IS 'Inspraak strandde op intimidatie' ■2 Met ingehouden adem op zoek naar bollengif Ui Hoger beroep pakt verkeerd uit voor Noordwijkerhouter De Sleutels schrapt bezuiniging onderhoud Zondagskappers knippen voor aidspatiënten VRIJDAG 5 NOVEMBER 1993 Overleg Valerius straat verontrust Van Rij Milieupolitie ziet resultaat van controle-acties Bewoners van Leiden Zuidwest hebben voldoende kans gehad om invloed uit te oefenen op het plan voor wo ningbouw aan de Vijf Meilaan. Maar door intimidatie van buurtbewoners is die inspraak niet van de grond ge komen. Dat hield wethouder T. van Rij (PvdA) gister avond de commissie volkshuisvesting en ruimtelijke or dening voor. .Bewoners hebben elkaar bedreigd en on der druk gezet. De grens van het aanvaardbare is ver overschreden." Van Rij verweerde zich met die woorden tegen een felle aanval D66'er W. Egels, die de ge meente ervan betichtte in spraak onmogelijk te hebben gemaakt door de omwonenden de Vijf Meilaan te 'overval len' met een 'panklaar bouw plan'. De gemeente heeft zich arrogant gedragen, zei Egels. Het was: u mag blaffen, maar de karavaan trekt verder." Egels betoogde bovendien, dat Van Rij de tegenstanders van wo ningbouw had 'gechanteerd', door erop te wijzen dat Leiden miljoen gulden subsidie mislopen als er niet voor het eind van dit jaar een plan naar het ministerie van VROM was gestuurd. De gemeenteraad stelde in 1989 al vast, dat er aan de Vijf Meilaan rond de honderd wo ningen moesten komen. Jaren lang werd daar niets meer van omen, totdat dit jaar een plan werd ontwikkeld om 60 koopwoningen en 60 huurwo ningen voor senioren te bou- aan de laan. Veel buurtbe- weten. Van Rij: ,,Het discussie punt voor veel bewoners was: t daar wel gebouwd wor den. Maar dat stadium waren we al gepasseerd." Vier avon den praten leidde niet tot toenadering tussen gemeente en bewoners. Openheid Volgens Egels heeft de gemeen te de bewoners zelf in de gordij nen gejaagd. Van Rij ontkende dat. „We hebben alle openheid betracht en er was voldoende ruimte voor overleg." Maar een groot deel van de buurt wilde geen overleg. W. Leupe van de Valeriusstraat verzamelde een lange lijst handtekeningen te gen de bouw. „Maar wij zijn niet serieus genomen", zei Leu pe. Buurtbewoners die in het bouwteam zitting wilden ne men, waren volgens Van Rij ge dreigd met advocaten en juridi sche procedures. ,,Aan de ma nier waarop mensen in de buurt daar met elkaar omgaan heb ik een nare smaak overgehouden. Het overleg met de Valerius straat heeft mij somber ge maakt." Resultaat van het conflict tus sen gemeente en bewoners was, dat de ledenvergadering van woningbouwvereniging De Sleutels aan verdere ontwikke ling van de plannen een halt toeriep. De gemeente moest eerst maar eens duidelijkheid verschaffen over de gang van zaken. Vandaar dat Van Rij de mening van de raadsleden wil de peilen en hen gisteravond informeerde over de gang van zaken. Als De Sleutels definitief be sluit het bouwplan niet door te zetten zal het, hoopt Van Rij, door een andere corporatie worden voortgezet. Zo niet, dan heeft dat grote consequenties, zei de wethouder. ,,Er bestaat een grote kans dat sociale wo ningbouw dan onmogelijk wordt. Als dit plan strandt dan geven wij de rijksbijdrage terug. Dan worden het waarschijnlijk allemaal koopwoningen. En die zijn minder interessant voor se nioren, want die hebben over het algemeen geen zin om nog in een huis i De milieu-politie heeft tot nu toe 75 bollenkwekers een pro ces-verbaal gegeven, omdat zij in het bezit waren van verboden bestrijdingsmiddelen. Zij heeft een lijst met 1100 bollenbedrij- ven, die de komende tijd op een bezoek van de milieu-politie kunnen rekenen. Inmiddels heeft zij er daarvan 250 afge werkt. Bijna een derde van hen kreeg eens proces-verbaal. „Dat is veel", zeggen Arie Slijkhuis en Bert de Feij, milieu adviseurs van de politiedisctric- ten Bollenstreek-Zuid en - Noord. „Maar we merken nu al, terwijl we nog maar twee maan den met de controles bezig zijn, dat het terugloopt. Het gaat echt als een lopend vuurtje door de streek: 'Joh, breng je bestrij- dingsmiddelenvoorraad op or de, want de politie is in aan tocht'. Prima toch. Dat is nou precies het effect dat we be ogen." De speurtocht naar niet (meer) toegestane bestrijdings middelen is in september ge start. Voor de controles zelf zijn zo'n vijftien agenten van de sur veillancedienst beschikbaar. Zij hebben een korte opleiding achter de rug, zijn een paar keer met de Algemene Inspectie Dienst (AID) op pad geweest om ervaring op te doen en voe ren nu de bedrijfscontroles zelf standig uit. Per dag worden zo'n zes be drijven in de Bollenstreek ge controleerd. Gekeken wordt of de bestrijdingsmiddelen veilig zijn opgeborgen - in een afge sloten, droge en geventileerde kast - en of de middelen nog wel zijn toegestaan. Als verbo den middelen worden aange troffen, volgt onherroepelijk een r bij e te bedrijven t zulke mid- de jonge proces verbaal. En de boete liegt er niet om: 750 gulden voor een Nederlands middel en het dub bele voor een bestrijdingsmid del dat uit het buitenland af komstig is. Daar bovenop komt nog eens 50 gulden voor elk soort verboden middel dat wordt aangetroffen. „Een forse boete", vinden ook De Feij en Slijkhuis. „We kun nen ons daarom best voorstel len dat er soms emotioneel op wordt gereageerd. Maar wij zeg gen altijd: U had het kunnen weten. Het blijkt trouwens ook elke keer weer: ze wisten het wel, maar dachten dat het zo'n vaart niet zou lopen." Slaagde een kweker met een 'vlotte babbel' er vroeger nog wel eens in zich onder een be keuring uit te praten, daar is met de huidige projectmatige >ak van de politie geen kans r op. Slijkhuis: „We trekken lijn. Wie het niet eens is een boete, adviseren we al tijd de zaak bij de rechter te la ten voorkomen. Maar het stadi um van waarschuwen alleen, is voorbij." Steevast luidt het commen taar van de kwekers bij wie ver boden middelen wordt aange troffen: 'Dat spul heb ik wel in huis, maar ik gebruik het al ja ren niet meer'. Of: 'Joh, staat dat er nog? Ik wist niet eens meer dat ik het had'. Slijkhuis: „Daarmee komt men dus niet onder een boete uit. Het aanwe zig hebben van een verboden middel is strafbaar, zo simpel is dat." Volgens de twee milieu-advi seurs van de politie is er toch ook veel begrip voor de actie. „Ongenuanceerd anti-milieuge- drag tref je nog m keling aan. De me gaan zorgvuldig r delen om. Met n kwekers, zo valt op, houden de milieubelangen tijdens hun werk goed in het achterhoofd." Schrikken Maar dat de politie het ook wel anders meemaakt, bewijzen de 75 processen-verbaal die inmid dels zijn uitgeschreven. Slijk huis: „Soms schrik je van de nochalance van sommige men sen. Dan trek je zo'n kast open en komt er één grote wolk van verschillende poedertjes naar buiten zetten. Het is voorgeko men dat ik alleen met ingehou den adem zo'n kast durfde te doorzoeken. Liep ik elke keer even naar buiten om adem te happen." Bij de tot nu toe bezochte 250 bedrijven nam de politie in to taal 350 kilo verboden bestrijdi- gingsmiddelen in beslag. Het record vestigde een kweker waar 68 kilo werd aangetroffen. „Een optelsom van jarenlange nonchalance", aldus De Feij. HAAG/NOORDWIJ KERHOUT Hij wilde een lagere straf - een geldboete in plaats van de op gelegde twaalf maanden rijont zegging - en ging daarom in ho ger beroep. Maar die manoeu vre pakte voor een 46-jarige Noordwijkerhouter falikant ver keerd uit. Het Hof bepaalde na melijk dat de man juist een zwaardere straf verdiende dan die hem door de rechtbank was opgelegd. In plaats van 240 uur dienstverlening en een jaar het rijbewijs inleveren, luidde het vonnis nu: zes maanden gevan genis waarvan de helft voor waardelijk en twee jaar rijont- De Noordwijkerhouter ver oorzaakte op 4 juli van het vorig jaar een zeer ernstig ongeval op de Northgodreef in Noordwijk. Hij schepte met zijn auto, waar mee hij minimaal 87 reed in plaats van de toegestane 50 ki lometer per uur, een 54-jarige Noordwijker en diens 5-jarige kleinzoon. Beiden raakten zeer ernstig gewond. Het jongetje liep zwaar hersenletsel op als gevolg waarvan hij de rest van zijn leven zwaar lichamelijk en geestelijk gehandicapt zal zijn. De grootvader verloor door het ongeluk een been. Volgens de advocaat van de Noordwijkerhouter werd ten volle aanvaard dat de Noordwij kerhouter schuldig is aan het ongeluk en werd ook de opge legde werkstraf van 240 uur niet bestreden. Het hoger beroep was ingesteld uitsluitend tegen de rijontzegging. Die zou name lijk vooral nadelige gevolgen hebben voor het bedrijf van de Noordwijkerhouter, waarvan acht personeelsleden afhanke lijk zijn. Woningbouwvereniging De Sleutels hoeft het komende jaar niet te bezuinigen op het onderhoud van haar wonin gen. Door de gunstige rente en een onverwacht hogere huuropbrengst zit de corpo ratie iets ruimer bij kas. De afgelopen twee jaar moest de Sleutels noodge dwongen tien procent bezui nigen op onderhoud, dat wordt uitbesteed aan derden. Het gaat om een jaarlijks be drag van 300.000 a 400.000 gulden. Directeur A.P. Lepe laar: „We hebben twee jaar lang beneden het instand houdingsniveau gewerkt. Op die manier zet je een proces van verkrotting in, want daar komt het gewoon keihard op De financiële meevaller is onder meer het gevolg van een te laag geschatte huurstij- ging. In de meerjarenbegro ting is rekening gehouden met een gemiddelde huurstij- ging van drie procent, de wer kelijke huurstijging is echter hoger uitgevallen. Voorts is de lage rente gunstig voor de in komsten van de woning bouwvereniging. Wat er met het vrijgekomen geld gaat gebeuren, weet Le pelaar nog niet. „Ik wil geen complexen aanwijzen. Het onderhoudsniveau is over het algemeen te matig. Door de bezuinigingen van de laatste twee jaar zijn de werkzaam heden vooruit geschoven." VRIJE TIJD Het werd wel weer tijd voor een reünie, na 13 jaar. Het voormalige C&A-personeel komt op zaterdag 13 november bijeen in Voorschoten om herinneringen op te halen. Aan juffrouw Bus en Paul van Vliet bijvoorbeeld. „We zeiden altijd: we werken bij Char- lotte Antoinette. Dat vonden we chi- Val que staanWil Wy- nia organiseert sa men met Anneke van der Pluijm de reünie van C &A-personeelsleden. Voor het personeel uit de jaren vijftig en zestig aan de Botermarkt wordt er onder meer een kenmerken de 'bledder' (bedrijfstaal voor moorkop) geserveerd. Dertien jaar geleden organiseer den anderen al eens een reünie. „Nu zitten we met 150 aanmel dingen al vol, de oudsten heb ben we niet aangeschreven. We verwachten mensen van tussen de veertig en tachtig jaar", ver telt Wil Wynia. De Dwarskoornbeurssteeg, r de zogenaamde ingang' van het personeel was, siert de uitnodiging. Mensen die op de reünie komen en ge noemd moeten worden? „Juf frouw Bus, Liesje Lindehof, de manager meneerVan Willigen." C&A, het van oorsprong katho lieke bedrijf van de gebroeders Clemens en August Brennink- meijer, vestigde zich al ver voor de oorlog in Leiden. Op de reü nie komt ook nazaat Walter Brenninkmeijer. Wil Wynia was een van de eer ste protestante werknemers, in 1959 in dienst gekomen als leer ling-verkoopster. Ze werkte er tot 1970. „Bij C&A heb ik preci sie geleerd. Eigenlijk wilde ik kapster worden, maar dat hield dagen vol. Bij C &A werkte ik tot mijn zo ging dat vroeger en dan kreeg je een cadeautje van de klanten." Anneke van der Pluijm begon een jaar later dan Wil Wynia als verkoopster en bleef er tot 1964. Wil Wynia had een aanvangssa laris van 75 gulden in de maand, de oudere Anneke kreeg 200 gulden. Van de aan stellingsarts moest Wynia steunzolen in haar platte schoe nen dragen. Dat hield ze precies anderhalve dag vol. Wil Wynia droeg een grijze plooirok, een zwarte jumper met een kraag met twee knoopjes. „In die ja ren gold er ook een provisiere geling. Wie meer verkocht kreeg meer loon. Maar als je leerling was werd er wel door personeel hoger in rang een klant van je afgetroggeld. Die provisierege ling werd al gauw afgeschaft." Er bestonden 'ouderwetse' re gels ('Je mocht de inkoper als leerling-verkoopster niet aan spreken'), maar in die jaren was er in het Leidse bedrijf toch sprake van grote saamhorig heid. „Wie niet in het team past keek vanzelf uit naar een andere baan", zegt Wil Wynia. Het per soneel bewaart goede herinne ringen aan de vele modeshows. Anneke toont een foto, waarop ze een 'bruidje' is. De beveiliging van de kleding was nog niet zo scherp als te genwoordig, maar de kans op diefstal was er niet minder om. „Als we een dief in de gaten kre gen, riepen we naar elkaar een code-zin: „Jongens heb je dat blauwe model nog?", vertellen Postzegels in de kantine van het Dr. W.A. Visser 't Hooft-lyceum (Kager- straat 1) wordt morgen een postzegelbeurs gehouden, van 10.00 tot 16.30 uur. Inlichtin gen: tel. 762265. Grote kappersshow Kapperszaak 'Hairs and Graces' showt morgen aan de Boter markt 5 in Leiden de nieuwste haarmode. De etalage van de zaak wordt omgetoverd tot een podium waar modellen onder andere Parijse coiffures aan be zoekers tonen. De show begint rond 11.00 uur en zal tegen 18.00 uur afgelopen zijn. Squashcursus De sector Sport en Recreatie or ganiseert in samenwerking met de 'Leidse Squash en Racket club' een cursus squashen voor beginners. Deze cursus duurt vier weken. De lessen worden gegeven op zaterdag van 13.30- 14.30 of van 14.30-15.30 uur. De eerste les is morgen in de 'Drie Octoberhal', Smaragdlaan 99 te Leiden. Kosten: 60 gulden voor vier lessen, waarbij het gebruik van racket en ballen is inbegre pen. Voor opgave en informatie, maandag tot en met vrijdag van 9.00-10.00 uur, tel. 071-315601 (Aad van der Luit). Symposium Het Leidse klassiek dispuut M.F. organiseert morgen ter gelegen heid van het 16e lustrum een symposium 'Miro Fervore' met vijf lezingen over de beoefening van de Klassieke Wetenschap pen in de 17e en 18e eeuw. Sprekers zijn prof. M. Fresco, dr. R. de Kind, dr. L. Janssen, prof. A. Leeman en prof. H. Sancisi- Weerdenburg. Het symposium wordt gehouden van 10.00 tot 17.00 uur in het Groot Auditori um aan het Rapenbrug 73. Rommelmarkt Wijkvereniging 'Aktief houdt morgen van 10.00 tot 16.00 uur een grote rommelmarkt in haar wijkgebouw aan de Berlage- straat 2. dag, maar dat hebben we er graag voor over." Lang niet alle kappers en kap sters zijn bereid hun vrije zon dag op te offeren, maar de res pons valt de organisatoren al leszins mee. Naast 'So what' werken ook Yasmin aan de Hooigracht, Talkin Heads aan de Hogewoerd, Sonny's Hair aan de Herenstraat, Hairs and graces aan de Botermarkt en 'Van zeven tot zeven' aan de Stationsweg mee. Overigens moet de gemeente nog wel toestemming geven voor het knippen op zondag. De actie valt niet onder de regeling voor koopzondagen, dus de ambtenaren reageren nog wat terughoudend. „We bellen ze elke dag op, tot we onze zin krijgen. Het is een goed doel, dus ik kan me niet voorstellen dat de gemeente het gaat ver bieden", zegt Ylonka van Kessel. Leidse kappers gaan zich inzet ten voor aidspatiënten. Op zon dag 28 november zijn ze van 12- 18 uur geopend en de op brengst van het knippen, sche ren, wassen en föhnen komt ge heel ten goede aan het aids- fonds. „En dat kan aardig wat opbrengen. Wij staan hier bi voorbeeld met vier mensen te knippen", vertelt Ylonka van Kessel, die samen met Nellie Brandts kapperszaak 'So what' aan de Doezastraat bestiert. „We hebben gereageerd op een oproep in het kappersblad, naar aanleiding van Wereld-Aidsdag op 1 december. Een Amster damse kapper heeft vorig jaar al een dergelijke actie gevoerd. En wij vonden het een goed idee om op deze manier iets te doen voor de mensen die aan aids lij den. Het kost ons wel een vrije Anneke en Wil. „Ik herinner me een jongen die had gestolen, maar later de kleding kwam 'ruilen' en geld wilde. Hij werd herkend en na een achtervol ging hebben we hem bij het Ra penburg overmeesterd. Mijn rok gescheurd, mijn hakken ge broken. Je had het meestal in de gaten. Een klant die iets van plan is, neemt spanning mee", vertelt Wil Wynia. Maar daarnaast waren er dier bare momenten. „Ik heb Paul van Vliet om zijn nek gehan gen", lacht Wynia, „ik moest zijn boordmaat opnemen, toen hij een overhemd kwam ko pen". Anneke van der Pluijm kreeg zijn echtgenote Liselore Gerritsen eens als klant voor een badpak. Het huidige C&A trekt Wynia niet meer zo. Ze werkt bij een kledingzaak in een andere wijk van Leiden „Ik ben er een keer binnen geweest, maar het zegt me niet meer zoveel, je kent niemand meer, hè." De reünie trekt des te meer. „Bij sommi gen zal het toch zijn, alsof je ze gisteren voor het laatste hebt gezien. Terwijl dat in werkelijk misschien wel twintig jaar gele den is. Maar ja, ik ging nooit met een naar gevoel naar mijn werk. Ik zou die tijd zo over wil len doen." (Emiel Fangmann). Flippertoernooi De populariteit van de flipper- bak neemt steeds verder toe. Het komende weekeinde wordt er alweer een flippertoernooi georganiseerd, om de zoge naamde Leidse Silverball Cup. Plaats van handeling is party centrum De Zijl aan de Parama- ribostraat 66. Iedereen kan deelnemen en het is ook moge lijk om te flipperen zonder aan het toernooi deel te nemen. Voor de deelnemers aan het toernooi zijn tien flipperbakken door Link Speelautomaten be schikbaar gesteld, voor de re creanten staan er zes. Op zater dag wordt vanaf tien uur ge speeld voor de hoogste score. De beste zestig spelers staan op zondag vanaf twaalf uur in de finale. Ook op zondagmorgen, van tien tot twaalf uur kunnen flipperaars nog proberen zich via een hoge score te plaatsen. Deelname aan het toernooi kost 20 gulden per persoon. Daar voor kan dan in principe onbe perkt gratis worden geflipperd. Inschrijving: tel. 071-221482. Naast de wisselbeker kunnen de beste flipperaars ook fiipperrui- ten winnen. Het toernooi wordt omlijst met veel muziek; in de avonduren treden artiesten op. Straf voor uitlenen bromfiets DEN HAAG/NOORDWUK Een 21-jarige Voorschotense is gisteren veroordeeld tot een half jaar voorwaardelijk. Zij kreeg de straf voor mede plichtigheid aan een overval op een geldloper van de Noordwijk.se Drankenhandel Toonen, op 15 januari van dit jaar. De vrouw leende aan de overvaller haar brommer uit, terwijl ze wist waarvoor deze gebruikt zou worden. Tegen de Voorschotense werd twee weken geleden een jaar cel, waarvan de helft voor waardelijk, geëist. Maar van wege haar blanco strafblad mocht van officier van justitie F. Slits het onvoorwaardelijke deel van de straf worden om gezet in 240 uur onbetaalde dienstverlening. Een aantal personeelsleden van C&A tijdens een personeelsfeest begin jaren zestig, FOTO

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19