Meer aandacht voor probleemjongeren Mag begrafenisauto met lijk achterin ook op carpoolstrook? Binnenland Vergiftiging door koolmonoxyde Nederlandse hulp aan onderwijs in Suriname Ambtenaren meestal links Minister D'Ancona neemt taken van Simons op zich Premier Aruba zoekt naar bredere regeringscoalitie Medailles voor vredesoperaties Restauratie 'Sonesta' veel duurder dan eerst gedacht Bungalowtent handzamer CDA en PvdA: Snel aanleg Hanzelijn den haag CDA en PvdA willen dat de Hanzelijn, de spoorver binding van Lelystad naar Zwolle, versneld wordt aangelegd. CDA'er De Graaf en zijn PvdA-collega Gijsel zullen deze week hierover een motie indienen. Volgens De Graaf heeft versnelde aanleg van de Hanzelijn tot gevolg dat de spoorlijn tussen Weesp en Hilversum niet hoeft te worden verbreed van twee naar vier sporen. Het Gooi-traject zal namelijk flink worden ont last wanneer de treinen van Amsterdam via Almere direct naar Zwolle kunnen rijden en niet meer via Hilversum en Amersfoort. Dat scheelt een half uur reistijd. Hulp door tandprothetici vergoed utrecht Het aanmeten en vervaardigen van tandprotheses door tandprothetici wordt in de toekomst opgenomen in de pakketten van het ziekenfonds en van de particuliere standaard pakketpolis. De helft van de kosten wordt dan vergoed. Staatsse cretaris Simons van volksgezondheid heeft dit gisteren meege deeld aan de Eerste en Tweede Kamer. Het besluit heeft tot ge volg dat voor tandprothetici net als voor tandartsen wettelijke zullen worden vastgesteld. Verdachten Eper incest-zaak vrij epe» Twee mannen die worden verdacht van betrokkenheid bij illegale abortussen en babymoorden in de Eper incestaffaire zijn gisteren op vrije voeten gesteld. De politie van Epe hield hen maandag aan, maar liet ze gisteren in overleg met justitie weer vrij. Er was onvoldoende grond voor voorlopige hechtenis. De twee blijven wel verdacht. Nederlandse XTC-handelaren vast aken» Vier Nederlanders zijn gisteren in Aken aangehouden omdat ze in Duitsland tienduizend XTC-pillen wilden verkopen. Ook de drie Duitsers aan wie de handelaren hun waar wilden slijten, zijn aangehouden. De straatwaarde van de pillen wordt geschat op ruim 450.000 gulden. Dode en gewonden op bouwterrein Rotterdam Door een ongeluk op een bouwterrein aan het Zuidplein in Rotterdam is gisteren een 49-jarige man uit Eind hoven om het leven gekomen. Vier anderen raakten gewond. De slachtoffers werden geraakt door een bundel hout, die viel door dat de strop van een bouwkraan losschoot. Rotterdam Zeventien bezoekers van een Pakistaanse ge bedsruimte in de Rotterdamse wijk Oud-Charlois zijn gis teravond met verschijnselen van koolmonoxyde-vergifti- ging opgenomen in het ziekenhuis. Vijf slachtoffers, onder wie drie kinderen, zijn er ernstig aan toe. Het zeer giftige maar reukloze gas dat ontstaat bij onvolledige verbranding van koolstof, heeft zich mogelijk door een defect in de CV- ketel gevormd. De politie werd gewaarschuwd door buurt bewoners. Zij zagen n Is Persbureau CPD Gemeenschappelijke Persdienst LEIDEN HERMAN JOUSTRA De doorsnee ambtenaar op een ministerie heeft duidelijk een politieke voorkeur voor links. De meeste ambtenaren voelen zich verwant met de PvdA. het CDA scoort verhoudingsgewijs laag. De ambtelijke top heeft echter doorgaans een sterke voorkeur voor rechts. Op de mi nisteries van defensie, financiën en landbouw werken minder aanhangers van linkse partijen dan op de andere departemen ten. Dat stellen de Leidse be stuurskundigen F. van der Meer en L. Roborgh in hun proef schrift 'Ambtenaren in Neder land. Omvang, bureaucratise ring en representativiteit van het ambtelijke apparaat'. Giste ren promoveerden zij op dat onderwerp aan de Rijksuniver siteit van Leiden. Zij stellen in hun proefschrift vast dat de politieke voorkeuren van de ambtenaren nogal ver schillen met die van de Neder landse kiezers in 1989: een 'oververtegenwoordiging' van de PvdA en een 'ondervertegen woordiging' van het CDA. Ook de WD, GroenLinks en D66 zijn oververtegenwoordigd. Een andere constatering van de wetenschappers is dat. hoe wel steeds meer vrouwen in overheidsdienst werken, hun percentage desondanks nog steeds lager ligt dan dat van de totale beroepsbevolking. Van een toename van etnische min- brakend uit het gebouw ko- derheden in het ambtelijke ap- foto anp john de pater paraat is nog geen sprake, on danks de ambitieuze voorne mens van de overheid. 1 haag Suriname en Nederland gaan leraren bijscholen. Dit hebben minister D'Ancona (WVC) en haar Surinaamse collega Hiwat (onderwijs en volksontwikke ling) afgesproken. Suriname organiseert een op friscursus over de Surinaamse cultuur en samenleving voor Nederlandse leerkrachten die lesgeven aan leerlingen van Su rinaamse afkomst. Anderzijds verleent Nederland hulp aan het opzetten van een versnelde opleiding in Suriname ter ver hoging van het niveau van leer krachten in het Surinaamse on derwijs. Over de samenwerking op het terrein van taal en letteren is af gesproken dat de Nederlandse Taalunie zal nagaan of er spoe dig een associatieverdrag met Suriname kan komen. Hiertoe moet Paramaribo nog wel een verzoek indienen. Kloof tussen jongeren met en zonder moeilijkheden steeds groter den haag gpd Minister D'Ancona (WVC) zal na het vertrek van haar staatsse cretaris Simons, begin januari, zelf volksgezondheid gaan doen. Er komt geen aparte nieuwe staatssecretaris voor dat beleidsonderdeel. De bewinds vrouw heeft dit gisteren be kendgemaakt in het weekblad Vrij Nederland. Aanvankelijk weigerde de mi nister de taken van Simons over te nemen omdat zij het al te druk had met andere dingen. In een brief aan de Kamer liet pre mier Lubbers daarop, na over leg met PvdA-leider Kok, weten dat een besluit pas zou vallen als Simons daadwerkelijk ver trok. Simons gaat samen met oud-kamerlid en nu topambte naar op Defensie, Kombrink, de PvdA in Rotterdam aanvoeren bij de gemeenteraadsverkiezin gen. Simons ontkent in VN dat het een vaandelvlucht is. Hij zegt alleen voor Rotterdam te hebben gekozen „om de partij te redden". In VN beklaagt Simons zich over de gang van zaken rond de stelselherziening gezondheids zorg. Hij noemt aanvallen die hij kreeg te verduren van VNO- voorman Rinnooy Kan en CDA- senator Kaland „ver beneden de maat". Hij beticht het CDA er van zich door grote bedrijven en lobby's te hebben laten ge bruiken in de strijd tegen zijn plannen. „Ze hebben me con troversieel gemaakt", aldus Si mons. De kloof tussen jongeren met ivie het goed gaat en hun leeftijdgenoten die het niet op eigen kracht redden, wordt steeds groter. Daarom moet de overheid de ko mende jaren meer doen om problemen te voorkomen. Vanaf 1 januari wordt begonnen met een aantal regiona le experimenten rond opvoedingsondersteuning, gericht op ouders en andere opvoeders. In totaal wordt in 1994 73 miljoen gulden uitgegeven aan maatregelen voor de jeugd. Met het overgrote deel van de jongeren gaat het overigens goed: 85 procent heeft geen of weinig proble men. dient de toekomst' die gisteren is gepresenteerd. Namens het Dat stelt minister D'Ancona kabinet komt zij met maatrege- (WVC) in de -nota 'Jeugd ver- len om uitval uit het onderwijs den haag gpd tegen te gaan, deelname op de arbeidsmarkt te bevorderen en gezinsbegeleiding te verbeteren. De beoogde projecten worden vooral op regionaal niveau uit gevoerd. Jaarlijks breken een kleine dertienduizend leerlingen de eerste fase van hun schooloplei ding af, vaak na veelvuldig spij belen. Zo'n tachtigduizend jon geren gaan op zoek naar werk zonder een (beroeps)opleiding te hebben afgemaakt. Zij zijn vrijwel kansloos op de arbeids markt. Om uitval te voorkomen, wordt het leerlingwezen de ko mende drie jaar met twintigdui zend plaatsen uitgebreid. Dat kost vijftien miljoen gulden. Bo vendien komt er een wijziging van het Jeugdwerkgarantieplan (JWG) waardoor meer jongeren onder de werking ervan vallen. Gemeenten krijgen daarvoor meer geld van het rijk. Uitval uit het onderwijs moet worden bestreden door de sa menwerking tussen jeugdhulp verlening en opleidingen te ver beteren, aldus het kabinet. Het kabinet is verder van plan geld uit te trekken voor het terug dringen van jeugdcriminaliteit en voor criminaliteitspreventie in het onderwijs. oranjestad» anp Premier Nelson Oduber van Aruba vindt dat er geen basis meer is voor het huidige regeer akkoord tussen de drie coalitie partijen MEP, ADN en PPA. Vol gens de premier moet er zo snel mogelijk een regering met een bredere basis komen. Hij is be reid een nieuwe coalitie te vor men met de politieke partijen die een nieuw regeerprogram ma willen steunen. Volgens Oduber eist de pre caire Financiële situatie op Aru ba een fundamentele verande ring „die vele politici pijn zal doen". Hij wil dat de politieke partijen in samenwerking met de dertig werkgevers- en werk nemersorganisaties een sociaal pact sluiten en een gezamenlijk financieel-economisch plan op stellen. De wens van Nederland is volgens Oduber dat binnen twee weken duidelijkheid in de situatie komt. De premier ver- wacht dat de vorming van een bredere regeringsbasis tot het einde van dit jaar kan duren. 'Opmerkingen Gruijters niet origineel' Premier Lubbers vindt dat de uitspraken van burgemeester Gruijters van Lelystad over asielzoekers sporen met uit spraken die hij eerder zelf heeft gedaan. „Wat Gruijters zegt is niet origineel. Ik heb dat ook al eens gezegd in mildere formule ringen. Wat ik wel pijnlijk vind, is dat Gruijters eerst iets moet roepen voordat de mensen een beetje door elkaar worden ge schud", aldus de premier in een vraaggesprek met NRC Han delsblad van gisteren. D66-burgemeester Gruijters zei vorige week dat Nederland tegen de grenzen van het moge lijke is aangelopen als het gaat om de opvang van asielzoekers. Ook Lubbers vindt een strin genter opvangbeleid nodig. „Als je echt sociaal rechtvaardig wil zijn moet je hard zijn, moet je strenger zijn bij het toelaten." Brandschade aan Amsterdamse koepel Amsterdam Fred van essen heeft die ondanks intensief speurwerk niet kunnen vin- De schade aan de op 3 febru- den. Wel is vastgesteld dat het ari uitgebrande 'Sonestakoe- vuur niet is aangestoken of pel' aan het Singel in Amster- moedwillig veroorzaakt, dam is vele malen groter dan Daardoor zullen de verzeke- verwacht. Restauratie van de raars wel uitkeren, maar over uit 1667 stammende voorma- de hoogte van het bedrag lige lutherse kerk gaat wordt nog onderhandeld, „tientallen miljoenen" kosten De opbouw van de kerk da- en nog twee jaar duren. Dat teert uit 1822, toen de kerk meldde de eigenaar van de ook door brand werd ver kerk, het bestuur van de woest na onvoorzichtigheid Evangelisch-lutherse ge- van loodgieters op het dak. meente, gisteren. Het orgel van de beroemde Kort na de brand, waarbij Hollandse orgelbouwersfami- de tien meter hoge, veertig lie Batz, is op maat, met de ton wegende 'lantaarn' van rondingen van de koepel het gebouw geheel uitbrand- mee, ontworpen en in 1834 de werd de schade op onge- simultaan gebouwd met het ver twee miljoen gulden be- orgel in de Utrechtse Dom- groot. Dat was inclusief de kerk, dat een jaar later klaar verwachte waterschade aan was. De firma Flentrop uit het kostbare Batz-pijporgel. Zaandam heeft het orgel ge- Maar nader onderzoek leerde demonteerd en opgebouwd dat het lange nasmeulen van in de hervormde kerk in As- de brand onder de koperen sendelft, waar het in de on- dakbeplating verwoestingen verwarmde ruimte moet dro- heeft aangericht aan de inge- gen. nieuze en unieke houtcon- Behalve directe brandscha- structie van de koepel. De bo- de en waterschade aan het or- venste helft daarvan moet gel de loden pijpen ston- wordenvernieuwd. den vol bluswater uit de De oorzaak van de brand is gracht lijdt het Renaissan- niet opgehelderd. Een door cehotel, dat de koepel uitbaat de verzekeraars ingeschakeld als congrescentrum en feest- Londens expertisebureau zaal, grote omzetschade. valkenburg» Luitenant ter zee A. Boorman speldt een VN-herinneringsmedaille op op de kiel van een ma troos. Gisteren kregen op het marinevliegkamp Valkenburg ruim negenhonderd Nederlandse militairen deze onderscheiding. Zij deden allen onder VN-vlag mee aan vredesoperaties. foto anp paul stolk amsterdam» De bungalowtent is terug van weggeweest. Dit tentmodel wordt steeds handzamer en sportiever. Gehannes met zak ken vol losse stokdelen behoort tot het verleden. Dat bleek gis teren op een persconferentie over de Caravan en Camping RAI '93 die vrijdag 26 november begint. Ook is het gebruik van een lichtgewichttent voor een fiets vakantie populair. De verkoop van caravans bedraagt dit jaar ruim 25.000 stuks tegen 29.725 in 1991. De ongunstige econo mische situatie ligt aan die te ruggang ten grondslag, stelde L. de Winkel, voorzitter van de af deling caravans van tie RAI muiden» ep brouwer De bestuurder van de donkere BMW blikt onaangedaan om zich heen. Hij zat in zijn eentje in de auto op de carpoolwisselstrook op de Al en is zojuist door een motoragent naar de kant gedirigeerd. Nee, een verklaring voor zijn overtreding heeft hij niet en z'n rijbewijs heeft hij ook niet bij zich. Hij zat op de strook voordat-ie er erg in had en is er toen maar ge bleven. Dat wordt een duur dagje, stelt de motoragent kleumend yast. De ochtendspits tussen Naarden en Diemen, even na achten. Het is een week nadat minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) de nieuwe carpoolstrook heeft geopend. Een eindeloze stroom koplampen, die vier rijen dik voortkruipt in de rich ting van Amsterdam. Forensen uit Flevoland, het Gooi en het oosten van het land. Omdat de meesten al leen of met z'n tweeën in de auto zit ten, moeten ze aanschuiven in de fi le. De 'drieplussers' en motorrijders mogen op de carpoolstrook, waar ze alle ruimte hebben. Zes motoragenten van het korps lan delijke politiediensten in Driebergen rijden vanaf half zes heen en weer om misbruik van de strook te voor komen. „Een vuist maken naar het publiek", zo noemt verkeerscoördi- nator B. Heij van het regiokorps Gooi en Vechtstreek het. Hij is nauw be trokken bij het wel en wee van de strook en vindt dat de strook een eer lijke kans verdient. Op de achterbank van zijn onopval lende surveillancewagen neemt Heijs dochter deze morgen plaats, anders mogen we niet op de carpoolstrook. Heij rijdt honderd, maar zou op de strook liever tachtig als limiet zien. „Dat geeft een rustiger verkeers beeld." De auto's naast ons gaan ge lijk op. Er is op dit uur nog geen file, dus ook geen tijdswinst. Bij de afrit Diemen-Noord is met be tonplaten een vaste bekeuringenstek voor overtreders gecreëerd. Motor agent Amesz staat met enkele colle ga's te praten. Het is zijn eerste sur veillance op de carpoolstrook. Hij vindt het lastig om het aantal inzit tenden te tellen, zeker in het donker. Nee, hij heeft nog geen overtreders gepakt. Het is een rustig dagje. We keren en rijden terug richting Naarden. Rechts in de berm staat de keet met de bemanning van de Ber gingscentrale Amsterdam. Drie ber gingsvoertuigen en drie werknemers zitten te wachten op pech en aanrij dingen op de carpoolstrook. Een vreemde situatie. Als het verkeer néést de strook op elkaar klapt, mo gen ze niet in actie komen. Heij vindt het ook raar. Maar de afspraak is dat de bergers schade en pech op de strook afhandelen. Alleen als er ge wonden zijn, waarschuwen ze de po litie. Bij Naarden-Vesting draaien we en rijden vanuit het Gooi de carpool strook op. Grote borden vertellen dat de strook open is. De slaghomen staan omhoog. Gevaarlijke*krengen, vinden veel automobilisten en mo torrijders. Bij de Gooise politie is de afgelopen week volop geklaagd. Als de bomen omlaag zijn, rijd je er met honderd kilometer per uur rakelings langs: één seconde verslapte aan dacht of een uitwijkmanoeuvre en je klapt er in volle vaart tegenaan. Heij is er vorige week op een avond ook erg van geschrokken. Het was wat mistig en het leek net of een voorganger op z'n rem was gaan staan. De bomen zijn te lang. vindt Heij. „Er gaat wat gebeuren, daar kun je op wachten." Hij heeft Rijks waterstaat verzocht er iets aan te doen. Op de Al is het ondertussen snel drukker geworden. '50' knippert het boven de weg, maar het verkeer staat vast. Nu is het pas echt leuk om over de carpoolstrook te crossen. Op de vraag of hij vreemde reacties heeft gehoord op de strook, vertelt hij: „We werden laatst gebeld door een begra fenisondernemer. Of hij met een me dewerker en een overledene achterin over de strook mocht. Ja, ach", grin nikt hij, „laten we dat maar houden op ongewild carpoolen". Als Heij na tienen weer achter z'n bureau zit, maakt hij de balans op: zes overtreders betrapt. Dat is een gering aantal op het totaal van 1.091 auto's die de detectielussen in het wegdek hebben gesignaleerd. Verening gisteren. Maar naar verhouding houdt de branche zich goed-, zei hij. Het laatste Trendrapport Toerisme van het Nederlands Research Instiuut voor Toerisme geeft volgens hem vertrouwen in de toe komst. Het rapport stalt dat ruim 300.000 huishoudens seri eus overwegen binnen vijf jaar een nieuwe of gebruikte cara van of vouwwagen te kopen. De moderne vouwwagen staat vooral in de belangstelling van gezinnen. Voor het toene mende aantal oudere kampeer ders worden kleinere caravans aangeboden. Verder staat de stacaravan nog steeds in de be langstelling. Kamerlid mag bij receptie niet meer roken DEN HAAG GPD Tweede Kamerleden mogen bij recepties niet meer roken. Ook is het gebruik van rookwaren tijdens fractievergaderingen verboden. Die regels gelden ook als niemand van de aan wezigen er bezwaar tegen heeft dat wordt gerookt. Dit staat in een brief die is gestuurd aan alle kamerleden en mensen die in de kamergebouwen werken. Het roken tijdens vergaderin gen van de Kamer was al ver boden. Hetzelfde gold ook voor bijeenkomsten van kamer commissies. Wel mag worden gerookt in de vier restaurants en buffetruimtcn.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5