Van Miert is dwarsliggerij zat Nieuw Jeruzalem zonder Koliek Feiten &Meningen Ervaring verdwijnt door politieke schoonmaak VRIJDAG 5 NOVEMBER 1993 EG-commissaris vreest chaos in staalindustrie Er dreigt een onhoudbare toestand te ontstaan als de Eu ropese ministerraad op 18 november opnieuw niet tot harde afspraken komt over sanering van de VVesteuroper se staalindustrie. Sanering is nodig omdat er veel te veel produktiecapaciteit is. De Belgische EG-commissaris Ka- rel van Miert (mededingingszaken) vreest dat Italië zijn vetorecht zal gebruiken om de eigen staalindustrie finan cieel te kunnen blijven steunen. En Duitsland doet mis schien hetzelfde. Was Van Miert ruim een maand geleden nog „redelijk optimis tisch", twee weken voor de zo belangrijke vergadering van de EG-ministerraad zit het staal- overleg ineens weer muurvast. De zo noodzakelijke sanering dreigt volgens Van Miert op een fiasco uit te draaien. „In dat ge val zijn de gevolgen niet te over zien. Dan is er pas echt sprake van een staalcrisis." De barometer op de achtste eta ge van het gebouw van de Eu ropese Commissie in Brussel staat op 'onbestendig' en dreigt door te slaan naar 'storm'. De voornaamste dwarsligger, Italië, weigert volgens Van Miert nog steeds fabrieken te sluiten die bedrijfseconomisch gezien al lang failliet zijn maar met over heidsgeld draaiende worden ge houden. En over het Duitse standpunt omtrent met belas tinggeld opbouwen van Eko- Stahl in de voormalige DDR heeft hij nog steeds geen duide lijkheid. Een maand geleden zag het er lang zo somber niet uit. Spanje besloot zich niet langer te ver zetten tegen de Europese Com missie. De regering in Madrid beloofde staalfabrieken te zul len sluiten en te stoppen met het financieren van nieuwe pro duktiecapaciteit. Verder gaf de Italiaanse regering, na jaren van hardnekkig ontkennen, einde lijk toe de eigen staalindustrie te subsidiëren. Maar sindsdien ging het weer mis. De schuld van de Italiaanse staalindustrie aan de staat be draagt volgens Van Miert 4 tot 4,5 miljard ECU, bijna 10 mil jard gulden. Rome heeft plan nen om staats-staalbedrijven te privatiseren. De opbrengst kan wat Van Miert betreft van die schuld worden afgetrokken. Maar ook dan blijft sanering noodzakelijk. Van Miert: „Er zullen gewoon fabrieken dicht moeten en dat lijkt een onover komelijk bezwaar." Iets soortgelijks speelt in Duits land. In de voormalige DDR wil de overheid Eko-Stahl nieuw le ven inblazen en daarvoor 1,9 miljard mark uittrekken. Maar dat betekent een uitbreiding van de produktiecapaciteit met 865.000 ton warmgewalst staal per jaar, dus heeft de Europese Commissie het Duitse plan af gekeurd. Dit tot groot ongenoe gen van Bonn. Van Miert kan zich de wrevel wel voorstellen. „Tot voor enke le jaren werkten er nog 11.000 mensen bij Eko-Stahl. Dat is nu al geslonken tot 3.500 en dat zal verder dalen tot beneden de 2.000. Er tekent zich daar een groot sociaal drama af. Maar we kunnen toch niet toestaan, dat we enerzijds aandringen op vrij willige vermindering van de ca paciteit in Europa, terwijl er el ders met overheidssteun nieu we capaciteit wordt gecreëerd? Hoe erg de situatie in'Oost- Duitsland ook is, dat valt niet goed te praten. Bijna alle staal bedrijven draaien met enorme verliezen. Overal vallen ontsla gen. We moeten proberen de industrie weer gezond te ma ken. Dat kan alleen als er bedrij ven of delen van bedrijven wor den gesloten en de overheden stoppen met het financieel steunen van de eigen indu- Hoe redelijk dat ook klinkt, de Belgische EG-commissaris vreest dat Rome en Bonn de zaak zullen traineren en zullen proberen alsnog het onderste uit de kan te halen. „Ik ben bang dat ér straks een of ander verwaterd compromis uit de bus komt. Daar hebben we niets aan. De crisis in de staalin dustrie kan alleen maar opge lost worden als de lidstaten be reid zijn tot harde maatrege len." Komen die er niet, dan voorziet Van Miert het ergste. „Om te beginnen zullen dan ook bedrij ven die nu geen staatssteun krijgen bij hun regering aankloppen. In Frankrijk is het al bijna zover en de anderen zullen snel volgen. Dan is er geen vrije markt meer en ben je elke controle kwijt. De prijzen zullen opnieuw onder druk ko men en de vraag om steun zal alleen nog maar verder toene men. Je komt in een kunstmati ge situatie terecht, waarin de bedrijven die de meeste finan ciële steun krijgen, kunnen overleven ten koste van mis schien wel hele goede bedrijven die geen steun krijgen. Dat is nu precies wat we willen voorko- Overigens is sanering van be drijven die met staatssteun overeind worden gehouden niet voldoende om de staalsector weer gezond te maken. „Ook andere bedrijven zullen een bij drage moeten leveren. Ik ben niet hoopvol gestemd. We heb ben gemerkt dat er onderling geen objectieve criteria worden gebruikt. Men speelt elkaar de zwartepiet toe. De een verwacht van de ander dat deze zijn fa brieken sluit." Van Miert ziet ook geen andere uitweg dan een stevige sane ring. „Ik weiger weer met quota en'dat soort toestanden te gaan werken. Dat werkt hooguit als tijdelijke verdoving, maar het is geen oplossing. Quota zijn nu nog minder te beheersen dan twaalf jaar geleden. Toen ge beurde er ook van alles onder tafel. De een wilde niet meespe len en de ander moest sancties ondergaan. Ik weet dat sommi gen daar op speculeren, maar ik begin er niet aan. Het invoeren van quota leidt alleen maar tot een geweldig bureaucratisch systeem." Het geduld van de EG-commis- saris begint langzamerhand op te raken. „De industrie en de lidstaten kunnen het zich niet veroorloven om de zaken op hun beloop te laten. De proble men zijn zwaar onderschat. Aanvankelijk spraken we nog van het verlies van 50.000 ar beidsplaatsen, maar er worden nu al ramingen gemaakt van 80.000 tot 90.000 arbeidsplaat sen minder, en wie weet waar we over een jaar op uit komen." TOM JANSSEN DEN HAAG CAREL GOSELING De coalitie zelf is tevreden over haar beleid. CDA en PvdA willen het tot inzet maken bij de kamerverkiezingen van mei 1994. De overheidsfinanciën zijn op orde gebracht. Er is fors gesnoeid in de subsidies. De fi nanciële sanering in de sectoren volkshuis vesting en openbaar vervoer is rond of bijna rond. De sociale zekerheid is van franje ont daan. Kortom: wij zijn klaar voor de volgende vier jaar. CDA en PvdA willen ook, zo valt uit de mond van prominente christen- en sociaal democraten te vernemen, met elkaar door gaan. De sfeer in de huidige ministerraad is toch ook goed. De collegialiteit is boven alle twijfel verheven. Akkoord, de start was wat moeizaam, maar nu de PvdA ook aan rege ren gewend is, loopt het lekker Deze sfeer is echter niet te rijmen met de grote schoonmaak die zowel CDA als PvdA binnen de eigen gelederen heeft aangekon digd. Allereerst binnen het kabinet. Van de dertien CDA-bewindslieden vertrekken er zeker vijf (Lubbers, De Vries, Van Amels- voort, De Graaff-Nauta en Frinking), moge lijk acht. De twijfelgevallen zijn dan Maij- Weggen (kan kiezen tussen Europees parle ment en Den Haag), Andriessen en Kooij- Van de twaalf PvdA'ers in het kabinet ver trekken er zeker drie (D'Ancona. Simons en Cohen). Een aantal dat mogelijk nog wordt uitgebreid met Dankert en Pronk (kan naar de VN om topman van het UNDP, de VN- ontwikkelingsorganisatie). Al met al kan zo de helft van het CDA-PvdA-kabinet wegval len. En dan de fracties. Het CDA heeft de lijst voor de kamerverkiezingen maandag be kend gemaakt. Van de 54 kamerleden moe ten er zestien verdwijnen. Mogelijk worden dat er zelfs twintig als de christen-democra ten bij de kamerverkiezingen behoorlijk verliezen. De verwachting is dat het CDA tussen vijf en t ien kamerzetels kwijtraakt. De situatie bij de PvdA is veel nijpender. Na het vertrek van mevrouw Ockels hebben de sociaal-democraten nog 48 mensen in de Kamer. Dat aantal daalt volgens de laatste peilingen tot minimaal dertig, wellicht meer. Er moeten dus minstens achttien ka merleden uit. Als ook nog wat bewindslie den op de lijst moeten, kan dat aantal tot boven de twintig stijgen. Nu lijkt vernieuwing in de politiek geboden. Maar of het zo rigoreus moet is de vraag. Er verdwijnt immers door alle vernieuwing ook nogal wat ervaring. Zeker als er een nieuw kabinet gevormd moet worden waar CDA en PvdA in deelnemen. Een blik op de CDA-lijst leert dat daar nu negen mensen opstaan die ervaring hebben als bewindspersoon. Lijsttrekker Brinkman (minister WVC 1982-1989), Hirsch Ballin, Van Rooy, Deetman (minister onderwijs 1982-1989), Bukman, Heerma, Van der Lin den (staatssecretaris buitenlandse zaken 1986-1988), Gabor en Van Rooijen (staatssecretaris financiën 1973-1977). Bij de PvdA zal de lijst alle acht bewindslieden die wilen blijven, bevatten behalve minister Ritzen van onderwijs. Die wil niet in de Ka- Dat is op het eerste gezicht misschien wel genoeg om een goed kabinet mee te vor men. Maar de spoeling wordt dun als be dacht wordt dat ook de kamerfracties nog enige 'body' moeten hebben. Zij kunnen niet alleen uit onervaren nieuwkomers be- Wat dat betreft lijkt het CDA in een slechte re positie te zitten dan coalitiegenoot PvdA. Bij de sociaal-democraten blijven veel meer oud-bewindslieden beschikbaar. Bovendien hebben zij allemaal ervaring opgedaan in de laatste vier jaar. In de fractie zullen de twintig besten, die allemaal al jaren in Den Haag rondlopen, blijven. Kwaliteit genoeg dus. Bij het CDA vertrekken niet alleen meer be windspersonen, degenen die wel beschik baar zijn hebben deels ervaring in een ver verleden opgedaan. Dat kan een handicap zijn gezien de snelle beleidsontwikkelingen. Ook in de fractie leidt de sterke verjonging tot verlies aan ervaring en kwaliteit. Blijft de vraag of de problemen mogelijk nog te ondervangen zijn door het betrekken van D66 of WD bij een te vormen kabinet. Het antwoord moet 'nee' zijn. Bij D66 heeft alleen lijsttrekker Van Mierlo ervaring als minister. Van defensie in 1981-1982. Bij de WD zijn er drie mensen op de lijst met er varing als bewindspersoon. Lijsttrekker Bol- kestein (staatssecretaris economische zaken 1982-1986, minister van defensie 1988- 1989), De Korte (minister economische za ken 1986-1989) en Dees (staatssecretaris volksgezondheid 1986-1989). Al met al ontstaat het beeld van een leeglo pend CDA-PvdA-kabinet gecombineerd met het vervangen van ongeveer de helft van de huidige kamerleden. De kans op po litieke ongelukken neemt daardoor alleen toe. Een gevaar waar beide partijen wat meer aandacht aan zouden mogen schen ken. Zeker als zij nog vier jaar stabiliteit na streven. Zo niet, dan zou na de kamerver kiezingen wel eens een hele turbulente po litieke periode kunnen aanbreken. Man van formaat geveld door religieuze blok THE INDEPENDENT Het was een onwaardige ne derlaag voor een man van het formaat van Teddy Koliek. De verkiezingscampagne werd gekenmerkt door gesmijt met modder. In de laatste koorts achtige uren voor de verkie zing zag het kamp van Koliek zich dinsdag zelfs gedwongen steun te zoeken bij de Palestij- nen. Het stuitte echter op Ara bische apathie. De eminente oude man wan kelde en werd uiteindelijk ge veld door zijn oude vijand, het ultra-orthodoxe religieuze blok, dat een verbond sloot met de zegevierende kandi daat Ehud Olmert. In ruil voor de stemmen van de orthodoxe joden deed Ehud Olmert van de rechts-nationalistische Li kud partij de toezegging dat de religieuze lobby meer bestuur lijke invloed zou krijgen in de stad. Na 28 jaar burgemeesterschap heeft de 82-jarige Koliek de verkiezingen niet door zijn po litieke beleid verloren, maar omdat hij te oud is. Het besef van deze vernedering was dui delijk op Kolleks gezicht te le zen, toen hij dinsdagavond zijn verlies erkende. Jeruzalem is in hart en nieren eigenlijk altijd een Likud-stad geweest. Maar de joodse inwoners van Jeruzalem hebben altijd voor 'Teddy' gekozen, gewoon om dat hij 'Teddy' was. Een burge meester met visie, de man die dingen gedaan kreeg, die de vele onlusten in de stad wist te sussen en die op kalme toon over 'Arabisch-joodse coëxis tentie' sprak zonder ooit af stand te doen van de Israëli sche aanspraak op soevereini teit over de hele stad. Koliek werd altijd gerespec teerd, maar de laatste tijd had hij zijn eigen positie in de ogen van de kiezers te vaak ondermijnd. „Ik zou nooit op iemand stemmen die zo oud is als ik", zei Koliek eerder dit jaar, voordat hij van gedachte veranderde en zich alsnog her kiesbaar stelde. „Ik blijf vast van plan om binnenkort te stoppen. Ik kan het gewoon niet meer aan." En dinsdag werd de kiezers voor het eerst in lange tijd een alternatief ge boden in de vorm van een ge loofwaardige Likud-kandidaat. Het vertrek van Koliek, die heeft verzuimd een opvolger uit zijn eigen partij klaar te stomen, heeft verstrekkende gevolgen voor Jeruzalem, voor de Arbeid-regering van Yit zhak Rabin en voor het vre desproces. Rabin profiteert mo menteel van het succes van zijn vredesakkoord met de Palestij- nen, maar dit succes is deels te danken aan het feit dat het heetste hangijzer, de toekomsti ge status van Jeruzalem, nog niet aan de orde is. De Palestij- nen willen dat Arabisch ooste lijk Jeruzalem de hoofdstad wordt van hun toekomstige staat. Israël wil dat de stad, die sinds 1967 weer is herenigd, voor altijd ongedeeld onder Is raëlische soevereiniteit blijft. Hoe langer een confrontatie over deze kwestie kan worden uitgesteld, hóe beter, wat betreft Rabin en zijn bondgenoot Kol iek. Uit Israëlisch oogpunt is de grootste bijdrage die Koliek aan het vredesproces heeft geleverd, dat hij er door zijn fenomenale pr-vaardigheden in is geslaagd Jeruzalem van de politieke agenda te houden, terwijl hij te gelijkertijd de joodse aanspra ken op de stad wist te verstevi gen door zijn aanmoedigings- beleid voor joodse vestiging in oostelijk Jeruzalem. Nu is zijn plaats ingenomen door een jonge, ambitieuze Li- kud-burgemeester die zijn nieu we machtspositie ongetwijfeld zal gebruiken om Jeruzalem tot een nieuw centrum van opposi tie tegen Rabins vredesakkoord te maken. De spanningen over de controle over de stad zullen op de spits worden gedreven en de kwestie Jeruzalem zal niet langer op een zijspoor kunnen worden gezet. Toch hoeft het feit dat Jeruza lem nu een Likud-burgemeester heeft, de Palestijnse zaak niet te schaden. Vooraanstaande figu ren binnen de Palestijnse ge meenschap verheugen zich hei melijk over het verkiezingsre sultaat, net als Israëlische libe ralen, die hopen dat het debat over Jeruzalem nu eindelijk op gang zal komen. Wat betreft het beleid omtrent de status van Jeruzalem, lijkt er weinig verschil te bestaan tus sen Koliek en Olmert. Beiden willen de joodse soevereiniteit over de stad afdwingen door de bouw van nieuwe joodse wij ken. Rabin heeft Koliek ooit „de grootste bouwer sinds Herodes" genoemd. Vanaf de bovenste verdieping van het imposante nieuwe gemeentehuis zijn wol ken wit stof te zien van de bulldozers die nieuwe bouw grond voorbereiden in oostelijk Jeruzalem. Onder het burgemeesterschap van Koliek heeft de stad een in grijpende demografische veran dering ondergaan. De totale be volking bedraagt 570.000, onder wie 155.000 Palestijnen die in het oostelijk deel van de stad wonen. Dit jaar is het aantal joodse iqvvoners van Oost-Jeru- zalem met 160.000 zielen voor het eerst groter dan het aantal Arabieren. Toch heeft Koliek internationale kritiek op zijn woonbeleid altijd weten af te wentelen. Hij heeft zelfs lof geoogst omdat hij zich heeft uitgesproken tegen de meest agressieve joodse overna mes van Arabische huizen en grondgebied, bijvoorbeeld in de Oude Stad. Hij is er tevens in geslaagd het concept van een „mozaïek van joodse en Arabi sche wijken" aan de man te brengen. Hij verbood joodse vestiging binnen de Arqbische enclaves, maar bouwde er ge woon omheen. Zolang de 'liberale' Koliek over Jeruzalem regeerde, konden Israëlische regeringen het zich veroorloven de kwestie Jeruza lem op de lange baan te schui ven. Paradoxaal genoeg zal het burgemeesterschap van Ol mert alle partijen ertoe dwin gen een oplossing te zoeken voor de soevereiniteitskwestie. Jeruzalem is de natuurlijké economische, sociale en cultu rele 'hoofdstad' van de weste lijke Jordaanoever en pogin gen om de stad van haar ach terland af te snijden, zijn niet realistisch. In academische kringen wint het idee van 'ge deelde soevereiniteit' weer ter- VERTALING: MARGREET HESLINGA Hoogovens in IJmuiden. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER RON PICHEL

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2