'94 Zegerplas is weer schoon Een dievenvanger voor dolle honden 'Een VVD-burgemeester, dat was wel even slikken' Rijn- en Veenstreek Middeleeuwse sferen Tien bekende inwoners van Alkemade vragen aandacht voor milieu Bewoners zitten nog minstens vier jaar met roze voordeuren 'Rotonde op Gemeneweg' ZATERDAG 6 NOVEMBER 1993 Hoogendoom lijsttrekker runwoude Gé Hoogendoorn is de nieuwe lijsttrekker van het CDA in Rijnwoude bij de komende gemeenteraads verkiezingen. De huidige wethouder staat op de gros lijst voor Wim Boevé, Gerrit van Bostelen, Nico van der Hulst en Frank Uljee. Nieu we namen op de lijst zijn Arga van der Vlugt uit Kou dekerk en Hans Démoed uit Hazerswoude. Démoed is voorzitter van de christen democratische jongeren in Zuid-Holland. Behalve wet houder Van der Werf stelt ook het raadslid Frits Wille zich niet meer herkiesbaar. De CDA-leden spreken zich op 18 november uit over de lijst van kandidaten. Zwemmen levert geen gevaar op Wethouder Van der Werf wil plaatsmaken voor jongere Dordrecht waar restanten werden opgegraven. De nieuwe versie telt twee verdiepingen en is ge maakt uit rode baksteen die speciaal voor Archeon werd gebakken. Het klooster krijgt binnen het themapark dat in 1994 wordt geopend, een horecafunctie. In de zo geheten refter (eetzaal) komt ruimte voor tachtig personen en in de andere zaal kunnen tweehon derd bezoekers tegelijk terecht. Ook de klooster keuken, de dompter (slaapzaal) en het hof met de kruidentuin zijn in oude staat teruggebracht. foto ben de bruyn Het kan een lid zijn van de dorpsraad of iemand uit het bedrijfsleven of een vereni gingslid. Tien bekende inwo ners van Alkemade worden door de gemeente benaderd om het milieu te promoten. In een gemeente-advertentie in een huis-aan-huis-blad dragen ze om de beurt hun boodschap uit. Degene die aan de beurt is, moet een dierbaar plekje in de gemeen te opzoeken. Daar wordt hij of zij op de foto gezet. Tevens moet de bekende inwoner van Alkemade uitleggen waarom die plek hem zo aan spreekt en wat hij er zelf aan doet om het milieu te sparen. De campagne begint in de cember of in januari. Voorbeeld ,,We brengen de landelijke draaggolfcampagne op plaat selijk niveau", legt Arjan de Kok van de gemeente Alke made uit. Op televisie zijn ge regeld flitsen te zien van be kende Nederlanders die op dezelfde manier aandacht voor het milieu vragen. Zij dienen als voorbeeld voor de rest van Nederland. Zo moet ook de bekende inwoner van Alkemade als voorbeeld die nen voor de andere inwoners. Wie de gemeente voor deze actie op het oog heeft, wil De Kok niet zeggen. „Dan is het verrassingseffect weg." In elk geval zijn de plaatselijke poli tici en andere mensen die kind aan huis zijn in het ge meentehuis van deze cam pagne uitgesloten. „We moe ten uitkijken dat we niet te snel naar de politici stappen. Dat is voor ons zo makkelijk. We zijn er echter bewust op uit om andere doelgroepen te benaderen om het bereik zo groot mogelijk te maken." VRIJE TIJD Dweilavond Blaaskapel Die Blumenlahder geeft zaterdag 13 november een concert in het muziekcentrum van Liefde voor Harmonie aan het Noordeinde in Roelo- farendsveen. Behalve de 25 jaar bestaande blaaskapel, treden ook de B. Kapel, de DDO Band, de Aerebijeplukkers en de Sprotbuiken op. Aanvang 21.00 Creativiteitsbeurs Hobbyisten kunnen zondag 14 november in verzorgingscen trum Noorderbrink aan de Klompmaker 156 laten zien waartoe zij in staat zijn. Ook kunnen zij hun spullen verko pen. Er zijn nog enkele tafels vrij. De creativiteitsbeurs begint om 09.00 uur en duurt tot 16.30 Hobbydag De Stichting Welzijn Ouderen (SWO) in Alphen houdt vrijdag 19 november in het diensten centrum Driehoome een vrije- tijd- en hobbydag. Onder ande re staat er muziek, klaverjassen, bridge, dammen en schaken op het programma. Ook zijn er kraampjes van diverse vereni gingen en clubs in Alph^n. Het programma begint om 10.00 uur en duurt tot 17.00 uur. Renovatie huizen Oude Wetering afgerond De werkzaamheden aan de hui zen van de Woningbouwvereni ging Alkemade aan de Wete ringlaan en de Burgemeester Vostersstraat in Oude Wetering zijn vrijwel klaar. Volgende week woensdag worden de wo ningen opgeleverd. Echt tevre den zijn de bewoners niet over het resultaat. „De huizen zijn toch wel erg bont geworden door al die kleuren", zegt Annie van Klink van de bewonerscom missie. „Aan de binnenkant is het wel heel mooi. En dat ver goedt een hoop." Van Klink doelt met de bonte kleurschakering op de roze voordeuren, de witte zijkanten van de deuren, de blauw-grijze onderrand en de gele kozijnen. Volgens architect J. Vollmer is het gewoon een kwestie van wennen. Mochten de klachten aanblijven, dan krijgen de deu ren en kozijnen over vier jaar een andere kleur, aldus Vollmer. De bewoners van twee huizen aan de Burgemeester Vosters straat hebben enkele weken ge leden, toen de werkzaamheden nog in volle gang waren, de toe gang van de werklieden tot hun woning geweigerd. „Ik heb de grootste narigheid meege maakt", zegt een van hen, An neke Loos. Zij onderhield sa men met Van Klink de contac ten met de architect en de Wo ningbouwvereniging Alkemade. Uit protest is ze daar een maand geleden mee gestopt. „Als je zag hoe ze te werk gin gen...Mijn kelder heeft vier maanden blank gestaan. In mijn huiskamer heb ik dubbel glas. Aan de onderkant zit bij voorbeeld een heel tochtgat waar ik mijn vinger doorheen kan steken. Ze wilden het dicht maken met een armoedig latje. Mijn man is bouwvakker en heeft daar dus kijk op. Hij kan het zelf veel beter." De familie Loos knapt de resterende werk zaamheden zelf op. Vollmer reageert laconiek op de beschuldigingen. „De toe gang werd ons pas geweigerd op het moment dat het grootste deel van de werkzaamheden al achter de rug waren." Intussen zijn de onderhouds werkzaamheden aan twaalf wo ningen aan de Oud Adeselaan in Rijpwetering in volle gang. Na de zomervakantie is begon nen met het werk. Het is de be doeling dat de huizen nog voor de Kerst klaar zijn. Momenteel is het aannemersbedrijf Heem- bouw bezig met de opknap beurt aan de binnenkant van de huizen. Ook worden de daken vernieuwd. Het schilderwerk aan de buitenzijde wordt als laatste aangepakt. De huizen aan de Oud Adeselaan krijgen ongeveer dezelfde kleuren als die in Oude Wetering. Volgens Vollmer verlopen de werkzaam heden voorspoedig. De totale kosten voor de op knapbeurt aan de woningen in Oude Wetering en Rijpwetering bedragen ongeveer 2,3 miljoen gulden. alphen aan den run» Voor één middag vertoefde het nagebouwde Minderbroederklooster in het themapark Archeon in Alphen weer in middel eeuwse sferen. De bouw van het veertien meter hoge klooster bereikte gistermiddag zijn hoogste punt, reden om een aantal figuranten te laten op draven die als lekebroeders verkleed gingen. In Archeon worden verschillende bouwwerken opgetrokken uit de periode van de eerste stammen in Nederland tot de middeleeuwen. Het dertiende- eeuwse Minderbroederklooster is een van de na bootsingen. Het klooster stond oorspronkelijk in hazerswoude kees van kuilenburg Na meer dan dertig jaar houdt de Hazerswoudse CDA'er Piet van der Werf de politiek voor gezien. De 54-jarige tuinder heeft zijn partij laten weten niet beschikbaar te zijn voor een volgende periode. Hij vindt het tijd worden om de weg vrij te maken voor een jongere kracht. „Een beslissing die ik met pijn in mijn hart heb genomen. Ge lukkig heb ik nu nog vijf maan den te gaan", zegt de Rijnwoud- se wethouder. Een beslissing om te stoppen nam hij al eerder in 1978. „Ik zag de kinderen te weinig. Mijn vrouw plakte de Fietsbanden van de kinderen. Op dat mo ment vond ik het belangrijk om meer thuis te zijn." In 1984 keerde Van der Werf echter weer terug in het raadhuis. Nu als wethouder ruimtelijk orde ning. Een heel verschil met de eerste periode, waarin hij ruim acht jaar als wethouder onder wijs en sport deed. „In het be gin vroeg ik alles aan de ambte naren, daarna kwamen ze bij mij." Van der Werf was er al vroeg bij. Als 23-jarige trad hij aan als KVP-raadslid. Daarvoor was hij al ook al enige tijd wethouder in de jeugdgemeenteraad. „Bij ons thuis werd veel over de politiek gepraat. Ik vond het wel erg ma ger om alleen met mijn tuintje bezig te zijn, vandaar dat ik op een gegeven moment de poli tiek ben ingegaan." Er brak een periode aan waar in hij van 's morgens vroeg tot 's avonds laat bezig was. „Dat vond ik nooit een bezwaar: on der het schoffelen nadenken over alles wat er op me af kwam, op zondagmorgen een paar uur in het gemeentehuis om stukken te lezen." Terugkijkend vindt de wet houder dat er veel tot stand is gebracht. „Uiteraard samen met anderen. Zoals de recon structie van de Hondsdijk in Koudekerk en de Voorweg en Westeinde in Hazerswoude. Vooral dat Westeinde was een moeilijke klus. In het begin wa ren er veel bezwaren, maar uit eindelijk is bijna iedereen tevre- De kwaliteit van het oppervlaktewater in Zegerplas en de Kromme Aar in Alphen is sterk verbeterd, zo blijkt uit on derzoek van het Hoogheemraadschap van Rijnland. Dat is volgens Rijnland te danken aan een nieuwe persleiding die 2,5 miljoen gulden heeft gekost. alphen aan den run loman leefmans De persleiding zorgt er sinds een half jaar voor dat water uit de zuiveringsinstallatie in Al phen-Noord niet meer in de Kromme Aar (en vervolgens in de Zegerplas) maar in de Oude Rijn wordt geloosd. Het water in de Zegerplas is nu volgens Rijn land goed genoeg om in te Dati laatste heeft grote gevol gen voor een van de grootste plaatselijke sportevenementen, de Alphense Triathlon. Die werd in augustus van dit jaar op het laatste moment afgelast door de provincie Zuid-Holland omdat het water in de Zegerplas te smerig zou zijn. Dat kwam omdat de nieuwe persleiding verstopt raakte en er weer tijdelijk enkele miljoenen liters op de plas moesten wor den geloosd. Twee jaar daar voor werden ongeveer dertig deelnemers aan de triathlon ziek na in de plas te hebben ge zwommen. Volgens het hoog heemraadschap lopen zwem mers nu geen gevaar meer. Borden Een woordvoerder van de pro vincie Zuid-Holland laat weten dat de borden 'verboden te zwemmen' inmiddels zijn ver wijderd. Hij bevestigt dat er geen enkel gevaar meer bestaat en er weer gewoon kan worden gezwommen in de ooit druk be zochte plas. runwoude» kees van kuilenburg Het kruispunt Gemeneweg- Dorpsstraat in Hazerswoude- Dorp moet worden vervangen door een rotonde. Dat wil al thans het CDA in Rijnwoude. In het verkiezingsprogramma van de christen-democraten wordt aangedrongen op die maatre gel. waardoor de verkeerslich ten kunnen verdwijnen. Daar naast wil het CDA maatregelen om het doorgaande vrachtver keer uit de smalle Dorpsstraat te weren. Om de veiligheid langs de Gemeneweg te bevor deren moet het fietspad worden verlicht. In de paragraaf verkeer en vervoer wordt ook aangedron gen op het verkeersluw maken van de Rijndijk, zodra de nieu we Rijksweg 11 in gebruik is ge nomen. Daarbij moet met de belangen van de omwonenden rekening worden gehouden. Ook blijft het CDA zich inzetten voor een tweede brug over de Oude Rijn bij de Leidsche Schouw en de komst van een NS-station in Rijnwoude. Ver der moet de gemeente zorgdra gen voor speciale voorzieningen voor gehandicapten, zoals ver laagde stoepranden en veilige oversteekplaatsen. Op het gebied van woning bouw ziet het CDA mogelijkhe den in Koudekerk. Ook op het terrein van de waterzuivering aan de Rijndijk moeten wonin gen komen. Wellicht is er ook ruimte voor kleinschalige be drijven. Uit het verkiezingsprogram ma blijkt dat het CDA niet kei hard nee zegt tegen Bentwoud, maar het bos mag zeker niet groter worden dan ongeveer 50Ö hectare. Ten noorden van de Hoogeveensweg moet het open karakter van het gebied echter gehandhaafd blijven. Tentoonstelling 'Uit eigen bezit' over verleden Koudekerk Een stevig muurslot en impone rende voetboeien, dip stevig in de muur waren vastgeklonken. Zo maar wat voorwerpen in de oudheidkamer van Koudekerk. Ze maken duidelijk, dat ont snappen uit het cachot onder het raadhuis destijds niet een voudig was. Vooral ook omdat de deur naar het gevang ook nog met een zware balk werd afgesloten. Het zijn spullen die uit de op slagruimte van de historische vereniging tevoorschijn zijn ge haald. „Het leek ons wel aardig om alles eens een keer te laten zien", vertelt Aleid Muller van de tentoonstellingscommissie. Vandaag begint in het pand aan de Dorpsstraat 55a de expositie 'Uit eigen bezit'. Bezoekers kunnen van 10-16 uur een kijkje Opmerkelijke zaken uit het Koudekerkse verleden zijn er te zien. Zoals de dievenvanger. Be doeld om dolle honden mee te vangen, staat er op het verkla rende kaartje riciast het appa raat. „Het zou me niet verbazen als het vroeger ook voor men sen werd gebruikt. Destijds wa ren ze niet zo kinderachtig, maar duidelijk is wel dat degene die het apparaat om zijn hals had rustig meeging. Overigens had Koudekerk tot 1970 nog een officieel hondehok, waar loslo pende dieren tijdelijk werden opgesloten", vertelt Muller. Roede Bijzonder is ook een Rijnlandse roede. Een stok van precies 3,767 meter die destijds.werd gebruikt om te meten. Vanaf de vroege middeleeuwen bekend in Leiden en omgeving. „Tot hoe lang die maat is gebruikt weet ik niet, maar soms hoor je de boeren nog wel spreken over zoveel roe. Dat is kennelijk nog steeds een gangbare term." Pronkstuk van de expositie - Wethouder Piet van der Werf: „Onder het schoffelen dacht ik na over alles wat er op het gemeentehuis op me af kwam." foto ben de bruyn den over het resultaat. Daar ben ik trots op. Zoals hij dat ook is op bij voorbeeld de bouw van de Landvliethal, de recoristructie van het Ambachtsplein, de bouw van veel woningen in het dorp en aan de Rijndijk en sportaccommodaties. „Dat liep niet altijd van een leien dakje, maar ik heb nimmer met zweet- handen achter de tafel gezeten. Als ik met het voortraject bezig was, begreep ik al snel dat som mige zaken niet te realiseren waren. Dan stopte ik of paste het plan aan." Echte teleurstellingen heeft Van der Werf die in 1991 wet houder van Rijnvyoude werd - niet gekend in zijn politieke loopbaan. Of het moet zijn dat Hazerswoude een WD-burge- meester kreeg, in plaats van een CDA'er. „Dat was even slikken. Het was een overwinning voor de andere partijen dat ze dat voor elkaar hebben gekregen. Maar nu zeg ik: het gaat om de kwaliteit. En Van der Sluijs en Boelen hebben kwaliteit. Dus kan ik er nu goed mee leven." RAADSVERKIEZINGEN die tot 1 maart duurt - is een borduurwerk van de tienjarige Alida Nicolasina Samsom, dochter van de toenmalige bur gemeester/secretaris Samsom van Koudekerk. Ze maakte het rond 1850 voor haar ouders. „Het is niet te geloven dat een tienjarig meisje het heeft ge maakt", zegt Aleid Muller. Het borduurwerk is onder leiding van Greet van Duyn uit Katwijk hersteld. Aan de wand hangen schilde rijen met foto's van de verschil lende gemeentehuizen en enke le beelden van gemeenteraden uit het verleden. Daaronder een uit 1884. Een staatsieportret van de raad met burgemeester Crommelin. „Het grappige is dat de gemeenteraad bijna uit sluitend bestaat uit mannen met namen van families die je nog steeds tegenkomt in het dorp." Kookboekje Daarnaast zijn er vitrines met vondsten van Klein en Groot Poelgeest, Huis Den Toll, dorps gezichten uit 1920, herinnerin gen aan de dakpannenindus- trie, de ambtsketen van burge meester Elffers, de laatste eerste burger van Koudekerk, gemeen testempels en fotoboeken. Ook het boekje met liedjes van de Kinderzangschool en een kook boekje van rond de eeuwwisse ling zijn te bewonderen. Met re cepten voor het klaarmaken van onder meer snippen, vinken en lijsters. Aleid Muller (links) en Riet Eradus van de tentoonstellingscommissie in de Koudekerkse oudheidkamer. „In zo'n dievenvanger was je wel rustig." foto» ben de bruyn Het werk aan twaalf woningen aa de woningen worden opgeleverd. de Oud Adeselaan in Rijpwetering is in volle gang. Nog dit jaar moeten FOTO ben Dl bru

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15