Wim Kanbier: 'Ik heb me hier wel lekker kunnen uitleven' Schilderijenroof AH Winkelhof blijft voor i^scèneagaezetlljkt latere sluitingstijd strijden Endegeest: kasteel van roemrijke families Regio Ook deze Corsa huur CHTERGROND ZATERDAG 6 NOVEMBER 1993 meegen en Koekoek. Daarbij zou ook een groot aantal gou den sieraden zijn verdwenen. Volgens een woordvoerder van de Centrale Recherche In lichtingendienst die de roof on derzocht, was de diefstal van een voor Nederland uitzonder lijke grootte. De verzekerings- maatschappij, die gedoemd was de 1,3 miljoen uit te betalen, adverteerde geregeld op zoek naar een 'gouden tip', waarvoor 130.000 beschikbaar werd ge steld. „Al bij de aangifte had de politie een haast professionele argwaan. Daar is bij het onder zoek ook rekening mee gehou den en uiteindelijk zijn er nu drie aanhoudingen gedaan", al dus Zandbergen. De schilderijen blijken nooit in Wassenaar gehangen te heb ben en een deel bestaat waar schijnlijk helemaal niet. Door de kunsthandelaar was een vals expertiserapport gemaakt, Illegale caravan moet verdwijnen Eigenaar J. de Jong moet zijn sta-caravan aan de Galgekade in Roelofarendsveen verwijde- beroep heeft zijn bezwaren on gegrond verklaard. De caravan dient voor de buisvesting van zijn dochter. Zij werkt mee op de kwekerij en wil het bedrijf te zijner tijd overnemen. Auto- en Motorverhuur MultiRent iiyi fut/v/i txv ir* *£vrv// Leiderdorper draagt beheer heemtain over LEIDERDORP KEES VAN KUILENBURG Een idee om een stukje van de Leiderdorpse heemtuin te 'lea sen' heeft Wim Kanbier toch delijk besefte de oud-beheerder dat zoiets niet kan. ,,Ik heb de tuin van de grond af aan opge bouwd. Ruim 22 jaar er in ge werkt. Dat laat je niet zo gemak kelijk los, maar ik weet dal de heemtuin bij mijn opvolger Theo van Schie in goede han den is. Ik was de pionier, hij de conservator. Theo heeft andere ideeën. Daar kan ik me ook niet meer mee bemoeien", beseft de 59-jarige Leiderdorper die nu 'met de vut' is. Al zal hij nog vaak in de tuin in het park De Houtkamp te vinden zijn. Niet voor niets heeft hij zich als vrij willige oproepkracht opgege- De Leiderdorper is een gebo ren tuinman. Als jongen was hij al geïnteresseerd in alles wat groeit en bloeit. Het was dan ook al snel duidelijk dat hij in de groene sector terecht zou ko men. Aanvankelijk was hij be trokken bij de aanleg van uiterst verfijnde tuinen. „Iedereen ver klaarde me voor gek dat ik als 'super-tuinman' naar het on kruid vertrok", zegt hij terugkij kend. „Maar ik sta bekend als eigenwijs. Zo eigenwijs dat oud wethouder Drenth mij ooit eens een eigenwijze knurft heeft ge noemd als er weer eens een ver schil van mening was. Maar ook de natuur is eigenwijs. Ik ook. Vooral in het begin. Ik voelde mij een eenling, een Prikke- been. Maar ik vond het prach tig. Onder het werk kon ik als een monnik nadenken." Wethouder Drenth was ruim twintig jaar geleden de drijven de kracht achter de heemtuin. „Hij gaf mij ook alle ruimte om mijn werk te doen. Tegen de zin van de chef van de plantsoe nendienst in. Die wilde mij ook voor ander werk inzetten, maar van Drenth moest ik in de tuin blijven. Als je niks te doen heb, ga je maar vakliteratuur lezen of ergen^ anders in een heemtuin kijken, zei hij." Wim Kanbier heeft 'zijn tuin' van de grond af aan opge bouwd. Rond 1970 lag er een stuk kleigrond van twee hectare, slootjes, paden en bruggetjes en enkele bergen veen- en zan- grond. Ook was er een water systeem aangelegd. Met behulp van pompjes worden ook de hoger gelegen gebiedjes van water voorzien. „Ga daar maar mee aan de slag was het enige dat ik' meekreeg. Als je nu ziet wat er in staat, heb ik me wel kunnen uitleven. Ik voel me dan ook een gelukkig mens als ik dit resultaat zie." De Leiderdorpse heemtuin heeft diverse onderdelen: zoals bosgebiedjes, een duinland schap, een beekje, muurvegeta tie, een veenkom, moerasge bied en grasland. Materiaal dat voor een deel uit de natuur af- komnstig was of door Kanbier van elders werd gehaald. „Ik heb goede contacten met de Leidse Hortus. Daar hebben ze zaden van alle soorten planten die in Nederland voorkomen of voortkwamen. Maar ook heb ik zaden uit bij voorbeeld de Voornse duinen, zoals kwartel blad of hondskruid. Die vind je nergens verder in Nederland. Soms hoorde ik dat men dacht dat ik die planten daar had uit gestoken, want het duurt soms acht tot vijftien jaar voordat zaad tot bloem komt. Vandaar dat de natuur in de bodem nog boeiender is dan erboven, maar daar merkje niets van." Volgens Kanbier «zou de na tuur zonder ingrijpen van de mens tot eenzelfde resultaat in de heemtuin hebben geleid. „Dat zou echter honderden ja ren hebben geduurd. Deskundi gen zeiden twintig jaar geleden dat het nooit zou lukken om er iets leuks van te maken. Een chaos zou het worden. Het is met vallen en opstaan gegaan, maar zoals de tuin er nu bijstaat"' ben ik er best trots op. En ik ben niet de enige. Niet voor niets zijn er in een weekeinde zoveel mensen in de tuin te vinden." door: Liesbeth Buitink Wannondse clubs maken zich op voor volksverhuizing Een complete volksverhuizing moet het uiteindelijk worden, waarbij in totaal zo'n veertig clubs, verenigingen en instellingen van plaats kunnen veranderen. Het Warmondse accommodatievraagstuk lijkt najaren discussiëren en vergaderen langzaam op zijn einde te lopen. De verenigingen en instellingen kunnen deze maand op een hoorzitting kenbaar maken hoeveel ruimte ze willen hebben. Daarna kan Warmond beginnen met bouwen en verhuizen. Alle verenigingen hebben een brief gekregen waarin de oppervlakte wordt genoemd die ze volgens de gemeente nodig hebben. De clubs konden tot vorige week reageren. Eind november krijgen ze tijdens een hoorzitting nog eens de kans hun bezwaren en wensen toe te lichten. Veertien sportverenigingen en scholen maken nu gebruik van het gemeentelijke gymnastieklokaal bij de pomp aan de Dorpsstraat en sportzaal Klim Op aan de Endepoellaan. Wanneer duidelijk is hoeveel ruimte de clubs nodig hebben, beslist de gemeenteraad hoe groot de sportaccommodatie in de nieuwbouwwijk Endepoel III moet worden. Als de gemeenteraad alleen een sportzaal wil bouwen, blijft een deel van de clubs in het gymnastieklokaal of in Klim Op. Wanneer in Endepoel III een sporthal komt, kunnen alle sporters er onderdak krijgen. Sportzaal Klim Op zou dan kunnen plaatsmaken voor woningbouw en het gymnastieklokaal kan door een andere club worden gebruikt. De bibliotheek heeft haar voorkeur voor het lokaal al uitgesproken. „We hebben nu duidelijk gebrek aan ruimte in het Meerpunt", aldus de hoofdleidster van de bibliotheek, B. van Laatum. „De ruimte die de gemeente in een van de nieuwe accommodaties voor ons wil reserveren is wel voldoende. En het zou ideaal zijn ais wij helemaal alleen het gymnastieklokaal zouden krijgen." De bibliotheek is nu nog gevestigd in het Meerpunt, samen met zes andere sociaal-culturele instellingen. Die verhuizen naar het Trefpunt aan de Herenweg, dat de gemeente overneemt van de hervormde kerk. Het Meerpunt zou eventueel ook nog instellingen kunnen huisvesten, maar waarschijnlijker is het dat daar een supermarkt en appartementen komen. Het Trefpunt zou bovendien de gezondsheidszorg-instellingen kunnen herbergen, die nu nog in het Wijkgebouw aan de Herenweg zitten. Niet alle instellingen uit het Meerpunt zijn even gelukkig met de op handen zijnde verhuizing. „Wij zijn helemaal niet gekend in de plannen", zegt de voorzitter van Kommunikatie Warmond, A. van der Geest, verontwaardigd. „Ze zijn ons volgens mij helemaal vergeten. We hebben nu een lokaal van 100 vierkante meter en dat hebben we ook wel nodig. Voor het kaarten, bingo, jazzballet kunnen we het echt niet met minder ruimte doen." Ook de EHBO-vereniging vindt de toebedeelde ruimte onvoldoende. „Drie vierkante meter bergruimte is wel wat aan de krappe kant", vindt de secretaris J.W. Faase. „De lessen houden we in de gemeenschapsruimte van basisschool de Alleman, maar bergruimte hebben we wel nodig. Voor de brancards, de zuurstofkoffers, verbandtassen en natuurlijk voor Truus en Annie, de poppen waarmee we mond-op-mond-beademing oefenen." Voorzitter P. Zevenhoven van jongerensociëteit Ut Sloepie is wel tevreden. „In de plannen staat precies de oppervlakte die we nu hebben en dat is genoeg. We hopen alleen wel dat we een eigen ingang krijgen. En er is ooit gesproken over een apart gebouwtje naast de sporthal in Endepoel III en dat zou echt schitterend zijn. Vanwege de geluidsoverlast, want wij maken nu eenmaal herrie." De gemeente heeft ook clubs en instellingen aangeschreven die nu nog in een huiskamer vergaderen of ergens een zaaltje huren. „Wij houden onze bijeenkomsten in Mariëngaerde", vertelt P. Gaarman van de Warmondse bond voor ouderen. „Zo'n nieuwe accommodatie heeft als voordeel dat het meer in het centrum van Warmond is, maar het zou voor ons waarschijnlijk wel duurder worden. Nu betalen we maar een geringe vergoeding. Bovendien komen er veel bewoners van de Mariëngaerde en Mariënweide naar onze bijeenkomsten. Wij weten dus nog niet of we naar zo'n nieuw gebouw willen." Albert Heijn blijft proberen het filiaal in het Leiderdorpse winkelcentrum Winkelhof een half uur langer open te houden. De directie van de supermarkt is er nog altijd van overtuigd dat de Leiderdorpse consument behoefte heeft aan een sluitingstijd van half zeven 's avonds. Het overleg met de dwarsligende winkeliersvereniging Win kelhof gaat dus gewoon door. De diefstal begin juni van 24 doeken van bekende meesters uit een woning in Wassenaar blijkt in scène te zijn gezet om de verzekering op te lichten. Persofficier N. Zandbergen maakte gisteren bekend dat er drie verdachten zijn aangehou den. Begin juli deed een 49-jarige inwoner van Wassenaar aangif te dat er uit zijn woning aan de Anemonenweg, 24 schilderijen met een totale waarde van 1,3 miljoen gulden waren ont vreemd. Het ging om werken van Schelfhout, Breitner, Mau ve, Maris en Israëls, Escher, Ver waardoor de verzekeringsmaat schappij om de tuin werd geleid en de niet bestaande kunstwer ken voor 1,3 miljoen werden verzekerd. Geldnood De handelaar, die een grote be kendheid in de kunstwereld ge niet, zat in geldnood door aan slagen van de belasting en wilde een deel van het verzekerings geld opstrijken. De galeriehou der is inmiddels weer op vrije voeten. De 49-jarige bewoner van het pand in Wassenaar en een 29-jarige verdachte die in braaksporen maakte, zitten nog in voorarrest. LEIDERDORP ROY KLOPPER Deze week maakte het hoofd kantoor van Albert Heijn in Zaandam bekend dat de proef met langere openingstijden in ongeveer zestig filialen wordt beëindigd. De klanten van deze winkels bleken geen behoefte te hebben aan langer winkelen. De overige 400 AH-winkels blijven wel tot half zeven open. Volgens woordvoerder E. Muller van het Ahold-concern hebben deze ontwikkelingen geen gevolgen voor het filiaal in Winkelhof. „We denken nog al tijd dat in Leiderdorp wel grote behoefte bestaat aan een later tijdstip van sluiting." AH probeert al maanden ga ten te schieten in het verzet van de andere Winkelhof-midden- standers tegen een langere ope ningstijd. De winkeliersvereni ging hecht er aan dat alle win kels in het onlangs verkochte koopcentrum tegelijk dicht gaan. Dat houdt de situatie voor de klant overzichtelijk. Verder zijn veel middenstan ders bang dat het extra half uur tje van Albert Heijn leidt tot vandalisme. Als mensen zich in het winkelcentrum ophouden terwijl de meeste winkels geslo ten zijn, vermindert de sociale controle. Dat geeft maar ellen de, zo vreest de middenstand. Ook is inmiddels duidelijk dat een langduriger opening van Al- bert Heijn een sneeuwbaleffect zou veroorzaken. De concurre rende supermarkt Digros in Winkelhof heeft al laten weten graag op maandagochtend open te willen als AH de ope ningstijden verruimt. Tot nu toe is de winkeliers vereniging er in geslaagd de machtige AH-lobby tegen te houden. Dit wordt in de nabije toekomst waarschijnlijk moeilij ker. Het ministerie van econo-' mische zaken heeft immers ver klaard dat middenstanders in winkelcentra altijd de gelegen heid moeten krijgen hun deu ren langer open te houden-, ook als hun collega-winkeliers dit niet doen. Volgens zegsman Muller van AH spitst het overleg met de winkeliersvereniging zich momenteel toe op deze be paling. „Maar ik heb nog geen idee wanneer we eruit komen." Wim Kanbier: „Prachtig dat ik dat ik al die jaren in de heemtuin heb kunnen werken. Soms voelde ik mij een monnik." OEGSTGEEST LIESBETH BUITINK De Franse filosoof René Descar tes, de dichter Constatijn Huy- gens en de negentiende eeuwse politicus Daniël Theodoor Ge vers. Zij bewoonden kasteel" Endegeest in Oegstgeest lang voordat het een 'tehuis voor krankzinnigen' werd in 1897. Dinsdag bezoekt koningin Beatrix het kasteel, dat grondig is gerestaureerd. Kasteel Endegeest was al in het begin van de veertiende eeuw één van de vele 'heerlijk heden' die Leiden omringden. Het kasteel diende als zomer verblijf van roemrijke families. Die verkregen de heerlijkheid, het kasteel en de omliggende uitgestrekte landerijen, vaak door overerving. In het boek 'Kasteel Endegeest' geeft de Leidse bouwhistoricus jan Dro ge een beeld van de bewoners, een onafzienbare rij van vaak te jong gestorven Hollanders. Zij vertimmerden behoorlijk aan het kasteel, al was het maar om de met zorg aangelegde tuinen volledig tot hun recht te laten komen. Endegeest heeft niet altijd het uiterlijk gehad dat nu te zien is aan de Endegeesterstraatweg. Zoals veel kastelen in de omge ving van Leiden, werd het in 1573 onbewoonbaar gemaakt om te voorkomen dat de'Span jaarden het als hoofdkwartier voor de belegering van Leiden gebruikten. Of Endegeest wer kelijk met de grond gelijk werd gemaakt, kon Dröge niet ach terhalen. Wel weet hij dat in 1647 begonnen werd met de bouw van het huidige kasteel. Toen nog met galerijen aan de zijkant en zonder de beeldbepa lende torens, die enkele jaren later naast het kasteel verrezen. Hypotheek De problemen die sommige be woners van Endegeest hadden, lijken veel op de hedendaagse. Zo moest Frederik. graaf van Gronsfeld-Diepenbroick-Impel halverwege de achttiende eeuw- een hypotheek van achtduizend gulden nemen op het kasteel. Hij belegde dat in het kasteel en kon er zo ook gezelschapsda mes, een rentmeester, een stal meester, koestiers, hoveniers en vele bedienden op nahouden. Dezelfde Frederik hield er ook van zijn buren in kasteel Oud Poelgeest de ogen uit te steken. Het kasteel Endegeest kort voor de verbouwing aan het begin van de 18de eeuw. In 1750 liet hij het huwelijk van zijn schoonzuster Amalia van Bentheim plaatsvinden op Jiet kasteel en niet zoals gebruikelijk was in het Groene Kerkje. De plechtigheid werd groots aange pakt en maakte zoveel indruk, dat dertien jaar later de eigena res van Oud Poelgeest haar oudste dochter ook thuis liet Ook schandalen waren de be woners niet vreemd. De in vloedrijke Dirck Cornelis Gevers verhuisde in 1801 naar het kas teel en raakte nog geen zes jaar later betrokken bij een fraude affaire. „Gevers speelde een be langrijke rol bij de hulp aan de slachtoffers van de ramp met het kruitschip in Leiden", herin nert Dröge aan de ontploffing van het kruitschip, waardoor de huizen op de huidige Garen- markt en het Van der Werfpark werden verwoest. Gevers zou zich bij die hulpactie zelf heb ben verrijkt. Een onderzoek red de hem echter van een pijnlijk gezichtsverlies en verklaarde hem onschuldig. Kleuterschool Over de dood van deze Gevers verhaalt Dröge: „Op de avond van 29 oktober 1839, toen de kasteelheer naar huis terugkeer de, verraste de dood hem on derweg. Bij aankomst op het kasteel vond zijn koetsier hem dood, rechtopzittend in zijn rij tuig." Zijn zoon Daniël Theodoor Gevers van Endegeest verwierf het kasteel. Hij was in zijn tijd een belangrijk politicus en werd onder meer afgevaardigde van Leiden in de Tweede Kamer. Hij was één van de initiatiefnemers van de afschaffing van de sla vernij in Nederlands-Indië en minister van buitenlandse za ken in het kabinet-Van der Brugghen. Samen met zijn echt genote jonkvrouwe Johanna Margaretha Deutz van Assen delft stichtte hij een kleuter school voor kinderen van arbei ders aan de toenmalige Sint Janshof (nu de Deutzstraat), die al snel 'Gevers-Deutz' werd ge noemd. Ook het Groene Kerkje draagt de sporen van de familie Ge vers. Het echtpaar liet er in 1857 een orgel plaatsen en leverde foto pr gemakshalve ook de organist. In hetzelfde jaar schonk het bo vendien twee gebrandschilder de ramen, waarop onder meer het kasteel Endegeest is te zien. Het echtpaar ligt in een graf tombe bij het Groene Kerkje be graven. De kleinzoon van Ge vers erfde het kasteel, maar ver kocht dat uit geldgebrek aan de gemeente Leiden. Die betaalde er 75.000 gulden voor en be stemde het tot psychiatrische inrichting. Het boek 'Kasteel Endegeest, een geschiedenis van het huis, de tuin en de bewoners' van Jan Dröge verschijnt op 10 no vember in de Leidse Histori sche Reeks van uitgeverij Ma trijs en kost ƒ24,95.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14