Bonders waarschuwen synode Kerk Samenleving Kerk in Sleen helpt noodlijdende boeren Open dag Leidse Petruskerk VRIJDAG 5 NOVEMBER 1993 BUITENLAND KORT Lutheranen Dr. Gunnar Staalsett, secreta ris van de Lutherse Wereldfe deratie, wordt rector van het seminarie voor praktische theologie in Oslo. Dit heeft de LWF gisteren bekend ge maakt. De 58-jarige Noor, die sinds 1985 deze functie bekleedt, zou aanvankelijk tot 1997 in dienst van de LWF blijven. Dit voorjaar maakte hij bekend dat hij 'om persoonlijke redenen' eind volgend jaar de LWF verlaat. Zijn opvolger wordt in juni gekozen. Vorig jaar maakte Staalsett een goede kans om opvolger van Kmilio Castro als secretaris-generaal van de Wereldraad van Ker- kén te worden. Ook al om persoonlijke redenen zag hij toen af van zijn kandidatuur. Dissident De vroegere dissident Gleb Jakoenin, priester van de Russisch-Orthodoxe Kerk, is uit het ambt gezet omdat hij weigerde zich uit de politiek te trekken. Hij had zich her kiesbaar gesteld voor het Russisch parlement voor de verkiezingen op 12 decem ber. lakoenin was parle mentslid voor de radikale partij Democratisch Rusland, die is opgegaan in het blok Ruslands Keuze, dat Jeltsin steunt. De Heilige Synode heeft hem zijn priesterlijke bevoegdheden ontnomen omdat hij 'welbewust onge hoorzaam' aan patriarch Aleksej II was, aldus een ver klaring van de Kerk. Conflict Ongeveer twintig medewer kers van het progressief-ka tholieke Franse weekblad Té- moignage Chrétien houden sinds dinsdag het redactielo kaal van het blad in Parijs bezet. De redacteuren, die al vijf weken staken, eisen dat de directie instemt met on derhandelingen onder lei ding van een bemiddelaar. Bovendien moeten zij hun standpunt in het blad uiteen kunnen zetten. Zonder over leg met de redacteuren en adminstratieve medewerkers voerde directeur Georges Montaron enkele maanden geleden een reorganisatie door die de Témoignage uit de rode cijfers moet halen. Hoofdredacteur Roger Tre- feu, die 28 jaar bij het blad werkte, moest tot groot on genoegen van de redactie het veld ruimen en werd vervan gen door een man zonder enige journalistieke ervaring. De Témoignage Chrétien werd in 1941 opgericht door katholieken die actief waren in hel verzet tegen de Duit sers. Tiet blad heeft een opla ge van 40.000 exemplaren. Seksueel geweld De kerken zijn volgens het hoofd van het vrouwenpro gramma van de Wereldraad van Kerken medeschuldig aan seksueel geweld tegen vrouwen. Zij hebben volgens Aruna Gnanadason te lang gezwegen over het lijden van vrouwen of het zelfs theolo gisch gerechtvaardigd. De kerk riep wel de slachtoffers tot vergeving op, maar be moeide zich niet met de da ders, aldus de uit India af komstige Gnanadason. Aan de hand van talrijke getuige nissen toont Gnanadason aan dat de kerk slachtoffers van seksueel geweld nauwe lijks of helemaal niet heeft geholpen. Vrouwen uit vpel landen zeggen dat priesters hen onder druk hebben ge zet hun man niet te verlaten, hoewel zij verschrikkelijk door hem werden mishan deld. Het ideaal van het ge zin en de eenheid van het huwelijk had vaak hogere prioriteit dan het lijden van vrouwen. De Gereformeerde Bond heeft aan de vooravond van de najaarsvergadering de hervormde synode een schot voor de boeg gegeven. Het hoofdbestuur spreekt in een ver klaring, die deze week in De Waarheidsvriend is opgeno men, van een 'uiterst cruciaal moment in de geschiede nis van onze Kerk'. menop Weg-proces werd uitge sloten. „Beraad over de kerkor de kan kennelijk nog alleen plaatsvinden in het kader van de fusie'-gedachte." Van der Graaf noemt in een toelichting de verklaring een Er is volgens het hoofdbestuur sprake van een nieuwe situatie, nu vorige maand op de triosy node verdere bezinning over fe deratieve voortgang van het Sa- 'dreiging voor de synode uit'. Deze moet binnenkort de be sluiten van de triosynode over de ontwerp-kerkorde van de Sa men-op-Weg-kerk ratificeren. Wanneer de hervormde syno.- de zich conformeert aan de be sluiten van de triosynode, zal er volgens het hoofdbestuur het één en ander moeten gebeuren voor de (wijk) gemeen ten die hervormd willen en ook mogen blijven. Dit is volgens het hoofdbestuur des te meer noodzakelijk omdat zulke ge- onder de druk komen te staan van de bovenplaatselij ke 'verenigde' vergaderingen (classes) en verbanden. Van der Graaf, die hierover wel ideeën heeft maar het onwijs acht deze nu al prijs te geven, spreekt van een 'bovenplaatselijke hervorm de accolade'. „Wij wachten eerst de triosy node (12 en 13 november) af. waarvan wij niet veel verwach ten, en dan van de hervormde synode (18 tot 20 november). Noodlijdende boeren onder de lidmaten van de Nederlandse hervormde kerk van Sleen (Drente), kunnen aankloppen bij de diakonie van de kerk om hulp. Predikant Kolkman heeft tijdens de traditionele dank dienst voor gewas en arbeid nadrukkelijk op die mogelijkheid gewezen. Structurele hulp bieden zit er volgens de dominee niet in. Het gaat om een eenmalige ondersteu ning aan boerengezinnen die bijvoorbeeld door misoogst als gevolg van de miserabele weersomstandigheden van de laatste weken in acute geldnood verkeren. „Het gaat ons er om de boeren de winter door te helpen." Volgens dominee Kolkman heeft de diakonie van de kerk vanouds de taak arm lastigen te helpen. Door de opkomst van de sociale voorzieningen, waardoor de over heid deze taak van de kerk heeft overgeno men, leggen kerkelijke diakonieën zich de laatste decennia vooral toe op doelen in de Derde Wereld. Kolkman zegt geen idee te hebben hoeveel boeren in Sleen een beroep op de diakonie zullen doen. „Ik besef dat men een zekere trots zal moeten overwin nen." Om de drempel naar de diakonie zo laag mogelijk te houden, is de Agrarische Bijstands Commissie (ABC) in het leven ge roepen. bij wie de boeren kunnen aanklop pen. De aanvragen worden strikt vertrou welijk behandeld. leiden Een vijftien meter lange slinger van Foucault illustreert op zaterdag 13 november het thema van de open dag in de Leidse Petruskerk: 'De Petrus bij de tijd'. De vele werkgroepen van de parochie presenteren zich op deze dag aan het publiek. De kerk is open van 11.00 tot 16.00 uur. Op het programma staan onder meer optredens van koren, muziek van orgel en fluit, filmvoorstellingen en forumdiscussies. De kinderen kunnen kaarsen versieren en raadsels oplossen. De Petruskerk staat aan de Lammenschansweg. foto loek zuijderduin Bijbelgenootschap trekt verzoek om ontheffing prijsafspraken in Het Nederlands Bijbelgenoot schap (NBG) heeft het verzoek om ontheffing van prijsafspra ken ingetrokken. Het is redelij kerwijs niet te verwachten dat voor het NBG een uitzondering wordt gemaakt, zegt waarne mend algemeen secretaris ds. W. van Galen. Bovendien is het NBG in gesprek met de uitge vers Jongbloed in Leeuwarden én Boekencentrum in Zoeter- meer over een nieuwe relatie die niet strijdig is met de wet. Het NBG heeft in 1955 met beide bedrijven afgesproken dat zij gerechtigd zijn de bijbelver taling van 1951 te gebruiken te gen betaling van royalties voor het auteursrecht. T bepaald dat de verkoopprijs deze uitgaven minimaal 13,3 procent hoger zou moeten lig-' gen dan de prijs van de verge lijkbare uitgaven van het NBG. Het bijbelgenootschap beschikt niet over directe contacten met de boekhandel. Via de afspra ken met de uitgevers wilde het NBG de distributie van de bij bels in de gewone boekhandel veiligstellen. De wet economische mede dinging verbiedt sinds 1 juli alle vormen van prijsafspraken. Het verbod van de prijsafspraken zal volgens Van Galen niet tot duurdere bijbels leiden. Het bij belgenootschap blijft als 'ideële instelling' ernaar streven dat de bijbel 'tegen een redelijke prijs' iedere Nederlander toe gankelijk is. 'Gehoorzaamheid aan God onmogelijk door nieuwe Wet' „De Algemene wet gelijke be handeling (AWGB) maakt het onmogelijk om in eigen kring naar Gods geboden te leven." Tot deze conclusie kwam drs. C.S.L. Janse gisteren tijdens een bijeenkomst van het Be raad Geestelijke Vrijheid. In dit beraad is een aantal behou dende maatschappelijke en kerkelijke organisaties verte genwoordigd, zoals de drie kleine christelijke politieke partijen, de Evangelische Alli antie en het Gereformeerd Maatschappelijk Verbond. lanse, hoofdredacteur van het Reformatorisch Dagblad, benadrukte dat christelijke scholen en instellingen in hun identiteit bedreigd worden omdat de AWGB verbiedt dat zij homoseksuele leerkrachten weigeren. „De wetgever schuift Gods geboden als ver ouderd en discriminerend ter zijde", aldus de hoofdredac teur. Janse waarschuwde ervoor dat de discussie over de AWGB niet mag leiden tot stigmatise ring van homoseksuelen. Een homoseksuele leraar is volgens hem niet het ergste wat een christelijke school kan overko men. „Andere zonden zijn even ernstig." Daarna zal de Gereformeerde Bond zich in de breedte - dus met GZB, IZB en andere her- vormd-gereformeerde instan ties - beraden over de conse quenties van de synodebeslui ten." Het is volgens Van der Graaf duidelijk dat 'als je de classes verenigt, je de kerken verenigt'. Het hoofdbestuur zal na de synode de Bondsgemeen- ten in een handreiking voorlich ten over de ontwerp-kerkorde en over de voortgang van het SoW-proces. Voorzitter Bond Zonder Naam overleden i de Bond Zon der Naam, pater F. Heckman, is op 66-jarige leeftijd in een zie kenhuis in Nijmegen overleden. Dat heeft de Orde der Montfor- tanen meegedeeld. Heckman, die afkomstig was uit Kerkrade, werd in 1955 priester gewijd. Hij werd in 1964 benoemd tot directeur van de Montfortaanse Werken: de be devaarten die zijn orde organi seert en het tijdschrift 'In Slagorde', dat onder zijn be wind de naam Orante kreeg. In 1968 werd Heckman benoemd tot cursusleider op de volksho geschool Ons Erf in Berg en Dal, waar hij vooral actief was in het vormingswerk voor boeren en tuinders. In 1988 werd Heck man voorzitter van de Bond Zonder Naam. De Bond Zonder Naam werd in 1938 gesticht door pater Henri de Greeve, die sinds 1936 een wekelijkse rubriek op de KRO-radio had. De Bond kreeg vooral bekendheid door zijn spreuken, waaronder 'Verbeter de wereld, begin bij jezelf. 'Pastores te mild voor daders incest' Priesters en predikanten laten in hun werk de daders van in cest veel te gemakkelijk vrijuit gaan. Zij hebben evenals andere hulpverleners nogal eens de neiging de 'klassieke registers van schuld en vergeving' open te trekken of de mishandelde vrouw een ander godsbeeld aan te reiken zonder goed naar haar verhaal te luisteren. Deze klacht uitte de theologe drs. 1. van Keulen gisteren bij de viering van het tweede lustrum van de werkgroep pastoraat en psycho-sociale vragen van de RIAGG en het maatschappelijk activeringswerk in de provincie Utrecht. De Raad van Kerken en de rooms-katholieke bisschoppen hebben de pastores enkele jaren geleden opgeroepen bijzonder attent te zijn op slachtoffers van incest. Slachtoffers voelen zich alleen al schuldig omdat zij zich tegen de dader hebben verzet of de incest geheim hebben ge houden, maar in een religieuze context wordt deze schuld nog verergerd. BEROEPINGSWERK brandaburen-Terzool: T.J. Veenst kandidaat te Vries. Bedankt: voor Oldebroek: P.van der Kraan te Bleskensgraaf; voor Hen- drik-ldo-Ambacht S. van den Oever te Yerseke. CHR.GEREF. KERKEN Bedankt: voor Meerkerk: A. van de Weerd te Dordrecht-Centrum. HET WEER HANS VAN ES Overgangsdag In een zeeklimaat, zoals we dat hier kennen, zorgen westenwinden ervoor, dat de jaarlijkse gang van de temperatuur betrekkelijk gering blijft. De luchtaanvoer komt meestal vanaf de Atlantische Oce aan, die een vrij constante zeewa tertemperatuur heeft. De nabijheid van dit enorme wateroppervlak werkt voor ons klimaat als een be trouwbare thermostaat, die er voor zorgt dat extreme kou en hitte bin nen de perken wordt gehouden. De gemiddelde dagtemperatuur in De Bilt loopt uiteen van rond 1 graad in midden februari tot 17 graden tijdens de eerste dagen van augustus. Vrij geringe verschillen dus tussen zomer en winter, zeker als je die afzet tegen een jaarlijkse gang van 30 graden of meer in continentale klimaten, zoals in Centraal-Azië en delen van Noord- Amerika. Die overheersende zeewind heeft een grote rol gespeeld bij het ont staan van de duinenrij voor onze kust. Je kunt de windrichting in ons landschap gemakkelijk aflezen aan de vorm van de boomtoppen, die aan de westzijde soms flink 'af geschoren' zijn. Toch doen zich hier regelmatig perioden voor van soms vele weken waarin de norma le westenwinden geblokkeerd zijn. Het continentale weerpatroon van de afgelopen twee weken bracht ons continu winden uit noordoost tot zuidoost. Daarmee bleef Atlan tische warmte ver weg en dat heb ben we ook gemerkt aan de tempe ratuur, die ver onder normaal bleef. Afgelopen woensdag kwam hierin een (tijdelijke) kentering. De stro ming werd meer zuidelijk en de plotselinge warmte die ons ten deel viel, was afkomstig uit het Middel landse Zeegebied; een minder ge bruikelijke warmtebron in de maand november. De zon duwde het kwik gistermiddag omhoog naar respectabele waarden. Val kenburg meldde 14,6 graden, Haarlem kwam tot 15,9 en enkele plaatsen in Brabant noteerden 18.6 graden als hoogste tempera tuur. Vandaag is een overgangsdag naar belangrijk kouder weer. Boven West-en Middeneuropa stelt zich een zone met krachtige, waterkou de oostenwinden in. Een neerslag- gebied komt uit het zuiden opzet ten en ligt vanaf zondag in de buurt. Het kwik doet de komende dagen een flinke stap terug naar maximaal 6 a 7 graden. De stevige wind maakt het daarbij voor het ge voel extra koud. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Verder kenvelden en middag ook peri droog maar morgen toenemende neerslagkai den van Parijs een enkele ongeveer 15 graden, in he vandaag nog plaatselijk 18 graden Portugal en Madeira: Portugal: vandaag van h gen en ook morgen nog vandaag in de Algarve ee verder tamelijk veel bev van 14 graden bij Porto tot 19 zuidkust. Madeira: Wolkenvelden en vooral vandaag een enkele bui. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd regen. Langs de oost- en zuidkust plaatselijk veel neerslag. Mid- dagtemperatuur aan de Costa's in het iven de 20 graden, el- 17 graden. Morgen in i enkele t ongeveer 14 graden. Canarische Eilan den: Af en toe zon en vooral vandaag in het noorden wat regen, aan de zuids- tranden geregeld zon en droog. Maxima ongeveer 24 gra- Marokko en Tunesië: Marokko: Vrij v ai vandaag in het noorden nu en dan re gen of een bui. Naar het zuiden toe meer zon en droog. Maxrmumtempera- tuur aan zee van 18 graden bij Tanger tot 23 graden bij Agadir. Tunesië: Voor namelijk in het noorden en vandaag en kele fikse regen- of onweersbuien. Maxi ma aan zee ongeveer 23 graden. Zuid-Frankrijk: Nogal veel bewolking en vooral morgen regen of een bui. In de bergen morgen mogelijk fikse buien. In het westen van daag nog droog en nu en dan zon. Mid- dagtemperatuur tussen de 17 en 20 graden, morgen flink wat koeler. Mallorca en Ibiza: Tamelijk veel bewolking en perioden met regen. Plaatselijk kan er veel neer slag vallen Middagtemperatuur onge veer 19 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: Overwegend bewolkt weer en vooral morgen af en toe regen of een bui. Plaatselijk is onweer mogelijk en flinke neerslaghoeveelheden. Middag- temperatuur in het noorden rond 14 gra den. elders rond de 20 graden. Vandaag kan het op Sicilië nog 25 graden wor den. Corsica en Sardinië: Veel bewol king en een enkele regen- of onweers bui. vooral op Corsica soms zware buien met grote neerslaghoeveelheden. Maxi ma vandaag nog 21 graden, morgen en kele graden lager. Griekenland en Kreta: Griekenland: Half tot zwaar bewolkt en vooral in het noorden wat regen of een bui Middagtemperatuur van 20 graden WEERRAPPORTEN ZATERDAG 6 NOVEMBER 1993 Zon op 07.43 Zon onder Maan op 23.06 Maanonde Waterstanden Katwijk Hoog water 07.04 19.22 Laag water 02.45 15.26 Weerrapporten 04 november 19 uu Istanbul Klagenfurt Kopenhagen

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18