rolt Jeltsin Feiten &Meningen Zuivering CD A-fractie geen jacht op 'Calvijn-konijn' Basjkieren zoeken toekomst in hun eigen republiek DONDERDAG 4 NOVEMBER 1993 D 7- Regio's en republieken gaan door de knieën voor Moskou M HAAG» D SCHOLTEN Onverdiend, een jacht op het 'Calvijn-konijn' of gewoon on begrijpelijk. In de wandelgan gen van de Tweede Kamer zochten leden van de CDA-frac- tie gisteren vertwijfeld naar een verklaring voor de onverwacht uitgebroken bijltjesdag. Maan dag stemde het partijbestuur in met de nieuwe kandidatenlijst voor de verkiezingen van de Tweede Kamer. En dat was schrikken. Van de 54 kamerleden komen er zestien niet terug. Zes ande ren staan op vooralsnog onver kiesbare plaatsen. En weer vijf anderen kunnen waarschijnlijk pas na de kabinetsformatie bij hun collega-kamerleden aan schuiven. Op het moment dus dat de leukste posten in fractie en Kamer al verdeeld zijn. Natuurlijk konden de CDA-par- lementariërs weten dat er flink vernieuwd zou worden in de fractie. In het 'profiel' van de fractie werd gerept over eender de deel nieuwe leden, eenderde deel vrouw en aanvullende des kundigheid. Men was gewaar schuwd. In die zin zijn de emo ties begrijpelijk, maar tegelijk ook kortzichtig. „Het is de prijs die ik voor mijn onafhankelijke opstelling moet betalen", zegt een teleurgestel de Klaas Tuinstra, die naar een andere baan mag gaan uitkij ken. Als een van de woordvoer ders voor volksgezondheid heeft hij naar eigen zeggen behoorlijk zijn nek uitgestoken. En dat wordt nu bestraft. Een collega van hem zegt 'ra zend' te zijn. „Heb ik daarvoor de afgelopen jaren zo hard ge werkt? Ik begrijp het niet." Een derde wil niets zeggen, behalve dat hij wellicht ook slachtoffer is van de jacht op het 'Calvijn-ko nijn'. En dan is er de winnaar. De grijns op het gezicht van Mate- man verraadt dat hij niets heeft te vrezen. Sterker nog, aan het (bijna) einde van zijn parlemen taire carrière is hij maar liefst acht plaatsen gestegen en in de top twintig doorgedrongen. „Van de voorzitter heb ik ge hoord dat kwaliteit de doorslag heeft gegeven", aldus het Gel derse kamerlid quasi-beschei- den. Deze ietwat geforceerde verkla ring over hun persoonlijke lot, zegt wellicht meer over de ka merleden zelf dan over de reden voor hun verdwijnen, lage note ring of juist opwaardering op de lijst. Onafhankelijkheid is niet afge straft door de selectiecommis sie, waarin uiteindelijk voorzit ter Van Velzen en fractieleider Brinkman een forse stem had den. Hoe is anders de hoge no tering te verklaren van notoire lastpakken als Beinema (nog steeds af en toe een linkse dwarsligger), rechtsbuiten Ma- teman en oud-journalist Hillen (nooit te beroerd om zijn uitge sproken meningen luid kenbaar te maken)? Een betere verklaring is te vin den in de sterke invloed van ka merkringen op de samenstelling van de lijst. Tuinstra kan wat dat betreft beter eerst eens te rade gaan in zijn eigen Fries land, waar hij niet bepaald de voorkeur kreeg als regionale kandidaat. Het is tegelijk de re den waarom oudgedienden als Mateman (uit het grote en machtige Gelderland) en Beine ma (de 'eerste' Zeeuw) nog steeds de voorkeur verdienen. Ook die andere verklaring hard werken is niet gewaar deerd lijkt een valse te zijn. Van Velzen en Brinkman heb ben de afgelopen tijd herhaal delijk gepleit voor CDA'ers die niet in het politiek-ambtelijke Den Haag veel presteren, maar juist daarbuiten hun sporen hebben verdiend. Vandaar vol strekte nieuwelingen als Ten Hoopen (christelijke midden standers), Visser-van Doorn (plattelandsvrouwen) en Haeck (oud-secretaris Hervormde Kerk). Tenslotte het vaak genoemde argument van de bloedgroepen, de term voor de kerkelijke no minaties. De gepasseerde Vreugdenhil voedt de theorie dat katholieken in het CDA de jacht op de gereformeerden (spottend 'Calvijn-konijnen' ge doopt) zouden hebben ge opend. Dit vanwege de gerefor meerde overmacht in het kabi net. Maar ook dat excuus gaat niet op. In weerwil van de kluchtig aandoende ontkenningen van de partijvoorzitter wordt met de bloedgroepen wel degelijk tot op de man en vrouw nauwkeu rig rekening gehouden. Daar valt weinig op aan te merken. In vergelijking met de huidig^ samenstelling van de fractie is het aantal gereformeerden on der de eerste 54 CDA'ers op de lijst inderdaad iets gedaald: van negentien naar zestien. Maar het aantal katholieke CDA'ers is met slechts één toegenomen (tot 26), terwijl de hervormden (toch ook aanhangers van Cal- vijn?) er drie bij kregen (in to taal twaalf). Het eerste twintig tal van de lijst kent exact dezelf de samenstelling van de bloed groepen als vier jaar geleden: tien katholieken, zeven gerefor meerden en drie hervormden. Dat er nieuwe voor de fisca list Vreugdenhil concurrerende katholieke kandidaten bij zijn gekomen mag ook wel: er zijn er nogal wat verdwenen van de lijst. Zo is in de toptien van vier jaar geleden alleen staatsse cretaris Van Rooy nog als katho liek over gebleven. Zwaarge wichten als Lubbers, Van den Broek en Braks zijn-verdwenen. Het is waar dat in de top tien nu meer katholieken staan dan in 1989 (naast Van Rooy ook Hirsch Ballin, Wolters, De Hoop Scheffer, Soutendijk en Lan- sink), maar de lijstrekker is anders dan toen gerefor meerd. Door de tranen van de teleurge stelde kamerleden heen zien we dus de werkelijke motieven die bij de toegegeven harde selectie een rol hebben ge speeld: regionale spreiding, maatschappelijke deskundig heid en bloedgroep. Daarnaast was de modieuze wil om met gezichten en meer i te komen, prominent aanwezig. Ook de door Mate man genoemde kwaliteit zal on getwijfeld een rol hebben ge speeld. Maar een afdoende v klaring voor sommige 'stijgers' en 'dalers' is dat niet altijd. In bepaalde gevallen moet toch ook een beroep worden gedaan op het onzichtbare motief waar- j op de bokken en schapen in laatste instantie moeten zijn be- J oordeeld: hoe goed liggen zij bij de leider? Het verklaart in ieder geval enkele van de opmerke lijkste dalingen en stijgingen. Neem Gerrit Gerritse, de rech terhand van oud-fractievoorzit ter De Vries. Hij verdween van plaats zestien (in 1989) in het lege niets. Ook de conservatief- christelijke Van Leijenhorst (re gelmatig tegenstemmer op ethisch gebied) moest het ont gelden en verdween door de achterdeur. Ze waren al wat oud, maar dat geldt voor meer blijvers. Daarnaast kan in sommige op vallende stijgingen ook de hand van Brinkman gezien worden, zoals Wolters (van vijftien via het vice-voorzitterschap naar vijf), geharnast justitie-woord- voerster Soutendijk (van zeven tien naar negen, met dank aan het cellentekort), Hillen (39 plaatsen gestegen met zijn 'ge zin') en oud-D66'er De Hoop Scheffer, die 33 plaatsen vooruit ging en met stip op zeven te recht kwam. Stuk voor stuk op hun terrein trouwe discipelen van moraal-ridder Brinkman: niet lullen, maar doen. Zo te zien is met deze zuivering van de oude fractie van Bert de Vries, in veel opzichten Brink mans tegenpool, de basis gelegd voor een succesvol premier schap van Brinkman. Met zijn geestverwanten sterk in het za del kan hij immers goed zaken doen. Verzette De Vries zich vier jaar geleden nog tegen te veel nieuwelingen (waardoor er slechts drie bij de eerste 54 kwa men), Brinkman juicht zoiets juist toe. Dat kunnen de boze kamerleden in ieder geval zelf constateren: de fractiezuivering van Brinkman lijkt geslaagd. WIM STEVENHAGEN E VAN DER LAAN Toen Vadim Safin nog een baby was. werd hij midden in de nacht door zijn grootmoeder uit de wieg gehaald en naar een naburig dorp gebracht. Om hem van deportatie te redden kreeg hij een Russi sche naam. Zo bleef de laatste erfge naam van de familie het lot bespaard dat alle mannelijke verwanten wel trof: de dood of de gevangenis. Zij waren schul dig aan de 'misdaad' Basjkier te zijn. De Basjkieren, een Turks moslimvolk, vechten al vierhonderd jaar tegen wat zij zien als 'russificatie' van hun land, Basjkortostan. Nu zijn ze een minder heid in deze olierijke Russische deelre publiek, die ten oosten van de Wolga in de zuidelijke Oeral ligt. Tijdens de collectiviseringsperiode en de etnische repressie van Stalin in de jaren dertig werden de Basjkieren over de hele Sovjetunie verspreid. Nu woont onge veer drievijfde van de in totaal 1,5 mil joen Basjkieren in Basjkortostan. Omdat steeds meer gemengde huwelijken ge sloten worden met bijvoorbeeld Tataren of Russen, stijgt in de republiek (4 miljoen inwoners) de angst dat de Basjkieren zullen uitsterven. Het parlement van de republiek is een afspie geling van de etnisch verdeelde bevolking. De Basjkierse afgevaar digden moeten daar om voorzichtig te werk gaan in hun pogingen het nationaal bewust zijn te vergroten. In met de radicale Nationale Basjkier Partij (NBP) hebben zij de muziek van het volkslied goedgekeurd. Van het schrijven van een tekst wordt voorlopig afgezien, omdat de parlementsleden het niet eens kunnen worden over de woorden. Waar schijnlijk zullen er drie versies van het volkslied komen, een in het Basjkiers, een in het Tataars en een in het Rus sisch. Altaf Gayfullin, een radicale nationalist die bij het parlement lobbyt voor meer rech ten voor de Basjkieren, beschrijft de situatie als 'tragisch'. Russisch is nog steeds de officiële taal in Basjkortostan, waar de 900.000 Basjkieren nu slechts 22 procent van de bevolking uitmaken. „Slechts 76 procent van de Basjkieren be schouwen het Basjkier - als hun moedertaal zegt Gayfullin, vice- voorzitter van de NBP. Veel Basjkierse ouders willen liever niet dat hun kinde ren in hun moedertaal worden onderwe zen, omdat daardoor hun kansen afne men om later hoger onderwijs te volgen. Dit wordt alleen gegeven in het Russisch. Gayfullin wijt de teloorgang van de Basj kierse identiteit aan de gemengde huwe lijken en aan het ontbreken van een pre sident, een grondwet en een wet die minderheden beschermt. In een wets- Basjkortostan Hoofdstad: Oefa Inwoners: 4 miljoen Van hen zijn 900.000 Basj kier, 1,5 miljoen Rus, 1,1 miljoen Tataren. Basjkieren zijn soennitische moslims. Het Basjkiers be hoort tot de west-Turkse taalgroep. voorstel wordt wel geëist dat de toekom stige president van de republiek Basjkier spreekt en bekend is met de cultuur en de geschiedenis van de Basjkieren. Vadim Safin, de baby die door zijn oma werd gered, is nu een zestig jaar oude professor in de filosofie aan de staatsuni versiteit van Oefa. Hij bezoekt regelmatig school Nummer 20de enige school waar in het Basjkiers wordt onderwezen en spreekt dan over de cultuur en de geschiedenis van de Basjkieren. De ho gere klassen onderwijst hij over de ge schiedenis van de islam. Safin zegt dat het belangrijk is voor de instandhouding van de Basjkier-cultuur dat de school blijft voortbestaan. Daar voor is het naar zijn mening essentieel dat de kinderen in hun eigen taal wor den onderwezen. „Een kind kan de cul turen van de wereld alleen begrijpen als hij die van zichzelf begrijpt", zegt hij. „Als onze natie uiteenvalt, zal niemand er waarschijnlijk last van hebben. Maar het verdwijnen van een inheems volk betekent een kleine tragedie voor de rest van de wereld." Noordelijke JJszee- -.spitsbergen: -fcenngxee" ZFRtDTJOFLAND- ■NIEUWSIBERISCHE- EILANDENppZZ. 3aten\s xxee: NOORDLANDZ lurmansk; NOVA zembla: zdkamCatkazz [Petropavloysk] POLEN Y 'A Jakutskl :OchoVsVc G5ACHALINT; .Niünevartovsk Komsomolskl 'BlagoveSCensk fChabarovsk. Krasnojarsk 'Novusibi&k Novokuzneck "8 ABarnauli 7 5 CEORC H ARMENS V^Jerevanjff Irkutsk' Vladivostok- [b'i/siE5v' 2ERBCr> 'Baku* 1STAN Karaganda BaVchosjmeei JNOORI 'kore/ MONGOLIË lZUID-£ KOREA; ~UUodl STADZJIh 'AFGHANISTAN, Was de Federatieraad, waarin alle deelgebieden zitten, eerst nog betrokken bij het opstellen van de nieuwe grondwet, nu stelt Jeltsin de regels vast. De Raad wordt niet de Eerste Ka mer van het nieuwe parlement, zoals eerst was voorzien. Het recht op afscheiding vervalt, re publieken verliezen hun soeve reiniteit en regio's kunnen geen staten worden. „Voor beide groepen hebben we de woord jes 'staatkundige entiteit' ge schrapt. waardoor ze nu op ge lijke voet staan", legde Jeltsin zijn gehoor in jaroslavl uit. Zelfs conservatieve regio's die in de dagen vóór oktober nog dreigden met boycots en sepa ratisme. gaan door de knieën voor Moskou. „Het soevereini- teitsspelletje is nu wel voorbij", meent een journalist in het weerspanningeTatarstan. „Jelt sin heeft zijn grote stok al klaar De boodschap was gericht tot de 89 deelgebieden van de Rus sische Federatie die, profiterend van de machtsstrijd tussen pre sident en parlement, hun in vloed de afgelopen jaren aan zienlijk hebben vergroot. Nu het parlement is uitgeschakeld, staat Jeltsin een nog grootsere taak te wachten dan zijn vorste lijke voorganger van een millen nium geleden. Hij moet de deelstaten weer in het gareel brengen en een eind maken aan de staatkundige ordening van 1917, die nog steeds van kracht is in het postcommunistische Rusland. Na de val van de tsaristische ■gevangenis der volkeren' in 1917 zetten Lenin en zijn toen malige volkscommissaris voor nationaliteiten, Stalin, een nieu we federale structuur voor Sov jet-Rusland op. „We hebben al le niet-Russische nationaliteiten eigen republieken of autonome regio's toegekend", liet Lenin triomfantelijk weten. De etnische minderheden en inheemse volkeren kregen daar door de symbolen van een ei gen staat en een ruime mate van culturele zelfstandigheid, maar wel conform het principe 'verdeel en heers'. Zo werden de Tataren zó ingedeeld dat de meesten van hen buiten de Ta taarse autonome republiek vie len. Bovendien mochten zij zich niet verenigen met de verwante Basjkieren, die een eigen staat kregen. De Sovjet-leiders in het Kremlin legden echter de kiem voor een reeks etnische conflicten, door jarenlang met gebieden en vol keren naar willekeur te schui ven. Zo worden de betrekkingen ARCHIEFFOTO de republieken. De vaak arm lastige republieken worden op de been gehouden met subsi dies uit de rijkere regio's. Die eisten dan ook dezelfde rechten als de republieken, met of zon der Moskou's goedkeuring: vijf regio's hebben zich tot dusver eenzijdig tot republiek uitgeroe pen. Opportunisme Zolang Jeltsin met het parle ment overhoop lag, konden de deelgebieden langs de lijn de uitkomst van de machtsstrijd afwachten en hun steun zo duur mogelijk verkopen. Dit veranderde nadat Jeltsin op 4 oktober zijn tanks op het Witte Huis afstuurde om het parle ment uiteen te jagen. De meeste deelgebieden kiezen eieren voor hun geld, nu ze niet meer kunnen balanceren tussen de hervormers rond Jeltsin en de conservatieve meerderheid in de oude Opperste Sovjet. „In provinciaal Rusland is niet kapi talisme of communisme, maar opportunisme de heersende ideologie", aldus Ruslandken ner John Morrison. „Het loont niet om aan de kant van de ver liezers te staan." Onder druk van het Kremlin zijn de republieken en regio's begonnen hun oude parlemen ten te ontbinden, in afwachting van verkiezingen dit voorjaar. Gebieden die de fiscus ontdui ken tot voor kort meer dan eenderde van alle 89 deelgebie den kunnen rekenen op sancties. De roep van etnische minderheden in de voormalige Sovjetunie om autonomie worden steeds luider. tussen Moskou en Kiev sinds de val van de Sovjetunie vergiftigd door de Krim, omdat dit schier eiland in 1956 van Rusland naar Oekraïne werd overgeheveld. Legpuzzel Toen het Russische parlement Jeltsin in 1990 tot president koos, erfde hij een Federatie die het midden hield tussen een legpuzzel en een reeks in elkaar passende matrosjka-poppen. De grootste etnische minderhe den zijn bedeeld met eigen re publieken. Daarnaast bestaat het land uit 'Russische' regio's. Enkele van die provincies heb ben binnen hun grondgebied ook nog minderheden met hun eigen territorium, de autonome okroegs. Het oplevende nationalisme in de Sovjetunie aan het eind van de jaren tachtig moedigde ook het nationale bewustzijn onder niet-Russen binnen de Russi sche Federatie aan. Maar de deelgebieden sponnen vooral garen bij de voortdurende machtsstrijd in Moskou. „Neem zoveel soevereiniteit als jullie kunnen", zei de pas gekozen Jeltsin in 1991 tegen de repu blieken van de Federatie: hij had hun steun hard nodig tegen zijn toenmalige aartsrivaal, Mi- chail Gorbatsjov. Na de val van de Sovjetunie laaide de machtsstrijd in het centrum weer op. ditmaal tus sen Jeltsin en de conservatieve Opperste Sovjet. Beiden dongen naar de steun van de deelgebie den, die het onderste uit de kan poogden te halen. Door het groeiende machtsvacuüm in Moskou konden de deelstaten zich geleidelijk ontwikkelen tot een derde macht. Volgens een onderzoek deze zomer hebben de deelgebieden inmiddels 60 procent van de federale be voegdheden naar zich toe ge trokken. Afscheiding De 'passieve opstand' tegen het Russische centrale gezag begon bij de 'etnische' republieken. Afscheiding, zoals de Baltische staten en de overige Sovjet-re publieken hadden gedaan, was ditmaal niet waarschijnlijk: in de meeste republieken vormt de autochtone bevolking een minderheid tegenover de Rus- Alleen Tsjetsjenië maakte zich los van de Federatie. De overige ging het vooral om economi sche soevereiniteit en zeggen schap over hun bodemschatten. Ze namen eigen grondwetten aan, die boven de Russische wetten stonden en weigerden belasting aan het Kremlin af te dragen. Zelfs de okroegs, de inheemse gebieden binnen de Russische regio's, eisten hun aandeel op. De Chanten, Mansen en Nent- sen van Jamal inheemse vol keren in de provincie Tjoemen slaagden er zo in alle natuur lijke hulpbronnen op hun grondgebied in handen te krij gen. Ze beheren nu driekwart van de gas- en tachtig procent van de olieproduktie van Rus land. Dit leidde van de weeromstuit tot verzet van de 'Russische' re gio's, die de prijs moesten beta len voor de soevereiniteit van Historisch gevoel kan de Russische president Boris Jeltsin niet worden ont zegd. Eind oktober bracht hij vijftien regionale leiders bijeen in Jaroslavl, ten noorden van Moskou, waar hij een bronzen standbeeld onthulde van Jaroslav de Wijze. Deze prins van Kiev uit de elfde eeuw staat be kend als de 'vereniger van Rusland'. „Jaroslavhad goed begrepen hoe belang rijk de eenheid en de integ riteit van de staat is", aldus de president. DEN HAAG DIEPERIK KRAMERS

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2