Kroatië biedt aan Serviërs autonomie Buitenland Lokale verkiezingen tegenslag voor Clinton Man met vele gezichten 'Rusland heeft geen vijanden' Noodweer eist zijn tol Craxi bekent aanname smeergeld Palestijnen stemmen niet Jongens bekenden moord op Britse peuter James t>ENSDAG 3 NOVEMBER 1993 Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Prrss OPA Deutsche Presse Agentur CPD Cemeenschappeli|ke Persdienst Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter UPI United Press International lioord-Korea stopt overleg met Zuiden Noord-Korea heeft vandaag overleg met Zuid-Korea er internationale inspecties van zijn kerncentrales afgezegd. Ptrplgcns een woordvoerder van de Zuidkoreaanse regering heeft Vongyang geen reden gegeven voor het afzeggen van de be- 1 SOOIjrekingen die morgen aan de gemeenschappelijke grens zou- ovefcn worden gehouden. Het overleg was bedoeld om een ak- bord te bereiken over inspecties van Noordkoreaanse nucleaire Sstallaties, waar Pyongyang volgens Zuid-Korea en het Westen ingt Pu wer'cen aan ontwikkeling van een eigen kernwapen. vjlenator moet dagboek overhandigen §en <j ent ijfashingtonDe Amerikaanse senator Bob Packwood moet zijn fagboek afstaan aan de Commissie Ethiek van de Senaat. Pack- de wood wordt ervan beschuldigd gedurende zijn ambtstermijn :h nipn 25 jaar tientallen vrouwen te hebben lastig gevallen. Aante- ;el vaeningen daarover zouden in de dagboeken zijn te vinden. Dit :ijn desloot de Senaat gisteren met een overweldigende meerder- laageid van 94 tegen zes stemmen, iet q fJLkkoord ter beëindiging beleg moskee /elsa^AGAR De islamitische separatisten die al 19 dagen in de Ha- 'er8*ratbal-moskee het belangrijkste islamitische heiligdom in de n Ge}rdiase deelstaat Jammu-Kashmir zitten opgesloten, maken [k voLn einde aan hun actie. De moskee wordt sinds 15 oktober be- 'gosfcgerd door duizenden militairen. Volgens een akkoord tussen ;st eL separatisten en de regering zullen de ongeveer 120 mensen je moskee in de loop van vandaag verlaten. De belegering wordt Ipgeheven. llt Dplaaiende branden in California jos angeles Bij oplaaiende branden in het zuiden van Califor- js Jia, als gevolg van sterke woestijnwinden, is gisteren het eerste lcw^jlodelijke slachtoffer gevallen. In de buurt van Los Angeles raak- ili Jen zeker tien mensen gewond, van wie twee erntig, en duizen- ,j DJen mensen sloegen op de vlucht terwijl tientallen huizen in niammpn opgingen. ^x-premier Roemenië aangeklaagd li iukarest De Roemeense regering wil dat ex-premier Petre Ro- Inan, de eerste leider na het wegvallen van de communistische lictatuur eind 1989, wordt vervolgd wordt wegens corruptie. De regering heeft een aanklacht ingediend bij de procureur-gene- aal wegens machtsmisbruik en het vervalsen van documenten. 9>°Azeri's vluchten naar Iran 4,80 9.30pEN£VE» Meer dan 50.000 Azerbajdzjanen zijn naar Iran gevlucht °'10bm te ontkomen aan het offensief door Armeense strijdkrach ten. De vluchtelingen komen uit het zuidelijkste gedeelte van Azerbajdzjan, dat belegerd wordt door de Armeniërs. Oekraïnse politie pakt sekteleden op j<iEVBijna 500 leden van een sekte, die gelooft dat het einde |van de wereld nabij is, zijn de afgelopen maand door de Oek- raïnse politie opgepakt. De autoriteiten, die bang zijn dat veel sekteleden zelfmoord zullen plegen, hebben sekteleidster Maria 'Devi Chrystos gisteren opgeroepen zich over te geven. Chrystos eei aanvankelijk dat het einde van de wereld op 24 november ikjcou komen, maar wijzigde die datum later ip 10 november. 3,20 lóöVrouwelijke priester mag van Hogerhuis >,00 ),20 londen Het Britse Hogerhuis heeft gisteren zijn goedkeuring 80 gehecht aan de inwijding van vrouwen tot priester in de Angli caanse kerk. De Lords verwierpen met 135 tegen 25 stemmen [•g^ieen amendement dat de priesterwijding van vrouwen zou heb- i'40 jben verhinderd. De omstreden beslissing dreigt de kerk in twee- i,80 jën te splijten. 1,60 Doden bij overstromingen Honduras .60 Tegucigalpa Bij overstromingen zijn in het Atlantische kustge- jbied van het Middenamerikaanse Honduras minstens 80 men- 20 sen om het leven gekomen. Het aantal slachtoffers zal volgens ^30 militaire bronnen nog verder oplopen nu bergingsploegen het lio gebied uitkammen op zoek naar stoffelijke overschotten. Er zijn 40 ongeveer 15.000 mensen dakloos geraakt. In Honduras regent het al drie dagen zonder ophouden. Geheim overleg in Oslo tussen Kroaten en Serviërs afgebroken PORTRET: EHUD OLMERT t\ 1 5? Democraten verliezen terrein 30 Washington hans de bruun 10 Correspondent J® Jij regionale verkiezingen in de i0 herenigde Staten heeft de Re- >0 mblikeinse Partij gisteren op )0 >vertuigende manier terrein te- i0 ruggewonnen op de Democra- en. New York kreeg voor het i0 'erst in ruim twintig jaar weer 0 'en Republikein als burgemees- 0 er en de belangrijke staten New 0 ersey en Virginia ruilden hun Democratische gouverneurs in 'oor Republikeinen. De uitslagen van de verkie zingen zijn voor president Clin- :on een zware tegenslag. Geen an de kandidaten die de laatste veken door hem actief waren gesteund, wist te winnen. Net lis Clinton vorig jaar voerden de Republikeinen nu campagne met als motto 'Veran- dering'. In traditio neel Democratische bolwerken als New York, Virginia en New Jersey werd dat de Democraten fataal. David Dinkins, de zwarte Democrati sche burgervader van New York, moest het met slechts enkele duizenden stemmen verschil afleggen te gen zijn Republikein se uitdager Rudi Gi uliani. De Democrati sche gouverneur van New Jersey, Jim Flo- rio, verloor van de Re publikeinse Christie Whitman. In Virginia won de Republikein George Allen het gou verneurschap voor de Democrate Mary Sue Terry. Dinkins verloor in New York met een nog kleiner verschil dan waarmee hijzelf in 1989 van dezelfde De maandag in Oslo begonnen geheime onderhandelin gen tussen Krajina-Serviërs en de Kroatische regering zijn vandaag al weer afgebroken. De Servische delegatie is op weg naar Belgrado. De Serviërs verwijten de Kroati sche president, Franjo Tudjman, het overleg te hebben ondermijnd. In een verklaring zeiden zij dat vorderingen werden gemaakt totdat Tudjman bepaalde dat de Krajina deel moet blijven uitmaken van een Kroatische staat. ten van minderheden. Een tri bunaal moet zich buigen over mogelijke schendingen van de mensenrechten. Verder wil de president alle betrekkingen met de Serviërs normaliseren. Bij de geheime onderhande lingen in Oslo, vergelijkbaar met het geheime overleg dat uiteindelijk leidde tot een ak koord tussen Israël en de PLO, zou gisteren een volledig staakt - het-vuren aan de orde zijn ge weest. Of het overleg daadwer kelijk tot resultaten had kunnen budapest-oslo gpd-ap Tudjman had gisteren bekend gemaakt de Serviërs in Krajina vergaande autonomie te willen geven. Het voorstel houdt in dat de Serviërs in Knin en Glina hun eigen politiemachten kun nen formeren en Servische kin deren een eigen onderwijspro gramma krijgen. Daarnaast moeten er speciale ontwikke lingsprogramma's voor de Ser vische regio's komen en inter nationaal toezicht op de rech- leiden was twijfelachtig omdat de Kroatische Servïers werden vertegenwoordigd door Goran Hadzic. De 'president' van Kraj ina is een stroman van de Servi sche president Milosevic. Hij heeft in Knin, het bolwerk van radicale Serviërs, echter geen enkele invloed. Voor de ra dicale fracties is autonomie, in welke vorm dan ook. op dit mo ment niet bespreekbaar. Het enige waar zij akkoord mee wil len gaan. is complete onafhan kelijkheid. In de regio rond het Kroati sche stadje Vares, een gebied dat tot enkele weken geleden vrijwel geheel door de oorlog was gespaard, zijn inmiddels duizenden mensen, voorname lijk moslims, op de vlucht gesla gen. Velen verschuilen zich in de bossen, waar ze door kou en honger worden bedreigd. moskou dpa-rtr Rusland heeft geen buitenlandse vijanden. „In het belang van de veiligheid en stabiliteit worden veeleer alle landen, waarvan de politiek geen schade toebrengt aan de belangen van Rusland, beschouwd als partners van Rusland." Dit heeft Valeri Manilov gisteren gezegd tegen het Russi sche persbureau Itar-Tass. Manilov is plaatsvervangend secretaris van de Nationale Veiligheidsraad. De raad heeft gisteren onder leiding van president Boris Jeltsin de taken van het leger opnieuw geformuleerd en een nieu we militaire doctrine aangenomen. De nieuwe doctrine schept de mogelijkheid dat Rusland ,,op elke mogelijke uitdaging reageert", zo haalde het persbureau Interfax president Jelt sin aan. Sinds het einde van de Koude Oorlog heeft Rusland zijn defensiebegroting fors inge krompen. Op korte termijn wil Moskou het aantal Russen onder de wapenen verminderen tot 1,2 1,3 miljoen. Ehud Olmert, de nieuwe burge meester van Jeruzalem, heeft als minister dicht bij Yitzhak Sha mir in het centrum van de Is raëlische Likudpartij gestaan. Daar werd hij uiteindelijk over vleugeld door zijn generatiege noot Benjamin Netanyahu. Ja renlang gemanoeuvreer om de macht heeft Olmert 'politiek flexibel' gemaakt. Zo kon het gebeuren dat hij in zijn strijd te gen Jeruzalems 'eeuwige' bur gemeester Teddy Koliek de blik continu naar rechts hield ge richt. Het heeft Olmert de volle winst opgeleverd. Als de voortekenen niet bedrie gen wordt Ehud Olmert (49. ge trouwd, vier kinderen) een blok aan het been van premier Ra bin. Over drie jaar bereiken de Israëlisch-Palestijnseonderhan- delingen het stadium waarin de toekomst van Jeruzalem aan de orde komt. Israël eist internatio nale erkenning van zijn aan spraak op soevereiniteit over de hele stad. Over die eis zijn bijna alle Israëlische politici het eens, inclusief Koliek en Olmert. Maar terwijl Koliek zolang hij aan de macht is geweest zijn ui terste best deed een zekere ba lans te bewaren tussen de Israë lische en Palestijnse belangen, zal Olmert zich blijkens zijn ver kiezingscampagne gaan gedra gen als een olifant in een porse leinkast. Wat hem betreft, zal de nadruk komen te liggen op de opvatting dat joodse inwoners van de stad het recht hebben zich te vestigen waar ze maar willen, met inbegrip van alle Arabische wijken. Maar het is mogelijk dat Ol mert, nu hij is gekozen, een ge matigder beleid zal voeren dan Giuliani had gewonnen. Toen hield hij nog 49.000 stemmen, ofwel 2 procent over op Giulia ni; ditmaal kwam hij er slechts 6.000 tekort. De nederlaag van de eerste zwarte burgemeester van de Big Apple wordt geweten aan het feit dat hij de verloede ring van de stad niet heeft we ten te stoppen. Ook in diverse andere grote steden werden burgemeesters- verkiezingen gehouden. Alleen in Boston en Pittsburgh wisten Democraten te winnnen. In en kele steden kon nog geen win naar worden aangewezen en worden over enkele weken nieuwe verkiezingen gehouden. In sommige gevallen, zoals in Atlanta en Houston, wonnen partijloze kandidaten het voor Democraten of Republikeinen. Meer mensen vast in Duits bloedschandaal BONN-HAMBURG DPA-Rtr De Duitse politie heeft gisteren nog eens twee medewerkers ge arresteerd van UB Pharma, de firma die besmet bloedplasma op de markt zou hebben ge bracht. In totaal zitten nu vier medewerkers vast. De nieuwe arrestanten zijn een bioloog van het Duitse leger, die ook voor UB Plasma werkte, en een arts uit het laboratorium van de fir ma. Inmiddels blijkt een tweede Duits bedrijf betrokken te zijn bij de verspreiding van mogelijk AIDS-gevaarlijk donorbloed. Bij bloedplasma van de firma Phar ma Dessau ontbreekt op de be geleidende certificaten een handtekening onder de verkla ring dat de produkten vrij zijn van het AIDS-virus. Wegens 'acuut gevaar' nam de Duitse politie eind vorige week in tientallen ziekenhuizen bloedplasma in beslag. UB Pharma leverde ook aan Phar ma in het voormalige Oostduit- se Dessau. De officier van justi tie in Koblenz gaat ervan uit dat UB Plasma zeker vijf jaar lang niet of nauwelijks donorbloed controleerde op de aanwezig heid van het dodelijke AIDS-vi- rus. Een deel van het verdachte bloed blijkt te zijn uitgevoerd naar Griekenland en Saudi-Ara- bië. Topman De Benedetti van Olivetti onder huisarrest rome eelco van der linden correspondent De voormalige leider van de Italiaanse Socialistische Partij (PSI) en ex-premier Bettino Craxi heeft bekend dat zijn partij tussen 1987 en 1990 ze ker 224 miljoen gulden heeft geïncasseerd aan smeergeld. Hij sluit niet uit dat functio narissen van de partij ook geld in eigen zak hebben ge stoken. Craxi, die drie lange gesprek ken heeft gevoerd met de anti- corruptiemagistraat Di Pietro, verbindt aan zijn bekentenis sen beschuldigingen aan het adres van andere, tot nu toe als 'zuiver' beschouwde onderne mers en partijen. Craxi valt met name de ex-communisti sche PDS aan die weliswaar minder met smeergeld had te maken maar zou zijn 'betaald' met opdrachten voor linkse coöperaties. Carlo De Benedetti, de presi dent-directeur van het Itali aanse computerconcern Oli vetti, is gisteravond onder huisarrest gesteld. De grootin dustrieel wordt ervan verdacht 12 miljoen gulden smeergeld te hebben betaald aan het Ita liaanse ministerie van posterij en om kantoormachines te kunnen leveren. Vermoed werd dat De Benedetti uit angst voor arrestatie het land zou hebben verlaten, maar gis termorgen meldde hij zich op een politiebureau in Milaan. Het televisieconcern Finin- vest, eigendom van Silvio Ber lusconi, is gisteren door het oog van de naald gekropen. Het Openbaar Ministerie van Rome had voorgesteld vice-di- recteur Letta en topmanager Galliani te arresteren wegens omkoping van politici tenein de voordeel te krijgen bij toe wijzing van zendtijd. Volgens de magistraat die toestemming moet geven voor de aanhou dingen. zijn er nog geen vol doende bewijzen. Ehud Olmert, de nieuwe burgemeester van Jeruzalem, krijgt na zijn ver kiezingszege een warm onthaal. hij in de campagne heeft be loofd. Hij staat niet voor niets bekend als een man met vele gezichten. Omdat hij goed En gels spreekt, is hij vaak te be luisteren via de BBC. Hij neemt dan doorgaans gematigde standpunten in. Voor He breeuws sprekende gezelschap pen gedraagt hij zich militanter. Ehud Olmert is van huis uit ad vocaat. Als zodanig is hij er her haaldelijk van beschuldigd dat hij zijn baan en de politiek moeilijk gescheiden kon hou den. De beschuldigingen sugge reerden van alles, maar tot con crete aanklachten is het nooit gekomen. Als telg uit een be kende zionistisch-revisionis- tische familie was hij voorbe stemd voor een politieke carriè re. Zijn broer Yossi, een politi coloog die zich speciaal bezig houdt met Syrië en Libanon, was onder Shamir hoofd van de foto reuter jim hollander regeringspersdient. Een andere broer is na een militaire carrière nu gemeenteraadslid in een voorstad van Tel Aviv. Ehud zelf beheerde onder Sha mir de post volksgezondheid. I lij maakte zich verdienstelijk als grondlegger van een privati seringsplan voor de gezond heidszorg, dat in grote lijnen is overgenomen door zijn opvol ger, Chaim Ramon van Arbeid. De grote vraag is of Olmert evenveel voor Jeruzalem kan betekenen als Koliek, die alleen al door zijn charisma vele mil jarden heeft binnengehaald. Mede daardoor kon Jeruzalem de laatste twintig jaar uitgroeien van een suffige provincieplaats tot een stad met een behoorlijk aanbod aan sociale en culturele voorzieningen. jeruzalem ad bloemendaal correspondent Koliek teleurgesteld over gebrek steun wegblijvers de man die ze niet willen," zei hij gisteravond. Maar Palestijnse leiders lijken daar anders over te denken. „Het zijn verkiezingen die ons niet aangaan," zei Saib Erakat, een van de leden van het Pales tijnse onderhandelingsteam. ..Olmert is een wijs man en ik hoop dat hij zich niet provoca tief zal gedragen." ,,Ik hoop dat de nieuwe bur- Semeestcr niet het beleid van e vorige Likud-règering in Je ruzalem gaat voortzetten door joden te laten binnensluipen in Arabische wijken. Hij zou er goed aan doen de uiterst delica te verhoudingen in de stad te respecteren," zei Rabin. Likud leider Benjamin Netanyahu zei de overwinning een „politieke betekenis heeft, want de inwo ners van deze stad hebben ge kozen voor een alliantie van Li kud met religieuze partijen, eer der dan voor een akkoord tus sen Arbeid en de PLO". Ook in 'I el Aviv won een Li- kud-kandidaat. Ronni Milo ver sloeg daar oud-generaal Avig- dor Kahalani van Arbeid met 47 tegen 42 procent van de stem men. Hij werd gesteund door een deel van de links-liberale Meretz. jeruzalem vervolg voorpagina Ehud Olmert, de gisteravond gekozen burgemeester van Je ruzalem. verklaarde in zijn overwinningstoespraak dat hij geen onverantwoorde conces sies heeft gedaan aan Agudat Is raël, de grootste ultra-ortho doxe fractie in Jeruzalem, in ruil voor het verkiezingsverbond. Maar hij bleef vaag over de af spraken. "De religieuzen, die in de stad een kwart van de bevol king vormen, zullen krijgen waar ze recht op hebben," zei hij alleen. Net als bij vorige gemeente raadsverkiezingen zijn de Arabi sche kiesgerechtigden in Jeru zalem massaal thuis gebleven. De PLO en plaatselijke Pales tijnse leiders hadden daartoe opgeroepen. De Palestijnen be schouwen deelname aan ge meentelijke verkiezingen als een erkenning van de Israëli sche soevereiniteit over de stad. Koliek was duidelijk teleurge steld over de Arabische hou ding. Hij heeft zich zo veel mo gelijk sterk gemaakt voor de be langen van de Arabische bewo ners en verwachtte min of meer dat hij daarvoor beloond zou worden met een verkiezings overwinning. „Nu hebben de porto vecchio Bij het noodweer dat het zuiden van Europa heeft getroffen, zijn op het Portugese eiland Madeira in de Atlantische Oceaan ten minste negen doden gevallen. Vier mensen worden vermist. Op het Franse eiland Corsica vielen twee doden en zijn nog zeven inwoners spoor loos. Op Corsica zijn honderden reddingswerkers van politie en brandweer met groot materieel bezig afgesloten wegen weer begaanbaar te maken en inwoners van door het water geïsoleerd geraakte dorpen te bevoorraden. Op de foto de ravage in het dorpje Sainte Lucie de Porto Vecchio. fo to reuter jean paul pelissier Veel doden bij nieuwe stri jd in burgeroorlog Afghanistan kabul-islamabad rtr-upi In Afghanistan zijn tientallen mensen omgekomen bij nieuwe gevechten tussen troepen van premier Hekmatyar en Ahmed Shah Massud, de vertrouweling van president Rabbani. De strijd wordt omschreven als de hevig ste in anderhalf jaar. Strijders van Hekmatyars or ganisatie Hezb-i-lslami open den maandag het vuur op stel lingen van de Jamiat-i-Islami van Massud, die voorheen mi nister van defensie was, maar in juni aftrad toen Rabbani aan Hekmatyar het premierschap aanbood. Hekmatyers manschappen rukten vervolgens op naar de strategisch gelegen stellingen van Massud in de Kapisa-regio, waar het naar eigen zeggen twee van de drie verdedigingsli nies heeft ingenomen. Een aan val op Sarobi, 'een van de be langrijkste bolwerken van Hek matyar, werd afgeslagen. De twee jongens die in Groot-Brittannië te recht staan wegens de moord op de 2-jarige James Bulger hebben aanvankelijk tijdens hun verhoor door de politie bekend dat zij het kind met stenen, stokken en een ijzeren staaf op het hoofd hebben geslagen. Zijn verminkte lichaam lieten zij vervolgens op een spoorbaan achter, waar het door een trein in tweeën werd gereten. Ondanks die bekentenis blijven de jongens de moord nu ontkennen. Dat kreeg de rechtbank gisteren te horen op de tweede dag van het proces tegen de jongens, die op het tijdstip van de moord tien jaar waren, net oud genoeg om volgens het Britse recht strafrechtelijk te worden vervolgd. De namen van de jongens zijn niet bekendgemaakt en in de rechtszaal wordt naar hen verwezen als Kind A en Kind B. Eén van de jongens had tegenover de po litie verklaard dat zij James hadden gesla gen omdat hij „maar overeind bleef krabbe len en niet wilde blijven liggen". De moord veroorzaakte een golf van ver ontwaardiging in heel Groot-Brittannië en gisteren liepen de emoties opnieuw hoog op toen de gruwelijke details over James' laatste uren bekend werden. Eén van de ju ryleden kon haar tranen niet bedwingen toen zij de foto's zag van de stoffelijke res ten. De ouders van Kind B zaten te huilen in de rechtszaal, waar James' vader het proces volgde. James' moeder, die acht maanden zwanger is, was niet bij het proces, evenmin als de ouders van Kind A. Nadat de door Moskou ge steunde communistische rege ring in Kabul vorig jaar april werd verdreven, ontaardde de jihad (heilige oorlog) in een et nisch getinte burgeroorlog tus sen de Hezb-i-Islami, die wordt overheerst door de bevolkings groep de Pasthuns en de Jami- at-i-lslami, die de steun van veel Tadzjieken in het noorden heelt. Italië wil naar één centrale geheime dienst rome eelco van der linden correspondent De Italiaanse premier Ciampi heeft het parlement gisteravond het wetsontwerp gepresenteerd voor de hervorming van de in opspraak geraakte geheime diensten Sisde en Sismi. Beide organisaties zijn beschuldigd van het leggen van bommen, het meewerken aan de voorbe reiding van een staatsgreep en het op grote schaal plegen van omipde. Het wetsontweqi voor/iet in de vorming van één centrale dienst, die direct valt onder de premier. Het nieuwe orgaan, al omgedoopt tot de Italiaanse CIA, zal ook de controle krijgen over de financiën. De civiele dienst Sisde en de militaire Sis mi zullen worden omgevormd in respectievelijk een buiten landse en een binnenlandse ge heime dienst.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7