Sneltram raakt in stroomversnelling Betaal zaterdag* met wapper korting. Inbrekers teisteren lokale omroepen Twee nieuwe CDA'ers uit Leidse regio in Tweede Kamer 'Ik zie soms waterdichte schotten' Randstad Verrassende terugkeer van ex-staatssecretaris Voorschotenaar moet 'opnieuw beginnen' ALNO: keukens zoals die wenst. DONDERDAG 4 NOVEMBER 1993 975 Voor het CDA komen volgend jaar na de verkiezingen twee nieuwe mensen uit de Leidse regio in de Tweede Kamer. Het gaat om C. Bremmer (45) uit Voorschoten en M. van Rooijen (51) uit Oegstgeest. Beiden zijn op een verkiesbare plaats gezet op de kandidatenlijst die het CDA begin deze week bekend maakte, respectieve lijk op de 36ste en 42ste plaats. Een portret van beide politici. OEGSTGEEST MEINDERT V Oegstgeestenaar Martin van Rooijen is de laatste jaren voor al bekend geworden als voorzit ter van de KNVB, sectie betaald voetbal. De man die ooit werd gezien als de briljante coming man van de KVP is in de Twee de Kamer overigens niet echt een nieuw gezicht. Van '77 tot en met '80 was hij volksverte genwoordiger van het CDA. Daarvoor was hij staatssecreta ris van financiën in het kabinet- Den Uyl. Van Rooijen studeerde af aan de Rijksbelastingacademie van Rotterdam en behaalde daarna zijn doctoraal economie aan de Erasmusuniversiteit. Als fiscalist belandde hij bij Shell waar hij zich snel een weg naar de top baande. Hij stond als briljant bekend en werd dan ook in 1973 staatssecretaris van finan- Gedurende die periode maak te Van Rooijen zich niet popu lair door zijn optreden, dat werd ervaren als 'solistisch' en 'publi- citeitsbelust'. Na de val van het kabinet-Den Uyl was hij niette min zo goed als zeker van een tweede termijn als bewinds man. Op het laatste moment werd echter besloten dat de CHU een staatssecretaris meer en de KVP een staatssecretaris minder zou leveren. En dus kwam Van Rooijen, toen nog lid van de Leidse voetbalvereniging Unitas, in de kamerbankjes te recht. Vier jaar later kwam hij op de verkiezingslijst op een plaats die niet onmiddellijk uitzicht bood op een hernieuwd lidmaat schap. Van Rooijen was niet po pulair genoeg voor een echt ho ge plaats en hij trok hieruit zijn conclusies. Hij vervolgde zijn Martin van Rooijen. bliksemcarrière bij Shell waar hij uiteindelijk directeur Public Affairs werd. In '89 werd hij vennoot bij de maatschap Co opers Lybrand Dijker Van Dien. Begin dit jaar verraste Van Rooijen vriend en vijand bij de KNVB door met zijn volledige sectiebestuur betaald voetbal op te stappen. Aanleiding was het afkeuren van het beleids plan voor de jaren 1993-1996 door de betaalde voetbalclubs. Het merkwaardige aftreden van Van Rooijen en de andere be stuursleden werd door de club voorzitters betiteld als 'onver antwoordelijk' en 'vooropgezet'. ,,Het sectiebestuur is gestrui keld over een kiezelsteen", zo luide het oordeel. Van Rooijen, inmiddels lid van voetbalclub ASC in Oegst geest, verblijft op dit moment in de Verenigde Staten en kan daarom geen toelichting geven op zijn verrassende voornemen om in de Tweede kamer terug te keren. Leidse universiteitssecretaris W. van den Berg wil dat 'zijn' ambtenaren anders gaan werken: „Mensen moeten over hun schuttingen le- i heen kijken, meer samenwerken en beter communiceren." foto loek zuyderduin Secretaris universiteit sluit ontslagen niet uit LEIDEN CAROLINE V Hoewel hij ervaring heeft met reorganiseren, is de nieuwe uni versiteitssecretaris ir. Wilbert van den Berg (51) niet naar de Leidse Rijksuniversiteit geko men met het doel eens flink de bezem door de ambtelijke orga nisatie te halen. „Ik ben hier zónder opdracht aan het werk gegaan. Maar na een aantal ge sprekken met medewerkers van het Bureau van de Universiteit is mij opgevallen dat de mensen er zélf van doordrongen zijn dat het beter kan en moet. Het per soneel vindt zélf dat er iets moet veranderen." Van den Berg is sinds 1 sep tember belast met de leiding van het Bureau van de Universi teit, de ambtelijke organisatie die de faculteiten en bestuurs organen ondersteunt. De nieu we secretaris is afkomstig van het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen waar hij direc teur was van de 'instellingen van wetenschappelijk onder wijs'. Vorige week lichtte Van den Berg de 300 ambtenaren van het universiteitsbureau in over de noodzaak van een reorgani satie. Daarbij zijn gedwongen ontslagen volgens hem 'niet uit te sluiten'. „Maar het kan ook anders uitpakken: misschien blijkt straks wel dat het Bureau er geld bij moet krijgen om de taken goed te kunnen uitvoe- De door de universiteitssecre taris ingestelde 'Werkgroep 2000', die bestaat uit medewer kers van verschillende afdelin gen van het Bureau, gaat de ko mende maanden aan de slag en legt eind december een uitge werkt reorganisatieplan op tafel. „Daarbij vind ik de instemming van het personeel, de dienst commissie, erg belangrijk. We moeten het plan zonodig op verzoek van de dienstcommis sie kunnen bijstellen." Op dit moment komt het Bu reau 1,6 miljoen gulden tekort. Samen met de klachten van fa culteiten, het bestuur en de ei gen medewerkers over het func tioneren van het Bureau, ge noeg aanleiding voor de brood nodige verandering, stelt Van den Berg. „Bovendien komen er door de terugtrekkende rol van de overheid in de toekomst taken op ons af. We i flexibele, klantge richte organisatie worden: de kwaliteit van ons produkt moet beter. Mensen moeten over hun schuttingen leren heen kijken, meer samenwerken en beter communiceren. Daarnaast moet het personeel meer ver antwoordelijkheden krijgen. Ze kunnen dan zelfstandig opere ren en hebben niet steeds toe stemming nodig voor alles wat ze doen." Chefs Dat betekent volgens de univer siteitssecretaris dat het aantal leidinggevenden op het Bureau moet verminderen „We heb ben nu directeuren, diensthoof den, afdelingshoofden, bureau- hoofden en chefs. Dat is heel veel: er moet minimaal één laag leidinggevenden verdwijnen. Als mensen zelf verantwoorde lijk zijn, kunnen ze ook makke lijker met anderen overleggen. Nu moeten ze zich door een aantal lagen heen worstelen. Het ligt niet altijd aan de men sen zelf maar aan de cultuur die hier heerst. Het lijkt soms wel of er waterdichte schotten staan." Leuk werk dat het beste bij ie dere medewerker past, staat Voor Voorschotenaren is Cees Bremmer geen onbekende. Van '78 tot '90 zat hij in de Voor- schotense gemeenteraad, eerst voor de ARP en later voor het CDA, waarvan bovendien enige jaren als fractievoorzitter. Als secretaris van de Christelijke Woningbouwvereniging Voor schoten was hij betrokken bij verschillende grote renovatie projecten. Bremmer is vanaf het begin van zijn politieke loopbaan zeer verwant geweest met de anti-re volutionaire zuil. Na zijn studie politicologie aan de Vrije Uni versiteit in Amsterdam en een assistentschap aan dezelfde universiteit, trad hij in 1973 als stafmedewerker in dienst bij de ARP en was hij onder meer be last met de redactie van het AR- weekblad en kader- en vor mingswerk. De volgende functies waren adjunct-secretaris ('76) en par tijsecretaris ('79) van de Anti Revolutionaire Partij. Als partij secretaris was hij actief betrok ken bij de vorming van het CDA dat onstond na de fusie met KVP en CHU. Gedurende het dienstverband bij de ARP, maar in CDA-verband, heeft Brem mer verschilende publicaties op zijn naam gebracht, vooral over de geschiedenis van de ARP. Sinds '86 is hij partijsecretaris van het CDA. Als als campagne manager is hij een belangrijke strateeg bij verkiezingen. Brem mer redigeerde drie jaar gele den een campagnehandboek dat ook in het Engels en Hon gaars werd vertaald. Bremmer kan nog niet zeggen op welke terreinen hij zich in de Tweede Kamer gaat storten. „Tijdens de sollicitatieprocedu re heb ik drie zogeheten belang stellingssferen aangegeven. Zo lijken mij ethische kwesties in bijvoorbeeld de gezondheids zorg heel interessant. Daarnaast heb ik belangstelling voor de problemen op het gebied van het binnenlands bestuur. Ten slotte wil ik mij inzetten voor het media- en het cultuurbe leid." Bremmer geeft aan dat hij zich met bepaalde 'Leidse' kwesties zoals de Hoge-Snel- heidslijn en de woningbouw- problemen wil bemoeien. „Op die gebieden heb ik nog geen afgewogen standpunt. Daarvoor zal ik zeker mijn oor goed te C. Bremmer uit Voorschoten. luister leggen bij de verschillen de voor- en tegenstanders in deze regio. Zij zijn van harte welkom." Bremmer erkent dat het lid maatschap van de Tweede Ka mer een geheel nieuwe functie voor hem is. „Ik moet weer he lemaal opnieuw beginnen. Dat besef ik best. Het laatse woord over mijn kanditatuur is overi- foto jan holvast gens aan de gemeentelijke afde lingen, die daarover voor einde van het jaar moeten stemmen." Buiten de politiek is Bremmer lid van het hoofdbestuur van NCRV en lid van de Raad Toezicht Windesheim, christelijke hogeschool in zijn geboorteplaats Zwolle. Mogelijk nog deze eeuw verbinding tussen Alphen en Leiden LEIDEN. PAUL V NZH en Westnederland onderzoeken of de sneltram nog deze eeuw over bestaand spoor van Leiden naar Alphen en Gouda kan rijden. Ook andere regionale tramplannen, over nieuwe tramlijnen en oud treinspoor, zijn in een stroomversnelling geraakt. de Leidse Plesmanweg of neemt-ie het biosciencepark? Ook bij Leiderdorp zijn er meer dere varianten: stopt de lijn na Willem de Zwijgerlaan en de Engelendaal of gaat-ie door tot kantorenpark Elisabethhof? Van daaruit zou de sneltram rond het oude dorp richting Grote Polder kunnen, naar het indu strieterrein rond de Zoeter- woudse Heineken-vestiging. Als alles meezit hebben ver voersbedrijven en gemeenten, verenigd in de vervoerregio Rijn en Bollenstreek, gedetailleerde rapporten over deze volgens Van den Berg voorop bij de reorganisatie, „ledereen moet zich kunnen uitspreken en aangeven wat hij of zij wil. Natuurlijk kan ik niet iedereen de garantie geven op een leuke stoel maar ik vind wel dat we zoveel mogelijk moeten probe ren dat te bereiken. Een goede werksfeer en plezierig werk zijn ontzettend belangrijk." Op dit moment is er een va caturestop op het Bureau. Over een jaar moet duidelijk zijn wat de gevolgen van de reorganisa tie zijn voor het personeel: an dere stoel, bijscholing, andere werkgever, vut of wachtgeld. Niets is uitgesloten, aldus de universiteitssecretaris. „Maar iedereen wordt wel geïnfor meerd over alle genomen stap pen en de beroepsmogelijkhe den. Mensen kunnen met hun vragen en onzekerheden terecht bij een vèrtrouwenspersoon. „Er is altijd spanning bij een re organisatie: dat mensen huive rig zijn, begrijp ik best. Maar het valt me op dat de mensen hier zich ook begripvol en welwil lend opstellen. Dat proef ik in de sfeer en dat is buitengewoon plezierig." het voor jaar klaar. Vervolgens kunnen ze subsidie aanvragen bij het ministerie van verkeer en wa terstaat, zegt districtschef B. Leeuwenburgh van de NZH. Werd er tot nu toe vanuit ge gaan dat de regionale tramlij nen er niet voor 2010 liggen, de NZH-man heeft goede hoop dat het eerder kan: „Gemeenten en bedrijfsleven zijn enthousiast en de kosten van de aanpassin gen lijken mee te vallen. En dat is weer belangrijk voor het Rijk en spoorwegen, die tot nu toe enthousiast reageren Overigens zijn de tracés van de verschillende tramlijnen, on derwerp van een eerste studie die de komende maand wordt afgerond. Ook de kosten en op brengsten moeten dan ruwweg in kaart zijn gebracht, zodat duidelijk wordt of voldaan kan worden aan de eis van het mi nisterie dat de helft van de kos ten worden terugverdiend. De grote lijnen liggen al vast: van Zoetermeer en Voorschoten (Den Haag) via Leiden-centrum naar Katwijk/Noordwijk en via Voorhout, Sassenheim, Lisse en Hillegom naar Haarlem/Hoofd dorp, waar eveneens plannen voor sneltrams leven. Ook rich ting Leiderdorp en Alphen- (noord)/Gouda zijn er plannen voor sneltramverbindingen vanuit Leiden-centrum. Vraagtekens zijn er rond de lijn Leiden-Katwijk/Noordwijk. Moet de tram nu via Oegstgeest en Rijnsburg naar Katwijk of volgt-ie de provinciale weg langs vliegveld Valkenburg, met daaraan gekoppeld de vraag: leg je de lijn pas aan als duidelijk is dat het vliegveld bebouwd gaat worden of kun je woningbouw uitlokken door een lijn aan te leggen? En: rijdt de tram langs De vervoersplannen voor de zuidelijke Randstad zijn deze week gepresenteerd, maar Leeuwenburgh vreest niet dat ze het gras voor zijn eigen idee ën wegmaaien. De plannen daar zijn nogal duur omdat de voertuigen ook door metro-tun nels moeten kunnen en vrijlig- gende rails nodig hebben. De voertuigen die hier over trein- en tramrails moeten gaan rijden, bestaan al. Ze rijden in het Duitse Karlsruhe met een maximumsnelheid van 80 kilo meter per uur en passeren daar net zo makkelijk een treinsta tion als een drukke winkelstraat. Halte te koop Wie een sneltram voor zijn deur wil laten stoppen, komt maar met geld over de brug. Als het een beetje in te pas sen is, valt er goed te praten met NZH en Westnederland. En dat biedt perspectieven voor de gemeente Hazers- woude en het Zoeterwoudse industrieterrein rond Heine ken, de Grote Polder. Bij de NS krijgen die al ja ren nul op het rekest als ze om extra stations vragen. De spoorwegen willen eerder stopplaatsen schrappen om zo snellere verbindingen te krijgen. Anders dan een trein, verliest een sneltram maar weinig tijd met stoppen en optrekken. Dat lijkt leuk voor Hazers- woude, maar ook voor de NS. „Die kunnen dan een in tercity maken van de stop trein", zegt NZH-districts- chef Leeuwenburgh. C 1 Kortingen tot 15%. *6 November Eurocard Kortingdag in Leiden. Vooral diefstal van zenders De keukenvak- ALNO vertalen uw wensen snel in een konkreet plan. Zij staan voor u klaar, i met een advies op maat en vakmanschap voor perfekte installatie. AMSTERDAM/REGIO Wereldklasse in woonkeukens LEIDEN: Houtwerf Keukens Lammenschansweg 130 tel. 071-769345. LISSE: Mieloo Bouwmaterialen Gasstraat 17 tel. 02521-19119. Het aantaHnbraken bij lokale omroepen neemt 'schrikbarende' vormen aan. De afgelopen maand werd bij veertien om roepen door het hele land ingebroken. Vooral zenders zijn het doelwit maar ook andere apparatuur. Gezien de schaal waarop wordt ingebroken, vermoedt de Organisatie van Lokale Omroepen in Ne derland (OLON) dat er wordt gehandeld in de omroep-apparatuur. In Leiden en omstreken zijn overigens nog geen zen ders gestolen. De lokale omroepen in de len. i her en der wél maatrege- De OLON heeft in een brief alle lokale omroepen gewaarschuwd hun zender en apparatuur goed te beveiligen en te ver zekeren, en de politie in te lichten. De dieven hebben zowel kennis van de ap paratuur als van de situatie ter plekke bij de omroepen. Ze gaan zeer professioneel te werk, aldus de OLON. Bij Radio Freewave in Leiden maakt men zich niet bezorgd. „De zender staat bij ons in het pand. En op de tijden dat er niemand is, zou een inbreker drie deuren door moeten om erbij te ko men", zegt een medewerker. „We heb ben geen speciale maatregelen geno men, de zendapparatuur stond altijd al veilig. Dat moet ook volgens onze mach tiging." „Wij hebben onze zendapparatuur verplaatst naar een veilige plek", zegt een woordvoerder van Radio Leiderdorp. „Dat hebben we overigens al gedaan voordat we die berichten over diefstal hoorden. Inmiddels zijn we ook voor zichtig geworden met uitspraken over waar onze apparatuur staat. En verzeke ringstechnisch gaat er het een en ander aangepast worden. Enkele politiekorpsen vermoeden dat de gestolen zendapparatuur verdwijnt naar het voormalige Oostblok. De export en vraag naar dit materiaal neemt vanuit Oost-Europa enorm toe. Bovendien is daar nauwelijks overheidscontrole op ra diostations. De gestolen zenders kunnen in de rest van West-Europa niet worden gebruikt omdat ze speciaal zijn gemaakt voor de Nederlandse markt.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18