„Lenen is al duur genoeg Ambtenaren moeten inleveren' Kabinet: Liever tax-credit dan arbeidskostenforfait Binnenland Zwitserse interesse voor eg krijgt steun Beatrix Kleumen tussen de maïs is nu uitgesloten Ruitenwissers WOENSDAG 3 NOVEMBER 1993 153 3 Minister Kok over extra bezuinigingen in volgende kabinetsperiode: Congres VS wil A 1 .4 a i maatregel tegen Voorbijganger vindt lijk van vrouw baarle-nassau In de Hollandsche Bosschen bij Castelre (ge meente Baarle-Nassau) heeft een voorbijganger gistermorgen het stoffelijk overschot van een onbekende vrouw gevonden. Volgens de politie van Breda is de vrouw ergens anders om het leven gebracht en heeft haar stoffelijk overschot enkele dagen in het bos gelegen. Brand in fabriek: 6,5 miljoen schade dongen Bij een grote brand in een machinefabriek annex op slagplaats in Dongen is vanmorgen voor 6,5 miljoen gulden schade aangericht. Het vuur ontstond rond vijf uur door nog on bekende oorzaak. De fabriek is voor driekwart verwoest. Rechercheur sociale dienst verdacht breda De rijksrecherche heeft gisteren een 44-jarige recher cheur van de sociale dienst in Breda aangehouden. Hij wordt er van verdacht een 31-jarige cliënte van de dienst enkele malen seksueel te hebben misbruikt. De man had haar door zijn werk leren kennen. Lijk gevonden in snackbar Amsterdam De Amsterdamse politie heeft gisteravond in een snackbar het stoffelijk overscht gevonden van de eigenaar van de zaak. Volgens de politie is de man door een misdrijf om het leven gekomen. Sectie op het lichaam moet dat vandaag beves tigen. De politie was gewaarschuwd door de familie van de man. Personeel Arke krijgt reisje van baas enschede» Alle 800 personeelsleden van Arke Reizen en hun partners gaan volgend jaar op kosten van hun baas met vakantie naar zuid-Spanje. Met het cadeau, dat hij uit eigen zak betaalt, wil directeur Fransen hen laten delen in het feit dat zijn bedrijf volgend jaar zestig jaar bestaat. Fransen bood de reis deze week aan het personeel aan tijdens de jaarlijkse bijeenkomst, waar de bedrijfsresultaten en toekomstverwachtingen aan de orde kwa- Getuigen AH-overval van weinig nut arnhem Getuigen konden gisteren nauwelijks belastende feiten op tafel leggen in de rechtszaak tegen de 29-jarige Bussumer die wordt verdacht van medeplichtigheid aan de overval op het Al- bert Heijn-filiaal in Oosterbeek. Twee mensen werden gedood en een derde zwaar gewond bij die overval. Het grootste deel van de getuigenverklaringen tijdens politieverhoren bleek geba seerd op roddels uit het uitgaanscircuit in Bussum, waar de drie verdachten vandaan komen. Vandaag gaat het proces verder Behoud van arbeidsplaatsen bij de overheid is onder een volgend kabinet alleen mogelijk, wanneer ambtenaren genoegen nemen met minder loonstijging dan het be drijfsleven. Dat heeft minister Kok (financiën) de Tweede Kamer laten weten naar aanleiding van vragen van de WD. bern«gpd-anp Koningin Beatrix heeft vanmid dag het parlement van Zwitser land in drie talen toegesproken: Frans, Duits en Italiaans. De vorstin, die vandaag aan een driedaags bezoek aan Zwitser land is begonnen, benadrukte de toenemende belangstelling van het land voor het lidmaat schap van de Europese Ge meenschap. Beatrix sprak haar waardering uit voor deze hou ding, waaruit blijkt dat Zwitser land zich langzaam losmaakt uit zijn neutrale en geïsoleerde positie. De koningin was vol lof over „het land waarvan de bevolking een zo grote taalkundige, cultu rele en godsdienstige verschei denheid vertoont en ondanks die verschillen zijn nationale eenheid in stand weet te hou den. In een tijd waarin culturele en etnische verschillen zo vaak aanleiding geven tot verdeeld heid en soms zelfs bloedige conflicten, is het bê'moedigend te zien dat er ook andere oplos singen voor zulke problemen bestaan." Beatrix is het eerste Neder landse staatshoofd dat Zwitser land bezoekt. Volgens de Ne derlandse ambassadeur in Bern, A. Hoijtink, is het staatsbezoek voor de Zwitserse autoriteiten een toenadering tot Europa. Vo rig jaar stemde een krappe meerderheid van 51,2 procent tegen toetreding tot de EG, maar de ambassadeur verwacht dat Zwitserland nog voor het jaar 2000 lid zal zijn. De autoriteiten en het be drijfsleven. willen wel, maar het dagblad Tages Anzeiger presen teerde gisteren cijfers waaruit blijkt dat vier van de vijf Zwit sers nog steeds voor absolute neutraliteit zijn. Ouderen en Boeren willen vrijwel geen van allen van nieuwlichterij richting buitenland weten. den haag gpd Volgens Kok moet over de jaren 1995 tot 1998 in totaal 2,4 mil jard gulden extra bezuinigd worden. Dat kan door de sala- Sleutel zoeken in anus van koe winterswijk gpd Dierenartsen in het Gelderse Winterwijk wilden eens wat anders met de opening van hun Diergeneeskundig Cen trum. Daarom verstopten ze de sleutel van hun pand in de anus van een koe. De assisten tes van de negen dierenartsen kregen de opdracht door mid del van rectaal onderzoek de sleutel op te sporen. Via een bevriend veehande laar liet de feestcommissie vijf koeien opdraven. In het ach terwerk van een daarvan werd de sleutel verstopt. „We heb ben de sleutel in een prop wat ten gerold en daar een plastic zak omheen getrokken", legt een van de dierenartsen, Ter Keurs, uit. „Dat werd in het rectum van een koe gestopt. Fluitje van een cent, er was ruimte zat." Voor de assistentes van de dierenartsen werd het een 'vuurproef, want ze hadden nog nooit een rectaal onder zoek uitgevoerd. Met plastic handschoenen tot aan de schouders voldeden ze, zo zegt Ter Keurs, allemaal aan de op dracht. Volgens de arts liepen de dieren absoluut geen scha de op. „Een beetje 'mesthoop' neemt meer ruimte in beslag dan een sleutel..." rissen bij de overheid iets ach terop te zetten bij de trend in het bedrijfsleven. Minister Kok (financiën) zei in de Tweede Kamer dat het huidige kabinet tot deze keuze komt omdat het behoud van werkgelegenheid belangrijker vindt dan een iets hoger inkomen. Kok maakte zijn opmerkingen naar aanleiding van vragen vah het WD-kamerlid De Korte. Deze beriep zich op berekenin gen van het Centraal Planbu reau (CPB). Het CPB zegt dat het volgende kabinet tenminste 5 miljard gulden extra moet be zuinigen wil het financieringste kort volgens plan op 3,25 pro cent uitkomen. De Korte vroeg Kok of het ka binet de 5 miljard gulden nog vóór de kamerverkiezingen van mei volgend jaar concreet kan invullen. Kok bleek daartoe al leen bereid voor wat betreft het overheidspersoneel. De overige 2,6 miljard gulden moet een volgend kabinet in de begroting van 1995 verwerken, vindt Kok. De Korte verweet de minister hierop politieke lafheid en vluchtgedrag. Kok stelt echter dat het heel normaal is een der gelijke aangelegenheid pas bij de begroting 1995 te regelen. De CPB-prognose wordt aan staande vrijdag in het kabinet besproken. Volgens minister Kok heeft het kabinet de precie ze cijfers nog niet. Die zijn al leen aan de politieke partijen gezonden in verband met de verkiezingsprogramma's. Het CPB rekent die door op finan ciële consequenties voor de ver schillendebevolkingsgroepen. washington hans de bruun correspondent Vier leden van het Amerikaanse congres willen dat hun regering maatregelen neemt tegen de Nederlandse regering en de Staatsdrukkerij en -Uitgeverij (SDU). Deze zou een procédé om vervalsing van postcheques tegen te gaan van het Ameri kaanse bedrijf GSSC hebben ge stolen. De congresleden willen dat hun regering het opneemt voor de Graphics Security Systems Corporation (GSSC) uit de staat Delaware. Het bedrijf zou door de handelswijze van de SDU 4,5 miljoen dollar schade hebben geleden. De senatoren schrijven aan de minster van handel Ron Brown en handelsgazant Mic key Kantor dat ze bezorgd zijn dat ..de Nederlanders kennelijk besloten hebben deze zaak te blokkeren, en weigeren over een oplossing met GSSC te pra ten." Als praten niet helpt moe ten hardere maatregelen vol gen, vinden ze. GSSC ontwikkelde in 1986 een procédé waardoor verval sing van cheques, paspoorten, rijbewijzen, postzegels en aan delen zo goed als onmogelijk wordt. De SDU kreeg het procé dé en de apparatuur van GSSC daarvoor in 1987 op proef. In 1988 werd de handel terugge stuurd. SDU besloot het niet te gebruiken. Volgens GSSC had SDU het materiaal wel gekopieerd en ge bruikt bij de vervaardiging van honderden miljoenen postche ques voor de postdiensten van nog acht Europese landen. GS SC kwam daar in 1992 achter na onderzoek van deze postche ques, die een 'vingerafdruk' ble ken te bevatten, die alleen door de GSSC-apparatuur aange bracht kon zijn. De SDU ont kent. GSSC-directeur Alfred Alasia heeft congresleden inge schakeld, omdat zijn advocaat te horen had gekregen dat de Amerikaanse regering de SDU had verzekerd niets te zullen doen. Amsterdam De ruiten wassen van automobilisten die voor het stoplicht staan te wachten is tegenwoordig niet meer alleen het werk van scholie ren die een zakcentje willen verdienen. Op de Stadhouderskade in Amsterdam doen volwassen mannen uit het voormalige Joegoslavië deze klus nu. Ze verdienen er ongeveer een tientje per uur mee. foto anp martien appelman Verhoging benzine-accijns kost automobilist 170 gulden den haag gpd Het kabinet zou de huidige belasting aftrek voor arbeids- en reiskosten (woon-werk) het liefst laten vervallen. In het belastingplan voor 1994 kunnen beide zogenoemde forfaits dan vervan gen worden door een tax-credit, een voor iedereen gelijk bedrag van maxi maal 2121 gulden. Alleen wie aanne melijk kan maken nog meer kosten te hebben, mag een extra aftrekpost op- reid snel met wetsvoorstellen te ko men. Dit is echter afhankelijk van de opstelling van de Kamer. In de huidige versie van het belastingplan wordt nog uitgegaan van verhoging van het ar beidskostenforfait van 5 naar 6 pro- Het kabinet wil in de tax-credit ook het reiskostenforfait betrekken. Op die manier kan woon-werkverkeer in rela tie worden gebracht met andere ar beidskosten. In een dergelijke regeling worden dan meteen zaken betrokken als een auto van de zaak, carpooling, fiscale openbaar vervoerregelingen en andere reiskostenvergoedingen. Het maken van aparte wetgeving is op zich een langdurige zaak. Als de Ka mer het wil, zullen de bewindslieden er de vaart inzetten, beloofden Kok en Van Amelsvoort gisteren. Overigens maakt de verhoging van het arbeids kostenforfait of in het verlengde hier van de tax-credit de effecten van het niet doorrekenen van inflatie in de be lastingen goed. Net als vorig jaar en het jaar daar voor wil het kabinet de inflatiecorrectie niet doorberekenen in de belastingta rieven. Dat is vooral voor midden- en hogere inkomens nadelig. Zowel het CDA in de Eerste Kamer als de Raad van State heeft laten weten hier groot bezwaar tegen te maken. Bij de Raad van State gaat het overigens over niet meer dan een advies. De CDA-senato- ren hebben meer in de melk te brokke len en kunnen beslissingen van de Tweede Kamer samen met andere partijen eventueel blokkeren. De verhoging van de benzine-accijns met elf cent en van dieselaccijns met acht cent betekent een lastenstijging van 170 (benzine) en 200 (diesel) gul den voor de automobilist, zo blijkt uit het belastingplan. De LPG-toeslag in de motorrijtuigenbelasting gaat met 122 gulden omhoog. Dat betekent een lastenverzwaring met 125 gulden per jaar voor de doorsnee LPG-rijder. Met de prijsverhogingen hier wordt het verschil tussen de Duitse en Neder landse brandstofprijzen kleiner. Dat is positief voor de pomphouders in het oosten. De prijsverschillen met België worden echter groter. Uitbaggeren rivieren gaat Maij te traag Het schoonmaken van vervuil de rivierbodems in Nederland verloopt niet volgens schema. Dat komt doordat er veel te wei nig depots bijkomen om de baggerspecie te storten. Dat heeft minister Maij van verkeer en waterstaat gisteren aan de Tweede Kamer laten weten. Volgens Maij zijn de depots in het Ketelmeer en het Hol- landsch Diep op zijn vroegst pas over drie jaar klaar. Omdat er te weinig stortplaatsen zijn, wordt er niet genoeg gebaggerd en dus niet genoeg gesaneerd. De schoonmaak van vervuilde bodems verkeert volgens Maij nog pas in de onderzoeksfase. De minister constateert ver der dat de bestrijding van de verdroging niet succesvol is. Door het oppompen van water en de verlaging van het grond waterpeil verdroogt de omge ving en verdwijnen planten en dieren. De bedoeling is dat in 2000 de hoeveelheid verdroogd gebied een kwart lager ligt dan in 1985. Dat wordt moeilijk, meent Maij, want er is niet veel geld voor beschikbaar. Volgens Maij wordt het op pervlaktewater voorlopig nog flink 'bemest' met fosfaten uit de landbouw. Het mestakkoord tussen kabinet en boeren houdt in dat de belasting van het opppervlaktewater tot 2000 vol gens Maij nog toeneemt. Het Maaswater blijft de mi nister zorgen baren. Er moet re gelmatig worden gestopt met de inname van drinkwater omdat er weer gevaarlijke stoffen in de Maas zijn gedumpt. Met de schoonmaak van de Rijn gaat het volgens Maij een stuk beter, het terugdringen van lozingen door de industrie verloopt „voorspoedig". 99 formulier over het doorlo pend krediet of de persoon lijke lening thuisgestuurd. U leest op uw gemak de folders door. I' hoeft eigenlijk alleen maar de deur uit om het aanvraag formulier op de bus te doen. En dan is het ook nog eens onbezorgd lenen bij de Postbank. Want dc Postbank is niet voor niets een van dc grootste lecninstcllingcn van Nederland. met heldere informatie en een adequate afhandeling. En met extra's Een thuisbankier bekijkt dan even de voordelige rentetarieven ai, her boctcvnj vervroegd van de Postbank. 'TaB aflossen van dc lening en kwijtschelding van de Lenen hoeft helemaal niet Lenen hij de Postbank is schuld na overlijden, atir te zijn Tenminste als je bij niet alleen voordelig, maar ook Met andere woorden: als u Postbank leent. makkelijk. I leent namelijk voorde makkelijkste wcg'kicst. Want dc Postbank hanteert gewoon thuis. Met alle privacy kiest u meteen voor de beste, ntctaricvcn die tot de laagste van dien. I' belt 06-0400 en u in Nederland behoren. krijgt een folder met aanvra POSTBANK Lenen doe je gewoon bij de Postbank. Legertenten asielzoekers alleen in noodgevallen gilze-rijen» piëta Een maïsveldensyndroom. Daar hebben de Centrale Op vang Asielzoekers (COA) en het ministerie van WVC last van sinds deze zomer. Toen moes ten vluchtelingen tussen de maïs liggen, omdat de over heid ze geen bed kon geven. „Dat nooit meer", zeggen alle instanties. De oogst is gemaaid en met de winter in aantocht is kleumen tussen maïsstoppels uitgesloten. De COA blijft de stormachtige ontwikkelingen rond de huis vesting van vluchtelingen de af gelopen maanden net een stap je voor. soms zelfs minder. Overal wordt gehaast gezocht naar loodsen, schepen en pan den waar volop bedden, tafels en stoelen kunnen worden ge plaatst. De 65 legertenten met 520 plaatsen in Gilze-Rijen zijn dan ook alleen maar bedoeld als noodmaatregel. Een middel om tenminste iets achter de hand te hebben. De stroom asielzoekers blijft in tussen groeien. Tot 1 november dit jaar vroegen 27.883 mensen asiel aan. over dezelfde periode vorig jaar waren dat er 15.225. Er zijn 17.562 mensen het land uitgezet. In het restaurant van de ren baan Duindigt in Wassenaar waren gisteren boze buurtbe woners naar een hoorzitting ge komen. De plannen om in de barakken van het voormalige ministerie van VROM vijfhon derd asielzoekers te vestigen, stuiten op weerstand onder de bevolking van de luxe woonwij ken. In Gilze-Rijen is men wat mil der. De zes rijen tenten voor asielzoekers staan dicht op el kaar. Tussen grondzeil en tent wand kieren streepjes licht. Aan Een Afghaanse asielzoeker en zijn dochter poseren in het nieuwe ten tenkamp in Gilze-Rijen. foto anpmarcel antonisse frisse lucht geen gebrek. In elke tent passen acht vluchtelingen. „Dat worden er beslist niet meer", zegt directeur Paul We zenberg van het splinternieuwe onderzoekcentrum. „En dan zitten zij hier slechts voor een paar dagen, in afwachting van beter onderdak. We moeten so ber en humaan huisvesting bie den. Soberder dan dit, in zo n legertent, kan eenvoudig niet. En het moet ook nog humaan blijven. Je kunt niet meer men sen in een tent proppen." Drie weken geleden werd We zenberg (directeur van het op- vangcentum in Burgh Haamste de) hals over kop gevraagd de directie te voeren over dit nieu we onderzoekcentrum van dc COA op de vrijkomende militai re basis. Binnen een paar dagen arriveerden de eerste vluchte lingen al. de laatste militairen verlaten het terrein komend voorjaar. Er zitten nu vierhon derd asielzoekers. Terwijl de tenten zich al tot een besloten dorp aaneensmeden, laat Wezenberg de grote, ver warmde garage daarachter in richten met stapelbedden. De garage kan straks tijdelijk plaatsbieden aan honderd asiel zoekers. Lange rijen bedden, die voor elk gezin kunnen worden afgeschut met kamerschermen, rijgen zich hier dan aaneen. Dat is als eerste noodopvang in af wachting van iets beters te ver kiezen boven de nog veel kari ger tenten. Ook voor de inwoners van Gil ze-Rijen kwamen de asielzoe kers onverwacht. Eén van de buren vertelt dat hij in de krant over het nieuwe opvangcen trum las, terwijl de eerste vluch telingen al in de barakken van Princebosch verbleven. „Vervol gens werd een informatiebij eenkomst belegd. Er was in het I zaaltje maar plaats voor hon- I derd mensen terwijl het hele dorp was uitgenodigd Dat de barakken voor dit doel worden gebruikt vindt hij prima, „maar die tenten... kan dat nou niet anders?" De opbouw van Princebosch is nog in volle gang. De admini stratiekantoren doen tevens dienst voor het medisch spreek uur. Daar wordt onder meer na gegaan of de bewoners lijden aan ziekten als"TBC. De direc teur baant zich vriendelijk groe tend een weg tussen de tiental len wachtenden door van en naar zijn werkkamer. De asielzoekers komen overal vandaan, uit elk land waar de media over schrijven. „En soms gaan de vluchtelingen zelfs vooraf aan de eerste berichten, zoals onlangs in Angola." Per dag melden zich zo'n tweehon derd asielzoekers. Volgens W. de l-ange van de COA wordt „alles in het werk gesteld" om met betere accom modatie dan de tenten te ko men. „We leven hier per dag en per De ti r.ijn v betreft puur bedoeld als voor zorg. Eigenlijk hopen we dat ze altijd leeg blijven." Enkele van de vierhonderd asielzoekers die inmiddels met hun ziel onder de arm over het opvangterrein wandelen, kijken toe bij het opzetten van de ten ten. Ze feliciteren zichzelf met de betere, stenen huizen waarin zij zijn ondergebracht, zoals de familie Farsi uit Afghanistan. En Erol en Mohammed Naziv, jon geren uit Macedonië Zij probe ren even hoe de stretchers on der het tentdak liggen. Brrrr... niks an en hartstikke koud. Soldaten die intussen de laatste vijftien tenten opbouwen en in richten zijn er van overtuigd dat deze minstens zo warm te sto ken zijn als de oude garage. „Nadeel van dieselkachels is al leen dat ze goed waterpas moe ten staan om te voorkomen dat de stookgassen in de tent blij- wnhangm

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3