Staatsdrukkerij wil voor rechter onschuld bewijzen Zelfmoord onder gevangenen stijgt Mondige patiënten gaan minder naar de huisarts Arm moei Onderwijsbond bepleit meer deeltijdarbeid Binnenland Drugverslaafde moeders moeten betere hulp krijgen Milieuvragen in rij-examen Racistische dreigbrieven voor Turken Jonge gevangenen hebben meer nodig dan discipline Gedwongen verhuizing DONDERDAG 4 NOVEMBER 1993 Virusziekte treft konijnen boxtel Een virusziekte onder wilde konijnen heeft ih Noord- Brabant en Limburg tientallen konijnenbedrijven besmet. Dat meldt de Gezondheidsdienst voor Dieren in Boxtel. Konijnen die door de ziekte (rabbit haemomorrhagic syndrom) worden ge troffen, sterven aan inwendige bloedingen. Tegen de ziekte be staat een vaccin waarmee de meeste maar niet alle dieren op de bedrijven zijn ingeënt. Scheepslading Irak dinsdag geveild vlissingen In Vlissingen wordt volgende week dinsdag de veiling gehouden van de lading van de Gur Mariner. De goederen zijn eigendom van de staat Irak of rechtspersonen daar. maar kun nen niet worden afgeleverd in verband met het nog geldende handelsembargo tegen Irak. De Gur Mariner werd ruim driejaar geleden in Vlissingen aan de ketting gelegd in verband met de boycot. Sinds die tijd liggen de goederen in Vlissingen opgesla gen. Vast examenpakket in MAVO en VBO zoetermeer Ook in MAVO en VBO kunnen leerlingen straks geen eigen examenpakket meer kiezen. Er komen, net als in HA VO en VWO, opleidingsprofielen met vaste vakken. Dat schreef minister Ritzen (onderwijs) gisteren aan de Tweede Kamer. Doel van zulke profielen is om de aansluiting op het vervolgonderwijs te verbeteren. VBO-leerlingen die verder willen leren, kunnen dan gemakkelijker doorstromen naar het MBO. MAVO-leerlin- gen kunnen naar het HAVO. Hoofdkantoor IUS naar Den Haag den haag Het hoofdkantoor van de internationale studenten bond IUS komt per 1 januari 1994 in Den Haag. De organisatie is nu gevestigd in Praag. Er werken ruim 35 mensen. Dit heeft de gemeente Den Haag gisteren bekendgemaakt. De IUS is een we reldwijde organisatie van studentenbonden, die zich onder meer opwerpt voor het recht op onderwijs. Bovendien houdt zij zich bezig met democratie en bestrijding van analfabetisme en dis criminatie. Studentenbonden uit ongeveer 120 landen zijn bij de IUS aangesloten. Ook de Landelijke Studentenvakbond (LSVb) uit Nederland is lid. I'Sterfgevallen in politiecel registreren den haag gpd-anp Steeds meer gevangenen plegen zelfmoord. Ook het aantal mis lukte zelfmoordpogingen stijgt. Justitie verklaart de toename onder meer uit het feit dat meer mensen vastzitten doordat de celcapaciteit in Nederland is vergroot. Vorig jaar overleden 21 gede tineerden in gevangenissen, jeugdinrichtingen en TBS-kli- nieken. Negen van hen hadden zelfmoord gepleegd. Er werden I 38 zelfmoordpogingen onder- nomen. In 1991 bedroeg het aantal sterfgevallen tien, in vijf gevallen door zelfmoord. Het aantal pogingen daartoe be- droeg toen 28. Uit onderzoek van Justitie blijkt dat zelfmoord neigingen vooral in de eerste periode van de gevangenschap voorkomen. Over sterfgevallen in politie bureaus heeft het ministerie van b,innenlandse zaken geen nauwkeurige gegevens. Geschat wordt dat dit op vier tot zes ge vallen per jaar ligt. Zelfmoord pogingen worden niet centraal bijgehouden. De ministers Da- les (binnenlandse zaken) en Hirsch Ballin (justitie) willen daarom een landelijke registra tie van sterfgevallen en pogin gen tot zelfdoding in politiecel len. De korpsbeheerders moe ten die gegevens leveren, even als informatie over het gedrag van betrokken agenten. Veel leraren willen korter werken heerlen anp Er moeten meer deeltijdbanen komen in het onderwijs. Boven dien moeten de werkomstan digheden van deeltijdwerkers worden verbeterd. Dat is de conclusie van een enquête on der 3.100 leraren, gehouden door de ABOP. Gisteren gaf ABOP-voorzitter Vogelaar tij dens een bijeenkomst in Heér- len het startsein voor een cam pagne voor meer en beter deel tijdwerk. Uit de enquête blijkt dat een derde van de leraren graag kor ter wil werken en achttien pro cent juist langer. De ideale werkweek bestaat niet, maar de meeste leraren willen liefst drie of vier dagen werken. Bij de leraren die zeker niet korter willen werken, blijkt een groot verschil te bestaan tussen mannen en vrouwen. De geën quêteerde vrouwen laten weten dat ze niet korter willen werken omdat ze het werk veel te leuk vinden. De mannen zijn vooral bang dat ze dan te weinig geld overhouden. De deeltijdcampagne van de ABOP sluit aan bij een campag ne van moederbond FNV. Die heeft uitgerekend dat als alle wensen worden vervuld van mensen die korter of langer wil len werken, er zo'n honderddui zend banen bij zouden komen. Daarom wil de bond werkgevers er van overtuigen meer deeltijd werkers in dienst te nemen. Maar de positie van de deeltijd werker kan ook beter. Zo moe ten ze meer kansen op carrière krijgen en een betere rechtspo sitie. anp ajgcmeen ncdeiurds persüuirau gpo g 'Aantijgingen Amerikaans bedrijf over diefstal niet terecht' De Nederlandse Staatsdrukkerij (SDU) stapt naar de rechter om een einde te maken aan beschuldigingen dat het bedrijf zijn beveiligingssysteem voor onder andere Nederlandse girocheques illegaal heeft overgenomen. Een woordvoerder van de drukkerij heeft dat gisteren meegedeeld. den haag anp De beschuldigingen zijn afkom stig van het Amerikaanse bedrijf Graphic Security Systems Cor poration (GSSC) dat de uitvin der van het systeem zegt te zijn. De zegsman van de SDU spreekt van „onjuiste aantijgin gen die een halt moeten wor den toegeroepen. Wij hebben het bedrijf al eerder gevraagd de beschuldigingen hard te maken, desnoods voor de rechter. Dat kan dus nu". Het Amerikaanse bedrijf zegt dat als gevolg van de diefstal het voortbestaan wordt bedreigd. Het heeft daarom eerder deze week de hulp ingeroepen van het Congres en de Amerikaanse regering om de SDU er toe te brengen te onderhandelen over een schadevergoeding. Volgens GSSC heeft het vier jaar geleden over een elektro nisch beveiligingssysteem met de Staatsdrukkerij onderhan deld. De SDU ontkent dat. „Ons is in 1987 alleen een beveili gingssysteem aangeboden door GSSC. Wij hebben daar echter geen gebruik van gemaakt en het systeem direct terug ge stuurd." GSSC zegt dat het de Staats drukkerij tevergeefs heeft aan geboden de zaak onderling te regelen. „Dat klopt, maar waar om zouden wij een schikking treffen of arbitrage vragen aan een onafhankelijke instantie als wij er van overtuigd zijn dat van de beschuldigingen niets klopt", aldus de woordvoerder. Volgens de Amerikanen heeft het Nederlandse bedrijf de in 1987 aangeboden technologie toch gebruikt zonder daarvoor te betalen. Dat zou ook blijken uit het feit dat een geheime co de in het beveiligingssysteem was verwerkt door GSSC die ook in het door de SDU gebruikte systeem zou zijn opgedoken. Leden van de Senaat, onder wie de voorzitter van de com missie van financiën, hebben brieven geschreven aan de mi nisters van internationale han del (Kantor) en handel (Brown) met het verzoek GSSC te hel pen. Verder verzocht de United Nations Industrial Development Organisation minister van bui tenlandse zaken Christopher het bedrijf te helpen. utrecht. anp siever worden geholpen. Dat bepleit de pedagoge Lafeber in een onderzoek naar de hulp aan probleemgezinnen. De onderzoekster promoveert morgen aan de Rijksuniversi teit Utrecht. Lafeber vindt dat hulpverleners te weinig con tact hebben met de verslaafde moeders. „Gemiddeld wordt een moeder maar één of twee keer per maand bezocht", concludeert de promovenda. Bovendien zijn de hulpver lening aan de moeders en de hulpverlening aan hun kinde ren volgens Lafeber niet goed op eikaar afgestemd. ..De jeugdhulpveiieners richten zich vooral op het kind. de drughulpverleners hebben vooral oog voor de volwasse nen. Er worden maar weinig gesprekken met de moeders gevoerd waarbij de kinderen aanwezig zijn. Daardoor werkt men langs elkaar heen", meent Lafeber. De onderzoekster bekeek de situatie in de Rotterdam, waar circa vijfhonderd verslaafde moeders worden begeleid. Hun kinderen variëren in leef tijd van nul tot zes jaai. Uit ge gevens van het Centraal Adres, een instelling die gespeciali seerd is op dit terrein, komt naar voren dat na het eerste levensjaar 65 procent van de kinderen nog bij de verslaafde moeder is. Na het tweede le vensjaar geldt dit voor nog maar veertig procent van de kinderen. Naar schatting zijn er in Nederland drieduizend vrouwen met drugverslaafde kinderen. arnhem gpo amsterdam Een zigeunerfamilie wacht bij een dovend vuurtje gelaten de gebeurtenissen af. Ongeveer honderd Joegoslavische zigeuners moesten gisteren het terrein aan de Merwedekanaaldijk in Amsterdam ontruimen. Ze ston den daar met enkele tientallen caravans sinds ze in april toestemming kregen om één nacht te blijven. De afgelopen maanden is de wisselende groep mensen die er verbleef, toegenomen. Reden voor de ontruiming is dat het terrein geen voorzieningen heeft en de plek een andere bestem ming heeft Achttien gezinnen hebben inmiddels een ander terrein toegewezen gekregen aan de Oostzanerdijk. Dege nen die een legale status hebben en elders een huis, kon den niet mee naar de nieuwe plek. De mensen die een aan vraag tot verblijfsvergunning hebben lopen, mochten wel mee. Enkele zigeuners zonder enige status worden overge dragen aan de vreemdelingenpolitie. FOTO ANP PAUL EYZtNCA Lotgenoten geven kennis over ziekte aan elkaar door utrecht «anp Patiënten die hun zegje kunnen doen. gaan minder vaak naar de huisarts. Als zij naar de dokter gaan, worden ze snel ler en efficiënter geholpen. Kortom, mondige patiënten hebben minder me dische hulp nodig. Dit blijkt uit een on derzoek dat is uitgevoerd in opdracht van de Nederlandse Patiënten Consu menten Federatie (NPCF). De federatie liet zeventig leden van patiëntenorganisaties voor kanker, reu ma, hoofd- en nekletsel, gewichtsproble- men en ouders van motorisch gehandi capte kinderen ondervragen. Uit deze gesprekken blijkt dat lotgenoten elkaar helpen om hun ziekte onder ogen te zien. Daardoor zijn ze in staat preventief te handelen en komen ze in de gelegen heid kennis aan elkaar door te geven. Door hun contact met mensen die aan dezelfde ziekte lijden, komen sommige patiënten ertoe hun levenswijze te ver anderen. Zo zien ze soms af van een operatie- Ook bieden ze elkaar de steun die ze soms van hun arts moeten ontbe ren. Artsen staan positief over de contacten tussen lotgenoten, zo valt uit het onlangs verschenen themanummer van de NPCF op te maken. Zij signaleren dat deze vorm van onderlinge hulp gunstig is, zo wel voor de patiënt als voor de behande laar. De kloof verkleint en de communi catie verbetert, zodra de patiënt goed is geïnformeerd dooreen lotgenoot. Ziekenfondsen zijn bereid het lidmaat schap en de activiteiten van patiëntenor ganisaties te vergoeden via een aanvul lende verzekering, meldt de NPCF. Parti culiere verzekeraars pleiten voor vervolg onderzoek, vooral om de besparing door de contacten tussen lotgenoten precies te berekenen. Het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen (CBR) wil zijn steentje bijdragen aan een schoner milieu. Op korte ter mijn wordt in het theorie-ge deelte van het rij examen een aantal speciaal op het milieu gerichte vragen opgenomen. Het CBR beseft dat het afleve ren van zo'n 300.000 geslaagden per jaar een potentiële aanslag betekent op de leefomgeving- Het ligt voor de hand dat een groot aantal van hen overgaat tot de aankoop van een auto en uitbreiding van het nationale wagenpark veroorzaakt extra belasting van het milieu. Daarom wil het CBR met spe cifieke vragen de examenkandi daten ervan doordringen dat energiezuinig en milieubewust gebruik van auto. vrachtwagen en motorfiets sterk is aan te be velen. waalwijk anp Rechercheurs in Waalwijk, Sprang-Capelie en Kaatsheuvel stellen een onderzoek in naar de herkomst van zeker tien ra cistische dreigbrieven die bij Turkse gezinnen in die gemeen ten zijn bezorgd. De brieven, met als afzender White Power Waalwijk'en gesteld in een let tertype waarvan zich ook de ra cistische organisatie Ku Klux k'lan bedient, maant de aange schreven buitenlanders terug te gaan naar hun land van her komst. „Ga terug naar waar je thuishoort", zo staat in de brie ven. „Hier ben je te veel. je kost te veel, je krijgt te veel. je mag te veel. Ga weg voordat het te laat is. Zoals je ziet weten we je te vinden." De brief besluit met: Je maintiendrai (Ik zal handha ven). n Waalwijk wonen ruim driehonderd Turkse gezinnen. Volgens burgemeester Van Schaik van Waalwijk zijn er nooit eerder problemen ge weest. „Sinds jaar en dag gaat het juist erg goed samen. Het is niet te hopen dat dit tot een es calatie leidt", aldus Van Schaik. die zegt nog nooit van "White Power Waalwijk' te hebben ge hoord. In Waalwijk zijn naar aanleiding van de brief bijeen komsten belegd tussen de poli tie en vertegenwoordigers van de Turkse gemeenschap. Greenpeace stopt op last rechter met blokkade van chloortrein roermond anp Greenpeace heeft gister avond op last van de recht bank in Roermond de blok kade van de chloortrein bij Linne-Herten beëindigd. Sol- vay Chemie, het bedrijf waar het chloor vandaan komt, daagde de milieu-organisatie voor de rechter omdat de blokkade, die al twee dagen aanhield, een onrechtmatige daad zou zijn die het bedrijf schade zou berokkenen. Woordvoerder Van der Naald van Greenpeace noemde de actie desondanks een groot succes omdat zij de samenleving duidelijk heeft gemaakt hoe gevaarlijk chloor voor het milieu is. „Solvay gaat zijn eigen ver antwoordelijkheid uit de weg en heeft het chloorprobleem afgeschoven op de rechter", aldus Van der Naald. Tijdelijk gratis stuurbekrachtiging op de Mitsubishi Colt 1.3 GU De .Mitsubishi Coil IJ GLi is leverbaar vanaf 2h 995.-. incl. BPM BT\hexil kosten maken, af Sassenheim h ijzigingen voorbehouden Elke Mitsubishi personenauto wt geleverd met J jaar Muhigarantie'lnier-Euro Seri n e Imp Hart Nihhrig A Greevr Sassenheim tel. 02522 -66III Mitsubishi Dealer Lease, teI 02522 20660 overberg-zeist anp Staatssecretaris Kosto van justitie wil meer scholing en begeleiding voor ge motiveerde gevangenen. Voor 'anderen' pleit hij juist voor een strakkere aanpak. Hoe de opzet van het gevangeniswezen voor de komende tien jaar er precies uit gaat zien, wordt eind dit jaar duidelijk als Kosto zijn nota Gevangeniswezen pre senteert. Een rondgang langs twee rijksinrichtin gen voor jongeren laat zien hoe begelei dingen scholing aanslaan. Het gaat om jongeren die anders waarschijnlijk defi nitief in het criminele circuit zouden be landen. Tussen de opvanginrichting Eikenstein in Zeist en behandelinrichting Overberg in Overberg bestaat een groot verschil. In Eikenstein kan scholing niet veel meer zijn dan een middel om de jongeren be zig te houden. De jongens tussen 12 en 18 jaar die hier direct uit de politiecel ko men om hun rechtszaak af te wachten, verblijven er gemiddeld maar zes weken. In Overberg daarentegen wonen de jon gens ongeveer anderhalf jaar. Ondanks het feit dat ze bij binnenkomst geen en kele motivatie voor het onderwijs heb ben, verlaat uiteindelijk eenderde de in richting met een diploma voor timmer man, metaalbewerker of een ander am bachtelijk vak. De jongens die in Overberg komen, heb ben al een lange weg achter de rug. De vergrijpen waarvoor ze zijn veroordeeld, zijn niet kinderachtig. Elke poging om hen door middel van pleeggezinnen of welzijnswerkers weer in het gareel te krijgen, is mislukt. Directeur Vredendaal: „Ov erberg is een eindstation. Wie hier komt. heeft al zijn kansen verprutst". Toch lijkt de inrichting in niets op een gevangenis. Om te beginnen kun je er zo weglopen. „Dat is voor de jongens die van een gesloten inrichting komen ook wel even wennen. Driekwart is dan ook meteen de eerste dag verdwenen. Maar de meesten komen wel weer terug." Bovendien is de filosofie van Overberg al sinds de oprichting gericht op opvoeding en onderwijs en niet op straf. Het pro gramma dat Overberg voor de jongens heeft is een combinatie van opvoeden, werken en leren. Een volledig program ma duurt twee jaar en daarin krijgen de jongens training in sociale vaardigheden, onderwijs dat bij hun intelligentie en kennis past en een opleiding in de tim mer- en metaalwerkplaats. Na afloop heeft eenderde van de jongens een di ploma gehaald en een baan gevonden. De meesten van hen komen niet terug in het criminele circuit. Gemotiveerd voor onderwijs is er bij bin nenkomst niet één. Maar de inrichting doet er alles aan dat te veranderen. De jongens kunnen er een diploma halen, dat dan met veel feestvertoon wordt uit gereikt. De inrichting regelt vervolgens een stageplaats in de buurt en zorgt er voor dat de opleiding precies aansluit bij de wensen van zo'n klein bedrijfje: veel praktijk, weinig theorie. „Een beetje de oude ambachtschool. Persoonlijke aandacht is er genoeg: voor iedere pupil staan twee medewerkers klaar. Onderwijs krijgen ze in groepjes van twee of drie. waarbij alle niveaus door elkaar zitten. „Dan hebben ze niet zo de neiging zich aan elkaar te meten." Volgens directeur Vredendaal is de com binatie van opvoeden, leren en werken voor deze jongens absoluut noodzake lijk. „Tijdens de discussie over de zoge noemde kampementen heb ik dal al eens gezegd: alleen drillen en trainen is voor deze jongens volstrekt on voldoen de. Sommigen zijn sociaal zo gestoord, dat ze niet eens boodschappen kunnen doen. En omdat ze al op hun tiende of elfde zijn gaan spijbelen, gaat hun intel lectuele ontwikkeling ook niet verder dan het niveau van de basisschool. Wij proberen dat te veranderen." Directeur Van Dijk van de opvanginrich ting Eikenstein deelt de mening van zijn collega. Op Eikenstein verblijven zestig jongeren die net zijn opgepakt en hierna worden doorverwezen, of vrijgelaten. Van Dijk: „Van zo'n kon verblijf kun je geen wonderen verwachten. Maar we proberen de jongens toch drie dingen mee te geven. Een verbetering van hun sociale vaardigheden door hun verblijf in een leefgroep, een beetje vorming en on derwijs. en een kennismaking met een vak in onze werkplaats". Op dit moment is de maximale straf voor een jongere een half jaar. maar dal wordt twee jaar. De directie is dan ook bezig het leer- en opvoedingsprogramma van Eikenstein aan te passen. Onderwijs en vorming krijgen straks nog meer nadruk. Van Dijk: „Natuurlijk moet je deze jon gens discipline opleggen. Ze moeten naar de werkplaats, ze moeten naar les. Maar je moet ze meer meegeven dan discipline. Ook sociale vaardigheden, onderwijs en opleiding. En dat hikt ook. als je maar je best doet het programma uitdagend le maken. Motivatie kweek je niet met geklets, maar wel met een goed programma".

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5