'Het is een vorm van masochisme' 'm Top Gun la Silla is honderd procent Judoka Spijkers geweerd voor NK Sport Voorbeschouwing Vraagtekens rond Martin Steenvoorden Edwin Berveling moet negen duels brommen Klassement topscorers '93-'94 Topscorers Zaterdag Topscorers Zondag i VRIJDAG 5 NOVEMBER 1993 De bezeten elftalleiders van Katwijk en Quick Boys Ze krijgen soms te maken met spelers, die 'rechtstreeks doorgestuurd kunnen worden naar een psycholoog'. De elftalleider staat soms voor onmogelijke opdrachten. Ze moeten het altijd eens zijn met de trainer om de rust te bewaren. Jaap van Duivenbode van Quick Boys is een meester in het verbergen van zijn gevoelens. „Maar ik heb daar soms problemen mee", zegt hij. „Ik ben het heus niet altijd eens met de trainer." De elftalleider dus. Jaap van Duivenbode en Wim van Beelen (Katwijk) heb ben Abraham onlangs gezien, maar morgen op de bank, als de Katwijkse rivalen tegenover elkaar staan, zijn ze net zo nerveus als de spelers. KATWIJK «ROB Katwijk - Quick Boys. Adrenali ne. Spanning en sensatie mor gen op een volgepakte Krom voor de negende officiële uitga ve van de eersteklassers. Ook de twee elftalleiders snuiven de sfeer met volle teugen op en zijn extra gespannen. De vrouw van Jaap van Duivenbode hoeft er vlak voor de wedstrijd niet op een goedgehumeurde huisge noot te rekenen. ,,Op donder dag gaat die wedstrijd pas echt leven," zegt Van Beelen. „Dan is de opstelling bekend en praat iedereen er over." Jaap van Duivenbode ziet er op toe dat alles in de puntjes verzorgd. Hij moet er niet aan denken dat er voor de kraker 'iets' niet in orde is. Hij ziet de nerveuze, geïrriteerde bekkies van de spelers al voor zich. Nee, voor de beladen strijd tegen Katwijk gaat niets op de auto matische piloot. Lucht Want nerveus zijn de spelers morgen op De Krom. Dat is al leen al te merken aan de 'lucht' in de kleedkamer. Naarmate het beginsignaal nadert, wordt het toilet frequenter bezocht. Tot afschuw van de ploeggenoten, want het intensieve bezoek maakt het toeven in de kleed ruimte er bepaald niet prettiger op. „Waar ze het allemaal van daan halen," zegt Van Beelen, „weet ik niet. Maar ongelooflijk is het wel." Van Duivenbode: „Er gaat er bij ons een een mi nuut voor de wedstrijd. Eerder mag-ie niet, vanwege de lucht die hij verpreidt. Gaat hij naar de wc, dan vlucht de rest naar buiten." Wat valt de elftalleiders ver der op pal voor een met extra spanning omgeven topper? Van Beelen: „Ach, het valt wel met de rituelen. Er klagen er een paar over de broeken, die zogenaamd te groot zijn. Johan de Kroon heeft daar een handje van." Van Duivenbode: „Er zit er een oneindig lang met z'n ve ters te rommelen. En de mees ten hebben een vast plekkie. Daar houdt het verder wel mee op." Spelers zijn gek op elfallei- ders. Begrijpelijk, want ze wor den op de wedstrijddag 'uit de 1 wind gehouden' en kunnen door de weeks uithuilen op een bereidwillige schouder als het weer eens tegen heeft gezeten. Henry Pouw, laatste man van Katwijk: „De elftalleider moet er voor zorgen dat de speler het naar z'n zin heeft. Zo simpel ligt het. Hij moet gewoon de dingen doen, en niet antwoorden met 'ja maar'. En buiten het voetbal moet hij voor ontspanning zor gen. Wim zorgt daarvoor. Hij doet het goed, al vind ik 'm op de bank te enthousiast. Wim leeft te veel mee, maar dat heeft ook z'n charmes. Dan hebben we na de wedstrijd weer wat om over te praten. Of Wim iemand is die ruzies tussen trainer en speler oplost? Nee, dat deed La gendijk altijd zelf en Guyt doet dat ook. Maar ik ken clubs waar het gebeurt. Roodenburg bij voorbeeld. ~Jan van Wezel was daar zeer geschikt voor. Het is maar'net wat voor ruimte je als leider krijgt van de trainer." Spanning Wim van Beelen bestiert al vijf tien jaar lang het elftalleider schap. Na een wisselend verlo pen actieve carrière („ik viel tussen het eerste en tweede") begon hij bij Katwijk 2. Na drie jaar schoof hij door naar Kat wijk 1. Van Beelen '^overleefde' John Huguenin, Peter Ciere en Elftalleider Wim Arie Lagendijk. Nu werkt hij sa men met Cees Guyt. „Wat me zo aantrekt? Ik zou niet zonder de spanning kunnen. En het geeft bevrediging om een rader tje in het geheel te zijn. Want je moet er niet te veel achter zoe ken." Jaap van Duivenbode, hij on derhield als speler een pendel dienst tussen één en twee, nam twee seizoenen terug afscheid bij Quick Boys met de woorden 'tot nooit meer'. Daarmee be doelde Van Duivenbode het lei dersschap van Quick Boys 1. Het was mooi geweest, hij ging zich bezighouden met jeugd en bestuurszaken. Maar ineens was hij daar weer. Jaap van Duivenbode miste de spanning. Maar hij was nim mer in de dug-out terugge keerd, als hij niet was gevraagd. Waarom pakte hij de draad 10 jaar leidersschap weer op: „Het is een vorm van masochis- Voor Gert Aandewiel is Jaap van Duivenbode de ideale elf talleider. „Omdat hij de rustge vende figuur in de selectie is. De trainer heeft alleen op het tech nische en taktische vlak met een speler te maken, voor de rest heeft hij geen tijd. Dat pikt Jaap op. En hij verzorgt alles. Tot in de puntjes." Van Duivenbode is de bin dende facor bij Quick Boys. Hij staat tussen spelers, trainer en medische staf in. En is daar naast bestuurslid. Een ongewo ne situatie, beseft hij zelf. Colle ga-bestuursleden proberen bij Van Duivenbode geregeld te hengelen naar nieuws. Dat krij gen ze, maar 'hete' kwesties En dan staat Nieuw Zuid in vuur en vlam. Van Duivenbode: „Quick Boys is altijd in verschil- SPORTAGENDA VOLLEYBAL AMSTERDAM ANP De openingsdag van Jumping Amsterdam, en van menig an der internationaal hippisch eve nement, is traditioneel duitendieven of porseleinkast- ruiters. Beide categorieën vallen op. De eerste door geen enkel geldprijsje te min te vinden: de andere door het voorzichtige uitproberen van de bodemge steldheid in de RAI en van de paarden die het komend week einde moeten gaan doen in res pectievelijk de Amsterdam Mas ters en de wereldbekerwed strijd. Markus Fuchs en Michel Ro bert waren de gretigste collec- Jan Tops de voorzichtige rekenaar, die zijn Olympisch kampioenspaard Top Gun la Silla voor het eerst sinds Arn hem weer in actie liet komen. Met succes. Het dier maakte geen fout, Tops had geen haast. Daardoor werd de combinatie tiende in de eerste rubriek van gisteren: achter Peter Geerink en Henk van de Pol die hun rit beloond zagen met ieder hon derdgulden. Floor van Duyn; Harteveld, Kanbier. Jaap van Duyn is nog steeds geblesseerd. Als Hans van der Jee het princi pe 'never change a winning team' huldigt, dan ziet het er somber uit voor Martin Steen voorden. De Amsterdamse spits van Quick Boys werd zaterdag tegen Ajax buiten de basis gela ten omdat hij volgens de trainer uit vorm is. Quick Boys won olgens met 3-0. Dus.. De vermoedelijke opstelling van Quick Boys: Ruwaard; Rog, Pluimgraaff, Aandewiel. Hans van der Plas: Van der Hoeven, Van Dijk, Otte, Katwijk Katwijk denderde langs Huizen en speelde volgens trainer Cees Guyt de beste wedstrijd van het seizoen. Het is zeer waarschijn lijk dat dezelfde elf zullen spe len. Katwijk: Van Duyvenbodc: Van Zeist, Langemaat. Pouw. De Kroon; Braaf. I^ngeveld. Van der Plas; Krayenoord, Zwaan, De Ridder. VLAARDINGEN Edwin Berveling, het opgewon den standje dat ooit de kleuren van Excelsior Maassluis verde digde, kan op vakantie. De ro buuste verdediger moet boeten voor zijn zonden. Berveling, die nu speelt voor de Vlaardingse derdeklasser Delta Sport, is voor liefst negen wedstrijden ge schorst. In de wedstrijd tegen Rijsoord kreeg Berveling van scheidsrechter Adrie Letterman twee gele kaarten. Na afloop ging Berveling 'verhaal' haleti bij de leidsman en naar aanlei ding van dat commentaar kreeg de Vflaardinger boven de eerder verstrekte gele prenten de rode kaart. Tel uit je winst. Bij elkaar opgeteld is dat ne gen duels: vier voor de rode en vijf voor zijn vijfde en zesde gele kaart. Misschien is skiën wat voor hem. periode dat Arjan van der Werff hier trainer was, was het hier ie dere week bal. Want Van der Werff zette om de week een ve dette naast het team." Leidsch Dagblad De winnaars worden aan het eind van het seizoen beloond met een paar voetbalschoenen van Wijnand Sloos Sport Dat hem een prijsje werd ont- zal Tops, gewend in te denken, een zorg zijn. Dat Top Gun hersteld is van z'n blessure - een verdraaid been gevolgd door èen ontsteking - is hem begrijpelijk veel liever. „Hij sprong bijna tegen het dak aan. Honderd procent fit", zei de ruiter uit Valkenswaard. En iets terughoudender: „Maar of hij al inzetbaar is bij de Grote Prijs weet ik niet. Dat s bekijken. Ik heb hem nog niet eens ergens in de lichte wedstrijden kunnen Het begin hier was in elk geval fantastisch." 3.300 gulden, was voor Markus Fuchs. De Zwitser ging in genlijk als enige echt plat op het paard. De marge met Roelof Bril, die Barber naar de tweede plek stuurde, was dan ook bijna drie seconden. Fuchs cultiveer de die bezieling tot in het erop volgende springconcours, dat direct op tijd werd gereden. Daarin was de concurrentie van met name de Fransen geduch- ter. Roger Yves Bost was te pak ken, Michel Robert bleef on grijpbaar. Doelpuntenmaker van de week: 5 spelers met 2 doelp. 1) Marcel Verhorik (Hazerswoudse Boys) 0 7 2) Hans Zwaan (Katwijk) 2 7 3) René Ras (FC Lisse) 2 6 4) Edwin Grootendorst (RCL) 1 6 5) Fred Bloem (Noordwijk) 1 5 6) Fred Kanbier (Quick Boys) 1 5 7) Maurice van Berkel (Leiden) 1 5 8) Ronald Pilmeyer (Oegstgeest) 0 5 9) Gert van Beelen (Ter Leede) 1 5 10) Jelle Kleyn (TAW) 1 5 Doelpuntenmaker van de week: Geen 1) Theo Aanhane (WSB) 0 9 2) Marvin James (VCL) 1 8 3) Stan Uljee (Foreholte) 1 7 4) Marco Zandvliet (WSB) 1 6 5) Hans van Goozen (MM0) 0 6 6) Jacco van Es (Meerburg) 0 6 7) Herman van Marwijk (Docos) 0 6 8) Dennis Stuifzand (Docos) 1 6' 9) Peter Gijsman (VCL) 0 5 w) Remco van Waveren (LFC) 0 5 Ook via de rechter heeft Ben Spijkers geen toegang gekregen tot de nationale judo kam pioenschappen, die zondag in Den Bosch worden gehouden. De president van de Utrechtse rechtbank mr. L Schuman oor deelde gisteren in kort geding, dat de tuchtcommissie van de Judobond de opgelegde schor sing van een half jaar niet be hoeft op te schorten. Spijkers had dat gevraagd, omdat hij zich bij de nationale titelstrijd zou kunnen plaatsen voor het Europees kampioen schap in Gdansk (mei 1994). Dat evenement valt na 1 april; de datum waarop de - door de judoka aangevochten - schor sing afloopt. Spijkers, die met zilver en brons bij EK, Wk en Olympische Spe len een grote staat van dienst opbouwde, heeft al een jaar niet aan officiële wedstrijden kun nen meedoen. Vorig jaar no vember liet hij in een tv-pro gramma en een krante inter view weten, dat in het Neder landse judo doping wordt ge bruikt. De tuchtcommissie vond dat een onbewezen beschuldi ging en schorste Spijkers voor i jaar. De i de reageerde negatief op een ver zoek van Spijkers om - hangen de de behandeling in beroep tot opschorting van de straf over te gaan.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 31