Moslims veroveren Vares op Kroaten Buitenland Varesstad van dodendronkaards en geestelijk gestoorden Duitse regering raadt AIDS-test aan Winst Republikeinen pijnlijk voor Amerikaanse president Italië treft ook president Boeing 747 gaat kopje onder Militaire doctrine Rusland breuk met verleden 6 DONDERDAG 4 NOVEMBER 1993 7 VN: Unita bereid zich terug te trekken new york De rechtse Angolese guerrillagroep Unita heeft er mee ingestemd haar troepen terug te trekken uit de door haar veroverde gebieden. Dat hebben de Verenigde Naties gisteren bekendgemaakt. Een woordvoerder van de VN zei in New York dat de Angolese regering na de terugtrekking bereid is tot een staakt-het-vuren en vredesbesprekingen. Postzegels geveild voor zes miljoen zürich Een enveloppe met twee postzegels die bekendstaan als de 'kroonjuwelen van de filatelie' hebben gisteren op een veilig vijf miljoen Zwitserse franc opgebracht, ruim zes miljoen gul den. De enveloppe met een rode en een blauwe zegel werd in 1847 verstuurd van Mauritius naar Bordeaux. Evert leider Griekse conservatieven athene De Griekse oppositie Nea Demokratia (ND) heeft giste ren Miltiades Evert gekozen tot nieuwe leider van de partij. De 54-jarige politicus met de bijnaam 'Bulldozer' is opvolger van ex-premier Konstantinos Mitsotakis, die terugtrad na de verplet terende nederlaag van zijn partij bij de parlementsverkiezingen begin oktober. Vuurgevecht bij grens Irak-Kuwayt kuwayt Kuwaytse arbeiders hebben dinsdag het vuur geopend op twee Iraakse politieagenten die hen probeerden aan te hou den in de gedemilitariseerde zone tussen Irak en Kuwayt. Een van de twee agenten overleed later in een ziekenhuis, de ander raakte niet ernstig gewond. Irak erkent de door de VN uitgestip pelde nieuwe grens met Kuwayt niet. Bescherming in Nederlandse ambassade yaoundé De Camerounse oppositieleider John Fru Ndi is giste ren gevlucht naar de Nederlandse ambassade in de hoofdstad Yaoundé. Eerder op de dag werd Fru Ndi's auto voor het kantoor van de premier in het centrum van Yaoundé geramd. Onderzoek chemische wapens Irak new york Wapendeskundigen van de Verenigde Naties onder zoeken berichten van de naar Iran gevluchte Iraki's, dat Irak chemische wapens heeft ingezet om shi'itische moslims te ver drijven uit de moerasgebieden in het zuiden van het land. Als de beschuldigingen kloppen betekent dat een schending van de VN-resoluties over Irak. Indianen Ecuador klagen Texaco aan new york Indianen uit het Amazonegebied in Ecuador hebben een proces aangespannen tegen de oliemaatschappij Texaco om schadevergoeding te eisen voor de olievervuiling in hun woon gebied. Olielekken hebben de watervoorziening onbruikbaar ge maakt en kanker veroorzaakt onder de ongeveer 30.000 india nen die verdeeld over 20 stammen in het gebied wonen. De in dianen eisen een bedrag van 1,5 miljard dollar om de rommel op te ruimen. Broer van premier Bhutto opgepakt Karachi De Pakistaanse politie heeft gisteren Murtaza Bhutto, de jongere broer van premier Benazir Bhutto, gearresteerd toen hij na zestien jaar zelfverkozen ballingschap terugkeerde in Ka rachi. Hij werd gezocht op beschuldigingen van terrorisme. Bij de verkiezingen van vorige maand was Murtaza, bij afwezigheid, gekozen in het parlement van de provincie Sind. Indien hij niet voor zondag wordt beëdigd, verliest hij zijn zetel. Extra verlof voor behoud arbeidsplaatsen bonn De Duitse minister Rexrodt (economische zaken) vindt dat een langere vakantieperiode van bijvoorbeeld drie maanden (onbetaald verlof) kan bijdragen tot instandhouding van ar beidsplaatsen. Rexrodt sprak zich tegen Bild uit tegen looncom- pensatie. ,,Wie minder werkt verdient ook minder en wie meer werkt verdient meer". Rexrodt zei ervan overtuigd te zijn dat het benutten van alle mogelijkheden van flexibele arbeidstijden de redding betekent van honderdduizenden arbeidsplaatsen. VN staken onderzoek massagraven in Oost-Kroatië Bosnische regeringstroepen zijn er gisteren in gcomagu de stad Vares te veroveren op de Kroatische verdedigers. Daarbij zijn duizenden burgers op de vlucht geslagen. De Kroatische president Franjo Tudjman heeft zijn Bosni sche collega Alija Izetbegovic opgeroepen de aanvallers een halt toe te roepen. zetshaarden van het Kroatische leger (HVO) in het centrum van de stad, maar het overgrote deel van Vares is in handen van de regeringstroepen", aldus een VN-woordvoerder. Ongeveer 2.500 Kroatische bewoners be vinden zich nog in de stad. De VN-organisatie voor Volgens woordvoerder van de Verenigde Naties houden onge veer 5.000 vluchtelingen zich schuil in een steengroeve. Naar schatting 10.000 anderen dolen door de omliggende bossen. „Er zijn nog enkele geïsoleerde ver- vluchtelingen (Unhcr) sprak van een 'totale chaos'. De Bosnische troepen hebben dorpen rondom de stad in brand gesto ken. Volgens Radio Zagreb be gingen de Bosniërs wandaden tegen de dorpelingen, maar gaf geen nadere bijzonderheden. In Vares staan gebouwen in brand. Dikke rookwolken hangen bo ven de stad. Moslims in Vares zeiden dat ze slachtoffers zijn geweest van terreuracties door de Kroaten die zich schuldig hebben ge maakt aan moord, verkrachting en beroving. Zweedse blauw helmen bevrijdden eerder deze week 250 moslims die door het FIVO in schoolgebouwen wer den vastgehouden. De Kroatische president Tudj man heeft zijn Bosnische ambt genoot Izetbegovic opgeroepen de Bosnische troepen te beve len de aanval te staken. „In deze dramatische uren wil ik u vra gen uw autoriteit te gebruiken en te bevelen het offensief tegen Vares en ander Kroatische ge bieden te beëindigen", schreef Tudjman in een brief aan Izet begovic. VN-bemiddelaar Stoltenberg zei gisteren niet te verwachten dat de vredesonderhandelingen over Bosnië nog dit jaar worden hervat. De geheime onderhan delingen tussen Serviërs uit Krajina en de Kroatische rege ring die begin deze week in het Noorse Oslo begonnen, werden gisteren afgebroken. De Serviërs verwijten de Kroatische presi dent het overleg te hebben on dermijnd. Tudjman lanceerde een plan waarin het door de Serviërs tot autonome republiek uitgeroepen Krajina deel blijft uitmaken van de Kroatië. Een VN-team van deskundi gen staakt voorlopig haar po gingen om in Ovcara bij Vuko- var in Oost-Kroatië een massa graf bloot te leggen. Het besluit komt nadat plaatselijke Servi sche autoriteiten de VN-des- kundigen hebben belet hun werkzaamheden in Ovcara te beginnen. Aangenomen wordt dat in het massagraf de licha men van 200 Kroatische slacht offers van een massa-executie begraven liggen. Het VN-team bestaat uit zestig specialisten, onder wie 33 Nederlandse mili- Kolommen zwarte rook stijgen op van de branden die nog al tijd ongecontroleerd woeden in de stad, waar koeien en geiten verloren ronddwalen. Verlaten auto's, sommigen met hun deu ren open en lichten aan, zijn her en der achtergelaten. Som mige winkels zijn geplunderd, van anderen zijn de ramen eruit geschoten. Alleen de doden, de dronkaards en de geestelijk gestoorden zijn gisteren achtergebleven in Va res, in het centrale deel van Bosnië, toen Kroatische troepen en burgers de strategische berg- stad ontvluchtten. Door de val van Vares is een gevaarlijke mi litaire situatie ontstaan. In het flatgebouw waar de 56- jarige Branko Babic woont, staan twee woningen in lichter laaie. Uit de flat onder hem golft de rook naar buiten. Even later staat Babic op straat, met zijn jasje en schoenen aan, een gi taar en een kleine leren koffer in zijn hand. „Ik ga naar bevrijd gebied", kondigt hij aan. „Waar kan ik vervoer vinden?" Babic, van gemengd Servisch en Kroatisch bloed, verdwijnt uit het zicht, de heuvel oplopend, gitaar in de hand. Zweedse soldaten van de VN- vredesmacht sprinten door de brandende ruïnes om twee be jaarde moslim-vrouwen te red den uit een ander deel van het gebouw. „Unprofor, Unprofor", schreeuwen zij in een poging de twee vrouwen te bewegen de deur open te doen. Als de solda ten zeggen dat het pand in brand staat, vraagt de 80-jarige Radilja Paric, kijkend door een kier: „Wie gaat de brand blus sen?" „Niemand, er is niemand Zweedse blauwhelmen beschermen de moslims die zij eerder hadden bevrijd uit sche strijders. meer om het tegen te houden", is het antwoord. Haar één jaar oudere zuster Aji- sa laat de soldaten zien hoe haar deur is ingetrapt door Kroatische militieleden, die elf dagen lang een golf van terreur ontketenden in Vares voordat zij zich terugtrokken. „Zij kwa men hier zes keer, ze bedreig den me en stalen alles", zegt zij te midden van haar schamele persoonlijke bezittingen. De zusters Paric, oud en verward, worden voorzichtig weggeleid door de Zweden. Vares, een smoezelige mijn- en houtstad gelegen aan een be langrijke doorgaande weg, was grotendeels gespaard gebleven tijdens de burgeroorlog die al 19 maanden woedt in Bosnië. De gematigde Kroatische leiders van Vares tolereerden de mos lim-minderheid. Daaraan kwam op 23 oktober een einde toen extremistische Kroaten een coup pleegden. D nieuwe machthebbers, voor h( merendeel afkomstig van bui ten Vares, pakten de burge meester, het hoofd van politie i de t en de militaire commandant op. Vervolgens werd de jacht op mos lim-mannen in gezet. De plotselinge terugtrekking van de Kroaten in de nacht van dinsdag op woensdag heeft een militar va cuüm geschapen dat niet lang zal kunnen voortbe staan. Het rege- ringslegervan Bosnië heeft Va res nodig om de verbinding in stand te houden tussen de mos lim-bolwerken Zenicaen Tuzla. De Servische troepen in het gebied, die dank zij hun grote overmacht aan zware wapens het sterkst zijn. hebben echter de beste papie- handen te krij- negeweren neer daalt vanuit de heuvels speuren de Zweedse VN- militairen naar hun benarde worden bevrijd, e ziekenhuizen is verlaten aangetroffen. Twee dode soldaten liggen op bran cards. Maaltijden staan onaan geroerd op tafel. Bonn wil ongerustheid door bloedschandaal snel wegnemen berlijn hans hoogenduk correspondent Alle patiënten die in Duitsland sinds 1982 een operatie heb ben ondergaan waarbij ze bloed of bloedvervangende stoffen hebben ontvangen, doen er goed aan een AIDS- test te ondergaan. Dit is de snelste en meest effectieve weg om duidelijkheid te krijgen. Ook de partners van ex-patiën- ten zouden zich moeten laten testen. I Dat verklaarden gisteren de Duitse minister Seehofer (volks gezondheid) en de regeringen van verscheidene deelstaten. De maatregel is vooral preventief bedoeld en dient ertoe de on rust onder de bevolking weg te Rusland bereidt landingsoperatie Georgië voor De Russische marine heeft gis teren voorbereidingen getroffen voor een landingsoperatie bij de Georgische havenstad Poti. Ook de havenstad Batoemi zou op het programma staan. Het is de grootste Russische operatie tot dusver om de de Georgische president Sjevardnadze te hel pen. Rusland, dat officieel neutraal is in de burgeroorlog in de voor malige Sovjet-republiek, zette eerder eenheden in ter bescher ming van de spoorverbinding tussen Poti en de hoofdstad Tbilisi. De spoorlijn is van groot belang voor de aanvoer van goederen naar de hoofdstad en andere delen van Georgië. De strijd tussen het Georgi sche regeringsleger en troepen die trouw zijn aan de verdreven president Gamsachoerdia gaat ondertussen gewoon door. Bei de partijen meldden successen in de westelijke provincie Min- grelië. Over eventuele slachtof fers is niets bekend. Aanleiding voor de oproep vormen de mogelijk met het HIV-virus besmette plasma's en andere bloedprodukten van de Firm UB Plasma in Koblenz en bedrijven in Beieren en Saksen- Anhalt die materiaal van UB Plasma verwerkten. De ziekenfondsen betalen de kosten van de tests. Woordvoer ders zeiden dat er niet van wordt uitgegaan dat een derge lijk onderzoek tot een wezenlij ke stijging van het aantal HIV- patiënten zal leiden. De Beierse minister Glück (volksgezond heid) verklaarde gisteren dat het gevaar om door een transfusie besmet te raken, niet verhoogd is door de misdadige praktijken van UB Plasma. Volgens hem is het risico nog steeds één op een miljoen. Seehofer zei dat de bevolking er niet op voorhand van uit kan gaan dat ziekenhuizen en art sen de patiënten over mogelijke risico's informeren, omdat het nakijken van de miljoenen dos siers veel tijd vergt. Hij voegde daaraan toe dat in de zieken huizen wel de bloedtransfusies zijn geregistreerd, maar veelal niet de naam van de producent. Artsen en ziekenhuizen melden intussen een stormloop van on geruste ex-patiënten. De vraag naar AIDS-tests is duidelijk ge stegen. De officier van justitie in Ko blenz.zei dat UB Plasma sinds 1986 willens en wetens besmet bloed heeft verkocht. Dat heeft een werkneemster verklaard. Het bedrijf verkeerde in grote fi nanciële moeilijkheden. washington hans de bruun correspondent Precies een jaar geleden vierden de Democraten hun overwin ning bij de Amerikaanse verkie zingen. Gisteren waren de Re publikeinen aan de beurt. „Dit is een zware, zware nederlaag voor het Witte Huis", zei de te vreden Republikeinse opposi tieleider senator Robert Dole gisteren, na de uitstekende uit slagen voor zijn partij in de lo kale verkiezingen een dag eer der. De reactie van president Bill Clinton was even voorspelbaar: „Deze verkiezingsuitslag is geen verwerping van mijn beleid." Clinton zag er, als enige, zelfs een bevestiging in: „Dit bewijst dat de kiezers verandering wil len." Die gedachtengang had hem vorig jaar per slot van reke ning aan de macht gebracht. Als de Democratische kandida ten voor het burgemeester schap van New York en de gou verneursposten in New Jersey en Virginia wel hadden gewon nen, dan zou het Witte Huis dat ongetwijfeld hebben uitgelegd als steun voor de president. Zo gaat dat nu eenmaal. Daarom deden top-Democraten gisteren alle moeite de afstand tussen Clinton en de verliezers zo groot mogelijk te houden. Volgens de Democratische par tijvoorzitter David Wilhelm wa ren het dan ook „lokale verkie zingen over lokale thema's". Maar die thema's zijn univer seel voor de VS: de roep om hardere aanpak van de crimina liteit, lagere belastingen, meer banen, beter onderwijs, hogere sociale uitkeringen. Zaken waar Clinton meer invloed op heeft dan een burgemeester of een gouverneur. Volgend jaar november worden weer verkiezingen gehouden, die pas écht een tussentijds oor deel over de president inhou den. Dan moeten het volledige door de Democraten gedomi neerde Huis van Afgevaardig den, 34 zetels in de Senaat en 36 gouverneursposten worden ge kozen. Als de tendens van dins dag zich doorzet, loopt Clinton het gevaar zijn Democratische meerderheid kwijt te raken. Tijdens het Reagan-tijdperk slaagden Republikeinse afge vaardigden er vaak in te worden gekozen door zich met hun po pulaire president te identifice ren. Zij wonnen 'op zijn jaspan den', zoals de Amerikanen dat zeggen. Maar van een 'Clinton- effect' is nu geen sprake. rome eelco van der unpen correspondent Het schandaal rond de 'zwarte fondsen' van de Italiaanse civie le veiligheidsdienst Sisde heeft president Scalfaro in een kwaad daglicht gesteld. De dinsdag ge arresteerde Sisde-functionaris Galati bevestigde dat alle minis ters van binnenlandse zaken vanaf 1982 tot heden, inclusief Scalfaro dus, maandelijks een bedrag van 120.000 gulden ont vingen. Scalfaro reageerde gister avond in een toespraak op de Italiaanse TV woedend op de beschuldigingen. „Eerst hebben ze het met bommen gepro beerd. nu proberen ze het met schandalige verdachtmakin gen", aldus Scalfaro. De president riep het volk op „niet passief toe te kijken naar de langzame vernietiging van de staat". Zowel Sisde als de militaire geheime dienst Sisme zijn beschuldigd van het leggen van bommen, het meewerken aan de voorbereiding van een staatsgreep en het op grote schaal plegen van corruptie. De toespraak van de presi dent volgde op een spoedover leg dat deze had met premier Ciampi en de voorzitters van beide kamers van het parle ment. De voorzitter van de Ka mer van Afgevaardigden. Napo- litano, had eerder geruchten over een aftreden van Scalfaro krachtig tegengesproken. De president ontving gisteravond steunbetuigingen van zowel de grote politieke partijen als indi viduele burgers. hong kong Een Taiwanese Boeing 747 van China Airlines is vanmorgen van de landingsbaan van het vlieg veld Kai Tak geraakt en in de haven van Hong Kong terechtgekomen. Op dat moment regende het en stond er een sterke wind. Het vliegveld had een storm waarschuwing uitgegeven. Het toestel had 296 mensen aan boord. De romp van het vliegtuig bleef intact en dreef op het water, zodat reddingswerkers een menselijke keten konden vormen om de passagiers in veiligheid te brengen. Er zijn ongeveer twintig gewonden. Inge klemd tussen de bergen en de kust is Kai Tak een van de drukste luchthavens ter wereld. Landingen op Kai Tak zijn volgens de meeste piloten een uitdaging. Vorige week werden nieuwe regels van kracht voor de ver keersbewegingen op Kai Tak, nadat uit onderzoek was gebleken dat zich gevaarlijke situaties voordeden. FOTO REUTER MIK ACHTERGROND MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Sovjet-partijleider Brezjnjev zei in 1982 dat zijn land nooit als eerste kernwapens zou gebruiken. Die belofte werd van NAVO-zijde als louter propaganda beschouwd, omdat het westerse bondgenootschap het als eerste gebruiken van kernwapens niet wilde uitsluiten. De verandering valt af te leiden uit Gratsjovs toelichting op de nucleaire hoofdstelling uit de doctrine, namelijk dat Rusland geen kernwapens zal inzetten tegen niet- nucleaire landen die het Verdrag tegen Verspreiding van Kernwapens hebben ondertekend. „Over de kemwapenstaten zegt de nieuwe doctrine echter niets", voegde hij er aan toe. Hij noemde meteen twee uitzonderingen op de regel van geen kemwapeninzet. De eerste is wanneer een staat die een defensieovereenkomst heeft met een nucleaire mogendheid een aanval op Rusland uitvoert. De tweede wanneer dit gebeurt door een bondgenootschap van Ruslands nieuwe militaire doctrine maakt het als eerste gebruiken van kernwapens tegen andere staten mogelijk. Dat blijkt uit een toelichting die de Russische defen sieminister Gratsjov gisteren gaf op de nieuwe defensiedoctrine, die een dag eer der door de Nationale Veiligheidsraad was aangenomen. Moskou breekt op dit punt met beloften uit het Sovjet-verleden. niet-nucleaire en kemwapenstaten. Volgens Gratsjov zal een besluit tot eventuele inzet van kernwapens in Rusland niet dooréén man genomen worden, maar door het collectief van het generale opperbevel. President Jeltsin is opperbevelhebber van de strijdkrachten. Gratsjov maakte ook duidelijk dat inzet van het leger bij binnenlandse spanningen voortaan mogelijk zal blijven. Hij refereerde daarbij aan de hulp die legereenheden hebben geboden bij de gewelddadige ontruiming van het parlementsgebouw, begin vorige maand. Volgens Gratsjov is het nu nog de president die daarover een besluit neemt. Na de parlementsverkiezingen van 12 december valt deze bevoegdheid echter toe aan het nieuwe parlement, aldus Gratsjov. Andere opvallende punten uit de doctrine zijn. dat Rusland met instemming van andere landen troepen op buitenlands grondgebied kan stationeren. Dit slaat vooral op voormalige Sovjet-republieken die de hulp van Moskou inroepen, zoals nu in Tadzjikistan en Georgië het geval is. Een van de belangrijkste taken wordt het opzetten van snel inzetbare eenheden ter bestrijding van regionale conflicten. Volgens Gratsjov zijn regionale conflicten de belangrijkste bedreiging voor de wereldvrede. Het nieuwe parlement krijgt over de doctrine niets te zeggen. Volgens Gratsjov is de defensielijn met de bekrachtiging door de Veiligheidsraad meteen tot 1996 vastgelegd.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7