Provincie schiet riettelers te hulp Nederland helpt 'vuil' Sjanghai Ideeën voor een 'spannende' kust Over leven Automobilist erkent Tuinders blijven verboden middelen gebruiken schade aan milieu Scholieren zoeken eikels Kattebak met compost beter voor het milieu GEBIOLOGEERD yVOENSDAG 3 NOVEMBER 1993 chef willem spierdijk. 071 -356439, plv -chef meindert van der k. Lezing over trekvogels en wintergasten koudekerk» De regionale vogelwerkgroep 'Koudekerk/Hazerswoude en Omstreken' organiseert op woens dag 10 november een informatie-avond over vogels. Wim Jans zen uit Harderwijk, bekend als natuurfotograaf en van de voor lichtingsbus van 'Vogelbescherming Nederland", zal een diale zing verzorgen. De lezing zal voornamelijk gaan over trekvogels en wintergasten. Opnames zijn te zien van onder meer de pest vogel, beflijster, strandleeuwerik, roodpootvalk, oehoe, paarse strandloper, rosse grutto. De lezing wordt gehouden in café 'De Hoek" in Koudekerk aan den Rijn, Dorpsstraat 50. De toegangs prijs voor niet-leden is 5,-. Natuurbeheer houdt op bij de grens leiden Natuurbeheer houdt meestal op bij de landsgrenzen. Elk land houdt er eigen regels op na voor de bescherming van plant en dier. Wat het ene land van het grootste belang vindt om te koesteren, beschouwt het grensland als volkomen onbelangrijk en andersom komt ook voor. Om daar verandering in te brengen komt er een Europees Ecologisch Netwerk. Nederland en Hongarije organiseren daarvoor van 9 tot 12 november een con ferentie in Maastricht. Afgevaardigden uit diverse landen discus siëren over de consequenties van een dergelijk netwerk voor landbouw, recreatie en ruimtelijke ordening. Het streven is dat de betrokken natuurgebieden van diverse landen in 2000 onder ling verbonden zijn. Studiedag hoogstamfruitbomen boxtel In het milieu-edukatie en voorlichtingscentrum De Klei ne Aarde in Boxtel wordt een dag belegd waarop de hoog- stamfruitboom centraal staat. Snoeien, achterstallig onderhoud en kennis over de ontwikkeling van hoogstambomen staan op het programma. De studiedag is op zaterdag 27 november van 10-16.30 uur en kost 65 gulden. Meer informatie De Kleine Aar de tel. 04116-84921. De riettelers in Zuid-Holland krijgen hulp van het pro vinciebestuur. De provincie gaat zowel met staatssecre taris Gabor (landbouw) als met de vereniging Natuurmo numenten praten over ruimere inkomsten voor de riette lers. den haag monica wesseling De heikele situatie waarin de Zuidhollandse riettelers verke ren, werd door GroenLinks aan gekaart tijdens de behandeling van de begroting van de provin cie. Zuid-Holland kent nog en kele tientallen mensen die dit ambacht uitoefenen. In Leimui- den, Nieuwkoop en De Meije wordt nog op de ouderwetse manier riet geteeld, gebrand en gesneden. Volgens C. van Laar van GroenLinks hebben de rietsnij ders het behoorlijk moeilijk. De kwaliteit van het Zuidhollandse riet is prima; dat is het pro bleem niet. Net zulk goed riet wordt echter gesneden in de Weerribben in Overijssel. Dit is een officieel erkend natuurge bied en de rietsnijders ter plaat se krijgen dan ook subsidie van het ministerie van landbouw en natuurbeheer. Door deze, volgens Van Laar oneerlijke concurrentie, dreigt het beroep van rietteler in Zuid- Holland uit te sterven. „Daar mee verdwijnt bovendien het rietland, want zonder rietteler bestaat er geen rietland. Dat is dus verlies aan landschap en cultuurhistorie." De GroenLink- s'er wil dat de provincie bij staatssecretaris Gabor de oneer lijkheid in subsidiëring aan de orde stelt. De riettelers pachten hun land van Natuurmonumenten. Deze vereniging heeft veel meer rietlanden. Van Laar wil dat ge deputeerde staten, het dagelijks bestuur van de provincie. Na tuurmonumenten vraagt of de Zuidhollandse riettelers het hele terrein van Natuurmonumen ten mogen onderhouden. „Dan hebben ze het hele jaar door werk en het hele jaar door inko men." Het wel en wee van de Zuid hollandse rietteler ligt politiek goed, zo bleek bij de stemming over de motie van GroenLinks waarin om ingrijpen door de provincie werd gevraagd. Alle partijen stelden zich vierkant achter het verzoek. den haag cpd erkennen dat zij w.schade toebrengen aan het etmilieu. Tweederde van de Eu ropese autorijders geeft toe dat e|zij persoonlijk bijdraagt aan het broeikaseffect door gebruik te leimaken van de auto. Slechts de a^helft van hen overweegt alterna tief vervoer. Dat blijkt uit een >Urecent onderzoek van autover- 'o huurorganisatie Europcar Inter nment. Duitsers zijn zich van de schadelijke gevolgen het meest (83%). Nederlanders staan op de derde plaats met 169%, gevolgd door de Fransen (50%) en Portugezen (48%). In de afgelopen 12 maanden heeft 47% van de 7.074 onder vraagde automobilisten in Eu ropa een meer milieubewust gebruik van de auto overwogen. De Portugezen en de Belgen blijken de minst milieuvriende lijke bestuurders in Europa. Slechts eenvijfde van de Portu gezen en eenderde van de Bel gische automobibilisten hebben mogelijkheden als ongelode benzine en katalysators overwo gen. Ook Nederlanders staan er niet zo rooskleurig voor; slechts 14% heeft interesse in een kata lysator en ruim 48% ziet er het nut niet van in om ongelode benzine te tanken. De meest milieubewuste Europeanen zijn volgens het onderzoek Duitsers en Italianen. Niet alleen het milieu buiten de auto is onderzocht, maar ook daarbinnen. Europacar Inter- rent ondervroeg de automobi listen over het roken in de auto. Van de ondervraagden vindt 57% dat dit verboden zou moe ten worden, een zienswijze die door 37% van de rokers wordt gedeeld. Zelfs staatssecretaris Gabor ziet het wel zitten. Nog onlangs sprak hij in een brief aan de stichting Natuur en Milieu zijn waardering uit voor het plan om landbouwbestrijdingsmiddelen slechts op recept beschikbaar te stellen. Invoering is nog drin gender geworden, omdat ook de nieuwe, op 1 mei ingevoer de, regels fraudegevoelig blijken te zijn. Binnen enkele maanden stond de eerste frauderende tuinder uit het Westland al voor de rechter. Volgens de Haagse officier van justitie, mr. G. Bie- zeveld, bleek daaruit dat ook de aangescherpte voorwaarden geen einde aan de fraude kon den maken. Eerder dit jaar be handelde hij tientallen gevallen van frauderende tuinders. Zij waren veelal betrapt op het ge bruik van methylbromide bij het ontsmetten van de grond in hun kas. Sinds mei is het gebruik van dit zware gif totaal verboden. Voordien mocht het alleen met een ontheffing worden ingezet en dan nog slechts door gespe cialiseerde bedrijven en onder stringente voorwaarden. Toch waren er voldoende tuinders, die ondanks alle risico's, het middel gewoon bleven gebrui ken. Het lijken wel junks, zo valt de reactie samen te vatten van Dolf Logemann, van Natuur en Milieu. „De hele sector is geba seerd op de chemische bestrij ding van plagen", zegt hij. Dan praat hij vooral over tuinders en akkerbouwers, maar ook de champignon- en bollentelers en bloemenkwekers gebruiken een overmaat aan chemische mid delen. Spiraal „Het is als een spiraal. Ze ge bruiken het om een goede oogst te bereiken, maar er ontstaat geen natuurlijk evenwicht. Dan gaat het van kwaad tot erger." Liet is, zegt Logemann, korte termijn-denken, dat ertoe leidt dat in kassen telkens nieuwe plagen ontstaan. Er is maar een oplossing en dal is het verande ren van de produktiewijze. Met het receptenmodel wil Natuur en Milieu onderscheid aanbrengen tussen de onscha delijke, de schadelijke en de schadelijkste middelen. On schadelijke middelen moeten vrijelijk verkrijgbaar blijven, ter wijl onafhankelijke deskundigen de recepten voor de andere middelen moeten uitschrijven. Die zouden dan ook de moge lijkheid moeten krijgen minder gevaarlijke alternatieve bestrij dingsmiddelen verplicht te stel len en in bepaalde gevallen een recept zelf kunnen weigeren. „De drempels voor de recep ten zouden lager moeten wor den, naarmate het middel min der gevaarlijk is," zegt Loge mann. Die deskundigen zouden ook de voorlichting moeten ver zorgen, wat nu nog wordt ge daan door de Dienst land bouwvoorlichting en de hande laren in de bestrijdingsmidde len. Maar de een verstrekt voor al advies op verzoek en van de ander valt niet te verwachten dat ze chemische middelen zul len afraden. Het ministerie, dat eind maart al positief reageerde op de plannen van Natuur en Milieu, heeft inmiddels ontdekt dat in de praktijk aan de uitvoe ring nog wel wat haken en ogen zitten. Vooral de administratie en de controle leveren proble men op, aldus een woordvoer der. Vroeg Op de opmerkingen van mr. Biezeveld wilde Logemann niet direct ingaan. Wel vindt het mi nisterie het een beetje vroeg nu al met een afgewogen oordeel te komen over de op 1 mei inge voerde regeling. Fraudegevoe ligheid van elke regeling is ook een zaak van de betrokken sec tor. zegt hij. Logemann bevestigt overi gens dat invoering van een re ceptenregeling kan leiden tot een toename van het 'bestrij- dingsmiddelentoerisme' uit de omringende landen. Maar, zegt hij, dat gebeurt nu ook al en een goede voorlichting kan helpen bij het tegengaan hiervan. Vorig jaar bleek -dat al tien procent van alle bestrijdingsmiddelen die gebruikt worden in de graantcelt illegaal in Duitsland en België gehaald worden. Vissen sterven rond miljoenenstad bloemendaal theo van der kaal) Wat milieuvoorzieningen be treft is Nederland vrijwel af. Dat is reden voor ingenieursbureaus om uit te zien naar opdrachten uit het buitenland. Zo werkt het Waterloopkundig Laboratorium in Delft al voor 50 procent bui ten Nederland. Onlangs kreeg het WL na felle internationale concurrentie een belangrijke opdracht van de Wereldbank voor een milieustudie in China. De vijftien miljoen inwoners tel lende stad Shanghai heeft geen rioleringssysteem, waardoor het water van de Hangzhou Baai ernstig is vervuild door afvalwa ter van bewoners en industrie. De Nederlanders maken in nauw overleg met de Chinezen een plan om de Hangzhou Baai weer schoon te krijgen. Ir. Peter Kerssens uit Bloe- mendaal is bij het Waterloop kundig Laboratorium verant woordelijk voor de marktont wikkeling in Azië. „Dit is een van de meest vervuilde gebie den van China", zegt Kerssens, „Er zijn wel bureaus voor milieubescherming, maar die hebben niet veel macht. In dit project werken wij samen met een Brits ingenieursbureau en diverse Chinese instituten. Wij zijn nu zeven weken bezig en de gang van zaken is niet gemak kelijk. Het is een heel karwei om de vele betrokken Chinese par tijen op een lijn te krijgen." De Chinezen sloegen alarm toen de visvangst in de Hang zhou Bay drastisch terugliep en er regelmatig giftige schelpdie ren werden opgevangen. Ook is er steeds vaker sprake van mas sale vissterfte. De oorzaken lig gen voor de hand: een miljoe nenstad zonder riolering, be drijven en industrieën zonder waterzuivering, afvalstromen uit intensieve landbouwgebie den en olielozingen door de scheepvaart. In de stad worden de menselijke uitwerpselen weliswaar in tonnetjes opge haald en centraal gestort, maar er is een uitstroom naar het op pervlaktewater. Kerssens: „Als je ziet wat er allemaal op de baai geloosd wordt! Er staan tienduizend fa brieken. Er wordt textiel, papier en leer verwerkt, er is een kern centrale en een petrochemisch project. Er zijn talloze sloten en kanalen waar afvalwater in te recht komt en die stromen alle maal samen met de rivier Jang- stekiang uit in de Hangzhou Baai. De vervuiling is niet direct te zien, omdat de baai 100 bij 150 kilometer groot is. Wel is door dé overbemesting van het water het bloeien en afsterven van de algen goed zichtbaar. Het water wordt daardoor gif tig" De Chinezen willen de vervui ling stoppen, omdat de baai ui terst belangrijk is voor de visse rij. De Nederlandse ingenieurs kregen de lastige opdracht om een milieu-actieplan te maken om zowel de visserij-opbrengst in stand te houden ais duur zaam ecologisch evenwicht te vinden, terwijl ook de economie nog moet kunnen groeien. Er worden metingen verricht naar stromingen en waterkwali teit en berekend wordt in hoe verre de afname van lozingen effect zal hebben. Daarna volgt advies over te nemen maatrege len. De fabrieken moeten sec- torgewijs hun produktieproces saneren en zuiveren wat er aan afvalwater overblijft. Dan nog zal het tientallen jaren duren eer de vervuilde baai weer schoon is. De Wereldbank stopt zes miljoen gulden in het stu dieproject. Kerssens: „Het overleg is niet gemakkelijk, omdat er verschil lende belangen tussen de ste den zijn. Shanghai komt op voor de bewoners en de indu strie en Hangzhou, waar de ver vuiling terechtkomt, verdedigt de visserij en het milieu. Daarbij komt, dat we met diverse minis teries te maken hebben die elk eigenaar van hun gegevens zijn. Het ministerie van milieu moet bijvoorbeeld noodzakelijke ge gevens kopen van het ministe rie van verkeer. Het geld om in maatregelen te investeren is aanwezig, want het is een rijk gebied. En wat Chinezen en Ne derlanders betreft, dat klikt wel. Ze hebben beiden een goed ge voel voor zaken." katwuk Leerlingen van de Christelijke Op leidingsschool in Katwijk hebben opnieuw 300 kilo eikels afgeleverd bij Staatsbosbe heer in Noordwijk. De zaden worden ge bruikt in het dennenbos van Noordwijk. Dit bos wordt, door het aanplanten van eiken, langzaam maar zeker omgevormd van een naald- naar loofbos. De afgelopen weken hebben de leerlingen in totaal 1100 kilo eikels geraapt. Dat is voor staatsbosbeheer meer dan voldoende: er is 900 kilo nodig voor het jaarlijkse zaaipro- gramma. Er worden al vijf jaar achtereen ei kels gezaaid. Vroeger heeft in de kuststrook van Noordwijk ook een loofbos gestaan: in de jaren dertig zijn dennen aangeplant. Boswachter E. Huge legt uit dat zaaien van eiken de voorkeur geniet boven het planten van jonge boompjes. „Het wortelstelsel van de boom beschadigt door het verplanten. In de kuststrook zit het grondwater op grote diepte en dus is een goed wortelstel onont beerlijk." Komend jaar denkt Huge geen ei kels nodig te hebben: „Als deze zaden goed opkomen, hebben we de eerste jaren vol doende jonge aanplant", ioto hielco kuipers schimmels en bacteriën hebben genesteld. Deze compost is in staat om de uitwerpselen van de kat af te breken zonder dat daarbij stankoverlast optreedt. De proeven wijzen uit dat deze katlebakvulling drie weken meegaat zonder stank in huis te veroorzaken. Tussentijds hoe ven er zelfs geen uitwerpselen uil ile bak geschept te worden. De VAM-kattebakvulling wordt in korrels geperst, verpakt en nog op beperkte schaal ge distribueerd onder tuincentra en winkels in dierenbenodigd heden. De VAM onderzoekt nog in hoeverre de kattebakcompost geschikt is voor hergebruik. De firma Conviro in Hilversum brengt het nieuwe product op de markt. Komend voorjaar worden de proefprojecten in Amsterdam en Utrecht afgr rond. Conviro noemt de afzet tot nu toe redelijk. Kattebakkorrels zijn zeer belas tend voor het milieu. Ze moeten worden verbrand in vuilovens, want de korrels kunnen niet bij het groente-, fruit- en tuinafval. Alle huishoudens in Nederland bij elkaar gooien per jaar 90.000 ton gebruikte kattebakvulling weg, dat is tien procent van al het huishoudelijk afval. Overheid en vuilverwerkers willen dat er een eind komt aan deze afvalstroom. Met wat in spanning van de kant van de kattebezitters is dat mogelijk. De VAM in Drenthe houdt op dit moment in Amsterdam en Utrecht proeven met GFT-com- post als kattebakvulling. De VAM gebruikt hiervoor doorgroeide compost, dat is GFT-afval die al een tijdje ligt en waarin zich inmiddels haarlem richard mooyman Gaten in de buitenste duinenrij, dammen en eilanden in zee, waddengebieden voor de kust. Ze waren nogal wild. de plan nen die vorig jaar in het Haar lemse provinciehuis werden ge lanceerd tijdens een werkconfe rentie over de toekomst van de Noordzeekust. De provincie Noord-Holland heeft de ideeën niettemin onder de aandacht gebracht bij minister Maij-Weg- gen (verkeer en waterstaat). Tachtig politici, wetenschap pers, technici, ambtenaren, on dernemers en milieubescher mers konden destijds op uitno diging van de provincie Noord- Holland en Heidemij Adviesbu reau zonder enige schroom hun toekomstvisioenen kenbaar maken. De resultaten van de conferentie werden na afloop samengevat door de dagvoorzit ter. commissaris der koningin I. van Kemenade. Uit zijn verslag bleek dat het plan voor dam men. dijken en eilanden voor de Noordzeekust kon rekenen op een warm onthaal. Wie dacht dat het zou blijven bij proefballonnetjes en losse flodders, heeft het mis. Bij mi nister Maij-Weggen plofte on langs een brief van de provincie Noord-Holland op de deurmat. Met daarin een heel scala van ideeën voor een spannende Noordzeekust, vol nieuwe mo gelijkheden voor recreatie en natuur. Kunstmatige eilanden in zee, slufters (doorbraken in de bui tenste duinenrij) en strandplan- nen zijn 'belangrijke ontwikke lingsmogelijkheden'. aldus een werkgroep bestaande uit verte genwoordigers van onder meer Rijkswaterstaat, kustgemeenten, de provincie Zuid-Holland en Heidemij. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland steunen hun aanbevelingen en zijn be reid 'een actieve rol ten aanzien van een eventuele uitvoering te vervullen'. Op het verlanglijstje staan on der meer lage dijken en kunst matige duinenrijen ('onderwaterdrempels') in zee. Zo kunnen voor de kust van Katwijk en Noordwijk binnen zeeën ontstaan. De nieuwe bar rières kunnen onder meer wor den opgeworpen met behan deld verontreinigd slib, dat geen gevaren voor het milieu zou op leveren. Bij Katwijk en Egmond zouden ook kunstmatige eilan den kunnen komen. Bij Zandvoort, Schoorl, Cas- tricum en Wassenaar zijn sluf ters mogelijk op plaatsen waar de duinen breed genoeg zijn. Nieuwe stukken strand kunnen worden aangelegd bij onder meer Scheveningen, Katwijk en Noordwijk. Er moeten bij Noordwijk en Egmond grote parkeerplaatsen (capaciteit: duizend auto's) worden ge bouwd, waarvandaan de kust per openbaar vervoer bereik - Zeeman kwam de rommelige werkruimte van Loerak ker binnen. De kunstenaar keek op van de tafel waarop hij poppetjes over trok en zag direct dat er iets aan scheelde. „Er scheelt wat aan", stelde hij met kennersblik vast. „You bet", was het antwoord. Zeeman zuchtte. „Shit, ik heb wel vaker gebrek aan inspiratie vooreen stukje..." „Daar heb je toch je standaard methode voor? Twee delen sju en drie delen..." „Mag niet meer van de dokter. Nee, ik had een gouden idee voor een lekkere venijnige co lumn. Luister, deze brief heb ik laatst verzonden aan de F IT." I lij trok een verfrommelde brief uit zijn achterzak en begon deze voor te lezen. „Sinds ongeveer een halfjaar heb ik een lelijke, felgekleurde sticker op mijn voordeur die meldt dat ik NEE geen onge- adresseerd drukwerk in mijn brievenbus wens en NEE, ook geen huis-aan-huiskrantjes. Die sticker werkt voortreffelijk: de wekelijkse stapel ongewenst in stant-oud papier is geslonken tot vrijwel nul. Echter: een ver spreider lijkt last van z'n ogen te hebben, en die verspreider bent u. Folders van Blokker, de Gam ma Bouwmarkt, Boek en Flaat en nog zo wat glijden onver minderd door mijn bus." „Bij mij thuis hetzelfde", be aamde I.oerakker. Zeeman las verder: „Ik heb wel eens mede lijden gevoeld voor die arme postbodes die door weer en wind zwoegend met hun zware tas toch maar el- ke keer weer hun plicht doen en zorgen dat be langrijke stukken ter bestemder plekke arriveren. Dat medelij den is een stuk afgenomen. Een groot deel van hun last is im mers ongewenste ballast. Ik meld u alvast dat elke onge adresseerde postbestelling voortaan retour afzender gaat: in UW brievenbus. Er staat er eentje vlak bij me om de hoek. Misschien ga ik m'n oude kran ten er voortaan ook wel in dum pen. Krijgt u ook eens wat onge wenst drukwerk. Misschien aanleiding om op uw brieven bussen ook zo'n 'NEE' sticker te plakken?" „Ja, da's mooi!" zei Loerakker, „Daar maken we een stukje van, we roepen de krantelezers op om ongeadresseerde FIT-troep terug in hun eigen bussen te gooien. Dat zal ze leren!" „Dat dacht ik dus ook", zei Zee man, „Maar de pest is dat ik TWEE dagen later al een ex cuusbriefvan het Hoofdkantoor kreeg. Dal er maatregelen geno men zouden worden op plaat selijk niveau. En NOG twee da gen later kwam er een keurig nette FIT-meneer op de fiets bij me aan deur. Excuus. Zal niet meer gebeuren." Loerakker zag het betrokken ge zicht van Zeeman en begreep de oorzaak. „Dus GEEN zeikstukje over de FIT." „GEEN zeikstukje over de FIT. Ze zijn te netjes. Pure broodroof voor columnisten, dat is het." piet zeeman en co loerakker Met het verdwijnen van de rietteler verdwijnt ook het rietland en dat is een verlies aan landschap en cultuur historie. foto loek zuyderduin

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19