Geen woningen op sportpark De Bijlen 'U zag dat het bootje afdreef, maar u bent gewoon weggegaan' Vriendschap op dezelfde breedtegraad Teraarse kwekers zijn woedend op wethouder Kraak Slager vrijgesproken voor 'afpersing' Nieuwkopers Rijn- en Veenstreek Eerste burgers Tsjechië in Alphen Dompeling voor CDA in raad Jacosbwoude Ouders geven zoon opdracht woning in brand te steken WOENSDAG 3 NOVEMBER 1993 alphen aan den run marieta kroft Sportpark De Bijlen wordt niet bebouwd. Dat deelde bur gemeester M. Paats gisteren mee bij de presentatie van de toekomstvisie van Alphen: 'Alphen, stad in het Groene Hart'. De commissie die een visie zou vormen over de toekomst van Alphen heeft haar eerdere standpunt onder druk van de protesterende vereningen gewijzigd en heeft toch van bebouwing van het sportpark De Bijlen afge zien. Paats wees bovendien op een motie van de raad waarin wordt gesteld dat De Bijlen niet mag worden vol gebouwd. merendeel maatschappelijke organisaties reageerden op de eerste versie van de nota en om de reacties onder de bevolking te peilen werden 1200 burgers geënqueteerd. Aan de hand van die reacties is het rapport door de werkcommissie bijgesteld. Uit de enquête bleek een lich te voorkeur voor 'het dorpssce nario'. Nadeel van een dergelijk scenario is dat de bevol kingsomvang moet dalen óf dat er snel buiten de gemeente grenzen moet worden ge bouwd. Veel aanhangers van het dorpsscenario blijken die gevol gen niet zonder meer te accep teren. Circa 90 procent van de ondervraagden meent dat het Groene Hart open moet blijven. Op grond van deze resultaten menen B en W met de commis- In de toekomst moet Alphen steeds meer op een stad lijken, vinden B en W. Dat wil zeggen: de gemeente moet een cen trumfunctie hebben op het ge bied van voorzieningen, wonen en werken. In dit stadsbeeld past het volbouwen van het ge bied Nieuwe Sloot waardoor een verdere verbinding van het centrum met de wijk Ridderveld ontstaat. In grote lijnen nemen B en W het advies over van de werk commissie, bestaande uit bur gers en ambtenaren.. Van mei tot september heeft een discus sie in Alphen plaatsgehad over de toekomst van Alphen. Aan de discussie namen vele bur gers en Alphense instellingen deel. Meer dan veertig voor het sie dat hier en daar wel 'dorps elementen' in Alphen terug te vinden moeten zijn. In de wijken en bij de stads randen moet veel groen komen. Hoewel de meeste ondervraag den vinden dat het inwoners aantal niet moet toenemen, ver wacht de commissie dat aan een lichte groei niet valt te ont komen. Ook al omdat Alphen woningzoekenden uit de regio moet opvangen. De Alphenaren blijken voor namelijk verbeteringen op cul tureel gebied in hun gemeente te willen zien. Maar dat mag niet ten koste gaan van de uit gaven aan sportvoorzieningen. Ben W zien hiertoe alleen mo gelijkheden als de burgers extra betalen voor culturele activitei ten. De commissie ziet verder goede mogelijkheden in het ge bied ten oosten van het Aarka naal - in de richting van Aarlan- derveen - voor beperkte recrea tie. Er kan een nieuwe plas wor den aangelegd voor waterspor ters. Van 10 november tot en met 12 december kan er op de nota 'Alphen: stad in het Groene Hart' worden ingesproken. Het is de bedoeling dat de raad eind februari de nota vaststelt. alphen aan den run Een rondrit door de wijk Kerk Daar hield burgemeester Paats een praatje en za- en Zanen was gistermiddag een van de onderdelen gen de bezoekers een film over Alphen. Daarna van het bezoek van 30 burgemeesters en wethou- was er een toespraak van D. der Veen, directeur ders uit Tsjechië aan Alphen. De bestuurders zijn stedelijke ontwikkeling in Alphen. De rondrit werd in ons land op uitnodiging van het CDA. Vooraf- besloten met een informeel samenzijn in het infor- gaande aan de tocht door de nieuwbouwwijk was matiecentrum van Ecolonia. foto ben de bruyn het gezelschap ontvangen in het Stadskantoor. CHEF GERT VISSER. 071-356430. PLV -CHEF JANET VAN DIJK. 071 -356413 jacobswoude CDA-voorzitter C. Dompeling volgt VV. Klein op in de gemeen teraad van Jacosboude. Het CDA-bestuur maakte dat gister avond bekend tijdens de leden vergadering in Het Schoolhuis. Omdat het voorzitterschap en het raadslicfmaatschap volgens Dompeling onverenigbaar zijn, heeft hij zich gisteravond terug getrokken als voorzitter. Voorlo pig neemt vice-voorzitter F. Rö- hling zijn functie over. Klein nam twee weken gele den plotseling afscheid van de gemeenteraad. Hij was het niet eens met de achtste plaats die het bestuur hem had toebe deeld op de lijst voor de komen de verkiezingen voor de ge meenteraad. Bij de vorige ver kiezingen stond hij nog op de vijfde plaats. De leden hebben gisteravond de CDA-kandidatenlijst vastge steld. conform het voorstel van het bestuur. Lijsttrekker is A. Kea. ter aar marieta kroft Brand in vuilcontainers alphen aan den run Onbekenden hebben vannacht twee vuil containers aan het Topaasplantsoen in Alphen in de brand ge stoken. De politie werd gewaarschuwd door omwonenden. Het vuur was zo hevig dat het de politiemensen niet lukte om de brand te blussen. Dat moest uiteindelijk door de brandweer worden gedaan. Geldrolletjes ontvreemd alphen aan den run» Uit het kantoor van een veevoederhandel aan de Gouwsluiseweg in Alphen zijn vannacht rolletjes geld ge stolen. De totale waarde bedraagt 500 gulden. Om in het pand te komen werd aan de voorkant een raam opengebroken. Ook een loonbedrijf en een recyclingbedrijf aan De Schans kregen bezoek van het inbrekersgilde. Het was vanmorgen bij de politie nog niet bekend wat daar is gestolen. Sinterklaas in Ridderveld alphen aan den run Voor de kinderen uit de wijk Ridderveld in Alphen is er zaterdag 27 november een Sinterklaasfeest in buurt centrum Elckerlyc aan de Havixhorst 254. De Spaanse bisschop brengt voor alle bezoekers een presentje en wat lekkers mee. Ook treedt een artiest op. Voordat de goedheiligman in het buurtcentrum zijn opwachting maakt, trekt hij door de wijk met zijn gevolg. Het feest in het buurtcentrum begint om 14.00 uur. Entreekaartjes kosten vijf gulden en kunnen bij Elckerlyc wor den gekocht. Dienstverlening voor Voorhoutse vrachtwagenchauffeur nieuwkoop/den haag* erna straatsma Een 30-jarige Voorhoutse vrachtwagen chauffeur is gisteren veroordeeld tot 140 uur dienstverlening wegens ernstige nala tigheid. Door zijn schuld raakte een Nieuw- koopse automobiliste vorig jaar maart zeer ernstig gewond, toen houten palen die over het wegdek hingen haar auto doorboorden. De palen lagen op een niet goed vastge bonden praam naast het Zuideinde in Nieuwkoop. De boot dreef af waardoor de door de Voorhouter geloste palen ruim een halve meter over het wegdek heen staken De Nieuwkoopse had dit niet in de gaten De palen doorboorden haar wagen, die ver volgens in de sloot terechtkwam. Een voor bijganger moest de vastgeklemde bestuurs ter lossnijden om haar uit de auto te bevrij den. De vrouw had een darm- en longper foratie en een gebroken arm. De Voorhouter hield de rechter voor dat zijn klant, een aannemer, zich niet aan de afspraken had gehouden. De aannemer was 's ochtends vroeg niet aanwezig bij het los sen van de palen en het bootje was te klein voor de grote hoeveelheid hout. ,,Ik zag dat het bootje afdreef, maar ik moest daar weer weg; ik blokkeerde al het verkeer met die grote vrachtwagen." Zijn advocaat voegde daar aan toe dat het slachtoffer 'medeschul dig' was. Ze zou niet goed op de weg heb ben gelet. ,,Een getuige heeft verklaard dat de automobiliste vlak voor het ongeluk naar haar zwaaide." Politierechter G.L.M. Urbanus meende dat 'medeschuld' niet was bewezen en in dit geval ook niet relevant was. „Ook al had de vrouw medeschuld, dan nog bent u ver antwoordelijk voor het ongeval. U zag na het lossen dat het bootje afdreef en bent ge woon weggegaan zonder iets te doen. U kon gewoon op een ongeluk wachten." De officier van justitie eiste twee maan den gevangenisstraf, waarvan een voor waardelijk. De rechter vond die eis te laag. „Een celstraf van drie maanden zou hier op zijn plaats zijn. Want ik zie bijna niet in hoe je iets slechter kunt doen. U weet als vrachtwagenchauffeur wat de gevaren op de weg zijn." Ze koos er uiteindelijk toch voor de Voorhouter te straffen met een fors aantal uren dienstverlening. De advocaat van de Voorhouter had om deze strafvorm De Teraarse kwekers zijn woe dend op wethouder E. Kraak. Zij zet de tuinders onder druk een lijst in te vullen met allerlei ge gevens over hun eigen bedrijf, luidt de beschuldiging. Aan de hand van die lijst wordt geke ken of het bedrijf verplicht is een hinderwetvergunning aan te vragen en of het investerin gen moet plegen op het gebied van het milieu. Kraak, zo wordt verder beweerd, schendt afspra ken die de standsorganisaties WLTO en CBTB met burge meester W. Vroegindeweij heb ben gemaakt. Voorzitter P. Sas sen van de WLTO is dan ook niet te spreken over het optre den van Kraak. Als een bedrijf niet verplicht is een hinderwetvergunning aan te vragen, moet het zich hou den aan landelijke regels, die echter nog niet zijn vastgesteld. Ook is nog niet bekend welke kwekers eronder vallen. Volgens Sassen hebben de standsorgani saties vorig jaar de afspraak ge maakt met toenmalig wethou der P. van Rijn dat Ter Aar pas stappen onderneemt zodra de regelgeving wel bekend is. De kwekers waren dan ook verbaasd toen ze een maand geleden opeens een formulier in hun bus vonden. De standsor ganisaties stapten daarop naar burgemeester Vroegindeweij. Met haar kwamen ze overeen dat de lijst voorlopig niet hoefde te worden ingevuld, zegt de WL- TO-voorzitter. Eerst zou er een informatie-avond worden ge houden. Die bijeenkomst is morgenavond in het Dorpshuis. Tot verbijstering van Sassen zijn bij enkele kwekers de afge lopen dagen toch de formulie- ren opgehaald. „Kraak handelt dus op eigen houtje", briest de WLTO-man. Hij vermoedt dat Vroegindeweij en Kraak langs elkaar heen werken. Kraak is hevig ontsteld over de aantijgingen van de bonds- organisaties. De burgemeester heeft volgens haar de kwekers nooit beloofd dat de inventari satielijst voorlopig niet hoefde te worden ingevuld Het enige dat zij heeft beloofd is dat er nog een informatie-avond zou komen. En van een conflict tus sen haar en Vroegindeweij is ook absoluut geen sprake, stelt Kraak vast. De gemeente han delt alleen naar de richtlijnen van het Rijk. „Als wij niet op tijd beginnen met de inventarisatie en de vergunningen te laat afge ven, moeten wij de subsidie van het Rijk weer teruggeven." Ove rigens hebben de lijsten nog he lemaal geen gevolgen voor de kwekers, aldus Kraak. „Het is jammer dat de standsorganisa ties dat niet aan hun leden dui delijk hebben kunnen maken." Ook ambtenaar Oudshoorn, die deze hele zaak behandelt, heeft niet van de burgemeester te horen gekregen dat de inven tarisatielijsten voorlopig niet hoefden te worden ingevuld. Wel is, om de gemoederen te sussen, het ophalen van de lijs ten deze week weer gestaakt. Burgemeester Vroegindeweij was niet voor commentaar be reikbaar. Woubrugge en Woodbridge 'grensoverschrijdend bezig' woubrugge» kees van kuilenburg Ruim zestig uitwisselingen tus sen de twee gemeenten in tien jaar tijd. Een cijfer waar voorzit ter Rietje Meijer en secretaris Ton Meester van de stichting Woubrugge-Woodbridge tevre den over zijn. Want bij de uit wisseling waren niet 'alleen'eli taire clubjes' betrokken. „Maar mensen die afkomstig zijn uit diverse verenigingen en uit alle lagen van de bevolking. Zoals wij het in 1983 ook bedoeld hebben. Vriendschapsbanden met elkaar aanknopen." Beide bestuursleden kijken dan ook al uit naar het komend weekeinde (5, 6 en 7 november) wanneer in de Engelse partner gemeente het tweede lustrum van de samenwerking wordt ge vierd. Onder andere wordt in Woodbridge een vriendschaps boom geplant. Een soortgelijk boom - een amber - staat al sinds april van dit jaar in Wou- brugge- Ongeveer zestig vertegen woordigers uit het culturele, verenigings- en gemeentelijk le ven maken de oversteek naar het plaatsje in het graafschap Suffolk. „In de vertegenwoordi ging van de raad zitten verte genwoordigers uit alle kernen van Jacobswoude. Ook hier merk je dat de samenvoeging doorwerkt. Een ontwikkeling die wij als bestuur toejuichen", legt voorzitter Meijer uit. De samenwerking- tussen Zuidhollandse watersportdorp en Woodbridge is min of meer bij toeval ontstaan. „Een inwo ner ontdekte Woodbridge in zijn vakantie en lanceerde het idee om een uitwisseling met die gemeente op poten te zet ten. Vooral onze toenmalige burgemeester Brouwer de Ko ning en zijn collega uit Wood bridge Russell Geen hebben zich daarvoor ingezet. Vanuit het verenigingsleven waren vooral Leen Noordergraaf, Al- bert Reumerman en Wim Kor- teling in die tijd erg actief. Uit eindelijk werd in april 1983 de stichting opgericht", vertelt Meester. Evenals Rietje Meijer maakt hij al tien jaar deel uit van het bestuur. Beide gemeenten hebben veel overeenkomsten. Zowel Wou brugge en Woodbridge liggen aan het water. „Woodbridge aan de Deben en wij aan de Wetering. Ook daar zijn scheepswerven en recreatie. Daarnaast liggen beide plaatsen op dezelfde breedtegraad." Volgens de twee bestuursle den is er in die tien jaar veel tot stand gebracht. „Alle verenigin gen hebben wel op de een of andere manier contact met clubs in Woodbridge en omge ving. In het begin hebben wij de aanzet gegeven, maar in veel gevallen regelt men de bezoe ken nu onderling. Nu volgen we het langs de zijlijn. Alleen be middelen wij als er verzoeken komen van clubs om informatie over uitwisseling. Zoals wij nu op pad gaan voor de judoclub en de scholen in Woubrugge." De uitwisseling heeft in vele gevallen ook een vervolg. „Er zijn vriendschappen ontstaan. Mensen die bij elkaar op bezoek gaan of langs komen met de va kantie. Mensen uit Woubrugge die nog nooit buiten Nederland op vakantie waren geweest, trekken nu de plas over. Heb ben daarvoor zelfs een cursus Engels gevolgd, want je verblijft in een gastgezin. Dat zijn toch leuke ontwikkelingen", merkt Rietje Meijer op. „Terecht overi gens dat voor een vakantie daar wordt gekozen, want Wood bridge is een prachtig plaatsje, met een schat aan bezienswaar digheden. Vergelijk het maar met Leiden." Meijer en Meester denken dat het aantal vriendschapsbanden verder kan groeien. Vooral ook door verenigingen uit Leimui- den en Rijnsaterwoude. „Die twee plaatsen horen er ook bij. Tenslotte is de golfclub uit Al phen ook al betrokken bij de uitwisseling. Wij zien die vriendschap per se niet voor Woubrugge alleen. Het is juist leuk als het 'grensoverschrij dend' is." alphen aan den run kees van kuilenburg Een 14-jarige Alphenaar heeft zaterdag in opdracht van zijn ouders de woning in een flat gebouw aan het Topaasplant soen in de brand gestoken. De woning brandde geheel uit, daarbij ging ook de gehele in boedel in vlammen op. Daar naast was de gehele verwar ming in het flatgebouw ontre geld en hadden de buren wa ter- en rookschade. De schade bedraagt volgens een woord voerder van de politie enkele tonnen. De opzet van de 42- jarige vader was om geld van de verzekering los te krijgen De zoon had in opdracht van zijn vader benzine ge kocht. Terwijl zijn vader en 35- jarige moeder boodschappen deden, stak de 14-jarige knaap de boel in de Fik. Als gevolg van de hevige brand werd in opdracht van de politie de ge hele portiek ontruimd. De be woners werden tijdelijk elders ondergebracht. Nadat de ouders en een 28- jarige broer van de vrouw eerst als getuigen waren gehoord, werden zij later op de dag in hechtenis genomen. Dit ge beurde aan de hand van ver klaringen van buren, die een benzinelucht in het flatge bouw hadden geroken. De va der werd maandag met hart klachten in het ziekenhuis op genomen. Inmiddels is hij weer terug in de cel. Vorige week brandde aan het Topaas plantsoen al de personenauto van de Alphenaar uit. Of hij ook hier zelf de hand in heeft is nog niet duidelijk. De 28-ja- rige broer van de vrouw is in middels weer op vrije voeten. Hij had slechts zijdelings met de brandstichting te maken. De ouders en de zoon worden vandaag voorgeleid aan de of ficier van justitie. Haarlemmer leefde 'in hel nieuwkoop/den haag Rietje Meijer en Ton Meester: „Het is toch hartstikke leuk als er vriendschappen ontstaan. Dat is uiteindelijk de doelstelling van de stichting." foto hielco kuipers erna straatsma De hele affaire kostte hem zijn zaak en zijn ver mogen. De 52-jarige Haarlemmer werd halverwe ge vorig jaar opgepakt op verdenking van afper sing. Hij bracht weken in de Scheveningse gevan genis door en werd gisteren vrijgesproken door president van de rechtbank L. Verheij. De rechtbank deed onmiddellijk uitspraak na behandeling van de zaak in het Haagse van Paleis van Justitie. Na het horen van de verdachte en een getuige pleitte officier van justitie F.P.M. Slits voor vrijspraak wegens onvoldoende bewijsmate riaal. De Haarlemmer stond terecht omdat hij vo rig jaar juli zou hebben geprobeerd in Nieuwkoop een man en diens vriendin 150.000 gulden af te persen. De man zou daarvoor de hulp hebben in geroepen van twee mannen en een paar vecht- honden. De Haarlemmer is een slager. Hij zou op 18 juli naar Nieuwkoop zijn gegaan om geld op te eisen van een van zijn klanten. Hij werd daar naartoe gebracht door twee mannen, die hij 'nooit eerder had gezien'. Eentje van hen was vergezeld van twee vechthonden. In Nieuwkoop werd de vrien din van de schuldenaar bedreigd door een van de honden, die werd losgelaten. De schuldenaar zelf bleek niet thuis, waarna het drietal onverrichter- zake vertrok. De officier ging er vanuit dat de Haarlemmer de twee mannen had 'ingehuurd' om de Nieuwkoper geld af te troggelen. De verdachte ontkende dit. De vrouw verldaarde dat ze alleen werd bedreigd door de metgezellen van de Haarlemmer. De ver dachte zelf beweerde dat alle andere verklaringen waren verzonnen. De Nieuwkoper, eveneens een slager, zou collega's in de vleeshandel van hem al eerder hebben opgelicht en connecties hebben met de twee andere mannen. „Ze hebben alles maar een beetje in elkaar geflanseld om onder die betalingen uit te komen. Ze weten precies hoe ze dat moeten spelen. Daardoor heb ik de afgelopen lijd in een hel geleefd. Dit hele grapje heeft mij m'n zaak gekost omdat ik een aantal weken in de gevangenis heb gezeten. En dan heb ik het nog niet eens over dat geld dat ze mij schuldig zijn en dat ik wel nooit zal krijgen." Na de vrijspraak barste de Haarlemmer in tra nen uit. „Dit is het eerste menselijke trekje van justitie dat ik tot nu toe heb meegemaakt."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17