Oegstgeest: haast maken met centrum Lange Voort 'Straks plukken ze al onze kippetjes Warmonders volgend jaar veel duurder uit Regio Leiderdorp beperkt openbaarheid illegaal Endegeesterstraatweg ondergaat metamorfose Hardrijders op de bon Asielzoekers welkom dankzij burgemeester Zoeterwoude stopt 15 mille in verbouwing kinderdagverblijf GS: dagverpleging in Rijnoordziekenhuis Ook deze Astra huur je bij WOENSDAG 3 NOVEMBER 1993 chef gert visser, 071 -356430, pi n dijk, 071 -356413 'Dubieuzeregels om vragenstroom Riet Dekkers in te dammen leiderdorp roy klopper De gemeente Leiderdorp gaat op een ver keerde manier om met de Wet Openbaar heid van Bestutir (WOB). Enkele voorschrif ten zijn zelfs in strijd met de wet en hebben 'een dubieus tintje'. Dit blijkt uit een uitge lekt geheim ambtelijk advies aan het Lei- derdorpse college, juristen adviseren B en W dringend om een aantal regels te versoe pelen, omdat de gemeente bij rechtszaken over deze kwestie het onderspit delft. De Wet Openbaarheid van Bestuur regelt dat het beleid van onder meer gemeenten voor iedereen inzichtelijk moet zijn. Ge meentebesturen mogen nadere regels ver binden aan de uitvoering van de wet. In Leiderdorp is dat ook gebeurd, alleen is de ze gemeente hierin veel te ver gegaan, con cluderen de ambtenaren. Sterker nog, een aantal regels wordt zelfs illegaal toegepast. Vooral de zogeheten 'bijzondere huisre gels', die sinds maart dit jaar van kracht zijn, zijn juridisch volstrekt onhoudbaar. Hierin is vastgelegd hoe de ambtenaren moeten omgaan met de Stichting Leefbaar Leiderdorp, en dan met name haar voorzit ter Riet Dekkers. Zij is degene die in eerste instantie aan de bel trok over de te lage grondprijzen in Buitenhof-West. Leefbaar Leiderdorp legt volgens de ge meente een enorme druk op de ambtena ren door steeds weer informatie op te vra gen en zich op 'luidruchtige en beledigende wijze' in het informatiecentrum op te hou den. Daarom hebben Dekkers en haar stichting volgens de huisregels minder rechten dan andere instanties of burgers die om informatie vragen. Zo worden ver zoeken om informatie van Dekkers alleen ingewilligd als ze schriftelijk worden inge diend. Verder is een speciale ambtenaar aangewezen om haar te woord te staan. Dit mag ook nog eens alleen gebeuren op tij den die de gemeente uitkomen. De andere gemeentemedewerkers dienen hun mond te houden tegen de voorzitter van Leefbaar Leiderdorp. Volgens de chef van de afdeling bestuurs- ondersteuning hebben deze regels 'een du bieus tintje'. ,,Ze scheppen voor de stich ting en mevrouw Dekkers een bijzondere situatie en perken het in de WOB veranker de recht op informatie sterk in." De staf ambtenaar waarschuwt B en W dat deze re geling juridisch boterzacht is. Riet Dekkers, reageert als door een adder gebeten op de berichten. „Ik ga meteen contact opnemen met mijn advocaat en start een rechtszaak. Deze regels moeten op de helling. Ik wil niet als een apart geval worden behandeld." Overigens is Dekkers al in juli op de hoogte gesteld van de regels die voor haar gelden op het gemeentehuis. Mogelijk is een rechtszaak niet meer no dig. Gemeentewoordvoerder W. van Win terswijk meldt dat B en W inmiddels heb ben besloten andere regels te hanteren. De regels van maart dit jaar worden daarmee op de helling gezet. Volgens het nieuwe be sluit mogen alleen de chefs van de diverse ambtelijke afdelingen Dekkers te woord staan. Voorts moeten fotokopieën van op gevraagde stukken worden betaald en die nen mondelinge verzoeken om informatie schriftelijk worden bevestigd. Daarnaast worden afspraken gemaakt met de politie om snel in actie te komen als mensen op het gemeentehuis de orde verstoren. oegstgeest Door al het vrachtverkeer lijkt het nu nog een complete chaos, maar over een tijdje is de Endegeesterstraatweg helemaal opge knapt. De reconstructie van de weg die langs het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest naar Leiden loopt, kost de gemeente in totaal bijna een miljoen gulden. Bij de woonhuizen komt asfalt, verder houdt de straat zijn historische klinkers. Verkeerslichten en middenbermen moeten het verkeer afremmen en fietspaden en trottoirs geven de kwetsbare verkeersdeelnemers meer veiligheid. De belangrijkste veranderingen komen bij de ingang van Endegeest, de hoofdingang van Curium en de Dirck van Swietenlaan. Het eerste deel van de reconstructie moet nog dit jaar klaar zijn. Volgend jaar wordt het tweede deel aangepakt. foto loek zuyderduin Het winkelcentrum aan de Lange Voort moet snel op nieuw worden ingericht. Nadat de zogenoemde cen trumstudie vorig jaar veel protest had opgeroepen onder Oegstgeestenaren, pleitten de raadsfracties vanmiddag tijdens de algemene beschouwingen voor een snelle her inrichting van het gebied. Vooral de bibliotheek, nu nog gehuisvest aan de Homeruslaan, moet spoedig duidelijk heid krijgen over de wens om naar het centrum te ver huizen. de bibliotheek en een vriende lijker omgeving. Minder winde rig, gezelliger, meer een eenheid vormend met de omgeving", al dus D66-fractievoorzitter H. Vissers. De WD wil 'een intiem dorpsbeeld' bij de Lange Voort scheppen. „De mooie groene omgeving mag meer accent krijgen", vond WD-voorman A. Kuntze. „We moeten alles in het werk stellen de Wyttenbachweg oegstgeest liesbeth buitink De centrumstudie riep vorig jaar een storm van protest op, omdat de plannen volgens Oegstgeestenaren te grootscha lig waren. De fracties pleitten vanmiddag voor kleinschaliger aanpak. „Een aantal zaken kan niet blijven liggen: het aanbren gen van verkeersveilige routes, een verplaatste milieucorner, een eventuele huisvesting van als een streng van schoonheid geaccentueerd te krijgen." De gemeenteraad vreest dat Oegstgeest door bezuinigingen van het Rijk 1,8 miljoen gulden minder uit het gemeentefonds krijgt. „Zelfs als de korting niet precies zo groot zal blijken te zijn, dan nog blijft dat deze be dragen onvoorstelbaar zijn. Het is zonneklaar dat deze bedragen niet zonder aanzienlijke pijn bezuinigd zullen kunnen wor den", besefte F. Wegman (PvdA). D66 stelde alvast een bezuini gingspost voor om de klap van de rijkskorting op te vangen. De gemeente overweegt het kabel net te verkopen aan een parti culiere exploitant. Dat zou vol gens de democraten zo'n 6 mil joen gulden kunnen opleveren. Behalve dekking van de rijksbe zuinigingen, zou dat geld ook kunnen dienen voor 'een ver nieuwde openbare bibliotheek', stelde Vissers voor. De PvdA zette vraagtekens bij de subsidiëring van welzijnsor ganisaties. „Ik mag hopelijk wel aannemen dat alle instellingen een jaarverslag over 1992 heb ben ingediend", zei Wegman. „De PvdA stelt voor dat zonder jaarverslag er geen of voorlopig geen subsidie voor 1994 wordt gegeven." Als het aan D66 ligt krijgt ook de Stichting Jeugd en Jongerenwerk Oegstgeest nog geen subsidie voor volgend jaar. „Er is sprake van gebrek aan vernieuwend beleid. In afwach ting daarvan stelt D66 voor een bedrag van 50.000 gulden voor lopig in de ijskast te plaatsen", aldus Vissers. wassenaar/den haag Bij snelheidscontroles op de Rijksstraatweg en de daarnaast gelegen parallelweg zijn gister morgen 74 automobilisten be trapt op te hard rijden. De hoogst gemeten snelheid be droeg 107 kilometer. Op de Rijksstraatweg bedraagt de maximumsnelheid 70 kilometer en op de paralelweg 50. Tegelij kertijd hield de Haagse politie een controle op de Benoorden- houtseweg op het verkeer vanuit Wassenaar. Daar pas seerden 1790 voertuigen waar van er 429 op de foto gingen. Bijeenkomst over komst asielzoekers in Wassenaar wassenaar cees van hoore Het restaurant van renbaan Duindigt in Wassenaar dampte gisteravond van verontwaardi ging. De bewoners van de buurt waarin binnenkort 500 asielzoe kers worden gehuisvest, voelen zich door WVC, de gemeente Wassenaar en Den Haag bruut geattaqueerd. Zonder enig vooroverleg is besloten om op zo kort mogelijke termijn een groep asielzoekers onder te brengen in de barakken op het voormalige VROM-terrein aan de Van Alkemadelaan. „Het is gewoon smerig wat ze hebben gedaan", scheldt een van de buurtbewoners na afloop op de parkeerplaats. „Dit heeft niets meer met een democratie te maken. Dit is een overval." Tijdens de bijeenkomst klinkt nauwelijks verzet tegen de komst van de asielzoekers. Al leen meneer Klaassen trekt van leer. „Tijdelijk, tijdelijk, wat is tijdelijk? De prijsverhoging van de benzine was ook tijdelijk en volgend jaar komt er weer elf cent bij. De marechaussees worden op Schiphol in elkaar geslagen en als ze niet weg wil len, die asielzoekers, kleden ze zich uit. Nee, die mensen heb ben hier gewoon niks te zoeken. Vroeger dorst niemand er wat van te zegggen. Dan werd je voor racist uit gemaakt. Maar ik - ik durf het wel." „Ik durf u te zeggen, me neer", zegt een dame, „dat 99 procent van de mensen er tegen is. Maar we durven onze mond niet open te doen." Toch zijn er ook buurtbewo ners die het wat meer ontspan nen opvatten. Zo is daar de me vrouw in groene jagersjas die zich druk maakt om de kippe tjes die los lopen in park Clin- gendael. „Met al die bomen en zo kunnen die mensen zich wel weer ineens thuis gaan voelen en dan plukken ze misschien een kippetje of gaan ze hout kappen." Een andere dame: „Is het voor die mensen nu wel zo leuk dat er aan de horizon een schietvereniging is en dat ze de godganselijke dag die knallen kunnen horen?" Weer een an der: „Zullen de Irakezen en de Iranezen elkaar in park Clingen- dael niet gaan afmaken?" En een heer, in alle rust: „Wat gaan ze nu concreet hier doen, die asielzoekers? Komen ze bij me aanbellen om een karweitje te doen, willen ze het gras in mijn tuin gaan maaien? Mogen ze boodschappen doen? En hoe loman leefmans De vijfhonderd asielzoekers die het ministerie van WVC tijde lijk wil onderbrengen in de voormalige VROM-barakken aan de Wassenaarse Van Alke madelaan zijn welkom. Het be sluit kostte het college van B en W gistermiddag de nodige kop zorgen. Uiteindelijk moest bur gemeester P. Schoute er aèn te pas komen om de beslissing te forceren. Maandagavond werd tijdens een ingelaste vergadering dui delijk dat het plan van WVC om de asielzoekers tot 1 april 1994 in de voormalige VROM- kantoren te huisvesten, niet kon rekenen op de steun van de WD-fractie die 10 van de 21 raadszetels bezet. Woordvoer der J. Vos van de liberalen zei dat zijn fractie niet tegen de opvang van vluchtelingen is, maar dat het 'failliete beleid' van minister H. d'Ancona niet op gemeenten als Wassenaar mag worden afgewenteld. Het college van B en W, dat vanwege het spoedeisende ka rakter van de zaak zonder de gemeenteraad mag beslissen, steunde oorspronkelijk het WVC-plan. Maar gisteren na men de WD-wethouders B. Aptroot en A. Pruijs alsnog het zelfde standpunt in als hun partijleden. Hierdoor ontstond een patstelling: twee CDA-wet- houders vóór en twee WD- wethouders tegen. In zo'n ge val heeft de burgemeester het laatste woord. En Schoute, zelf een WD'er, oordeelde dat de opvang mag doorgaan. De WD-wethouders verklaarden vervolgens wel 'het besluit loy aal uit te voeren' en verder niet dwars te liggen. Het minsterie van WVC liet al eerder weten dat als er een po sitief besluit zou vallen, de ba rakken op de grens van Den Haag en Wassenaar in no-time kunnen worden ingericht. Woordvoerder W. Issendonck van de gemeente houdt er dan ook rekening mee dat binnen veertien dagen het opvangcen trum gereed is. zoeterwoude De gemeente Zoeterwoude draagt waarschijnlijk 11.525 gulden bij aan de verbouwing van kinderdagverblijf 't Water hoentje in de Corbuloschool. Tijdens een gisteren gehouden commissievergadering opper den de fractieleden geen be zwaren. Daarnaast willen B en W ook een afzonderlijk krediet van ruim 4000 gulden beschik baar stellen voor nieuwe vloer bedekking in de babyruimte. In de Corbuloschool heeft de Stichting Kinderopvang Zoeter woude (SKZ) drie lokalen in ge bruik. Twee daarvan zijn be stemd voor de opvang van kin deren van nul tot vier jaar. Na schooltijd vangen medewerkers in het derde lokaal kinderen van vier tot dertien jaar op. In totaal gaat het om zo'n 65 kinderen. Er is een wachtlijst voor nog 50 kleintjes. De verbouwing kost 34.375 gulden. Hiervan worden in een van de lokalen extra slaapvoor- zieningen met centrale verwar ming aangelegd. Volgens voor zitster J. van der Meer was de verbouwing hard nodig zodat de opvang aan de kwaliteits eisen van het ministerie van WVC kan voldoen. „Zo mag je bijvoorbeeld geen eten klaar maken op de plek waar kinde ren ook een schone luier krij gen. Daarnaast mogen maar een maximaal aantal kinderen van een slaapruimte gebruik maken", aldus Van der Meer. Van het geld wordt ook de buitenberging verplaatst. Zo kan de jeugd niet meer op het dak van het hoofdgebouw klim men. Daarnaast komt er dan een toegang tot de speelplaats vrij zodat kinderen niet langer door een baby(slaap)ruimte naar buiten hoeven. Van de totale verbouwings- kosten neemt de stichting 22.050 gulden voor haar reke ning. Een groter bedrag is niet mogelijk omdat de SKZ dan in financiële problemen komt. Op 1 januari 1994 zal het eigen ver mogen drastisch zijn gedaald van 68.500 naar 5.400 gulden. Dit komt door de verbouwing eri de reservering voor verwacht De heer Klaassen aan de interruptiemicrofoon tijdens de informatie-avond over de komst van 500 asielzoekers in Wassenaar. „Niemand durft wat te zeggen. Omdat ze bang zijn voor racist te worden uitgemaakt. Ik wel." foto hielco kuipers alphen aan den run/leiderdorp Het Alphense Rijnoordzieken huis kan het beste een kort-ver- blijfziekenhuis worden met een uitgebreide polikliniek en dag verpleging. Het aantal bedden moet terug van 100 naar 40. De intensieve behandelingen moe ten worden gedaan in de ande re vestiging van het Rijnland Ziekenhuis, het 'Elisabeth' in Leiderdorp. Dit ziekenhuis zou dan met een verpleegafdeling kunnen worden uitgebreid. Dit vinden Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Volgens gedeputeerde Pool van volksgezondheid kan het Rijnoordziekenhuis op deze manier 80 procent van de ver eiste zorg blijven geven. Voor een ziekenhuisvoorziening in Alphen met alle functies zijn te weinig patiënten, aldus GS. Een dergelijke voorziening zou daar om te kostbaar worden. GS sluiten zich met deze keu ze aan bij een voorstel van het Regionaal Overleg Ziekenhui zen (ROZ), waarin de regionale ziekenhuizen, de verzekeraars, medische specialisten en het patiëntenplatform zijn verte genwoordigd. Het ROZ laat de opzet van het kort-verblijfzie- kenhuis over aan het Rijnland Ziekenhuis in overleg met de zorgverzekeraars. Het standpunt van GS komt op donderdag 11 november ter sprake in de statencommissie zorg. Vervolgens staat het voor stel op de agenda van provinci ale staten op 16 december. Die dag wordt ook het definitieve advies aan de staatssecretaris van WVC gegeven. binnenschilderwerk (12.000 gul den). Daarnaast moet ook het verwachte tekort van 29.000 gulden worden opgevangen. Dit tekort ontstaat doordat het ministerie van WVC Zoeter woude geen subsidie geeft voor elke kindplaats boven een aan tal van twintig. Beneden dit aantal krijgt de stichting 5.000 gulden per kindplaats. Na de verbouwing beschikt de stich ting echter over zo'n 27 kind plaatsen. De ouderbijdrage is inkomensafhankelijk en ligt tus sen de honderd en duizend gul-1 den. Van der Meer verwacht dat het 'gat' alleen maar groter zal worden. „Hoewel de ouderbij drage omhoog gaat, zal het mi nisterie de subsidie tegelijker tijd verminderen." Daarom heeft de stichting de gemeente onlangs gevraagd of deze de kinderopvang jaarlijks 'structureel' kan steunen. Ge dacht wordt aan een bedrag van 20.000 gulden. Maar de ge meente wil verwachte rijksbe- sluiten afwachten voordat er verder over wordt gesproken. Auto- en Motorverhuur MultiRent Póorr&Zty /utri'si nx?r üx&rveti- Leiden 071 Katwijk 01718 Leidschendam 070 Beverwijk 02510 IJmuiden 02550 reageren ze?" E. Engelsmanm, vertegen woordiger van het ministerie van WVC, wil daar wel het een en ander over kwijt. „Sommi gen zullen u met gebogen hoofd voorbij lopen, geheel verdiept in hun eigen sores. Anderen zullen u vriendelijk toeknikken." Als om Engelsman's eerdere betoog dat niet alle vluchtelin gen op straat zijn gevonden te illustreren, grijpt opeens een uit Bosnië gevluchte arts naar de microfoon. „Ik ben arts, geen vampier. Kijk maar naar mijn tanden, mensen! Ik heb geen enkele hoop meer. Ik mis mijn land. Ik wil hier blijven." Er zijn in restaurant Duindigt mensen die hem en zijn lotge noten dat gunnen. Een heer met snor: „We moesten ons diep schamen als we dit niet zouden kunnen opbrengen in het zicht van Kerstmis. Daarom heet ik de vluchtelingen van harte welkom. Laten we blij zijn dat ze er straks zijn. En dan nog één ding: waarom blijven ze maar tijdelijk?" Gemeente trekt belastingen op om tekort te dekken Warmonders zijn volgend jaar beduidend meer kwijt aan plaatselijke heffingen. Als de ge meenteraad daar volgende maand mee instemt, worden de onroerend-goedbelasting (OGB) en afvalstoffenheffing met res pectievelijk 5 en 22 procent op getrokken. Voor leges en hon denbelasting moet 2,5 procent meer op tafel worden gelegd. B en W berekenden voor vol gend jaar een tekort van 725.000 gulden. Oorzaak zijn rijksbezuinigingen en uitgestel de woningbouwprojecten. Door de belastingen op te trekken en uit de reserves te putten, kan dat verschil worden wegge werkt. Voor de komende jaren wordt intussen een gunstiger beeld verwacht. Warmond denkt de geplande huizenbouw in onder meer Endepoel III alsnog te ver wezenlijken, waardoor op hoge re belastinginkomsten kan wor den gerekend. Niettemin gaan B en W er van uit dat ook in de toekomst de OGB nog verder omhoog moet: 5 procent in 1995 en 3 procent in 1996. Be slissingen daarover worden echter pas volgend jaar geno- Het college meent verder dat de vuilverwerking kostendek kend moet zijn. Voor gezinnen betekent dat een tariefsverho ging van 433 naar 528 gulden en voor alleenstaanden van 346 naar 423 gulden. Voor het in eerste instantie stapsgewijs op trekken van de nota's voelt het college niets. „Dan blijven wij achter de feiten aanlopen", al dus B en W in hun toelichting op de begroting voor volgend jaar. Bovendien zou dan ander maal een beroep moeten wor den gedaan op reservespotjes. En ook daar ziet het college geen brood in.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16