Turkse heksenketel inspireert Ajax Gaston Taument heeft minder pieken en dalen c c BOLLEN Sport Litmanen maakt naam in Europa 22 WOENSDAG 3 NOVEMBER 1993 981 23 ROTTERDAM MARCEL VAN DER KRAAN GPD-VERSLAGGEVER Vorig seizoen lonkte een Eu ropese 'gigant' naar de gunsten van Gaston Taument. Eén van de allergrootste clubs in Noord- Italië, waarvan de Feyenoorder de naam nog altijd liever niet prijsgeeft, had het contract al klaar liggen. Taument mocht kiezen of hij in de luwte zou rij pen of dat hij het eerste jaar zou worden uitgeleend aan een an dere Italiaanse, dan wel een Zwitserse club. Het werd niets van dat alles. De rechtse helft van Feyenoords swingende vleugelspitsenduo verkoos een langer verblijf in de Kuip boven stapels lires. Hij beweert er nog geen mo ment spijt van te hebben. Na tuurlijk, het bezorgde hem des tijds slapeloze nachten. Het avontuur lokte en als thuisban kier zag hij in navolging van jonge internationals als Marcia- no Vink, Aron Winter en Bryan Roy de tonnen al binnenstro men. Maar zijn 'gevoel' zei hem dat het onverwachte en lucra tieve aanbod uit de laars van Europa te vroeg kwam. Garanties voor succes worden nu eenmaal niet gegeven. „En als het toevallig was misgegaan, zou de weg terug naar de top misschien wel heel Lang zijn geweest", aldus Taument. ,,lk weet nu wat ik heb. Ik ben ge lukkig bij Feyenoord en voel dat mijn ontwikkeling hier nog niet ten einde is", zegt de man, wiens snelheid en explosiviteit ooit in een wedstrijd tegen Ajax pas goed tot het Nederlandse publiek doordrongen. Taument zegt ook geen se conde jaloers te willen zijn op de vele Ajacieden, die nu een maal gemakkelijker lijken weg te komen dan het doorsnee Feyenoord-talent en voor wie Italiaanse, Zwitserse en Franse clubs in de afgelopen seizoenen miljoenen hebben neergeteld. „Ze zeggen wel eens dat ik ook bij Ajax zou thuishoren. Kan wel zijn, maar ik vind dat Regi (Blin ker) en ik prima bij Feyenoord passen. Wij zorgen samen voor de balans in een elftal, waar fy sieke kracht en werklust al aan wezig zijn. Ik heb ook nog nooit moeite gehad met het voetbal of het systeem dat wij spelen." De loopbaan van Taument Fans gefouilleerd Op verzoek van de politie in Rotterdam laat Feyenoord de bezoekers van de wedstrijd tegen Porto grondiger fouil leren dan normaal. De politie zegt aanwijzingen te hebben dat bepaalde fans zullen pro beren vuurwerk in het sta dion te smokkelen en dat ze de wedstrijd willen verstoren. Voorzitter Van den Flerik vraagt supporters vroeg naar het stadion te gaan, omdat het fouilleren veel tijd kost. De poorten van de Kuip zijn al om 17.30 uur open, in plaats van een half uur later. Het stadion is uitverkocht voor de wedstrijd in de twee de ronde van het toernooi bij de landskampioenen. kent een grillig karakter. „Een loopbaan met aanvankelijk pie ken en dalen", erkent hij zelf. Taument werd na enkele sei zoenen in de Kuip uitgeleend aan Excelsior, waar tegenwoor dig zijn broer Gilbert onder contract staat. De trainers Bengtsson en Verbeek haalden hem terug naar Feyenoord, waar hij onder Wim Jansen als een komeet naar de top schoot. Binnen de kortste keren beland de Taument in de selectie van het Nederlands elftal en mocht hij opdraven tegen Portugal en (later) Noorwegen uit. Daarna volgde een jaar vol hoogtepunten met Feyenoord, zij het dat individuele hoog standjes minder vaak plaats hadden. Taument: „Iedereen om mij heen vond dat ik vorig jaar minder gepresteerd heb. Willem van Hanegem heeft daar veel met me over gesproken. Hij vond het allemaal zo slecht nog niet. Ik kende inderdaad minder uitschieters naar boven, zoals in dat jaar tegen Ajax. Maar, zei hij, dieptepunten waren er ook niet. En die had hij een jaar eer der wel regelmatig gezien. Al met al, vond hij, was ik nuttiger voor de ploeg geworden. Dat was een aardig steuntje in de rug." De'Kromme is ook de man die in de afgelopen weken op hem inpraatte. Taument leek te kampen met een (lichte) vorm crisis. De kritiek ging niet langs hem heen. Kritiek die hij ook wel kon begrijpen. „Als je aan valler bent bij Feyenoord mo gen de mensen veel van je ver wachten. Zeker als je één van de betere spelers bent. Van Hane gem wees me erop dat ik kei- Gaston Taument laat een tegenstander zijn hielen zien. hard moet blijven werken. 'Schijt hebben aan alles, omdat je weet dat je goed kan voetbal len', zei hij letterlijk." Tegen MW ontweek hij zon dag weer ouderwets de laagvlie- gende tackles en soleerde hij als een jonge God door de Lim burgse verdediging. Drie keer zette hij een collega alleen voor de keeper. „Mensen zeuren dat ik pas één keer heb gescoord. Maar als je ploeggenoten het af maken, wat niet gebeurde, is de waardering voor mijn acties ook groter. Ik blijf een man van mo menten, ik weet dat ik een wed strijd in één keer een andere wending kan geven. Dat is waarschijnlijk ook de reden dat Van Hanegem en Meijer mij er nog niet naast hebben gezet." Taument, bij Feyenoord on der contract tot de zomer van 1996, heet een laatbloeier te zijn. Hij heeft tijd nodig om op gang te komen. Zowel binnen als buiten het veld. Hij is intro verter ook dan Blinker, die in de. loop der jaren zijn beste kame raad geworden. Maar eenmaal los, wil Taument vlammen. ..Ik ben explosiever dan alle ande ren. In het veld ben ik ook een ander mens." FOTO ARCHIEF Tegen FC Porto wil hij bewij zen dat de hoge verwachtingen die het grote publiek van hem had nog steeds kunnen worden ingelost. Taument heeft de naam zijn wedstrijden uit te zoeken. „Porto wordt wat dat betreft een 'knaller'. Ik wil er staan en zal er staan. Oranje spookt op dit moment niet door m'n hoofd. Al weet ik dat dit soort wedstrijden bepalend kunnen zijn voor je carrière. Als ik op het WK wil verschijnen, zal ik dit seizoen nog veel meer moeten tonen dan een aardig optreden tegen FC Porto." Besiktas krijgt geen schijn van kans: 0-4 n Ajax voetbalt op adrenali- 1g ne. De ploeg leeft van kol- kende arena's, spanning en de hitte van de hel. In die hogere sferen kunnen de Amsterdammers alles. Dat I bleek gisteravond in Istan bul, waar het een dubbeltje op zijn kant had moeten worden. Maar Ajax had de wanprestatie van twee we ken geleden blijkbaar hard nodig om zich weer als Eu ropese topper te presente- Dr I ren. Na Hajduk Split (6-0) ak j thuis werd het Turkse Be siktas aan de oevers van de de j eigen Bosporus afge droogd: 0-4. De volkswijk Besiktas werd er stil van. OPMERKELIJKE ACHTERGRONDEN VAN DE SPORT Guyt: Het kost de gemeen te geen cent, we draaien zelf voor de kosten op. Dus daar kan het niet aan liggen. Volgensgemeentevoorlichter Claudia Hoogerheijde wordt Dat lijkt hier zeker het geval te zijn. llljee heeft dus nog hoop. „Ja, want dit is onrecht. Waarom was Studio Sport niet in de Kikkerpolder die zondag middag? FOTO ANP glipte langs Recep, de lage voor zet werd door Litmanen be heerst tussen de palen gescho ven. Van Gaal had toen al het ge voel dat de buit binnen was. Toch verhief hij zijn stem. De technisch directeur was boos. Op Litmanen, op Ronald de Boer. „Omdat ze het voor rust al hadden moeten beslissen." Aan die wens werd in het tweede deel gehoor gegeven. Litmanen stemde Van Gaal tevreden met twee treffers, de geblesseerde De Boer kwam niet aan scoren toe. Maar het tevreden snorren van de directeur was bijna hoorbaar toen Pettersson raak schoot. De trommels van Istanbul zwegen. Er klonk een beleefd applausje voor de voetballes. En de eigen ploeg werd met alles bekogeld wat maar voor handen was. Zo gaat dat ook in Turkije. „Zo'n entourage", mijmerde Van Gaal, „zou je eigenlijk ook bij RKC moeten hebben. Maar ja, dat is door de Hollandse mentaliteit alleen al ondenk baar." spoedig een procedure gestart om de masten de lagale status te geven. Tot zo lang mogen ze blijven branden. Dat doen ze al een tijdje... cheidsrechter Wag- ner floot anderhalve week geleden het du el Lugdunum - Foreholte en verknalde volgens spelers, trai ners en toeschouwers een leu ke voetbalmiddag in de Kik kerpolder. De Haagse fluitist (door onze reporter in het wedstrijdverslag op maandag een 'flierefluiter'genoemd) strooide kwistig met gele en rode kaarten en vriend en vij and waren het er over eens: deze man in het zwart was de weg die middag kwijt. Dat was allemaal tot daar aan toe - we maken allemaal fou ten - maar het staartje dat de wedstrijd in de tweede klasse kreeg, heeft ze bij Foreholte des duivels gemaakt. In de wedstrijd ging Stan Uljee van Foreholte in duel met een Lugdunummer. Omdat de schoenen van de speler tegen elkaar kwamen, klonk het als een klap, maar zowel in de Leidse als Voorhoutse dug-out vonden ze het een botsing van niets, die hooguit met een vrije trap voor de Leidenaars kon worden afgedaan. Maar tot ontzetting van vriend en vijand kwam arbiter Wagner aanzetten met een kaart. Dat vonden beide partijen een beetje overdreven, maar ze vielen helemaal steil achter over toen de leidsman geen geel maar rood trok! Was die scheids nou helemaal van de pot gerukt? Uljee: „Ik wist niet wat me overkwam en was totaal aangeslagen. Ik geloofde mijn ogen niet. In Voorhout raakten ze over het geval niet uitgepraat, tot dat er een brief kwam van de KNVB. Daarin zou de zaak wellicht worden rechtgezet, hoopte men. Maar nee. Het stond er echt, zwart op wit: vier wedstrijden schorsing voor de topscorer van Forehol te! Uljee: „Ik heb het een paar keer gele zen en dacht: ben ik nou gek of hoe zit dat?" Foreholte gaat in beroep tegen de straf. Het wil graag komen uitleggen, dat meneer Wagner de kluts kwijt was en dat er niets aan de hand was. Lugdunum wil bij de monde linge behandeling best enige steun verlenen. De Kikkers hebben al toegezegd mee te willen werken aan een straf vermindering, al heeft de KNVB dat uiteraard nog altijd voor het zeggen. Maar voordat de zaak voor komt, kan er al weer een wed strijd gepasseerd zijn en zit Ul jee te brommen op de tribune zonder dat dat misschien no dig is. Want wie weet komt de tuchtcommissie straks tot in keer. Daarom heeft Foreholte ook om opschorting van de straf gevraagd, zodat eerst alles nog eens op een rijtje kan worden gezet. Maandag gingen de pa pieren de deur uit. Een woordvoerder van de af deling tuchtzaken van de KNVB geeft de Voorhouters niet veel kans. Als een speler in beroeji gaat, wordt de straf meestal niet op geschoven. Uitzonderingen worden gemaakt ah zowel de ene partij als de andere een be slissing aanvecht op dezelfde gronden en ah de gezamenlijke lezing van de clubs haaks staat op die van de scheidsrechter. ISTANBUL YPE MINKEMA GPD-VERSLAGGEVER Ajax heeft een nederlaag nodig om een overwinning te boeken. In Amsterdam werd de 2-1 in elk geval niet als een zege ge zien. Er werd zelfs van spanning gesproken. Dat nu is precies wat de Nederlandse bekerwin- naar nodig heeft. Zenuwen, top- spanning. Het zorgde gister avond voor de jongste uitschie- ter van Ajax: 4-0 tegen Besiktas. Van Gaal riep het al eerder, in hel jaar dat de Europese top en werd bereikt, hij herhaalde het gisteravond. Een heksenketel is n alleen maar leuk. „In een derge- _en! lijk stadion", zei de technisch e directeur, „kun je niet slecht n" spelen. Je wordt er alleen maar sterker van. Sterker en scherp- e- er." Van Gaal glom. Eind deze jar maand mag hij ook deze over winning op tafel leggen als er J" over verlenging van zijn verblijf bij Ajax wordt onderhandeld. De 4-0 telt. Sportief en Finan cieel. Achteraf was ook de 'hel van vr I Inönü' een koud kunstje voor is Ajax. Drie goals van Jari Litma nen en een toegift van Stefan Pettersson bracht een ongeken- le de score op het bord. Het had- en den er ook meer kunnen zijn. Litmanen miste na de ope- ningstreffer ten minste twee j kansen. „Hij maakte dat later k meer dan goed", zei Van Gaal f vaderlijk. "e" Het voorspel .op„dë „wedstrijd was prachtig. De nacht voor de Je I wedstrijd, bij het begin van de jn Turkse winter, kropen de eerste 0 fans in een slaapzakje voor de poort van Inönü-stadion. De volgende ochtend voor achten id begon het feest. Ongeveer vijf duizend Turken drukten hun neus tegen de tralies. Ze hadden al weken tevoren een kaartje ge kocht, maar het stadsdeel Be siktas was al vroeg onrustig. Daarom zat het stadion voor de middag al voor de helft vol. Der tigduizend supporters die acht uur lang zonder onderbreking zongen, schreeuwden, en de trommels sloegen in een luid en onheilspellend ritme. De voet- De uitblinkende Ajacied Jari Litmanen houdt precies het midden tussen Feyyaz (links) en Alpay van Besiktas. bailers van Ajax hadden de hele dag een adembenemend uit zicht op het ritueel. Ze moeten de trillingen van de trommels hebben gehoord. Het Hilton- hotel'lag immers op een heuvel boven het lnönü-stadion. Een volksfeest van anderhalve dag, in volstrekte en ongekende cha- Een mooie avond voor Ajax dus. De Amsterdammers hou den van dat zuidelijke tempera ment, de heksenketels, de onge rijmdheden voor de ovérgeor- ganiseerde westerling. Ajax hield van Genua, van Turijn, waar het elftal de beste wed strijden uit de moderne ge schiedenis speelde. Niet van de Hollandse akkers van Waalwijk of Enschede, voor een paar dui zend lauwe fans. Als de span ningen oplopen, de zenuwen gespannen moeten zijn, staat de ploeg er. Die glorieperiode en het 'ge voel' waren ver voor de tijd van de jongste generatie. Zo snel gaat het immers bij Ajax. Maar de kleintjes leren snel. Clarence Seedorf heeft nog de buitenkant van een zeventienjarige, maar de binnenkant van een routi nier. Finidi George en Litmanen hebben de 'Ajax-nationaliteit' al snel verkregen. John van den Brom is zo ver nog niet. De middenvelder werd voor het duel van gisteravond aan de kant gelaten. „Omdat hij moeite heeft met kleine, behendige spelers", vond zijn coach. Rob Alflen mocht de heksenketel in. Ook de Utrechter voelde zich in zijn element. Tien - ogenschijnlijk - lange minuten leken de Amsterdam mers te worden meegesleept in de chaos. Het bracht een vleug je paniekvoetbal en één kans voor de Turken. Doelman Edwin van der Sar bleef rustig toen de snelle Oktay het str af schopgebied binnenrende. Het verwerken van de schuiver was een koud kunstje. Van Besiktas werd vervolgens niets meer ver nomen in deze wedstrijd. Ajax was superieur, door het uitste kende positiespel, door de indi viduele kwaliteiten. Het doel punt in de negentiende minuut combineerde beide. Overmars ISTANBUL »GPD Een piepjong Fins talentje, smoorverliefd op de bal, werd ooit aan de poorten van PSV en Bar celona weggestuurd. Leuk voetballertje, maar niet geschikt voor de top. Na gisteravond gaan de naam en de goals van Jari Litmanen door heel Europa. Tegen Besiktas scoorde Litmanen drie van de vier doelpunten. Eigenlijk was hij kwaad op zichzelf. Hij had in de eerste helft te veel kansen laten liggen. Dat moest hij ook van zijn baas horen. „Het was niet goed. Ik had minstens nog twee keer moeten sco ren." Dat gebeurde ook, zij het na rust. „Toen was het ook gemakkelijker. Ik had eerst een te genstander die tenminste nog achter me aan liep. Na rust kon ik geen speler meer vinden die mij moest afstoppen. Litmanen voelde zich ook niet lekker. „Verkou den", bibberde hij na afloop. „Pijn op mijn borst. Vooral in het begin van de wedstrijd had ik er last van." PSV en Barcelona kenden de naam Litmanen nog ergens van. Sinds gisteravond weet ook de rest van Europa wie er in het gat is gesprongen dat Dennis Bergkamp bij Ajax achterliet. Litma nen schoot er dit seizoen al dertien in tijdens de competitie en nu al vier in Europese duels. De jacht kan beginnen. „Dat kan wel zijn, maar Ajax is mijn club. Hier scoor ik, hier krijg ik zelfver trouwen. Ik pas bij Ajax." Mocht de Fin zijn voorganger Bergkamp ach terna gaan, is er nog geen schaduwspits over boord. „Zijn opvolger", merkte Van Gaal simpel op, „hebben we al in huis." Zo gaat dat bij Ajax. Arie Guyt. ARCHIEFFOTO DICK HOGEWONING Nu is Quick Boys een beetje stout geweest. De club heeft destijds zonder het gemeente lijke fiat de illegale masten ge plaatst. Dat deed de zaterda geersteklasser niet zonder re den. Guyt: We hebben 80 tot 90 elftallen die willen trainen. Die kunnen toch niet allemaal terecht op dat ene trainingsveld? Uit pure noodzaak hebben we die lam pen vorig jaar om veld vijf en dit seizoen om veld zes gezet. En dat alleen om F-jes, E-tjes, D-tjesen C-junioren te laten trainen. Die zouden in de win ter anders niet eens kunnen trainen. En wie zou daar dan last van kunnen hebben?" Die wakkere onderhoudsamb- tenaar natuurlijk. Zonder gek heid: afgelopen vrijdag moest Guyt met een zware bestuurs- delegatie 'verantwoording' af leggen aan een zware delega tie van B en W. Guyt: „Ze waren een beetje boos dat we de masten om het pas gere noveerde veld hadden gezet. Verder laten we het zoah het is. Kijk, op het gemeentehuis be grijpen ze heel goed dat we een versch rikkel ijk velden teko rt hebben. Aangezien het er niet naar uit ziet dat we er een veld bij krijgen, moeten we creatief omgaan met de ruimte. Guyt stelde de gemeente vrij dag dan ook voor om het 'legale' trainingsveld een spe ciale behandeling te geven. Er moet een speciale, sterke gras soort worden ingelegd, waarop doordeweeks getraind kan worden én op zaterdag een wedstrijd kan worden afge werkt. Die optie lijkt haalbaar en is tevens de enige mogelijk heid voor Quick Boys om de problematiek van het velden- tekort op te lossen. Maar hoe moet het nu verder de illegale lampen? Die moe ten legaal worden, als het aan Quick Boys ligt. top de persen! Er 1 branden illegale lichtmasten op Nieuw Zuid! Is dat even schrikken voor de bestuurders van Quick Boys. Vorige week ontdekte een on- derhoudsman van de gemeen te Katwijk de 'professioneel provisorisch geplaatste masten (citaat voorzitter Arie Guyt) langs veld zes, het veld dat ligt naast de hoofdingang. In Katwijk zijn de ambtenaren dus ook wakker. Na een 'slaapje' van anderhalfjaar (want zo lang staan de 'verbo den' masten er al) kwamen ze er op het gemeentehuis dan eindelijk achter dat Quick Boys, naast de officiële lichtin stallatie, illegale lampen laat branden rond veld zes. Foei toch. Voorzitter Guyt verbaast zich erover, dat de bal pas na zo lange tijd gaat rollen. Guyt: „En dat die masten zoge naamd illegaal geplaatst zou den zijn, wij hebben niets te verbergen. Ze branden gewoon. Vergunning? Weet ik veel, ik kom nooit op het gemeente huis. y Jg«P- SrADR0ÏÏ?i fERZEKtfflf

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23