Leiden 16? Ondernemers vertrekken bij autovrij Pancras-west Stadsarcheoloog in Leiden Het lijkt hier wel de zoete inval' Vaan van Koepoort terug op Zoeterwoudse Singel Protest tegen bouw aan Brahmslaan verworpen Fietsentroep slecht voor imago Mandje vol sfeer. DONDERDAG 4 NOVEMBER 1993 971 13 Enquête wijst uit: hevig verzet tegen plannen gemeente 'Walenkamp contra Walenkamp' Naast de enquête in Fancras West werd in de binnenstad ook een handtekeningenactie gehouden tegen de autovrije binnenstad. Deze 'eenmansactie' van binnen stadbewoonster H. Arnoldus heeft in twee weken tijd ruim 700 ondertekende protestbrie ven opgeleverd tegen de plan nen. Daarvan zijn er 540 af komstig van inwoners van Lei den, terwijl 161 formulieren werden ondertekend door be zoekers van de binnenstad. Arnoldus werd bij haar actie gesteund door familieleden van wethouder Joop Walen kamp (CDA/verkeer) die het ook niet eens zijn met de plan nen van hun 'neef voor een autovrij centrum. De winke liers Bert (cocktailbar), Ernst- Hans (zonnecentrum) en Har (drogisterij) Walenkamp heb ben openlijk met een aantal andere winkeliers de actie van Arnoldus gesteund door in hun zaken de protestbrieven op bar of balie te leggen en de ondertekende formulieren weer in te leveren bij Arnol dus. „Ik ben in m'n eentje be gonnen maar het leek me wel aardig om juist de familie van de wethouder te laten meehel pen", aldus Arnoldus. De bin nenstadbewoonster zegt ver huizen te overwegen als de ge meente de plannen doorzet. ,,Ik maak zelf veel gebruik van de fiets, maar voor mijn werk en voor het uitgaan buiten Leiden heb ik nou eenmaal een auto nodig. Als ik die straks buiten de stad moet neerzetten en ik bij voorbeeld 's avonds 20 minuten door de binnenstad moet gaan lopen, hoeft het voor mij niet meer. Dan voel ik me zeer onveilig en kan ik beter gaan wonen." Bijna de helft van de ondernemers in Pancras-West heeft aangekondigd te zullen vertrekken wanneer de plannen voor een autovrije binnenstad doorgaan. Dat blijkt uit een enquête die de wijkvereniging heeft gehouden. Ook een overgrote meerderheid van de bewoners gaf te ken nen de auto in het centrum te willen behouden. Burgemeester Goekoop kreeg gisteren het resultaat van een enquête aangeboden die onder bewoners en ondernemers van Pancras-West, de binnenstad tussen Hooigracht, Oude Rijn, Nieuwe Rijn en Hoogstraat, is gehouden. Alleen op de Hooi gracht wordt het verkeer als een probleem ervaren. De ook in de plannen opgenomen verminde ring van het aantal parkeer plaatsen (er blijven 116 parkeer plaatsen over op de Kaasmarkt voor 280 vergunninghouders in de wijk) werd volstrekt onaan vaardbaar genoemd. „Pancras-West leeft en bruist, en dat moet zo blijven. Als de auto's hier niet meer mogen ko men, zal de wijk snel verpaupe ren. Wij zullen ons daarom tot het uiterste verzetten tegen de plannen van de gemeente om de wijk autovrij te maken. Met procedures tot aan de Raad van State toe." Woordvoerder J. van Meij- gaarden, ex-PvdA-raadslid en voormalig voorzitter van de wijkvereniging Pancras-West, maakte gisteravond duidelijk aan burgemeester C. Goekoop en onder andere wethouder Tj. van Rij dat bewoners en bedrij ven de plannen van het ge meentebestuur voor een auto vrij centrum niet zonder slag of stoot zullen accepteren. De respons op de enquête was hoog. Op 200 van de 238 ingevulde formulieren kwamen negatieve reacties voor. Daar te genover stonden 16 bewoners en 4 bedrijven die de auto's wel graag zien vertrekken. „Daaruit Woningen Er komen woningen I O op het tenein van de Leiderdorpse firma Vegmo Plant. Als de grond is verkocht, verhuist de fir ma naar Rijsenhout Rijnoord ~J Als Rijnoord wordt I verkleind van 100 tot 40 bedden, zal het zie kenhuis binnen twee jaar worden gesloten, voor spelt het bezorgde Comité Rijnoord. J. van Meijgaarden overhandigt burgemeester C. Goekoop (r) de resultaten van de enquête in Pancras West. foto jan holvast blijkt dat de verhalen van wet- houder J. Walenkamp over al die binnenstadbewoners die achter de plannen zouden staan nergens op berusten. Natuurlijk zijn er enkele horecabedrijven die voorstander zijn, omdat ze hun terras dan kunnen gaan uitbreiden. Dat is heel begrijpe lijk. Maar voor de meeste be drijven wordt dit een ramp", voorspelde Van Meijgaarden. De gemeente zou volgens de wijkvereniging al begonnen zijn tegen de auto gerichte maatre gelen uit te voeren. Burgemeester Goekoop: „Het is goed dat de bewoners meele ven. Maar de raad zal de gevoe lens die in een wijk leven niet voetstoots aanvaarden. Het ge meentebestuur is er niet op uit om de wijk te pesten, maar tracht deze juist meer leefbaar te maken. In het recente verle den is er al veel gedaan aan Pancras-West. Wat de verpau pering betreft: dat is in de Haar lemmerstraat ook niet gebeurd nadat deze autovrij was ge maakt. Verder wil ik U er op wij zen dat wethouder Walenkamp, die voor deze bijeenkomst ken nelijk niet was uitgenodigd, be reid is om de discussie met U aan te gaan." Heet water over baby leiden Een 1-jarige baby is gistermiddag met tweedegraads brandwonden overgebracht naar het AZL. Haar 32-jarige moe der had per ongeluk een pan met kokend water over haar laten vallen. De vrouw was omstreeks 17.00 uur in haar woning aan de Oosterkerkstraat macaroni aan het kok&n. Ze merkte haar kind niet op. Bij het afgieten kwam een deel van de in houd van de pan over de baby heen. Fraude bij sociale dienst leiden Een 35-jarige Leidenaar en een 34-jarige Katwijker heb ben de sociale diensten in hun woonplaatsen samen voor 60.000 gulden benadeeld. De twee verzuimden te melden dat ze bij een Leids reisbureau werkten en lieten hun uitkeringen 'doorlopen'. De GSD gaat het bedrag van het duo terugvorderen. Daarbij is proces verbaal tegen hun opgemaakt. Man drukt geld achterover leiden» Een 40-jarige werknemer van een Leids vervoerbedrijf heeft in de laatste 7 a 8 jaar tussen de 10.000 en 14.000 gulden van zijn baas achterover gedrukt. De Hoogmadenaar 'rommel de' regelmatig met vreemde valuta. De man heeft zichzelf aan gegeven en is inmiddels ontslagen. Oploopje in Van Deijsselstraat leiden Op een honderd jaar oud monumen taal pand aan de Zoeterwoudse Singel 4 en 5 is gistermiddag een uit 1672 daterende wind- i teruggeplaatst. De gerestaureerde vaan heeft de vorm van een koe. Ze stond gedu rende twee eeuwen op de Koepoort die in 1864 werd gesloopt. Na enige omzwervingen kwam de vaan op de gevel aan de Zoeter woudse Singel terecht. De restauratie was een initiatief van me- rouw H. Vogelensangh, bewoonster van een van de twee woningen, en de afdeling monu mentenzorg van de gemeente. Ook de gevel van het pand is opnieuw gerestaureerd. De bouwkundige Van der Post klom de ladder op om de vaan te bevestigen. De door het bedrijf Stokkermans nu opnieuw vergulde vaan is ei gendom van de gemeente een staat in bruikleen op het pand. Ze werd in 1920 ge plaatst. Van een Koepoort, mogelijk genoemd naar een nabijgelegen molen, was al sprake in de 15de eeuw. De poort lag bij de stadsgrens ten oosten van de in 1884 gedempte Koepoorts gracht - die Doezastraat werd - bij de Hoef sloot en Hoeflaan. Het was een enkelvoudige hoofdpoort met daarvoor een ronde verdedi gingstoren. De Koepoort werd in 1592 ver bouwd en in 1671 door een nieuwe vervan gen. Die werd gebouwd doorJan Pety voor 1675 gulden naar ontwerp van Wilhelm van der Helm, die ook de Morspoort en de Zijl poort ontwierp. Jonas van der Poel zorgde voor het ijzer- en smeedwerk. In 1939 werden nog fundamenten teruggevonden van de Koepoort. foto loek zuyderduin Gemeente maakt geld vrij De politie heeft gistermiddag bij een huiszoeking in een woning aan de Van Deijsselstraat diver se gestolen en verboden goede ren aangetroffen. Bij de actie die omstreeks 18.00 uur begon, onstond buiten een oploopje van omwonenden die het in woord maar niet in daad voor hun buurtbewoners opnamen. De politie arriveerde nadat werd gemeld dat er twee gesto len bromfietsen voor de woning leiden Een 29-jarige Leidenaar heeft gistermiddag voor en in een bankgebouw aan de Stations weg drie personen mishandeld. De man werd eerst opgemerkt toen hij omstreeks 12.35 uur een vrouw op een fiets begon af te tuigen. Een getuige van het voorval, een 40-jarige Utrechter, kreeg vervolgens ook een paar leiden paul van der koou vervolg van voorpagina Als het in maart bij de opening van de Keukenhof nog steeds zo'n troep is rond het Leidse NS-station, wordt het imago van Leiden aangetast. Die waar schuwing kreeg de gemeente onlangs van de NZH. Het kost stad. Streek en NZH handenvol geld als de 80 tot 100.000 Keu- kenhof-gangers die in Leiden overstappen, na een valpartij af zien van een bezoekje aan de stad. En misschien nooit meer naar de Keukenhof gaan, waar schuwde districtschef B. Leeu- stonden. Een daarvan was in middels weg maar de andere bleek inderdaad gestolen. Sa men met de hulpofficier en een hondenmenner werd vervol gens het huis betreden. Daar werden twee sportfietsen, een kinderfiets, drie gewone fietsen en een alarmpistool in beslag genomen. Een 17-jarige bewo ner werd gearresteerd. Later meldde zich 24-jarige kornuit van de Leidenaar vrijwillig op het bureau. Man mishandelt bankbezoekers rake klappen. De man vluchte de bank binnen maar werd ook daar achtervolgd en kreeg op nieuw vuistslagen. Een 24-jarige Leidse werknemer van de bank die tussenbeide probeerde te wenburgh. Hij haalde de ge meente over in actie te komen. „Onder de overstappers zitten veel 50-plussers en die zijn zeer gevoelig voor troep. Zeker als ze daar, bij trapleuningen en op stapplaatsen, hun nek over bre ken", zegt NZH-man Leeuwen- burgh. Volgens hem is dat extra jammer omdat die ouderen, uit binnen- en buitenland, nu juist 'alle tijd hebben en geld te be steden hebben'. „Na de Keu kenhof eten ze graag een hapje in de stad of gaan ze even win kelen. Maar als je bij het station al een totaal verkeerde indruk wekt en mensen over fietsen komen kreeg ook een tik. De in middels gewaarschuwde politie kon daarna de man aanhouden. De Utrechter en de werkne mer van de bank hebben aan gifte gedaan van mishandeling. De politie is echter nog op zoek naar de vrouw die op haar fiets is verdwenen. De dader zegt zich niets van het voorval te kunnen herinneren. laat struikelen, kun je het verder wel vergeten." Wethouder Walenkamp ver wacht al ruim voor het nieuwe Keukenhof-seizoen een schoon station te kunnen presenteren. Wel geeft hij toe dat de schoon- maakplannen nog niet hele maal zijn uitgewerkt, doorgere kend en doorgesproken: „Want voor de Dienst Parkeerbeheer is het een nieuwe taak. Men doet nu alleen auto's". Leeuwenburgh: „Laten het hopen dat we het halen. Het is te laat om nog een andere over stapplaats te kiezen. De folder- tjes'zijn al de deur uit." leiden tinegre willemsen Leiden krijgt een stadsarcheo loog. Volgend jaar al maakt de gemeente geld vrij voor een dergelijke functie. De archeo loog krijgt de beschikking over een budget van jaarlijks tachtig duizend gulden. Dat geld wordt onder meer bestemd voor on derzoek, opgravingen met be hulp van amateur of professio nele archeologen en tentoon stellingen. De aanstelling volgt na een fiks conflict tussen gemeente en de Rijksdienst voor Oud heidkundig Bodemonderzoek. Volgens wethouder T. van Rij is dat echter niet de reden voor aanstelling van een 'archeolo gisch medewerker'. Volgens Van Rij kon de aanstelling van een gemeentelijke bodemvorser door geldgebrek nooit worden gerealiseerd. Dat geld is er nu door een iijterne reorganisatie wel. „Zijn belangrijkste taak zal zijn het ontwikkelen van een goed archeologisch beleid", al dus Van Rij. De Rijksdienst betichtte het stadsbestuur van tegenwerking bij een wetenschappelijk ar cheologisch onderzoek dat door deze dienst in de Pelikaanstraat zou worden uitgevoerd. De dienst had tijd gereserveerd om opgravingen te doen maar kon niets beginnen omdat het ter rein niet vrij was gemaakt voor de wetenschappers. Zo zou ver vuilde grond op het terrein on danks afspraken met de ge meente niet weggehaald zijn. De ruzie liep hoog op en het ROB weigerde verder onderzoek te doen in Leiden. Van Rij erkent dat er ïn het verleden weieens iets is misge gaan maar benadrukt dat het conflict is bijgelegd. „Een jaar geleden werd ik door H. Suur- mond, medewerkster van de ar cheologische bijstandsdienst, al op de noodzaak van het aan trekken van een gemeente-ar cheoloog gewezen. Het is dus niet waar dat wij onder druk van de ROB hiertoe zijn overge gaan", aldus Van Rij. Noodzaak De noodzaak van het aanstellen van een gemeentelijke bodem- vorser is ook al door andere amateur en professionele ar cheologen bij de gemeente aan gekaart. Nog niet alle histori sche plekken in de stad zijn in kaart gebracht. Onder veel oude huizen in de binnenstad liggen resten van middeleeuws Leiden, zoals beerputten, de resten van een afgebrand huis of stukjes oude stadsmuur. Ook buiten de bebouwde kom zijn diep onder de grond de overblijfselen van oude woongemeenschappen te vin den. De kans bestaat dat ama teurs op die plekken op onver antwoorde manier opgravingen gaan doen. Door zelf actiever naar bodemschatten op zoek te gaan kan de gemeente dit voor komen. Een probleem is ook dat ar cheologen vaak weinig tijd krij gen om hun onderzoek uit te voeren. Vaak staat de aannemer te wachten. Volgens Van Rij zou de archeologisch medewerker van de gemeente regels moeten opstellen waardoor onderzoek in zo'n geval makkelijker wordt. De wethouder: „Ik weet niet wat er in dat verband wettelijk ge zien mogelijk is. Maar volgens mij moet het kunnen dat bij het verlenen van een vergunning aan een aannemer niet alleen iemand van milieu en een amb tenaar van bouw- en woning toezicht rond de tafel gaan zit ten. Ook de archeologisch me dewerker moet daarbij betrok ken worden." leiden vervolg van voorpagina „Ik ben er helemaal op tegen", zegt bewoner B. van Helden van de nabijgelegen Bosrode. „Ons land zit al vol. Iemand die voor zijn leven moet vluchten is hier welkom, maar wie niet wordt achtervolgd heeft hier niets te zoeken. Ze mogen me een racist noemen, maar dat interesseert De plannen om 250 asielzoe kers te huisvesten in de voor malige MEAO aan de Flevoweg in de Merenwijk zijn slecht ge vallen bij veel omwonenden. Gisteravond werden zij door de gemeente op de hoogte gesteld. De eerste reacties zijn overwe gend negatief („Het lijkt hier wel de zoete inval"), slechts een enkeling heeft begrip. Zo vindt R. Benjamins in de Klavertuin het prima dat de ge meente de oude MEAO inricht als asielzoekerscentrum. „Ik ben blij dat die mensen onder dak krijgen. Als wij zouden moeten vluchten wegens slecht beleid dan zouden we toch ook blij zijn als we in een ander land leiden De bewoners van de buurt rond de Brahmslaan hebben een be roepszaak tegen de bouw van woningen op het voormalige korfbalveld van Ons Eiland ver loren. De Raad van State heeft de gemeente, die er 42 wonin gen wil bouwen, in het gelijk ge steld. De bewoners protesteerden vooral tegen het feit dat op het terrein voornamelijk goedkope woningen worden gebouwd. Zij gaven de voorkeur aan huizen voor ouderen. Bovendien vrees- werden opgenomen?" Anderen zijn geschrokken van het grote aantal asielzoekers dat naar de Merenwijk komt. Bo vendien verwachten ze dat de tijdelijke huisvesting wel eens negatief kan worden. Andere bewoners wijzen er op dat zij zelf al lang wachten op een wo ning en menen dat de asielzoe kers door rijk en gemeente wor den voorgetrokken. Ook moge lijke overlast wordt genoemd. „Van de Engelse en Ierse kra kers die een tijd geleden in de school zaten hadden we ook veel last. Dat waren er maar 50. maar die maakten toch een la waai". zegt J. Fuchs, in de Ake- leituin. Contactpersoon bij de ge meente. C. Smit. had vanoch tend vroeg nog geen enkele ne gatieve reactie binnen. „Ik heb een paar telefoontjes gehad, die allebei postief waren. Een van de twee bellers heeft zich zelfs aangemeld als vrijwilligster, voor het begleidin van de asiel zoekers. Uit het geringe aantal reacties blijkt dat er in de wijk niet zoveel opschudding is." den zij toename van het verkeer in de buurt. De gemeente stelde zich ech ter op het standpunt dat er al voldoende woningen voor ou deren in Zuidwest zijn en dat er juist veel behoefte is aan goed kope huurwoningen. De Raad van State steunt dit beleid. De plek was als bouwlocatie aange wezen in de nota 'bouwen in bestaande wijken De Haad van State verwierp ook de bezwaren tegen het kap pen van 11 eiken en 17 es doorns die plaats moesten ma ken voor de huizen. VOORSCHOTEN ^rintratuin ~518 Fris-groene hedera (klimop) met echte lichtjes in terracottapotles. Samen m een rieten mandje. Dat brengt toch elke kamer in de luiste sfeer! Van 24,95 Het liefst een SieMatic keuken van Goedhart Bouwhuis Bezoek onze showroom met de meest komplete SleMatic presentatie van de hele regio. Goedhart Bouwhuis, Hoorn 126a (tegenover Avifauno), Alphen a/d Rijn, of maak een afspraak: lel. 01720-22100

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13