Christen-zakenlieden zijn vooral uit op eeuwige winst Kerk Samenleving DONDERDAG 4 NOVEMBER 1993 979 UIT DE KERKBLADEN Huisbezoek Waarom is het huisbezoek ingesteld?, vraagt dominee L.S. Karreman zich af in Ont moeting 1993, hel kerkblad van de Hervormde-Gerefor- meerde Kerkengemeenschap in Leiderdorp. „Veel mensen denken dat de kerk op deze manier haar leden wil con troleren. De traumatische er varingen van een schrijver als Maarten 't Hart op dit punt zijn zeer bekend. De ouderlingen in het zwarte pak die twee man sterk het gezin onder het vergrootglas kwamen leggen. Een beproe ving voor jong en oud! Deze praktijken kwamen voor. Toch houden de op schrift gestelde jeugdervaringen van beroemde ex-gelovigen ook karikaturen in stand. Want ook vroeger zulen er vele ou derlingen zijn geweest die hun ambt met grote fijnge voeligheid en trouw uitoe fenden." Leonardi Da Vinei De Alphense predikant A. Jonkman mag in zijn stukjes voor het 'Kerkblad voor de ring Alphen der Hervormde Kerk' graag in de geschiede nis duiken. „Toen de be roemde schilder Leonardi Da Vinei aan zijn schilderstuk 'Het avondmaal des Heren' arbeidde, had hij maar één doel voor zich, namelijk de figuur van de Here Jezus zo te schilderen, dat Deze aller ogen zou boeien en tot zich trekken zou. Op een gedeelte van het doek bevond zich een heel klein schip, waaraan hij drie volle weken werkte cn heel veel moeite besteed had. Toen het schilderwerk ten toon gesteld werd en het publiek toestroomde, be merkte Leonardi. die in de nabijheid stond, dat de men sen zich aan de ene zijde van het stuk opeendrongen om het kleine schip te bewonde ren, dat hem zoveel moeite gekost had. 's Avonds toen allen weg waren, nam Leo nardi zijn penseel en met een krachtige streek wiste hij het schip voor altijd weg. „Niemand moet ooit weer op iets anders zijn bewondering richten dan op Christus", zei hij. Een behartigenswaardig woord van de beroemde Ita liaanse schilder. Christus en Christus alleen!" Bijbel of krant ln Kerkklanken, 'hel Orgaan van de Hervormde Gemeen te te Bodegraven', houdt H. Zethof een bespiegeling over het verschil tussen de Bijbel en de krant. „Zolang ze nog niet gelezen zijn, wint de krant het zondermeer van de Bijbel, want de krant heeft het aantrekkelijke van de ac tualiteit." Anders ligt het met een gebruikte krant en een gebruikte bijbel. „Er zijn wei nig dingen die er zo onsma kelijk uitzien als een uitgele zen krant", meent Zethof. „I lij is waardeloos geworden: de actualiteit is verdwenen en daar ligt hij dan: gekreukt en slecht gevouwen. Maar nu: de Bijbel. Er zijn maar weinig dingen zo kostbaar en dierbaar als een veelgebruik te Bijbel. Onlangs, bij de be grafenis van een oude moe der, gaf de familie haar Bijbel aan de predikant, met het ex cuus 'dat-ie er zo uitzag'. Bij na tot aan haar laatste le vensdag had ze hem gebruikt en die oude Bijbel was hoe langer hoe actueler voor haar geworden. Daarom mogen we onszelf de vraag wel stel len: zou moeders levens avond ook zo vredig zijn ge weest als zij haar Bijbel had geruild voor een krant?" Winst is maar betrekkelijk, weten de ruim driehon derd leden van het Comité Christen Zakenmensen. Voor de christelijke zaken man gaat het uiteindelijk om 'het verkrijgen van eeu wige beloningen, die leiden tot werkelijke bevrediging'. De christelijke zakenman is an ders dan zijn ongelovige colle ga. Hij is geroepen om 'anders in de markt' te zijn en zich bij voorbeeld op financieel gebied en in het persorieelsbeleid als christen te onderscheiden. Als hij niet weet hoe dat moet, kan hij altijd een seminar 'Zaken doen naar bijbelse principes' volgen. Het Comité Christen Zaken mensen, dat komend weekein de in Dalfsen zijn jaarlijkse con ferentie houdt, bestaat al sinds de jaren vijftig, maar leidde lan ge tijd een sluimerend bestaan. Onder het bewind van directeur J. Suk is het doel van de club - evangelisatie in de zakenwereld en de training om deze 'grote zendingsopdracht' uit te voeren - wat meer gestalte aan het krij gen. Er zijn ruim 50 lokale groepen die wekelijks, vaak op een zeer vroeg tijdstip, voor gebed bij eenkomen. Daar wordt Gods hulp afgesmeekt voor de oplos sing van problemen op het werk, maar vooral ook voor col- Christelijke ondernemers zijn in de Leidse regio onder meer verenigd in de Volle Evangelie Zakenlieden. Zij komen geregeld - hier in het gezelschap van Jöhan Maasbach (midden) - bijeen in motel De Gouden Leeuw in Voorschoten. foto dick hocewoninc BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Beerzerveld: L.J. Meer- tens, kandidaat te Houten; te Eek en Wiel: mevr. J.B Quick-Verweij, kan didaat te Alphen aan den Rijn; te Grouw: L.A Nell te Hillegersberg. Toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar: mevr. C A. van Eek, Morsweg 98A, 2332 EP Leiden, tel: 071 -762674, J Gerrits, Stokerij 89, 8401 ED Gorredijk; J.J.A van de Peppel, Boerhoorndreef 150, 9403 KH Assen, tel: 05920-70465, A.C. van Brussel. Frieslandlaan 4. 5691 KV Son en Breugel. tel: 04990- 75461; mevr. C. van Duinen. H. El- coniusstraat 69. 3553 VB Utrecht, tel: 030-436842. mevr. H.E.J. de Graaf, F.C. Dondersstraat 56 bis, 3572 JL Utrecht, tel: 030-714074; mevr. W.J. Keuning. Voszegge 3. 2318 ZJ Leiden; M.J. Luijk. Bellamy- plein 22-111, 1053 BT Amsterdam, tel: 020-6186472; M.B. van der Palm. Voorschoterlaan 33-B, 3062 KH Rotterdam, tel: 010-4126652; mevr. A M. Verbaan-van den Heuvel, Torenlaan 1, 9261 VZ Oostermeer, tel: 05129-1219; mevr. M.A. Ver stoep, Den Hamstraat 2. 3451 BN Delft. Bedankt: voor Huizen (toez.): P. van der Kraan te Bleskensgraaf. NED. GEREF. KERKEN Beroepen: te Rijswijk (ZH): A.W. Vos te Heemstede en Lisse. Campagne tegen racisme in VS GENEVEEPD lega's die het grote nieuws nog niet hebben gehoord en, vol gens een brochure, tot de 'verloren mensen' moeten wor den gerekend. De groepen hou den geregeld open avonden, waarvoor deze collega's kunnen worden uitgenodigd. Het ledental van ruim 300 is niet erg hoog, geeft Suk toe, maar het lidmaatschap vergt dan ook veel. De leden verplich ten zich tot evangelisatie, op bouw en nazorg. Het comité kent derhalve geen 'slapende le den', wel een grotere kring sym pathisanten en bezoekers van de bijeenkomsten. Zij komen uit de 'gematigd' reformatori sche hoek; de zwaardere broe ders en de pinksterchristenen hebben hun eigen club, respec tievelijk de reformatorische za- kenvereniging VRCL en de Volle Evangelie Zakenlieden. De christen-zakenmensen la ten zich, naar eigen zeggen, op het evangelisatiepad niet leiden door het winstmotief. Het comi té vraagt aan het einde van het boekjaar niet naar het aantal bekeerlingen dat in de zaken wereld is gemaakt. Het gaat er om, benadrukt directeur Suk, dat 'iemand een stap verder komt in het proces naar het christen-zijn'. Als dat resulteert in een bekering, is het natuurlijk wel mooi meegenomen. De Wereldraad van Kerken be gint een campagne tegen het racisme in de Verenigde Staten. Dat heeft de voorzitter van het programnma ter bestrijding van het racisme, Deborah Robinson, gisteren bekendgemaakt. De af gelopen vijf jaar is het geweld tegen de Amerikanen van Azia tische en Arabische afkomst met 500 procent toegenomen. Sinds 1986 is bij het Amerikaan se ministerie van justitie mel ding gemaakt van 47.000 geval len van racistisch geweld. Vrouwelijke anglicaanse priester in '94 gewijd Nu het Hogerhuis met de toela ting van anglicaanse vrouwen tot het priesterambt heeft inge stemd, zijn alle obstakels voor de wijding van vrouwen kort na Pasen 1994 uit de weg geruimd. Koningin Elizabeth II hecht als hoofd van de kerk binnen kort haar goedkeuring aan het besluit, waarna de anglicaanse synode op 22 februari tijdens een speciale zitting de toelating van vrouwen tot het priester ambt officieel bekrachtigt. Om dat de veertigdagentijd dan al is begonnen, moeten de anglica nen tot na Pasen (3 april) op de priesterwijding van vrouwen wachten. In de kerk wordt er rekening mee gehouden dat meer dan 1000 vrouwelijke diakens pries ter willen worden gewijd. Als deze raming juist is, zal het aan tal vrouwelijke priesters zeker het eerste jaar dat van priesters die de Anglicaanse Kerk uit ver zet tegen de priesterwijding van vrouwen verlaten, ruimschoots overtreffen. Ongeveer 250 tot 500 priesters stappen naar ver wachting het komend jaar uit hun kerk. Dat aantal zou vol gens sommigen tot 1000 kun nen oplopen in de tien jaar dat een schadeloosstelling voor der gelijke priesters geldt. Curieprelaat hekelt geweld tegen vrouwen VATICAANSTAD CNS De opvatting dat de vrouw minderwaardig is aan de man. is volgens een curieprelaat de voornaamste oorzaak van ge weld tegen vrouwen. Bisschop Jorge Maria Mejia, vice-voor- zitter van de pauselijke com missie voor gerechtigheid en vrede (Justitia et Pax), zei tij dens een internationale confe rentie in Rome dat de minder waardigheid van de vrouw in strijd is met de 'traditionele en constante' leer van de Rooms- Katholieke Kerk dat mannen en vrouwen gelijkwaardig zijn en dezelfde rechten hebben. De ergste vorm van geweld tegen vrouwen is volgens Me jia seksueel geweld. Dat moet vooral worden veroordeeld wanneer het als wapen in een oorlog wordt gebruikt, zo zei Mejia. Ik geloof Bekende en onbekende Nederlanders spraken in de KRO/RKK-serie 'Ik geloof openhartig over hun geloofs beleving. Op die manier ontstond een gevarieerd beeld van 'levend christelijk geloof in 1992. De interviews met Cees Brinkhuizen zijn nu, onder dezelfde titel als het tv-programma, ook in boekvorm verschenen bij uitgeverij Gooi Sticht. De tien hoofdstukken houden gelijke tred met de afleveringen die in het najaar van 1992 werden uitgezonden. De ondervraagden laten on der meer hun licht schijnen over wat God voor hen be tekent, de figuur van Jezus, de opstanding en de we reldkerk. Het boeiende van 'Ik geloof is dat naast prominen ten als minister Jan Pronk, directeur Henk van Os van het Rijksmuseum en oud-bisschop R.Ph. Bar van Rot terdam, ook hele 'gewone' geloofsgenoten aan de orde komen. Zoals een huisvrouw, een middelbare scholier en een verpleegkundige. Met de theoretisch natuur kundige Gerard Nienhuis van de Leidse universiteit wordt gesproken over het ontstaan van de aarde. Wat betekent God nog als de schepping uiteindelijk ont maskerd kan worden door een natuurkundige formule? luidt één van de vragen die aan hem worden gesteld. Nienhuis: „Ik zie het niet als een ontmaskering. De na tuur werkt volgens bepaalde wetten, volgens bepaalde regelmatigheden. Dat is voor mij helemaal niet in strijd met het idee dat de natuur ook bedoeld is en gemaakt is. Dat is kennelijk de manier waarop de maker werkt. Zo zie ik het." De twijfel die nu en dan ook toeslaat in hun geloofs beleving wordt door de geïnterviewden zonder enige schroom naar buiten gebracht. In die zin kan de bundel worden beschoud als een hart onder de riem voor die miljoenen andere twijfelaars. BOEKBESPREKING geloof Mensen pra Gooi De wijsheid van Moeder Teresa Nobelprijs-winnares Moeder Teresa heeft vooral door haar werk onder de armen in Calcutta grote bekend heid gekregen. De kracht voor het vervullen van haar opdracht zegt zij te ontlenen aan het gebed. In 'De wijsheid van Moeder Teresa' worden ruim zestig door haar gebruikte gebeden gebundeld, van het klassieke 'Onze Vader' tot minder bekende gebeden uit de tradi tie van haar congregatie. De wijsheid van Moeder Teresa Gebeden en overwegingen voor het dagelijkse leven van gewone mensen. - Baarn Gooi en Sticht, 1993. - 96 p. ISBN 90-304-0730-1. Prijs17,50 gulden. Lied van een balling De drie recente muziekstulcken van gospelartiest Adrian Snell - 'Alpa en Omega', 'Song of an exile' en 'Father' - werden in belangrijke mate beïnvloed door een bezoek aan het concentratiekamp Bergen Belsen. Het grote lijden van het Joodse volk bracht hem het be sef van het gebroken hart' van God bij. Een reis van 'wanhoop en verdriet' voerde hem van de tekeningen van de kinderen uit het concentratiekamp The- resienstadt en de vlcutelingenkampen in Oost-Europa tot in de lepra-kolonies van India. „Ik heb de aarde ho ren huilen", schrijft Snell ergens in zijn boek 'Lied van een balling' waarin hij verslag doet van zijn reiservarin gen. De Engelse artiest drukt zijn emoties doorgaans uit in muziek, maar blijkt ook op papier goed uit de voeten te kunnen. Zijn zeer persoonlijke beschrijvingen van schokkende gebeurtenissen worden afgewisseld met informatie over de totstandkoming van platen en con- certwerken. Een weg van strijd, zo omschrijft Snell zijn zoektocht, maar ook van vreugde. „Een aan het einde een lied waarin alle muziek van de wereld slechts als een flauwe echo klinkt: een lied waarin alle muziek ein- digt." Lied van een balling Adrian Snell. - Kampen Kok Voorhoeve, 1993. - 130 p. ISBN 90-297-1054-3. Prijs19,90 gulden. Visioenen van de toekomst De Amerikaanse psychologe Helen Wambach heeft veel ervaring opgedaan met regressie: het onder hypnose la ten terugkeren van patiënten naar vorige levens. Veel minder bekend is het onderzoek dat zij samen met Chet B. Snow verrichtte naar 'progressie', het onder hypnose naar toekomstige levens gebracht worden. In 'Visioenen van de toekomst' beschrijft Snow de resulta ten van de projecten die hij samen met de in 1985 over leden psychologe heeft opgezet. De auteur schetst een beeld van hoe het leven er in de nabije en de verre toe komst op aarde en daarbuiten uit zal zien. Ook be schrijft hij een 'unieke' methode van 'innerlijk tijdrei zen'. Snow laat in zijn boek weten dat de toekomst een boodschap voor ons heeft. „De wereld wordt bedreigd door enorme crises op economisch, ecologisch en gees telijk gebied. We moeten de moed hebben voor de in nerlijke weg te kiezen, die gekenmerkt wordt door wer kelijke spiritualiteit en echte menselijkheid." De auteur blijft in dat opzicht optimistisch over de toekomst van de mensheid. „Ik ben de mening toegedaan dat dege nen die thans leven over het collectieve vermogen be schikken om nu vorm te geven aan de toekomst van onze planeet." Visioenen van de toekomst: Progressie naar de komende tijd Chet B. Snow. - Deventer Ankh-Hermes, 1993. - 327 p. ISBN 90- 202-3032-8. Prijs49,50 gulden. DICK VAN DER PLAS. door Jan Krvit COLOFON Uitgave van Dagbladuitgever Damiate b> DIRECTIE B.M. Essenberg, J de Vnes, G f HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Fr; Nypels. Henk van der Post (adj). HOOFDKANTOOR 82.2321 BM Leiden Redactie 071-321921 HET WEER HANS VAN ES Luchtdrukvers chillen Haast ongemerkt trok er gisteren een zwak front van zuid naar noord over het land. Deze scheidingslijn was op de weersatelliet slechts te herkennen aan een gebiedje met wat bewolking op middelbaar ni veau, waaronder het vrijwel droog bleef. Toch waren de gevolgen voor het Nederlandse weer aanzienlijk, waarbij de temperatuurverschillen in de loop van de dag steeds groter werden. De koude plaklaag aan de grond, waarin lage wolken en mist dagenlang lagen opgesloten, werd opgeruimd, althans in een groot deel van het land. De provincie Groningen raakte de klamme, grij ze deken niet kwijt; op de vliegba sis Eelde bleef de thermometer op amper 4 graden staan. Verder naar het zuiden had het la ge wolkendek plaatsgemaakt voor een vrijwel open hemel met hier en daar een bank altocumulus (scha penwolkjes). Vooral in de middag scheen de zon uitbundig met snel oplopende temperatuur. Inde Randstad werd het ruim 10 graden en tegen de Belgische grens leek het wel een beetje r maxima van 15 a 16 graden. Over een wat groter gebied van West-Eu ropa waren de tegenstellingen nog opvallender met uitersten van slechts 1 graad in de mist boven Noord-Duitsland tot 20 graden in een zonnig Parijs. Ook vandaag heerste nog een zacht en vriendelijk herfstsfeertje, maar zoals we de laatste maanden steeds zagen, is ook nu een wat langere periode met warmer weer niet voor ons weggelegd. Tijdens het weekeinde nemen de lucht- drukverschillen boven Europa flink toe. Een activerende depressie bo ven de Middellandse Zee gaat bo ven Zuid-Europa opnieuw voor wa teroverlast zorgen en breidt zich over de Alpen noordwaarts uit. Tegenhanger iseen versterkend hoog boven Finland. Tussen beide systemen komt een stevig windveld uit oost tot noordoost te staan, waarbij het kwik weer omlaag dui kelt naar een graad of 7. De nach ten blijven vanwege de wind en be wolking voorlopig vorstvrij. Het neerslaggebied van de Zuid-Eu- ropese depressie komt deze kant op, maar bereikt ons voor zondag waarschijnlijk niet. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Veel bewolking en vooral in Ierland en Schotland af en toe regen of motregen. Middagtemperatuur onge veer 11 graden. België en Luxemburg: Wolkenvelden, ook af en toe zon en overwegend droog. Middagtempera tuur oplopend tot onge veer 12 graden. Noord- en Midden-Frank rijk: Wolkenvelden, 's middag ook perioden met zon. Hoogstwaarschijnlijk droog, maar in de buurt van Lyon morgen toene mende neerslagkansen. Maxima oplopend naar on geveer 15 graden, in het zuidoosten plaatselijk 18 Portugal en Madeira: Portugal: Tamelijk veel bewolking en vooral in het zuiden van tijd tot tijd're gen. In de loop van morgen aan de west kust toenemende neerslagkansen. Mid dagtemperatuur van 15 graden aan de Costa Verde.tot 18 in de Algarve, mor gen nog iets warmer. Madeira: Wolken velden en vandaag overwegend droog, morgen een enkele bui. Maximumtem peratuur ongeveer 22 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Veel bewolking en van tijd tot tijd buiige regen, mogelijk ook onweer. Vooral langs de oost- en zuidkusten plaatselijk veel neerslag. Middagtempe ratuur aan de Costa's in het zuiden rond 20 graden, elders maxima rond 15 gra den. Morgen warmer met temperaturen tussen de 17 en 23 graden. Canarische Eilanden: Af en toe zon en vooral mor gen in het noorden kans op wat regen, aan de zuidstranden geregeld zon en droog. Maxi geveer 25 graden. regen met vandaag plaatselijk veel slag. In het zuiden ook nu en dar Maximumtemperatuur aan zee vi graden bij Tanger tot 23 graden t adir. Tunesië: Vooral in het noord morgen enkele, mogelijk zware, r egra- Gemiddeld over Nederland Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. WEERRAPPORTEN VRIJDAG 5 NOVEMBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 07.41 Zon onder 17.01 Maan op 21.53 Maan onder 12.46 Waterstanden Katwijk Hoog water 06.21 18.35 Laag water 02.16 14.47 Weerrapporten 03 i lager. Zuid-Frankrijk: Wolkenvelden, ook af en toe zon en in de westelijke helft droog. In het oosten een enkele fikse regen- of onweersbui. Middagtemperatuur tussen de 17 en 20 Mallorca en Ibiza: Tamelijk veel bewolking en perioden met regen, mogelijk ook onweer. Plaat selijk valt er veel neerslag Middagtem peratuur eerst ongeveer 22 graden, mor- Italie, Corsica en Sardinië: Italië: Overwegend bewolkt weer en af en toe regen of een bui. Mogelijk onweer en flinke neerslaghoeveelheden. Mid dagtemperatuur in het noorden rond 14 graden, elders rond de 20 graden en in het uiterste zuiden tegen de 25 graden. Corsica en Sardinië: Veel bewolking en een enkele regen- of onweersbui, vooral morgen soms zware buien met grote neerslaghoeveelheden. Maxima morgen van rond de 20 graden. Griekenland en Kreta: Griekenland: In het westen bewolking en plaatselijk regen of onweer. Naar het oosten toe droog en flinke perioden met zon. Middagtemperatuur van 20 graden in het noorden tot 25 in het zuiden. Kre ta: Droog en perioden met zon. Middag temperatuur oplopend tot ongeveer 24 Turkije en Cyprus: Droog. Langs de Turkse westkust enkele wolkenvelden, aan de zuidkust en op Cy prus flinke perioden met zon. Maxima van 19 graden rond de Dardanellen tot ruirn 25 graden langs de Turkse zuid kusten op Cyprus Duitsland: Veel wolkenvelden, ook nu en dan zon. Plaatselijk mist Droog. Middagtempera- Klagenfurt Kopenhagen ij opklaringen oplo- ongeveer 15 graden, elders n ongeveer 10 graden. Buenos Aires c Casablanca r Johannesburg c Zwitserland: In het zuiden wolkenvelden en vrijwel overal droog. In het rjporden droog en hier en daar wat zon. Middagtemperatu- ren in de dalen rond 13 graden. Tempe ratuur op 2000 meter ruim boven nul. A/oa /HOR HfJ SPRAK PR WAARHR'P WANT Z'N NRUS &/MG N/RT BROK/RN /K RRN Wi/fSVL/R&RrV, BROM Vi /£SR/V, PRU/T- Vl/RRRN, FAARPRVUR- GRW, STKRKVI./R&RN

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14