doelmatiger bureaus 'Maar Rob de Nijs komt er niet in' De Stemming Leiden Regio Politie op zoek naar Gift van kwart miljoen voor studie Floriade P Kamers van Haarlem en Leiden: geen gegoochel met bollengrond Bollenstreekbeurs al volgeboekt ZATERDAG 6 NOVEMBER 1993 Nederlands Artiesten Museum opent deuren in Lisse De politie van het district Hol lands-Midden houdt alle poli tiebureaus in het gebied onder de loep. Bekeken wordt of ge bouwen nog wel efficiënt wor den benut en of verhuizing naar andere, kleinere onderkomens aanbeveling verdient. Ook wordt bekeken of leegstaande delen van politiebureaus kun nen worden verhuurd. Een gevolg van de reorganisa tie van de politie, die vorig jaar z'n beslag heeft gekregen, is dat in veel dorpen de bestaande po litiebureaus te groot zijn gewor den. Door de indeling in distric ten is er nu nog slechts één hoofdbureau voor meerdere ge meenten, waar vroeger elk dorp zijn eigen compleet ingerichte politiebureau had. „Dat nu wordt bekeken of het nog wel langer nodig is zulke grote inefficiënte gebouwen aan te houden, is een kwestie van de centen", vertelt F. Mesker, poli- tievoorlichter van het district Bollenstreek-Noord. Hij wijst er op dat de onderzoeken nog in een beginstadium zijn en dat besluiten over eventuele verhui zingen van politieposten nog niet zijn genomen. „Zeker is wel dat elk dorp zijn eigen politie bureau in welke vorm dan ook houdt. Het is uitdrukkelijk niet de bedoeling dat ergens politie- bureau's verdwijnen en dat daar dan niets voor terugkomt." Vooral in Voorhout is een eventuele verhuizingen van de politie naar een kleiner onder komen actueel. Gedacht wordt aan een kantoor tegenover het station. Mesker noemt verder Noordwijkerhout als voorbeeld van een politiebureau dat nu veel te groot is en waar op een oplossing wordt gestudeerd. In Rijnsburg zijn er plannen delen van het vlak voor de reorganisa tie geopende bureau te verhu ren aan derden. De gemeente Haarlemmermeer heeft een gift ontvangen van 250.000 gulden om onderzoek te doen naar de mogelijkheid om de Floriade in de polder te organiseren. Haarlemmermeer is een van de kandidaten voor de organisatie van de tuin bouwtentoonstelling in het jaar 2002. De gemeente wil niet be kend maken wie de gulle gevers zijn, maar wenst ze slechts te omschrijven als 'belanghebben den'. Dat gebeurt op uitdrukke lijk verzoek van de donateurs. Eerder dit jaar werd bekend dat zowel de luchthaven Schip hol als de gemeente Haarlem geïnteresseerd zijn in de Floria de. Zij hebben belang bij de komst van de publiekstrekker naar de polder (tussen Vijfhui zen en Hoofddorp) en zouden eventueel een deel van de kos ten willen dragen. Tot nu toe zijn nog geen toezeggingen ge daan. Wel bereiden ambtenaren in Haarlem een voorstel voor dat voorziet in een bijdrage. Het is nog niet bekend om hoeveel geld het gaat. De haalbaarheidsstudie, een vervolg op een eerder beperkt onderzoek, gaat in totaal vier ton kosten. Als de gemeente raad akkoord gaat neemt Haar lemmermeer daarvan anderhal ve ton voor haar rekening, met de schenkingen wordt de rest betaald. Momenteel dingen nog meer dere gemeenten naar de komst van de Floriade, waaronder Heerhugowaard. De Nederland se Tuinbouwraad, die de uitein delijke keuze maakt, beperkt het aantal kandidaten eind dit jaar tot drie a vijf. Haarlemmer meer verwacht bij de gelukki gen te zitten. Vóór 1 oktober volgend jaar moet de bekend zijn. Het eerste waar je tegenaan loopt, als je de trap naar de kel der bent afgedaald, is de meer dan levensgrote kop van klei van Rob de Nijs. Daarnaast twee vitrines met materiaal van de tv-serie 'Hameien' waarin De Nijs een van de hoofdrollen had. Binnen vindt de bezoeker, naast (gouden) platen, cd's en foto's van de Nederlandse zan ger, ook nog mokken met zijn beeltenis, t-shirts en zelfs luci fersdoosjes en bierviltjes. Op etalagepoppen worden boven dien de kostuums geshowd die de artiest gedragen heeft. Kortom, het is nog heel veel Rob de Nijs wat de klok slaat in de kelder van Hotel De'Duif in Lisse waar het Nederlands Ar tiesten Museum vandaag wordt geopend. Bedoeling van eige naar Arie Moltmaker is in dit museum een uitgebreide verza meling spullen bijeen te bren gen van alle artiesten die Ne derland heeft voortgebracht. Naast de spullen van De Nijs heeft materiaal van tientallen andere Nederlandse artiesten een plekje gekregen in de 53 vi trines. Oude plaatjes van Benny Neyman, Anneke Grönloh en de Cats, een gouden en platina plaat van Doe Maar, een video archief van duizend uur, onbe kende geluidsbanden, kleding van Johnny Lion, 'awards' van Ronnie Tober, materiaal van Wim Kan en Freek de Jonge: het is nog maar een kleine greep. Van verscheidene artiesten werd de afgelopen week nog materiaal ontvangen: Jerney Kaagman, Ben Cramer, de manager van BZN, de Blue Diamonds, Conny Vink en Peter Blanken. Naar anderen, zoals Liesbeth Liszt, reisde Moltma ker af om materiaal in ont vangst te nemen. Prominent „Bedoeling is dat het aandeel van Rob de Nijs in het museum steeds kleiner wordt ten gunste van andere artiestèn", aldus Moltmaker en zijn levenspart- Arie Moltmaker en Sylvia Berkers bij ner Sylvia Berkers. De reden dat Rob de Nijs nu nog zo promi nent aanwezig is in de kelder, is dat het vorige museum van Moltmaker in Appingedam ge heel rond deze artiest was opge bouwd. £en ernstig menings verschil met de zanger maakte echter dat het museum geen langer leven beschoren was dan slechts vier, vijf maanden. In die tijd trok het museumpje overi gens wel meer dan 500 bezoe kers. De contacten met De Nijs be gonnen mooi. „Sylvia miste zijn eerste elpee nog, die was ner gens meer te krijgen. Ook Rob zelf kon haar niet helpen. Toen heb ik gezegd: we brengen hem zelf uit, in eigen beheer. Dat de 'kop' van Rob de Nijs. vond Rob natuurlijk prachtig. Er ontstond een band, ik kwam zelfs bij hem over de vloer. En toen het idee ontstond voor een museum, vond hij dat zelf ook een leuk idee. Maar toen wij al heel veel investeringen hadden gedaan, wilde hij opeens niet meer. Twee weken voor de ope ning nota bene. Hij vond ons te klein." Volgens Moltmaker en Ber kers hoopten ze tot enkele we ken geleden dat de breuk met De Nijs te lijmen was. „Maar drie weken geleden kwam De Nijs in het programma van Ka- rel van de Graaf. Karei wilde die kop van klei van ons lenen om Rob daar tijdens het program ma mee te confronteren. De Nijs vindt die kop dus niks. hij noemt het een kikkerkop. En toen heeft hij gedreigd helemaal geen interview te geven als Ka- rel over ons museum zou be ginnen. Nou, daarmee heeft hij voor ons de deur definitief dichtgedaan." Plichten Met het nieuwe museum, dat eigenlijk bij toeval in Lisse werd gevestigd, lijken de twee voor alsnog een heel andere weg in te slaan. „Alle artiesten zijn en thousiast. Sommigen benade ren wij, maar vaak bellen ze ons ook zelf op om spullen aan te bieden. Wij vinden ook dat een artiest zo'n instelling hoort te hebben. Hij heeft bepaalde foto dick hocewoninc plichten ten opzichte van de fans. Zonder fans heeft hij im mers geen brood op de plank? Overigens zijn wij ook geïnte resseerd in materiaal van die fans, zoals bijgehouden plak boeken, oude elpees, foto-ma teriaal." Zelf is Moltmaker geen grote fan van de Nederlandse arties ten. „Van wat we hier hebben, vind ik tachtig procent niet leuk. Dan heb ik het over de muziek, hoor. Van de artiesten hou ik wel. Dat is ook nodig voor het museum. Je moet wel een binding hebben met de ar tiesten, maar verafgoden moet je er geen eentje." Bedoeling van Moltmaker is het materiaal in de vitrines ge regeld te 'verversen', zodat er elke twee. drie maanden een nieuwe collectie te zien is. Daarnaast wil hij een souvenir winkeltje erbij openen, er is een bargedeelte, en er komt een po dium. Via een eigen platen- maatschappijtje gaat hij door met het uitgeven van oude el pees en cd's die in de platen- handel niet meer te verkrijgen zijn. „Er moeten hier regelmatig artiesten komen: om te signe ren, een nieuwe elpee te pre senteren of een plaat uitgereikt ie krijgen." Instituut Moltmaker mikt op tien- tot twintigduizend bezoekers per jaar. „Dit moet een instituut worden. Het moet straks zo zijn dat een artiest pas een échte ar tiest is als hij in het museum is opgenomen." De plannen voor de toekomst heeft hij ook dui delijk op een rijtje staan. De bouwtekening voor een nieuw en groot museum ligt al klaar. Het moet tien keer zo groot worden als de huidige ruimte onder De Duif. „Om het Rob de Nijs-museum werd misschien nog besmuikt gelachen, het Ne derlands Artiesten Museum wordt al veel serieuzer geno men. En over een paar jaar kun nen ze niet meer om ons heen." Het moet een soort Mekka worden: voor artiesten, maar ook voor de fans. „Zij kunnen hier een uitlaatklep vin dep die zelfs een fanclub niet kan bie den. Hier kunnen ze hun idool zien en over hem of haar pra ten. Zo wordt het een museum in beweging. Er is eigenlijk maar een persoon die straks niet welkom is in het museum, en dat is Rob de Nijs." Het Nederlands Artiesten Museum is dagelijks, behalve op woensdag, geopend van twaalf tot zes uur. Op zaterdag en zondag is het open van tien tot zes uur. Het museum is ge vestigd in de kelder van Hotel De Duif aan de Westerdreef in Lisse. De toegangsprijs be draagt vijf gulden. POLITIEKE RUBRIEK Het had de de grote afrekening moeten worden voor de coalitie van PvdA, CDA en Groenlinks. Begrotingsdebatten met de verkiezingen glorend aan de einder. Een uitgelezen kans voor de oppositiepartijen D66, WD en SP om burgemeester en wethouders onderuit te halen en nu eens eindelijk duidelijk te maken dat het politieke roer om moet in Leiden. Wethouder De Vreeze (PvdA/fi nanciën) nodig de de oppositie nota bene zelf uit het vuurwerk te ontsteken. Goed of slecht, hij had ernstig behoefte aan een rapportcijfer voor zijn werk in de afgelopen vier jaar. De andere wethouders dachten er niet anders over. Zij zaten klaar voor de confronta tie. Het kwam er niet van. Wat het hoogtepunt van het politieke jaar had moeten worden werd een zouteloos debat over de drie 'R's'. Als ouderwetse peda gogen drongen nagenoeg alle fractievoorzitters aan op Rust, Reinheid en Regelmaat voor 'hun' burgerkinderen. In plaats van over de deugdelijkheid van het beleid in de afgelopen vier jaar, ging het deze week in de algemene beschouwingen in de Leidse gemeenteraad over orde en netheid, over vandalisme, zwerfvuil en hondepoep. De raadsleden hadden de straat opgezocht en zij hadden ge hoord dat dat de mensen bezig hield. Maar zo kwam het ook, dat de algemene beschouwingen geen vuurwerk konden opleveren. Dat er maatregelen genomen moeten worden om het gevoel van onveiligheid bij mensen weg te nemen, dat de gemeente meer moet doen om de stad schoon te houden: het zijn za ken waarover alle partijen het wel eens zijn. Maar waarvoor ook weer niemand geniale plan nen heeft. Een veegwagen erbij, een blik wijkagenten meer, de burger een onsje extra normbe sef bijbrengen: op dat niveau bewegen zich de gedachten. En de sociale vernieuwing, waar- Een vriendelijk glimlachende VVD-fractieleider Alexander Geertsema bij de algemene beschouwingen. Van hem en Pex Langenberg van D66 mocht deze week geen oppositie worden verwacht. Dat lieten de oppositiepartijen over aan de coalitiepartijen. foto loekzuyderduin over ook weer iedereen het eens is, moet de rest doen. De Leidse raadsleden geven het zelf toe: een rode draad in de algemene beschouwingen was er niet. De begrotingsde batten stuiterden tot dusverre alle kanten op. De wethouders en de burgemeester ontweken de losse flodders moeiteloos. Raadsleden die onnavolgbare wartaal uitsloegen werd niet om -verduidelijking gevraagd. Ze kregen reacties met een nog ho ger abracabra-gehalle. Na hun praatje stapten ze met een be grijpend knikje van het spreek gestoelte en keerden terug naar hun tafels. Dat hadden ze mooi gezegd. Zo bepleitte WD'er Jan Willem Kradolfer bij Aart van Bochove, de GDA-wethouder welzijn, „het thema veiligheid te laten meeliften met de deconcentra tie-issues." Maar de wethouder nam de briljante suggestie niet eens over! Want: „Het recht streeks benoemen van veilig heidsvraagstukken tot main-is sues roepl wellicht nieuwe coör dinatieproblemen op bij de ink leuring van de sociale vernieu wing." Gelukkig zaten er geen mensen op de publieke tribune. Zij zou den na het horen van zoveel on zin vermoedelijk verdwaasd naar hun jas zijn gelopen en vertrokken, om later thuis te melden dat Tweede Kamerle den zich niet altijd even helder uitlaten, maar dat raadsleden van een andere planeet komen. De kloof tussen burger en poli tiek moet worden gedicht, zeg gen raadsleden vaak. Maar ver volgens laten zij die kloof moei teloos uitgroeien tot een com pleet universum. entrale vraag van de- ze laatste begro- S tingsdebatten voor de verkiezingen had moeten zijn: is Leiden gebaat bij een voortzetting van het college in z'n huidige samenstelling of is de stad beter af als D66 en/of de WD ook wethouders leveren? Maar D66-fractievoorzitter ert oppositieleider Pex Langenberg nam de handschoen niet op, liet hij direct aan het begin al we ten. „Zoals in het recht van de katholieke staatsleer een huwe lijk pas wordt voltooid als ge meenschap heeft plaatsgevon den, zo wordt in het gemeente recht een college pas gevormd als gemeenschap met de ge meenteraad heeft plaatsgevon den. Uitspraken van de wethou ders De Vreeze (PvdA) en Walenkamp (CDA) doen ver moeden dat er al gemeenschap voor het huwelijk is geweest." WD-fractievoorzitter Geertse ma wilde hierop van Langen berg weten of hij soms plannen had om condooms onder raads leden te verspreiden. Hij pro beerde wat te morrelen aan de plannen voor de autoluwe bin nenstad, maar ook Geertsema had geen wezenlijke kritiek op de hoofdlijnen van beleid. Na het uiterst teleurstellende verhaal van Langenberg, kwam PvdA'er Hans Baaijens met een veelbelovende one-liner. „Na de woorden van de heer Langen berg, zullen de mijne wel hard aankomen maar er zal toch ie mand het college wakker moe ten houden." Van die scherpte van het begin was twee velletjes verder niets meer over. Maar het moet gezegd: van de collegepartijen kwam in de de batten tot dusverre meer oppo sitie dan van de oppositie. De begroting die B en W hebben ingediend zal over een paar we ken nagenoeg ongeschonden de eindstreep passeren. Zoveel staat al wel vastt. Aad Rietveld en Wim Koevoet Politieke agenda De vica-voorzitter van de PvdA, Ruud Vreeman, komt dinsdag 9 november naar fei- den. Vreeman spreekt over het verkiezingsprogramma op een bijeenkomst van ouderen in de PvdA in het Antonius Clubhuis (Lange Mare 43). Aanvang 14.00 De CDA-afdeling Leiden be spreekt woensdag 10 november het verkiezingsprogramma in restaurant Nieuw Minerva aan de Boommarkt. De aanvang is 20.00 uur. De commissie Bestuurlijke Aangelegenheden vergadert maandagavond (vanaf 20.00 uur in het Gulden Vlies) ondèr meer over het koffieshop-beleid en het beleidsplan van de poli tie. Woensdagavond spreekt de commissie Onderwijs, Cultuur en Emancipatie (aanvang 20.00 uur in het Gulden Vlies) over de uitbreiding van de kinderop vang en de verkoop van kunst door het Centrum Beeldende Kunst. De commissie finaciën verga dert donderdag in de raadszaal over de begroting '94 (vanaf 14.00 uur). De bomennota en de milieu studie naar de bebouwing in de polders staan woensdagavond (20.00 uur in het Gulden Vlies) op de agenda van de Milieu raad. Vrijdag (vanaf 14.00 uur in de raadszaal) vergadert de com missie sociale vernieuwing over de begroting '94. Geen grootschalige woningbouw in de Bollen streek. En geen bollenteelt in de Haarlemmer- ?r. Dat zeggen de Kamers van Koophandel van Haarlem en Leiden in een gezamenlijke reactie op de nota 'Keuzevarianten' van de provincie Zuid-Holland. In dat stuk is de zogenoemde uit- /isselingsgedachte verwoord. Die komt er op leer dat in de Bollenstreek massaal kan worden gebouwd als de daarbij verdwijnende bollengrond n de Haarlemmermeer wordt gecompenseerd. De Kamers willen daar echter absoluut niets an weten. Bij een verdere afname van het bolle- nareaal in de Bollenstreek zal, zo zeggen zij, het voortbestaan van veel bedrijven in de knel ko men. Genoemd worden: toerisme, handel, export, onderzoek en het transport. Bovendien is het ver plaatsen van ondernemingen die in of rond de bollenbranche actief zijn economisch en sociaal niet verantwoord, aldus de Kamers. De grond in de westflank van de Haarlemmer meer, waar volgens de provincie Zuid-Holland bollenteelt kan komen, moet worden gebruikt voor de vestiging van Schiphol-gebonden bedrij ven, zo staat in de reactie van de Kamers. Boven dien zou juist in dat gebied, net buiten de 'ge- luidsgrenzen' van de luchthaven, grootschalige woningbouw plaats kunnen vinden. Verder bena drukken de Haarlemse en Leidse Kamer dat de teelt-omstandigheden in de polder niet kunnen tippen aan die in de Bollenstreek. Daarbij gaat het vooral om het telen van specialiteiten. animo van het bedrijfsleven r de Beurs voor de Bollen streek is groot. De beurs die ruimte biedt aan 100 standhou ders is compleet volgeboekt. Ondernemers die nog een plek je op de beurs willen, moeten worden teleurgesteld. De con sumentenbeurs is van 17 tot en met 21 november in de Ho- bahohallen aan de Grachtweg Aan de Beurs voor de Bollen streek doen honderd bedrijven 2. Driekwart van de deelne mende ondernemingen is ge vestigd in de Bollenstreek. De resterende 25 procent zijn lan delijk opererende bedrijven die veelal nieuwe produkten aan de man proberen te brengen. Tij dens de beurs is er een uitge breid evenementenprogramma met optredens van de clown As- sie, de zangers Reinhardt Hack en Chiron, verschillende dan- groepen, een goochelaar, een ballet en bruids- en mode shows. Volgens L. Cirkel van het or ganisatiebureau Spancirkel is het uniek dat een beurs com pléét is volgeboekt twee weken voor de openingsdag. Een dui delijke oorzaak voor het en thousiasme kan de organisator niet aanwijzen. Wel constateert hij dat de animo voor beurzen de laatste tijd sowieso redelijk goed is. Cirkel rekent op 20.000 be zoekers tijdens de vijf dagen dat de beurs open is. „Uit ervaring weten we dat de meeste bezoe kers maar ook de deelnemers uit de Bollenstreek komen. Daarom zijn we ook zeker geen concurrent van de 1-eidato in Leiden. Wij hebben er vertrou wen dat deze beurs een succes wordt, net zoals de deelnemers. Die investeren uiteindelijk toch geld om op de beurs te staan." De beurs Is van 17 tot en met 21 november open van 14.00 tot 22.00 uur. Op zaterdag gaat de beurs al om 12.00 uur open en op zondag sluit de beurs om 18.00 uur. Entree kost 8,50 uur voor een volwassene. Kinderen tot tien jaar en 65-plussers be talen vier gulden. VRIJE TIJD Aikido sector Sport en Recreatie or ganiseert in samenwerking met Sportschool Emst Verbeek en John May een inrtoduktiecursus aikido. John May was tot 1990 ructeur van de politie in Flo rida. De cursus duurt tien zater dagochtenden van 11 tot 12 Kosten 50 gulden. De eer ste les is zaterdag 13 november. Sportschool Ernst Verbeek, Groenensteeg 107, Leiden. In formatie of opgave: maandag tot en met vrijdag van 9-10 uur, tel. 071-315601 (vragen naar Aad van der Luit). Modeshow In de Pieterskerk wordt morgen de modecollectie van Omnia Fausta gepresenteerd. Ook wer ken mee Mille Miglia (schoe nen), Sjenkels en Sjenkels (kap sels) en Jean Marie (visagie). De aanvang is 16.00 uur en kaarten zijn verkrijgbaar bij genoemde winkels. Inlichtingen tel. 141740 of 134077. Jantje Beton Onder het motto „Geef ze de ruimte, help Jantje Beton" houdt het Nationaal Jeugdfonds van 7 tot en met 13 november de jaarlijkse huis- aan - huis collecte. Met het geld wil het fonds speeltuinen, kinderboer derijen, peuterspeelzalen en an dere speelplekken creeren en behouden. Giften kunnen ook overgemaakt worden op giro 1247 van het Nationaal jeugd Fonds in Utrecht. Sprookje Frans Bouwmeester vertelt morgen in jeugdboekhandel Sil vester aan het Rapcnbrug 97 het sprookje van IJzeren Hans van Grimm. Het verhaal is bedoeld voor kinderen vanaf 6 jaar. De aanvang is 15.00 uur. de toe gang kost 5 gulden. Reserveren is mogelijk: tel. 128658. Concordia In het clubgebouw van muziek- en showband Concordia (Langegracht 61) wordt van avond een sjoel- en kaartavond gehouden. De zaal gaat open om 19.30 uur. Ba/ar De Rudolf Steincrschool (César Franckstraat 9) houdt zaterdag 13 november een bazar van 10.00 tot 16.00 uur. Te koop zijn onder meer poppen, edelstenen en houten speelgoed. Verder is er een kinderkennis en een poppentheater.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13