Karlsruhe kraakt Valencia Tour-directie doet sponsors wielerploegen handreiking Bossche schade blijft beperkt Sport Alles klopte en dan gebeurt me zo iets Belfast niet veilig voor Ierse 'slag' Johan Cruijf zwakt strafmaatregelen af Krajicek krijgt te maken met Palmer -H WOENSDAG 3 NOVEMBER 1993 b onderwater. c Henk Houwaart staat op straat brugge» Henk Houwaart is op staande voet ontslagen bij Cercle Brugge. De vijftigjarige ex-Hagenaar, die aan zijn derde seizoen als oefenmeester bezig was, is het slachtoffer geworden van de slechte resultaten gedurende de laatste weken. In tien wedstrij den slaagde Cercle er niet in één punt te bemachtigen. George Leekensoud-speler van Club Brugge, is tot zijn opvolger be noemd. Van der Stoep naar WK gewichtheffen den haag Nederland wordt tijdens de strijd om de wereldkam pioenschappen gewichtheffen, van 12 tot 21 november in Mel bourne, vertegenwoordigd door Yvonne van der Stoep (Voor schoten, tot 64 kilo), Denisio Rosalina (Duiven, tot 70 kilo) en Ton Leenders (Nijmegen, tot 91 kilo). Algemeen coach en dele gatieleider is Piet van der Kruk. Als coach van Yvonne van der Stoep gaat haar vader Henk mee. Ander parcours marathon Rotterdam De veertiende editie van de marathon van Rotter dam wordt volgend jaar op 17 april op een gewijzigd parcours gelopen. De naar verwachting 10.000 deelnemers gaan eerst naar het zuidelijke gedeelte van de stad. Door die wijziging zal de Willemsbrug, het hoogste punt in de marathon, tweemaal in de eerste helft van de wedstrijd worden genomen. De eerste keer passeren de deelnemers de brug na twee kilometer, de tweede maal na ongeveer 23 kilometer, waarna op de andere Maasoever verder wordt gelopen. De start en finish blijven op de Coolsingel. Noorse voetballers in Engeland in trek londen De Noorse voetballers gaan niet alleen naar de eind ronde van het wereldkampioenschap in de Verenigde Staten, zij gaan ook steeds meer naar Engelse clubs. Nottingham Forest contracteerde gisteren Lars Bohinen, zijn oude club Lilleström ontving 1,2 miljoen gulden. Sheffield United staat op het punt de transfer van linker verdediger Roger Nilsen met Viking Sta- vanger, voor één miljoen gulden, af te ronden. Jan Siemerink heeft gisteren voor het eerst sinds weken weer voluit getraind. Het scheurtje in zijn kuitspier lijkt genezen en hij denkt volgende week in het ECC-toernooi van Antwerpen zijn rentree te maken. ,,Het gaat voorspoedig en zoals ik me vandaag voelde op de baan is Antwerpen haal baar", zegt de 23-jarige Rijns burger, die vorige week het ATP-toernooi van Stockholm liet schieten en deze week Parijs niet kon spelen. Op 22 oktober blesseerde de linkshander zich tijdens het toernooi van Wenen bij een sprongsmash in een wedstrijd tegen Thomas Mus ter. Siemerink stond met 5-2 achter tegen de nummer één van de plaatsingslijst en moest de kwartfinalepartij opgeven. Hij had net enkele goede overwinningen achter de rug, waarbij met name de zege op Amos Mansdorf (3-6, 7-6, 7-6) tot de verbeelding sprak. Sieme rink had twee matchpoints te gen gehad en besliste vervol gens twee keer een tiebreak in zijn voordeel. Een teken van mentale weerbaarheid en ook een beuijs dat het tussen de oren goed zat bij de nummer 54 van de ATP-ranglijst. Er leek een mooie tijd aan te breken voor de Rijnsburger, die maanden lang met een voetblessure had doorgespeeld en pas sinds de US Open topfit was verklaard. Siemerink: ,.lk stond heel lek ker te spelen in Wenen. Tegen Mansdorf sloeg ik ongelofelijke ballen, hij ook trouwens. Sinds tijden heb ik niet meer het ge voel gehad, dat het allemaal zo goed klopte, het gevoel dat alles wat je erin stopt er ook volledig uitkomt. Het is de laatste tijd telkens wel iets geweest. Dan was ik mentaal sterk en klopte de tactiek niet of andersom. Steeds ontbrak er wel een scha- keltje. Als dan alles klopt, is dat schitterend. Uitgerekend in zo'n periode gebeurt er zo iets met je kuitspier, waardoor je moet op geven. Triest, maar het is niet anders." Siemerink zat ondanks zijn blessure niet bij de pakken neer. ,,A1 mocht ik niet spelen of trai nen, ik heb wel gewerkt aan LOEK ZUYDERDUIN mijn conditie. Bij de sport school van Ooms in Tilburg heb ik mijn bovenlichaam aan het werk gezet. Afgelopen zondag ben ik begonnen met lopen in de duinen en nu sta ik alweer bij Frits (Don, zijn coach, red.) Hij wordt behandeld door Dick van Toorn in Rotterdam, de man naar wie Johan Cruijff zijn geblesseerde spelers toe stuurt. ,,In hem heb ik al jaren vertrouwen", zegt Siemerink, ,,en ook nu heeft hij me weer goed geholpen. Er zijn naalden in mijn kuit geplaatst waarna er stroomschokjes doorheen gin gen. Nu ben ik alweer bijna de oude. Hopelijk kan ik weer snel de vorm van Wenen terugpak ken." De Internationale Voetbalfede ratie overweegt het WK kwalifi catieduel tussen Noord-Ierland en Ierland niet in de Noordierse hoofdstad Belfast te laten spe len. Woordvoerder Guido Tog- nqni van de FIFA stelde dat er voor woensdag geen besluit zal worden genomen over de wed strijd die op 17 november moet worden gespeeld. Het duel is vooral van belang voor Ierland, dat bij winst nog kans heeft op het bereiken van de eindronde van het wereld- toernooi in 1994. „Noord-Ierland", vertelde Tognoni, „heeft de eerste voor- zet gegeven over een mogelijk verplaatsen van de wedstrijd. „Wij hebben zowel per telefoon als over de fax contact gehad met de voetbalbonden uit de beide Ierlanden." Na de incidenten van de afge lopen weken in Belfast en bij Londonderry, wordt gevreesd voor moeilijkheden rond de wedstrijd uit groep 3 van de Eu ropese kwalificatieronde, waar in voornamelijk spelers uit de Engelse league zullen uitkomen. DUIVENTIL Atletico Maclricl deelt in Spaanse malaise Karlsruher SC, middenmoter in de Bundesliga, heeft in het toernooi om de UEFA-beker, de Spaanse koploper Valencia om zeep geholpen. De club van Guus Hiddink, twee weken gele den in eigen huis winnaar met 3-1, werd in het Wildparkstadion met 7-0 verslagen. karlsruhe anp Op Kreta werd een tweede Spaanse ploeg uitgeschakeld. Atletico Madrid in het week- einde nog bedwinger van Barcelona verloor met 2-0 van OFI, de club van Sjeng Gerards. Atletico had de thuiswedstrijd met slechts 1-0 gewonnen. Bij de wedstrijd in Karlsruhe, die bonds- trainer Berti Vogts sprakeloos maakte, wa- ren twee hoofdrolspelers. Doelman Oliver I Kahn en spits Edgar Schmitt, di§ vier doel punten maakte. Kahn-begonatiet een aantal sterke reddingen irrffèt eefste half uur, toen Valencia met uitbraken, vooral door Pizzi, een paar keer gevaarlijk was. Het bomvolle stadion zag dat na het eer ste half uur alles lukte bij Karlsruhe, dat in de eerste ronde PSV uitschakelde. In acht i scoorden Schmitt, twee keer vol de wreef na passes van Bender en Carl, en Schütterle, die de bal keurig over doel man Sempere tilde. Op slag van rust schrok KSC één keer, toen Valencia de paal raakte, maar onmiddellijk na de hervatting besliste Sjmarov de wedstrijd. Schmitt maakte er daarna nog twee binnen een paar minuten. Coach Winfried Schafer, in Eindhoven weg gestuurd en voor de tweede en laatste keer door zijn schorsing op de tribune, zag Bilic in de laatste minuut de ontluistering van de Spaanse topclub voltooien. Hiddink wees na afloop op de gemiste rfiogelijkheden in het begin van de wed strijd. „In het internationale voetbal is het een wet dat er moeilijkheden komen wan neer je de eerste drie kansen laat voorbij gaan. Na die gemiste mogelijkheden was Karlsruhe in alle opzichten beter dan wij. Het was een letterlijk en figuurlijk een heel koude avond voor ons, met zulke cijfers heeft Valencia nog nooit verloren in Euro pa." KV Mechelen is in Boedapest, na de over winning thuis met 5-0, alleen in de eerste minuten in gevaar geweest. MTK probeerde in het begin serieus de nederlaag van Mechelen uit te poetsen, maar kwam niet verder dan twee schoten tegen de palen naast Preud'homme. De aanvalsdrift van de Hongaren werd al na tien minuten afge straft door de Europese debutant Pereira, die een dekkingsfout kundig uitbuitte. Pas na een kwartier in de tweede helft kwam MTK gelijk, omdat ook Kovacs enige mede werking van verdedigers kreeg. De aanvaller had ook de winnende treffer op zijn schoent maar kreeg de bal niet opnieuw langs de doelman van het Belgische elftal. FC Antwerp verloor voor de tweede keer- met 1-0 van Austria Salzburg. Doelman Konrad verdiende voor zijn Oostenrijkse elftal de plaats in de derde ronde. In de pe riode dat de twee elftallen op hun laatste benen liepen, was hij nog honderd procent alert bij acties van Lehnhoff en Bursac. Zes minuten voor tijd besliste Feiersinger de wedstrijd koel na een uitbraak van Austria. Bekerhouder Juventus maakte het slip pertje in Noorwegen, 1-1 bij Kongsvinger IL, goed in Turijn. Door doelpunten van Möller in de eerste helft en Ravanelli na rust won het met 2-0. Bayer Leverkusen heeft zijn tweede 'uit wedstrijd' in dé twééde ronde van het toer nooi van de bekerwinnaars verloren. In ei gen stadion, met voornamelijke Grieken onder de 11.900 toeschouwers, won Panathinaikos met 2-1. Pijnlijk, maar niet onoverkomelijk voor de Duitsers, die in Athene, ook voor voornamelijk Griekse kij kers, met 4-1 hadden gewonnen. Nikos Nioplia duel tegen B< Si- Wilt U iets melden? Bel 071- 356461 (Wimvan Duivenbo- de) dagelijks tussen 10.00 en 14.00 uur. Of schriftelijk naSr Postbus 54, 2300 AB Leiden De honk- en soft- baloverschrijvin- gen zijn bekend. Uit de regio verliet V" gaan naar HCAW. Robert Schouten (Nicols) is de nieu we aanwinst van Alphians. René Nieveld (Wassenaar) keert terug naar ADO. In de softbalcompetitie heeft DSC '74 een nieuwe pion in Adria- na Vermaat (Vennep Flyers). Astrid Bekooy (Pirates) gaat Wassenaar versterken Vol gens wielrenner Steven Rooks wordt zijn oude werkgever Festina eind december failliet verklaard. Maar in Andorra denken ze daar anders over (nu weer Hodge) aantrekken Veldrijder Wim Bunnik (Swift/Casba) is in goede vorm. Hij reed met de besten mee in een internationale veldrit in Nijwiller en pakte de vijfde plaats in het Friese Drachten De Leidse atletiek verenigingen Holland en De Bataven zitten te springen om goed kader Op 17 november begint in Haarlem de negen de Handbalweek met Roeme nië. Rusland, Zwitserland, Egypte. België en Nederland De overgang van de Leidse waterpoloers Marc van Bel kom en Edwin Redegeld (De Zijl/LGB) naar het Zaanse Ne- reus heeft nog weinig succes gehad. Inmiddels is trainer Erik Hermans, al na vier wed strijden. aan de kant gezet Evert de Graaf (ex-eerste elf talspeler) is de nieuwe voet baltrainer van IJsselmeervo- gels Er komt nu ook een ei gen wereldtitelstrijd voor schaatsveteranen. Op 15 en 16 januari wordt deze titel strijd - zowel allround als ma rathon - in Haarlem gehou den In Groningen zijn er plannen om van amateurclub Oosterparkers een profclub te maken. Enige mensen achter de schermen zijn Theo Ver langen en Renze de Vries. Op dit moment is Oosterparkers koploper in de eerste klasse C Den Haag heeft zich voor 996 kandidaat gesteld voor de start van de Tour de Fran* ce. Misschien dat ook de Leidse regio hiervan kan mee profiteren Wielrenner Dirk jan van Reek (Noordwijk) moet verplicht promoveren naar de A-amateurs Bij de wedstrijden voor de Topwie- lercompetitie van de KNWU mag in 1994 geen inschrijf- geld meer worden gevraagd Ook is het prijzengeld ver dubbeld. Door deze nieuwe ontwikkeling staat de baan- wedstrijd in Alkmaar op op losse schroeven De Leidse Melanie de Lange won een jeugdshorttrackwedstrijd in Leeuwarden Arbiter Ab Schuurmans (de man die voorheen zijn haar lang droeg) is uitgeschakeld. De leidsman heeft een fikse vi rusinfectie De kleine' kam pioenschappen wielrennen worden op zondag 12 juni in het Limburgse Vijlen gehou den. De amateurs en profs rij den weer in Meerssen. Rotter dam houdt zich aanbevolen voor 1995 *Casba-renner Aart Vierhouten houdt de boot nog even af voordat hij zich aansluit bij de ploeg van bondscoach Piet Hoekstra. De financiële regeling is voor de renner uit Purmerend niet zo gunstig. Gaat Vierhouten toch naar de nationale selectie, dan meldt hij zich aan als lid van de Leidse wielervereni ging Swift/Casba De gym- naestrada van 1995 wordt in Berlijn gehouden. Eerder zag Frankfurt van de organisatie af. De kosten worden op tien miljoen gulden geschat De Internationale Bloemenmara- thon is zijn laatste 'Leidse' deelnemer kwijt. André Moe dig woont sinds kort in Arn hem De triathlonafdeling van De Zijl/LGB houdt op za terdag 6 november een du- athlon. Start en finish in de Paramaribostraat te Leiden. Eveneens op die dag de natio nale Flora-cross in Boskoop De KNVB Afdeling Leiden roept de voetbalverenigingen op dinsdag 9 november bij een voor een najaarsvergade ring in de Oude Tol in Sassen- heim. Voetbalvereniging Meerburg vergadert op vrij dag 12 november Het Leids voetbalelftal onder de 14 jaar speelt op maandag 8 novem ber in Noordwijk een wed strijd tegen de afdeling Noord-Holland De transfer van Johnny Hansen (Ajax) naar Middlesborough is onze ker. De Engelse club heeft na de proefwedstrijd niets meer van zich laten horen Kle dingbedrijf Uml;ro gaat op 1 januari 1994 de Nederlandse profscheidsrechters sponso ren. Alleen Mario van der En- de heeft volgend jaar een ei gen sponsor amsterdam De Tourdirectie komt de sponsors van de wielerploegen tegemoet. De geld schieters van de professionele teams krijgen in de toekomst meer faciliteiten hun produkten tijdens de Ronde van Frankrijk beter dan voorgaande jaren uit te dragen. Die mededeling deed gisteren Jean- Marie Leblanc, algemeen directeur van de Société du Tour de France, in Am sterdam. De regisseur van het grootste wielercircus ter wereld was in het Mar- riot-hotel één van de vele sprekers tij dens Sponsorship Europe 1993, een tweedaags congres over de waarde van sponsoring. „Indien we zouden willen, zouden we ons sponsorpakket met speels ge mak kunnen uitbreiden", hield Leb lanc zijn gehoor zonder overdrijving voor. „Maar we doen het niet. We wil len de Tour zuiver houden, overzichte lijk en eenvoudig, zodat de mensen de wedstrijd sportief simpel kunnen blij ven volgen. Overdaad zou schaden. Bovendien moeten we ervoor waken dat dé sponsors van de wielerploegen worden weggedrukt." De afgelopen jaren had de Tourdi rectie regelmatig lichte aanvaringen met de ploegen. Het bekendste voor beeld is het conflict met Banesto, de sponsor van Miguel Indurain. De Spaanse bank kwam tijdens de huldi gingen nauwelijks aan bod omdat de Franse bankinstelling Credit Lyonais de gele trui sponsort. Ook andere for maties beklaagden zich soms. Vorige week zou in Parijs al een ge sprek tussen de AICP (Internationale Vereniging van Ploegen) en Tourdirec tie hebben plaatsgevonden, waaraan ook de Spaanse ploegleiders zouden hebben deelgenomen. Door de staking van het personeel van Air France ging die bijeenkQmst niet door. De bijeen komst werd verschoven naar volgende week vrijdag 12 november, de dag voor de presentatie van de Giro in Milaan. „Het is door de economische reces sie al moeilijk genoeg voor wielerploe gen sponsors te vinden. Minder finan ciële steun betekent ook minder ren ners. En uiteindelijk zijn de de hoofdrolspelers. Zonder hen was ons evenement ook niet uitgegroeid tot het derde sportevenement ter wereld na de Olympische Spelen en het WK voetbal", vond de hoogste baas van de Tour. „We moeten de toekomst van het cyclisme waarborgen. Het sportie ve staat boven alles." De Tourdirectie heeft toegezegd dat de sponsors van de twintig ploegen in de toekomst zowel bij het vertrek in het promodorp als aan de finish ruimte ter beschikking krijgen om reclame voor hun produkten te maken. Raas De eindzege van Raul Alcala en het goede optreden van onder anderen lel ie Nijdam in de DuPont Tour dekte bij na de investering van vijf miljoen gul den die het Amerikaanse softwarebe drijf WordPerfect deed in de wieler ploeg van Jan Raas. De marketingtafdeling berekende aan de hand van de uitgezonden TV- minuten dat normaal adverteren 2.5 miljoen dollar, ongeveer 4.5 miljoen gulden, gekost zou hebben. Opmerke lijk was dat 1,7 miljoen dollar door beelden buiten de Verenigde Staten werden verdiend. Dit meldde Leo Persoon, financieel directeur van WordPerfect Europa en lid van de Stichting Professional Cy cling Promotion, de stichting waarin de wielerploeg van jan Raas is opgeno- sput anp De basketballers van Den Bosch zijn uitgeschakeld in het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. De return tegen en in Split eindigde gisteravond weliswaar gelijk. 94-94. maar de thuis wedstrijd was een week eerder in een forse nederlaag geëindigd: 62-78. Den Bosch speelde dit seizoen in twee Europese bekertoernooi en. Het begon bij de landskampioenen, verloor in de tweede ronde van Leverkusen en stapte over naar de derde ronde bij de beker winnaars. Daarin was Split over twee wedstrijden een maatje te groot. In Split bood Den Bosch de Kroatische ploeg meer tegen stand dan in Den Bosch. Na de achterstand van acht punten bij de rust (54-46) kwam Den Bosch in het tweede bedrijf sterk terug. Zes minuten voor tijd leidde de ploeg met drie punten: 77-74. De Ame rikaan Vreeswijk van afstand en center Vrind onder het bord von den met 22 en 21 punten de basket gemakkelijk. Zestien seconden voor het einde leek Den Bosch met een overwinning de veelbespro ken trip naar Split af te sluiten, 92-94. maar tijdens het slotsignaal maakte de thuisploeg gelijk. De 4-3 nederlaag die FC Bar celona afgelopen zaterdag bij Atletico de Madrid leed - na met de rust nog met 0-3 te heb; ben voorgestaan -, heeft de no dige onrust bij de Spaanse landskampioen veroorzaakt. Want plotseling is er niemand in de Catalaanse hoofdstad nog gerust op, dat de 3-0 winst in de thuiswedstrijd tegen Austria Wenen voldoende is om van avond de volgende ronde van de Europacup voor landskam pioenen te bereiken. Cruijff: „ik denk dat Austria Wenen hetzelfde doet als Atleti co de Madrid tegen ons in de tweede helft: met man en macht aanvallen. Vergeet niet, dat Austria tweemaal 45 minu ten heeft om de 3-0 achterstand Iedereen weet al jaren dat jo han Cruijff de oorzaak voor een nederlaag nooit bij zichzelf zoekt. Dat was zaterdag na de afstraffing bij Atletico niet an ders. Cruijff schoof de verant^ woordelijkheid geheel in de schoenen van zijn spelers, die zijn opdrachten niet hadden uitgevoerd. „Ik zal geen namen noemen, maar de schuldigen zullen weldra merken welke drastische maatregelen ik ga nemen", liet hij direct na de wedstrijd in Madrid weten. Maandag lag dat al weer een stukje genuanceerder: „We moeten nu vooral aan de wed strijd tegen Austria Wenen den ken en even vergeten, wat er za terdag is gebeurd. Het is logisch dat je een kapotte lamp ver vangt. Maar alles op zijn tijd." Daarom zal het elftal, dat vanavond in het Weense Prater stadion zijn opwachting maakt, weinig verschillen van dat van zaterdag. Guardiola doet zeker niet mee: hij is geschorst. Voor hem zal Oscar worden opge steld. Waarschijnlijk moet ook Michael Laudrup deze keer op de tribune plaatsnemen. Nu is de de Bulgaar Hristo Stoichkov aan de beurt om als derde bui tenlander op te treden. Maar verdpr worden er geen verande ringen verwacht. Vlak voor het vertrek van Bar celona naar Wenen liet Cruijff doorschemeren, dat hij over weegt op korte termijn met een vast basisteam te gaan werken. Ook 'De Verlosser' heeft blijk baar ingezien dat te veel wijzi gingen slechts onrust en chaos opleveren. Dat was de les van Atletico. Richard Krajicek speelt in de tweede ronde van het indoor- toernooi van Parijs-Bercy tegen lared Palmer. De 22-jarige uit Tampa, Florida bereikte het hoofdtoernooi via de kwalifica ties en versloeg in de eerste ron de de Australiër Stoltenberg (6-3 6-2). Krajicek is als twaalfde ge plaatst. Ivan Lendl nam gisteren af scheid. Hij werd in de avond ge volgd door drie geplaatste spe lers: Courier (2), Pioline (10) en Volkov (15). I.endl verloor in twee sets van David Wheaton: 3-6 5-7. Met zijn 33 jaar was Lendl de oudste deelnemer in sportpaleis Bercv. Het was de eerste keer sinds mei 1980 (Monte Carlo) dat Lendl geen beschermde positie had. I.cndl zakte de afgelopen weken lang zaam af naar de 19de plaats op de wereldranglijst. In Parijs doet aan het belangrijkste indoor- toernooi van het jaar de com plete wereldtop mee. lim Courier was in de late avond minder vast dat Magnus Gustafsson. De forehand van de Zweed was op de snelle baan een dodelijk wapen: 6-4 6-3. Zijn overwinning werd door de 10.000 Fransen minder beju beld dan die van l^conte op Pioline. De linkshandige Ixcon- te, toegelaten op een wild card, startte slecht, 2-6, maar herstel de zich met de hulp van het Pa- rijse publiek. De publieksfavo riet speelcA* bij vlagen briljant en schakelde de finalist van de US Open met 6-4 6-3 uit. Volk ov ten slotte ging ten onder te gen de hard serverende Zwitser Rosset. Boris Becker wankelde, maar bleef op de been. Voor Becker is het toernooi van cruciaal be lang. De Duitser verdedigt in Bercy zijn titel. Bij vroegtijdige uitschakeling komt zijn deelne ming aan de Masters in Frank furt in gevaar. Gisteren redde hij zich tegen de Russische quali fier Olhovski. 75ste op de we reldranglijst, na 6-7 6 2 in 'i« tiebreak van de derde set na 4-5 met 7 Bei krr WOI] llCt toer nooi in Bercy drie keer, in 1986, 1989 en 1992 „Ik voel me een Fransman, als ik hier speel", /ei hij. „Ik houd van het publiek, van de stad. van alles wat Frans is." Een soortgelijke liefdesver klaring kwam niet van Stefan Fdberg. De Zweed, zesde op de lijst, versloeg in 58 minuten De- laitre met 6-2 6-3. De Fransman was op een wild card het toer nooi binnengestapt. - David Wheaton vesnelde het afscheid van routinier Ivan Lendl van het indoortoernooi van Parijs-Bercy.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25