Aanpak winkelcentra Oegstgeest hard nodig Nieuwe kabelkrant in Leiderdorp Milieuwoningen in Bloemenweide Voorschoten: accent op huisvesting van ouderen 'Karakteristiek deel Zoeterwoude behouden' ™«lh»is CHTERGROND Ook deze Vectra huur je bij Regio Joor: Roy Klopper Lokale omroep verwacht eerste uitzending in de loop van 1994 PvdA Leiderdorp de grote verliezer PvdA-fractievoorzitter Victor Molkenboer had vorige week talrijke mooie volzinnen in huis om de steun van zijn fractie aan het resterende college uit te leggen. Het stemgedrag van de meerderheid van zijn fractie, eerst voor- en later tegenstander van opstappen van het college, vond hij heel logisch. Molkenboer wees hierbij op het belang van de gemeente. Als het even kan, stuur je zo vlak voor de raadsverkiezingen geen heel college naar huis. De fractievoorzitter sleepte er zelfs de dreigende komst van een regeringscommissaris bij om zijn wankele redenering kracht bij te zetten. Molkenboer kan roepen wat hij wil, maar logisch was zijn gedrag natuurlijk niet. Wie dinsdag het college oproept de biezen te pakken, kan vrijdag geen genoegen nemen met een flinterdunne verklaring van twee wethouders over mede verantwoordelijkheid voor de affaire- Buitenhof. Daarbij, wat stelt zo'n verklaring van B en W voor als er geen consequenties aan worden verbonden? Natuurlijk heeft de PvdA het volste recht Een sympathieke club, die Leiderdorpse PvdA. Altijd bereid een andere fractie in nood de helpende hand toe te steken. De miljoenenstrop die de gemeente heeft geleden door te lage grondopbrengsten in Buitenhof is formeel de verantwoordelijkheid van de collegepartijen CDA, WD en D66. Zij zouden dus moeten lijden onder de negatieve gevolgen. Maar niets is minder waar. De PvdA, nota bene de grootste oppositiepartij, likt intern verscheurd haar wonden. om te menen dat het college moet blijven zitten om geen bestuurlijke chaos te - creëren. Maar waarom steunde de partij dan in eerste instantie wel de verkapte motie van wantrouwen van GroenLinks? Nu staat de partij te kijk. Een hoop wapengekletter vooraf, maar terugtrekken als de veldslag begint. Het zou iedere generaal zijn baan kosten. 'Gezwabber', zo omschreef D66-raadslid E. Grootaarts de houding van de PvdA treffend. PvdA-raadslid Mieke Holierhoek, die wel voor opstappen van het college stemde, is het met haar D66-collega eens. Zij gooide gisteren de knuppel in het hoenderhok. Ze overweegt uit de raad te stappen, omdat ze het handelen van haar partijgenoten Molkenboer en Hermans 'onzuiver' vindt. Alleen steunbetuigingen van haar achterban weerhouden Holierhoek ervan haar zetel nu al gedag te zwaaien. Volgende week woensdag komen de Leiderdorpse PvdA-leden bijeen om de kwestie te bespreken. Holierhoek eist een knieval van Molkenboer en Hermans. Zij moeten toegeven verkeerd te hebben gehandeld door het college te laten zitten. Zo niet, dan is het waarschijnlikk exit- Holierhoek. En dus heeft de PvdA zich aardig in de nesten gewerkt. Als oppositiepartij draagt ze formeel geen verantwoordelijkheid voor de miljoenenstrop die de gemeente heeft getroffen. Hoe triest de omstandigheden ook. de partij had garen kunnen spinnen bij deze affaire zo vlak voor de gemeenteraadsverkiezingen. Maar door tactisch geblunder komt de partij nu als grote verliezer uit de strijd. leiderdorp roy klopper De Leiderdorpse Omroep Stich ting (LOS) heeft plannen voor een eigen kabelkrant. Met de opbrengst van de advertenties op dit medium denkt ze op den duur de huur van de twee loka len in de voormalige Engelen- daelschool aan de Ericalaan uit eigen zak te kunnen betalen. De LOS heeft verscheidene ideeën op de plank staan voor de periode na haar verhuizing van naar de Ericalaan. Een nieuwe kabelkrant is de meest in het oog springende. Volgens woordvoeder T. de Vrind van de lokale radio is de apparatuur voor het verzorgen van een ka belkrant nu al in huis. „Het is een kwestie van het opleiden van redactionele medewer kers." Het verkrijgen van een fre quentie op de kabel is volgens de LOS geen enkel probleem. „Wie een plek heeft op de ra diokabel. krijgt automatisch de beschikking over een lokale te levisiemachtiging", aldus De Vrind. De frequentie die de om- roepstichting in Leiderdorp wil gebruiken, wordt nu nog ge bruikt door Rijnland. De Vrind: „Die oplossing hebben veel ge meenten gekozen bij gebrek aan een lokale zender. Op het moment dat zich een gegadigde uit de eigen gemeente aandient, moet Rijnland wijken." Het be stuur van de LOS gaat zich na de verhuizing begin volgend jaar wijden aan het snel opzet ten van de kabelkrant. De eerste uitzending wordt verwacht in de loop van 1994. Advertenties op televisie moeten de omroep wat meer fi nanciële armslag geven. Dat is wel nodig omdat de LOS tegen een forse huurverhoging aan- hikt. Momenteel zendt ze nog uit vanuit een appartement naast verpleeghuis Leythenro- de, waarvoor ze een jaarlijkse huur van zo'n 2500 gulden be taalt. Begin volgend jaar neemt ze haar intrek in de voormalige Engelendaelschool aan de Eri calaan. De gemeente heeft hier plaats ingeruimd voor meer plaatselijke sociaal-culturele in stellingen die met ruimtegebrek kampen. Voorbeelden zijn To- verlei en de Oudheidkamer. Radio Leiderdorp krijgt aan de Ericalaan de beschikking over twee lokalen, maar moet daarvoor ook een dubbele huur ophoesten: in totaal 10 mille. Dat is te veel van het goede voor de op circa zestig vrijwilligers draaiende stichting. Het bestuur zegt niet meer te kunnen mis sen dan zo'n 6500 gulden. De gemeente, die erg te spre ken is over de radiozender die op 18 januari 1992 voor de eer ste keer uitzond, wil de LOS wel tegemoet komen. Volgende week stelt het college de raads commissie welzijn voor om de omroep gedurende drie jaar een huurgewenning van 3000 gul den per jaar aan te bieden. Na die periode wordt bezien of de LOS de huur wel geheel zelf standig kan opbrengen. Auto- en Motorverhuur I MultiRent /utrwt rvcv te&sve/i VRIJDAG 5 NOVEMBER 1993 De drie winkelcentra in Oegstgeest aan de Lange Voort, de De Kempenaerstraat en het Boerhaaveplein, hebben een opknapbeurt nodig op te kunnen blijven concurre ren met winkelgebieden in omliggende gemeente. Vooral de Lange Voort moet meer sfeer krijgen door de twee winkeldelen aan elkaar te koppelen. Die aanbeveling doet het Bureau voor Ruimtelijke Ordening (BRO) uit Vught aan de gemeente Oegstgeest in het zogenoemde distributie-planologischonderzoek. oegstgeestliesbeth buitinkvan het plein. „Doorgaand ver keer is "ook niet noodzakelijk", Volgens BRO kan voor de win- oordeelt BRO. De parkeerterrei- kels aan de Irislaan een nen moeten dan wel bereikbaar 'transparante bebouwing' ko- zijn vanaf de aanrijroutes en de men. De winkelpassage aan het parkeerplaatsen moeten wor- Lange Voortplein moet een den samengesmeed. Om vol- winkelhaak krijgen, waardoor doende auto's kwijt te kunnen, een rechthoekig plein ontstaat, moeten aan de Irislaan extra Daar kan ook de bibliotheek parkeerplaatsen worden aange- een plaats krijgen. legd, eventueel in een deel van Autoverkeer moet volgens het het park. Wanneer de Montes- adviesbureau worden geweerd sorischool ergens anders onder- Auto's gestolen in Leiderdorp leiderdorp» Uit de Merelstraat in Leiderdorp is in de nacht van woensdag op donderdag een auto gestolen. De eigenares ont dekte gistermorgen dat het voertuig, dat voor haar huis stond geparkeerd, was verdwenen. Bij het garagebedrijf Van Haasteren aan de Weversbaan is een bestelauto meegenomen. Gisteren werd aangifte gedaan bij de politie. Vrij door gebrek aan bewijs wassenaar De 37-jarige Hagenaar die woensdagavond door de politie is aangehouden op verdenking van een inbraak, is giste ren wegens gebrek aan bewijs vrijgelaten. Tijdens het verhoor bleef de man ontkennen dat hij de inbraak, woensdagochtend in een woning aan de Schoolstraat in Wassenaar, heeft gepleegd. Uit het pand werd 1000 gulden gestolen. Inbreker op de vlucht warmond» Een inbreker die vanochtend rond kwart over vijf zijn slag wilde slaan in een sauna-fitnesscentrum in Warmond is door het alarm gestoord. Zonder buit sloeg hij op de vlucht toen het inbraakalarm afging. De eigenaar van het fitness-centrum trof bij aankomst een openstaande deur aan en een pakje met shag. Mogelijk nieuwe partij in Warmond warmond Dat de politiek in Warmond in het slop is geraakt staat volgens een groep dorpelingen buiten kijf. In café Het Wa pen van Warmond wil zij daar op woensdag 10 november een oplossing voor proberen te vinden. Tijdens die bijeenkomst on derzoekt de Groep Geïnteresseerde Warmonders (GGW) of de gelijknamige plaatselijke politieke partij opnieuw moet worden opgericht. De GGW was in de jaren '70 de voorloper van Pro gressief Warmond. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. zoeterwoude brenda filippo moeten voor hen ook in de toe komst beschikbaar blijven, zo De Vereniging Ideaal Wonen stelt de gemeente vast. Zoeterwoude begint eind de- De vereniging, een initiatief cember met de bouw van twin- van het Woonoverleg Zoeter- tig milieuwoningen in de wijk woude, wil de traditie doorbre- Bloemenweide. De huizen wor- ken dat alleen de bouwer en ar den aan de wensen van de ko- chitect bepalen hoe een woning pers aangepast. Zo bepalen de eruit gaat zien. „Na de opleve- eigenaars zelf de woninginde- ring gaan de kopers zelf nog ling. Voor de premie-koopwo- eens een keer aan de slag. Dat ningen geldt dat hierbij de betekent kapitaalvernieting en maximale stichtingskosten niet onnodige milieubelasting", al- mogen worden overschreden. dus voorzitter H. Valk. Het gaat om negen premie-A- woningen (152.000 gulden), ze- De vereniging wil het milieu ven geschakelde bungalows op allerlei manieren 'zo min voor senioren (259.800 tot mogelijk belasten'. Zo wordt het 313.000 gulden), twee vrije-sec- bouwafval gescheiden ingeza- tor-woningen met eenmalige meld en gebruikt de aannemer bijdrage en twee zonder bijdra- kalkzandsteen en vurenhouten ge (181.700 tot 190.000 gulden), kozijnen. De bouwmaterialen De zeven seniorenwoningen moeten geschikt zijn voor her zijn bestemd voor Zoeterwou- gebruik en geen schadelijk afval denaars van 55 jaar en ouder en opleveren. Onderzoeksbureau: concurrentie ligt op de loer dak heeft gevonden, kan ook het terrein van de school als parkeerplaats dienen. Ook de De Kempenaerstraat kan met een andere inrichting meer publiek trekken. Door de doorgang naar de Koninginne- laan te vernauwen, krijgt de noordelijke kant een 'meer aan eengesloten front'. De hoek van de Terweeweg en de De Kem penaerstraat kan worden uitge bouwd. Bovendien moeten op de plaatsen die nu braak liggen of waar alleen een woning staat, eveneens winkels komen. Het Boerhaaveplein moet zich voorbereiden op meer klanten, omdat de nieuwbouw wijk de Morsebel wordt ge bouwd. Volgens het adviesbu reau kan uitbreiding echter moeilijk zijn, tenzij de medische instellingen aan het plein ver huizen of op het plein zelf wordt gebouwd. „Dit kan bij voorbeeld aan de pleinzijde bij de C1000, naast de snackbar of door een uitbouw van het mul- ti-functioneel centrumaldus de samenstellers van het rap port. Ook uitbreiding van de soor ten winkels is nodig, oordeelt BRO. Een supermarkt, een wa renhuis en goedkopere mode-, textiel- en schoenenwinkels zouden genoeg klanten trekken. Ook aan winkels met CD's, die renbenodigdheden, hoogwaar dige luxe artikelen, rijwielen en sportartikelen is behoefte. Burgemeester en wethouders hebben het rapport van BRO wel gezien, maar hebben er nog geen standpunt over ingeno men. Dit beeld van een man die aan de Lijtweg tegen wind en regen inloopt, mag volgens het adviseursbureau BRO niet meer kenmerkend zijn voor hef winkelcentrum Lange Voort. foto loek zuyderduI voorschoten De gemeente Voorschoten wil in haar woningbouwplannen meer het accent leggen op de huisvesting van ouderen. Dat voornemen wordt onder meer gevoed door de vergrijzing waar de gemeente mee te maken heeft. De groep inwoners ouder dan 45 jaar stijgt de komende jaren met 6 procent (van 36 naar 42). De totale Voorscho- tense bevolking neemt tot het jaar 2000 met 1200 inwoners toe. Op basis van deze cijfers is in Voorschoten voorlopig de bouw van zo'n 90 huizen per jaar noodzakelijk. Om aan de huisvestingsperi kelen van ouderen snel een eind te maken, wordt vooral gedacht aan de bouw van drie-kamer woningen. Huizen die volgens de opstellers van de nota 'volks huisvesting' tevens geschikt zijn voor zogenoemde starters op de huizenmarkt. Nieuwbouw heeft bovendien 'een positieve in vloed op de doorstroming', zo is te lezen. Momenteel telt Voor schoten 1132 woningzoeken den. Bij de toewijzing van nieuwe huizen - vooral in bestaande wijken - zouden oudere wo ningzoekenden voorrang moe ten genieten. Een en ander past in het beleid om bejaarden zo veel mogelijk in hun 'eigen om geving' te laten. Voorgesteld wordt verder om als gemeente alert in te spelen op bepaalde bouwprojecten die zich in het bijzonder lenen voor huisves tingvan ouderen. In de volkshuisvestingsnota wordt tevens het idee aan de hand gedaan om - naast een betere samenwerking in regio naal verband - een Overleg groep Volkshuisvesting Voon schoten in het leven te roepe die als adviesorgaan moet funl geren bij het ontwikkelen va woningbouwplannen. Woning, bouwcorporaties, belegger» makelaars, bewoners en ge meente zouden daarin moete zijn vertegenwoordigd. j Slootjes bij Zuidbuurtseweg mogelijk niet gedempt Spaarlampen in1 zoeterwoude brenda filippo Als het Waterschap Meer en Woude akkoord gaat met een eenvoudiger dijkversteving aan de Zuidbuurtseweg, ziet Zoeter woude af van het dempen van de slootjes op de eerste drie honderd meter vanaf de Zonne- gaardebrug. Hiervoor is het wel nodig dat de Zuidbuurtseweg vanaf die brug richting Geerpol- der alleen nog toegankelijk is voor bestemmingsverkeer. Dit bleek gisteravond tijdens een gemeentelijke commissieverga dering. Inmiddels zijn de slootjes vanaf de Geerbrug voor het grootste deel gedempt. Bewo ners van de Zuidbuurtseweg te kenden al eerder bezwaar aan tegen het dempen van de sloot jes. Gisteravond hield M. van Leeuwen een vurig pleidooi voor het behoud van 'een ka rakteristiek stukje Zoeterwou de'. „Nu is de kade zoals die hoort te zijn: met slootjes en knotwilgen." De bewoners wezen er op dat er al zo'n jaar of dertig geen groot onderhoud meer is ge pleegd aan de kade. „Daar zijn wij nu de dupe van", stelde Van Leeuwen vast. De commissiele den vielen haar bij. Volgens hen was het „al tien jaar geleden duidelijk dat er iets moest ge beuren", aldus W. Ooijendijk (PZ). Dat er iets aan de dijk moet gebeuren, is zonneklaar. Voor de afsluiting voor autoverkeer was de kans op dijkdoorbraak groot. Als de slootjes voor de wonin gen aan de Zuidbuurtseweg 1 tot en met 12 behouden blijven, kost dat de gemeente een flinke Zoeterwoude De Zuidbuurtseweg in Zoeterwoude. som geld. Zo zou de dijk bij voorbeeld aan twee kanten kun nen worden verstevigd met sta len wanden. Kosten: ongeveer 900.000 gulden. De gemeente raad stelde vorige week een kre diet van 280.000 gulden be schikbaar voor de aanpak. CDA'er J.J.M van der Salm re deneerde dat er een 'midden weg' moest zijn. „Dit stuk dijk is veel minder slecht dan het laatste stuk tot aan de Geer- De dijk waarop de weg ligt, is in zeer brug." Hij stelde voor een wa terafstotende kleilaag aan te brengen die de waterstand in de waterkering op den duur naar beneden brengt. Daarnaast moet de dijk aan binnen- en buitenkant extra worden verste vigd. „Het Waterschap zal daar geen genoegen mee nemen, omdat de stabiliteit hierdoor nog steeds niet groot genoeg wordt", voorspelde wethouder A. Ringersma. slechte staat. De wethouder zag echter een andere mogelijkheid. „Als we de Zuidbuurtseweg alleen open houden voor bestemmingsver keer, neemt het Waterschap misschien genoegen met een lagere stabiliteit." Deze gedach te werd door de bewoners met veel enthousiasme ontvangen. Sinds de afsluiting, genieten zij van een vrijwel autoloze dijk. „Normaal gaan er 's morgens driehonderd auto's voorbij en 's archieffoto wim dijkman avonds ook", aldus een bewo ner. Uiteindelijk zegde wethouder Ringersma toe het Waterschap te benaderen. Als het alternatief geen soelaas biedt, moeten ook de laatste sloten worden dicht gegooid, vonden Progressief Zoeterwoude en de WD. Hier mee wordt het bezwaar van de bewoners ongegrond verklaard. Het CDA kon daar niet mee in stemmen. De gemeente Zoeterwoude w het gebruik van elektriciteit het oude gedeelte van het raac huis beperken. Het college va B en W is van plan 40 mille investeren in de vervanging va de huidige TL-buizen doo energiebesparende verlichting. Volgens de gemeente biet een stimuleringsregeling va het Energiebedrijf Rijnland ee uitgelezen mogelijkheid om d huidige energie-vretende lam pen te vervangen. Het energie bedrijf neemt dertig procer van de investering voor zijn re kening als de nieuwe buize voor eind dit jaar zijn aangeslo ten. De gemeente heeft offerte gevraagd van verschillende in stallatiebedrijven. De energie zuinige lampen passen namelij niet in de bestaande verlich tingsapparatuur. Vervangin van de armaturen vergt overi gens veruit de grootste investe ring. Van de benodigde 40.001 gulden gaat 34 mille op aai nieuwe apparatuur waarin di zuinige TL-buizen kunnen wor den geplaatst. De gemeenti Zoeterwoude denkt de investe ring terug te kunnen verdiener door de lagere energiekosten Na aftrek van rentekosten voo de lening van 40 mille resteer een jaarlijkse besparing var ruim 2500 gulden. Het college wil voorts eer nieuwe kluis kopen voor de af deling burgerzaken. De investe ring van 3700 gulden wordt be taald door de paspoorten zesti| cent duurder te maken. De Iduis biedt volgens de ge meente meer veiligheid aan d( ambtenaren burgerzaken als zi worden overvallen. Leiden 071 Katwijk 01718 Leidschendam 070 Beverwijk 02510 IJmuiden 02550 31 00 01 2 85 35 327 91 15 i 1 53 15 2 34 50

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20