Sobere Tokyo Motor Show weerspiegelt stapje terug Weg en wiel Ford turbodieselt geruisloos voort Mercedes bouwt auto's in Korea Steeds meer fietskarren Wie MultiLease kent, koopt nooit meer een auto. DONDERDAG 4 NOVEMBER 1993 De Ford Mondeo 1.8 TD kan zich qua prestaties meten met de modernste benzine-auto's. foto ford Sinds kort heeft Ford een nieuwe versie van de vertrouwde 1.8 liter turbodieselmotor beschikbaar voor zowel de Escort als de Mondeo. De nieuwe motor voldoet aan de laatste emissie-eisen en beschikt, dankzij de turbocompressoren een nieuwe tussen- koeler. over een vermogen van 88 pk. 13 pk meer dan voorheen. De fabrikant heeft bij de constructie veel aandacht geschonken aan beperking van de motortrillingen en het dieselgeluid. Daartoe zijn aparte subframes toegepast voor mo tor, transmissie en wielophanging. Verder helpen onder meer een losstaand luchtfilter en een grotere hoeveelheid isolatiemateri aal voor de nodige geluiddemping. Een korte proefrit met de 1.8 TD in de Escort en de Mondeo maakt duidelijk dat Ford op dieselgebied weer in een volgende fase is beland. Voorgloeien is praktisch niet meer nodig en de nieuwe turbodiesel toont zich onderweg een zeer soepele en vooral rappe krachtbron. Er dringt onderweg wei nig motorherrie door tot het interieur en zelfs als de motor vol in bedrijf is. is in de auto een gesprek op rustige toon te voeren. De Escort-serie kent twee dieselkrachtbron nen. Vergeleken met de 60 pk ongeblazen dieselmotor in de Escort verbruikt de TD iets meer. bij 120 km/u constant bij voor beeld is dat 0,8 liter per honderd kilometer. Maar daartegenover staat wel ruim 45 pro cent meer vermogen. Ook voor de Ford Scorpio is een nieuwe turbodieselmotor leverbaar. Dit apparaat van 2.5 liter en 112 pk is zeven procent zui niger dan de voorganger en combineert veel trekkracht met een laag toerental. Van af een staande start vergt het ruim 11 se conden om op een snelheid van 100 km/u te komen, dat was 14 seconden. Ook bij de ze motor heeft Ford veel aandacht geschon ken aan beperking van trillingen en geluid. De prijzen van de nieuwe turbodiesels be ginnen bij 40 mille voor de Escort CLX TD en dat is achtduizend gulden meer dan de goedkoopste ongeblazen diesel, de leaser van 32 mille. Ten opzichte van de CLX is het prijsverschil met de turbodiesel 3.500. De Mondeo TD begint bij 44.490 en de Scorpio TD is te koop vanaf 60 mille. Voor de Mondeo heeft Ford ook een nieuwe, elektronisch geregelde 4-traps automaat beschikbaar. De meerprijs: 3.500 gulden. Ford denkt dat rond 20 procent van de Escort-afzet uit diesels gaat bestaan, bij de Mondeo 23 procent en in de Scorpio-serie gaat het om slechts vijf procent. Uw Toyota-dealer GARAGE DIJKSMAN B.V. Rijnsburg 01718-20500 vriidag koopavond I Noordwijk 01719-1453 donderdag Autotrons autoruilbeurs Op 13 en 14 november houdt Autotron weer zijn jaarlijkse ruilbeurs met meer dan twee honderd stands met onderde len, automobilia, gereedschap pen en complete (historische) auto's. Er is tevens een exposi tie van bijzondere auto's. Ope ningstijden: 9 tot 17 uur. De toegang kost 13,50, voor kin deren van 3 tot 12 jaar 7,50. twee airbags voorin en een sun roof mogelijk. Suzuki neemt alvast een voor schotje op de komst van de nieuwe Alto, waarover nu al een paar jaar wordt gesproken. In Tokyo staat de in India gepro duceerde Maruti Zen. Het wa gentje wordt geproduceerd bij de fabrikant Maruti Udyog Ldt, met wie Suzuki een 'joint ven ture' is aangegaan. Ook de voor Nederland bestemde Suzuki Al to wordt in India gemaakt en zal in het voorjaar in Nederland worden gepresenteerd. De vijf- deurs Maruti Zen beschikt over een 800 cc of een 1000 cc mo tor. De fabrikant zet in de folder achter de Maruti 800 tussen haakjes Alto. Overigens zullen er voor Nederland wellicht an dere specificaties gaan gelden. Het nieuws van Nissan bestaat althans voor de Nederlandse marktuit de nieuwe Silvia, een elegante en vooral potente coupé. In ons land zal deze auto onder de naam Nissan 200 ZX op de markt worden gebracht. De 1988 cc zestienkleps motor levert 160 pk en heeft een vijf versnellingsbak of een elektro nisch gestuurde viertraps auto maat. Er is bovendien een tur bo-versie met intercooler, die dezelfde motorinhoud heeft. Dit model laat 220 pk op de wielen los. De Silvia beschikt over twee airbags. Een stevige spoiler siert de kofferklep. In het najaar van 1994 kunnen we de auto in Ne Fraaie nieuwe auto van Mazda tussen de 323 en de 626 in: de Lantis, te koop in twee uitvoeringen, een sedan en een vierdeurs coupé, foto gpd derland verwach ten Een andere voor Nederland in teressante coupé is de Toyota Celica, een auto die opvalt door zijn extra set in het front geïnte greerde koplampen/schijnwer pers. Op 8 oktober is de auto in Japan op de markt gekomen. Er zijn twee motoren van twee liter elk en met zestien kleppen voorhanden. Er zit enig verschil in vermogen tussen beide ty pen. De een levert 140 pk en de ander 180 pk. Volgend jaar ver schijnt de nieuwe Celica op de Nederlandse markt. Honda brengt een nieuwtje in de vorm van de nieuwe Aero- deck, door Honda Japan ge woon Accord Wagon genoemd. De stationwagon wordt niet in Japan geproduceerd maar in de Honda-fabriek in Marysville in de VS. De viercilinder motor meet 2156 cc en heeft zestien kleppen. In de tweede helft van 1994 zal de Aerodeck naar Ne derland komen. Voor de Nederlandse clientèle van Mitsubishi is het wellicht interessant dat de nieuwe Lan cer er nu echt aan komt. De au to was twee jaar geleden ook al in Tokyo te zien. De Europese en Amerikaanse merken trekken in Tokyo veel aandacht van de Japanners. Het bezitten van een buitenlandse auto. liefst met het stuur aan de 'verkeerde' kant. is er voor velen een droom. Maar de Europea nen en Amerikanen bewaren hun nieuws doorgaans niet voor de Tokyo Motor Show. maar voor Frankfurt, Genève of De troit. Toch staat er een Ameri kaans nieuwtje in Tokyo en dat is de jongste Ford Mustang. Evenals twee jaar geleden zullen deze week naar ver wachting twee miljoen mensen de Tokyo Motor Show bezoeken. En dat zijn niet alleen Japanners. De autotentoonstellingwordt ook buiten Japan als zeer belangrijk aangemerkt. Sinds het besef is doorge drongen dat de oorspron kelijke Japanse imitators intussen innovators zijn geworden, loopt niet alleen een legertje buitenlandse journalisten, maar ook een grote groep technici en ontwerpers uit de hele we reld er de deur plat. TOKYO GPD De voor de dertigste keer ge houden autoshow heeft nu ech ter een andere boodschap. Twee jaar geleden groeiden de bomen er nog tot aan de hemel. Veel high-tech en vooral veel pk's waren in de mode. Nu ligt de nadruk vooral op soberheid, vooruitstrevendefunctionaliteit en milieuzorg. Het is opmerkelijk hoe snel de Japanse auto-industrie de ba kens heeft weten te verzetten. De tentoonstelling weerspiegelt de economische veranderingen van het moment. In 1991 wen telde Japan zich nog in de De nieuwe Nissan Silvia, bij ons 200 SX geheten. grootste welvaart van haar ge schiedenis. Die welvaart heeft een fikse deuk opgelopen. De klant heeft daarom nu meer be lang bij veiligheid boven hoge topsnelheid en wil bij zijn aan koop goedkoper slagen. Naja ren van 'upgrading' met als ge volg duurdere modellen, ademt de show nu een sfeer van 'terug naar de basis'. De buitenlandse belangstelling is er niet voor niets, want er valt veel te zien en te leren in Japan. De show mag dan ingetogener zijn, aan futuristische modellen, elektrische auto's, stadswagen- tjes, zonne-energie auto's en andere interessante experimen ten ontbreekt het niet. Maar ook voor dagelijks gebruik is er genoeg nieuws. foto ap Mazda lanceert bij voorbeeld zijn Lantis, een totaal nieuwe auto in twee uitvoeringen, een sedan en een vierdeurs coupé. Het is nog niet geheel zeker of de auto, welke tussen de 323 en de 626 geplaatst is, in Neder land op de markt zal komen. Maar de kans is groot. Het is een compacte auto, waarin met enige inschikkelijk heid vijf personen kunnen zit ten. Zijn sterke wigvorm, die overigens de elegante lijnen niet aantast, geeft de Lantis een snel imago. Er is keuze uit twee mo toren: een viercilinder 1.8 met twee bovenliggende nokkenas- sen en een 2.0 liter V6-motor. Ze leveren respectievelijk 135 en 170 pk bij 7.000 toeren. Als optie is een pakket met ABS, Off. Toyota dealer voor groot loeiden autobedrijf VAIVI HAASTEREN B.V. Weversbaan 9 LEIDERDORP Tel. 071-899256 Off. Honda dealer voor leiden e.o. autobedrijf VAN HAASTEREN leiderdorp bv Touwbaan 18, Leiderdorp. Tel. 071-895000 Kom langs voor een proefrit WEGWERKZAAMHEDEN Tussen Akersloot en Uitgeest, overdag. Amstelveen-richting Alkmaar (A 9) Tussen Badhoevedorp en het Rottepolderplein, avond en nacht. Ter hoogte van de Velsertunnel, avond en nacht. Tussen Beverwijk en Akersloot, overdag. Amsterdam richting Utrecht (A 2) Tussen Abcoude en Vinkeveen, overdag. Den Bosch - Eindhoven (A 2) Tussen Boxtel en Best. Den Bosch richting Eindhoven (A 2) Tussen knooppunt Batadorp en knooppunt De Hogt. Den Bosch richting Utrecht (A 2) Ter hoogte van knooppunt Empel. Utrecht - Den Bosch (A 2) Tussen Beesd en Geldermalsen, avond en nacht. Utrecht richting Den Bosch (A 2) Tussen knooppunt Oudenrijn en knooppunt Everdingen, overdag. Utrecht richting Den Bosch (A 2) Tussen Geldermalsen en de Waalbrug Zaltbommel, avond/nacht. Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). De werkzaamheden zijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Nieuw Vennep - Wassenaar (A 44) Tussen Sassenheim en knooppunt Burgerveen. Alkmaar richting Amstelveen (A 9) Ssang Yong met Duitse motor ook in Europa op de markt Ssang Yong is een gigantisch grote firma in Korea met belan gen in vrijwel alle geledingen van het bedrijfsleven. In het Verre Oosten maakt het bedrijf al langer vracht- en personen auto's en sinds de samenwer king met Mercedes-Benz gaat Ssang Yong het accent nog meer op auto's leggen. Mercedes concentreert zich nu lokaal onder de vlag van Ssang Yong op een nieuw model dat met een Duitse motor over drie jaar in Korea op de markt moet komen. Daarnaast wordt de Mercedes 190, die onlangs is opgevolgd door de C-klasse, in de fabrieken van Ssang Yong geassembleerd. Mercedes kampt in Duitsland met enorme problemen, van daar dat uitbreiding van de pro- duktie in lage-lonen-landen aantrekkelijk is. Ook het om de hoek van Korea liggende enor me potentieel van China biedt perspectief. Op de recent gehouden IAA van Frankfurt was Ssang Yong aan wezig met een bescheiden stand, waarop vreemd genoeg een Panther Kallista stond te pronken, een Morgan-achtige klassiek ogende sportwagen. De Engelse firma Panther Car is sinds 1988 in het bezit van de Koreaanse gigant. De meeste interesse in Frank furt gold echter de terreinwa gens waarvan de Ssang Yong FJ splinternieuw is. De auto is pas in augustus in Korea op de markt gekomen, na een betrek kelijk korte ontwikkelingsperio de van 36 maanden. De terrein auto heeft vierwielaandrijving, gekoppeld aan de beschikbare diesel- en benzinemotoren van Mercedes-Benz. Ssang Yong zal binnen niet al te lange tijd in een aantal Europe se landen op de markt komen, maar het is nog niet bekend of ook Nederland daar bij is. FIETSSTROOK Wie voordeliger wil rijden, least bij MultiLease in Leiden. Tel.: 071-3130 41 lommensthonsweg 134, 2321 JX Leiden. Fox.: 071-31 67 87 MultiLease redactie: Theo van der Kaaij Kleinste Citroen bereikt twee miljoen Kort geleden liep in de Citroën-fabriek te Aulnay de tweemiljoenste AX van de band. Hiervan zijn er sinds de introductie in Nederland van deze kleinste Citroen, in 1987, ruim 40.000 verkocht. De AX is inmiddels de Citroen die het langst in produktie is, afgezien van de BX die nog mondjesmaat wordt gebouwd. De afgelopen jaren heeft de Franse producent verder alle modellen vervangen. De XM kwam in 1989, de ZX in 1991 en de Xantia verscheen dit jaar. Volkswagen Corrado flink in prijs gedaald Vorige week is de nieuwe Volkswagen Passal bij de dea lers geïntroduceerd en zijn ge lijk de prijzen bekend gewor den. De goedkoopste versie is de 1.8 CL voor 44 mille. De 2.0 liter is te koop vanaf 54.950 gulden en de diesel vanaf 51 mille. Dezescilinder komt op 79.990. Voor de sta tionwagon, de Passat Variant, geldt een meerprijs van drie duizend gulden. Ook heeft Volkswagen de prijs van de nieuwe Golf Cabriolet bekend gemaakt. Deze is te koop vanaf 50 mille. De 'sport-Golf Corrado is fors in prijs verlaagd van 61.590 gulden naar 53 mille voor de goedkoopste versie met tweeli- termotor. De zestienkleppcr kost nu 63.495 (was 75 mille) en de duurste, de zescilinder komt op 75 mille 89.490). BLIK IN HET VERLEDEN In de jaren twintig en dertig vierde het Italiaanse merk Alfa Romeo vele triomfen in de autosport. En als er een snellere concurrent opdook, bouwde Alfa gewoon een nieuwe motor, die nog sneller was. Zo ontstonden ook de sportwagens 6C 1500 en 1750, die achter in de jaren twintig op het toneel verschenen. Van de eerste zijn van 1927 tot 1929 ceerd. Een speciale snelle versie binnen deze 6C 1500-serie (zescilinder, 1487 cc) was de 6C1500 Super Sport (foto), waarvan er vijftien zonder en tien met compressor zijn gebouwd. De carrosserie van deze tweezits Spider was het werk van de be kende Italiaanse ontwerper Zagato. archifffotÓ' den gefabriceerd in Duitsland, Zwitser land en de Verenigde Staten. De nieuwste fietskar komt echter uit Sittard. Gerard Vermeulen ontwierp de 'Bix', een aan hangwagen met kunststof bak, alumi nium onderstel en vrij kleine wieltjes. De kar weegt zeven kilo en kan 75 kilo ver voeren. Een ijzeren stang aan de zadel pen zorgt voor de verbinding tussen kar en fiets. De prijs be draagt 298 gulden en met dek sel 325 gulden. Informatie over levering, tel. 01652 - 14528. Uitvinder J. Lassche heeft een fietsaanhanger ontworpen die bedoeld is als winkelwagentje. De kar heeft aan weerszijden doorzichtige korven of tassen en kan in zijn geheel mee de su permarkt in. Eenmaal volgela den klikt de kar met een simpel systeem vast aan de fiets. Me- taalfabriek Bongers in Lelystad neemt proeven met de kar en neemt hem wellicht in produk tie onder de naam Hannibal. Een fietskar in China heeft vaak meer weg van De stap van bagagedrager naar fietskar is nogal groot. Ruud Raymakers heeft een vinding gedaan om de bagagedrager be ter te kunnen benutten. Hij maakte een grondplaat om op de bagagedrager te bevestigen. Op de grondplaat komt met een kliksysteem een opbouvvstuk met opklapbare en uitschuifba- re poten. Hiertussen kunnen kratten of dozen muurvast wor den gezet. Het wachten is nog op een fabrikant die hier brood in ziet. De Fietsersbond ENFB heeft een brochure met informatie over alle fietskarren die in Nederland De meeste fietskar ren wor- verkrijgbaar zijn, compleet met technische ge gevens en prij zen. De brochu re somt ook de wettelijke regels rond de fietskar op. Te bestellen door 7,50 over te maken op postgiro 30255 van de ENFB te Woerden. Nieuwe laars een oplegger. Fietsschoenen foto»ap zijn meestal voorzien van ventilatiegaatjes. Dat is in de zomer heel prettig, maar in na jaar en winter giert daar zulke koude lucht doorheen, dat voe ten en tenen snel versteend ra ken. AGU introduceert een nieuw type laars, geschikt om over de fietsschoen heen te dra gen. Het materiaal is neopreen, dat waterdicht is en een isole rende werking heeft. In de zool kan de fietser eventueel een stukje uitsnijden om de schoen ongehinderd op hetfietsplaatje vast te laten klikken. De laars is in alle schoenmaten leverbaar en kost 79,50 per paar.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9