Larsson beurt Feyenoord op Steven Rooks in Italiaanse dienst nieuwe Bessems Biljartend Limburg wacht nog op Sport Zwart geld bij MVV UEFA wijst protest Atletico Madrid af Los vast VRIJDAG 5 NOVEMBER 1993 29 ROB ONDERWATER. 071 Hiele toch niet naar Tel-Aviv tel-aviv loop Hiele ziet af van een contract bij Hapoel Tel-Aviv. De doelman, in Nederland vorig seizoen nog actief bij Dordrecht, gaf daarvoor persoonlijke omstandigheden op als re den. De afgelopen dagen onderhandelde Hiele samen met een vertegenwoordiger van de spelersvakbond WCS in Israel met Hapoel. Daarbij bereikten de partijen een akkoord. Bij nader in zien wilde de oud-international desondanks niet overgaan tot het ondertekenen van een verbintenis. Vrijspraak voor Nelissen brussel» De amfetamine, die in het plasje van Wilfried Nelissen werd gevonden na de Scheldeprijs van 21 april, heeft niet tot een veroordeling geleid. De disciplinaire Kommissie van de Vlaamse Gemeenschap sprak dezer dagen de Belgische wielrenner vTij, omdat bij de controle fouten zijn gemaakt. Nelissen kreeg niet de gelegenheid een contra-expertise aan te vragen bij een door hemzelf gekozen laboratorium. Sterk kandidatentoernooi PCA Groningen Het kandidatentoernooi van de Professional Chess Association (PCA), dat van 18 tot en met 30 december in Gro ningen wordt gehouden, heeft een buitengewoon sterke bezet ting. Volgens de eerste opgave is het toernooi met een gemiddel de ELO-waardering van 2624 punten het sterkste open evene ment, dat ooit is gehouden. In het veld bevinden zich zes scha kers uit de top tien van de wereldranglijst. De Indiër Viswanathan Anand heeft met 2725 de meeste punten achter zijn naam staan. Ook de Rus Vladimir Kramnik (2710) en de Oekraïner Vassily Ivantsjoek (2705) staan boven de grens van 2700 punten. Voor Nederland hebben Jeroen Piket, Loek van Wely en Friso Nijboer zich aangemeld. Voorzitter LTC/langebaan stapt op den haag Simon Smit, voorzitter van de Landelijke Technische Commissie/Langebaan en lid van de Begeleidings Commissie Kernploegen heeft die functies bij de KNSB (Koninklijke Neder landse Schaatsenrijders Bond) met onmiddellijke ingang neer gelegd. Als reden geeft Smit op dat de taken bij de schaatsbond niet te verenigen zijn met zijn dagelijkse werkzaamheden en zijn privé-leven. Het bondsbestuur zal zich binnenkort met de LTC en de BCK beraden over de opvolging van Smit. Senna biedt Irvine excuses aan Adelaide Ayrton Senna heeft Eddie Irvine zijn excuses aangebo den. De licht ontvlambare Braziliaan ging twee weken geleden na de Grote Prijs van Japan, die hij won, op de vuist met de Ier. De drievoudige wereldkampioen verweet de debutant dat deze hem bij een inhaalpoging opzettelijk de doorgang had versperd. Ondanks de excuses zal de Internationale Autosport Federatie (FLA) op 9 december de zaak behandelen. Indien Senna schuldig wordt bevonden aan wangedrag, dreigt hem een boete van bijna 200.000 gulden en een mogelijke schorsing voor drie Grand Prix- races volgend seizoen. Vertogen en Scheerder in Oranje alphen aan den run Twee leden van squashcentrunvNieuwe Sloot in Alphen aan den Rijn, Michael Vertogen en Peter-Paul Scheerder, zijn geselecteerd voor het Nederlands team, dat van 24 tot en met 30 november in het Pakistaanse Karachi deel neemt aan de wereldkampioenschappen. Naast de vaste keus Vertogen zijn ook de squashprofs Lucas Buit, Eric van der Pluijm en Jan van der Velde in de nationale ploeg opgenomen. Voor de twintigjarige Scheerder, die de geblesseerde Raymond Scheffer vervangt, is het na de Europese Kampioenschappen in Aix-en- Provence het tweede optreden in Oranje. MAASTRICHT (GPD) Justitie heeft aanwijzingen over het bestaan van een zwart-geldcircuit bij de Maastrichtse voetbalclub MW. De onlangs aange houden administrateur van de club Wim K. heeft daar over gedetailleerde verkla ringen afgelegd bij de poli tie. K. wordt ervan verdacht 450.000 gulden te hebben verduisterd bij MVV. Zeker een deel van dat geld zou uit de zwarte pot komen. Het circuit zou vooral worden gevoed door het werken met ongenummer de toegangsbewijzen voor de voetbalwedstrijden in Maastricht. Een deel van de recette zou op die manier in de zwarte kas vloeien. Ook zou er bij de profclub sprake zijn van vergoedin gen voor niet-gemaakte on kosten. Ron Weijzen, directeur van MW, bevestigt dat de administrateur bij de politie een verklaring heeft afge legd over een zwart-geldcir cuit bij MW. „Ik heb dat ook gelezen zegt hij. Volgens Weijzen. bestaan er inderdaad 'witte kaar ten', die niet genummerd zijn en waarop niet een be paald vak of tribune staat aangegeven. Weijzen: „Die kaarten worden alleen ge bruikt als het stadion eigen lijk uitverkocht is. Dat ge beurt zeer incidenteel, soms maar twee keer per jaar. Het gaat dan ook niet om grote aantallen, maar om slechts 75 tot honderd kaarten". Weijzen benadrukt dat het geld dat de kaartjes op brengen, keurig in de boe ken wordt verwerkt en dat daar vervolgens ook belas ting over wordt betaald. Hij ontkent het bestaan van een zwart-geldcircuit. Officier van justitie mr. R. Philippart ontkende gister avond dat het onderzoek zich al zou hebben uitge breid tot MW als club. „Tot nog toe loopt er alleen een onderzoek tegen de admi nistrateur. Meer niet". De UEFA heeft het verzoek van Atletico Madrid om de wedstrijd tegen OFI Kreta over te laten spelen afgewezen. De Spanjaar den werden dinsdag door de Griekse club. getraind door de Nederlander Géne Gerards, na een nederlaag van 2-0 in de tweede ronde van het toernooi om de UEFA-beker uitgescha keld. Atletico betwistte de geldig heid van het tweede doelpunt van OFI, gemaakt uit een straf schop. Volgens de Madrilenen had doelman Diego Diaz de bal gestopt. De Tsjechische scheidsrechter Ulrich oordeelde echter dat het leer reglementair net de lijn was gepasseerd. Algemeen manager Miguel Angel Gil, zoon van voorzitter Jesus Gil, reisde gisteren per soonlijk naar Genève, met een video-band en kranteknipsels als mogelijk bewijsmateriaal. De tuchtcommissie van de UEFA oordeelde echter dat de beslis sing van de arbiter absoluut Atletico is er vast van over tuigd dat de Europese voetbal bond een hetze voert tegen de club sinds vier jaar geleden voorzitter Gil geschorst werd. De omstreden praeses beschul digde indertijd een Franse scheidsrechter zich te hebben laten omkopen. Afgelopen sei zoen kwam Atletico weer in botsing met de tuchtcommissie. Eerst na het duel met Olympia- kos in Athene toen de spelers van de tweede club uit Madrid werden gemolesteerd door Griekse supporters. Olympiakos werd gestraft, maar Atletico we gens provocerend gedrag van de spelers ook. Tijdens de wedstrijd in de halve finale van het toernooi voor bekerwinnaars tegen Par ma kwam de club weer in op spraak. De UEFA schorste vijf spelers in totaal voor twintig duels en verbood voorzitter Gil het bijwonen van zes duels we gens het feit dat hij de Duitse scheidsrechter van corruptie had beschuldigd. Na de plaatsing van FC Porto woensdagavond ten koste van Feyenoord voor de Champions League konden de voetballief hebbers uit de wijnstad een dag later weer een feestje vieren. Boavista slaagde er namelijk in Lazio Roma in de tweede ronde van het toernooi om de UEFA beker uit te schakelen. De Portugezen wonnen de re turn op eigen veld met 2-0 na dat het eerste duel in Rome te gen de club van Aaron Winter met 0-1 verloren was gegaan. Ricky scoorde twee keer. in de 21 ste en 55ste minuut. Tenerife plaatste zich even eens voor de achtste Finales on danks een nederlaag van 3-4 bij Olympiakos Piraeus. De Spaan se eilandbewoners hadden de eerste wedstrijd met 2-1 gewon nen. De Engelse scheidsrechter Dow deelde acht gele kaarten uit, waarvan zes aan Spaanse spelers. Manchester Twee spelers van Manchester United, Eric Cantona en Bryan Robson, beweren woensdag avond na de wedstrijd tegen Galatasaray in Istanbul door de Turkse politie te zijn geslagen. De leiding van de Engelse club, die in het duel van de strijd om de Europese beker voor lands kampioenen werd uitgescha keld, zal zich over de incidenten beklagen bij de UEFA. Stielike Uli Stielike is ontslagen als trai ner van de Zwitserse club Xa- max Neuchatel, dat in degrada tiegevaar verkeert. De Duitser wordt opgevolgd door Daniel Givens (44), een Ierse oud-in ternational die vroeger voor Neuchatel uitkwam. Stielike, ook voormalig inter national, had tot januari vorig jaar de Zwitserse nationale ploeg onder zijn hoede. Hij ruil de toen met Roy Hodgson, die met Zwitserland op het punt staat kwalificatie voor het WK af te dwingen. De Brit werd giste- Zwitserland uitgeroepen. Flowers Tim Flowers (26) wordt de duurste doelman van Engeland. De keeper van Southampton staat op het punt verkocht te worden aan Blackbum Rovers. Met de transfer is een bedrag van bijna 6,5 miljoen gulden ge moeid. Tot nu toe was David Seaman, de doelman van het nationale team, het duurst. Hij werd drie jaar geleden voor 3,5 miljoen gulden getransfereerd van Queen's Park Rangers naar Arsenal. Flowers, die dit jaar voor het Engelse elftal debu teerde tegen Brazilië, kan ver trekken bij Southampton als de doelman van Chelsea, David Beasant. gecontracteerd kan worden. Zweedse aanwinst ontmoet op eerste training een rouwstemming In de somberheid en droefenis na Porto stapte een don ker getinte Zweed gistermorgen de kleedkamer binnen van het Feyenoord-stadion. Henryk ('Henke') Larsson meldde zich, volgens afspraak, voor de eerste training bij zijn nieuwe werkgever. Met een volledige competitie en een kort weekje vakantie achter de rug begon hij goed gemutst en blij aan het, voor hem zo grote, buitenlandse avontuur. rotterdam marcel van der kraan gpd-verslaggever Maar zijn eerste werkdag in de Kuip was achteraf een beetje ongelukkig uitgekozen. Kon Henke Larsson het helpen dat Feyenoord woensdagavond in het Europa Cup toernooi voor landskampioenen hard onder uit ging? In de catacomben van het stadion louter bedrukte ge zichten en een ongekende, ijzi ge stilte. Larsson, met een zelfde haardos getooid als Regi Blin ker, had begrip voor de hoopjes ellende die hij her en der aan trof. „Alle spelers zitten er even doorheen. Begrijpelijk, het zijn allemaal echte profs. Ik zou me net zo rot hebben gevoeld als ik tegen die Portugezen in het veld had gestaan", sprak hij na af loop van zijn eerste oefensessie op het bijveld van de Kuip. Daar werd hij, een beetje tot z'n eigen verbazing, stevig on der handen genomen. Verdedi gers namen hem te grazen, lie ten hem meteen voelen hoe het er bij de Nederlandse kampioen aan toe gaat. Een beetje in de sfeer van Feyenoord-Porto... De jonge international, zoon van een Kaapverdiaanse vader en een Zweedse moeder, liet het allemaal over zich heen komen. Hij beet zo nu en dan van zich af, maar liet geen seconde een wanklank horen. „Je mag gerust zeggen dat hier wat anders wordt getraind dan bij mijn vo rige club Helsingborg. Maar al les went, denk ik". Misschien had het ook wel een beetje te maken met de er gernis en frustraties, die som migen nog geen zestien uur na het debacle tegen Porto van zich afwilden gooien. Ambiance Larsson had overigens genoten van de ambiance in het Feye noord-stadion. „In Zweden heb je ook fanatieke supporters, maar zo intens en zo overweldi gend als hier in Rotterdam had ik het zelf nog nooit meege maakt. Het is ook een van de re denen waarom ik voor Feye noord heb gekozen. Deze club heeft een naam in het buiten land. Ik vond het vreselijk dat de ploeg werd uitgeschakeld door Porto. Als Feyenoord was doorgegaan, had ik in de Cham pions League misschien ook in zo'n uitverkocht stadion kun nen spelen. Nu zal ik een poosje moeten wachten". De Zweedse topscorer van Helsingborg - vijftien treffers - wacht overigens nog altijd op groen licht van de Stichting Ar beidszaken, die een arbeidsver gunning moet verstrekken. Feyenoord heeft weken geleden al een aanvraag ingediend, maar heeft tot op de dag van vandaag taal noch teken verno men. Daardoor kan Henke Lars son zondag geen deel uitmaken van de selectie voor het duel met Sparta. Technisch directeur Wim Jan sen zegt er vanuit te gaan dat Feyenoord een positief ant woord zal krijgen. „Larsson is inmiddels A-intemational ge worden bij Zweden. Dan moet je toch iets in je mars hebben. Bovendien heeft hij al vele ma len voor de olympische ploeg gespeeld. We wachten geduldig af, maar hopen wel dat het niet al te lang meer gaat duren", al dus Jansen. Wenen De 21-jarige Larsson vertrekt zondagavond al weer uit Neder land om zich bij de Zweedse nationale ploeg in Oostenrijk te voegen. Woensdag speelt hij in Wenen zijn tweede WK-inter- land. In de tussenliggende pe riode regelt zijn vriendin de ver huizing vanuit Zweden en de overkomst van het olympische 'Henke' Larsson ontmoette in Rotterdam Zuid een trieste sfeer tijdens zijn eerste werkdag voor Feyenoord. archieffoto anp paard, waarop de toekomstige mevrouw Larsson straks naar de Spelen in Atlanta hoopt te gaan. Meijer sprak gistermorgen sa men met Willem van Hanegem de selectie van Feyenoord voor de training in alle rust toe. Zij lieten een aantal zaken nog eens de revue passeren, zonder al te diep op de uitschakeling door Porto in te gaan. Meijer: „We besloten om er meteen de ochtend na de wedstrijd over te praten en de spelers vrijdag (vandaag) vrij te geven. Het zou een slechte zaak zijn als de de ceptie van woensdagavond te lang zou doorwerken". heerlen/warmenhuizen gpd Steven Rooks zoekt volgend jaar zijn heil in Italië. De 33-jarige profwielrenner uit Warmenhui- zen tekent een dezer dagen een éénjarig contract bij de formatie Jolly Componibili-Club 88, met Waldemaro Bartolozzi als ploegleider. Oud-wereldkam pioen Marino Basso, de mana ger van het team, bevestigde gisteren de op handen zijnde overeenkomst met Rooks. De Nederlander is blij, dat er eindelijk een einde is gekomen aan een lange periode van on zekerheid. „Volgens mijn zaak waarnemer zal alles binnen een week geregeld zijn. Er zijn con tacten met andere buitenlandse ploegen geweest. Het wordt Ita lië, omdat er geen andere mo gelijkheden zijn. Ik wil zeker nog één jaar presteren; dus grijp ik deze kans," vertelde de opge luchte Rooks gisterenmiddag. Bij Jolly, dat het contract van Peter Pieters niet verlengde, wordt de Noordhollander ploegmakker van onder ande ren Tourrevelatie Zenon Jakula, Dimitri Konychev, de Fransen Pillon en Rezze en de Italianen Zanatta, Botarelli, Cattai, Zano- lini en Dotti. De ploeg wordt mogelijk in Monaco ingeschre ven. ,Jolly werkt volgend jaar een vol programma af. Met dus de klassiekers, wereldbeker- koersen, Giro en Tour," aldus manager Firmin Verhelst, die Rooks geruime tijd geleden op de Italiaanse wielermarkt aan bood. Verhelst: „Marino Basso heeft me telefonisch te kennen gege ven Rooks definitief bij Jolly te willen inlijven. Hij is akkoord met de voorwaarden van Ste ven. Rooks heeft zijn prijs flink moeten laten zakken." Voor de man, die vaak schitter de in Tour, WK's en klassiekers, wordt Jolly de zevende ploeg waarvoor hij in zijn carrière uit komt. Hij .begon zijn loopbaan bij Raleigh. Vervolgens verde digde hij de kleuren van Sem France, Panasonic, PDM en Buckler. Afgelopen seizoen kwam hij uit voor Festina, het probleemteam uit Andorra. Na zijn opgave in de Tour de Fran ce werd Rooks door Festina- baas Rodriguez ontslagen. Rooks, wiens tweede plaats achter Erik Breukink in het Ne derlands kampioenschap in Meerssen zijn laatste in het oog springende prestatie van 1993 is, heeft een rampzalig seizoen achter de rug. „Een jaar om snel te vergeten. Het slechtste van allemaal," geeft Rooks toe. zich vervolgens suf op de stoot- beelden. Hij mist dan ook de souplesse die Bessems sierde. De accountant-manager be hoort in Nederland tot de top. maar internationaal komt hij er varing tekort. Dat bleek gister middag in Grubbenvorst, waar hij de al jaren onopvallend meelopende Italiaan Casales moest bestrijden. De eerste set verloor de Limburger in de ver lenging, vervolgens trok hij de stand gelijk, om de partij toch met 1-3 te verliezen. Te veel Spanning? „Nee. Ik speelde goed, stond ontspannen aan de tafel, Casales was gewoon be ter." Brunnekreef overkwam tegen de Belg Willy Daelman hetzelf de. De nationaal kampioen maakte tweederde van de voor gelegde stootbeelden, maar won geen set. De Belg - evenals zijn tegenstander een levensge nieter - toonde nauwelijks ont zag voor de zware opgaven, maakte bijna alles dat voor hem op de tafel verscheen. „Als je zijn prestatie terugrekent naar het oude systeem van 68 figu ren, komt hij in de buurt van de 400 punten. Een geweldige prestatie, daar valt dan niet te gen te spelen", meende Neder lands belangrijkste troef. Brunnekreef staat vandaag vooc de zware opgave te winnen van titelverdediger lean Re- verchon. De Fransman degra deerde de Japanner Tanaka tot een figurant. „In het setsyteem is hij ook kwestbaar", hield de kolossale Tukker de moed er Als beginnend kunststoter miste hij geen belangrijk toernooi van Jean Bessems, tuurde hij uren met groot ontzag naar de meest fantasierijke stoten van zijn on geëvenaarde provinciegenoot. Tegenwoordig vormt Ger Holka zelf Limburgs trots op artistiek gebied. De 34-jarige Heerlenaar de buteert in Grubbenvorst op het WK, maar kan de erfenis van zijn grote voorbeeld nog niet dragen. Holka startte gisteren met een verliesbeurt, evenals nationaal kampioen Jan Brun nekreef en Amsterdammer Ruud de Vos. Het drietal krijgt vandaag twee herkansingen, moet beide groepduels winnen om de kwartfinales te bereiken. Brun nekreef verloor gisteren kans loos van de Belg Daelman (0-3), Holka pakte maar een set tegen de Italiaan Casales, De Vos liet tegen de vroegere wereldkam pioen Steylaerts een voorsprong van 2-1 in sets glippen (2-3). Drie „nullendie het ergste doen vrezen voor de Neder landse inbreng. Holka was zes jaar geleden aandachtig toeschouwer in Stockerau (Oostenrijk), toen provinciegenoot Bessems zijn tweede en laatste wereldtitel veroverde. „Ik volgde Jean overal, was supporter. Probeer de iets van zijn spel op te ste ken, een investering voor me zelf. Maar ik voel me niet de op volger", probeert hij de hoge verwachtingen van de Limburg se organisatoren in te dammen. Toen de internationale bil jartfederaties jaren geleden het langdradige systeem van 68 fi guren van het programma gooi de en in navolging van het drie banden het als spannender be schouwde setsvsteem introdu ceerde, hield Bessems het snel voor gezien. Holka zette op ei gen houtje zijn pogingen alle geheimen van de ivoren ballen te doorgronden met nog meer inzet voort. Terwijl je zou ver wachten, dat hij geregeld voor bijlessen bij Bessems in Cadier en Keer op de stoep 2ou staan. „Zeven jaar geleden heb ik precies één uur met hem ge traind. Daarna nooit meer. Je moet het aan de tafel toch zelf doen. De ballen hebben voor mij inmiddels geen verrassin gen meer." Holka liet zich, zoals zoveel Nederlanders in het bil jart artistiek, even leiden door Belgische kampioenenmaker René Vingerhoedt en trainde parus» Michael Stich lijkt zijn racket aan een touwtje te hebben. De Duitser plaatste zich gisteren voor de kwartfinales van het toernooi in Bercy door te winnen van Todd Martin (7-6 6-1). Stich vuurde vijftien aces af. Zijn landge noot Boris Becker begint in Parijs ook op dreef te komen. De Duitser, als derde ge plaatst en titelverdediger, bereikte gisteren de laatste acht door een overwinning op de Tsjech Karei Novacek. Na een moeizame eer ste set kwam Becker niet meer in de proble men (7-6 6-2). Becker is de laatste weken meer met zijn gedachten bij zijn aanstaande vaderschap dan bij het tennis, „ledereen telt mijn punten voor de wereldranglijst, behalve ik", herhaalde hij nog eens. „Ik tel de dagen voordat de baby komt." foto epa

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 29