'Good afternoon, mister Spielberg' Als de vogels fluiten en er geen kraai tussen zit' H Steun Oranje in Polen 'Ik zeg dan tegen zo'n vis: Dag, nog het beste ermee' Het Gesprek van de Dag i Leidse roker is dol 'op uitheems saffie 'Fellini voor studenten' CQfiniantiek VRIJDAG 5 NOVEMBER 1993 ^j. De hele verzameling shag van er Drum Origins in huis halen, is >n in Leiden een zware klus. De 3n nieuwe soorten zijn zo populair, dat bijna geen van de sigarenza- )0] ken momenteel zowel Djebel q (shag uit de Oriënt met volgens [T1 de fabrikant een 'enigszins ge- heimzinnig karakter'), als Yuca- cl tan (een 'mooie ronde' tabak ai vol Zuidamerikaans tempera- ,e ment) en Loemadjang (tabak uit Indonesië waarin je de 'ziel ,a van Java proeft') op de planken heeft. ;r De Leidse shagroker blijkt dol te -p zijn op een uitheems saffie met ,n daarin tabakssoorten als de Rio ,n Grande Flue Cured, Ova- en Ya- js ka-tabak en Java Dark Fired. De er sigarenmagazijnen hebben er moeite om aan de vraag te e, doen. De pakjes Origins vliegen le de deur uit, maar de groothan- [a del heeft niet genoeg in voor raad om aan de bestellingen cf van de sigarenwinkels te vol- d, doen. 0 „De Indonesische shag Loem- 1j adjang is al een dag of elf niet e leverbaar", zegt T. Fielomon ie van de gelijknamige tabakszaak e aan het Bevrijdingsplein. ,,Ik heb een slof op proef gekregen >r en die pakjes waren zo weg. =r Maar bijbestellen lukt op het e moment niet. Ik denk dat ze bij t( Drum niet verwacht hadden dat j( de vraag zo groot zou zijn." Fielomon gelooft overigens dat de exotische shag, die nu ruim een week op de markt is, een tijdelijke trend zal zijn. ,,Het is een dure shag voor verwende rokers. Je betaalt weliswaar maar 5,20 zonder vloei tegen maar er zit maar veertig gram in. De mensen kopen het nu denk ik omdat het nieuw is. Maar waarschijnlijk is het een modeverschijnsel en hoor je er over een jaar niets meer over." E.M.F. Opdam, eigenaar van een sigarenwinkel aan de Haar lemmerstraat, is eigenlijk een beetje verbaasd. „Het is voor het eerst dat ik meemaak dat een nieuw soort shag gelijk goed verkoopt. Shagrokers zijn nogal merkgebonden, meestal slaat iets nieuws niet aan. En nu komen er dan drie nieuwe soor ten shag op de markt die heel anders smaken dan de reguliere merken en ze vliegen de deur uit. Misschien komt het ook wel door de mooie verpakking." Opdam heeft overigens alle drie Origins in huis. „Vanmorgen heb ik net een nieuwe lading binnengekregen", zegt hij. „Ik heb inmiddels zelf de Indonesi sche soort gerookt - Loemad jang - en die smaakt heel lek ker." Een medewerker van het Ha vannahuis aan de Apothekers- dijk: „Yucatan, de Braziliaanse De VPRO sloeg onmiddellijk toe. Na het overlijden van Felli ni vyerd het avondprogramma op het laatste moment rigou reus veranderd en werd '8 U2' aan den volke getoond. Kranten en weekbladen wijdden vervol gens pagina's aan deze mees- terfilmer. De grotere bioscopen brengen echter vrijwel louter premières. Films van Fellini hoeven we daar dus niet te ver wachten. Het wachten is nu op de filmhuizen. Wanneer, o wan neer brengen zij in onze regio de laatste eer aan deze gigant? Johan André is een van de ver antwoordelijken voor de film- programmering van het Leids Vrijetijdscentrum. Dat cen trum heeft wel een plaatsje in geruimd voor Fellini. zij het dat de kijklustigen nog wel even moeten wachten. „De tweede week...uuuh....nee zelfs de der de week van december pas draaien we films van Fellini. Twee stuks: Amarcord en La dolce vita. Eerder kon niet. Hij is nog niet zo lang geleden overle den en ons programma staat al tijd al voor weken vast. Boven dien had ik er eerst niet zo'n zin in, want in juni hebben we hier al vier films van Fellini ge draaid. Er was altijd al vraag naar zijn films, maar nu hele maal. We hebben het dus toch maar weer gedaan. Monique Cortel van LAK Cine ma in Leiden laat het publiek nog even in het ongewisse. „Het programma staat vast tot en met dertien december. Daarna? Volgende week hebben we een program meri ngsvergad er i n g. Dan zal Fellini ongetwijfeld ter sprake komen. Maar of het ja of nee wordt kan ik met geen mo gelijkheid zeggen." Ook Jan Boer. van het Kijkhuis in Leiden, heeft nog geen idee of Fellini binnenkort te bewon deren zal zijn in zijn filmhuis. „Ik heb er eerlijk gezegd nog niet over nagedacht. We draai en altijd al wel films van Fellini en om nou plotsklaps al zijn films te gaan draaien...Nee. ik weet het niet hoor. Bovendien is het programma voor november al compleet." In Euro Cinema in Alphen zal Fellini zich naar alle waar schijnlijkheid niet laten zien. Peter van der Stap, die de pro grammering van de bioscoop verzorgt, ziet daar niet zo veel heil in. „Dergelijke films hebben meer zin in plaatsen als Leiden en Amsterdam. Fellini is iets voorstudenten. Bovendien heb ben we in Alphen veel premiè res, er is dus sowieso niet veel ruimte voor oudere films. Mocht er toch veel vraag naar komen, dan kunnen we het als nog overwegen. Maar ik reken daar niet op." live Radio Zoeterwoude interviewt filmregisseur I (Vervolg van voorpagina) Steven Spielberg aan de tele foon in de uitzending van Radio Zoeterwoude Lokaal. Live. Dat zoiets als de koningin bij je op theevisite: het is een kans, maar en ontstellend kleine kans. De presentatoren van het pro- gramma, Arjen Stikvoort en Ri- "j naldo Wolvers en de technicus rjRobert Blom, beseffen dat maar al te goed. Toch meldt Stikvoort nog optimistisch vlak voor de uitzending: „Zeventig procent kans." Ach, waarom zou het ook niet a|kunnen. Ze hadden immers ook Golden Earring live in het pro gramma gehaald. En Tröckener Keks. „Clouseau mislukte he laas", lacht Stikvoort. „Ten min ste, het interview ging wel door maar de apparatuur liet ons in de steek." Rinaldo Wolvers lacht ook, maar dat is voornamelijk door de zenuwen. Hij zit te trillen als een espeblad. Oh, als het toch eens waar mocht zijn. „De manager heeft het beloofd. Gis teravond om kwart voor acht (woensdagavond, red.) wist ik het pas", zegt hij en steekt ner veus nog een sjekkie aan. Het is een paar minuten voor zeven 's avonds, de uitzending staat op het punt te beginnen. „Hij belt om half acht, maar mijn eerste kern duurt twintig minuten. Dus dat doen we er gelijk rn", zegt Stikvoort door de microfoon tegen technicus Blom die aan de andere kant van een grote glazen ruit zit. Een reportage over het vijftien jarig bestaan van sporthal De Eendekooi in Zoeterwoude. Dat is andere koek dan Spielberg! De uitzending begint en Stik voort roept tot zijn luisteraars: „Zometeen spreken we hoogst waarschijnlijk met de enige, echte regisseur van Jurassic Park, Steven Spielberg." Maar zijn ogen verraden onzekerheid. Die onzekerheid groeit naarma te het tijdstip nadert waarop de regisseur zou moeten bellen. Vanuit Los Angeles naar de Ou de Rijn in Leiden. Dat begint steeds absurder te klinken. Het is nog maar net half acht geweest of de wanhoop slaat in alle hevigheid toe. Stikvoort: „Mijn klokje is half acht gepas seerd. Shit, dalijk belt-ie niet. Of hij belt vlak voor acht uur. Vlak voor het ANP-journaal." Wolvers: „Weet je trouwens dat je geen persoonlijke vragen aan hem mag stellen. No personal qnestionszei de manager. F.ven afspreken: Ik stel de eerste vraag. Jij komt daarna." Stikvoort: „Maar dan moet-ie wel eerst bellen. Het is nu zeven over half acht. Of dat telefoontje nog komt, ik heb er een hard hoofd in." Tegen kwart voor acht steekt Blom ineens triomfantelijk zijn rechterarm omhoog aan de an dere kant van de ruit. „Hij heeft 'm, denk ik", gilt Stikvoort. Dat blijkt te kloppen. „Ik zei het al in mijn aankondiging", meldt de presentator daarna triomfan telijk aan de luisteraars, alsof hij nooit enige twijfel heeft gekend. „Good afternoon mister Spiel berg, can you hear me?" Roes Spielberg zegt hem uitstekend te kunnen verstaan. Het inter view kan beginnen. Als in een roes stellen Wolvers en Stik voort de vragen. Of Spielberg het succes van deze film ver wacht? Wat het verschil was tussen het boek en de film? Of dit zijn beste film was? Dan is het voorbij. „Ik wens jullie veel succes met je programma", voegt Spielberg de heren nog Dan barst er een enorm gejuich los in het studiootje. Ze hollen uitbundig de gang op. „Ik ben bijna helemaal buiten westen", gilt Stikvoort. „Wat een kick." „Perfect", brult Wolvers. En hij trilt nog hevig. Nu van de op winding. Even is er dan nog de teleurstel ling. Technicus Blom is er niet in geslaagd het gesprek op te nemen. „Het bandje was te kort. Geef je me de volgende keer een tape van 120 in plaats van 90 minuten?." „Ach, we hebben hem echt in de uitzen ding gehad", lacht Wolvers. En ze juichen wederom dat het een aard heeft. HERMAN JOUSTRA T. Fielomon: „Ik probeer al elf dagen Loemadjang te bestellen maar het lukt gewoon niet." shag, loopt het beste. Die loopt zo goed dat ik hem niet meer in de winkel heb liggen. En de grossier heeft hem ook niet meer in huis. De Origens gaan grif van de hand, zolang je ze hebt. Ze lopen echt beter dan verwacht." Bij 'Het Postkantoortje' aan de Herenstraat moet het duidelijk allemaal nog op gang komen. „De klanten die die n shag kopen, kun je op de vin gers van een hand tellen", zegt een medewerker. „Loemadjang loopt bij ons overigens het beste maar ik denk dat de echte run op deze nieuwe tabak nog een foto loek zuyderduin beetje moet komen. Het is ook nog maar anderhalve week op de markt." Rinaldo Wolvers en Arjen Stikvoort: „Dalijk belt-ie niet". Drum Origins. Maak kennis met de oogst van verre velden. Stiliste Maryann de Vos met verkoopster: lingerie zelfverwezenlijking. foto hielco kuipers Heel Nederland gaat er al zo'n beetje van uit, maar dat ene puntje moet natuurlijk nog wel even worden gehaald. Het Nederlands Elftal heeft nog maar één schamel puntje nodig voor een ticket naar het WK in Amerika. Coach Dick Advocaat en zijn mannen moeten dat o zo be langrijke snoepreisje op 17 november veiligstel len in en tegen Polen. Als lezer van het Leidsch Dagblad kunt u daarbij aanwezig zijn om Holland een handje te helpen richting States. Van 16 tot en met 18 november vindt een driedaagse bustrip plaats naar Po- znan. De organisatie van de reis is in handen van de vervoersmaatschappij NZH. Voor 450 gulden per persoon bent u erbij. Daar voor krijgt u de busreis in een luxe touring-car, twee overnachtingen in een drie of viersterren- hotel (op basis van logies en ontbijt), een rond toer door de stad Poznan en, uiteraard het aller belangrijkste, een zitplaats in het stadion. De reissom is exclusief verzekeringen. Belangstellenden voor deze Oranjereis kunnen zich telefonisch aanmelden bij de krant: 023- 150175. U moet er wel snel bij zijn, want de in schrijftermijn sluit op woensdag 10 november. Dierenbescherming opent weer aanval op hengelaars Gezwijmel bij Mantovani, gou den kaarslicht en Chianti. Dat is toch nog steeds zo'n beetje het beeld dat velen van ons hebben van romantiek. Maar net als alles is ook dat begrip aan verandering onderhevig. Hoe ziet de romantiek er anno 1993 uit? Waarvan wordt he-, den ten dage ons hart nog warm? In deze rubriek probe ren wij daar in een aantal afle veringen een antwoord op te krijgen. Stiliste Maryann de Vos (40) is eigenaresse van twee modeza ken in Leiden: 'Eres' en 'Dream Studio'. In 'Eres' verkopen ze beeldschone lingerie, een artikel dat, zo denken we, van alles te maken heeft met romantiek. Maar dat is niet helemaal waar. Lingerie kan met romantiek te maken hebben, maar dat hoeft niet altijd. Maryann: „Lingerie heeft volgens mij meer te ma ken met zelfverwezenlijking. Misschien ben je maar één keer per dag helemaal jezelf. Voor de rest van de tijd streef je naar dè verwezenlijking van een ideaal beeld dat je van jezelf hebt. Dat beeld is vaak vaag, niet echt concreet. Je hoeft niet speciaal een idool tot ideaalbeeld te heb ben. Dat is naapen. Het gaat om hoe je jezelf ziet en hoe je door de ander gezien wilt worden. En daar heeft lingerie iets mee te maken." „Hier komen zelden vrouwen die alleen maar iets kopen om dat hun man dat leuk zal vin den. Nee, die vrouwen doen dat voor zichzelf. Het is heel gek: ie mand die onverzorgde of een beetje slordige bovenkleding aan heeft, draagt vaak prachtige lingerie. En iemand die er juist aan de buitenkant zeer verzorgd uitziet, draagt dan iets van veel mindere kwaliteit. Het enige wat wij kunnen doen is de klan ten op mooie dingen wijzen. - Maar als ze in de spiegel kijken, zien ze toch altijd weer wat an ders dan wij zien. Dat heeft met dat ideaalbeeld te maken." „Natuurlijk heeft lingerie ook wel iets romantisch. Toevallig zag ik gistermorgen, toen ik op weg was naar mijn werk, een stelletje lopen met een lingerie tasje. Op het moment dat ik ze zag. keken ze net samen in dat tasje. Een beetje schuchter. Dat had iets heel schattigs." „Volgens mij heeft romantiek te maken met volmaakte harmo nie en is het niet afhankelijk van leeftijd. Soms komt dat gevoel ineens zomaar, vanuit jezelf. Bijvoorbeeld als je op Schier monnikoog loopt, tegen de wind in, met je zuidwester op en je kaplaarzen aan. Je wordt overvallen door noodweer, het begint ineens te kletteren van de regen. Op andere dagen vind je dat misschien vervelend maar op zo'n moment zijn die druppels ineens 'Pennies from heaven'. Je voelt je gelukkig. Alsof je de jackpot uit de hemel „Maar ook als je in je tuin een glaasje li monade zit te drinken kan er een romantisch gevoel ontstaan. Zo'n vredige, gelukki ge, sfeer. Dat de vogels fluiten en er geen kraai tussen zit, geen dissonant. Alles is perfect." „Vrouwen hebben misschien meer gevoel voor romantiek dan mannen, die vaak meer doelgericht zijn. Bij mannen moet die romantiek tot iets lei den, terwijl vrouwen baden in het moment. Ik ben nu 40 jaar dus ik moet wel romantische momenten hebben gehad. Maar ik weet me ze niet goed meer te herinneren. Voor mij is romantiek 's zondags lekker thuis zitten, je niet op hoeven tutten, niet de deur uit hoeven en dan lekker pianospelen. Als je 'piano' zegt, zegje romantiek. Maar mijn eerste les had weinig ro mantisch. Ik had les van zo'n echte oude pianolerares. In een klein kamertje waarin twee gro te vleugels stonden. Het stonk er een beetje. Waar het naar stonk? Naar pianolerares." Barabara van Wanrooy (33), verkoopster bij Dream Studio, kan duidelijk aangeven wat ro mantiek voor haar betekent. „Voor mij is het aandacht geven aan elkaar en aan jezelf. Elkaar eens verrassen. Een fles cham pagne kopen bij de pizza. Sa men lunchen als je eigenlijk geen tijd hebt. Naar hem bellen om zijn stem te horen. En ja, lingerie is ook romantisch. Lin gerie blijft het grootste gedeelte van de dag onder de kleren ver borgen en toch dragen vrouwen graag mooie lingerie. Steeds meer en steeds liever. Ze voelen zich goed doordat ze weten dat ze iets moois onder hun kleren aan hebben. Dat is een gevoel, ja. Een beeld dat je streelt." Mirjam de Vos: „Toevallig heeft het merk 'Inware' momenteel een campagne die hiermee naar mijn idee iets te maken heeft. Ze hebben de vaste tekst: 'Li ving is....' en dan volgt er telkens iets romantisch. Bijvoorbeeld: 'rode wijn drinken uit een thee kopje'. Óf: 'Chinees eten in bed'. Tja, dat laatste heeft iets beschuts." CEES VAN HOORE Af en toe wordt hij er wel moe van. Elk jaar rond oktober komt de Dierenbescherming met een aanval op de sportvisserij. „Het is net een repeterende breuk", zegt A.P. Geurten, secretaris van de Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken. „Dat heeft denk ik te maken met Dierendag. Ik weet niet wat ik met die protes ten aanmoet, want ik ben zelf een groot dierenvriend. Eigen lijk zouden de Hengelaarsbond en de Dierenbescherming moe ten samenwerken." Geurten reageert met lichte te genzin op de nota Aanbevelin gen voor een gemeentelijk wel zijnsbeleid voordieren van de Dierenbescherming. In dit schrijven staat dat gemeenten meer moeten doen om dieren leed te voorkomen. Zo zouden gemeentebesturen viswedstrij den moeten verbieden en cir cussen niet meer binnen de ge meentegrenzen moeten toela ten. Geurten ontkent niet dat er ex cessen zijn, dat sommige vissers ruw met de vissen omgaan. „Maar dat heb je met alles. Wij van de Hengelaarsbond probe ren de leden juist voor te hou den hoe je op verantwoorde wijze met vissen en de natuur moet omgaan. Ikzelf gebruik nooit een leefnet. Ik gruwel van dat machogedoe van vissers die het leefnet uit het water tillen wanneer passerende mensen vragen: 'Meneer al wat gevan gen?' De vissen raken dan be schadigd en gaan dood. Van daar dat ik de vis in het water van de haak haal. Dan heb ik die vis gezien en zeg ik: dag, nog het beste ermee. Controleurs Volgens Geurten heeft de Hen gelaarsbond ook eigen contro leurs die erop toezien dat de le den niet handelen in strijd met de regels. Zij hebben een boekje waarin staat wat wel en wat niet is toegestaan. „Wij deinzen er zelfs niet voor terug om de rijks politie erbij te halen wanneer iemand zich heeft misdragen." Volgens de secretaris hebben sportvissers het milieu net zo hoog in het vaandel als dieren beschermers. „Wij staan posi tief tegenover de milieubewe ging. Als ik op het water zit be schouw ik mijzelf als een gast in de natuur. De mens hoort daar ook eigenlijk niet. Vandaar dat zij respect moeten hebben voor alles wat leeft en bloeit." Geurten kan zich niet herinne ren dat de Dierenbescherming ooit contact heeft opgenomen met zijn vereniging die 3500 le den telt. Hij is wel een warm voorstander van het idee om sa men te werken. „Ik zou nooit bestuurslid zijn geworden als ik de overtuiging had dat het sportvissen moreel onverant woord is. Ik kan de Dierenbe scherming recht in de ogen kij ken." Navraag bij de gemeente Leiden leert overigens dat het niet afge ven van vergunningen voor vis wedstrijden. een weinig zinvolle aanbeveling voor gemeenten Is. Bijna alle wedstrijden worden gehouden in zogenaamde bondswatcren: sloten, kanalen en plassen waarvoor uitgere kend de hengelverenigingen het recht hebben verworven om wedstrijden uit te schrijven. De gemeente Leiden verleent bij voorbeeld hooguit een of twee keer per jaar een vergunning voor een visuitie van een be jaardenoord of een school. MEINDERT VAN DER KAAU

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23