Leidsch Dagblad NZH studeert op gezinskaart 'Laffe actie, dit is gewoon terreur' Bijdrage WVC voor verbouwing museum Loonmaatregel van kabinet overbodig PC DISCOUNT Enorme files na uitbranden vrachtwagen Demonstratie op Schiphol AUTOBOULEVARD BEL: 071-128030 Hoogovens Umuiden: weer winst GOED NIEUWS VRIJDAG 5 NOVEMBER 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40305 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Wegens rol in multiraciale samenleving leiden. jan rusdam Het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (WVC) stelt 15,5 miljoen gul den beschikbaar voor de ver bouwing van het Rijksmuse um voor Volkenkunde aan de Steenstraat in Leiden. Het oudste volkenkundig museum van Europa werd gesticht in 1837 en is geves tigd in het voormalig acade misch ziekenhuis. In de jaren dertig werd het gebouw tot museum omgebouwd. De ac commodatie voldoet evenwel al lang niet meer aan de eisen die aan een museum gesteld mogen worden. Het Volkenkundemuseum heeft daarom een plan laten maken voor de verbouwing van het gebouwencomplex aan de Steenstraat, inclusief het voormalige Boerhaave dat enkele jaren terug een nieuw onderkomen kreeg. De afgelopen jaren zijn al de nodige verbouwingen uitgevoerd, maar er was on voldoende geld om het kar wei af te maken. Minister d'Ancona springt nu onverwacht bij. De 15,5 miljoen gulden die de minis ter beschikbaar stelt zijn be stemd voor uitbreiding van de depot- en tentoonstel lingsruimte. De bewinds vrouw is zo ruimhartig om dat het volkenkundemuseum in haar ogen een essentiële rol speelt in het kader van een multiraciale samenle ving. Het museum bezit uitge breide volkenkundige collec ties van vele beschavingen ter wereld en draagt zo bij aan de kennis over achtergronden van andere culturen. Na overeenstemming centraal akkoord den haag gpd De loonmaatregel die het kabi net in voorbereiding heeft, is niet meer nodig. Dat vindt een meerderheid van de Tweede Kamer, nu werkgevers en vak bonden vrijwillig tot vergaande loonmatiging hebben besloten. CDA, PvdA, WD en D66 noe men het akkoord tussen de so ciale. partners 'een zeer goede zaak'. Vandaag bespreken werkge vers en werknemers het ak koord met een delegatie van het kabinet onder leiding van mi- nister-president Lubbers. Gis teravond bereikten de vakbon den en werkgevers al overeen stemming over een centraal ak- Computer- koopjesbeurs Sporthal Brasserskade DELFT PC Amiga Atari MIDI Videogames Zaterdag 6 Computercreatief 040-430141 Breestraat 142/144, leiden Dwarsliggerij 2EG-commissaris Van Miert is de dwarsligge rij van de Europese minis terraad inzake de sanering van de staalindustrie zat. Betuwelijn 3 Voor 9,9 miljard gul den kan de Betuwelijn in de vorm van een tunnel worden aangelegd. AIDS-schandaal 7 In Nederland zijn geen bloedprodukten op de markt die zijn besmet met het HlV-virus. Daarvoor is I de beveiliging te goed. Het Letterkundig Museum in Den Haag belicht het leven en werk van Gerrit Kouwe- I naar en Hella Haasse. Streekvervoerders willen busrit aantrekkelijker maken Om het openbaar vervoer ook voor gezinnen aantrekke lijk te maken, onderzoeken NZH en Westnederland of een gezinskaart kan worden ingevoerd. Met gezinskaar- ten ben je niet meer geld kwijt voor een bezoekje aan stad of streek dan wanneer je de auto neemt. Nu is een busritje met het hele gezin al snel twee tot drie keer duurder dan eenzelfde rit met de auto. Tenminste, wan neer je alleen benzine en parkeergelden rekent en niét de aanschafkosten van een auto meetelt. leiden. Dat stelt de distictschef van de NZH, B. Leeuwenburgh. Het idee voor de gezinskaart is nieuw in Nederland en wordt de komende maanden uitge werkt door de twee vervoerbe drijven in deze streek. Samen met de regiogemeenten bekij ken ze dan öf en hoe er snel trams kunnen komen in de Leidse regio, de bollenstreek en het gebied rond Alphen. Volgens de districtschef van de NZH zijn de huidige tarieven in het openbaar vervoer te veel afgestemd op mensen die alleen reizen. Voor hun portemonnaie maakt het weinig uit of ze de auto nemen of de bus, de tram of de trein. Gezinnen merken wèl verschil. Zo kost het een Katwijks gezin met twee kinde ren onder de twaalf jaar 16,50 om met de bus naar Leiden- centrum te komen met de goedkoopste strippenkaart. Vanuit de Alphense wijk Ridder- veld komt een ritje Leiden zelfs op 20,50 per bus en een kleine 35 als het gezin ook nog een stukje de trein neemt. Zulke tarieven vindt Leeu wenburgh 'weinig concurre rend', 'zeker als je met je gezin gaat winkelen of recreëren'. Hij hoopt dat de goedkope gezins kaart zoveel nieuwe Idanten lokt. dat dat de lagere opbreng sten per persoon compenseert. Meer klanten èn meer opbreng sten dus. Dat is goed voor de vervoerders èn hun subsidiege ver, het ministerie van verkeer en waterstaat. Bovendien ont ziet het ons milieu en de over volle binnensteden, zegt de ver voerder wervend. Woordvoerder H. Houtman van het ministerie hoort op van het idee. Hij meldt dat zijn mi nister, Maij, de tarieven vast stelt: „Er zijrrdus zeker gesprek ken nodig als NZH en Westne derland hun plannen willen doorzetten". Op voorhand ziet hij problemen met het verreke nen van strippen tussen ver voerders die wel gezinskaarten hebben en bedrijven die niet meedoen. „Dat wordt al snel in gewikkeld". zegt de voorlichter. „Bovendien kan het niet zo zijn dat andere Nederlanders moe ten betalen voor de voordeeltjes van Alphenaren en Leidenaars". Leeuwenburgh wijst er echter op, dat de minister laat onder* zoeken of de vervoerregio's, waarin vervoerders en regioge meenten samenwerken, meer vrijheid kunnen krijgen bij het bepalen van hun tarieven: „En als zij daarop studeert, blijven wij niet stil zitten". koord. De hoofdpunten daaruit zijn: in de meeste gevallen geen loonstijging, flexibele beloning en minder strak vastliggende werktijden. Het akkoord bevat geen exac te afspraken hoe arbeidsvoor waarden er volgend jaar dienen uit te zien. Noodzakelijk onder deel van de economische strate gie wordt een loonontwikkeling genoemd „die verantwoord is vanuit het oogpunt van de ren- dements- en concurrentieposi tie van de betreffende bedrijfs tak of onderneming". Bestaande CAO's die in 1994 doorlopen en voor dat jaar ook een loonsverhoging inhouden, hoeven niet per se opengebro ken te worden. Het akkoord be pleit echter wel dat „de betrok ken partijen nagaan of alsnog in onderling overleg kan worden gekomen tot andersoortige af spraken". Het geld dat met de afgesproken loonsverhoging is gemoeid, zou dan kunnen wor den gebruikt voor behoud en verruiming van werkgelegen heid. Toekomstige CAO's zullen de arbeidsvoorwaarden minder strak moeten regelen. Met het akkoord willen werk gevers- en werknemersorgani saties de toon zetten voor CAO- onderhandelingen die ertoe kunnen leiden dat een dam wordt opgeworpen tegen de snelle stijging van het aantal werklozen. Radio-amateurs 'strikken' Spielberg leiden herman joustra Brandweerlieden n i de vrachtwagencombinatie onder foto hielco kuipers Een vrachtwagen met aanhanger is gisteren op rijksweg 4 tussen Leiderdorp en Hoog- made volledig uitgebrand. Het verkeer in beide richtingen zat als gevolg van de brand urenlang volledig vast. De bestuurder van de met appels gevulde combinatie ontdekte aan het eind van och tend dat er rook uit zijn wagen kwam. Toen hij zijn vrachtwagen vijfhonderd meter voorbij de afslag Hoogmade aan de kant zette, bleek een voorband in brand te staan als gevolg van een zogeheten 'rondgelopen De chauffeur probeerde tevergeefs het vuur met zand te doven. Binnen enkele mi nuten stonden de hele vrachtwagen en aan hanger in lichterlaaie. Door onder meer de grote rookontwikkeling moest de weg tijde lijk worden afgezet. De brandweer van Lei derdorp was tot ongeveer 14 uur bezig met blussen. Daarna kon de combinatie worden weggetakeld. De schade wordt geraamd op ongeveer 650.000 gulden. Persoonlijke on gelukken hebben zich niet voorgedaan. Het verkeer uit de richting Amsterdam werd tijdens het bluswerk omgeleid via de rijksweg A44. Desondanks ontstond een file van bijna tien kilometer. Verkeer uit Den Haag kwam in een veertien kilometer lange file te staan. Pas na de avondspits waren de files weer volledig opgelost. schiphol breiding van de luchthaven. In totaal namen 25 mensen deel Tien actievoerders van de ver- aan de acüe Na een ha[f uuf eniging Milieudefensie zijn van- kwam de |jtj die fk he' de demonstranten het dak z luchthaven Schiphol binnenge- deirverlaten. drongen. Zij knipten een hek van de.wandelpromenade door en beklommen het dak van een vertrekpier. Daar ontrolden zij een 36 meter lang spandoek met de tekst 'Minder Schiphol, méér milieu'. Op het doek was ook een tekening te zien die Opland maakte tegen de uit- Nergens zoveel merken bij elkaar als LEIDERDORP Burgemeester Goekoop ook slachtoffer milieu-activisten leiden. ceesv Tja, daar stond burgemeester Cees Goekoop dan, gisteroch tend. Met twee lekke banden. Lekgestoken, zo bleek later, door milieu-activisten van een organisatie die zich het 'Earth Liberation Front' (ELF) noemt en die meer acties heeft aange kondigd. De burgervader had zijn Ren ault 21 Nevada geparkeerd aan de Langebrug in Leiden. En dié straat én de Van Zonneveld - straat waren toevallig net doel wit van de actievoerders. Niet alleen Goekoop, maar ook ne gentien andere automobilisten werden het slachtoffer. Soms werden niet alleen de banden vernield, maar oók de deurslo ten met hars dichtgestopt. Zelfs de auto's op de invalideparkeer plaatsen zijn niet ontzien. In Voorschoten werden bij garage Kamsteeg de banden van 69 au to's lekgestoken. Schade voor Kamsteeg: 100.000 gulden. „Een laffe actie", vindt Goe- Veel bewoners van de Langebrug moesten gisterochtend hun banden vervangen. Zelfs auto's op invalideparkeerplaatsen waren door de actie voerders niet ontzien. foto loek zuyderduin koop. „Het flauwe is, dat ze eigen ongemak, vind ik het laf meteen twee banden hebben dat ze willekeurige burgers pak- lekgestoken. Dus je bent niet ken. Dat lijkt me zeer contra eens in staat om zelf een wiel te produktief voor wat men na- verwisselen. je moet de garage streeft. Dit is gewoon terreur en bellen. Maar afgezien van het dat kun je nooit goedkeuren. \Nog geen abonnee? ABONNEE -SERVICE HET WOORD IS AAN Tom Phillips Een kunstenaar is een kind dat zijn speelgoed niet hoeft op te ruir VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur Feiten en meningen - Gesprek van de dag Info 17,19,20.21 RTV Show Sport Stand van zaken HET WEER Koud Vannacht plaatselijk mist en een minimumtemperatuur van 4 gra den Overdag bewolkt en droog. Middagtemperatuur7 graden. Noordoostenwind, matig. Talloze journalisten hebben het geprobeerd, maar het lukte bij na niemand: een interview re gelen met Steven Spielberg, de regisseur van Jurassic Park. Twee amateur-radiomakers uit Zoeterwoude, Rinaldo Wolvers en Arjen Stikvoort, lukte dat gis teravond wel, nota bene de dag nadat het huis van Spielberg in Malibu compleet was afge brand. De filmmaker belde op verzoek van de jongens vanuit Los Angeles naar het studiootje van Omroep Rijnland aan de Oude Rijn in Leiden. Voor het programma Radio Zoeterwoude Lokaal. Vijf minuten lang stond hij de presentatoren te woord. „We wilden aandacht besteden aan de rage rond Jurassic Park", al dus Stikvoort (22), die overdag een media-opleiding volgt. „Dus zei ik een paar weken ge leden voor de gein dat ik wel wilde proberen Spielberg te strikken voor ons programma. In een opwelling." Medeprogrammaker Rinaldo Wolvers (23), tuinder in het da gelijks leven, nam vervolgens het initiatief. Hij slaagde er af gelopen woensdag in de mana ger van Spielberg te bereiken. „In drie kwartier tijd", volgens de trotse presentator. De mana ger zegde toe dat de regisseur donderdagavond zou bellen, om half acht onze tijd. En hij belde. Zij het een kwar tiertje te laat. „Eerlijk gezegd had ik er op dat moment niet meer op gerekend", meldde een opgeluchte Stikvoort." Pech hadden de twee echter ook. Hun eigen opnamebandje bleek slechts lang genoeg om de paar openingszinnen op te ne men. De rest van het interview vervloog in de ether. „Hopelijk heeft iemand anders het opge nomen", verzuchtte Wolvers. Dat bleek het geval. Pagina 23: 'Good afternoon, mister Spielberg' velsen frans v Hoogovens IJmuiden is weer uit de rode cijfers. Het staalbedrijf zal dit tweede halfjaar weer winst boeken, terwijl over de eerste zes maanden nog een verlies van 70 miljoen werd ge leden. De verliezen op de alu- miniumtak van het concern doen dat voordeel echter weer teniet. Om het eigen vermogen op te krikken wil Hoogovens voor 300 miljoen gulden nieuwe aandelen uitgeven. De emissie van aandelen komt niet als een verrassing. Op de Amsterdamse beurs wordt al weken hierop gespeculeerd. Gisteravond tijdens een persbij eenkomst in Beeckestijn kon digde bestuursvoorzitter Van Veen de uitgifte aan. maar wei gerde met details te komen. Dat het IJmuidense staalbe drijf uit de verliezen is, komt vooral door gigantische bezui nigingen in IJmuiden, veel or ders voor halffabrikaten en de gestegen opbrengstprijzen. Nu die organisatie meer acties heeft aangekondigd, zal de poli tie daarop alert zijn. Maar ja, het blijft moeilijk om die men sen te pakken: in het duister van de nacht komt de dief." Het Earth Liberation Front wil tussen 30 oktober en 5 novem ber 'milieuvernietigende objec ten, personen, instanties en be drijven' gaan aanpakken. Zo staat het tenminste in een ver klaring die onder een van de auto's is achtergelaten. En dat in heel West-Europa. Op veel sympathie van de be volking moeten de actievoer ders niet rekenen. „Ben jij soms ook zo n milieu-activist? Heb jij hier die banden lek gestoken?, roept een wat oudere vrouw agressief naar een voorbijgan ger in de Van Zonneveldstraat. „Dan moet je eens bij ons in het Noorderkwartier komen. Daar slaan ze je meteen de hersens Itidschlfll Dagblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ia, dat Is goed nieuws i Dus neem ik nu een abonnement, i Voorletters:— Adres: Tel: (I.v.m. controle bezorging) Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch U 28.75) Per kwartaal via acceptgiro 82,85) automatisch 82,85) Nr. bank/giro:. Pagina 17: 'De den te huilen bij hun autootje' Of bel 071-128030 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1