Voetbal de grote verliezer Rugbyteam maakt zich op voor tweestrijd met Italië 'Meneer Ivic is weer een ronde verder gekomen Galatasaray schrijft voetbalgeschiedenis Helderse basketballers uit de droom geholpen I DONDERDAG 4 NOVEMBER 1993 25 Asopos de Vliet strikt Holland Acht leiden De Holland Acht komt op 13 november (Bosbaan) aan de start bij de traditionele najaarswedstrijden van de Leider- dorpse roeivereniging Asopos de Vliet. Behalve de acht beman nen de Oranje-roeiers ook een vier met stuurman en een twee zonder. Bovendien reiken ze de 'blikken' uit aan de prijswin naars van de belangrijkste eerstejaarsnummers. Georges Grün lang uit de roulatie Antwerpen Georges Grün, international van België, kan de ko mende vier maanden wegens een ernstige knieblessure niet spe len. Hij mist daardoor onder meer de beslissende kwalificatie wedstrijd voor de wereldtitelstrijd tegen Tsjechië en Slowakije, op 17 vember in Brussel. rugbymedewerker Het Nederlands rugbyteam heeft zich geplaatst voor de tweede en laatste ronde van het kwalificatietoernooi voor de Wereldbeker. In Apeldoorn werd het povere Israël gisteren voor 1500 toeschouwers weggespeeld: 56-0 (22-0). Volgend voorjaar moet Oranje in en tegen Italië spelen om zich te plaatsen voor de World Cup 1995. die in Zuid-Afrika wordt georganiseerd. Alleen in de eerste tien minuten moest het op acht plaatsen gewijzigde Nederlandse vijftiental wennen aan de nieuwe samenstelling. Israël waande zich gelijkwaardig aan Oranje. Coach John van Altena wilde zijn gehele se lectie internationale ervaring laten op doen. Vves Kummer en Thomas Sunng van DIOK Leiden mochten om die re den een wedstrijd vanaf de bank vol gen. De tegen de Tsjechen sterk debu terende Marcel Chaudron mocht zelfs zijn burgerkleren aanhouden. Van landskampioen DIOK is inmid dels bekend, dat het meerdere vol waardige internationals herbergt. Met Frank Beers in de voorste rij en Marcel van Loon. Robert Broers en de een ge hele wedstrijd meespelende Perry Noordermeer direct daarachter was er voor de Israëli's geen doorkomen aan. Gottfried Bos was fit genoeg voor een volledig duel, terwijl Mare Michelsen net als zondag tegen Tsjechië zijn trap- techniek demonstreerde. In de dertiende minuut opende Ralph van Beek van het .Amsterdamse Ascrum de score, vier minuten later ge volgd door Broers. Michelsen benutte beide conversies. Robert Balkcstein (AAC) verhoogde de score tot 19-0, waarna ook Broers ter voorkoming van blessures werd gewisseld. Michelsen bepaalde met een trap over ongeveer veertig meter de ruststand op 22-0. In de tweede helft liepen de Neder landse aanvallen als een warm mes door de boter. Een penalty van Michel- a erd gevolgd door c trick Schrijvers (Hilversum) en een be nutte conversie. Castricum-speler Ben Scheerman verhoogde de score tot 37- 0. waama Schrijvers zijn tweede try liet aantekenen. Goed samenspel tussen Beers en Bos leidde tot 47-0 door de laatste. Michelsen voegde daaraan twee punten van de conversie toe. Ook Van Beek noteerde zijn tweede try en dankzij de laatste trap van Michelsen werd het uiteindelijk 56-0. Parma stopt Maccabi Haifa pas vanaf de strafschopstip den haag anp Bijna had Maccabi Haifa in de tweede ronde van de strijd om de Europese be ker voor bekerwinnaars voor de grootste verras sing gezorgd. Bij Parma, titelverdediger van het evenement, maakten de Israëli's de op eigen veld opgelopen achterstand van 1-0 goed. De zege in Italië had strafschoppen tot gevolg, nadat in extra speeltijd niet was ge scoord. Van elf meter was Parma sterker. 3-1. In tegenstelling tot Par ma ging Standard Luik wel af. De Belgische ploeg van trainer Vandereycken, die vorige week de ontsla gen Haan opvolgde, werd op eigen veld 'afgedroogd' door Arsenal: 0-7. Van spanning was vooraf ove rigens nauwelijks nog sprake. De Londenaren hadden thuis al met 3-0 gewonnen. Torino won bij Aber deen met 2-1. Het uit gangspunt van de Italia nen leek vooraf vrij slecht. In Turijn werden de Schotten ook met slechts één treffer verschil versla gen, 3-2. Benfica won voor de tweede keer met 3-1 van CSKA Sofia. Dit keer in Bulgarije. Voor de thuisclub was alleen Andonov succesvol, voor de Portugezen scoorden Rui Costa, Joao Pinto en Joeran. Paris St. Germain won bij Universitatea Craiova met 2-0, nadat het in Frankrijk wat moeiza mer was gegaan (1-0). In Roemenië, onder leiding van de Hillegomse scheidsrechter Blanken- stein, maakte Guerin bei de doelpunten. Parma werd gered door doelman Bucci. Hij stopte twee strafschoppen (Harazi, Attar), terwijl een speler van Maccabi flaifa (Mizrahi) op de paal schoot. Slechts bij het ne men van strafschoppen waren de Italianen beter, verder stelde de revelatie van het vorige Europese seizoen zwaar teleur. De ploeg uit Israël had de verlenging en strafschop pen afgedwongen dankzij Mizhari. Hij maakte zes minuten na de rust het enige doelpunt. Doffe berusting bij Mike Obiku, die Feyenoord als invaller ook niet aan een doelpunt tegen FC Porto kon helpen. Feyenoord kan geen bres slaan in Porto-muur Heel Rotterdam huilde, de Kuip stroomde teleurgesteld leeg. Groot waren de desillussie en de irritatie bij Feye noord meteen na afloop op het veld en in de catacom ben. De afrekening voor de verloren veldslag (1-0) van twee weken geleden in Porto mislukte in de twee keer drie kwartier voetbal (0-0). En dreigde een vervolg te krij gen bij de ingang naar de spelerstunnel. moeten verijdelen. Het leek vooraf allemaal zo mooi. De trots van Rotterdam-zuid hoef de maar één keer te scoren om een verlenging af te dwingen. Maar de kans daarop deed zich slechts sporadisch voor. ,,We hadden", mokte trainer Geert Meijer na afloop, ,,met die kop bal van Van Loen en dat schot van Refos iets meer geluk moe ten hebben." De beste Feye- noord-kans was kort na rust voor Rob Maas, maar hij wacht te iets te lang met schieten. Meijer:Porto heeft zo veel goe de verdedigers achterin, dat je al twee man om je heen hebt als je de bal aanneemt." Bevreesd als de ongeslagen koploper van de eredivisie was voor een Portugese counter, hinkte Feyenoord voor rust nog op twee gedachten. Die angst werd nog eens aangewakkerd door het zwakke begin van Ul- rich van Gobbel, die zich in de openingsminuten twee keer in de luren liet leggen door Emil Kostadinov. De donkere verde diger herstelde zich echter knap en stond de eenzame Bulgaarse spits nadien nog slechts één rotterdam albert geesing gpd-verslaggever Daar wachtte John de Wolf, de martelaar van Porto, de Por tugese vechtersbazen op en daalden vanaf de tribune allerlei projectielen op de spelers van FC Porto neer. „Ze durfden niet naar binnen en vroegen om po litiebescherming. Ik zal wel •even mijn pet halen", zei Wil lem van Hanegem met een kwinkslag. „Zoals de waard is, vertrouwt hij zijn gasten", voeg de hij er stoïcijns aan toe. Klasse 'De Kromme' had geen goed woord over voor de kampioen van Portugal. Feyenoord miste de klasse, Porto het fatsoen om er een heuse wedstrijd van te maken. „De Champions League is er om het voetbal te propage ren". aldus Van Hanegem, ta melijk laconiek onder de uit schakeling. „Ik zeg niet dat wij schitterend voetbal spelen, maar als zo'n ploeg straks in de Champions League speelt." Dat had Feyenoord gister avond kunnen en eigenlijk ook kans toe. Dat was halverwege de tweede helft, toen Kosta dinov de hoek voor het uitzoe ken had, maar hij zijn meester moest erkennen in Ed de Goey. Het was na rust zo ongeveer de enige keer dat Porto nog over de middenlijn kwam. Feye noord domineerde, viel met man en macht aan, maar deed dat met te weinig druk en over tuiging. „Toch kan ik deze spe lers niets verwijten. Ze hebben er alles aan gedaan", zei Meijer. Tomaslv Ivic lachte twee meter verderop in zijn vuistje. Anders dan voor Feyenoord was het voor Porto een halszaak door te dringen tot de Champions Lea gue. Voor de Kroatische veld heer heiligde het doel alle mid delen. Ivic, die het ooit presteer de om Ajax verdedigend te laten spelen, had de ploeg volgepropt met defensieve opdrachten. Hij deinsde er zelfs niet voor terug Porto met vier voorstoppers te laten spelen. Afbraakvoetbal Het was puur afbraakvoetbal wat Porto speelde, voor Feye noord was het vechten tegen de bierkaai. Anders dan Ajax moet Feyenoord het vooral hebben van werklust, fysieke kracht en een vleugje artisticiteit, verte genwoordigd door Blinker en Taument. Daarmee kun je het in ons land een eind schoppen, maar Europees is het te weinig om terug te keren op het aller hoogste niveau. Daarom had Feyenoord het pak geld dat aan de horizon gloorde goed kun nen gebruiken om het elftal aan het eind van deze voetbaljaar gang kwalitatief te versterken. Door de uitschakeling van gisteravond moet Feyenoord even een pas op de plaats ma ken. Dat was sneu omdat Porto een plaats in de Champions League helemaal niet verdient. De Portugezen deden er alles aan om Feyenoord uit zijn evenwicht te halen en ramden elke bal buiten de lijnen. Twee keer mocht Porto na rust een hoekschop nemen, maar vanaf de zijlijn gebaarde Ivic dat er vijf man op de eigen helft moes ten blijven. Irritatie De irritatie en de ergernis groei den John van Loen uiteindelijk boven het hoofd. Op de valreep vergreep de rossige spits zich aan Jorge Costa, die Obiku pal daarvoor bijna had onthoofd. Rood was zijn deel. „Ik kan me voorstellen", zei Ivic na afloop bedeesd, „dat Feyenoord niet erg ingenomen zal zijn met onze speelwijze. Maar dit was wel heel realis tisch." Portugezen zijn meesters in het verdedigen van een mar ginale voorsprong. Het bewijs daarvoor leverde FC Porto gis teravond in de Kuip. De grote verliezer was het voetbal. gpd-verslaggever De kas van de penningmeester bleef akelig leeg. Jorien van den Herik, voorzitter en tevens schatkistbewaarder in Rotter dam, stond er net zo beteuterd bij als het gros van zijn spelers. Met een enorme kater dus. De praeses had wekenlang gedroomd van het grootste sportieve en financiële succes onder zijn bewind. „Maar nu realiseer ik me pas goed wat we missen. Het zou geweldig ge weest zijn. We hadden sportief een aantal stappen vooruit kun nen doen en financieel gezien misschien wel een jaar voor sprong kunnen nemen. Maar het wil niet zeggen dat we nu een stap achteruit moeten doen of een pas op de plaats moeten maken", aldus Van den Herik. Feyenoord blijft, ook zonder een optreden in de Champions League, groeien. Het beleid, dat is uitgezet voor de jaren negen tig, staat als een huis. Van den Herik: „We hebben de afgelo pen jaren de begroting met 60 procent kunnen verhogen. We zitten nu al op 16,5 miljoen gul den. We komen straks uit op zo'n achttien miljoen. Geen slechte zaak, al was het veel mooier geweest als we het ko mend jaar nog een flinke injec tie hadden gehad." Van den Herik zei zijn spelers geen enkel verwijt te willen ma ken. „Ik ben trots op deze ploeg. Er is keihard gewerkt, er is alles gedaan om die Champions Lea gue te bereiken, maar dat kleine beetje extra was er niet. Op het publiek zijn we net zo trots. Het stond als een blok achter de ploeg. Het heeft alleen niet mo gen baten." Fevenoords aanvoerder John de Wolf haalde na afloop zijn schouders op. Hij vond de reac ties van de Portugezen als zou den ze bang voor hem zijn over trokken. „Ik heb geen moment mijn zelfbeheersing verloren. Daarmee zou ik alleen mijzelf hebben benadeeld. Wat Van Loen in de wedstrijd deed. was ook niet slim. Al begrijp ik wel dat je iemand een 'cake' wilt ge ven, als je twee wedstrijden lang aan alle kanten bent geraakt." Van Loen wilde zijn ietwat onbeheerste optreden na afloop niet goedpraten. „Maar zoals De Wolf het zei. zo was het wel. Ik heb zo veel knallen op mijn enkels, knieën en benen gekre gen. Ik was het verschrikkelijk zat. Ik vond dat ik me nog vrij lang goed hield." De ergernis over de negatieve instelling van FC Porto was bij de Feyenoorders groter dan de frustratie over het eigen spel. De creativiteit liet inderdaad ook bij de stadionclub te wensen over. „Maar wat Porto laat zien is afbraakvoetbal", schamperde Regi Blinker. „Als dit een top club is in Europa, moeten ze zich doodschamen. Dan is het slecht gesteld met het niveau van het internationale voetbal. Ik zou nooit bij zo n ploeg wil len spelen. Ze hebben thuis niets fatsoenlijks laten zien en hier alleen de ballen achter el kaar de tribune ingeknald. Wat Dat de Portugezen meesters zijn in het verdedigen, moest de linksbuiten van Feyenoord vol mondig erkennen. „Het was een enorme muur van verdedi gers. waar we doorheen moes ten zien te worstelen. Het was onbegonnen werk. Dat had wei nig met ons spel te maken. Ajax of PSV zouden hier net zo veel problemen mee hebben gehad. We konden alleen maar hopen dat de bal in dat volle straf schopgebied een keer bij toeval de noorder zou vallen. Trie constatereji, maar mer is met zijn benadering v ronde verder gekomen.' John de Wolf probeert erger te voorkomen bij één van de opstootjes tijdens Feyenoord - FC Porto. FOl De nederlaag van Besiktas tegen Ajax was in Istanboel alweer vergeten. Galatasaray hield Manchester United gisteravond in het kolkende Ali Sami Yen stadion op 0-0 en zette na de 3- 3 in Engeland de club voor het eerst in het 88-jarig bestaan prominent op het Europese voetbalpodium. Galatasaray plaatste zich door het gelijke spel voor de Cham pions League. Met Galatasaray bereikten Porto, AC Milan, An- derlecht, Werder Bremen, FC Barcelona, Spartak Moskou en AS Monaco, als vervanger van de geschorste bekerhouder Olympique Marseille, het lucra tieve eindtoernooi, waar miljoe nen liggen te wachten op de acht clubs. In Istanboel misdroegen de Engelse supporters zich ander maal. Rond de 200 man braken in de nacht van dinsdag op woensdag het hotel Tense bijna af. De politie greep hard in. ar resteerde 170 vandalen van wie er zich zes voor de rechter moe ten verantwoorden. Voor en in het stadion had de politie uitge breide en opzichtige veilig heidsmaatregelen genomen. In het stadion met 30.356 hysterische Turken stonden 1000 man politie met wapen stok klaar om direct in te grij pen. Manchester United, voor het eerst sinds 1969 terug in het toernooi van de Europese landskampioenen, opende flit send. In de tweede minuut scoorde Sharpe, maar het doel punt werd afgekeurd wegens buitenspel. Daarna schoot de Engelse kampioen met losse flodders. Galatasaray, de club van de Duitse technisch directeur Feld- kamp, nam het duel in handen en United-doelman Schmeichel moest drie keer binnen vijf mi nuten gestreki naar de hoek om doelpunten van Kubilay te voorkomen. United werd nau welijks nog gevaarlijk in de counter en reageerde de frustra ties af op de ledematen van de tegenstanders. Cantona kreeg rood, Parker, Phelan en Ince kregen geel. Bremen Werder Bremen, door blessures zonder doelman Reek en de Noorse libero Bratseth, trad Le- vski Sofia in het Weserstadion behoudend tegemoet. Het had aan de 2-2 van Sofia in principe voldoende. Pas na de rode kaart in de 57ste minuut voor Gintsjev (2 x geel) koos de thuisclub voor de aanval. Het resulteerde in de 73ste minuut in het winnende doelpunt van Basler: 1-0. Anderlecht Voor Anderlecht opende John Bosman in de derde i Met 16 punten winnen in Den Helder (92-76), met 23 verliezen in Skopje (85-62). Het leek een onmogelijke opgave voor de basketballers van Den Helder, maar ze speelden het gister avond in Macedonië klaar. Den Helder werd, een dag na Den Bosch in Split, uitgescha keld in de derde ronde van het toernooi van de bekerwinnaars. Het had thuis GR Skopje met 92-76 op ruime achterstand ge zet en waande zich in de return veilig. Die waan duurde tien mi nuten. Op 24-12 kwam de mar ge van zestien punten in gevaar. Skopje had geleerd van de wedstrijd in Den Helder. De Waard liet in dat duel negen driepunters door het netje glij den. In Skopje produceerde hij er één, drie punten. Alleen de Amerikanen Cham bers en West (22 en 14 punten) hielden Den Helder in de wed strijd. Zeven minuten voor het einde kwam Skopje met 62-46 langszij. Franke en Chambers hadden vier persoonlijke fou ten. de aanvallers sprongen bij zonder slordig met lay-ups en vrije worpen om en onder de borden heersten de Macedo- niërs. In de slotfase rende de thuisclub via 77-48 naar het voor Den Helder vernederende 85-62. Bertrand Crasson) tmmBmAmmÊBËÊÊÊÊmiËÊMÊiKBm Sparta Praag (Horst Siegl (rechts) en Viktor Dvimik) hou- scoce tegen Spartq Praag: 1-0. Na de winst in Praag (0-1) leek het doelpunt de Belgische kam pioen op fluweel te zetten, maar Sparta vocht sterk terug. Het maakte gelijk door Dvirnik en kwam na de voorsprong van Ni- lis (2-1) andermaal terug door Vonasek, 2-2. Anderlecht werd in de verdediging gedrukt, maar scoorde nog twee maal in de uitval via Nilis en Versavel: 4-2. Barcelona Johan Cruijff liet tegen Austria in Wenen Michael Laudrup op de bank. Hij gaf na de 3-0 in Barcelona de voorkeur aan Stoitsjkov. De Bulgaar nam bei de doelpunten van Barcelona (1-2) voor zijn rekening. Voor Austria maakte Ogris in de eer ste helft gelijk. Romario en Ba- kero liepen tegen geel op. AC Milan nam na de 6-0 in en te gen Kopenhagen een snipper dag op. Voor slechts 10.000 toe schouwers maakte Papin op slag van rust de winnende tref fer (1-0). Monaco AS Monaco had thuis Steaua Boekarest op onoverbrugbare achterstand (4-1) gezet. In Boekarest won Steaua met 1-0 pnjs. Moskou Spartak Moskou won thuis met 2-1 van Lech Poznan. Twee we ken eerder had de counterploeg uit de Russische hoofdstad in Polen genadeloos toegeslagen: 5-1. Belfast arena beladen interland De Noordierse voetbalbond heeft besloten de voor Ierland beslis sende kwalificatiewedstrijd voor het wereldkampioenschap op 17 november doorgang te laten vinden in Windsorpark van Belfast. De Ierse bond, Ierland kwalificeert zich bij winst voor de eind ronde van 1994, had bezwaar gemaakt tegen het duel in Belfast. Se cretaris Sean Conolly meldde de wereldbond FIFA ernstige zorgen te hebben over de veiligheid van zijn spelers in Belfast na de ern stigste ongeregeldheden sinds zeventien jaar op het Britse deel van het eiland. De FIFA heeft daarna contact opgenomen met beide bonden, maar in Zurich is besloten de beslissing over te laten aan de bond van Noord-Ierland. Woordvoerder Guido Tognoni van de FIFA stel de: „Wij geloven dat de Noordierse bond zelf weet wat het beste li In Belfast kan men bepalen welke risico's verbonden zijn aan het spelen van de wedstrijd in Windsorpark. De verantwoordelijkheid ligt in Belfast, wij hopen dat de politieke situatie van dit moment geen invloed op de wedstrijd zal hebben."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25