DRAMATISCH Betuwelijn voor 9,9 miljard in tunnel Binnenland Verslavingszorg wil dwang bij afkicken IM SANDRA WAS DE SEX-SLAVIN W*VAN HAAR GEHEIME MINNAAR Ziekenhuis onderzoekt medicijngebruik ouderen Een boek over Wiegel, een relletje en heel veel opwinding om niets 'De dure jongens schreven gedouched' Boete voor vastbinden hond op rails VRIJDAG 5 NOVEMBER 1993 Asielzoekers naar Leidschendam leidschendam» De gemeente Leidschendam stelt een leegstaand kantoorgebouw van de Rijksgebouwendienst ter beschikking voor de tijdelijke opvang van enkele honderden asielzoekers. Het gaat om een pand nabij de nieuwbouw van de Binnenland se Veiligheidsdienst (BVD). Naar verwachting kunnen de eerste asielzoekers over enkele weken terecht. Er moet eerst nog het een en ander worden verbouwd. De buurtbewoners mogen maandag op een informatiebijeenkomst hun zegje doen. Kamer: Geen korting basisscholen den haag Een kamermeerderheid van CDA, PvdA en WD heb ben gisteren een bezuiniging van dertig miljoen op de basis scholen verworpen. Het gaat de Kamer vooral om tien miljoen aan kortingen op culturele vorming en schoolzwemmen. Tijdens overleg gisteren gaf minister Ritzen al toe dat hij deze bezuini ging 'zeer onprettig' vond. Vorige week verwierp de Kamer al een voorgenomen bezuiniging op kleine scholen van 25 miljoen gulden, zodat Ritzen met een flink gat in zijn begroting komt te Negen jaar voor 'doldrieste' overvaller breda» De Bredase rechtbank heeft gisteren een 24-jarige man uit die stad veroordeeld tot negen jaar cel wegens een serie roof overvallen in Kaatsheuvel, Breda en Etten-Leur. De straf viel me de zo hoog uit omdat de volgens de rechtbank 'woeste en dol drieste' man al vanaf 1981 steelt om aan geld voor drugs te ko men. Verder bedreigde de man tijdens zijn verblijf in de cel een medeverdachte en bewaarders. Jongen (7) verdrinkt in zwembad In het zwembad bij een recreatiepark in De Cock- sdorp (Texel) is gisteravond een zevenjarige jongen uit België verdronken. Het kind was met zijn ouders in het Texelse zwem bad, toen het bewusteloos in het water werd aangetroffen. Het jongetje werd met spoed overgebracht naar een ziekenhuis in Den Helder. Daar overleed hij ondanks reanimatiepogingen in de loop van de avond. Busremise Den Bosch in as Bij een grote brand in de remise van de'busonderneming BBA in Den Bosch zijn vanmorgen 43 van de 75 bussen verloren gegaan. De oor zaak van de brand is niet bekend. Door de brand zijn drie van de acht hallen van de remise verwoest. Een vierde hal is zodanig beschadigd dat ook die moet worden gesloopt. De schade wordt geraamd op 10 tot 15 miljoen gulden. Het busvervoer in en rond Den Bosch lag van morgen vrijwel lam. foto anp utrecht» anp De verslavingszorg wil dat meer criminele junks verplicht afkic ken. Ze hoeven dan niet de cel in. De experimenten rrtet deze methode in Amsterdam, Den Haag en Hilversum werken zo goed dat deze methode overal het land moet worden toege past, zo schrijft de Nederlandse Vereniging van Instellingen ir Verslavingszorg (Neviv) in het werkplan 'Drang op Maat'. De vereniging wil de vrijblij vende benadering van verslaaf den, die op het ogenblik bijna twee derde van de gevangenen uitmaken, vervangen door een 'consequente verplichte hulp verleningsaanpak'. De Neviv bepleit meer specia le drugvrije afdelingen in hui van bewaring en gevange- >en waar verslaafden kunnen worden voorbereid op een be- Files nemen toe na carpoolstrook De ochtendfile op de Al tussen Naarden en Diemen is door de carpoolwisselstrook bijna twee keer zo lang geworden. Volgens de verkeerspolitie komt dat vooral door verkeer dat van de carpoolstrook afkomt en drie rijbanen oversteekt richting Bijl- r. Rijkswaterstaat vindt het nog te vroeg voor conclusies. Ruim een week na de ope ning staat er op werkdagen tus- de zes en negen kilometer file op de Al, met een uitschie- r van elf kilometer op de ope- ngsdag. Voor de opening was n file van vier a vijf kilometer gebruikelijk. De problemen ontstaan op het punt na de wisselstrook, ir carpoolers 650 meter heb ben om drie rijbanen over te steken naar de afslag Gaasper- dammerweg. Het overige ver keer houdt in om die manoeu- mogelijk te maken. „Dan gaat geleidelijk de snelheid eruit n begint daar een knelpunt te intstaan", aldus de politie. Rijkswaterstaat kent de gege- ens van de politie, maar vindt het nog te vroeg daar conclusies aan te verbinden. De woord voerster meent dat het hele maal niet duidelijk is, dat er een verband is tussen de carpool strook en de toegenomen lengte van de files. handeling. Het aantal drugvrije cellen zou moeten worden uit gebreid van tweehonderd tot negenhonderd, ofwel tien pro cent van het totaal aantal cellen. Momenteel brengen ongeveer honderd verslaafden per jaar hun straftijd door in een behan- delkliniek. Dat aantal moet de komende drie jaar minstens verviervoudigen. Als de behan- delklinieken geen plaats heb ben, moet de behandeling plaatsvinden in de gevangenis, vindt de Neviv. Ten slotte wil de Neviv de verslaafde beter voorbereiden op terugkeer in de maatschap pij door het gedwongen afkic ken te combineren met werk straffen. Daardoor kan de ver slaafde een nieuwe start maken en dat is volgens de Neviv „nog altijd de beste methode om de weg naar de verslaafdenculcuur af te snijden". Zure regen vreet aan Gouds stadhuis gouda andre marinus Alarm in Gouda. Het eeuwen oude gotische stadhuis is zo ernstig aangetast door de zure regen, dat de stukken eraf val len. De zachte, kwetsbare zand steen is aangetast en metalen verankeringen roesten. Maan dag worden de acht bovenste pinakels, de spits toelopende siertorentjes, verwijderd omdat er regelmatig stukken van naar beneden vallen. Het Goudse stadhuis staat in ternationaal te boek als een van de pronkstukken van de Neder landse cultuurhistorie. In het ijle zonlicht van deze fraaie herfstdag steekt de voorgevel met zijn vele versieringen als een prentbriefkaart af tegen de blauwe lucht. Een indrukwek kend staaltje van gotische bouwkunst, temidden van marktkooplieden die allerlei za ken aan de man brengen. Volgens burgemeester en wethouders is 3,5 miljoen gul den nodig voor restauratie, maar Gouda heeft zelf maar een miljoen beschikbaar. Wethou der Melaard gaat binnenkort met burgemeester Boone naar Den Haag om de rest los te pra ten van minister d'Ancona van WVC, en heeft er goede hoop op dat dat lukt. Het stadhuis, dat is gebouwd in 1450-1452, is vooral bekend door de kerstsamenzang, waar bij het stadhuis en alle panden rond het plein uitsluitend door kaarsen worden verlicht en kerstliederen worden gezongen. Dit evenement trekt jaar in jaar uit vele tienduizenden bezoe kers. Het Goudse stadhuis, sfeervol verlicht in de donkere dagen voor Kerstmis. archieffoto Arrestaties na vondst van terreurspringstof Twee mannen die drie kilo van de uiterst explosieve en bij ter roristen zeer populaire spring stof Semtex bij zich hadden, zijn gisteren door de politie in Eindhoven opgepakt. Met Semtex werd onder meer het PanAm-vliegtuig boven Loc kerbie opgeblazen door Libi sche terroristen. De politie wil niet zeggen of de twee mannen banden heb ben met terroristische organi saties, waar de springstof van daan komt en waarvoor hij moest worden gebruikt. Er wordt niet uitgesloten dat nog meer aanhoudingen volgen. De verdachten zijn een 47- jarige pian uit Budel en een 32-jarige inwoner van het Bel gische Beveren. De politie kwam ze na een tip op het spoor. De aanhouding was goed voorbereid. Een ambulance, een brandweerwagen en een explosieven-opruimingscom mando waren aanwezig voor het geval er iets mis zou gaan. De twee werden gisteren door een speciaal team gevolgd. Op de Aalsterweg in Eindhoven, een invalsweg vanuit het zui den, werden de auto's van de verdachten op een ventweg tot stoppen gedwongen. De weg was een half uur voor alle ver keer afgesloten. EN ZE LIET HAAR MAN IN DE BOSSEN VERMOORDEN LEES JE WEEKEND, WEETJE ALLES Bejaarde slikt 2,5 keer zoveel als gemiddeld numegen rob hirdes St Ouderen zijn bij uitstek de grootverbruikers van medicij nen. Ze kijken niet op een pille tje meer of minder. De 65-plus- sers en dat is vijftien procent van de Nederlandse bevolking zorgen voor dertig procent van de totale medicijncon sumptie. Desondanks bestaan er over dat slikgedrag weinig ge gevens. Daarom begint de afde ling geriatrie van het Radboud- ziekenhuis een onderzoek om het medicijngebruik bij ouderen nauwkeurig in kaart te brengen. Drie tot vijf verschillende me dicijnen per dag zijn bepaald geen uitzondering. Sommige bejaarden slikken zelfs dagelijks meer dan tien pillen, poeders en drankjes. De Nijmeegse on derzoekers willen nu bij tien verschillende groepen oudere patiënten nagaan welke medi cijnen ze gebruiken en wat de nadelige effecten zijn. „We bekijken tevens of ernsti ge bijwerkingen van medicijnen de oorzaak zijn van ziekenhuis opname", aldus onderzoekslei der Hoefnagels, hoofd van de afdeling geriatrie. Speciale aan dacht is er in het onderzoek voor de plaspil, die vaak wordt geslikt bij een zwak hart en te hoge bloeddruk. Hoefnagels: „We zullen een methode uitwerken om met de ze medicijnen te stoppen. Want net als bijvoorbeeld slaap- en kalmeringsmiddelen zijn het medicijnen die dikwijls langdu rig worden gebruikt terwijl dat lang niet altijd nodig is. Er be staat een zeker om eenmaal voorgeschreven medicijnen te blijven gebrui ken. Dat patroon willen we doorbreken". Met de 1,3 miljoen gulden wil Hoefnagens ook een studie naar gebrek aan vitamine B12 bij ou deren en naar een methode om uitdroging vast te stellen. Uit di verse onderzoeken is gebleken dat tien tot vijftien procent van de 65-plussers te weinig vitami ne B12 in het bloed heeft. De oorzaak van dat tekort is onbe kend. „We weten niet of het kwaad kan en ook is er twijfel over de behandeling. Vaak wordt extra B12 gegeven onder het motto 'baat het niet. het schaadt ook niet'. Maar dat valt nog te bezien". Het ligt voor de hand om bij vitaminegebrek aan de voeding te denken. Maar daar zit het volgens Hoefnagels niet in. „De andere vitaminespiegels zijn namelijk normaal. We vermoe den dat de opname van vitami ne B12 uit het voedsel niet goed verloopt. Daarom zullen we bij verschillende groepen ouderen het opnameproces in het maag darmkanaal bestuderen". De afdeling zal ook kijken naar het effect van toediening van extra B12. Theoretisch kan een tekort tot bloedarmoede leiden en uiteindelijk tot een slechter functionerend geheu gen. Verder zijn wel psychische gevolgen beschreven als prik kelbaarheid of een algeheel ge voel van slapte. Provincie Gelderland achter plan Nederlanders en Japanners arnhem »gpd-a Voor 9,9 miljard gulden kan de Betuwelijn in de vorm van een tunnel worden aangelegd. Mede namens zeven tien gemeenten heeft de provincie Gelderland dat plan gisteren gepresenteerd aan de vaste kamercommissie voor verkeer en waterstaat in Den Haag. noemt hij het ontwerp „een re gelrechte doorbraak". Het kabinet gaat uit van een bovengrondse aanleg en heeft de kosten geraamd op 6,4 mil jard gulden. Op verzoek van de Tweede Kamer zijn aanpassin gen op het plan gemaakt, waar door volgens De Bondt boven grondse aanleg ook zo'n tien miljard zal kosten. Obayashi Corporation is een autoriteit op het gebied van tunnels. Het bedrijf heeft we reldwijd al 350 exemplaren ge bouwd. Veel ervaring hebben de Japanners met het aanleggen van ondergrondse verbindingen in waterrijke gebieden. „En dat komt prima van pas, omdat we met de Betuwelijn door een ri vierdelta moeten", zegt De Bondt. De bouwtijd van de construc tie bedraagt vijf jaar. De uit voerders denken twaalf maan- Het plan is afkomstig van een consortium van vijf Nederland se aannemers, Aduco genaamd, en de Japanse onderneming Obayashi Corporation, die een vestiging in Hoofddorp heeft en het opvallende hoofdkantoor van Nissan vlakbij Amsterdam heeft gebouwd. Half oktober kwam een aantal grote bedrij ven (waaronder Hoogovens, Fokker, de Begeman Groep en het Duitse Wirth) tot de conclu sie dat een ondergrondse Betu welijn voor 8,5 miljard gulden kan worden aangelegd. Als de Tweede Kamer, die het onderwerp over twee weken be handelt, nog dit jaar groen licht geeft, kan de tunnel er vóór het jaar 2000 liggen. Dat is althans de overtuiging van de Gelderse gedeputeerde J. de Bondt. Ge zien de relatief beperkte kosten den nodig te hebben om het gi gantische project voor te berei den. In het Nederlandse aanne mingsconsortium Aduco zitten: J.G. Nelis uit Haarlem, Bruil Verenigde Bedrijven uit Am- hem, Bruil Wegenbouw uit Ede. Ooms Beheer Avenhom en Vastgoed en Beheer Schagen uit Zwolle. De Bondt: „Alle andere alter natieven zoals de V-polder, een spoorweg op palen, de Betuwe lijn in een rivierbedding of een tunnel gegraven door een su personische 'mol', blijken poli tiek en financieel vermoedelijk niet haalbaar. Wij kiezen voor deze beproefde manier van tun- nelaanleg. Dat is van nu af aan ons uitgangspunt". Volgens De Bondt kan de me thodiek van de Japanners, waar bij wordt gewerkt met prefab betonelementen, alle kritiek doorstaan. „Er is geen sprake van geluidshinder, vergunnin gen zullen niet worden gewei gerd en de kosten zijn nauwe lijks hoger dan die van een bo vengrondse Betuwelijn. Wat wil je nog meer." den haag hans willems „Het is weer gelukt". Ook over de zoveelste ophef over zijn toekomstplannen stapte Hans Wiegel gisteren met een kwinkslag heen. Een halve mid dag heerste er verwarring over zijn uitspraak voor de radio dat hij „wel eens wat anders wil", maar het orakel van Giekerk was daardoor niet uit het lood gebracht. Hij genoot als vanouds van de ef fecten die zijn verschijning op het Haagse toneel teweegbrengt. Jan Hoedeman was de lachende derde. De journalist van Elsevier had zich geen betere lan cering van zijn boek 'Hans Wiegel en het spel om de macht' kunnen wensen. Drie handen vol pro minenten uit het Haagse heden en verleden, een menigte journalistieke ambtsbroeders en -zusters en hele batterijen fotografen en cameralieden be volkten perscentrum Nieuwspoort om de aanbie ding van het eerste exemplaar door premier Ruud Lubbers mee te maken. Wie nu precies wie op het verkeerde been had gezet, bleef ook ditmaal onbeantwoord. Wiegel hoeft maar te zeggen „dat hij wel eens wat anders wil" of de media rukken in vol ornaat uit. Het ka binet van de Friese commissaris der koningin zag zich genoodzaakt een sussende fax de wereld in te sturen, maar Wiegel deed er vervolgens weer een schepje bovenop door na de presentatie van het boek te suggereren dat hij nog wel eens met Lubbers in een kabinet zou willen. „We zijn ten slotte nog jong". De premier kon er wel om lachen. Hij schetste hoe alleen al de aanwezigheid van Wiegel in het Kamergebouw voor zoveel opwinding had ge zorgd dat hij voor het eerst in zijn carrière even uit een debat mocht weglopen om het boek in ontvangst te nemen. Verder had Lubbers niet zo veel tekst. Hij prees Wiegel als een „gewoon heel aardige man" die een opmerkelijk vermogen heeft om zich bij de meest onverwachte wisselin gen van rol zo snel aan te passen dat iedereen weer denkt: dit is hem op het lijf geschreven. En nieuws was er dus niet te melden. Wiegel heeft gezegd wat hij al duizend keer heeft gezegd. Dat hij wel eens wat anders zou willen, over een jaar of twee en misschien wel eerder. En wat dan wel? Ook daarover geen nieuws. 'Iets' op het snij vlak van overheid en bedrijfsleven. In eigen land, maar misschien ook wel daarbuiten. En de poli tiek? Nou, geen lijsttrekker dus, maar dat wisten we al. En ook maar even geen minister. Tenmin ste, nü niet, later misschien wel weer. Kortom: al Ie opties openhouden in afwachting van de vol gende mediashow. En ook dèt is absoluut geen Hans Wiegel in gesprek met premier Lubbers. den haag berrit de lange Geleast, geleasd, of is het nu toch gelea- sed? Veel Nederlanders gebruiken dit woord dagelijks en iedereen weet inmid dels wat het betekent. Maar zodra ze het moeten spellen, hebben ze de auto toch maar liever gewoon gehuurd. Als je een woord gebruikt, moet je ook we ten hoe je het schrijft", \indt taalkundige Corriejanne Timmers. Zij verdiepte zich in de spelling van ruim zevenhonderd aan het Engels ontleende werkwoorden en bundel de ze voor de desperafeNederlander. 'Faxen faxte gefaxt' is de titel van haar boekje, dat morgen verschijnt. Het boek bevat de juiste spelling van verne derlandste Engelse werkwoorden. De ver voeging van deze werkwoorden is vaak een heel probleem. 'Typte' gaat nog en ook 'ge traind' geeft geen problemen. Maar hoe schrijf je eep verre vriend dat je gisteren lekker hebt geaquaplaned, of dat je druk hebtgejobhobt? „Bestaande woordenboeken zijn op dit ge bied incompleet, inconsequent en spreken elkaar ook nog eens tegen", zegt Timmers, die al tien taalboekjes op haar naam heeft staan. „De taalgebruiker raakt dus in de war, terwijl hij juist behoefte heeft aan vas tigheid." Volgens de taalkundige wordt op redacties van woordenboeken en door andere taal kundigen niet genoeg over vernederlandste woorden gesproken. „Ze gaan er gemaks halve maar vanuit dat iedere Nederlander de Engelse taal kent. Omdat lease in het En gels op een 'e' eindigt, moeten we volgens hen schrijven: leasede, geleased." Timmers haalt de geschiedenis aan als ze meent dat het vanzelf wel goed komt. „Kijk maar naar typen en scoren, woorden die volledig zijn ingeburgerd. We hebben toch gewoon een brief getypt of een doelpunt gescoord." Tijdens de voorbereiding voor het boekje leek het Timmers een aardig idee de 'gewo ne taalgebruikers' naar hun mening te vra gen. Ze stelde een enquête op met 28 aan het Engels ontleende werkwoorden, die werd ingevuld door zo'n tweehonderd mensen. Van studenten tot boekhouders en van hoofdredacteuren tot secretaresses. „Daarbij heb ik duidelijk gezegd dat het ging om hun eigen mening, hoe zij vinden dat een woord moet worden gespeld", ver telt Timmers. „Bij de uitslag bleek dat hun meningen meestal met de mijne overeen komen." In de enquête zaten ook een paar 'geniepigheidjes'. Zo kregen de responden ten hef woord 'smoken' voorgelegd. „Veel mensen werden kwaad en merkten op dat dit woord nog niet in onze taal voorkomt. Dat wij nog steeds een sigaret röken. Maar Vondel liet zijn personages al smoken. Het is een oud Nederlands woord." Academici en taaldeskundigen kozen vaker voor '-ed' uitgangen in de verleden tijd. „Leasede, gescored. Daarmee willen ze la ten zien dat ze de Engelse taal beheersen, in tegenstelling tot het volk op straat." Om hen er in te luizen, heeft TJmmers ook 'dou chen' gebruikt. „De dure jongens schreven 'gedouched'. Terwijl dit woord oorspronke lijk helemaal niet Engels is, maar Frans." Volgens Timmers maken 'gewone' mensen, en niet taalkundigen, de taal. Invullers van de enquête reageerden vaak emotioneel. Hun soms pisnijdige opmerkingen, zijn in het boekje meegenomen onder het kopje 'Hartckreten'. Timmers: „Sommigen maak ten zich kwaad over een woord dat volgens hen niet Nederlands was. Vooral mensen met een hoge opleiding werden tijdens het invullen steeds kwader. Zij vinden immers dat ze werkwoorden foutloos moeten kun nen spuien, ook op papier. Blind van woede spelden ze verkeerd. Om zich vervolgens dood te schamen". Lexicologen werden niet agressief, die reageerden geschrokken. „Praten over spelling is volgens hen voor gewone mensen. Deskundigen weten het wel. Dachten ze!" Omdat ze haar hond Beertje op een gruwelijke manier liet 'af maken', kreeg een 43-jarige vrouw uit Almelo gisteren één maand voorwaardelijke celstraf en een boete van vijfhonderd gulden. Twee jongens bonden het dier op haar verzoek vast op de spoorrails, omdat de vrouw naar eigen zeggen geen geld had voor een spuitje door de dierenarts. De jongens hadden eerder al geprobeerd het dier te verdrin ken, maar dat was mislukt. De eerste trein reed over het hond je zonder hem te raken, de tweede pakte een andere wissel en pas bij de derde was het dier dood. De jongens werden in een be sloten zitting veroordeeld tot respectievelijk twee maanden tucntschool waarvan één maand voorwaardelijk, en twee maanden voorwaardelijke tuchtschoolstraf en zestig uur onbetaalde arbeid.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3