Vakbond tevreden over afspraken met Van Delft Castelijn gebruikt milieuvriendelijke lak 'W Olivetti verwacht geen nadelige gevolgen arrestatie De Benedetti Stand van Zaken QjlGEN BAAS 'Bedrijfskleding moet prettig zitten WOENSDAG 3 NOVEMBER 1993 976 20 Werkneemsters leggen werk onaangekondigd neer De Voedingsbond FNV is tevreden over de nieuwe voor stellen die het Rijnsburgse droogbloemenbedrijf Van Delft 'De Vink' heeft gedaan met betrekking tot een reor ganisatie. Tijdens onderhandelingen gisteren bood de di rectie van de bloemendrogerij aan met ontslag bedreigde werkneemsters - in totaal 23 - terugkeerrecht te geven voor wanneer er weer werk is. Bovendien zijn er nu af spraken over een goede afvloeiingsregeling. RIJNSBURG ANNET VAN AARSEN De werkneemsters van de boe- ketlerie-afdeling die dreigen te worden ontslagen, legden gis termorgen onaangekondigd het werk bij de vestiging aan de Naamsverwarring Abusievelijk is de firma Van Delft 'De Vink' in de krant van gisteren aangeduid als 'Van Ber- kel De Vink'. Onze excuses daarvoor. 'Stil blijven zitten en niet bewe gen, als je in de wind zit' heeft Olivetti topman K.J.J. van Osch van zijn pr-man geleerd, En in het hoofdkantoor van Olivetti Nederland aan de Leidse Ver beekstraat houdt de Nederland se directeur zich dan ook op de vlakte over de mogelijke gevol gen van de arrestatie van de Ita liaanse president van het com puterbedrijf, Carlo de Benedctti. ,,We verwachten geen directe invloed van de aanhouding en de indirecte effecten zijn moei lijk te meten", stelt Van Osch beslist. Het is al weer even geleden De een droomde altijd al van een eigen bedrijf. Voor een ander was het ondernemerschap de laatste mogelijkheid om uit de werkloosheid te komen. Een derde zag het gat in de markt dat niemand anders opviel. Allemaal hebben ze gemeen dat ze er voor kozen hun eigen baas te worden. Vandaag: Wim Dieker en Greta Schuitmaker-Smit die op 25 september in Zoeterwoude begonnen met hun onderneming in bedrijfskleding, Multi Career Fashion. Vinkenweg neer. Ze renden klokslag half elf naar buiten - „Een beetje snelle aftocht want we zijn bang dat we tegenge houden worden" - om vervol gens naar het hoofdkantoor aan de Floralaan te gaan. Daar wer den de onderhandelingen tus sen de directie en de Voedings bond FNV met een demonstra tie kracht bijgezet. Van Delft 'De Vink' is in moeilijkheden gekomen door de economische recessie. „Het is een kwestie van vraag en aan bod", zegt directielid P. van Delft. „En er is momenteel niet dat de Nederlandse Olivetti-di- recteur K.J.J. van Osch twee keer per jaar zelf de cijfers van zijn vestiging aan president Carlo de Benedelti moest overleggen. „Het is een zeer humane, kun dige man, die zeker niet te be roerd is om zelf de handen uit de mouwen te steken. Hij heeft Olivetti met z'n eigen handen gekneed, dat 'credit' moet ik 'm geven." De Italiaanse president-direc teur laat de halfjaarlijkse con tacten met de dochter-onderne mingen nu aan general mana ger Corado Passera over, maar Van Osch ontmoet De Benedet- ti nog geregeld op 'manager- meetings'. „Ook onderhoudt De veel vraag, zeker niet voor de af deling boeketterie." Of er op termijn wél werk is voor de boe ketterie is overigens voor Van Delft nog de vraag. Inkrimpen De directie besloot de boekette- rie-afdeling in te krimpen op advies van een extern bureau. Uiteindelijk kunnen er tien tot twaalf mensen op deze afdeling blijven werken. De werkneem sters, gesteund door de Voe dingsbond FNV, zagen het plan niet zitten, vooral niet omdat Van Delft 'De Vink' mensen wil ontslaan maar toch ook nog zo'n vijftien uitzendkrachten aan het werk houdt. Jet Grim bergen van de Voedingsbond: „We hebben nu afgesproken dat die uitzendkrachten voor het eind van deze week ophou den met werken." De vakbondsvrouw toonde zich gisteren uitermate tevre den over de onderhandelingsre sultaten. „Niet alleen gaan de Benedctti contacten met be langrijke klanten van ons, zoals de banken", stelt Van Osch. De Italiaanse industrieel is in opspraak geraakt omdat hij smeergeld zou hebben betaald om een order van de posterijen binnen te slepen. Van Osch is het niet eens met de term 'smeergeld'. „Wij Nederlanders bedoelen daarmee dat je een pak geld geeft in ruil voor een order. In Italië laten politieke partijen zich door de industrie Financieren. Als Olivetti niet over de brug zou komen, zou het niet eens een offerte aan de posterijen kunnen doen. Die or der was van levensbelang voor alle Europese vestigingen. Want de PTT in Nederland wil geen uitzendkrachten er uit, maar we hebben ook een hele goede af spraak kunnen maken over de afvloeiingsregeling, die in eerste instantie veel te mager was. De mensen, die ontslagen worden, krijgen één maandsalaris per dienstjaar mee, bovendien krij gen ze terugkeerrecht. En ook gaan we opnieuw kijken naar de lijst met mensen, die ontslagen worden. In eerste instantie moesten veel vrouwen weg, die toch al zo'n zes, acht jaar in dienst zijn, terwijl mannen met drie dienstjaren en gelijksoortig werk mochten blijven zitten. Die lijst moet nu dus opnieuw beoordeeld worden." Alle vrouwen, die met onstlag worden bedreigd, hielden giste ren een werkonderbreking. Ze vertrokken naar het hoofdkan toor aan de Floralaan waar de onderhandelingen met de Voe dingsbond werden gevoerd. Bij na een uur hebben de werkon- derbreeksters op de stoep ge staan met spandoeken. Ze zaken doen met ons als het moederbedrijf geen ervaring heeft met de automatisering in deze branche". Van Osch vraagt zich overi gens af of De Benedetti zelf heeft geweten van de illegale betalingen. „Hij heeft wel de verantwoordelijkheid op zich genomen." Veel schade verwacht de di recteur van de Nederlandse ves tiging niet te ondervinden van de affaire. „Een van onze be- langrijkse activiteiten zijn groot schalige automatiserings-pro- jecten. We gaan langlopende re laties aan. Die worden niet ver broken omdat er iets vervelends over De Benedetti in de krant staat." schreeuwden leuzen als 'Wij willen een goed sociaal plan' en 'Uitzendkrachten er uit'. „De baas zegt dat er geen werk meer is. Maar de situatie is niet helemaal eerlijk", aldus één RUPWETERING NIEK FAAS Castelijn Projektmeubelen in Rijpwetering gebruikt als eerste in Nederland een nieuw lakpro- cedé voor hout dat het milieu aanzienlijk minder belast dan de gebruikelijke werkwijze. G. Castelijn: „Het succes zit 'm in de nieuwe lak die is gebaseerd op water en het gebruik van on ze automatische spuitappara tuur. Dat betekent dat de scha delijke uitstoot van koolwater stoffen, die normaal gepaard gaat met het spuiten van verf, vrijwel is uitgebannen." Het ministerie van VROM is zeer verguld met het nieuwe ap paraat want het past uitstekend in zijn beleid de uitstoot van koolwaterstoffen drastisch terug te dringen. Directeur en oprich ter Castelijn van het 35 jaar ou de Rijpweteringse meubelbe drijf: „Het idee om automatisch te gaan spuiten werd aanvanke lijk ingegeven door de proble men die er waren met het aan trekken van vakbekwame spui ters voor houten meubelen. An derhalf jaar geleden zijn we be gonnen met het zoeken naar fa brieken die de speciale lak op waterbasis konden maken. Te gelijkertijd zijn we toen in zee gegaan met Ingenieursbureau Soest om de milieuvriendelijke installatie te ontwikkelen. De commissaris van de ko ningin in Zuid-Holland, S. Pa rijn, verrichtte vanmiddag de officiële ingebruikname van de installatie. Een demonstratie van het nieuwe lakprocedé gaf de genodigden inzicht in de nieuwe techniek waarin ruim een half miljoen gulden is geïn vesteerd. Groot voordeel van de nieuwe UV-drogende lak is dat er nagenoeg geen organische oplosmiddelen meer in voorko men. De aangebrachte lak is via ultra violette stralen, na een voordroging van zes minuten, in enkele seconden gehard. Voor het nieuwe procédé is in- van hen. „De vaste mensen moeten er uit, omdat de baas alleen maar uitzendkrachten wil. Sommige vrouwen werken hier al acht jaar en ze krijgen helemaal niets mee." middels veel belangstelling bij andere bedrijven uit de meubel industrie en van de kant van milieu-ambtenaren. Verbetering De nieuwe werkwijze houdt vol gens Castelijn ook een kwali teitsverbetering in die niet door een spuiter kan worden geëve naard. „De lak en het apparaat zijn bovendien zo ontwikkeld dat er geen gevaar is voor de ge zondheid. We zijn er trots op de oplosmiddelen-emissie van 60 tot 80 procent te hebben terug gebracht naar een tot drie pro cent. Het spuitproces is tevens gecombineerd met een recycle- systeem waardoor het te veel aan lak wordt opgevangen en voor hergebruik geschikt is." De geboren en getogen Rijp- weteringer wijst er op dat het te spuiten object door de compu ter wordt gelezen om de grootte te bepalen. Het doel daarvan is dat de spuitkoppen automa tisch worden gestuurd om grote verspilling te voorkomen. Castelijn Projektmeubelen is gespecialiseerd in representa tieve meubelen voor onder meer directiekamers, expositie ruimten en bestuurskamers. Het 30 werknemers tellende be drijf haalt een omzet van 11a 12 miljoen gulden per jaar en levert over de hele wereld. De 59-jarige Castelijn, van oor sprong boerenzoon, werd meu belmaker aan de ambacht school aan de Haagweg in Lei den en studeerde verder in de avonduren. Na het gestadig uit breiden van zijn bedrijf kocht hij in 1973 een meubelfabriek op in Nijkerkerveen die in 1986 zelfstandig werd onder de naam Castelijn Collections en nu in Nijkerk zetelt. Dat bedrijf telt 45 werknemers en maakt moderne woonmeubelen. Castelijn draagt de leiding van het bedrijf per 1 januari over aan zijn twee dochters en twee zoons die voor de onder- Toen de onderhandelingen eenmaal goed op gang waren gekomen, gingen de vrouwen, voor het merendeel van Turkse afkomst, weer aan het werk. Grimbergen kon later op de dag delen financiën, commercie, verkoop en produktie zorg gaan dragen. Hij blijft als adviseur op de achtergrond aanwezig. Hij zal niet in de laatste plaats de ontwikkelingen volgen van het milieuvriendelijk lalcken van hout, waarbij hij een voortrek kersrol vervulde. JE BEKIJKT 'T GOED MET EEN LENING VAN DE GKB Natuurlijk gaat u voor uw lening naar een vertrouwd adres. Zoals de GKB Leiden dus. Daar maken ze uw persoonlijke lening of doorlopend krediet prima in orde voor u. Snel. zonder poespas en tegen aantrekkelijke voorwaarden. Kom maar langs. Op werkdagen van 9.00 -12.30 uur en donderdagavond van 17.30-19.30 uur. Of bel voor informatie. GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden B reestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-167777 bloemendrogerij Van Delft 'De foto hielco kuipers naar de boeketterie van Van Delft 'De Vink' met goed nieuws. „De ontslagen zijn niet afgewenteld", zegt Grimbergen, „maar er zijn nu goede afspra ken gemaakt." ZAKELIJK KPMG in Leiden LEIDEN - Het in Nederland 45 vestigingen tellende KPMG heeft sinds kort een kantoor aan het Schuttersveld 6 in Leiden. KPMG (accountants, belasting adviseurs en consultants) speelt met de nieuwe vestiging in op de groeiende behoefte van re gionale ondernemingen naar de verschillende vormen van zake lijke dienstverlening. Australische samenwerking Mogen Leiden LEIDEN Het LeidSe biotechnologiebe drijf Mogen heeft een samen werking gesloten met Calgene Pacific uit Australië. De over eenkomst voorziet in de toepas sing van technologie van Mo gen voor de ontwikkeling van schimmelresistente planten. Mogen kwam het afgelopen voorjaar in het nieuws door de ontwikkeling van een genetisch gemanipuleerde tomatenplant die resistent is tegen de schim mel fusarium. Schimmelinfecties veroorza ken veel schade in de landbouw en verminderen de kwaliteit van het eindprodukt. Traditionele bestrijdingsmiddelen, zoals grondontsmetting, worden bo vendien steeds minder effectief. De samenwerking met Calge ne Pacific voorziet in de ontwik keling van bloemen- en sier plantrassen die resistent zijn te gen schimmelinfecties. Het on derzoek richt zich onder meer op anjers die gevoelig zouden zijn voor schimmels. Calgene Pacific is als biotechnologisch bedrijf vooral actief in de sier teelt. Door de overname van Florigéne heeft het Australische bedrijf in Nederland een Eu ropese basis verworven. RBA: kritiek op arbeidsbureaus is achterhaald ALPHEN AAN DEN RUN De kritiek van de Algemene Re kenkamer op de arbeidsbureaus is achterhaald. Dat vindt het Re gionaal Bestuur voor de Ar beidsvoorziening (RBA) Rijn streek. Onder het RBA vallen de arbeidsbureaus in Leiden, Al phen, Lisse en Gouda. Volgens de Rekenkamer zou den de arbeidsbureaus niet erg slagvaardig optreden bij de be strijding van werkloosheid. Met name zou er te weinig worden ondernomen tegen langdurig werklozen die passende arbeid weigeren. Volgens het RBA zijn de arbeidsbureaus in deze regio juist zeer actief en bovendien redelijk succesvol bij het vervul len van vacatures door werklo zen. Weigerachtig gedrag zou consequent worden gemeld aan uitkerende instanties. Het RBA reageerde op die kri tiek bij de behandeling van het beleidsplan voor de jaren 1994- 1998. Dat plan voorziet er in dat de arbeidsvoorziening in de toekomst kosten in rekening kan brengen bij opdrachtgevers die diensten vragen die niet tot het normale paldcet horen. Het beleidsplan komt ook op 24 no vember aan de orde op een symposium 'Arbeidsvoorzie ning en personeelsselectie voor midden- en kleinbedrijf dat die dag in Noordwijkerhout plaats heeft. Directeur G. Castelijn bij zijn milieuvriendelijke computergestuurde lakspuitmachine. foto ben de bruyn Primeur in Rijpwetering werkkringen. Toen organisatie allebei ui voor de hand dat we den opzetten omdat tijd niet makkelijk ij kennen elkaar al heel lang, kwamen elkaar legen in verschillende ve vorig jaar bij een re it de boot vielen, lag het s iets voor onszelf zou- leef- rgens anders aan slag zouden komen. De keus drijfskleding was ook' al vanzelfsprekend. We hebben allebei een textielachtergrond. De voorbereidingen om te starten heb ben ruim een jaar gevergd. Het is belangrijk een gedegen ondernemingsplan op te zet ten en goede marktinformatie te krijgen. In eerste instantie om de bank te overtuigen van de levensvatbaarheid van je bedrijf. Daarnaast was een goed ondernemingsplan onontbeerlijk om ten opzichte van elkaar onze visie op het ondernemerschap duide lijk te maken. Bij het maken van het ondernemingsplan hebben we hulp gehad van de Starterswin- kel in Leiden, waar wc ook cursussen heb ben gevolgd, we zijn bij het Instituut Mid den- en Kleinbedrijf geweest en uiteindelijk hebben we onze plannen ook voorgelegd aan de Kamer van Koophandel. Als dan na alle moeite de bank meegaat in je plannen, is dat alsof de sluizen opengaan. Dan kun je pas echt beginnen en bijvoorbeeld afspra ken maken met leveranciers en op zoek gaan naar een geschikt pand. De belangstelling voor bedrijfskleding is de afgelopen jaren gegroeid. Steeds meer bedrijven willen zich ermee onderscheiden. Daar hebben we op ingespeeld met een as sortiment. waarmee wij iets anders bieden dan andere leveranciers. Zo kunnen we vlotte en praktische kleding bieden uit Zwe den die aansluit op de verjonging in de ho reca. Comfortabel om te dragen en in mo dieuze kleuren. In dat pakket zit ook veilig heids- en brandwerende kleding. De Zwe den zijn in hun opvatting over bedrijfskle ding veel verder dan wij. I lun uitgangspunt sluit aan bij dat van ons. Dat bedrijfskleding net zo lekker moet zitten als je eigen kleren. Daarnaast betrekken we traditionelere kleding uit Engeland. Daarmee richten we ons op bedrijven die zich wat formeler wil len presenteren. Bij beide producenten kan ook kleding naar eigen idee of ontwerp worden gemaakt, zonder dat dit gepaard gaat aan lange levertijden. Dat biedt ook mogelijkheden voor afwijkende maten, ook voor bijvoorbeeld positiekleding. Daar ligt ook onze kracht, concurrenten zijn vaak aangewezen op standaardprodukten. Inmiddels steken we onze energie in het onderzoeken van nieuwe afzetgebieden. Daarvoor bezoeken we potentiële klanten en we plaatsen heel gericht advertenties, want dat is duur. Verder leveren we ook promotiekleding. Bedrukte shirts waarmee een café kan inhaken op een bepaald feest, of voor een sportclub. Voor de transportsec tor en de industrie hebben we een speciale collectie. Hoewel er veel belangstelling is voor be drijfskleding merken we wel dat er een re cessie gaande is. Bedrijven zijn in de prak tijk terughoudend met investeringen. De eerste klanten he"bben we inmiddels, maar het zal nog een tijd duren voor we echt van ons bedrijf kunnen leven. Eind volgend jaar moet blijken of Multi Career Fashion le vensvatbaar is, maar zelf zijn we daar nu al van overtuigd." Multi Career Fashion is bereikbaar via 071-413961 (fax 071-410707). TEKST: RUDOLF KLEUN FOTO: HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20