Asielzoekers terug naar veilige landen „Hoe hoog was die hoge rente ook alweer?" 'Rode baretten' naar ex-Joegoslavië Zaak AH-overval aangehouden Binnenland Parlement wil proef met superministers Centrum drugverslaafden ontluisd' Kabme'legt pla"voor acm Raad va"s,ate Twaalf jaar cel geëist voor doden klant bank Nederlands-Nederlandse ontmoeting in Bern VVD wil 500 miljoen meer voor zorgsector DONDERDAG 4 NOVEMBER 1993 Team gaat verrichtingen ME volgen Amersfoort Een landelijk team van twintig politiemensen en wetenschappers gaat voortaan massale acties van de Mobiele Eenheid kritisch volgen. Dit zogeheten E-team zal ook aanwezig zijabij de voorbereiding, de uitvoering en de afhandeling van grootschalig politieoptreden. Het is de bedoeling van fouten te leren. „Meer dan nu moet de politie bereid zijn open te staan voor kritiek en daarvan te leren", aldus het Politie Instituut Openbare Orde en Veiligheid (PIOV). Nederlandse zwartwerkers in Keulen keulen De Duitse politie heeft in Keulen en omgeving vijftig zwartwerkers uit Nederland aangehouden. Het-zou gaan om goed opgeleide vakmensen. Zij lopen in Nederland de kans tot zes jaar gevangenisstraf te worden veroordeeld wegens uitke ringsfraude. Dat heeft de politie in Keulen gisteren bekendge maakt. De Duitse werkgevers ronselden de Nederlanders via ad vertenties in dagbladen. Vooral Nederlandse metselaars zijn bij de Duitse huizenbouwers favoriet. Brand legt clubhuis Heli's Angels plat heerlen In Heerlen is een illegaal clubhuis van de Heli's Angels tot de grond toe afgebrand. De politie houdt rekening met brandstichting. Een paar uur voordat de brand uitbrak, had de gemeenteraad voor de derde keer besloten dat het illegale bouwsel moest worden gesloopt. Een delegatie van de Heli's An gels was bij de vergadering. Een van hen liet zich na afloop ont vallen dat hij de sloopplannen van de gemeente voor zou zijn. Wöltgens wil coalitie met CDA PvdA-fractieleider Wöltgens wil na de kamerverkie zingen van mei 1994 de huidige coalitie voortzetten. In een kabi net waar de PvdA met de WD in zou zitten, ziet hij niets. De kloof tussen de sociaal-democraten en de liberalen is 'te groot'. Wöltgens zegt dit in het blad CNV-opinie. Bij de verkiezings campagne zal de PvdA laten zien dat het beleid succes geeft ge had, zegt hij. Er is een financieel gezonde basis voor de komen de jaren gelegd, waarbij ook een goed sociaal stelsel overeind gehouden kan worden. Wöltgens roept alle PvdA'ers op de on derlinge discussies te staken. Plicht om SER advies te vragen blijft den haag Het kabinet blijft verplicht advies te vragen aan de So ciaal-Economische Raad (SER), waarin werkgevers en werkne mers een tweederde meerderheid hebben. Een voorstel van de WD om deze adviesplicht te schrappen, kreeg gisteravond geen meerderheid. Hypotheken opnieuw iets goedkoper amsterdam Postbank, RABO en ING Bank hebben besloten hun hypotheektarieven met 0,2 tot 0,3 procent te laten zakken. Bij de RABO gaan hypotheekvormen van drie jaar rentevast, gemeen tegarantie en maandbetaling naar 6,6 procent. Langer vastzetten levert nog eens 0,2 procent korting op. Het laagste tarief bij ING wordt 6,7 en bij de Postbank 6,6 procent. De nieuwe ronde ren teverlagingen werd op 22 oktober ingezet door de verzekeraars FBTO en Zwolsche Algemeene. Meer bevoegdheden voor premier bepleit den haag gpd I De Tweede Kamer wil sommige I ministers op proef extra be- J voegdheden geven om lastige politieke onderwerpen daad krachtiger aan te pakken. Het j CDA denkt daarbij aan zogehe ten 'projectministers' voor werkgelegenheid, vreemdelin genbeleid, infrastructuur en be strijding van criminaliteit en fraude. Het kabinet verzet zich tot nu toe tegen de komst van zulke superministêrs. Tijdens het debat over be stuurlijke vernieuwing bleek gisteren dat een meerderheid van de Tweede Kamer (CDA, PvdA, WD en D66) al in de vol gende kabinetsperiode (dus vanaf volgend jaar) een proef wil nemen met superministers. Het idee van een projectminis ter komt van een adviescom missie onder leiding van oud- WD-leider Wiegel. Het is eën van de voorgestelde oplossin gen voor het gebrek aan coördi natie waarmee kabinet en rijks overheid momenteel kampen. Een projectminister moet de Haagse 'verkokering' doorbre ken met behulp van een eigen staf en een eigen budget. Zono dig kan hij ook de scepter Het kabinet heeft de hulp van de Raad van State ingeroe pen bij het indammen van de groeiende stroom asielzoe kers naar Nederland. De raad moet het kabinet adviseren of het mogelijk is te gaan werken met een lijst van zoge noemde 'veilige landen'. Dat zijn landen die het vluchte lingenverdrag van Genève hebben ondertekend. Ze heb ben beloofd vluchtelingen nooit terug te sturen naar lan den waar het tè gevaarlijk voor hen is. Rotterdam Vrijwilligers van het gedoogcentrum voor drugverslaafden Perron 0 in Rotterdam hebben giste ren afval en kledingstukken verbrand van junkies. Enige tijd geleden is namelijk een ernstige vorm van kle- dingluis ontdekt. In de bus die op de achtergrond op de fot staat, slapen verslaafden, foto anp paul stou den haag gpd Het kabinet is tot deze nood greep overgegaan nu dit jaar naar schatting 35.000 asielzoe kers naar Nederland komen. Dat is tienduizend meer dan waarop was gerekend. Het be treft een 'open' adviesaanvraag aan de Raad van State. Dat be tekent dat het kabinet geen ad vies heeft gevraagd over concre te maatregelen. Als het plan van het kabinet in werkelijkheid wordt omgezet, kunnen geweigerde asielzoekers direct worden teruggestuurd naar het veilige land waar ze vandaan zijn gekomen. Dit plan heeft steun van PvdA, CDA en WD. Volgens PvdA-kamerlid Van Traa moet worden voorko men dat voor asielzoekers in echte nood uit oorlogsgebieden als Somalia en voormalig Joego slavië, Iran en Irak geen plaats is in Nederland. Van Traa erkent overigens dat het aantal asielaanvragen uit veilige landen klein is en dat de snellere behandeling van die mensen nauwelijks bijdraagt aan de problemen bij de op vang. In verband daarmee wil het kabinet op termijn ook perso nen die op zichzelf wel als vluchteling worden erkend, te rugsturen naar een veilig land als die asielzoeker via zo n veilig land naar Nederland is geko men. Daar kan betrokkene dan de behandeling van het asiel verzoek afwachten. Pas als defi nitief tot toelating in Nederland wordt besloten, kan de asielzoe ker dan hierheen komen. Het kabine't wil verder een veel striktere scheiding gaan aanbrengen tussen mensen die om politieke redenen naar Ne derland komen en degenenen die dat om economische rede nen doen. De laatste groep wil het kabinet gaan weren. Behalve de adviesaanvraag aan de Raad van State wil het kabinet dat de Eerste Kamer met spoed de Vreemdelingen wet afhandelt. Daarin staan be palingen waardoor de procedu res rond asielaanvragen kunnen worden versneld. De wet zou op 1 januari moeten ingaan. Het is echter zeer onzeker of de Se naat daar aan meewerkt. VN-secretaris Boutros Gltali vraagt Nederland om bataljon Een bataljon met elfhonderd militairen van de luchtmobiele brigade wordt volgend jaar in het door burgeroorlog verscheurde voor malige Joegoslavië ingezet. VN-secretaris generaal Boutros Ghali heeft Nederland gis teren officieel verzocht het bataljon be schikbaar te stellen. Dat heeft een woord voerder van het ministerie van buitenland se zaken bevestigd. De Tweede Kamer moet nog akkoord gaan met de uitzending. Minister Ter Beek heeft de 'rode baretten' in september al aangeboden aan Boutros Ghali. De goed opgeleide Nederlandse mili tairen worden eerst ingezet in plaatsen in Bosnië die door de VN als 'veilig gebied' zijn aangewezen. Maar ze kunnen, ook wor den ingezet om een eventueel vredesak koord voor Bosnië af te dwingen. Op dit moment is er geen enkel zicht op dat ak koord. De militairen moeten zich van Defensie voorbereiden op plunderingen. Een defen siewoordvoerder verwacht dat in de winter zo weinig te eten is, dat rekening moet wor den gehouden met aanvallen van hongerige burgers op de hulptransporten van de VN. Als de Nederlanders naar voormalig Joe goslavië gaan, wordt daarmee de Neder landse bijdrage aan Unprofor, de VN-vre desmacht voor ex-Joegoslavië, ongeveer verdubbeld. Op dit moment bevinden zich in dat gebied een Nederlands verbindings bataljon van 476 militairen, een transport bataljon van 423 militairen, 49 militaire waarnemers en nog ruim honderd militai ren met andere taken. amsterdam anp i ir-- over ambtenaren op andere departementen als dat voor de oplossing van een poli tiek probleem noodzakelijk is. Dan is zo'n superminister niet meer afhankelijk van de mede werking van collega-bewindslie den. Premier Lubbers heeft het idee in eerste instantie afgewe zen, omdat dit volgens hem geen verbetering zal brengen in de samenwerking binnen het kabinet. Morgen doet hij nog maals een poging de Tweede Kamer daarvan te overtuigen. De Kamer ziet ook wel wat in de uitbreiding van de bevoegd heden van de minister-presi dent. Die zou het recht moeten krijgen om bepaalde hete poli tieke hangijzers zonder toe stemming van collega-ministers in de ministerraad aan de orde te stellen. CDA en PvdA willen de premier bovendien het recht geven dan meteen met een con crete oplossing te komen. Vrij wel eenstemmig verwierp de Tweede Kamer het verdergaan de voorstel om de premier ook de bevoegdheid te geven andere ministers te dwingen iets te doen ('aanwijzingsbevoegd heid'). Voor het gerechtshof in Amster dam is gisteren twaalf jaar cel wegens doodslag geëist tegen twee mannen van twintig en achttien. De twee schoten in december vorig jaar een 26-jari- ge klant van een bank dood toen ze een filiaal in IJsselstein wilden beroven. De twee Amsterdammers hadden het bankfiliaal ruim te voren al geobserveerd. Op de bewuste dag stapten ze gemas kerd de bank binnen. Ze had den afgesproken dat ze hun eis kracht zouden bijzetten door klanten te bedreigen. De 26-jarige klant werd meteen na binnenkomst van achteren gegrepen door een van de twee. Daarbij zou het wapen 'per ongeluk' zijn afgegaan. Het slachtoffer werd door het hoofd geschoten en overleed een dag later. Na het schot sloegen de overvallers op de vlucht. i zijn eerder door de rechtbank in Utrecht veroor deeld tot acht en vijf jaar cel. De officier van justitie, die veel ho gere straffen eiste, nam daar mee geen genoegen en ging in hoger beroep. Het hof doet uit spraak op 17 november. PvdA wil nood steden lenigen den haag gpd De PvdA wil een kabinetsplan om de problemen in de Neder landse steden aan te pakken. De problemen op het gebied van werk, veiligheid en illegaliteit vragen om een samenhangende en daadkrachtige aanpak, aldus PvdA-woordvoerder De Cloe gisteren tijdens de behandeling van de begroting van Binnen landse Zaken. bern Zwaaiend met vlaggetjes wachtten in Zwitserland wonende Nederlandse kinderen koningin Beatrix gisteren op. Ze werd door haar landge noten begroet op station Kehrsatz bij Bern Het koninklijk paar is voor drie dagen op staatsbezoek in de Alpenrepubliek. foto anp ruud hoff den haag gpd De WD wil in een volgende ka binetsperiode vijfhonderd mil joen gulden extra uittrekken voor de gezondheidszorg. Ook moet meer politie op straat ko men en langdurig werklozen moeten verplicht weer aan het werk. Dit blijkt uit een bijstel ling van het concept-verkie zingsprogramma. Waar de liberalen het geld voor de zorg vandaan halen, is onduidelijk. De eerder voorge stelde bezuinigingen van totaal zeventien miljard gulden zijn namelijk niet verhoogd. De WD presenteerde zijn verkiezings programma in september al maar is nu met een duidelijker aanvulling gekomen. De passage over migratie is onder meer uitgebreid. Er moet harder worden opgetreden te gen illegalen, economische vluchtelingen moeten niet meer worden toegelaten en allochto nen die terug willen naar hun eigen land moeten daarbij wor den geholpen. De WD is verder tegen aparte islamitische scho len omdat dat de integratie te genhoudt. Ook onderwijs in ei gen taal voor deze kinderen is volgens de WD niet nodig. Er moeten verplichte huiswerk klassen komen voor allochto nen die slecht presteren. De liberalen willen een socia le verzekering voor chronisch zieken, inclusief psychiatrische- verpleeghuis- en zwakzinni genzorg. De premie moet inko mensafhankelijk zijn met eigen bijdragen maar zonder vermo genstoets. Daarnaast moet er voor iedereen een verplichte verzekering komen: een soort uitgekleed ziekenfonds. De pre mie moet vaststaan. Verder zijn er eigen bijdragen en -risico's. Voor andere vormen van zorg moet iedereen zich maar bijver zekeren. Arnhemse rechtbank wil opnieuw getuigen horen Hetzelfde principe geldt ook voor de Leeuwrekening, waarbij het minimum inlegbedrag op f 10.000,- ligt en de rente nu 5,1%* is. Girorekeninghouders die een Kapitaal- of Leeuwrekening willen openen, kunnen dat vandaag nog thuis doen. Gewo De Postbank Kapitaalrekening een eerste minimum inleg biedt de ideale combinatie rente (nu 5,75%*) én alle opnamevrijheid. U kunt er namelijk elk willekeurig f25.000,- bedrag zonder kosten van opnemen. Zelfs :eer hoge een bedrag bo' maand var giroboekje. in wie er eerst nog wat meer over wil n. belt nu even Klantenservice Sparen: de f25.000,-, als u dit het nummer is j -oren reserveert. (020) 591 82 20. POSTBANK Sparen doe je gewoon bij de Postbank. De behandeling van de rechtszaak tegen een van de verdachten van de bloedige overval op een filiaal van Albert Heijn in Oosterbeek in mei 1990 is .na twee dagen opnieuw aangehouden. De 29-jarige Bussu- mer blijft in voorlopige hechtenis. De rechtbank wil half januari volgend jaar onder anderen de hoofdverdachte en diens ex-schoonmoeder horen. Die zitten nu in Chili. Ook de raadsman van de verdachte, mr. P. Bovens, wil hen en nog een flink aan tal andere getuigen aan de tand voelen. Dinsdag en gisteren werden in de Arn hemse rechtszaal in totaal acht getuigen ge hoord. De vrouw die de meest belastende verklaring heeft afgelegd, werd achter geslo ten deuren gehoord. De verdachte mocht via de geluidsinstaiïatie meeluisteren naar haar relaas. De vrouw verkeert „in ernstige geestelijke nood". Haar ex-vriend, die in de gevangenis zit voor een aantal andere overvallen, zou hebben gedreigd „haar kop eraf te schie ten" als zij een verklaring zou afleggen in de AH-zaak. Volgens de vrouw heeft haar ex- vriend vanuit de gevangenis aan de hoofd verdachte die nu in Chili zit, opdracht gege ven om bankovervallen te plegen. Hij had geld nodig om een dure advocaat voor zijn rechtszaak te betalen. De vrouw smokkelde briefjes uit de huizen van bewaring waar haar vriend zat en gaf die door. Een andere getuige, die dinsdag door de Arnhemse rechtbank werd gehoord, heeft verklaard dat hij de verdachte die nu in Chi li zit „het vak van overvallen" heeft geleerd. Samen schoten zij onder meer op koeien om het effect van een riotgun te zien. Met een riotgun werden bij de overval later twee personeelsleden gedood en één verwond. De vrouwelijke getuige heeft tijdens een van de dertig verhoren gezegd dat de 29-ja- rige Bussumer samen met de verdachte uit Chili de overval in Oosterbeek en een over val op een AH-filiaal in Baarn moet hebben gepleegd. Gisteren verklaarde zij dat zij niet zelf heeft gehoord of gezien dat de Bussu mer bij beide overvallen was betrokken. Andere door de rechtbank gehoorde ge tuigen bleken hun informatie vooral uit het roddelcircuit in Bussum te hebben verkre gen. Alle verdachten kwamen in Bussum re gelmatig in een discotheek en een snack bar, waar, zo bleek, zeer wisselende contac ten werden onderhouden. Zo verklaarde een andere vrouwelijke ge tuige dat zij van haar ex-vriend in bed had gehoord dat de 29-jarige Bussumer en de man die in Chili zit, de overval in Ooster beek hadden gepleegd. Haar ex-vriend ont kende dat. Volgens hem was hij nooit met haar naar bed geweest en had hij haar ook nooit iets verteld. De officier van justitie wilde hem vervolgen wegens meineed en de advocaat eiste datzelfde voor de getuige, maar de rechtbank wees beide verzoeken af. De rechtbank ging ook niet in op het ver zoek van de raadsman om de 29-jarige ver dachten meteen vrij te laten. Volgens Bo vens „is er geen spoortje technisch bewijs tegen hem. Uit het getuigenverhoor is ook niets gekomen. Er zijn alleen maar meer twijfels gerezen. Ik durf de stelling aan dat zal blijken dat hem niets valt te verwijten zei de raadsman. Vorige week liet de recht bank een andere verdachte in de zaak vrij wegens gebrek aan bewijs. De rechtbank voldeed dit keer niet aan het verzoek, maar besloot de behandeling van de zaak op te schorten. Op 11 januari wil de rechtbank onder meer een foto van de verdachte zien, waarop hij in Spanje met een waaier van briefjes van duizend staat te zwaaien. Die foto, die door de politie in be slag is genomen, is spoorloos.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3