Wetten van Odin gelden nog altijd Tamarinde maakt vlees wat malser Smaak B.B.+R. en zuurgoed Schande en verwijfd 8 WOENSDAG 3 NOVEMBER 1993 MENU VAN DE DAG voorlichtingsbureau voor de voeding POMPOENSOEP (zie onderstaand recept) KALFSKOTELETTEN MEXICAANSE GROENTEMIX/KOMKOMMERSALADE AARDAPPELEN Fruit een stukje kleingesneden ui met 1 theelepel kerrie in 10 gram (dieet)marg/bo- I ter. Voeg 250 gram in blokjes gesneden I pompoen en 1 dl bouillon toe en kook dit 10 minuten. Pureer de groente door een I zeef of in een keukenmachine. Voeg 2 dl I bouillon en een stukje in ringen gesneden I prei toe en kook de soep nog enkele minu ten. Verdeel de soep over 2 kommen, schep er 1 eetlepel zure room over en strooi er fijngeknipte peterselie over. Per persoon: 490 kilojoules, 120 kilocalo- "n, 3 g eiwit, 6 g vet, 13 g koolhydraten. KIP-KERRIESCHOTEL (zie onderstaand recept) WITLOFSALADE KRIELAARDAPPELEN RUSTEPAP MET DRUIVEN Bak 150 gram in blokjes gesneden kipfilet in 1 eetlepel olie. Bak 1 kleingesneden ui, 1 1 2 theelepel kerrie, peper en paprikapoe der mee. Voeg 1 kleingesneden paprika en 150 gram in plakken gesneden champig nons toe. Laat dit 10 minuten op een zacht vuur stoven. Roer er 1 in plakken gesneden banaan door, warm het geheel goed door en strooi er seroendoeng (kokosstrooistel) Per persoon: 820 kilojoules, 200 kilocalo rieën, 20 g eiwit, 7 g vet, 15 g koolhydra- GESTOOFDE SCHOLFILET BROCCOLI AARDAPPELPUREE KWARKCOUPE MET PEER (zie onderstaand recept) Roer 100 gram magere kwark los met 1 dl vanillevla. Snijd 2 bolletjes gember zeer fijn. 1 Schil een rijpe peer en snijd hem in blokjes. Roer de helft van de gember, 1 eetl gember siroop en de blokjes peer door de kwark. Verdeel de kwark over twee coupes en gar neer met gember. Per persoon: 550 kilojoules, 130 kilocalo rieën, 8 g eiwitten, 2 g vet, 18 g koolhydra- Alle recepten zijn bedoeld voor twee perso- LIEVELINGSRECEPT Een van de lievelingsrecepten van SJOERD C. VAN KETEL, 'een kokende huisman' UIT LEIDEN is onderstaande kaassoep. Zelf noemt hij die liever: CONSOMME AU Nodig:250 gram grot- FROMAGE champignons; kleine ui; 20 gram Pel de l i snijd roomboter; ongeveer hem zeer fijn. Ver zes volle theelepels wijder het onderste kruidenbouillonpoe- deel van de steeltjes der; een laurierblad; van de champig- 150 gram Deense nons en borstel de- roomkaas met krui- ze zonodig met een den; zout en witte pe- borsteltje schoon, per. (Niet wassen)Snijd de champignons met een champig nonsnijder in bevallige plakjes. Verhit de boter in een braadpan en fruit de gesnipperde uien twee minuten. Voeg de champignons toe en bak deze drie minuten onder goed roeren mee. Voeg de bouillonpoeder, het laurierblad en zes deciliter water toe. Breng het geheel al roerend aan de kook. Snijd de roomkaas in kleine stukken en voeg tweederde deel daarvan aan de bouil lon toe. Blijf roeren tot de kaas is gesmol ten. Voeg eventueel zout en wat peper toe. Eerst proeven want kaas en bouillonpoeder bevatten al zout. Verwijder het laurierblad. Verdeel de soep en tevens de achtergehou den kaasblokjes over vier borden, zodat de gasten kunnen zien welke kaas er is ge bruikt. Om voedsel een wat zuur, fris karakter te geven gebruiken we in Europa azijn of citroensap. Vroeger werd ook het sap van onrijpe druiven of ander fruit wel toegepast. Azijn ontstaat door gisting van suiker- en alcoholhouden de vloeistoffen. Dat proces treedt in de natuur spontaan op. Zo is al heel lang geleden azijn ontstaan uit wijn. bier en appelsap. Tegenwoordig kennen we veel buitengewoon aromatische azijnsoorten die van speciale vruchtesappen of wijnsoorten worden gemaakt. In zuidelijker Europa werd al in de middeleeuwen het sap van nog onrijpe, zure druiven gebruikt. In Frankrijk heet dit produkt verjus. Nog verder naar het zuiden groeien de citroenen. Niet alleen het sap, maar ook de schil van de ze citrusvruchten gebruikt men al duizenden jaren in de keukens van China tot de Oriënt en mediterraan Europa. Limoen De citroen van de tropen is de limoen. Deze stamt vermoe delijk uit Malaysia, maar wordt tegenwoordig overal in tro pische klimaten gekweekt. Een mooi Oudhollands woord ervoor is 'lemmetje.' De Engelse naam is lime. De limoen is veel sappiger dan de citroen, en heel aromatisch. De vruch ten blijven, ook als ze rijp zijn, frisgroen van kleur. De papeda, ook een familielid van de citroen, wordt niet voor het sap gekweekt, maar is wel heel belangrijk als smaakmaker voor Aziatische gerechten. Wij kennen de pa peda beter onder de Indonesische naam jeruk purut (djeroek poeroet). Het blad van deze citrusstruik wordt meegekookt. Ook de schil van de donkergroene, pokdalige vrucht wordt voor dit doel gebruikt. De geur en de smaak zijn zeer aromatisch. Zonder papeda, daar makrut ge noemd, zijn de frisse, zoetzure gerechten uit Thailand on denkbaar. Citroengras In tropische streken is het aantal mogelijkheden aan zure ingrediënten groter dan bij ons. Zo groeit in Zuidoost-Azië een grassoort die sterk naar citroen ruikt en smaakt. Het gras heeft een tamelijk lichte, geelgroene kleur en de hal men hebben vlakbij de grond een knolvormige verdikking waarvan de kleur naar wit neigt. In Nederland kennen we dit smaakmiddel vooral onder de naam sereh. Op Sri Lanka en in Thailand is het onmisbaar in de keuken. Het wordt nu ook in Afrika en Zuid-Amerika verbouwd, zelfs in Florida. Enkele halmen vers citroengras kunnen met gerechten worden meegekookt en staan er dan hun smaakstof citral aan af. Citral is een van de etherische oliën, weliswaar een vluchtige stof, maar eentje die toch goed bewaard blijft als het citroengras wordt gedroogd. Sereh is zelfs in gemalen vorm te koop. Het voordeel daarvan is, dat het spul na het koken niet uit het gerecht verwijderd hoeft te worden. In de Thaise keuken verwerkt men het liefst verse, in stukjes ge sneden halmen citroengras takraiHet knolvormige uit einde. de buitenste laagjes van de halm fen de punt ervan zijn niet eetbaar, maar het binnenste wordt voldoende zacht om gegeten te kunnen worden. Tamarinde De tamarinde is een flinke tropische boom waaraan lange peulen groeien. Als ze rijp zijn, worden die peulen donker bruin. Het vruchtvlees ervan bevat een flinke hoeveelheid wijnsteenzuur, en dat smaakt echt erg zuur. Het produkt dat in de handel komt is een tot koek geperste, kleverige pasta van gedroogde, ontpitte peulen. Deze tamarinde moet in warm water weken en levert dan een heel zuur. bruin sap op: tamarindewater. De Indonesische naam voor tamarinde is asem. Behalve als smaakmiddel kan het worden gebruikt om taai vlees wat malser te maken. Tamarinde wordt in de keukens van veel tropische landen regelmatig gebruikt. Een extra voordeel is dat het licht laxerend werkt. Industrieel vindt tamarinde toepassing als zuurmiddel voor frisdran ken. De culinaire rijkdom van de Scandinavische keuken De Scandinavische keuken is een uit gesproken gastvrije keuken. Bekend is het smorrebrod, maar onbekend zijn de heerlijke en talrijke vleesge rechten. Zo zijn de Finnen verwoede liefhebbers van een heet saunabad, gevolgd door een souper van: worst van varkens- en schapevlees gegrild boven een open vuur in de kleedka mer van de sauna. ALEXANDER HAJE Geroosterd varkens vlees op Deense ma nier. FOTO DEENS VERKEERSBUREAU JOHNSOMMER De Vikingen, de vroegere bewoners van Scandinavië, leefden van de jacht en visserij en stonden bekend om hun grote gastvrij heid. De regels voor gastvrijheid werden vastgelegd door de God Odin. Hij formu leerde de Vikingen-wet onder meer als volgt: Vuur heeft hij nodig die met bevroren knieën uit de kou komt Voedsel en kleren moet de reiziger uit de bergen hebben Om die reden was het lange tijd gewoon te dat boerenvrouwen onder het dak van hun voorraadschuur een mand met panne koeken, boter, vlees en worst hingen voor een mogelijke, onverwachte, uitgehongerde gast. Het vlees werd door de Vikingen eerst gezouten, gerookt en gedroogd, waardoor het niet aan bederf onderhevig was en pro viand bood voor de barre winters. Deens varkensvlees In de Deense keuken is ook nu nog steeds de gastvrijheid te proeven die ooit door de God Odin. aan de Vikingen werd bevolen. Het etensmaal speelt in Denemarken, even als in Noorwegen, Zweden en Finland een heel belangrijke rol. Het hoofdbestanddeel het Deense menu bestaat uit vlees en aardappelen. Smorrebrod. letterlijk gesmeerd brood, dient als middageten en is even Deens als de Denen zelf. Varkensvlees is de meest po pulaire vleessoort in de Deense keuken. Een smaakvol gerecht is Morbrad met Svedsker Een Deens koudbuf- fet. FOTO DEENS VERKEERSBUREAU LENNARD og Aebler, oftewel een varkens-lendestuk gevuld met pruimen en appels in de oven klaargemaakt. Ook de Flaeskesteg med Svaer (gebraden verse ham met zwoerd) en Frikadeller (soort gehaktballen) zijn typisch Deense gerechten. Noorse feesten De Noren zijn een volk van grote feesten en partijen. In 1648 mondde een groot galadi ner aan het hof van de nieuwe koning Fre- derik III uit in een onvervalst bacchanaal, waarbij 1.674 glazen bij het uitbrengen van heildronken werden stuk gegooid tegen de muren van het paleis. Varkens, schapen, ge vogelte en vis verdrongen zich letterlijk op deze 4.000 riksdaler kostende galadis. Op het platteland van Noorwegen wor den ook nu nog boerenbruiloften uitbundig gevierd. Spekemat, diverse gezouten vlees soorten. staat bij de Noren op het menu. Een van de bekendste nationale spekemat- gerechten is fenalar. gedroogd, gezouten en gerookt schapevlees met een pittig Noors aroma dat ontstaat na een lange bewer kingsmethode. Ham is eveneens een ge recht dat volgens Noors procédé wordt ge rookt, gedroogd en gerijpt. Deze spekeskin- ke wordt dun gesneden en geserveerd met in boter gestoofde nieuwe aardappelen, jonge worteltjes en kleine erwten. Het bot van de ham vormt de basis voor een lekkere volle erwtensoep. Zweeds gebraad Slottsstek betekent in het Zweedt koninklijk gebraad. Het wordt bereid met een mooi stuk rundvlees (zonder been), uien, stroop, azijn en onder meer ansjovis-filets. Nadat het vlees op het fornuis de aroma's van alle ingrediënten heeft opgenomen, wordt het opgediend met rode bessenjam of wilde bessen. De slottstek is maar een van de vele Zweedse vleesgerechten die in dit welva rende Scandinavische land worden gegeten. Lams- en kalfsvlees zijn vleessoorten die, naast het nationale smorgasbord de Zweedse menukaart sieren. Zo was koning Oscar II een groot liefhebber van kalfsvlees met béarnaise saus. Een gerecht dat ook nu nog bestaat en luistert naar de naam kalvfi- lé Oscar. Maar de Zweedse keuken kent ook vlees gerechten die iets dichter bij het volk staan: hachee, stoofschotels van rundvlees, mager rookspek met uien en appel en erwtensoep met spek. Finse specialiteiten Dichtbij het volk èn dichtbij de natuur staan ook de vele Finse gerechten die in dit bosrijke deel van Scandinavië worden gege ten. Naast tal van groenten, aardappelen, geurige bospaddestoelen en verse kruiden staat berevlees in het najaar op het Finse menu. Varkens- en schapevlees zijn even eens populair, bijvoorbeeld als souper na een heet saunabad. Een beroemd Fins gerecht is Vorshmack, hèt favoriete maal van veldmaarschalk Karl Gustaf Mannerheim, Finlands nationale held. Het bestaat uit gemalen schapevlees, rundvlees en zoute haring, en bevat een sterk aroma van knoflook en uien. Een ge recht voor echte mannen, maar dan wel met een ijzersterke maag. UIT VERRE KEUKENS Martha de Jager Martha de lager bracht uit het Caribisch gebied, waar ze enkele jaren woonde, een schat aan exotische recepten mee. Recepten van gerechten die ze at bij de buren en kreeg van vrienden, traditionele gerechten die bij bepaalde gelegenheden worden klaargemaakt. Alle recepten zijn in principe bedoeld voor 4 personen. Bruine bonen met rijst is zo'n geliefd gerecht onder Surina- mers, dat de afkorting B.B.+R. een gangbare benaming is ge worden. Deze makkelijk klaar te maken maaltijd eet u met wat zuurgoed. Daar wordt van alles onder verstaan: augurken, zil veruitjes, bietjes in het zuur, het kan allemaal; er gaat echter niets boven zelfgemaakt zuur goed. Een kleurrijke en lekkere combinatie heeft u zo gemaakt! BENODIGDHEDEN:250 gram ma ger rundvlees. 150 gram zoutvlees of pekelvlees 30 gram boter, 1 ui, 2 teentjes knoflook, 2 tomaten, 2 bouillonblokjes, 1 laurierblad, zwarte peper, nootmuskaat, zout, 1 blik bruine bonen, 1 Madame Jeanette peper, 400 gram rijst. Zoutvlees een paar uur weken in ruim water of even voorko ken om het gedeeltelijk te ont- zouten. In vers water opnieuw aan de kook brengen en in een uur halfgaar koken. In een braadpan de boter smelten, de gesnipperde ui en de uitgepers te knoflook fruiten, daarna het in stukjes gesneden rundvlees erin aanbraden, het in kleine blokjes gesneden zoutvlees of pekelvlees ook even meebak- ken. De ontvelde tomaten in stukjes snijden en samen met de bouillonblokjes, het laurier blad, wat nootmuskaat, zwarte peper en 1 deciliter heet water toevoegen. Het vlees in een uur gaar stoven. De inhoud van een blik bruine bonen en een Mada me jeanette peper worden nog 15 minuten meegestoofd. Peperen laurierblad verwijde ren, proeven en nog wat peper en zout toevoegen. Ondertus sen heeft, u de rijst gekookt en de B.B.+R. is klaar. ZUURGOED: komkommer, 1 kleine rode ui, klein stukje Ma dame Jeanette, peper, 2 kruid nagelen, 2 pimentkorrels, 1 lau rierblad, 1 theelepel suiker, 1 theelepel zout, 1 dl azijn, 1 dl warm water. Verwijder het uiteinde van de ongeschilde komkommer, hal veer hem in de lengte en snijd er schuin plakken af van 1 cen timeter dikte. Rode ui halveren en in reepjes verdelen. Een klein ringetje van een rijpe, geel/rode Madame Jeanette pe per snijden, pitjes verwijderen. Alles in een kom doen, omroe ren en minstens 8 uur marine- De vork is voor ons toch wel een van de meest noodzakelijke werktuigen om ons voedsel naar binnen te werken. Maar eigen lijk is een vork helemaal niet zo nodig. Een lepel. ja. voor alles wat vloeibaar is, zoals soep en pap. Een mes om grote brokken hapklaar te snijden. Maar een vork? Een ou de Arabische vrouw zei eens tegen me. ter wijl ze haar beide handen ten hemel hief: „Allah heeft ons toch de twee beste vorken gegeven die men zich kan wensen?" En zo is het. Met deze twee, die de natuur ons heeft geschonken, heeft de mens vanaf de verste oertijd kunnen leven en overleven en de kunstmatige vork van metaal gebrui ken we pas enkele honderden jaren om mee te eten. De vork bestond echter al wat langer: de drietand, door de zeegod Poseid on gehanteerd, is immers ook een vork. en vorken werden al veel langer in de keuken gebruikt voordat ze op tafel verschenen. Dat een vork niet absoluut noodzakelijk is voor goede tafelmanieren bewijzen de boe ken over etiquette, die al in de Middeleeu wen verschenen en waarin beschreven staat hoe men netjes met zijn vingers kan eten. Men behoort zijn handen te wassen voor het eten. stukken vlees af te snijden, met drie vingers in de saus te dopen, en dan met een stuk brood naar de mond te bren gen. Schandalig Naar alle waarschijnlijkheid verschenen de eerste vorken in Europa in de elfde eeuw. Een Venetiaanse doge trouwde met een By zantijnse prinses en zij bracht een paar vor ken mee uit haar ouderlijk paleis. En tot ie ders verbazing gebruikte zij aan tafel een gouden vorkje met twee tanden. Het werd een regelrecht schandaal, de geestelijkheid van Venetië keek hoogst bedenkelijk en stak een waarschuwende vinger op. Dergelijke verfijning kon alleen maar duivels zijn en de straf van God hiervoor zou niet uitblij ven. Helaas leek de geestelijkheid hierin ge lijk te krijgen. De arme prinses kreeg een af schuwelijke ziekte en van de kansels werd luid geroepen, dat God haar terecht gestraft had voor het schandalige eten met een vork. De vork zette echter door. Toen de Hon gaarse koning Matthias Corvinus aan het eind van de vijftiende eeuw trouwde met de Italiaanse prinses Beatrice bracht zij vorken mee om aan het hof te gebruiken. Vorken van goud en zilver, alleen voor koning en koningin en hoge adel en geestelijkheid. De Franse koning Hendrik 111(1551 -1589)een man van oververfijnde smaak, at met een vork, naar men zei omdat er dan minder kans was op sausvlekken op zijn fluwelen buis en kanten kraag. Zijn hovelingen von den het echter maar aanstellerig en schut terden er ook nogal onhandig mee. In de nalatenschap van keizer Karei V vond men een dozijn vorken, heel veel voor die dagen. Vaak bracht men zijn eigen vork mee, met mes in leren foudraal als men uit eten ging. Men vond het echter vaak toch nogal verwijfd om met een vork te eten. De op zijn viriliteit zeer trotse Lodewijk XIV at om streeks het jaar 1700 nog altijd met zijn vin gers, wat hij heel handig en elegant deed, hoewel er in 1672 een boek verschenen was over beschaafde manieren van Antoine de Courtin, waarin hij zegt, dat vlees nooit met de hand mag worden aangeraakt en dat men alles met een vork moet eten. Roemeense herders Toch duurde het nog tot in de negentiende eeuw voordat de vork een algemeen ge bruik werd. ook in de allereenvoudigste huizen, waar men ijzeren vorken had waar mee de aardappels uit de pan geprikt wer den en door de saus van spekvet en azijn gehaald. En nog altijd is de vork niet overal in Europa doorgedrongen. Nog maar enkele jaren geleden waren wij te gast bij Roe meense herders in hun zomerhut hoog in de bergweiden van de Karpathen. We zaten op melkkrukjes, in een hoek brandde een vuurtje waarvan de rook min of meer ver dween door een gat in het dak en waarbo ven de pan met melk voor de kaas hing. We kregen op prachtig versierde houten borden een stevige hap mamaliga (dikke maisbrij), verse witte kaas en spiegeleieren. Maar geen vork. Nu kun je mamaliga en kaas heel goed met je vingers eten. Maar spiegeleie ren? Een mens leert zich echter redden. En een vork is nuttig, maar niet altijd nodig. Zoals ook Chinezen en Japanners weten, die een geraffineerde, culinaire cultuur heb ben gecreëerd. Zonder vorken. WINA BORN, culinair publiciste

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9