heer hulieu! AZL gebruikt geen buitenlands bloed hinder Studenten houden referendum over voorstellen Ritzen Leiden laat inwoners niet betalen per kilo huisvuil Project voor verbetering thuiszorg kankerpatiënten Randstad Excuus aan de lezers Ziekenhuis heeft omstreden medicijn wel Gemeenten: referendum in grondwet Meer vroeggeboren kinderen bij vrouwen met lage sociale status 'Ontdekker oudste Java-mens is oplichter' Emeritus hoogleraar biochemie geëerd VRIJDAG 5 NOVEMBER 1993 Op de pagina 'Over Lev richt over het gebruik artikel is ten onrechte i september was geplaat; voor deze fout. n' van afgelopen woensdag stond een be- in verboden middelen door tuinders. Dit de krant verschenen, omdat het al op 7 De redactie biedt de lezers Klassiek symposium universiteit leiden Het Leidse klassiek dispuut MF houdt zaterdag een sym posium over de beoefening van de klassieke wetenschappen in de 17de en 18de eeuw, getiteld 'Miro Fervore'. Vijf wetenschap pers houden van 10.00 lot 17.00 uur lezingen over de studie van Grieks, Latijn, archeologie, oude geschiedenis en klassieke wijs begeerte in deze periode aan de Leidse universiteit. Sprekers zijn: prof.dr. M. Fresco, dr. R. de Kind, dr. L. Janssen, prof.dr. A. Leeman en prof.dr. H. Sancisi-Weerdenburg. Dispuut MF pre senteert tijdens het symposium bovendien een boekje - 'Bataafs Athene' - met gedichten die Leidse hoogleraren vanaf 1600 in het Grieks hebben geschreven. Plaats: het Academiegebouw, Ra penburg 73 in Leiden. NZH biedt Brabanders bussen aan leiden De NZH heeft vanmorgen in alle vroegte de getroffen collega's in Brabant bussen aangeboden. Door een brand in de remise van de BBA zijn ruim 40 bussen van het Brabantse stads en streekvervoer uitgevallen. De NZH heeft aangeboden 18 bus sen voor langere tijd uit te lenen. De BBA heeft nog niet gerea geerd. Het uitlenen van de bussen heeft geen gevolgen voor het vervoer in deze regio. De NZH heeft nog een aantal oude bussen staan die nog goed rijden. Deze worden uitgeleend. Er blijven nog reservebussen in Leiden achter. Het Leidse Academisch Ziekenhuis (AZL) heeft het om streden geneesmiddel Cytotect-Biotest wel in huis maar aan geen enkele patiënt verstrekt. Rond dit medicijn is commotie ontstaan omdat de Duitse producent heeft toegegeven zijn produkten niet voldoende te hebben ge controleerd op besmetting met het HIV-virus. In Leiden wordt ook geen buitenlands bloed gebruikt bij operaties en transfusies, aldus AZL-woordvoerder D. Ketting. tect wordt gebruikt bij behan deling van kankerpatiënten en bij mensen die een beenmerg transplantatie krijgen, om de weerstand te verhogen tegen een bepaald virus. Volgens AZL- woordvoerder Ketting is er geen reden tot paniek in Leiden. „We hebben het geneesmiddel niet aan patiënten verstrekt. Boven dien is de kans op besmetting minimaal omdat het genees middel alleen een klein compo nentje van het bloed bevat.'' De kans dat patiënten uit de Het geneesmiddel Cytotect-Bio test is samengesteld uit een bloedprodukt van de omstreden Duitse Firma UB-Plasma in Ko blenz. Het HIV-virus, waarop de produkten niet voldoende zijn gecontroleerd, kan leiden tot de dodelijke ziekte aids. In Duits land is veel onrust ontstaan over dit aids-schandaal: drie mensen zouden besmet zijn met het HIV-virus. Het omstreden middel Cyto- Leidse regio bloed krijgen af komstig van UB-Plasma in Ko blenz is uitgesloten. „Ons bloed wordt geleverd door de Rode Kruis Bloedbanken. Het AZL be trekt het bloed van de Bloed bank Leiden-Den Haag. Dit bloed voldoet aan strenge eisen en wordt gecontroleerd op HIV en andere infectieziekten." De Rode Kruis Bloedbanken zijn niet commercieel: geen en kele bloeddonor krijgt een fi nanciële vergoeding. Dit in te genstelling tot de werkwijze in Duitsland waar donoren wel be taald krijgen voor het afstaan van bloed. Dit kan risicogroe pen zoals junks aantrekken: zij zijn relatief vaak met aids be smet. „Door de strenge kwali teitscontrole van een niet-com- merciële instelling in Nederland is de kans op aids-besmetting praktisch uitgesloten", aldus het AZL. leiden monica wesseling De Leidse studentenverenigin gen houden een referendum onder studenten over het beleid van onderwijsminister J. Ritzen en diens begroting. Volgende week wordt alle Leidse studen ten gevraagd een stembiljet in te vullen. De verenigingen in andere studentensteden doen dit ook en op 16 november wordt de uitslag van het refe rendum aan Ritzen aangebo den. De studenten zijn fel gekant tegen het Hoger Onderwijs- en Onderzoeksplan (HOOP) van Ritzen. Het plan voorziet in een verkorting van de studieduur en een verlaging van de basisbeurs. De studentenverenigingen wij zen deze voorstellen af. Ook het schrappen van de mogelijkheid om een jaar de studie stop te zetten om die later weer op te pakken is in het verkeerde keel gat geschoten. Hester Los van de Leidse stu dentenvereniging Augustinus voorziet nog meer problemen als de plannen van Ritzen be waarheid worden. „Als je bin nen vijf jaar je studie moet afronden, is er geen tijd meer om in het bestuur van een stu dentenvereniging te gaan zitten. Dit plan is de doodsteek voor de verenigingen." Los denkt dat veel studenten niet voldoende op de hoogte zijn van de plannen van Ritzen en de gevolgen die die hebben. Onder het motto 'Hoop doet Leiden' worden de Leidse stu denten volgende week ingelicht. „De hele week zijn we met een groepje mensen in de stad om de studenten informatie te ver strekken. Dan krijgen ze meteen het stembiljet om voor of tegen het beleid van Ritzen te stem men." De studenten met stem biljetten zwerven door de hele stad. Van de actie zal nauwelijks iets te merken zijn. Er komen geen spandoeken, geen toeters of bellen, maar alleen rustige tweegesprekken. Ook de aan bieding van de uitslag van het referendum op 16 november, de dag waarop de begroting door de Tweede Kamer wordt behan deld, zal 'geruisloos' gebeuren. Gemeente bang voor afvaltoerisme leiden/den haag Als het aan minister Alders ligt, betalen men sen in de toekomst geen vast bedrag meer voor het ophalen van huisvuil. In plaats daar van moet per kilo worden afgerekend. De ge meente Leiden voelt daar echter weinig voor. Volgens een woordvoerder van de reiniging is het zeker in de binnenstad, waar nog met zak ken wordt gewerkt, heel moeilijk na te gaan wie het vuil daadwerkelijk heeft neergezet. De Leidse reiniging voorziet nog meer pro blemen. „Er zal afvaltoerisme ontstaan. Men sen zetten hun huisvuil bij hun buren, in een andere wijk langs de straat of zelfs in een buurgemeente. Alders kan wel zeggen dat je dat met controle kunt voorkomen, maar vol gens hem kun je alles controleren. Dat lijkt ons niet haalbaar." Gezinnen Leiden heeft sinds begin dit jaar wel een rege ling dat eenpersoonshuishoudens minder be talen dan gezinnen. „Dat valt te controleren via de bevolkingsgegevens. Die zijn misschien ook niet waterdicht, maar wij denken wel dat de controle voldoende is." De woordvoerder van de reiniging illu streert zijn stellingname aan de hand van ex perimenten in onder andere Oostzaan met ki lo-tarieven. „Mensen zijn zich daar rotge- schrokken van wat ze feitelijk wegzetten en wat dat kost. Daar is ook daadwerkelijk afval toerisme ontstaan. Tot nog toe stond de wettelijke regeling voor de afvalstoffenheffing het gemeenten niet toe de ophaalkosten per kilo te bereke nen. Die wettelijke belemmeringen worden nu opgeheven. Een aantal gemeenten, waar onder Oostzaan en Nootdorp, experimenteer de hier al mee. Volgens minister Alders is het grote voordeel van kilotarieven dat die tot minder aanbod van afval leiden. Watermeter De Tweede Kamer wil dat ook het rioolrecht en de waterheffing meer op het daadwerkelijk gebruik worden toegespitst. Alders kondigde aan met de gemeenten hierover te overleggen. Hij wees erop dat in de steden Amsterdam en Rotterdam (twintig procent van de huishou dens) vrijwel geen enkele woning een water meter heeft. Aanleg daarvan zou 800 miljoen gulden kosten. De bekende cartoonist Opland heeft een affiche ontworpen voor de Vereniging Milieudefensie. De tekening zal door de vereniging worden gebruikt in de strijd tegen een groeiend Schiphol. leiden/amsterdam De grondwet moet zodani] E worden herzien dat gemeentel E de mogelijkheid krijgen binden 11 de lokale referenda te houden n Dat blijkt uit een brief van di d Amsterdamse wethouder voo k de Bestuurlijke Betrekkingen C Bakker aan de vaste kamercom d missie voor Binnenlandse Za h ken. Deze commissie buigt zielt; momenteel over een advies vai v de commissie De Koning ove n de volksraadpleging. 11 De brief is geschreven na v mens de colleges van B en M van vijftien gemeenten: Amster dam, De Bildt, Castricum, Eem 1 nes, Dordrecht, Groningenc Haarlem, Hellevoetsluis, Laren j- Leeuwarden, Leiden, Maassluis Ouder-Amstel, Vlaardingen eis Zoetermeer. Al deze gemeentelr hebben in de afgelopen jareic een eigen referendum-verorde c ning opgesteld of zullen dac binnenkort doen. r De gemeenten kunnen zielv vinden in het advies van d<( commissie De Koning, om zo wel op nationaal als lokaal ni veau het bindend correctief re 1 ferendum in te voeren. Ook he standpunt dat voor lokale refe j renda uniforme regels moeter gelden, wordt in de brief onder schreven. De gemeenten pleiter er voor de besluitvorming ove 1 het landelijk referendum los t< koppelen van die over de lokair raadpleging. Het zou goed zijr om nu al te beginnen met lokair referenda, die kunnen gelder als proeftuin voor een landelijkr regeling. Het gaat er volgen; Bakker om dat het parlement dr grondwettelijke blokkades weg neemt. Bij vrouwen met een lage sociaal-economische status komt een zwangerschap die korter duurt dan 32 weken veel vaker voor dan bij vrouwen uit andere sociale groepen. De te vroeg geboren kin deren van deze vrouwen hebben gemiddeld ook vaker handicaps: 23 procent tegen 15 procent. Dat is een van de belangrijkste resultaten van een onderzoek dat het Nederlands Instituut voor Pre ventieve Gezondheidszorg TNO in Leiden heeft uitgevoerd in opdracht van WVC. Ook de leeftijd en het feit of de vrouwen reeds eerder een kind hebben gebaard spelen een rol bij te vroege geboorte. Maar ongeacht de leeftijd komt een te vroege bevalling van het eerste kind bij vrouwen uit de lage sociaal-economische klas se vaker voor dan bij vrouwen uit de middenklas se. Als vrouwen uit de lagere klasse een eerste kind pas op latere leeftijd krijgen, is dat eerder een gevolg van vruchtbaarheidsproblemen dan van bewust uitstel. Vrouwen uit de hoge sociaal-economische klas se hebben overigens ook meer kans op een vroe ge bevalling dan vrouwen uit de middengroep maar het verschil neemt duidelijk af bij t van leeftijd. De onderzoekers geven hiervoor al verklaring dat bij jonge vrouwen uit de hogeri groep het krijgen van een kind relatief vaker r is gepland. Deze vrouwen hechten vaak belani aan een maatschappelijke carrière. Krijgen toch een kind, dan zijn de omstandigheden waar schijnlijk minder gunstig. Het krijgen kind op latere leeftijd is voor deze een bewuste keuze. Ook kinderen van moeders i aal-economische status die niet te vroeg geborei zijn hebben volgens de onderzoekers i meen vaker problemen met de gezondheid, zoal aandoeningen van de luchtwegen. Dergelijke kin deren bezoeken veel geregelder de huisarts e aantal ziekenhuisopnamen ligt hoger. Uit een algemene steekproef bleek verder da ruim tachtig procent van de moeders r ge sociaal-economische status borstvoeding ge ven. Bij moeders met een lage status is dit zestij procent. leiden herman joustra Een patiënt met kanker is in een moeilijke fase van zijn bestaan aangeland. Zeker als dat de ter minale fase is, een kwetsbare fa se, dicht bij het einde. Zo ie mand zoekt geborgenheid en wil de laatste dagen maanden van zijn leven doorgaans het liefst in huiselijke kring slijten. In een vertrouwde omgeving, goed verzorgd en omringd door zijn naasten: familie en vrien den. Maar in de praktijk moeten vaak de nodige hindernissen worden overwonnen voordat dat mogelijk is. „Soms wordt ontslag uit het ziekenhuis vertraagd omdat de wijkverpleging onvoldoende is ingesteld op de verpleging van een bepaalde patiënt", zegt Do- rie van Hooff. „Dat geldt bij voorbeeld voor patiënten met een maagsonde of een infuus- systecm, of met zogeheten pijn- pompjes - soms kan een patiënt daardoor helemaal niet naar huis. De patiënt en zijn familie moeten de zorg thuis boven dien aankunnen." Van Hooff, van huis uit een verpleegkundige voor kanker patiënten, is coördinatrice van het project 'Transmurale ver pleegkundige zorgverlening aan oncologische patiënten', een sa menwerkingsverband van het Diaconessenhuis Leiden, de stichtingen Thuiszorg en Ver pleging Rijn en Duin en Thuis zorg Groot Rijnland, zorgverze keraar Zorg en Zekerheid en het Kontaktorgaan Landelijke Orga nisaties van Ziektekostenverze keraars (KLOZ). Het project is bedoeld om de zorg voor kan kerpatiënten te verbeteren. Dat de wijkverpleging niet al tijd is ingesteld op de bepaald niet eenvoudige verzorging van een kankerpatiënt vormde ech ter niet de enige reden om het project, dat thans twee maan den loopt, op poten te zetten. De organisatorische scheiding tussen de instellingen die be trokken zijn bij de verzorging en begeleiding van kankerpatiën ten, de daarmee gepaard gaan de administratieve rompslomp en het vele overleg dat nodig is vormen ook dikwijls een belem mering voor een goede thuis zorg. „Thuiszorg wordt door de patiënt als plezierig maar dan moet het wel goed ge beuren", zegt Van Hooff. Het is de bedoeling dat zij de verpleegkundigen binnen het ziekenhuis en de mensen van de thuiszorgorganisaties bij schoolt. Verder fungeert Van Hooff, die opereert vanuit het Diaconessenhuis, in het project als aanspreekpunt voor alle be trokkenen: patiënten, familie en kennissen van de patiënten, specialisten, verpleegkundigen binnen het ziekenhuis, het kruiswerken de huisartsen. Van Hooff: „Het gaat eigenlijk om drie dingen: het verbeteren van de samenwerking met het kruiswerk, de coördinatie rond het ontslag van de patiënt uit het ziekenhuis en het bevorde ren van de deskundigheid van de diverse verpleegkundigen. Op de voortgang van het pro ject, dat twee jaar moet gaan duren, zegt Van Hooff op dit moment nog geen zicht te heb ben. „De eerste tijd is natuurlijk nodig om de functie bekend te maken. Bij het kruiswerk, spe cialisten en verpleegkundigen. Alle betrokkenen moeten weten dat erop deze manier gewerkt kan worden. Dat kost tijd." Kwart minder middelbare scholen door fusies den haag mkuys „Thuiszorg wordt door de patiënt als plezierig ervaren, maar dan moet het wel goed gebeuren", zegt FOTO JAN HOLVAST utrecht anp Waar wetenschappers in Leiden de profes sor D. Tyler het voordeel van de twijfel ge ven, is bij experts van andere universiteiten in het land grote ergenis ontstaan over de handelswijze van de Amerikaan. Tyler, die in juli van dit jaar in Leiden.de vondst van een schedel van de oudste lavamens be kendmaakte, zou het fossiel van een hande laar hebben gekocht. Hij is inmiddels door de Indonesische politie verhoord en in staat van beschuldiging gesteld. Tyler heeft volgens de Indonesische auto riteiten de wet ter bescherming van culture le voorwerpen overtreden. Erger nog dan de overtreding van de Indonesische wetgeving vindt de paleontoloog prof. dr. P. Sondaar van de Rijksuniversiteit in Utrecht de scha de die Tyler aan de wetenschap heeft toege bracht door grofweg te liegen. „Het is tegen alle regels van de wetenschap in te beweren zelf iets gevonden te hebben, terwijl dit van een ander is verkregen. Het is een erecode in deze tak van wetenschap nooit fossielen te kopen. Tyler heeft de geloofwaardigheid van ons vak aangetast. Bovendien zal het door deze affaire voor ons moeilijker wor den in Indonesië te werken." De antropoloog zou het fossiel gekocht hebben van de 27-jarige Indonesiër Subur, die dikwijls behulpzaam is bij het werk van onderzoekers. De 33-jarige analfabete vo gelvanger Sugimin zou de schedel hebben gevonden bij het egaliseren van de grond achter het huis van zijn vader. Hij bracht de schedel naar het huis van Subur en kreeg daar 425.000 roepiah (bijna 400 gulden) Professor Sondaar begrijpt niets van de werkwijze van Tyler. „Wellicht heeft hij snel naam willen maken, maar hij doet daarmee oneer aan het werk van de Nederlandse on derzoeker Eugène Dubois, die in 1937 de eerste en oudste schedel van de prehistori sche Java-man vond." caroline van overbeeke De 86-jarige professor dr. H. Veldstra is vanmiddag aan de Leidse Rijksuniversiteit geëerd met een speciaal voor hem ge slagen penning. Veldstra was van 1953 tot 1972 werkzaam bij de Leidse vakgroep Biochemie. Hij is de grondlegger van deze studierichting waarbij biologen en scheikundigen met elkaar samenwerken. Gorlaeuslab waarbij planten in laboratoria genetisch worden veranderd. Het doel van dit on derzoek is verbouwde gewassen minder vatbaar te maken voor allerlei virussen. De combinatie van biochemie en plantenon- derzoek is uniek voor Leiden. Veldstra is sinds 1972 met emeritaat en verblijft in een rusthuis in Lunteren. Zijn doch ter, L. Goyarts-Veldstra, neemt de penning vanmiddag namens haar vader in ontvangst. Op de penning is een portret van Veld stra afgebeeld en staat een La tijnse spreuk van Horatius die betekent: 'Zo heeft het een de hulp van het ander nodig en werken beiden vriendschappe lijk samen'. Gedoeld wordt op de samenwerking van biologie en scheikunde. De penning is ontworpen door de Oegstgees- ter kunstenaar J.P. Kruimel. De Veldstra-penning wordt in de toekomst ook uitgereikt aan onderzoekers die binnen de vakgroep promoveren, jubilaris sen en aan wetenschappers die zich verdienstelijk hebben ge maakt voor de vakgroep Bio chemie. Het streven van onderwijsi nister Ritzen om te komen tot meer brede scholengemeen schappen lijkt te slagen. Deze ontwikkeling heeft nauwelijks nad.elige gevolgen voor de be reikbaarheid van de scholen, zo blijkt uit een evaluatie-onder zoek van een ministeriële werk groep. Wel is door deze gang van zaken landelijk gezien het aantal scholen voor voortgezet onderwijs tussen 1987 en 1992 met 25 procent gedaald. De provincie Zuid-Holland loopt precies in de pas met de landelijke ontwikkelingen. Dit is, aldus de uitgebrachte rap portage, mede te danken aan de stimulerende rol die de provin cie heeft gespeeld in het proces van fusies van scholen. Vanuit het Prov-projekt, waarin provin cie en regionale besturenorga nisaties samenwerken, zijn knelpunten bij de vorming van brede scholengemeenschappen aangepakt. Voorts zijn regionale spreidingsplannen opgesteld en is directe ondersteuning ver leend bij fusiebesprekingen. Deze aanpak heeft blijkens het rapport vooral buiten de grote steden Rotterdam en Den Haag goed gewerkt. Het gevolg daarvan is dat in sommige re gio's (Rijnland en Drechtstreek) vrijwel het totale scholenbe stand zal bestaan uit brede scholengemeenschappen. Volgens het Sociaal en Cultu reel Planbureau zijn er in 1995 over het hele land nog ongeveer 1000 scholen (tegenover onge veer 2000 in 1987), waarvan on geveer een-derde zal bestaan uit brede scholengemeenschap pen. De belangrijkste aanleiding voor fusies vormt de verhoogde opheffingsnorm, waardoor scholen nu minimaal 240 leer lingen moeten hebben.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 22