." Tot zover de verdraagzame buren. Op een bankje aan de boulevard zitten wat minder to lerante mannen met petten en peinzende blikken. Ze kijken hun ogen uit als de fotograaf Katwijkers, Kurden en een Af ghaan broederlijk op één foto zet en horen ervan op dat de asielzoekers goede contacten met de buren zeggen te hebben. Natuurlijk, de heren willen niet discrimineren. Maar waar om krijgen die buitenlanders sneller onderdak dan keihard werkende Katwijkse stelletjes? En dan nog wel op het mooiste plekje van Katwijk? „En ze staan daar maar te telefoneren, me neer. Op kosten van de ge meente. Dan gaat het van: 'Piet, het is hier goed'. En morgen is die Piet dan hier." „Tja", zegt Pistacchio-werk- nemer Dick Guyt. „Op verjaar dagen hoor je ook wel eens van die verhalen. Dat ze in een hotel zitten en nog zakgeld toe krij gen ook." Omdat hij geen zin heeft in eindeloze discussies, laat hij die persoon maar lullen. Maar ondertussen weet hij dat Riche heus geen Hilton is. En dat de asielzoekers zakgeld krij gen is omdat ze niet mogen werken: „Ze willen wel." De Zuidhollandse commissaris der koningin S. Patijn: „Grote en kleine gemeenten moeten de grenzen openstellen voor vluchtelingen." Voor opvang van vluchtelingen HILLEGOM MONICA WESSELING Gemeenten moeten ophouden met zeuren over de problemen van opvang van vluchtelingen. Er moet gewoon aan de bevol king worden uitgelegd, dat de opvang noodzakelijk is. Het moet afgelopen zijn met inge wikkeld doen over wat wel en wat niet kan. Grote en kleine gemeenten moeten de grenzen openstellen voor vluchtelingen. Die indringende oproep deed de Zuidhollandse commissaris der koningin S. Patijn gisteren tijdens een symposium over re giovorming, georganiseerd door de samenwerkingsverbanden van de Duin- en Bollenstreek en de Leidse regio. Patijn was er om te spreken over bestuurlijke vernieuwing, 'maar veel belang rijker .is op dit moment het pro bleem van de vluchtelingen'. De commissaris is duidelijk ont stemd over de weigerachtige houding van een aantal ge meenten om vluchtelingen op te nemen.. Patijn vraagt zich af of de sa menleving ontaardt in één waarin 'wit' vecht tegen 'iets minder wit'. Weigerachtige ge meenten vinden Patijn nu al op hun pad, maar de commissaris wil de komende tijd zich nog in tensiever gaan 'bemoeien' met de vluchtelingenopvang. „Het Rijk lijkt de provincies hierin een rol te geven. Ik sta nu met lege handen, omdat ik officieel geen bevoegdheid heb. Een ge meente die niet wil, kan een verzoek van mij om opvang van vluchtelingen, zó naast zich neerleggen." Patijn toonde zich overigens gisteren opnieuw warm voor stander van een betere samen werking tussen gemeenten on derling, samenwerkingsverban den van gemeenten en tussen gemeenten en provincie. Vooral aan het laatste schort het vol gens hem nog wel eens. Ge meenten en provincie werken te vaak als tegenstanders in plaats van gezamenlijk aan een pro ject. Patijn: „Nu gaan ambtena ren van gemeente en provincie afzonderlijk het veld in met een schetsboekje om ruimtelijke plannen te maken. Twee plan nen waar eindeloos over gesteg geld moet worden. Het is veel 'Schiphol kruisraketvan de jaren Gisteren was er nog sprake van een onschuldige actie. Niemand ondervond enige hinder van het 36 meter lange spandoek dat actievoerders van Milieudefen sie aan de D-pier (in het doua negebied) op Schiphol hingen. Maar als het kabinet de plannen tot uitbreiding van de luchtha ven het komende jaar niet te rugdraait, gaat de beuk erin. Op alle mogelijke manieren, inclu sief het oplaten van ballonnen met zilverpapier, zal Milieude fensie het vliegverkeer hinde ren. Schiphol wordt voor de milieubeweging de kruisraket van de jaren negentig. De landelijke actietak van de milieubeweging, Milieudefen sie, wond er gisteren op de persconferentie op Schiphol geen doekjes om. Zij zal met al le middelen, legaal en illegaal, trachten de uitbreidingsplan nen van Schiphol tegen te hou den. Schiphol is de komende twee jaar door de milieubewe ging tot speerpunt van alle ac ties verheven. De luchthaven - en in het bijzonder de vijfde baan - wordt symbool voor dat gene wat mankeert aan het milieubeleid van dit kabinet, zo vertelde campagneleider Wijn and Duijvendak. Volgens Duijvendak is de uit breiding van Schiphol onaan vaardbaar. Niet alleen vanwege lokale bezwaren als geluidhin der en stank. „Deze problemen hebben voor omwonenden de eerste prioriteit. Milieudefensie gaat zich echter vooral richten op de effecten van het vliegver keer op de ozonlaag en op het broeikaseffect. Het vliegverkeer draagt hier in aanzienlijke mate aan bij. Dat is minder bekend. Daarom gaan wij deze aspecten de komende maanden onder de aandacht brengen van weten schappers, kerkleiders, bekende Nederlanders en plaatselijke en landelijke politici." „Schiphol betekent geen ech te welvaart", aldus Duijvendak. „Alle vooruitgang die de laatste jaren op milieugebied is bereikt, vornamelijk dankzij de burger zelf. wordt teniet gedaan door een verdriedubbeling van het luchtverkeer vanaf Schiphol. Economische belangen op korte termijn prevaleren boven echte welvaart. De 25 miljard die in en om Schiphol wordt geïnves teerd, kan beter benut worden voor openbaar vervoer, de ont wikkeling van schone technolo gie en energiebesparing." Milieudefensie beticht het ka binet en de partijen in het Pro ject Mainport en Milieu Schip hol van grove misleiding en van het sjoemelen met onderzoeks gegevens. „Alles dient ter legiti mering van bestaande plannen. Het leefmilieu-alternatief van de milieubeweging wordt niet eens onderzocht. Maij-Weggen saboteert de boel", aldus Milieudefensie. De campagne tegen Schiphol ziet er als volgt uit: het komen de jaar wordt vooral gebruikt om mensen bewust te maken van de gevaren en overlast van het vliegverkeer. Op 27 novem ber wordt een grote actie ge houden op de plek waar de vijf de start- en landingsbaan is ge projecteerd. Er zal veel tijd en geld worden gestoken in het 'bewerken' van politici. „Wij zullen de politici op hun verkie zingscampagnes hinderlijk vol gen. Op alle hoorzittingen over Schiphol zullen wij duidelijk aanwezig zijn." Lukt het niet het kabinet op Niemand ondervond enig hinder van het 36 meter lange spandoek dat actievoerders van Milieudefensie handiger en beter als die twee ambtenaren van begin af aan samenwerken." Patijn maakt hiermee eens te meer zijn onvrede duidelijk over de gang van zaken rond het opstellen van woningbouw plannen voor de regio. Al drie jaar achtereen wordt er gepraat over de vraag waar in de provin cie huizen moeten worden ge bouwd. De ene nota na de an dere verschijnt, en nog steeds is er geen concreet plan. De samenwerkingsverbanden Duin- en Bollenstreek en de Leidse regio moeten samen gaan werken. Die regiovorming is onderdeel van de bestuurlijke vernieuwing die op dit moment in Nederland wordt doorge voerd. Patijn is daar groot voor stander van, maar dan alleen onder de uitdrukkelijke voor waarde dat uitgangspunt is en blijft dat het nieuwe bestuur de taken beter kan uitvoeren dan het oude. „Bestuurlijke vernieu wing mag geen leuk gezel schapsspel van bestuurders worden, maar moet altijd het goed uitoefenen van het taken pakket tot doel hebben." basis van argumenten van ge dachten te doen veranderen, dan wordt in 1995 overgegaan tot 'grimmige' acties. Door gewinterde actievoerders zullen dan het vliegverkeer hinderen door ballonnen met zilverpapier op te laten in de buurt van de de D-pier op Schiphol hingen. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER luchthaven. Deze eerder door verkeer van en naar Schiphol de Lastige Zwanenburger be- lam. Ook op andere wijze zal proefde en succesvolle actieme- Schiphol met harde acties wor- thode legde indertijd het vlieg- den geconfronteerd. Als iets een geweldige trekpleister is. dan is het de Jackpotclub van Holland Casino Scheveningen wel: Want daar kunt u spelen op maar liefst 250 direct geld uitkerende speelautomaten. U kunt uw geluk natuurlijk ook beproeven in de sfeervolle speelzaal, waar niet minder dan 17 Roulettetafels en 6 Black Jack tafels staan. U hebt verder keuze uit Sic Bo, Punto Banco en Big Wheel. Daarnaast komt u op een bijzon dere manier aan uw trekken in onze brasserie. Terwijl u voor de meest uiteenlopende drankjes uitstekend terecht kunt in één van de bars. Bedenk wel dat een mini mum leeftijd van 18 jaar. correcte kleding en een geldig legitimatie bewijs voorwaarden zijn om bln- Bij deze bent u iedere dag vanaf 13.30 uur uitgenodigd. In de Holland Casino's kom je ogen tekort. mSTAlRANT

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16