Gods papier spreekt in Wai-Wai Kerk Samenleving ZATERDAG 6 NOVEMBER 1993 UIT DE KERKBLADEN Bedankt (1) De kopij voor het Katwijkse kerkblad 'Om de Oude Kerk' moet op maandagmorgen bij de drukker worden ingele verd. Nog net voor die 'dead line' kreeg dominee W.H.B. ten Voorde een telefoontje van collega P.J. Stam jr., die hem meedeelde dat hij had bedankt voor het beroep van de hervormde gemeente uit Hendrik Ido Ambacht. Onder het kopje 'Bedankt' slaagt Ten Voorde er in nog een be richtje te maken van dit (voor Katwijk) heugelijke feit, dat een plekje krijgt op pagi na 2 van het kerkblad. „Hij blijft dus!", zo sluit Ten Voor de zijn éénkolommertje van zes regels in een opperbeste stemming af. Bedankt (2) Dit 'Laatste Nieuws' haalt de spanning uit Stams eigen bij drage aan 'Om de Oude Kerk', die de lezer eerst pas op pagina 7 onder ogen krijgt. Onder het kopje 'Be roep' - waarschijnlijk ruim voor het weekeinde geschre ven - geeft de dominee blijk van zijn vertwijfeling: „Ik had gehoópt wat te weten maar ik voel me net een Vlaarding- se schipper, die met z'n pet onder de arm van de reder moet horen of hij nu op deze plek moet blijven vissen of elders. Voorlopig zwijgt Hij. De spanning die dat geeft is voor mij nieuw en heeft, me voor het eerst in m'n leven al drie nachten slaap gekost." De roepstemmen naar Ter Aar (Stams vorige gemeente) en Katwijk lagen voor hem 'muurvast'. Maar met Hen drik Ido Ambacht ligt het an ders. „Velen hier zeggen: 'u kunt Katwijk toch niet mis sen?' En al heb ik u zeer lief, toch gaat het daar niet om, u bent niet onmisbaar, de Hee- re wel. Bovendien is dat geen probleem, want vissen kan ik overal. Wel mag ik hier mijn rechttoe-rechtaan onver bloemde 'Oud-Hervormde' 'Sion'-aanpak (dat is onbe- krompen en ondubbelzinnig) veel herkenning vinden en op mijn prediking bij velen zegen en verdieping ervaren. Dat is om stil van te worden. Nog niet eerder had ik zoveel (belijdenis-)catechisanten en de jonge lidmatenkring groeit maar door. Als kerke- raad hebben we een 'broe derkring'. De wijkavonden worden goed bezocht. *Met name de geestelijke vorming ligt me zeer na aan het hart. Dat vraagt om continuïteit." Bedankt (3) Het dilemma is echter dat Katwijk aan Zee momenteel negen hervormde predikan ten heeft en Hendrik Ido Am bacht compleet zonder zit. „Waarom hier zo 'rijk' en daar zo 'arm'?", vraagt Stam zich af. „Moet ik niet naar de armen? Ik weet het nog niet. Dank voor de stapels post, soms roerende brieven en te lefoontjes en vooral voor uw gebed. En dank aan mijn Els, zelfs in Ambacht viel ze bij de broeders op. 'Deze wouw beïnvloedt u niet." Dat klopt, ik weet dat zij 'gewoon' volgt en zelfs niet zegt wat ze wil. Of ik ga of blijf. Hoe dan ook, Christus moet je altijd en overal met, in en om je we ten! Hoe zit dat eigenlijk bij u/jou?" Bedankt (4) De laatste regel die Stam, waarschijnlijk net voor het afleveren van zijn kopij bij de drukker, aan zijn betoog heeft toegevoegd, moet aan alle onzekerheid een eind maken. „P.S. Ik meende voor het beroep te moeten bedan ken." Maar dat wisten de aan dachtige lezers van de kerk bode al op pagina 2. Stichting 'Bonisa'-zending in Lisse begint bijbelactie voor Braziliaanse indianen De Braziliaanse Wai-Wai indianen hebben hun ei gen omschrijving van de Bijbel. 'Gods papier dat spreekt', zo noemen ze de exemplaren van het Nieu we Testament waarover ze in de eigen taal beschik ken. Het Oude Testament is inmiddels ook in het Wai-Wai schrift omgezet, maar uitgave daarvan liet door geldgebrek tot nog toe op zich wachten. Als het aan de Lissese stichting 'Bonisa'-zending ligt kun nen de persen binnenkort gaan draaien. LISSE DICK VAN DER PLAS Met een eenmalige actie wil de organisatie, die zich gewoonlijk concentreert op projecten in China, ervoor zorgen dat de be nodigde 40.000 gulden boven tafel komt. De gespecialiseerde uitgeverij Jongbloed uit Leeuwarden is bereid voor dat bedrag 3000 Bijbels te maken. „Het is fantastisch dat de india nen inmiddels beschikken over de evangeliën, maar om een mens werkelijk te verlossen moeten we toch beginnen bij Genesis", zegt de drijvende kracht achter de actie, mevrouw M.A. Mijnders-van Woerden. De 72-jarige Lissese weet waarover ze praat. Als penning meester en grondlegster van 'Bonisa' is ze al 35 jaar actief in de zending. Ze schrijft boeken, werft fondsen en reist - ondanks haar vliegangst - de hele wereld over om projecten te bezoeken. Vorige maand nog legde ze 30.000 luchtkilometers af om in het Braziliaanse Amazone-ge bied het oud-stamhoofd en de voormalige toverdokter Elka te ontmoeten. Deze tot het chris tendom bekeerde indiaan is, vanwege het gezag dat hij bin nen de indianengemeenschap bekleedt, van groot belang voor het zendingswerk. Het contact tussen mevrouw Mijnders-van Woerden en de Wai-Wai kwam ook, zei het in direct, via Elka tot stand. Ze kreeg een boek in handen van de Amerikaanse journalist Homer E. Dowdy waarin het le vensverhaal van het oud- stam hoofd wordt opgetekend en wordt beschreven welke invloed Mevrouw M.A. Mijnders-van Woerden in haar winkeltje met Chinese produkten (vandaag dicht, i alleen maar doorgeven wat het evangelie in mijn eigen leven betekent." zijn bekering had op<le leefwij ze van zijn stamgenoten. „Jezus Christus bevrijdde hen uit een occulte wereld waarin zij voort durend in angst leefden", luidt de samenvatting van de 'Boni- sa'-penningmeester. „Ze leven inmiddels volledig naar Gods Geboden." Mijnders-van Woerden nam contact op met de journalist Dowdy en kwam met hem over een dat zij delen uit zijn boek zou kunnen gebruiken voor haar eigen relaas over de voor malige toverdokter. De komen de winter hoopt zij tijd te kun nen vrijmaken om dit verhaal te schrijven. De winst uit de ver koop komt weer ten goede aan het indianenvolk. Berichten dat de hoofdper soon uit haar toekomstige boek ernstig ziek zou zijn en weer zou zijn teruggevallen in de geestenverering, deden haar vo rige maand besluiten zelf naar het Amazone-gebied te gaan. Ze kreeg, bij hoge uitzondering, van de Braziliaanse overheid een vergunning om het reser vaat van de indianen te bezoe ken. Een kleine Amerikaanse zendingsorganisatie - Unevan- gelized Field Mission - hielp haar om de stam, die nog be staat uit zo'n 1000 mensen ver spreid over drié dorpen, te be reiken. Mevrouw Mijnders-van Woerden trof Elka inderdaad ernstig ziek aan, maar nog steeds toegewijd aan het chris telijk geloof. „Hij vergeleek zijn huidige situatie met de beproe vingen die Job moest onder gaan", zegt ze. Binnen de india nengemeenschap wordt wel met argusogen gekeken naar hoe Elka zich onder zijn ziekte houdt. „Er wordt al verteld dat de geesten hem straffen omdat hij hen heeft afgezworen." De Lissese zendingsstichting be schouwt het dan ook als haar 'christenplicht' om geld bijeen te brengen om het oud-stam hoofd naar een ziekenhuis in Sao Paulo over te brengen. Hiervoor is 8000 gulden nodig. Kliniek De interkerkelijke stichting 'Bo nisa'-zending werd aan het eind van de jaren vijftig opgericht. De directe aanleiding hiervoor was dat een neef van de familie Mijnders naar Rhodesië trok om daar medisch-zendingswerk te verrichten. Via de stichting werd gezorgd voor financiële ondersteuning. Later werden de activiteiten uitgebreid naar Chi na, waar de Lissenaren in con tact kwamen met een Engelse zendingswerkster. Opmerkelijk genoeg is in dit land alweer ge ruime tijd een andere neef van de familie actief. Het gaat hier om een Schotse arts die, samen met zijn vrouw, een kliniek in Hong Kong opzette die ook door 'Bonisa' wordt geëxploi teerd. De projecten hebben zich inmiddels flink uitgebreid naar onder meer Noord-China (waar een oogkliniek van de grond kwam), Zuid-China (waar een 'Bonisa'-bejaardentehuis is) en de Portugese kolonie Macau, riet als Hong Kong aan het eind van deze eeuw weer grondge bied van China. Het werk van 'Bonisa' bestaat uit het verstrekken van voedsel, medicijnen en een onderdak aan de allerarmsten. En het brengen van het evangelie. „Maar nooit op een dwingende manier", zegt Mijnders-Van Woerden. „Ik kan alleen maar doorgeven wat het evangelie in mijn eigen leven betekent." De stichting krijgt haar in komsten uit giften en collecten. Sinds kort heeft 'Bonisa' echter ook een winkeltje aan het Vier kant in Lisse (Herenweg 211), waar zelf geïmporteerde goede ren uit China worden verkocht. De inkoop van porcelein, aller lei handwerk, tafellinnen en snuisterijen wordt door de pen ningmeester zelf verzorgd. Het zaakje aan 't Vierkant wordt ge draaid door vrijwilligers. Van wege wettelijke bepalingen is het China-winkeltje alleen op 11.00 tot 16.00 uur In het comité van aanbeve ling van de Lissese stichting zit ten vertegenwoordigers van ver schillende protestantse kerkge nootschappen, voornamelijk af komstig uit de Gereformeerde Gemeenten, de Christelijk Gere formeerde Kerk en de rechter vleugel van de Nederlandse Hervormde Kerk. „We doen dit werk echter niet om mensen bij een kerk te brengen", verduide lijkt mevrouw Mijnders-van Woerden. „We brengen ze het evangelie. Dan zal de Heer zelf hen wel verder wijzen." BOEKBESPREKING Er valt een gat Over crisispastoraat bij grote rampen bestaat in ons land weinig literatuur. Natuurverschijnselen of andere vormen van onheil die buitensporige schade en veel menselijk leed aanrichten zijn hier betrekkelijk zeld zaam. „We zijn langzamerhand gewend geraakt aan het pastoraat in het villadorp, we hebben weinig notie van wat er op ons afkomt als het hele dorp ontregeld raakt door een grote ramp", schrijft dominee N. Wouters in 'Er valt een gat'. „De oorlog en de hongerwinter, de wa tersnood in 1953, de treinkapingen in de zeventigerja ren, het zijn rampen die ver achter ons liggen. De pas torale ervaring die toen is opgedaan, is niet voor later bewaard." Toen op 4 oktober 1992 een El Al vliegtuig neerstortte op de flatgebouwen Kruitberg en Groeneveen in de Bijlmermeer, wós er weer sprake van zo'n catastofe. 'Er valt een gat' is bedoeld voor kerkelijk werkers, mensen uit de gezondheidssector, het maatschappelijk werk en het onderwijs die met de nasleep van een dergelijke ramp te maken kunnen krijgen. De gereformeerde pre dikant Wouters, verbonden aan de stichting 'De Regen boog' in Amsterdam, geeft hierin een model voor 'cri- siscounseling'. Hij gaat na wat de gevolgen van de ramp waren voor direct getroffenen, hun familieleden, voor ooggetuigen, voor mensen die hen beroepshalve of spontaan te hulp schoten en voor de samenleving als geheel. De predikant verwerkte in het boek de ervaringen die binnen de Samen op Weg-gemeente werden opgedaan tijdens huisbezoeken en groepsgesprekken met slacht offers en vrijwilligers. 'Er valt een gat' is zodanig opge zet dat het dienst kan doen als naslagwerk in vergelijk bare situaties. Er valt een gatover crisiscounseling bij een grote ramp Douwe N. Wouters. - Kampen Kok, 1993. - 182 p. ISBN 90-242-6983-0. Prijs: 35,00gulden. Uw trouw tegemoet Voor en over ouderen schreef Jos Brink het deeltje 'Uw trouw tegemoet' van zijn serie 'Op hoop van Zegen'. Als jonge pastor - Brink was 28 - kreeg hij zijn eerste aan stelling bij het bejaardenpastoraat in Den Haag. „Ik werd in jullie diepe gegooid, maar al die oude, wijze mensen hebben me wel leren zwemmen", zo kijkt hij terug op die periode. Wat Brink leerde is dat oud wor den heel moeilijk kan zijn. „Niet alleen door de kwalen en de gebreken die zich aandienen, vooral ook door de zorgen. Je hebt niet alleen te maken met het verdriet van jezelf, maar ook met die van je leeftijdgenoten." Alle van overheidswege verstrekte barmhartigheid is volgens de pastor slechts een pleister op de wonde van eenzaamheid, hulpeloosheid en leegheid. Het 'jonkie' Brink neemt in zijn boek de ouderen mee aan zijn arm om samen door een aantal problemen, moeilijkheden en verdrietigheden van het ouder worden heen te wan delen. „Om dan te ontdekken dat er nog een pracht van een veldboeket geplukt kan worden uit de bloemen die langs de platgetreden paden bloeien." Uw trouw tegemoet I Jos Brink. - Kok Kampen, 1993. - 93 p. IS BN 90-242-8512-7. Prijs16,90 gulden. Bidden Een avontuur dat elk mens die het gevoel heeft dat er wel 'Iets' is, - een macht, waarmee hij in contact zou willen komen - zou moeten ondernemen. Zo omschrijft de doopsgezinde predikante dr. E.A. Franken-Duparc het gebed. Voor veel gelovigen heeft bidden daarente gen oók iets weg van een 'mislukt telefoongesprek, waarbij wel van de éne kant gesproken wordt, maar waarbij een reactie van de andere kant - als die er al zou zijn - niet tot ons komt, niet tot ons kan komen, eenvoudig omdat er iets aan het toestel hapert'. Het boek 'Bidden, avonturen met het gebed' is ge schreven om uit die impasse te komen. De kern van de ze uitgave ('Bidden') is al meer dan een halve eeuw oud. Het oorspronkelijke materiaal is in deze herdruk omgewerkt en aanvuld met delen uit het oorspronkelijk afzonderlijk verschenen boekje 'Avonturen met het ge bed'. door Jon Krul» COLOFON Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (SleL ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur: Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Telefoon 071-128030 bij vooru BTW) per kwartaal per kwartaal (post) per jaar per maand (Automatische incasso) KLACHTEN BEZORGING mat/mvrij; 18.00-19 30 uur, zat 10.00-12.00 uur. Telefoon 071-143241 82,85 119.50 321,65 HET WEER Badend in de zon Vanaf een hoogte van 36.000 kilo meter zag de weersatelliet vrijdag middag het Europese vasteland vrijwel geheel schuil gaan onder de bewolking, maar er waren spora disch een paar open plekken te ontdekken. Binnen een van die mooiweer-eilanden lag Nederland, grotendeels badend in de zon. De noordelijke provincies zaten toen al onder de voorlopers van een uitgestrekt gebied met mist en laaghangende bewolking, maar in de rest van het land werd het fraaie weer nog met een dag geprolon geerd. Toch zat er ook hier veran dering in de lucht. Reeds voor het middaguur werd de hoogste temperatuur bereikt, die overigens al een stuk lager bleef dan de vorige dag. In de wes telijke kuststrook bleef het kwik hangen bij 7 a 9 graden en later op de dag voelde het ondanks de zon wat kil aan bij een opstekende oos tenwind. van november met een veelal ge sloten, grijze wolkenlaag, die vlak over het aardoppervlak sleept. De warme lucht is nog wel hogerop in de atmosfeer te vinden, maar dat houdt nu juist het monotone, laag hangende wolkendek aan de grond gevangen. De onaangename noordooster, 4 tot 6 Beaufort, maakt het nog extra kil. Ook al weinig leuk nieuws is opdringende depressie boven Zuid- Europa. Warme en vochtige lucht uit het Middellandse Zeegebied steekt het Alpenmassief over en glijdt vervolgens over de koude lucht heen, die zich boven het wes ten van Europa ophoudt. Dat geeft de bijna verzadige luchtmassa een extra stimulans orr neerslag te gaan produceren. Vooral zondag wordt een onpret tige dag met een aanhoudend krachtige wind, af en toe regen en maxima van 5 tot 7 graden. Maandag blijft het waarschijnlijk evenmin droog, maar de gure wind gaat wat liggen. Op wat langere termijn zijn er aanwijzingen voor een traditionele depressiedoorbraak via IJsland in de richting van het Noordzeege bied, waarbij de wind de zuidwest hoek opzoekt. Aan meer regen valt dan niet te ontkomen, maar de temperatuur kan weer wat gaan op lopen. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: opklaringen en langs de westkust zaterdag plaatse lijk wat regen. Maxima uit eenlopend van ongeveer 7 graden langs een groot deel van de westkust tot iets boven nul bij Oslo. België en Luxemburg: Zaterdag mogelijk nog en kele opklaringen, verder veel bewolking en voorna melijk zondag plaatselijk wat regen of motregen. In terdag kans op oust. Mid- dagtemperatuur ongeveer Noord- en Midden-Frank- en vrijwel overal droog. Zondag overwegend be-1 wolkt en voornamelijk in het oosten nu en dan regen of motregen. Maxima on geveer 9 graden. Spanje: Half tot zwaar bewolkt en nu en dan regen. Middagtemperatuur meest tussen 10 en 15 graden, aan de Costa's in het zuiden en oosten rond 18 graden. Canarische Eilanden: Wolkenvelden en kans op een bui. Aan de zuidstranden wat meer zon, waarschijnlijk droog en maxima ongeveer 24 graden. _L Marokko en Tunesië: Marokko: Vrij veel wolkenvelden en in het noorden nu en dan regen of een bui. Naar het zuiden toe meer zon en droog. Maximumtemperatuur aan zee van 18 graden bij Tanger tot 22 graden bij Ag- adir. Tunesië: Veranderlijk bewolkt en vooral in het noorden een enkele regen- of onweersbui. Maxima aan zee onge veer 23 graden. Zuid-Frankrijk: Overwegend bewolkt en van tijd tot tijd regen. In de bergen zaterdag mogelijk veel neerslag. Koeler met maxima zon dag tussen 9 en 12 graden, langs de kusten aan de Middellandse Zee onge veer 15 graden. Mallorca en Ibiza: Tamelijk veel bewolking en perioden met regen. Middagtemperatuur onge- 19 graden. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEN ZONDAG 7 NOVEMBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 07.45 Zon onder 16.5 Maan op 00.00 Maan onder 13.4 Waterstanden llmuiden Hoog water 08.25 20.53 Laag water 04.00 16.25 MAANDAG 8 NOVEMBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 07.47 Zon onder 16.5 Maan op 00.23 Maan onder 14.0 Waterstanden IJmuiden Hoog water 09.55 22.37 Laag water 04.54 17.34 i pe- Weerrapporten 05 neerslag. Maximumtemperatuur in het noorden rond 12 graden, elders rond de B|)t 20 graden. Corsica en Sardinië: Half tot Dee|en bewolkt en enkele regen- of on- Ee|de is met grote neerslag- Eindh0, hoeveelheden. Maximumtemperatuur oenHe ongeveer 18 graden. Rotterd Griekenland en Kreta: Twente Griekenland: Half tot zwaar bewolkt en VNssing vooral zaterdag enkele regen- of on- Maastri weersbuien, voornamelijk in het westen Aberdei en noorden. Zondag weer iets meer zon. Athene Middagtemperatuur van 20 graden in 8arcel0 het noorden tot 24 in het zuiden. Kreta: 8erl''n Droog en geregeld zon. Middagtempera- RMrap tuur ongeveer 24 graden. Ror ff! Turkije en Cyprus: JJ" Langs de Turkse westkust enkele wol- Djjbhn kenvelden, aan de zuidkust en op Cy- pfankfu prus overwegend zonnig. -Droog. Mid- Genéve dagtemperatuur van 20 graden op de Helsmk Dardanellen tot 27 graden langs de innsbru Turkse zuidkusten en op Cyprus. istanbu Duitsland: Klagenf Veel bewolking. Van het zuiden uit breidt zich een regengebied langzaam Kopenh toe regen, tuur van 5 graden in het r Zwitserland: Veel bewolking en af e sneeuwgrens rond 2000 rr Oostenrijk: Veel bewolking en af en toe regen, sneeuwgrens tussen 2000 en 2400 me- Reportage in Kruispunt KAN DE DOODSTRAF IN EEN BESCHAAFD LAND? Zondag 22.16 Nederland RKK HEINZ /-Ar j-o-P-o-c-u-S //AUO//r PE/Z P/MXTK/O /at 8&v ££a/a/oot&v fop (s£/ha/vrr pcc& öfp- pe7to p/v ais- t/rue<$ &aa t al'v mfcs 6goe/eas/ les

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12