Leiden Actievoerders nog spoorloos 'Noodopvang asielzoekers komt er' 'De mensen stonden te huilen bij hun autootje' Scholieren schaatsen voor water Sint Nicolaas Puzzel^ Station Lammenschans verkoopt consumpties Bibliotheek pakt uit Leefbaar Leiden mag wel Stadspartij heten 16 VRIJDAG 5 NOVEMBER 1993 971 17 Milieuwoningen r\ De Vereniging Ide- Z U aal Wonen Zoeter- woude bouwt twintig milieuwoningen in de wijk Bloemenweide. Raadhuis yt Het voormalig raad- Z I huis van Woubrug- ge wordt het nieuwe on derkomen van de Teijlin- gen Adviesgroep uit Voor hout. De Leidse politie heeft nog geen spoor van de actievoer ders die in de nacht van woensdag op donderdag de ban den van zo'n 90 auto's lek staken. Hoewel de daders in een pamflet een week van acties aankondigden, ver wacht de politie dat het hierbij blijft. Daarom zijn ook geen veiligheidsmaatregelen getroffen bij garagebedrij- re auto's lek geprikt. De actievoerders presenteer den zich als het Earth Libera tion Front (ELF). Het ELF is een links-radicale Britse organisatie die internationale milieugroe pen heeft opgeroepen om in de week van 30 oktober tot en met 5 november actie te voeren, on der het motto 'Earth Night'. Stuifbergen leidt uit die titel af dat de Leidse activisten 'er een nacht hebben uitgepikt' en dat het niet tot een tweede actie zal komen. In een persverklaring, die de politie onder een van de ver nielde auto's vond, schrijven de actievoerders dat de 'bolides enige tijd niet gebruikt kunnen „Met een verhoogde surveillan ce strooi je mensen alleen maar zand in de ogen", zegt woord voerder T. Stuifbergen van de Leidse politie. „De hele stad staat vol auto's. Als je garages in de gaten houdt, kunnen actie voerders hun slag slaan bij au to's die overal staan." In de nacht van woensdag op donderdag werden 228 banden lek gestoken van auto's bij gara ge Kamsteeg aan de Leidseweg in Voorschoten. Een flink aantal sloten van deze auto's werd bo vendien dichtgekit. Op de Lan- gebrug in Leiden zijn de ban den van ongeveer 20 particulie- worden om ons milieu te ver nietigen'. De keuze voor een ac tie bij Kamsteeg wordt niet pre cies uit de doeken gedaan. 'Het autobezit is sterk toegenomen. Dit rottingsproces moet gestopt worden. Hiertoe hebben wij ge kozen voor het automobielbe drijf Kamsteeg. Op deze manier pakken wij een onderdeel van de produktiekant van auto's De oproep tot radicale milieu-acties in de door ELF uitgeroepen Earth Nighl-week stond 14 oktober afgedrukt in het Amsterdamse politieke blad NN (Nomen Nescio). Daarin schrijven leden van de redactie van het 'links maandblad voor de regio Leiden' De Peueraar dat ze 'achter de methodes van het ELF staan'. 'Radicalere ac ties zijn heel, heel hard nodig, vooral als die gedragen zouden worden door vele kleine basis groepen die in hun eigen regio actief zijn', zeggen de Leidse ac- ïNN. Geen enkel begrip voor actie milieu-activisten leiden. ceesv voorpagina De Van Zonneveldstraat biedt ondanks de zomerse naam een trieste aanblik. Tal van auto's staan met leeggelopen banden in de parkeervakken. En ook om de hoek, aan de Langebrug, zijn een aantal pufloze automobie len te ontdekken. 'Slachtoffers' van het Eart Liberation Front dat in de nacht van woensdag op donderdag toesloeg. Behalve bij automobielbedrijf Kamsteeg werd ook huis gehouden op de Langebrug. Op een invalideparkeerplaats is een gepensioneerde man net bezig met het verwisselen van zijn banden. „Ik rij vanmorgen een klein stukkie naar voren en ik d'enk: er is iets niet in orde. En ik zie twee lekke banden. En ik ga naar de andere kant en zie dat er hars in mijn slot zit. Er moet een heel nieuw slot in, want dit krijg je nooit meer goed. Ik kan niet in mijn auto. Ik moet via de achterklep naar binnen. Als ik die actievoerders te pakken krijg, gaan ze net zo ver onder de grond als ze erbo- „Ik pak een eind loden pijp en...Dan ga ik maar een paar maanden zitten. Wat denkt u? Al die mensen die vanmorgen naar hun werk moesten. Wat gaat dat kosten? Ik ben invalide, Ik heb die wagen no- „Dit is bezopen, bespottelijk", zegt een bewoonster van de Van Zonneveldstraat. „Ik kan hier geen enkel begrip voor opbren gen. Dit is misdadig." „In fysieke zin lijkt me dit een goed voorbereide actie", zegt burgemeester C. Goekoop wiens auto ook onder handen werd genomen. „Maar erg veel hersenen hebben de activisten volgens mij niet. Ze hebben wil lekeurige straten in Leiden en Voorschoten genomen. Geen vitale punten dus, punten die de aandacht trekken." Profile Tire Centre Berk aan de Leidse Kaasmarkt had het gisteren extra druk. Maar blij zijn ze volgens medewerker Jos Opdam niet echt met deze nieuwe klandizie. Opdam: „Ik heb wel meer van dit soort din gen meegemaakt. Soms ston den de mensen echt te huilen bij hun autootje. Ik verkoop graag banden maar dit is wel erg triest. Voor een paar gewone bandjes moet je toch gauw zo'n vijfhonderd gulden neertellen en daarop hebben die mensen helemaal niet gerekend. En als je gewoon WA bent verzekerd, krijgt je niets terug." „Er hebben vanmorgen be hoorlijk wat mensen van de Langebrug gebeld. Sommigen hebben een dure auto, waarbij twee banden toch gauw zo'n achthonderd gulden kosten. De meeste banden zijn radiaalban- den en die kun je niet meer plakken. Ik vind dit soort acties totaal zinloos. Met die banden had men nog jaren kunnen rij den. Nu worden die oude ban den gebruikt voor allerlei zaken, zoals voor het stille asfalt. Maar er komen weer nieuwe banden in het milieu terecht." Geluidsinstallatie gestolen leiden Bij een snelkraakin een autoverhuurbedrijf aan de Hoge Rijndijk is de afgelopen nacht een geluidsinstallatie buitge maakt. Omstreeks half vier werd een straattegel door de ruiten gegooid om binnen te komen. Tas weg na kopen schoenen leiden Een 51-jarige Leidse werd gisteren bestolen toen ze een paar schoenen paste in een winkel aan de Donkersteeg. Toen ze even later haar tas zocht bleek die verdwenen. In de tas zat on der meer 400 gulden, tien cheques, een rijbewijs en een giropas. Horloges uit vitrine gestolen leiden Uit de vitrine van een winkel aan de Haarlemmerstraat zijn gistermiddag acht horloges gestolen met een totale waarde van 1500 gulden. De vitrine werd opengemaakt met behulp van een valse sleutel. „De landelijke bereidheid om aan het sponsorschaat- sen mee te doen valt een beetje tegen. De meeste scholen vinden het een goed initiatief maar kunnen er geen tijd voor vrijmaken'' zegt C. Poels, regio-coördi nator van het Foster Pa rents Plan. Op negen november gaan leerlingen van basis scholen uit de regio in de Leidse ijshal schaatsen voor waterpompen in Burkina Faso. Foster Parents Plan organiseert dit schaatseve- nement voor de tweede keer. In 1991 werd er meer dan 600.000 gulden bijeen gebracht door 200 scholen. Dit jaar verwacht de ont wikkelingsorganisatie dat hetzelfde aantal scholen weer mee zal doen. Poels had meer enthousias te scholen verwacht. „In maart is de mailing al rond gestuurd maar er is te Iaat contact met ze opgenomen. En de scholen worden over voerd met andere post. Tijd vrijmaken voor de water voorzieningen schiet er dan bij in. Volgend jaar gaan we er eerder achteraan, mis schien dat er dan meer scholen voor te vinden zijn" De leerlingen moeten zelf opzoek naar geldschieters. Ouders en kennissen belo ven per geschaatste ronde een bepaald bedrag te beta len. Om te bewijzen dat die rondjes inderdaad worden gemaakt krijgen de kinde ren een stempel van de vrij willigers van het Foster Pa rents Plan. Het geld gaat naar een drinkwaterproject in drie gebieden van Burki na Faso. In dit Sahelland is water schaars. Er wordt een waterput gebouwd en een irrigatiesysteem aangelegd. De inwoners doen het werk, het materiaal wordt betaald door de sponsors van de schaatsertjes. 2000^ t Zie advertentie elders in deze krant) leiden lijks maken ruim 2000 reizigers gebruik van het tweede Leidse 'Het spoorwegstation Lammen- spoorwegstation. De artikelen schans verkoopt sinds kort zijn te koop tijdens de ope- naast treinkaartjes ook rookwa- ningsuren van het loket: van ren, snoep, koffie, thee, fris- maandag tot en met vrijdag van dranken en kranten. Voor de ex- 6.15-21 uur, zaterdag van 6.45- tra verkoop is de apparatuur 21 uur en zondag van 7.45-22 van het loket aangepast. Dage- uur. leiden over veiligheid in en om het huis. Deze avond wordt op 16 november in het filiaal aan de Morsstraat herhaald maar dan om 10 uur. Op die dag verzorgt schrijver Wim Hornman in de vestiging in de Merenwijk om 14.00 uur een lezing. Op zondag de 14de staat in de Centrale Bi bliotheek stambeen lezing. Alle 55+ers die tijdens deze bijeen komsten lid worden krijgen ƒ5,50 korting op een jaarabon- FOTO JAN HOLVAST De voormalige MEAO aan de Flevoweg, waar half november een opvangcentrum voor asielzoekers gevestigd moet zijn. Laurier kent geen negatieve reacties uit de buurt aad rietveld De Openbare Bibliotheek Lei den organiseert in deze maand een aantal extra activiteiten in het kader van het Europees jaar voor de ouderen. Op 9 novem ber zal in filiaal Zuid-West door een notaris vanaf 11 uur 's och tends het erfrecht uitgelegd worden. Op vrijdag 12 novem ber geeft een voorlichter van de politic om 14 uur in filiaal 't Spoortje tips en aanwijzingen „Ik ga er vooralsnog van uit, dat aan de Flevoweg een opvang centrum voor asielzoekers komt en dat de mensen in de buurt dat accepteren." Zo reageert wethouder J. Laurier (Groen- Links/vluchtelingenzaken) op berichten in onze krant, dat de komst van 250 vluchtelingen naar de voormalige MEAO in de Merenwijk op weerstand in de buurt kan rekenen. „Ik heb geen duidelijke signalen dat in de buurt een negatieve houding bestaat." Laurier heeft absoluut geen zin om uit te gaan van mogelij ke onvrede in de buurt van de Flevbweg over de verbouwing van de school tot opvangcen trum. Hij vindt dat Leiden het aan zijn reputatie verplicht is vluchtelingen met open armen te ontvangen. Op de mogelijk heid. dat de buurt weieens on gelukkig kan zijn met de nieuwe buren, gaat hij niet in. „Ik ben niet van plan de discussie die kant op te laten gaan. Die nood opvang voor asielzoekers komt er gewoon. Daar is geen discus- Nog niet zo lang geleden be naderde het ministerie van WVC de gemeente met de vraag, of er in de MEAO een centrum voor asielzoekers kon komen. Omdat de opvang van vluchtelingen in de gemeenten stokt en de stroom groter is dan verwacht, raken de opvangcen tra vol. Met name in de eerste opvang op Schiphol ontstaan daardoor problemen. Het was juist in de periode, dat wethouder H. de la Mar zijn taken aan het overdragen was aan zijn beoogde opvolger en partijgenoot, Laurier. „We heb ben die gesprekken met WVC samen gevoerd en we zaten ook helemaal op een lijn", zegt de nieuwe wethouder. „We heb ben al heel snel de principe-be reidheid uitgesproken aan op vang mee te werken. Het is een zeer tijdelijke voorziening die inspeelt op een noodsituatie die in Nederland bestaat." De opvang aan de Flevoweg achter de brandweerkazerne is bedoeld als tussenstation tus sen de eerste opvang op Schip hol en plaatsing in een echt op vangcentrum. De mensen die er terecht komen blijven, zo is de bedoeling, hooguit twee weken. Intussen werkt WVC aan meer definitieve oplossingen. Het centrum aan de Flevoweg is in principe tot 1 mei van het vol gend jaar open. Maar die ter mijn wordt eventueel verlengd tot 1 januari 1994. Omwonen den zeggen echter bang te zijn, dat de tijdelijke opvang een de finitieve wordt. Laurier gaat er vooralsnog van uit, dat er in de buurt geen negatieve gevoelens bestaan over het centrum. „Die mensen hebben allemaal een brief ge had waarin het telefoonnum mer van een contactpersoon de gemeente staat. Als ze COMMENTAAR Asielzoekers De komst van 200 tot 250 asielzoekers naar de Leidse Merenwijk valt lang niet bij iedereen in goede aarde. Dat is niet verwonder lijk. Want sinds ook een aantal politieke partijen roept dat 'Neder land vol is', worden alle mensen die naar Nederland 'vluchten' over een kam geschoren. Ongenuanceerde uitspraken leiden er toe dat een groot aantal mensen zelfs niet meer geïnteresseerd lijkt in de achtergronden van asielzoekers. Het zijn niet meer het leed en de gevaren die worden gewogen. 'Nederland is vol' is voor veel mensen een botte en eenvoudig te hanteren norm. Die houding staat eigenlijk een beetje haaks op onze aard. Want voor elk goed doel staat in ons land wel een actiegroep op. We staan bekend om onze gulle gaven om de noden in binnen- en buitenland te lenigen. Die volksaard kan toch in een paar jaar tijd niet veranderd zijn? De aanzwellende roep om buitenlanders zonder aanziens des persoons te weren moet dan ook wel voortkomen uit machte loosheid, uit boosheid. Het is het algemene gevoel dat jan-en-al- leman onze grenzen kan passeren om mee te liften op onze kos ten; het idee dat er nauwelijks controle is op wie er ons land bin nenkomen. Het is dat gevoel dat de goede zaak grote schade doet. En een goede zaak is de opvang van asielzoekers in Leiden zeker Het gaat om mensen in uiterste nood; om mensen die in hun ooghoe ken de dood hebben gezien; om mensen van wie het leed niet kan worden afgekocht met een handvol anonieme munten in een kille collecteschaal. Hier wordt daadwerkelijk steun van mensen verlangd. Dat is het verhaal. Het is jammer dat de kersverse Leidse wet houder Laurier dat verhaal niet durft te vertellen. Hij neemt niet de geringste moeite om naar de Merenwijkers te stappen en naar ze te luisteren. Nee, hij stuurt ze een briefje, blijft achter zijn bureau zitten en roept welhaast verwonderd dat-ie geen negatieve gelui den hoort. Merenwijkers krijgen van hem niet de mogelijkheid om lucht te geven aan hun emoties. Laurier moet zich ernstig afvragen of hij daarmee de zaak schade doet. Zijn houding versterkt het gevoel van machteloosheid bij de burger. En daarmee werkt hij mee aan een zekere escalatie van het vluchtelingenprobleem. het i zijn r ten ze ons bellen. Ik ga er ook van uit dat ze dat doen. We hebben nu vier, vijf reacties ge had, waarvan er niet een echt negatief was. Er hebben zich twee vrijwilligers voor de op vang gemeld." Bedrijven in de buurt werden allemaal door een ambtenaar bezocht. Ook uit die gesprekken heeft Laurier niet begrepen dat er weerstand zou zijn. Dat niet alle buurtbewoners bezoek van een ambtenaar hebben gehad om de zaak uit te leggen heeft volgens Laurier een zeer prakti sche reden. „Dat heeft alles te maken met aantallen. Er zijn zo'n 25 bedrijven in de buurt. Op de mailing-list van omwo nenden die geïnformeerd moesten worden stonden 500 namen. Het was praktisch on mogelijk die op korte termijn al lemaal persoonlijk te bezoe ken." Laurier houdt vooralsnog vast aan de persoonlijke benadering van mensen in de buurt. Aan een voorlichtingsavond voor omwonenden denkt hij nog eens kijken wat het wordt. Niet overhaast te werk gaan." Het asielzoekerscentrum wordt naar verwacht op 15 november in ge bruik genomen. leiden emiel fangmann Leefbaar Leiden mag de naam Stadspartij voeren bij de ko mende verkiezingen voor de ge meenteraad. Dat heeft heeft de Raad van State gisteren be paald. De politieke partijen de 'Groenen' en 'Leiden Weer Ge zellig' waren van mening dat Leefbaar Leiden zich de naam ten onrechte had toegeëigend. Zij eisten het recht op die naam op. Volgens de Raad van State schreef Leefbaar Leiden zich echter als eerste in bij het kies- register. „En ik heb alleen met de bepalingen in de kieswet te maken", aldus staatsraad J. van der Does. De oorzaak van het geschil tussen de twee 'stadspartijen' ligt in het uiteengaan van Leef baar Leiden enerzijds en de Groenen en Leiden Weer Gezel lig anderzijds. Zij zouden onder de naam Stadspartij gedrieën de verkiezingen ingaan. Leefbaar Leiden stapte in augustus we gens verschillen van inzicht uit de combinatie en liet zich bij het kiesregister onder de naam Stadspartij inschrijven. Toen de Groenen en Leiden Weer Gezel lig - onwetend van de stap van Leefbaar Leiden - onlangs het zelfde wilden doen, kwamen ze bedrogen uit. Voor de Raad van State be toogde gistermiddag J. de Coo namens de Groenen en Leiden Weer Gezellig, dat er tevoren af spraken over de naam waren gemaakt. Zo was het nodig dat een van de drie partijen - die elk al bij vorige verkiezingen onder eigen naam waren ingeschreven - de naam Stadspartij bij zijn ei gen naam zou voegen. Volgens een gezamenlijke afspraak zou dat volgens De Coo zijn eigen partij Leiden Weer Gezellig zijn. Secretaris A. Lagerweij zei dat Leefbaar Leiden echter ooit het eerste initiatief tot de Stadspar tij had genomen. Toen ze uit de combinatie was gestapt, besloot ze de statuten te wijzigen en haar naam in die van Stadspar tij te veranderen. „Ik dacht nog, laten we maar snel zijn. Ook an deren hadden immers die stap kunnen nemen." Correct Rechter Van der Does conclu deerde, dat de inschrijving cor rect was. De Coo stelde nog dat de kiezer misleid wordt, nu de naam al bijna een klein jaar in gebruik is. „Op 3 oktober pre senteerden wij samen met de Groenen het programma van de Stadspartij." Hoewel een naam kan wor den geweigerd op grond van verwarring, ging het volgens de staatsraad hier om een ander soort verwarring. „In de kieswet gaat het om verwarring tussen namen die al staan ingeschre ven en pieuwe. Deze naam was nogniet ingeschreven." Leiden Weer Gezellig en de Groenen gaan nu samen de ver kiezingen in onder hun eigen namen. In een verklaring zeg gen de partijen het te betreuren dat de naam niet is beschermd. „Omdat de naam Stadspartij zo gemakkelijk misbruikt kon wor den, zijn wij niet rouwig om die te laten vallenstellen ze. Overigens vond de rechter het wel opmerkelijk dat in het be stuur van de Stadspartij een aantal mensen van buiten Lei den zit. Volgens H. Fase van de dienst burgerzaken, aanwezig op de zitting vanwege de in schrijving van de naam, geeft dat niet. „Als ze raadslid wor den, moeten ze wel in leiden gaan wonen." Walenkamp uitgedaagd voor discussie over centrumplan koop de resultaten aan van een enquête in de wijk over de auto vrije binnenstad. De reacties waren overwegend negatief. Walenkamp had zich er over beklaagd dat niet hij als ver keerswethouder maar de burge meester de resultaten in ont vangst mocht nemen. In een brief aan de wethouder schrijft de buurtvereniging dat burgemeester Goekoop wordt beschouwd als vertegenwoordi ger van het college van B en W. Voorts schrijft de wijkvereniging dat alle fracties waren uitgeno digd: „Het CDA ontbrak he laas." De wijkvereniging Pancras- West heeft verkeerswethouder J. Walenkamp uitgenodigd voor een openbare discussie over zijn plannen voor een autovrij centrum. Die discussie, onder leiding van een nog aan te wij zen voorzitter, moet op 7 de cember in het Koetshuis bij de Burcht plaatsvinden. De wijk vereniging verwijt Walenkamp tot op heden niet te hebben ge luisterd naar de bezwaren die tegen zijn plannen leven. Pancras-West bood deze week aan burgemeester C. Goe- Diverse garagebedrijven moeste nielde auto's aan de Langebrug gisteren aan te pas ko r de weg op te helpen. FOTO LOEK ZUYDERDUIN

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17