Luchtvaartbedrijven in GOS starten turbulent Premier Li werkt aan come-back Straks regeert commissaris van politie Feiten &Meningen Centrum van de wereld WOENSDAG 3 NOVEMBER 1993 2 Het monopolie van Aeroflot mag dan verleden tijd zijn, de geest van sterke verhalen leeft voort in de ervaringen van pas sagiers bij andere vliegmaat schappijen: Een groep buitenlanders die had geboekt bij het Georgische Orbi Airlines ontdekte dat de Georgiërs, die het personeel hadden omgekocht. De bui tenlanders hielden voel bij stuken wonnen uiteindelijk. Maar het vliegtuig kon pas starten nadat een tiental ver stekelingen uit de toiletten en het bagageruim waren ge- haald. Tijdens een vlucht van Tad- zjik Air kregen de stewardessen alle lof over de geserveerde maaltijd: mineraalwater, rijst en een hamburger. Toen de passagiers hun vork in het vlees zetten, merkten zij echter dat het om een half doorge sneden hamburger ging: beter iedereen een halve dan som migen geen, zo had het perso neel het tekort opgelost.' Voor de grootste verrassing zorgde ongetwijfeld Aeroflot. Op een vlucht van Moskou naar Tokyo gingen de ver trouwde schalen met koude hapjes, tomatenschijfjes en vette worst rond. Even later kwam een lachende stewar dess uit de keuken met warme kip, wijn, een toetje, koffie en vochtige handdoekjes. Na alle ervaringen in het verleden een verhaal dat mogelijk niemand gelooft. STANDPLAATSJOHANNESBURG Zuidafrikanen denken vaak dat ze de spil zijn waar de wereld om draait. Het buitenland heeft, als je menig Zuidafrikaan mag geloven, maar één echte kop zorg en dat zijn de ontwikkelin gen in de zuidelijke punt van Afrika. De overtuiging dat ze het epicentrum van het wereldge beuren zijn, neemt soms pot sierlijke afmetingen aan. 'De ogen van de wereld zijn ge richt op Virginia', berichtte hel Afrikaner zondagsblad Rapport over een tussentijdse verkiezing in een gehucht dat in de Bosat las niet te vinden zal zijn. De wereld had wel wat anders aan haar hoofd en negeerde de his torische strijd tussen de reactio naire Konservatieve Partij en de Nationalisten van president De Klerk. Maar het kost je veel moeite om dat aan een Zuid afrikaan uit te leggen. Deze overschatting van de ei gen importantie tref je ook aan op niveaus waar je het niet zou verwachten. Een paar weken geleden werd met veel bellen en toeters een 'internationale pers conferentie' van president De Klerk aangekondigd. De wereld pers rukte uit in de veronder stelling dat de president öf een doorbraak in de onderhandelin gen öf maatregelen tegen de laatste geweldsexplosie bekend zou maken. Ze werd onthaald op een aantal huishoudelijke mededelingen en een betoog over de toekomst van het Afrikaans, dat, aldus de president, een officiële taal moet blijven. De verzekering dat hij voor dit doel persoonlijk de barricades zou beklimmen, kon niet voorkomen dat de nieuwsjagers met een kater naar de redactie of de kroeg to gen. Ook Nelson Mandela denkt vaak dat de wereld met inge houden adem op een uitspraak van hem zit te wachten. Zo bood hij ongevraagd zijn dien sten aan om te bemiddelen in het conflict tussen Irak en de rest van de wereld op het mo ment dat de 'internationale ge meenschap' haar geduld met de boeman van Bagdad voor goed had verloren. Hij is soms ook van mening dat buitenlandse investeerders in galop naar Zuid-Afrika zullen rennen om geld in het land te mogen pom pen. zodra hij daartoe het sein geeft. Deze nationale grootheidswaan bereikt zijn hoogte- of diepte punt, het is maar hoe je het be kijkt, in de sport. Zuid-Afika mocht lange tijd niet meedoen. Toen de sportboycot ten slotte werd opgeheven en Zuid-Afrika met de neus op de feiten werd gedrukt, sloeg de balans naar de andere kant door. De rugby ers die voor hun eerste toernee als helden waren uitgewuifd, kon den natuurlijk niet aan de opge klopte verwachtingen voldoen en werden na een serie nederla gen als verachtelijke lapzwan sen door de natie uitgekotst. Wie voornamelijk naar zijn ei gen navel staart, heeft weinig belangstelling voor het buiten land. Zo hebben de meeste kranten alleen een correspon dent in Washington en Londen. De man in Washington zoekt meestal naarstig naar een Zuid- afrikaanse invalshoek. Hij schrijft dus hooguit één bericht per week. Zijn collega in Lon den heeft het drukker. Hij moet het thuisfront vooral op de hoogte houden van de intieme conversaties van prinses Di en prins Charles met hun respec tieve aanbidders, want dat is met name voor de Engelstalige Zuidafrikanen het enige buiten landse nieuws dat telt. Toch is het afgelopen jaar de in ternationale nieuwsvoorziening aanzienlijk verbeterd. Zui jl-Afri- j ka heeft zich nu ook in de rij ge schaard van landen die CNN ontvangen. Helemaal ideaal is de situatie nog niet, want de nieuwszender zendt voorname lijk uit, wanneer de de meeste kijkers slapen: 's nachts. Je moet het belang van de rest van de wereld natuurlijk niet overdrij- In december 1991 sleurde de Sovjetunie in haar val de staatsluchtvaartmaatschappij Aeroflot mee. Republieken die onafhankelijk werden van Moskou legden beslag op de Aeroflot-toestellen die zich op dat moment op hun grondgebied bevonden. Bijna twee jaar later kent de voormalige Sovjetunie enkele tientallen luchtvaartonder nemingen, waarvan een aantal de concurrentieslag zeker niet zal overleven. Met 4.000 vliegtuigen was Aeroflot ooit de grootste lucht vaartmaatschappij in de wereld. Decennia lang kon Aeroflot we gens de monopoliepositie in de Sovjetunie passagiers behande len als 'reizigersvee'. De vlieg tuigen stonken naar rook en zweet, de vloerbedekking was gescheurd, de stoelen waren zo versleten dat je de knieën van je medereizigers in je rug voelde. Tijdens lange vluchten was hel knijpen geblazen, omdat de toi letten doorgaans niet functio neerden. De chagrijnige stewar dessen serveerden groene limo nade en een vette worst, waarop de passagiers tot de landing konden kauwen. Aeroflot doet er veel aan om het imago op te vijzelen, maar door de opkomst van nieuwe maatschappijen lo pen veel klanten weg. Behalve republieken pikten ook enkele Russische regio's Aerof lot-toestellen in. Toen de Aerof- lot-directie de balans opmaakte, bleken er nog slechts 120 vlieg tuigen over. Het is waarschijn lijk een van de weinige rampen- cijfers die de maatschappij ooit bekend heeft geblaakt. Met die toestellen wordt nu uitsluitend op internationale bestemmin- Rcn gevlogen. Alleen al in Rusland werden 197 nieuwe luchtvaartbedrijven in geschreven, waaronder vlieg maatschappijen die regionaal opereren en samen een binnen lands netwerk vormen. Veel maatschappijen vliegen nog wel onder de Aeroflot-vlag en met Aeroflot-personeel. Gelachen wordt er dus nog steeds niet veel en de technische proble men zijn zo groot, dat toestellen vaak moeten worden gerepa reerd. De passagiers moeten doorgaans lang wachten voor dal zij de uitgewoonde vliegtui gen in kunnen. De maatschappijen proberen krampachtig de slechte naam van Aeroflot af te schudden. Zo serveert Wolga-Dnjepr muffins en mineraalwater op vluchten boven Rusland. In andere re- gio'sdoen BajkalAir, Tatar Airli nes en talloze andere bedrijven evenzo hun best. De in de voormalige Sovjet-re publieken opgerichte lucht vaartmaatschappijen bieden de passagiers een scala aan reisbe- stemmingen. Met Oezbeek Air kom je in Israël, Groot-Brittan- nië, India en Malaysia. Via de Baltische republieken is heel Scandinavië door de lucht opengelegd. Een van de meest belovende nieuwe maatschap pijen is Transaero, die uitgaat van het principe dat een lucht vaartonderneming moet den ken vanuit de passagier. Bij Transaero geen groene limona de of elastieken worst, maar volledige maaltijden en geïm porteerde wijn. Transaero-toe- stellen kennen als enige in de voormalige Sovjetunie een busi ness-class, illustratief voor de doelgroep waarop veel nieuwe maatschappijen mikken. Inder tijd met 5.000 dollar opgericht, leverde het bedrijf vorig jaar al 22 miljoen dollar winst op. Transaero vliegt onder ande re met Boeings 737 op tien binnen- en buitenlandse be stemmingen en wil in 1994 ook de VS aandoen. De medewer kers van Transaero wordt ge leerd te lachen, maar dat moet ook weer niet te gemaakt lijken. Om economisch te kunnen overleven zullen de vliegmaat schappijen miljarden dollars moeten investeren. Grote wes terse bedrijven als British Air ways, Swissair. Air France en United Airlines geven hulp door directe investeringen. Verder automatiseert American Airli nes de reserveringsboeken van Aeroflot en legt Lufthansa vlieg velden aan. De concurrentie in de voormalige Sovjetunie is moordend, waarbij binnenland se vluchten vaak onder de kost prijs worden verkocht. Ondanks de financiële tegen wind is het nu de tijd om lucht vaartbedrijven op te bouwen, zegt Grigori Goertovoj, een van de oprichters van Transaero. Volgens Goertovoj bieden de economische hervormingen in de voormalige Sovjetunie en de daarmee opkomende zaken- klasse wel degelijk overlevings- mogelijkheden. Hij zegt dat de luchtvaartmarkt door gezamen lijke inspanningen moet wor den opgebouwd, maar weet dat de rugwind van Transaero de tegenwind is van veel andere maatschappijen. De Chinese premier Li Peng probeert zijn plaats op het politieke toneel in zijn land te behouden. Over enkele dagen wordt in Pe king een partijvergadering gehouden, waar mogelijk over het politieke lot van de pre mier wordt beslist, zo is in diplomatieke kringen in de Chinese hoofdstad vernomen. Li, die als gevolg van gezondheidsproble men zijn werkzaamheden heeft moeten be perken, probeert op dit moment zijn poli tieke aanwezigheid met kracht te demon streren. Voor het eerst sinds hij in april van dit jaar last van zijn hart kreeg, is de 65-jari- ge premier begonnen aan een tweedaagse inspectiereis in Tianjin, een stad ten oosten van Peking. Doel van de trip van Li, die als een conservatief binnen de Chinese leiding geldt, is de „hervorming van de staatsbe drijven en de industrialisatie van het platte land", zo meldde de Chinese pers gisteren. Li Peng was tot dusver het enige lid van het machtige Politburo die nog niet het land was ingetrokken om de boodschap van her vormingen te verkondigen. Door naar Tian jin te gaan, doet de premier echter het minst mogelijke. Tianjin ligt op een uur rij den van de hoofdstad. Wegens zijn gezond heidstoestand hoeft hij daardoor niet het ri sico van een langë reis te nemen, zei een di plomaat in Peking. Li verscheen na een afwezigheid van enkele maanden in juni voor het eerst weer in het openbaar. Officiële berichten ten spijt dat Li met hartproblemen kampte, had zijn afwe zigheid op dat moment al tot geruchten ge leid dat hij in ongenade was gevallen. Als gevolg van zijn ziekte moest de fysiek ver zwakte premier na zijn terugkeer zijn werk zaamheden echter tot een minimum beper ken en de politieke leiding overgeven aan vice-premier Zhu Rongji, een man die geldt als hervormingsgezind en als medestander van de hoogbejaarde leider Deng Xiaoping. Li is echter sinds begin vorige maand bezig met een come back. Hij verscheen op be langrijke partijvergaderingen over de strijd tegen corruptie en de situatie in de land bouw. Ook gaf hij een interview aan een blad in Hong Kong waarin hij een lange uit eenzetting gaf over zowel de binnenlandse als de buitenlandse politiek van China. Ondanks Li's inspanningen zijn onlangs in China dë geruchten sterk toegenomen dat hij in maart van het volgend jaar tijdens een vergadering van het parlement wordt afge zet, aldus een diplomaat. Maar volgens de ze zegsman lijkt Li daartegen verzet te bie den en is de premier in de aanval gegaan om zijn tegenstanders te tonen dat zij nog steeds rekening met hem moeten houden. Li werd in maart van dit jaar benoemd voor De vertrekhal van het vliegveld van Moskou. De moderne inrichting strookt nog steeds niet met de n van het GOS met hun klanten omgaan. De Chinese premier Li Peng op een archieffoto uit 1992. foto epa een tweede ambtsperiode van vijfjaar, hoe wel hij zowel in China als daarbuiten niet meer zo populair is wegens zijn rol bij het neerslaan van de democratische beweging op het Plein van de Hemelse Vrede in juni 1989. Tegenstanders van de premier beschikken over een reeks argumenten om hem van het politieke toneel te duwen. Li zou zijn werk niet meer op een goede manier kun nen doen, zo wordt gezegd. Hij is impopu lair in het Westen en heeft klaarblijkelijk moeilijkheden bij het reizen. Ook blinkt zijn economisch beleid niet uit. Voorts zou zijn vertrek een waarborg kunnen vormen voor een,politieke opening in China, aldus de di plomaat. Li heeft echter ook nog enkele troeven in zijn hand. Zo behoort hij tot de machtige clan van Chen Yun, een 80-jarige econoom die wordt beschouwd als leider van de con servatieven binnen de partij. Een eventueel vertrek van de premier zou alleen kunnen plaatsvinden na een moeilijke koehandel tussen de facties in het Politburo, aldus di plomatieke kringen in Peking. „Zijn gezondheidstoestand biedt Li moge lijkheden voor een eervolle aftocht, maar hij zal niet weggaan zonder voor zijn vertrek een verantwoordelijke en eervolle functie in ruil te vragen", zei een diplomaat. Het politieke lot van de premier zou mid den deze maand aan de orde kunnen ko men tijdens een voltallige vergadering van het Centraal Comité van de partij. In maaj-t zou tijdens de zitting van het parlement een eventueel besluit van dit belangrijke partij orgaan worden bekrachtigd, zo is uit een welingelichte Chinese bron vernomen. schrik bekomen of onze hoofd commissarissen trókken op nieuw de aandacht. Dit keer kregen ze een prijs uitgereikt voor de wijze waarop zij met het publiek communiceren. De prijs is heel passend genoemd naar een geniale manipulator uit lang vervlogen tijden: Ma- chiavelli. Een man die het be lang van de staat stelde boven dat van het individu en daarin zo ver ging, dat ook immoreel handelen geoorloofd is indien dat het staatsbelang dient. De prijsuitreiking werd gedaan door een volgeling van Machia- velli, Marcel van Dam, VARA- voorzitter en prominent lid vón de PvdA. Van Dam had niets anders dan waardering voor on ze commissarissen. Met hun ferme taal hebben zij de publie ke opinie wakker geschud en wat belangrijker is de politiek onder druk gezet, aldus Van Dam. De foto in de kranten bij deze gebeurtenis van belang, mag er wezen. Vier heren in uniform, wat schutterig bewegend rondom het beeldje van Machi- avelli. De hele vertoning heeft het formaat van de Hollandse polder, dus niet direct iets om je erg druk over te maken. Toch is dit schijn, want er zit wel degelijk lijn en regie in het optreden van de hoofdcommis sarissen van politie. Het land wordt goed getimed iedere keer weer opgeschrikt met losse flod ders. Als het geen honkbalknup pels zijn voor bedreigde mid denstanders, dan is het perron nul wel, de wijkplaats voor drugverslaafden in Rotterdam, dat onmiddellijk dient te ver dwijnen. Het doel van dit alles is duidelijk. Meer geld voor de politie en inperking van rechten van verdachte personen. Dat de politie uiterst inefficiënt met de beschikbare manskracht om gaat, komt op die, manier niet in beeld. Slechts 27 procent van de politiemenskracht houdt zich direct bezig met het doel waar voor de politie is ingesteld. Voorts vraagt al helemaal nie mand zich meer af of het niet eens tijd wordt om op zijn minst te gaan nadenken over een vorm van legalisatie van harddrugsgebruik, opdat de in derdaad zeer bedreigende geor ganiseerde misdaad een echte slag kan worden toegebracht. En de politiek? De politiek loopt zoals de laatste jaren te doen gebruikelijk weer eens fors ach ter de feiten aan en laat het openbare debat over aan de hoofdcommissarissen van poli tie in uniform. Nog even en we laten ons straks door hen regeren! WIM STEVENHAGEN Het was afgelopen week weer flink raak met de hoofdcommis sarissen van politie van de vier grote steden. Nordholt van Am sterdam beet het spits af. Hij kwam met de onthulling dat nu ook de politiek wordt geïnfil treerd door de georganiseerde misdaad. Het betrof in dit geval zijn eigen sullige Partij van de Arbeid. Inderhaast belegde de hoofdstedelijke PvdA een pers conferentie. Ernstige, bijna wanhopige gezichten. Dit kon er nog wel bij na alle misslagen van hun partij. Je zag de be stuurders denken: hoeveel ze tels kost ons deze rel nu weer? Ondertussen heeft het allemaal erg weinig om het lijf. Het zou gaan om een hoofdstedelijk PvdA-lid dat in samenwerking met de georganiseerde misdaad probeerde een gemeenteraads zetel te bemachtigen. Je vraagt je bij zo'n onthulling af of de georganiseerde misdaad zich soms verveelt. Wat moeten zij nu met zo'n raadszetel? Moet de betreffende figuur soms wel- houder worden en als dat ge beurt hebben we dan geen en kel vertrouwen meer in het zelf reinigend vermogen van politie ke partijen en ambtelijke appa raten die met zo'n man moeten Commissaris Nordholt. samenwerken? Het lijkt me een storm in een glas water. Boven dien lijkt de bewijsvoering nogal mager te zijn, want namen kon den nog niet worden genoemd. Een affaire van niks dus, maar wel goed voor de voorpagina's foto gpd van de kranten. Ik vraag mij op zo'n moment wel heel wantrou wig af, wat wil die Nordholt? Grote affaires blijven tot nu toe uit, maar de media-aandacht zit bij deze man gebeiteld. Het land was nog niet van de

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2