'Werkzaamheden aan A4 stilleggen' Bloemen in nieuwe kleuren en vormen Over leven Zwervende zwarte 'Slecht milieunieuws komt mensen neus uit' Medici krijgen container voor 'ziekenhuisafval' VRIJDAG 5 NOVEMBER 1993 977 25 Milieugroepen bang voor verruiling slootwater Het werk voor de verbreding van de rijksweg A4 tussen Leidschendam en Leiden moet onmiddellijk worden stopgezet. Dat vindt een groot aantal natuur- en milieu organisaties. Ze hebben een schorsingsverzoek inge diend bij de Raad van State. De bezwaarmakers zijn fel gekant tegen de manier waarop de weg aangelegd wordt. leiden monica wesseling Rijkswaterstaat, die de weg aan legt, wil het regenwater dat op de weg valt opvangen in een rioleringsbuis en deze laten uit komen op een sloot. Nu loopt het water van de weg af, via de berm de sloot in. Het water be vat zware metalen, minerale oliën en polycyclische aromati sche koolwaterstoffen; allemaal stoffen die natuur en milieu schade toebrengen. De vervui ling van het water wordt, zoals het nu gaat, voor een groot deel opgevangen door planten in de berm. De werkgroep Milieubeheer Leiden, het Zuidhollands Land schap, de Zuidhollandse Milieu federatie en een tweetal plaat selijke milieugroepen, vrezen dat het slootwater ernstig ver ontreinigd raakt als de riolering van de weg er op uit komt. De weg ligt op de grens van twee, volgens kenners belangrijke, na tuurgebiedjes: de vogelplas Starrevaart en het natte gebied Noord-Aa. Vervuiling van het slootwater brengt grote schade toe aan flora en fauna, verwach ten de natuurorganisaties. Rijkswaterstaat heeft van het waterschap Meer en Woude een vergunning gekregen voor de aanleg van de weg. Tegen die vergunningverlening tekent de groep milieuorganisaties ook protest aan. Het schorsingsver zoek bij de Raad van State maakt volgens H. Krantz van de werkgroep Milieubeheer duide lijk dat haast geboden is. „Als Rijkswaterstaat eenmaal flink gevorderd is met het werk en zou blijken dat de waterhuis houding anders geregeld moet worden, zullen ze echt niet de hele zaak over doen." Krantz is er van overtuigd dat Rijkswaterstaat ook onrechtma tig handelt. Er is geen vergun ning op grond van de Wet Ver ontreiniging Oppervlaktewater aangevraagd en die is volgens Krantz wel verplicht. Overigens is de groep organ- siaties tegen de verbreding van de snelweg omdat hiermee het autoverkeer wordt gestimu leerd. „Maar dit is geen trai- neer-actie. Dit is een serieus be- hpiihh I kampen In de polders bij Kampen is een zwervende zwarte ooievaar te zien. Op de foto werkt het dier (zwart met witte buik en rode snavel) bij een stuw een spartelende kikker met een pluk waterplanten naar binnen. De zwarte ooievaar voelt zich thuis in de bossen van Oost-Europa, Duitsland, Zweden en Spanje. Om te overwinteren trekt de vogel naar Afrika. Tijdens de najaarstrek kan een ooievaar alleen gaan zwerven en in Nederland terecht komen. De zwarte ooievaar heeft een omvangrijk muzikaal repertoire van schor hijgen tot iets wat lijkt op het scherpen van een zaag. De vogel kleppert minder dan de gewone ooievaar. foto»martijnde ionce Vaktentoonstelling dit weekeinde open voor publiek aalsmeeer» monica v Rozen en fresia's die sterk geu ren, lang houdbare anjers en bloemsoorten die veel minder vatbaar zijn voor ziekten en bij een lagere temperatuur kunnen worden gekweekt. Dat zijn de belangrijkste nieuwe ontwikke lingen in de sierteelt. Deze novi teiten zijn te zien op de gister avond geopende 31-ste Interna tionale Bloemen Vaktentoon stelling. De expositie, die 33.000 vier kante meter beslaat in de vei ling van Aalsmeer, is vooral be doeld voor tuinbouwvakmen- sen. Kwekers en veredelaars la ten er elkaar zien wat de nieuw ste rassen van bloemen en planten zijn. jaarlijks komen er zo'n 55.000 vakmensen uit bin nen- en buitenland kijken. De tentoonstelling is in het week einde ook voor andere belang stellenden toegankelijk. Volgens een voorlichter van het Bloemenbureau Holland verandert het assortiment bloemen en planten nog steeds. Een deel van die veranderingen merkt de consument op. Zo wordt steeds vaker bij het ver edelen de eigenschap 'geur' in- gekruist. De kwekers besteden ook veel aandacht aan het lan ger houdbaar maken van bloe men. Bloemen die houdbaar zijn, ruiken niet zo sterk; geu rende bloemen zijn minder lang houdbaar. Ook verschijnen er elk jaar kleuren en vormen. De wordt door consumenten niet mini-plantjes worden steeds meteen als zodanig herkend, populairder. Nieuw dit jaar is zoals een bloemras dat bij lage- een verkleinde versie van de rq temperatuur en dus met snijbloem alstroemeria. minder energieverbruik kan Een deel van de noviteiten worden geteeld. Dat het milieu- PHOTOS DE BOER bewustzijn ook tot de telers van bloemen steeds verder is door gedrongen blijkt uit het op de markt brengen van de ziekte-re sistente bloemrassen. Bij de teelt van deze rassen zijn min der bestrijdingsmiddelen nodig omdat ze niet zo vatbaar zijn voor ziekten en plagen. Hor De tentoonstelling bestaat voor driekwart uit bloemen en plan ten. Daarnaast zijn er op de ex positie technische snufjes te zien. Blikvanger dit jaar is een opklapbaar hor dat tuinders aan de ramen van hun kassen kun nen bevestigen. De insekten blijven zo buiten en dus hoeft er niet tegen deze beesten te wor den gespoten. Ruim 330 inzenders afkom stig uit vijftien bloem- en plant- producerende landen, hebben op de expositie een plek gevon den. Grote producenten van de laatste jaren zijn onder meer Columbia en Kenya. Alle bloe men worden per bloemsoort door een jury beoordeeld. De beste inzender (van elke bloem soort een) krijgt een medaille. Belangrijker is echter de naams bekendheid die zo wordt ver kregen. Minister-president Lubbers heeft woensdagavond de expo sitie officieel geopend. Voor gaande jaren bezochten, naast 55.000 vakmensen, ook zo'n 20.000 andere belangstellenden de beurs. Zaterdag en zondag is de Veiling Aalsmeer geopend van 10.00 tot 17.00 uur. LI? Elke dag worden we er weer mee geconfronteerd. Of het nu om het gescheiden inzamelen van afval, het gebruik van be strijdingsmiddelen ofhet aan wijzen van beschermde gebie den gaat, het milieu vraagt voortdurend de aandacht. In de rubriek '10 over Groen' worden wekelijks tien willekeurige vra gen over het milieu gesteld aan min of meer bekende regioge noten. Deze week het woord aan G. van Lieshout, boekver koper exacte wetenschappen bij Kooyker in Leiden. Merkt u in de boekhandel dat de belangstelling voor het milieu is toegenomen? Eigenlijk niet. Ik merk wel dat veel over wordt gepraat door klanten. Ze zien ook dat ons as sortiment is uitgebreid. Ik hoor ze daar wel opmerkingen maken: 'Kijk eens, er staat nu een hele kast boeken over mi lieukunde. Een paar jaar gele den was er nog maar één plank'. Maar er wordt weinig gekocht. Vandaar dat we het aantal wetenschappelijke boe ken over milieu weer flink gaan terugbrengen. Welke boeken verkopen het best? Algemene boeken over milieu lopen wel redelijk. Op dit mo ment zijn drie boeken het po pulairst. Het boek 'Milieubespa rend huishouden', 'Wereld waagschaal' van de Amerikaan se vice-president Al Gore en het boek 'De grenzen voorbij' van Meadows, lid van de Club van Rome. de i boek Ja, niet echt frequent, af en toe. Het laatste boek dat ik heb gele zen is het 'Basisboek milieu kunde' van Boersma. Een we tenschappelijk boek. Zijn in de winkel maatregelen genomen om het milieu te spa- Helaas is een boekhandel geen echt milieuvriendelijke winkel, we krijgen stapels en stapels pa pier binnen. We proberen dat oud papier nu zo veel mogelijk te scheiden: dozen, folders en kranten die overblijven. Ook zijn we overgegaan op dubbel zijdig kopiëren en hebben we een chemobox staan. Is er iets waarvan u vindt dat het hoognodig moet veranderen? Nee. Ik denk dat het het belang rijkste is dat iedereen zich be wust houdt aan de maatregelen die we nu hebben doorgevoerd. Nu is dat nog niet zo. Pas als ie dereen hier beseft waarvoor het nodig is. kunnen we aan andere veranderingen gaan denken. Dan kunnen we bijvoorbeeld proberen de hoeveelheid nutte loos papier terug te dringen. Wat baart u het n zorgen? Dat nog lang niet iedereen er van overtuigd is dat hij of zij persoonlijk iets kan doen aan verbetering van het milieu. Ik vind het heel erg als hier of daar een olievlek ontstaat, om maar ar ik vind het eigenlijk nog erger dat sen denken dat het niet uit maakt wat zij doen. Als iedereen bijvoorbeeld zijn batterijen niet meer in de vuilnisbak zou gooi en, zou er al een heleboel ver beteren. Door het autorijden veel duur der te maken, en het openbaar vervoer goedkoper. De overheid moet een keuze maken: auto mobilisten veel meer laten be talen en de extra opbrengst ge bruiken voor het openbaar ver- noeg? Ik kom zelf uit Brabant, en ben dus een minder stedelijke om geving gewend. Er is hier al zo weinig groen, ik denk dat we moeten opletten dat het niet té onprettig wordt. In beperkte mate kunnen er nog wat huizen bij. Maar niet echt veel. In an dere delen van het land is nog wel ruimte. Het lijkt me goed om bedrijven daar naar toe te verplaatsen en daar meer wo ningen te bouwen. Wat vindt u van het plan on hogesnelheidslijn door het Groene Hart te laten lopen? de iets wat ik niet begrijp. Altijd is gezegd: het Groene Hart is hei lig, daar moeten we niet aanko men. Dit beetje groen geeft de bewoners van de Randstad le vensvreugde. Waarom wordt die lijn niet langs de bestaande spoorlijn of de snelweg aange- legd? Wat is uw favoriete natuurge bied in deze omgeving? De duinen, en dan maakt het me niet veel uit waar. Duinen maken zo'n lekker rustgevende indruk op mij. Hoe meer dui nen, hoe liever. Milieu-voorlichting over andere boeg leiden/amstelveen monica wesseung De zorg voor een goed milieu alléén is niet genoeg om men sen ertoe over te halen zich milieubewust te gedragen. Milieuvriendelijk gedrag moet ook direct voordeel opleveren zoals een kostenbesparing of een verbetering van het imago. Vermindering van de milieuvervuiling wordt niet gezien als persoonlijk voordeel en dus is er meer nodig om mensen zich milieubewust te laten gedragen. Na het succes van de glas bak, het groenafval en de pa pierinzameling. blijkt het moeilijk te zijn het gedrag van de gemiddelde burger milieu vriendelijker te maken. De au to laten staan is nog steeds heel moeilijk, de verwarming uit onacceptabel en een lamp minder aan ongezellig. Com municatiebureaus, de advi seurs bij uitstek op dit gebied, buigen zich over de vraag hoe nu verder. Half november wordt zelfs een speciale confe rentie gehouden over het overbrengen van de milieu - boodschap. Senior-adviseur M. van der Werf van het communicatie adviesbureau Van Sluis Com municatie bv uit Amstelveen weet wel een aantal redenen aan te geven waarom het milieubewustzijn van de bur ger, want dat is er wel degelijk, niet wordt omgezet in goed milieugedrag. „Milieu en milieuvervuiling staan te ver van de burger af. De dunne ozonlaag over een aantal jaar spreekt niet tot de verbeel ding; te ver van het bed. Dat betekent dat de verantwoorde lijkheid voor die ozonlaag ook ver van het bed is." De milieuvoorlichting, voor namelijk gegeven door de overheid, faalt soms ook om dat de overheid zelf het ver keerde voorbeeld geeft. I.angs snelwegen branden nog steeds duizenden lampen, de trein kaartjes worden duurder en de ministers worden individueel per auto vervoerd. Goed voor beeldgedrag en daér vervol gens de aandacht op vestigen bij de voorlichtingscampag nes, vergroot de kans op suc ces van een milieucampagne. Van der Werf: „Daar komt nog eens bij dat het slechte milieunieuws de burgers de neus uitkomt. Jaren achtereen worden we al doorgezaagd over de misère. Op een gege- rechts. Dat moment is aange broken." De milieuvoorlichting moet dus over een andere boeg wor den gegooid. Een stap in de goede richting is volgens Van der Werf de nieuwe campagne waarbij in elk spotje eerst wordt gezegd hoe goed het gaat met bijvoorbeeld de inza meling van groenafval en later wordt opgemerkt dat het nog beter kan. „Dat maakt in elk geval de burgers duidelijk dat goed milieugedrag echt wel ef fect heeft." Omdat het voordeel van een gezonde lucht een collectief voordeel is, zijn mensen niet gauw geneigd zich persoonlijk hiervoor in te zetten. 'De buurman rijdt auto, dus ik ook.' Milieuvriendelijk gedrag is bovendien niet zelden duur der, minder comfortabel en ongemakkelijk. Dat maakt milieuonvriendelijk gedrag wel erg aantrekkelijk, zegt Van der Werf. Met het prijsmechanis me is hier wel wat aan te doen. „Als je het autorijden echt flink duurder maakt, dan Ie vert milieuvriendelijk gedrag flink geld op. Bovendien laten dan heel veel mensen de auto staan en krijgen ze dus het ge voel samen met anderen aan het milieu te werken. Derde en laatste voordeel is dat de over heid met een dergelijke maat regel duidelijk maakt dat ze het milieu echt serieus Communicatieadviseurs moeten, zo geeft Van der Werf aan, ook wat creatiever weten om te gaan met de voordelen van milieuvriendelijk gedrag. „Benadruk bijvoorbeeld eens dat de bus een prima tingsplek is v Al met al adviseur de me maken •t volgens de ier van recla- goed milieu gedrag op de helling. Haast is geboden. Het milieu is nu nog een echt gespreksonderwerp, maar dreigt terrein te verlie zen. „Mensen moeten hun zorgen en betrokkenheid snel kunnen omzetten in daden anders ebben de zorgen van zelf weer weg. Milieugedrag moet snel nnrmaal ucdrafi worden, zelfs al lijkt het onge makkelijk. Eten met je handen oppakken is ook minder inge wikkeld dan met mes en vork en toch vindt iedereen het ge bruik van bestek normaal. Zn moet milieubewust gedrag ook alledaags en doodnormaal worden." Vindt u de Randstad groen ge- Dat vind ik gewoon dom, het is Het afvalverwerkingsbedrijf BFI heeft een inzamelingssysteem opgezet voor het speciale afval van huisartsen, kruisverenigin gen. tandartsen en dierenart sen. Deze kleinere 'producen ten' van ziekenhuisafval krijgen van BFI een 50 liter container voor naalden, bloed, scalpels en anatomische resten. Na vier weken worden de containers opgehaald. De con tainers zijn gemaakt van herge bruikte kunststoffen maar wor den. in verband met de hygiëne, maar één keer gebruikt. De con tainers zijn voorzien van een speciaal deksel dat, eenmaal ge sloten, niet meer geopend kan worden. BFI haalt al bij 90 procent van de ziekenhuizen het zieken huisafval op. Dit wordt afge voerd naar de afvalverwerkings installatie Zavin in Dordrecht. Zavin is het enige afvalbedrijf in Nederland dat is gespecialiseerd in de verwerking van zieken huisafval.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25