Oneerlijke concurrentie in zwartboek Broedmachine voor struisvogels LEUKE MEID GOEDE KANS DAT ZE HAAR SCHOOL AFMAAKT Kooreman en de trends KOOREMAN Cï) Stand van Zaken Auberge De Kieviet heropend KLM onder druk door tarievenoorlog VRIJDAG 5 NOVEMBER 1993 Een onderzoek naar dorpshuizen, kerkelijke centra en sportverenigingen die op oneerlijke wijze concurreren met reguliere horecagelegenheden, heeft geresulteerd in een lange lijst van gelegenheden die zich niet aan de re gels houden. De Paracommerciële Commissie Rijnland constateert dat in een zwartboek, dat inmiddels naar ge meenten en horecagelegenheden is gestuurd. regio annet v De inventarisatie is bijna com pleet, zegt een tevreden secreta ris Lex Vleerlaag van de Para- commerciële Commissie Rijn land. In bijna alle 22 gemeenten in Rijnland heeft deze commis sie het afgelopen jaar kerkelijke centra, sportverenigingen, dorpshuizen en jongerencentra onderzocht op bruiloften en partijen en werd nadrukkelijk ook gekeken naar illegale schuurfeesten. Want het hou den van feesten en partijen is sinds een wijziging in de hore- cawet in 1991 verboden voor paracommerciële instellingen. De inventarisatie resulteerde in een zwartboek onder de titel 'magazine', dat onlangs naar al le gemeenteraden en horeca ondernemers is gezonden. „De gemeenten hadden ei genlijk niet veel trek om al die paracommerciële instellingen door te lichten en vergunningen aan te passen", zegt Vleerlaag. „Dus zijn we zelf in alle ge meenten gaan controleren. Soms is er sprake van schrijnen de situaties. Zoals bijvoorbeeld het Dorpshuis in Oud Ade. Dat zit vaak helemaal vol met men sen terwijl de vakman van het café er naast met zijn duimen zit te draaien." Het dorpshuis in Oud Ade wordt ook beschreven in maga zine. 'Ren bruiloft in Oud Ade kost vier pakken koffie' staat er boven het verhaal. „Als je in Oud Ade een bruiloft wilt vie ren, dan berekenen ze dus al leen de inkoopsprijzen van de pakken koffie, de suiker enzo voort", aldus Vleerlaag. En zo zijn er meer anekdotes. „Een sportvereniging in Jacobswoude bijvoorbeeld. Een plaatselijke horeca-ondernemer had daar over geklaagd en vervolgens werd de man bedreigd en wer den zijn ruiten ingegooid. Dat is een beetje een probleem. In kleine gemeenschappen durven horeca-mensen eigenlijk niet zo snel aan de bel te trekken." Inmiddels heeft de P Akzo weigert doucheverbod in te trekken De directie van Akzo Sassen - heim weigert het doucheverbod voor personeelsleden in te trek ken. Met ingang van deze week mogen medewerkers niet meer in werktijd douchen. De vak bond CNV had gevraagd de maatregel in elk geval lopende het overleg op te schorten. De directie weigert dat. De ploegen op de afdeling met chemische stoffen en stoffi ge materialen douchten tot voor kort in werktijd bij de wisseling van de ploegen. Dat recht be staat al jaren. Akzo heeft enkele dagen geleden dit privilege een zijdig ingetroken omdat, zo meldde de directie, de machi nes te lang stilstaan. Dat kost veel geld en het gaat niet best in de verfindustrie. De medewerkers zijn woe dend. De vakbond is direct op de zaak gesprongen en heeft de directie gevraagd invoering van de maatregel in elk geval op te schorten. De weigering van de directie op dit verzoek in te gaan heeft de commotie en de kwaadheid flink doen groeien, zo bleek deze week tijdens een vergadering van de vakbond. Vakbond en personeel begrij pen volgens Van Dam best dat Akzo maatregelen moet nemen om de effciëntie te vergroten: de verfindustrie maakt moeilijke tijden mee. De vakbond en het personeel zijn bereid een me thode van ploegenwisseling te bedenken waarbij mét douchen in de baas zijn tijd, de machines toch gewoon kunnen blijven draaien. Van Dam roept volgende week nogmaals het personeel bijeen. Daarna wordt de directie gevraagd de maatregel in te trekken. Mocht Akzo daartoe niet bereid zijn, dan verwacht Van Dam geen staking. De directie onthoudt zich nog steeds van commentaar. Ze wacht het overleg met de vak bond af. merciële meeste gemeenten een goede verstandhouding met de ge meentebesturen. „Bij de meeste gemeenten bestaat inmiddels ook de intentie om de vergun ningen te beperken", aldus Vleerlaag. „Maar ons einddoel - het uitbannen van paracom- mercie - zal een utopie blijken. We hopen via de weg van de ge leidelijkheid wel zaken op orde te stellen. Het hoeft niet in een keer, en we misgunnen mensen echt geen klaverjasavondje in een gelegenheid maar het moet niet worden overdreven Dat het de laatste jaren wel uit de hand liep, is voor Vleer laag klip en klaar. „Er is een on derzoek van het bedrijfsschap geweest waaruit bleek dat op jaarbasis de horeca in Neder land drie en half miljard gulden misloopt door activiteiten van paracommerciële instellingen. Als je dan weet dat de omzet van de horeca zo'n tien, elf mil jard is op jaarbasis..." Vaak zijn instellingen zich er niet van bewust dat ze op een 'oneerlijke' wijze concurreren met horeca-gelegenheden, al dus Vleerlaag. „Kerkelijke in stellingen zijn bijvoorbeeld te goeder trouw. Die hebben dan naast de kerk een zaaltje waar na de dienst een bakje koffie wordt gedronken en bijgekletst. Niets op tegen. Maar dan van lieverlee komt er iemand die zegt 'goh, dat is een leuk zaaltje. Ik ben binnenkort 25 jaar ge trouwd. Zouden we mis schien...' Het magazine is een eenmali ge actie, om de gmeenten op de hoogte te brengen van de stand van zaken maar ook om de ho- reca-ondernemers te laten we ten dat er hard gewerkt wordt en dat er langzamerhand ook orde op zaken komt. Alleen in de gemeenten Lei den, Lisse, Alphen en Oud Ade heeft de commissie nog achter stand, deels omdat onderzoe ken niet zijn afgerond, deels omdat de gemeenten niet echt meewerken. - wassenaar Auberge De Kieviet in Wassenaar is gisteren feestelijk heropend. Burgemeester P.H. Schoute gaf het officiële 'startschot' door een doek te beschilderen. Auberge De Kieviet onderging de afge lopen maanden een gedaanteverandering. Nadat de bekende horeca gelegenheid het afgelopen voorjaar failliet ging werd het in de zomer overgenomen door de eigenaren van het Voorburgse sterrenrestaurant Vreugd en Rust. Onder het nieuwe bewind is het restaurant verbouwd en kreeg de zaak bovendien een nieuwe formule. De Kieviet voert nu een betaalbaarder kaart en wil bovendien met nieuwe activiteiten zoals kindermiddagen en high tea op zondag meer mensen trekken. „We willen de huiskamer van Wassenaar zijn", aldus manager Jan Les. FOTO DICK HOGEWONING Resultaat geflatteerd door pensioen vrijstelling Ondanks een winst van 245 mil joen over het eerste halfjaar (april tot en met september) is er voor de KLM nog geen reden de vlag uit te steken. De eerste zes maanden zijn in de regel al tijd winstgevend. De traditio neel verliesgevende winter maanden staan nog voor de deur. Ronduit zorgwekkend is de daling van de gemiddelde op brengst van het vervoer. Die daalde in het tweede kwartaal onder druk van de tarievenoor log met maar liefst negen pro cent. De KLM voorspelt voor het gehele boekjaar op zijn best een kleine winst. De koers van het aandeel KLM steeg meteen na de bekendmaking van de re sultaten met 1,40 gulden, maar moest later toch enig terrein prijsgeven. Bij het sluiten van de markt noteerde het aandeel 41,90 gulden. De KLM behaalde over het laatste kwartaal (juli tot en met september) een winst van 204 miljoen gulden. Dat is 34 mil joen meer dan over de vergelijk bare periode van vorig jaar. In het eerste kwartaal werd een winst van 41 miljoen geboekt. Over het eerste halfjaar bere kend, steeg de winst per aan deel van 3,85 tot 4,53 gulden. Het verschil tussen de inkom sten en de kosten bedroeg in het tweede kwartaal 290 mil joen gulden positief. Dat is een stijging van 57 miljoen gulden ten opzichte van het tweede kwartaal in het vorig boekjaar. Opvallend is de daling van de salarissen en sociale lasten met 28 miljoen gulden. Dit is voor een groot deel te danken aan de pensioenvrijstelling die de KLM bij de vakbonden heeft weten te bedingen. Dat scheelde maar liefst 60 miljoen gulden over het afgelopen kwartaal. Deze vrij stelling fiatteert het resultaat. De gemiddelde personeelssterk te nam met één procent af. Stijging Het vervoer nam in het tweede kwartaal met twintig procent toe. Dat komt grotendeels op het conto van het nieuwe blok kensysteem van de KLM. Op tal van Europese bestemmingen wordt in hogere frequenties ge vlogen. Door de daling van on der meer de gemiddelde op brengsten per tonkilometerver- voer stegen de vervoersinkom- sten (in guldens uitgedrukt) slechts met vijf procent. De relatief lagere inkomsten zijn een gevolg van de prijzen slag in de luchtvaart en van een verschuiving in de vraag. Steeds meer zakenreizigers stappen in de toeristenklasse. De KLM heeft onlangs de luxe Royal Class afgeschaft. De KLM verdiende in totaal 23 miljoen aan haar deelnemin gen. De produktiviteit van de werknemers steeg met 14 pro cent. Zorgwekkend is de stijging van de kritische beladingsgraad van 66,2 tot 69,4 procent. Dit is het punt waarop de kosten ge lijk zijn aan de baten. Hoe lager de kritische beladingsgraad, des te hoger de inkomsten. De wer kelijke beladingsgraad over het 70,9 eerste halfjaar steeg naar 73,5 procent. In haar vooruitzicht zegt de directie rekening te houden met „een duidelijk verlies" over de komende zes maanden. De ver betering van het saldo bedrijfs- inkomsten en bedrijfslasten zal zich echter doorzetten. Ook het resultaat in de minderheids deelnemingen zal aanzienlijk hoger zijn dan vorig jaar, nu de volledige investering in North west Airlines is afgeschreven. Dankzij de pensioenvrijstelling verwacht de KLM het boekjaar af te sluiten met een licht posi tief resultaat. Doorbraak Vandaag en mogelijk ook in het weekeinde trachten de vier pre sidenten van KLM, Swissair, SAS en Austrian een doorbraak te forceren in de vastgelopen onderhandelingen inzake de sa menwerking in Alcazar. Heet hangijzer is de keus van een Amerikaanse partner. De KLM zal, zo luidt de verwachting, eerder Alcazar laten afspringen dan Northwest laten vallen. C O L U M Nog meer dokters? Momenteel wordt er veel gesproken over de verslechterde situatie van het Nederlands bedrijfsleven. Terecht want het valt niet te ontkennen dat veel bedrijven er slecht voor staan. Of in ieder geval minder goede vooruitzichten heb ben dan voorgaande jaren. Als vakbondsbestuurder ben ik momenteel dan ook het grootste deel van mijn tijd bezig met reorganisaties waarbij arbeidsplaatsen komen te ver vallen. Binnenkort komt er echter een onderwerp bij waar aan eveneens veel aandacht moet worden besteed en waar van ik denk dat er veel mensen zijn die hier onvoldoende of zelfs in het geheel niet van op de hoogte zijn. Afhankelijk van een tijdige besluitvorming van de Eerste Kamer worden namelijk op 1 januari a.s. op het terrein van de sociale verzekeringen weer een aantal wetswijzigingen doorgevoerd. Het gaat om een aantal ingrijpende veranderingen in de Ziektewet en de Arbowet. Momenteel kennen we de situatie dat bij een ziekmelding de bedrijfsvereniging een belangrij ke rol speelt. Ze bepaalt niet alleen of iemand inderdaad ziek is, maar in het verlengde daarvan bepaalt de bedrijfs vereniging ook of men wel of geen recht heeft op een ziek tewetuitkering. In de nieuwe wet is dat geen automatisme meer. Gedurende de eerste zes weken dat iemand ziek is moet de werkgever in principe het loon doorbetalen. Voor kleinere bedrijven met minder dan 15 werknemers geldt dit voor de eerste twee weken. Ook krijgt de werkgever de taak te zorgen voor de begeleiding van zieken en de verbetering van de arbeidsomstandigheden in het bedrijf om de kans op ziekte te verminderen. Hiervoor wordt de ziektewetpre mie voor de werkgever verlaagd. Het huidige wetsvoorstel bepaalt ook dat iedere werkge ver zich laat bijstaan door een Bedrijfsgezondheidsdienst die onder meer ook de controle en begeleiding bij ziekte voor haar rekening neemt. Een groot gemis in deze wet is het ontbreken van een aantal noodzakelijke spelregels om de wet goed en eerlijk toe te passen. Als een werknemer zjch ziek meldt is het lang niet zeker dat hij of zij ook inderdaad krijgt doorbetaald van zijn werkgever. De werkgever kan namelijk zeggen dat hij niet gelooft dat de werknemer ziek is en hoeft dan niks te betalen. Ook als het nieuwe controle-orgaan, de Arbodienst, van mening is dat er wél sprake is van ziekte, dan staat in de wet nóg geen verplichting dat de werkgever verplicht is om de werknemer 70% van zijn salaris door te betalen. De werknemer moet dan naar de rechter om zijn gelijk - en zijn loon - te halen. In feite kan dit er toe leiden dat werkgevers door zélf hun zieke werknemers te controleren een mogelijkheid zien om het ziekteverzuim terug te dringen en zo op de loonkosten te besparen. Zo worden de gevolgen bestreden zonder dat de oorzaken worden weggenomen. Met alle gevolgen van dien voor de onderlinge verhoudingen binnen het bedrijf. Zoals zo vaak vraagt ook deze wet weer de nodige aanvul lende maatregelen om uitwassen te voorkomen. Daarvoor is het noodzakelijk dat er duidelijke spelregels komen in de afzonderlijke ondernemingen over hoe bij voorbeeld wordt omgegaan met het advies van de bedrijfsarts en wanneer wel of geen sprake is van een doorbetaling bij ziekte. Binnen de Industriebond FNV zijn we al druk bezig met de voorbereidin gen om straks in de afzonderlijke ondernemingen heldere afspraken te maken waar zowel werknemer als werkgever bij gebaat zijn. Er zijn namelijk weinig werkne mers die hun werkgever in een 'doktersjas' willen Werkgevers zijn namelijk geen dokters. En zij hebben hun han den al vol om hun bedrijf te laten draaien. 'v\. Jos Duynhoven, be stuurder Industrie bond FNV ZAKELIJK noordbeemster gpd Je kon erop wachten: struisvo gelbiefstuk staat op de kaart van menig restaurant, boeren stap pen over van de courgetteteelt op de kweek van deze reuzevo gels en nu heeft Johan Lanse uit Noordbeemster een broedma chine voor hun reuzeëieren uit gedacht. Vijf struisvogelkuikens zijn (voorlopig) het resultaat van zijn uitvinding. „Zelf uitgebroed", zegt Lanse, terwijl hij vol trots op zijn com putergestuurde broedmachine wijst. „En als het goed gaat ko men er binnenkort nog meer ei eren uit." Lanse ontwikkelde de broedmachine voor zijn buur man Nico Blom die struisvogel kweker is. „Op een gegeven mo ment stapte hij bij mij naar hier met de vraag, of dat niet iets voor mij was. Ik zag er wel een uitdaging in." Enige kennis over struisvogels was daarvoor onontbeerlijk. „Luchtvochtigheid en tempera tuur zijn het belangrijkst", weet Lanse nu. „Er moest een kli maat nagebootst worden, zoals dat in Australië is. Het dient bo vendien per tiende graad nauw keurig geregeld te kunnen wor den". Samen met zijn zwager Ed Sijm - een kenner van lucht techniek - werkte hij het idee voor de broedmachine nader uit. Er werd een systeem ont wikkeld, waarbij temperatuur en luchtvochtigheid een vaste waarde kregen en waarbij bo vendien in het bovenste gedeel te van de broedmachine de ruimte werd gevonden om de eieren in te leggen. „En er moest een voorziening in wor den aangebracht, die automa tisch de eieren om de drie uur keert". Een kans om de zelf ontwik kelde broedmachine uit te tes ten, kreeg vrijwel onmiddellijk. „Al na twee weken stond Nico op de stoep met vijf eieren in een mandje. En of ik die maar even wilde uitbroeden". Het re sultaat mag er zes weken later zijn: begin deze week kwamen vijf struisvogelkuikers ter we reld. „Inmiddels liggen er nog vier eieren, die door de machi ne uitgebroed moeten worden. En daarvan zien we het resul taat over een week of vier", al dus Lanse. De broedmachine heeft hij overgedaan aan de struisvogelkweker. Startersavonden LEIDEN - De stichting Werkge legenheid houdt twee starters avonden. De avond op 9 vember is inmiddels vc boekt. Daarom is er op 23 vember een extra avond. Deel name is gratis, wel moet men zich vantevoren opgeven, tele fonisch, of door langs te gaan Financieel beleid LEIDEN - De stichting Werkge legenheid Leiden begint volgen de week met een cursus finan cieel beleid. Die is bedoeld voor mensen die inzicht willen heb ben in de financiële verslagen van hun beleid en die hun boekhouder willen 'volgen'. Om de cursus te kunnen volgen is enige voorkennis van boekhou den vereist. De lessen worden i gegeven op 8, 14, 22, 29 novem ber en op 6 en 13 december. Steeds van 20.00 tot 22.30 uur. Deelname kost 110 gulden of (verlaagd tarief) 50 gulden. In lichtingen en opgave bij de stichting Werkgelegenheid, 071- 146878. "Waarom zou ze 'm niet af maken?" Nou, ze zou bijvoorbeeld geen mogelijk heid meer kunnen hebben om naarschool te gaan. Omdat ze moet werken, met haar ouders. Om in het onderhoud te kunnen voorzien. Terwijl scholing daarbij juist zo belangrijk is. Geld om haar lessen te laten volgen is er bovendien niet. En de kennis om zelf enig basisonderwijs te kunnen geven ontbreekt bij de plaatselijke bevolking. UNICEF geeft opleidingen voor onder wijzers, bouwt scholen en levert les materialen. Binnen deze onderwijs programma's wordt veel aandacht besteed aan voorlichting over voeding, gezondheidszorg en de eigen leefomge ving. Daardoor hebben al duizenden kinderen kennis opgedaan, die ze helpt bij het opbouwen van een volwaardig bestaan. Zodat we kunnen spreken van verbeterde levenskansen in de honderd achtentwintig gebieden waar UNICEF werkt. En dat willen we graag zo houden. Steun UNICEF. Bel 070 - 3339300. rfjKkto UNICEF geeft ze toekomst. GIRO 121 DEN HAAG WOO WOONADVISEURS De Peel&Iron serie vertoont opvallende overeenkomsten met de Art Nouveau karakteris tieken van de jaren twintig. Het zijn de gebogen lijnen van het bewerkte smeedijzer gecombineerd met het vlechtwerk (gemaakt van de bast van de rotan) met z'n typisch natuurlijke onregelmatigheden. Een sfeervolle serie stoe len en tafels voor woon kamer, keuken of serre. Typisch Kooreman dus! MEUBELPLEIN LEIDERDORP TELEFOON 071-894300

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 24