Krakers op 1 december weg uit PTT-centrale Verkeerssituatie Stationsplein 'Troelstra leeft in Friese harten' Brieven over asielzoekers gestolen Finance Gravensteen krijgt toch glazen wand Platanen van station naar componistenbuurt Eén vrouw bij eerste tien kandidaten D66 De Jong Verdroogd en beschimmeld ZATERDAG 6 NOVEMBER 1993 LEIDEN EMfEL FANGMANN Hans Wiegel 'voelde gister avond de liefde voor Friesland door de zaal zinderen' in de Leidse openbare bibliotheek. Daar viel meer Fries dan Leids te beluisteren, omdat vrijwel al le 80 leden van de Fryske Krite uit 'Leien' van de partij waren. De Leidse vereniging van Friezen buiten Friesland, die maandelijks een aktiviteit orga niseert, viert haar 75-jarig jubi leum met een tentoonstelling over leven en werk van de soci alistische staatsman Pieterjelles Troelstra (1860-1930). De expo sitie werd in samenwerking met het Fries Letterkundig Museum en Dokumentatiecentrum en de vereniging van Friese studenten verzorgd. Al werden de verschil lende lezingen in de bibliotheek in het Nederlands gehouden, de liederen van de hand van Troel stra waren gisteren in het Fries. Met de geluidsband werd mee gezongen Sliep sêft myn bernts- je, ei slomje sa swiet! (Slaap zacht mij kindje, sluimer maar wat). Wiegel zou er achteraf over zeggen. ,,Er werd eerst schuchter gezongen, met enige terughoudenheid, dan sterker. Misschien ook wel typisch Fries". Hans Wiegel zei dat de Friezen buiten Friesland het goed deden ('bijvoorbeeld als president van de Nederlandse bank'), maar hij hoopte toch dat de werkgelegenheid in eigen provincie op peil zou blijven. Hij trok de Friese vlag weg om het portret te onthullen van de in Leeuwarden geboren Pieter Jelles Troelstra 'die leeft in de harten van alle Friezen'. Troel stra, een der oprichters van de SDAP, geniet vooral faam als de man die,' ook 75 jaar geleden, de revolutie in Nederland uitriep. Die mislukte. Marechaussees uit Limburg en Frieslang wer den naar Den Haag gestuurd om de koningin te beschermen. „Hij maakte volgens de latere minister Marchand twee fou ten", vertelde Wiegel. „Hij dacht dat Nederland op Duits land leek en hij dacht dat de lei ding van zijn SDAP er net 'zo over dacht als het volk." Toch was het idee voor een revolutie niet vreemd. „De toenmalige burgemeester van Rotterdam wilde de macht al afstaan." Maar Troelstra, zoon van een belastinginspecteur die liberaal politicus was, is niet alleen de man van de mislukte revolutie. Hij schreef een groot aantal ge dichten waarbij de liefde voor de vrouw en het plaatsje Stiens vaak centraal stond. „Hij had een dichterlijk hart, hij had een artistieke familie om zich heen", aldus Wiegel. Zo was hij getrouwd met Idnderboeken- schrijfster Nienke van Hichtum. Op de expositie is te zien wie er nu precies voor Afke's Tiental - haar beroemde kinderboek - model stonden. De tentoonstelling geeft een beeld van de veelzijdigheid van Troelstra. Naast de befaamde prenten en spotprenten zoals die van de Troelstra in een her melijnen mantel. Ook een ver rassende foto uit zijn studen tentijd waarin hij als waarzeg ster Foekje fen Heech is te zien. Verschillende Friese politieke citaten met vertaling hangen aan de band, terwijl in vitrines boekuitgaven te zien zijn zoals de vertalingen van 'Afke's Tien tal' en zijn eigen liedboeken en dichtbundels in verschillende drukken. Zijn trouwkaart en de foto's van zijn begrafenis, zijn onderwijzersakte en zijn bul zijn terug te vinden. Zelfs een wandbord over de revolutie ontbreekt niet in een uitstalkast. Niemand ging na afloop met lege handen naar huis. Wiegel, volgens de voorzitter gearrri- veerd via 'de Aansluitdijk' - kreeg van de Fryske Krite het boek Afke's Tiental ten ge schenke. Ook ontving hij het eerste exemplaar van de bilio- fiele uitgave 'Ik ken een meisje in Dokkum', waarin zeven min nedichten van Troelstra zijn te vinden. Het boekje, waarvan tweehonderd exemplaren zijn, kost tien gulden. Alle genodig den ontvingen bij het verlaten van de tentoonstelling ook een minifies Sonnema Berenburg en King Pepermunt. Want ook dat wordt in Friesland gemaakt. PJ. Troelstra. Tentoonstellling in de Centrale Bibliotheek, Nieuwstraat 4, te Leiden. 6 no vember tot en met 6 december. Een van de twee beuken (de linker, op de foto) op het parkeerterrein van de ABN/AMRO-bank moet begin december worden gekapt. De zeker 150 jaar oude boom is verdroogd en beschimmeld. De rechter beuk mankeert niets. Volgens J. Klijnstra, boomdeskundige van de gemeente komt dat door de grillige loop van het grondwaterpeil, waardoor die beuk niet droog kwam te staan. Volgens de ambtenaar zijn er nog zo'n tien tot vijftien monumentale bomen in Leiden. „We kennen ze niet allemaal, want er staan er ook in particuliere tuinen." Maar op de begraafplaats Groenesteeg staan twee oudere beuken, aan de Breestraat achter het Gulden Vlies bevindt zich een bruine beuk en een oude Japanse noteboom van tachtig tot honderd jaar oud. Bij een ander pand aan de Breestraat en op de Garenmarkt staan rode beuken, ouder dan 150 jaar oud. Ook in de Hortus, het Plantsoen en het Van der Werfpark staat nog een groot aantal bomen ouder dan 150 jaar. „Ze handhaven zich redelijk onder druk van bebouwing en verhoging van het grondwaterpeil", zegt Klijnstra. „Maar je moet ze in hun waarde laten, niet verplanten, ook hun omgeving niet veranderen." Volgens hem heeft de natte zomer 'de mensen niet, maar de bomen wel' goed ge daan. „Want overal wordt kunstmatig het grondwaterpeil verlaagd, bouwgrond moet droog zijn, en dat is slecht voor de bomen." foto loek zuyderduin Hans Wiegel te midden van voorzitter Keestra (links) en secretaris Atsma (rechts) van de 'Fryske Krite in Leien'. Wiegel opende de tentoonstelling over provinciegenoot Pieterjelles Troelstra in de openbare bibliotheek in de Nieuwstraat. fotohielcokuipers Enige bewoners van de Bosrode hebben de brief van de ge meente over de vestiging van 200 tot 250 asielzoekers in een voormalige MEAO aan de Fle- voweg pas later ontvangen. Vol gens C. Smit, bestuursmede- werker van wethouder Laurier (GroenLinks/sociale zaken), moeten er tijdens het bezorgen door de gemeente 'door kwa jongens' enkele brieven uit de posttas zijn gehaald. Volgens Smit ging het er om vijf. „De bezorger schijnt ook wat gezien te hebben. Maar het kostte natuurlijk enige tijd om de vermiste adressen te achter halen." Bij de gemeente kwam be richt binnen van bewoners die de brief niet hadden gehad, in tegenstelling tot wat de krant meldde. Volgens de gemeente had iedereen d^ brief uiterlijk woensdagmiddag in de bus moeten hebben. Nu vielen de vijf brieven donderdag of vrij dagochtend in de bus. Naar aanleiding van deze informatie heeft een van de omwonenden laten weten zijn aanvankelijke negatieve reactie bij te stellen. Inmiddels heeft de gemeente zo'n acht telefoontjes gehad met reacties. Bestuursmedewer- ker Smit: „Drie mensen boden aan om te helpen. Iemand die er vlak bij woont, maakte zich zelfs zorgen om de verwarming van het gebouw. Ook was er ie mand die aktiviteiten wilden gaan organiseren. Twee waren er wat negatiever, in de trant van 'komen er niet al te veel asielzoekers in Nederland?'. Maar een van hen werd positief gestemd toen ik uitlegde wat voor een soort asielzoekerscen trum het was". hypotheken 0tüerzekeringen s financieringen pensioenen Tel. 071-12 0006 NVM Fax 071-1414 50 LEIDEN Veertien volwassen platanen worden binnenkort verhuisd van het NS-station naar de componistenbuurt. Half no vember worden de bomen uit gegraven. De gemeente wil ze een nieuwe stek geven op de Max Regerlaan en de Joseph Haydnlaan. De verhuizing van de plata nen past in het gemeentelijke plan om de groenvoorziening in beide straten, waarvoor een uit gebreide opknapbeurt op stapel staat, te vernieuwen. De bomen vormen daarvan de eerste fase. De huidige platanen en pru nussen in de Max Reger- en Jo seph Haydnlaan worden van wege hun hoge leeftijd gerooid. Daarvoor in de plaats komen platanen en krenteboompjes. Htt bomenbestand zal na het uitvoeren van de totale operatie flink zijn uitgedund. Er verdwij nen in totaal zo'n 70 bomen; er komen 29 nieuwe. Die zijn ech ter wel een stuk forser. De be staande rozenvakken worden ook verwijderd en vernieuwd. Mogelijk moet ook een zestal ie pen worden gerooid omdat ze zijn aangetast door de dodelijke iepziekte. Bij het station moeten bomen verdwijnen om plaats te maken voor de nieuwbouw. B en W geven de universiteit toch toestemming om de galerij van de rechtenfaculteit Graven steen te 'beglazen'. Ze hebben de kritiek van GroenLinks, WD, D66 en SP naast zich neer ge- legd. Het Gravensteen krijgt van het college van burgemeester en wethouders een vergunning om de galerij van de faculteit dicht te maken. Door de plaat sing van voorzetramen krijgt de faculteit er zo'n 30 vierkante meter extra ruimte bij die ge bruikt kan worden als koffieka mer. Veel omwonenden vinden deze verbouwing een 'grove aantasting van het aanzicht van deze historische plek'. In een 6 oktober gehouden vergadering van de raadscom missie ruimtelijke ordening staakten de stemmen voor en tegen het verlenen van een bouwvergunning. PvdA-wet houder T. van Rij zei daarna dat het college zijn besluit om de vergunning te verlenen zou her overwegen. Goedkeuring van de gemeenteraad was volgens hem niet noodzakelijk. D66 eist maatregelen van Walenkamp De werkzaamheden aan het Stations plein, in combinatie met de nieuw bouw van het spoorwegstation veroor zaken op dit moment een levensge vaarlijke verkeerssituatie. De gemeen teraadsleden S. Blok en T. de Graaf (D66) willen dat wethouder J. Walen kamp van verkeer op korte termijn maatregelen neemt om hierin verbete ring te brengen, voordat er echt onge lukken gaan gebeuren. Sinds de versmalling van de de rij baan naar één rijstrook aan beide zij den ontstaat met name tijdens de och tend- en avondspits een chaos. Vol gens de democraten gebeurt dat om dat de bewegwijzering tekort schiet waardoor files ontstaan en de verkeers lichten regelmatig niet of slechts ten dele werken. Als ze het wel doen, wor den ze zowel door fietsers, voetgangers en automobilisten genegeerd. Hier door is een situatie ontstaan waarin het 'recht van de sterkste' geldt. „Floewel wij ook van mening zijn dat enig ongemak als gevolg van de werk zaamheden aan het Stationsplein on vermijdelijk is en door verschillende verkeersdeelnemers tijdelijk voor lief moet worden genomen willen wij de grens trekken waar ongemak en on overzichtelijkheid van de situatie der mate grote proporties aannemen dat ze omslaan in verkeersonveilige, le vensbedreigende situaties", aldus de raadsleden. Vele duizenden voetgangers en fiet sers steken dagelijk de rijbanen van het gemotoriseerd verkeer over. „In die onoverzichtelijk omgeving moeten fietsers en voetgangers kunnen ver trouwen op de naleving van verkeers regels. De kritische grens is inmiddels bereikt, naar ons idee zelfs overschre den", zeggen de democraten. Moeilijk Volgens .woordvoerder R. van Nood van de gemeente is het op dit moment moeilijk om de verkeerssituatie te ver beteren, omdat de diverse wegopbre- kingen niet te vermijden zijn. „Het gaat om een gebied waar dagelijks 30.000 auto's passeren. Per uur komen er 120 bussen voorbij. We doen ons best om al dat verkeer soepel op elkaar af te stemmen, maar door alle werk zaamheden zal dat niet eenvoudig zijn. Omleiden is niet mogelijk. We streven er nu op de eerste plaats naar om het probleem van de slordig geparkeerde fietsen op te lossen", zegt Van Nood. Dat verkeerslichten soms niet werken komt omdat ze verplaatst worden bij het omleggen van wegen. De lichten worden altijd zo snel mogelijk weer aangesloten. „In 1995 zal de eerste arm van de tunnelbuis gereed zijn en vanaf dat moment wordt het verkeer zoveel mogelijk door de tunnel geleid. Dat zal de situatie aanzienlijk verlichten", zegt Van Nood. Politiewoordvoerder R. Blom, die als treinreiziger de situatie dagelijks van nabij meemaakt, heeft de indruk dat het nog wel meevalt. „Het is wel chao tisch, maar uit het politierapport blijkt niet dat het erg onveilig is geworden. Het komt wel voor dat het verkeer voorbij een stoplicht in files komt te staan, waardoor het lijkt dat het rode licht genegeerd wordt, maar dat is dan in feite niet zo." De gemeente heeft de politie nog niet verzocht om het ver keer te gaan regelen. „Op dit moment zien we ook geen aanleiding om daar vijf agenten te gaan neerzetten om te zorgen dat het verkeer doorstroomt. Maar het is niet onmogelijk dat de werkgroep, die de gang van zaken rond de reconstructie van het station begeleidt, op den duur tot enkele maatregelen zal besluiten." Pex Langenberg (34) is gister avond door de leden van D66 gekozen als lijsttrekker voor de gemeenteraadsverkiezingen in Leiden. Hij voert de lijst aan waarvoor zich in totaal 40 kan didaten hebben aangemeld. De volgorde van de lijst hebben de leden via een poststemming be paald. Bij de eerste tien zit één vrou welijke kandidaat, Joke Sorgdra- ger (41). Deze nieuweling staal op de derde plaats genoteerd, achter het zittende raadslid Hans de Goede. Lijsttrekker Langenberg is momenteel frac tievoorzitter. Sorgdrager is ruim tien jaar als juriste werkzaam geweest bij HEMA en KBB en studeert nu theologie/levensbe schouwingen aan de rijksuni versiteit van Leiden. Ondanks pogingen daartoe is het niet gelukt om meer vrou wen te interesseren voor een verkiesbare plaats. In de 'lagere lederwaren en reisartikelen is verhuisd. Iédere week een spectaculaire Nu 100 n verder, naast Rozemarijn Haarlemmerstraat 192 I regionen' staan wel vrouwen op de lijst die eventueel bereid zijn een 'duo-raadslidmaatschap' te vormen met gekozen leden. Nieuwe namen bij de eerste tien zijn verder Olav Welling (30), Leo Pinxten (38) en Ed van den Berg (29). Welling is mo menteel fractie-assistent en werkzaam bij de Rijksgebou wendienst. Pinxten is directeur van het opleidingsinsituut van D66. Van den Berg werkt bij de Rijksluchtvaartdienst. Discotheek De leden stemden gisteravond in met het verkiezingsprogram ma, getiteld 'Sleutels voor de toekomst'. Er werd wel een groot aantal-kleine wijzigingen in het programma aangebracht. Nieuw is onder meer dat D66 de vestiging van discotheken wil aanmoedigen. 'leiden loopt achter op het gebied van uit gaansleven', luidt de nieuwe tekst. Jongeren zouden om die reden vaak voor hun vertier uit wijken naar andere steden. De partij heeft aan haar wen sen verder toegevoegd dat het NS-station een intercity-station moet blijven. De Nederlandse Spoorwegen is van plan om het aantal snelle treinen dat in Lei den stopt te reduceren. Naar aanleiding van recente discussie over de plaatsing van een tweede gemeentelijke recla memast, naast de A4, heeft D66 in haar programma opgenomen dat ze tegen dergelijke reclame- uitingen is. 'Bestaande reclame uitingen dienen zo spoedig mo gelijk te verdwijnen'. D66 is te gen deze masten omdat ze vaak gebruikt worden voor het aan de man brengen van 'ongezon de artikelen' zoals rookwaren en alcoholische dranken. Toch open? Zwemwater -w- v -y- A A De directie van Al- r- Er kan weer ge- Li I lL IV bert Heijn wil het fi- I D I III I I liaal in de Winkelhof in inde? I I I I I 4- Leiderdorp toch tot half aan ck zwommen worden in de Zegerplas in Alphen Leiderdorp toch tot half aan den Rijn. De kwaliteit zeven openhouden van het water is sterk ver beterd Wiegel opent Friese tentoonstelling in Leidse bibliotheek De Engelse krakers verlaten op 1 december de gebouwen en het parkeerterrein van de PTT-centrale aan de Ko ningstraat in Noorderkwartier. Dat heeft hun advocate J. Brouwer medegedeeld aan de landsadvocaat, die de be langen van de PTT behartigt. De landsadvocaat heeft on danks de verklaring van de Brit ten een kort geding tegen hen aangespannen. „Vermoedelijk om een stok achter de deur te hebben als de krakers zich niet aan hun woord zouden hou den", vermoedt Brouwer. De PTT heeft het pand aan de Koningstraat verkocht aan de Verenigde Automobielbedrijven Oudshoorn BV uit Leiderdorp. Die zou er kantoren en opslag ruimte willen vestigen. De over dracht van het gebouw vindt op 15 december plaats. De directie van Oudshoorn was niet bereik baar voor commentaar. De advocate van de Engelsen is niet ongelukkig met de over eengekomen ontruimingsda tum. De meeste van haar klan ten werken in de bollenindus- trie. „Eh hun contracten lopen op 1 december af." Het bewonerscomité heeft al bij de eerste berichten over ver koop van het pand verklaard gelukkig te zijn met het'vertrek van de Engelsen. Mensen in de buurt klaagden dat de krakers overlast veroorzaakten. Welis waar klaarde de lucht wat op na een gesprek tussen delegaties van beide partijen, maar Noor derkwartier bleef van mening, dat zij niet met een honderdtal krakers opgezadeld kon wor den.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11