Schone Stad krijgt herkansing van belastingen en tarieven IS ■3 3 Leiden Regio n Wethouder weigert bijstelling 'Burgerschapskunde verloren voor Leiden Ouderen zijn onbereikbaar Bij ons Is een Keukenadvies geen Opgeklopt verhaal. SieMatic DONDERDAG 4 NOVEMBER 1993 972 15 CHEF GERT VISSER 071 -356430. PIV -CHEF S KOENEKOOP. 071 -356429 Laurier: studentenhuizen voortdurend probleem BEGROTING '94 In studentenhuizen moet één bewoner verantwoordelijk worden gesteld voor het aanbieden van huisvuil. Want bij het streven naar een schone stad vormen studenten huizen volgens de nieuwe milieu-wethouder J. Laurier (GroenLinks) een voortdurend probleem. Hij wil de mis lukte actie 'Schone Stad' wil nieuw leven inblazen. LEIDEN AAD RIETVELD i Verder wordt het uitdelen van reclamefolders op straat aan banden gelegd en er komt meer controle aan het einde van de zaterdagmiddag, of winkeliers niet massaal hun afval buiten zetten, wat er vervolgens de rest van het weekeinde blijft staan. Voor het verwijderen van grafitti in de directe omgeving van de binnenstad wordt een tweede team gevormd. Medewerkers van De Zijl Bedrijven verwijde ren in opdracht van de gemeen te al binnen 48 uur grafitti in het centrum van Leiden. Dat moet ook daarbuiten gebeuren, vindt Laurier. „Als het gaat over de Schone Stad is ons rapportcijfer nu een vijf, dat moet een zes worden", zei Laurier. „Dan is de situatie hier vergelijkbaar met die in an dere steden." De opvolger van De la Mar liet blijken, dat hij de actie tegen grafitti, zwerfvuil, hondepoep en onkruid krachtig wil aanpakken. Na de kritiek die woensdag avond door verschillende partij en op de actie Schone Stad was geuit, en met name op de laco nieke uitlatingen van ex-wet houder De la Mar daarover, had Laurier afspraken gemaakt met de stichting studentenhuisves ting Leiden, de reiniging en de politie. Strengere naleving van het verbod op 'folderen' zonder vergunning, op het aanbieden van huisvuil door winkeliers en door bewoners, van studenten huizen zijn daarvan het gevolg. Maar, zei Laurier, „we zitten evident met een probleem als het gaat om de controle." Miniem Onlangs verscheen een ambte lijk rapport, waarin de resulta ten van de in 1989 gestarte actie Schone Stad miniem worden genoemd. De raad toonde zich daarover woensdagavond be zorgd. Met uitzondering van het CDA en Groen Links drongen alle partijen aan op strengere controle en aanvullende maat regelen. Laurier vond het overdreven om te stellen, dat er niets wordt gedaan aan het schoonhouden van de stad. Hij wees op het on derzoek naar de werkwijze van de veegdienst, het plaatsen van meer prullebakken en het aan leggen van meer hondenuit- laatstrokcn. Maar hij gaf toe dat met het beschikbare budget van 200.000 gulden per jaar meer kan worden gedaan dan tot nu toe is gebeurd. Al wees hij de raad er wel op, dat Leiden voor dat geld nooit echt een schone stad kan worden. „Een negen zit er niet in. Het doel is een voldoende te halen." LEIDEN WIM KOEVOET De stichting burgerschapskun de, waar zo'n twintig mensen werken, verlaat het Leidse Noordeinde en verhuist naar Amsterdam. Dat is een gevolg van een-fusie van dg stichting met drie andere instellingen. Twee daarvan, M50 (een orga nisatie voor politieke jongeren) en de stichting vredesopbouw, zetelen nu nog in Utrecht. De kleinste van de vier, het Neder lands centrum voor democrati sche burgerschapsvorming, is I reeds in Amsterdam gevestigd maar zal binnen die stad toch ook moeten verhuizen. De fusie is afgedwongen door het ministerie van wvc, dat dreigde de subsidies te laten vervallen. De verhuizing valt slecht bij de werknemers van de stichting burgerschapskunde (dat werkt aan de politieke bewustwording van de burger). Hoewel hun stichting de grootste is van de vier fusiepartners is de vesti gingsplaats van de kleinste in stelling uitverkoren. Weliswaar gaat het samengaan niet ten koste van banen maar de dage lijkse reis naar Amsterdam be moeilijkt de opvang van hun kinderen. Vooral op de afdeling administratie werkende partti mers zouden daardoor hun baan moeten opgeven. Wethouder Tj. van Rij (ruimtelijke ordening) betreurt de verhuizing. Hij heeft de nieuw te vormen instelling een 'aantrekkelijk bod' gedaan. In het huidige onderkomen van de stichting burgerschapskunde is volgens Van Rij ruimte genoeg voor alle vier de instellingen. De huurprijs die de gemeente in re kening wilde brengen kan vol gens heni onmogelijk hoger zijn geweest dan het bedrag dat nu voor het Amsterdamse onder komen op tafel moet worden „Er hebben duidelijk heel an dere dan financiële argumenten een rol gespeeld. De drie fusie partners van de stichting, bur gerschapskunde waren bang dat ze in Leiden, de stad van de grootste van de vier, zouden worden overvleugeld. Om de zelfde reden wilden ze niet dat de directeur van de stichting burgerschapskunde directeur zou worden van de ganisatie." Wethouder J. Laurier: „Het rapportcijfer voor een schone stad moet van een vijf een zes worden." FOTO LOEK ZUYDERDUIN LEIDEN WIM KOEVOET „Onthutsend", noemt PvdA wethouder S. de Vreeze het rap port over zelfstandig wonende ouderen in Leiden dat binnen kort verschijnt. Voor dit onder zoek zijn door de Erasmus-uni versiteit 55 Leidse senioren uit gebreid geïnterviewd. Een van de belangrijkste uit komsten van het onderzoek is dat het plaatselijke ouderenbe leid op tal van punten tekort schiet. „De politiek kan niet meer om die conclusies heen", nam De Vreeze gisteravond tij dens de begrotingsbehandeling alvast een voorschot op de dis cussie die volgende maand moet losbarsten. De studie, die nog niet hele maal is afgerond, moet het hoogtepunt vormen van het jaar van de ouderen, waartoe 1993 is uitgeroepen. De wet houder lichtte alvast een tipje van de sluier op. Volgens hem komt door het onderzoek Ook de 'effectiviteit' van de betrok ken gesubsidieerde instellingen ter discussie te staan. Hij noemt de GGD, de indicatiecommissie en de stichting ouderenwerk. „Er worden volop kaartmidda- gen georganiseerd. Allemaal prima, maar de noodzaak om echt langs de deuren te gaan, wordt nog altijd niet ingezien." Veel alleenstaande ouderen in Leiden zijn 'een volstrekt onbe reikbare groep' geworden, aldus De Vreeze. „Van de hen ter dienst staande faciliteiten en in stellingen maken ze nauwelijks gebruik. Soms omdat ze hun ei gen mogelijkheden niet kennen. Andere keren maken ze uit een soort trots geen gebruik van voorzieningen. Een van de meest terugkerende citaten luidt: „Je moet niet denken dat ik op mijn ouwe dag nog m'n hand ga ophouden." Het isolement van de Leidse ouderen heeft volgens de wet houder ook te maken met hun enorme wantrouwen jegens de politiek. „Anderen proberen de politiek niet eens meer te be grijpen, omdat ze ervan over tuigd zijn dat het gemeentebe stuur niets voor ze kan beteke nen. Als je nu praat over de kloof tussen burgers en bestuur, nou, de Erasmus-onderzoekers zijn op een joekel van een kloof gestuit. Ik denk niet dat er in Leiden nog andere groepen zijn. die zich zo ernstig van de over heid en de samenleving hebben afgewend", aldus De Vreeze. „En als je ze vraagt of ze een zaam zijn, zeggen ze: ik niet, maar mijn buurman wel. Ze hebben niet eens in de gaten dat ze het wel degelijk over zichzelf hebben." LEIDEN WIM KOEVOET De Leidse PvdA-wethouder S. de Vreeze (financiën) houdt ste vig vast aan de voorgenomen stijging met 3,5 procent van de belastingen en tarieven in 1994. Hij voelt niets voor het plan van CDA-fractievoorzitter P. Klück om daar een procent vanaf te halen. Volgens Klück hebben Leide- naars dit jaar een half procent te veel betaald omdat het infla tiepercentage lager is uitgeval len dan gedacht, en is de kans groot dat de wethouder in 1994 andermaal een half procent te veel in rekening brengt. De Vreeze gaat er namelijk voor volgend jaar van uit dat alle prijzen met 2,5 procent stijgen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek voorspelt een prijsstij ging met twee procent. VRIJE TIJD Bingo De stichting van alleenstaanden 'De Vriendenkring' houdt elke vrijdagavond (aanvang 20.00 uur) een bingo/dansant in de Koensteeg 2. Inl. 222904 en 318092. Ruilbeurs Ruilvereniging Koningskerk houdt morgen een ruilavond voor verzamelaars van postze gels, munten, stickers, prent briefkaarten, lucifermerken, si garenbandjes, suikerzakjes enz. De beurs wordt gehouden in buurthuis 't Spoortje Bernard- kade 40) van 19.00 tot 22.00 uur. Speelgoedbeurs Buurthuis Op Eigen Wieken (Valkenpad) organiseert mor gen een speelgoedbeurs. Inleve ren van spullen: van 13.30 tot 14.30 uur, volgnummers vanaf 13.00 verkrijgbaar. Verkocht wordt er van 19.30 tot 20.30 uur. T eken/aquarelcursus Vanaf morgen wordt een korte teken/aquarelcursus gegeven in de Leidse Hortus. De eerste les bestaat uit een rondleiding door dc wetenschapstuin en de bi bliotheek van het Rijksherbari um. De volgende vier ochten den zijn gewijd aan de 'gehei men van de kleurenleer'. De groep cursisten bestaat uit maximaal 15 deelnemers. Aan melden bij: Hortus Botanicus, Nonnensteeg 3, tel. 257144. Lazy Sunday DOCOS-tafeltennis gaat in het komende seizoen op zondag middagen activiteiten organise ren onder de titel 'Lazy Sunday'. Naast tafeltennis staan in de vernieuwde kantine (Hoge Morsweg 201onder meer scha ken, dammen en diverse gezel schapsspelen op het program ma. Ook worden video-opna men vertoond van grote sport evenementen. Verder kunnen liefehebbers live-optredens ver zorgen: muziek, cabaret, sound mix, karaoke of wat dan ook. (071-763053). De Leidse stadsklokken krijgen, na een periode waarin ze wat werden verwaarloosd, meer aandacht. Er komen meer klokken, gewone en monumentale, en ze zullen meer bij de tijd zijn. Wie door de binnenstad loopt, geen horloge omheeft en zich oriënteert op de stadsklokken kan nog wel eens van een koude kermis thuiskomen. Op de Breestraat is het nog tien voor drie, op het Kort Rapenburg enkele minuten later al kwart over drie en op het station is dan ineens de trein van half vier al vertrokken. Iets overdreven, maar het in de pas laten lopen van de stadsklokken levert problemen op. Vooral na de invoering van wintertijd of zomertijd kunnen de klokken behoorlijk van slag zijn. De gemeente wil daar iets aan doen: er wordt bijna een ton beschikbaar gesteld voor het herstel van bestaande klokken en de aanschaf van nieuwe klokken. „Lange tijd is er gedacht dat het eigenlijk niet zo nodig was, de stadsklokken, omdat iedereen tegenwoordig een digitaal horloge draagt. Maar er blijkt toch behoefte aan te bestaan bij het publiek. Vandaar dat we het goed willen gaan aanpakken", zegt R. Verplancke van bouw en woningtoezicht. Hoewel de stadsklok niet onbelangrijk is, bestaat er in het algemeen toch De Leidse stadsklokken zijn niet meer bij de tijd. Deze foto's werden ongeveer op hetzelfde moment genomen. Van links naar rechts de klokken aan de Haagweg, Maresin- gel, Vondellaan en de Doezastraat. Er komen echter betere tijden. foto hielco kuipers een zekere voorkeur voor de historische torenklok, zoals die van de Petruskerk die met zijn vier wijzerplaten al van grote afstand is te zien. „Daarom willen we ook 25.000 gulden besteden aan de torenklok van de Herensingelkerk. Daar kan een uurwerk worden geplaatst dat 40.000 gulden kost. De kerk moet zelf het resterende bedrag bij elkaar zien te brengen. Een andere favoriete historische klok is die van het Van Wijkcomplex aan de Hogewoerd. „Daar zat vroeger in het torentje een klok voor de arbeiders. Die had een sociale functie, de werknemers konden precies zien en horen wanneer ze weer aan het werk moesten." De bestaande klokken worden gereviseerd. De twaalf nieuwe klokken zullen wat verder van het centrum worden opgehangen* in de regel aan lantaarnpalen. De precieze plaatsen zijn nog niet bekend, maar gedacht wordt aan de entree tot de Merenwijk, de Oegstgeesterweg en dergelijke. „Die klokken kunnen aan de hand van atoomtijd waarschijnlijk centraal gelijk worden gezetl Die zullen straks dus in ieder geval op tijd kunnen lopen. Op de bestaande klokken hebben we wat minder vat, omdat die stuk voor stuk moeten worden bijgesteld, maar het is de bedoeling om die goed te gaan bijhouden", zegt Verplancke. Het in ere herstellen van de historische klokken zal nog wel wat tijd in beslag nemen, maar de overige stadsklokken zullen vermoedelijk begin 1994 wórden geplaatst of verbeterd. En vanaf dat moment zullen de bezoekers van de stad waarschijnlijk niet meer door de tijd worden misleid. Zondagskapper Leidse kappers gaan zich inzet ten voor aidspatiënten. Op zon dag 28 november zijn ze van 12.00 tot 18.00 uur geopend en de opbrengst van het knippen, scheren, wassen en föhnen komt geheel ten goede aan het aidsfonds. „En dat kan aardig wat opbrengen. Wij staan hier bij voorbeeld met vier mensen te knippen", vertelt Ylonka van Kessel, die samen met Nellie Brandts kapperszaak So what' aan de Doezastraat bestiert. „We hebben gereageerd op een oproep in het kappersblad, naar aanleiding van Wereld-Aidsdag op 1 december. Een Amster- damse kapper heeft vorig jaar al een dergelijke actie gevoerd. En wij vonden het een goed idee om op deze manier iets te doen voor de mensen die aan aids lij den. Het kost ons wel een vrije dag, maar dat hebben we er graag voorover." Lang niet alle kappers en kap sters zijn bereid hun vrije zon dag op te offeren, maar de res pons valt de organisatoren al leszins mee. Naast 'So what' werken ook Yasmin aan de Hooigracht, Talkin Heads aan de Hogewoerd, Sonny:s Hair aan de Herenstraat, Hairs and graces aan de Botermarkt en 'Van zeven tot zeven' aan de Stationsweg mee. Overigens moet de gemeente nog wej toestemming geven voor het knippen op zondag. De actie valt niet onder de regeling voor koopzondagen, dus de ambtenaren reageren nog wat terughoudend. „We bellen ze iedere dag op, tot we onze zin krijgen. Het is een goed doel, dus ik kan me niet voorstellen dat de gemeente het gaat ver bieden", zegt Ylonka van Kessel. Frank Buurman en Loman Leefmans De Vreéze waande zich gister avond in de tweede ronde van de begrotingsbehandeling al veilig. Een raadsmeerderheid heeft de lastenverzwaring im mers reeds 'verdedigbaar' ge noemd. Hij* voegde Klück toe dat voor lastenverlichting 'meer komt kijken dan het achteloos overnemen van inflatiepercen tagesalleen'. De Vreeze rekende voor. dat voor elke procent die eventueel wordt afgehaald van de lasten verzwaring een bedrag tussen de zeven en acht ton moet wor den bezuinigd. De wethouder daagde de voorstanders van las tenverlichting uit met voorstel len te komen. Toch heeft de wethouder vo rig jaar de gemeentebegrotin gen, de belastingen en tarieven wèl bijgesteld naar aanleiding van een vergelijkbare discussie in de gemeenteraad over de verwachte prijsstijgingen. Door die ingreep zou de gemeente minder geld incasseren aan be lastingen dan aanvankelijk was begroot maar hetzelfde gold voor de uitgaven. 'De praktijk van 1993'. aldus De Vreeze. heeft echter uitgewezen dat de ze vlieger niet opgaat. Daarom heeft de wethouder voor 1994 geen zin meer in 'een ingewik kelde rekenexercitie die toch niets uithaalt'; „Al dat gedoe voor een procent. Meer dan een lullig kaasschaafje waaraan je je \ingers heel erg kunt snijden is het niet." CDA'er Klück laat het er na dit verbale geweld van De Vree ze toch niet bij zitten. Hij komt terug op de kwestie in de raads commissie financiën. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren *Vito Junior zv N. Bomhower en M C. Bomhower Wim zv. F W. van der Kaay en S. de Nobel Robin dv. R. van Dijk en T.W. Stolk Jeroen Herman zv H. de Mol en M A. van der Niet Maxim Pierre Jaco zv. J.A Jurrij en A.M.M. Andriessen Melanie dv. R. van der Heiden en M. Groenendijk Gaby dv. R. van der Heiden en M. Groenendijk Jeanine Lyanne dv J Zeeman en N G de Mooij Robert Martinus Bartholo mew Jozef zv. L.J.J. van Stijn en J.M.M. Kraan Danny HermanusCasi- mirus zv. C.J. Redegeld en D. van Bek- kum Thu Thao dv. T. Nguyen en T T. Nguyen Sanneke Corine dv. R.J.A. Vink en J.C.A. Ruigrok Eline Louise Corine dv. C.J.H. Langeveld en P.C.B. van Leeuwen Jessica Debora dv. R. Eveleens en A.E.A. Wolffenbuttel Daphne dv. R. van Hooven en T.W.J.M. Rosdorff Thomas zv. A K M. Kerkhove en J. Dijs Eva Maria dv. C. Guijt en J.C.A. Aanhaanen Arie zv. A. Hus en A.L. van Duijn Wesley zv. J. Kagenaar en S. Boot Christiaan Gerardus zv. J.A. Koelewijn en S. van Stijn Lieveke Alexandra llsedv. P.J.M de Lange en C.S. Opdam Joey zv. W J.H. de Ridder en J.P. van Wetten Jari Eduardus Jo hannes zv. P.J.T. Hoogenboom en M E M. Bakker Suzanne Karlijn dv. H. van Vliet en A. Verbeek Jeroen zv. B. Veldkamp en D. van Raaite Marijt Mijnt zv. J.C. Spelt en H. de Haas Da vid Dirk zv. J.C. Spelt er. H. de Haas Donald zv B.M.D. Jonk en J.Y Smit Nikki dv. B.M.D. Jonk en J.Y. Smit Alexander Martin zv. G.J. Pronk en M.E. May Alida Wilhelmina Maria dv. C.J.M. Immerzeel en A.P.M. Custers Sanne Mathildedv. R. Hoevenagel en J.J.J. Joossen Rosa Milena Lioba dv R.A.P Bosmaen A.M. Bauwens» Dennis Willi am zv. W van Duijn Alisa dv. G. van der Plas en M. Guijt Kevin Christ aan zv. A.J. Vooijs en M A l van der Plas Elise Anna dv C F. Verschoor en C.M.M Onderwater Joey zv P.M. van der Plas en R. Slothouwer Loek Willem zv E.F Roeiofsen en N M H Kortis Maria Jo hannadv. M A. Rasenbergen M.J.C Berkhei] «Gerardus Maria zv. M T E M Kostermans en J.M A Bórger«Willy Alettadv A de Visser en M. Bos Kim- berlfeydv. G.J. van Iterson en K.M. Lan geveld Emine dv M. Kus en F. Kus Hanae dv. M Azzaoui en K. Al Majdoub. Overleden M. Minderhoud (1905) vrouw* P.C.M. Schölvinck(1938) vrouw «J.P. van der Hulst (1929) man W. van der Plas (1933) echtgen. van B. Molenaar* M. Blommers(1922)geh. gew met C.G. de Wit C.A. van Daalen (1958) echtgen. van C. Bremmer S.S Olman (1922) man* J. Boersma (1920) man G van Hecke (1919) geh gew. met M. de Kteijn W.F. Koolmoes (1935) man C.C. Heemskerk (1893) vrouw* A Koopmans( 1916) echtgen. van T. van Luik I. Gnzenij (1919) man D M. Jonssen 1922) echtgen. van H. Hamers* J. Pronk (1947) echtgen van J.M. Rieken.C J F X. Beijk(1922) man. J.P van Dijk (1921) man. P Sloos (1930) man J.C Laterveer (1905) man W van der Veen (1933) Gehuwd F.G. de Bruin en C.J.T M Nijssen R. Schouten en B. van der Lin- gen D.Z. van der Gouwe en C.S. de Groote P.J. van Pelt en M.C.J. Luitjes P.J. Waale en H.H.B. de Breij H. Fin- kelnbergen I.M. Cornelisse* M Stik kelorum en E.R.M Ng-a-Tham*'G Ro- meijn en M A. van Zwieten. tel: 071-161418 Het gaat om uw manier van koken, uw stijl van leven en uw ideeën over wat mooi en praktisch is. Op die basis ontwerpen wij uw SieMatic keuken In 14 prijsklassen Bezoek onze showroom U krijgt het dik^e SieMatic keukenideeënboek gratis mee naar huis. 't Liefst een SieMatic. SieMatic Keukencenter Leiderdorp Meubelplein 9, Leiderdorp, tel 071-412615 0' e'oge Mijnders Meubelen) Openingstijden mo 13 00-17 30O l/mvrij 93047 30 zot lotltOOuur do avondkoopavond

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15