Oecumenische gemeenten door platform weerbaarder 'Een koster woont in feite in zijn werk' Kerk Samenleving WOENSDAG 3 NOVEMBER 1993 REDACTIE DICK V N DER PLAS. 071 -356443 HET WEER UIT DE KERKBLADEN Psalmzingen Scriba A. van der Idas van de hervormde Ichthuswijkge- meente in Katwijk gaat in het blad 'Om de Oude Kerk' nog even door op de discussie over de plaats van gezangen in de eredienst. Twee weken geleden liet dominee P.J. Stam jr. in hetzelfde blad we ten dat ook deze liederen door Gods Woord geboden zijn. Esen week later werd hij van repliek gediend door en kele 'psalmzingende broe ders'. „Het ligt ons van natu re beter iemand de oren te wassen dan de voeten", schrijft scriba Van der Plas in het blad 'Om de Oude Kerk'. „Daar moest ik aan denken toen ik alle reacties, zowel schriftelijk als mondeling, aanhoorde over de door door dominee Stam gepubliceerde tekst aangelande psalmen en gezangen in de kerkdiensten. Op actie komt reactie, zeker in dit verband, dal zal domi nee Stam zich terdege heb ben gerealiseerd toen hij één en ander op papier zette. Hoe goed dit ook bedoeld kan zijn door beide partijen. Ja, beide partijen, dat is de conclusie uit dit gebeuren. En dan kan mijns inziens nooit de bedoeling zijn ge weest. U, als predikanten mag ons dal besparen. Niet alleen vanuit historisch oog punt maar ook in geestelijk opzicht moeten we dit tere punt in voorzichtigheid tot elkaar en bovenal met eer bied benaderen. Tenslotte nog dit, de Heere God ziet het hart van ons allemaal aan, als Hij bezongen wordt. Laten we met elkaar de we reld tot jaloersheid maken, met psalmen, gezangen en geestelijke liederen Kritiek Pastor John Gillissen van de St. Pancratius-parochie in Sassenheim steekt in het 'Pancratius Memo' de hand in eigen boezem. „Het moet wel eens gezegd worden. Kri tiek op ae viering van Vre- deszondag, waar ik een maand geleden in voorging. Te veel woorden, te lange viering. Niet leuk zo'n kritiek, wel goed. Immers, nog veel erger is een viering voorbe reiden, er in voorgaan en nooit iets horen hoe het overkomt. Of helu aan spreekt óf dat het juist over uw hoofden heengaat. Spreek me daarom genist aan na een viering, we kun nen ervan leren. Doe het wel met respect. Want één ding is zeker, ik leg er mijn hart in." Landelijkheid De Kalvvijkse predikant f3.H. Weegink bracht de herfstva kantie door in landelijk Frankrijk waar hij zich, getui ge zijn verslag in 'Om de Ou de Kerk', in alle rust kon voorbereiden op de dankdag voor gewas, arbeid en (vooral in Katwijk) de visserij. Wee gink verbleef aan de rand van Bourgondië: „Kleine dorpjes waar de kerken steeds open zijn en Waar uit de toren al tijd driemaal drie klepelsla gen klinken (voor Vader, Zoon en Geest) eer de klok de morgen-, middag- en voorstond inluidt. De dagen sloegen om tot nagetij. De oogst was gedaan, het land lag te rusten. Zo'n agrarische omgeving doet denken aan de sfeer van de Dankdag die eertijds het protestantisme in onze lage landen zozeer heeft gestempeld. Op het Franse platteland zeggen ze: als je niet met de natuur meeleeft, word je als de Parij- zenaars. En die zijn gestresst. We hebben de gevoeligheid voor het gewas en een open oog voor de schepping no dig. En we mogen leven van de aarde en het werk dal met gekromde handen is ge daan." DEN HAAG/LEIDEN De oecumenische gemeenschappen, die de afgelopen tijd vooral in nieuwbouwwijken zijn ontstaan, zijn weer baarder geworden. Zij voelen zich niet meer alleen staan en weten zich bij conflicten gesteund door gelijkgezin den elders in Nederland. in Leiden, de Huet in Doetin- chem, Ommoord in Rotterdam en Helmerhoek in Enschede. Het belangrijkste doel van de samenwerking is het bevorde ren van de oecumenische sa menwerking op plaatselijk ni veau en het uitwisselen van er varingen tussen oecumenische groepen. Het platform wil open staan voor groepen van mensen die lid van hun eigen kerk blij ven, maar met andere christe nen kerk willen zijn. „Zij erken- Besluurslid L. Kuipers van het Landelijk Oecumenisch Plat form (LOP) vindt dit het belang rijkste resultaat van het werk van het platform, dat komend weekeinde in Doetinchem het vijfjarig bestaan viert. Het aan tal oecumenische groepen in het platform is sinds 1988 van 16 tot 22 gestegen. De meeste zijn te vinden in een nieuw bouwwijk, zoals de Merenwijk nen de leden van de andere ker ken als ledematen van Christus' Kerk en willen samen met hen de verbondenheid met de ene Heer vieren." De afgelopen vijfjaar is de re latie met de kerken verbeterd, meent Kuipers. De Acht Mei Be weging en de Raad van Kerken hebben het platform als ge sprekspartner efkend. Ook de relatie met de protestantse ker ken is goed. Zij zullen waar- schijnlijk op voorstel van het platform in de ordinanties (uit voeringsbepalingen) van de kerkorde voor de Samen op Weg-kerk de mogelijkheid van gastlidmaatschap van andere christenen openen. Met de Rooms-Katholieke Kerk is de re latie moeizamer, erkent Kui pers. Lag het accent binnen het platform in de eerste vijf jaar op organisatorische zaken, in de toekomst wil men meer tijd aan inhoudelijke kwesties besteden. Voor het komend jaar staat de positie van de kerkelijk ge mengd gehuwden centraal. In de beginselverklaring schrijft het platform ruimte te willen bieden aan deze groep gelovi gen, 'die ernaar verlangen om de eenheid binnen hun huwe lijk en de verbondenheid bin nen hun gezin te beleven bin nen de kerkelijke gemeen schap'. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Bedankt: voor Hendrik Ido Ambacht (wijk Noord) (toez.): P.J. Stam jr. te Katwijk aan Zee (ds. Stam neemt voorlopig geen beroepen in overwe ging); voor Benschop: P. Vermaatte Maassluis. Beroepen: te Katwijk aan Zee en te Zegveld: Joh. Post te Ederveen; te Steenwijk: K de Graaf te Epe (bw. De Goede Herderkerk), die dit beroep heeft aangenomen; te Den Harm H.J. Lam te Harderwijk. Aangenomen: naar Pesse: A.H. van Veluw. kandidaat te Nijkerk, die be dankte voor Hoogkerk c.a -Oostwold c.a. en voor Rijnsaterwoude; (verbe terd bericht) naar Hoogeveen-. D.C. de Dreu te Warnsveld. Toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar: P.A. den Braanker, Deltalaan 89. 3363 AC Sliedrecht. tel: 01840-20346. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Yerseke: J.F. Ezinga te Zwartsluis. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Bedankt: voor Capelle aan den IJssel- West: C. Vogelaar te Franklin Lakes (USA); voor Aalburg, voor Amster dam-Noord, voor Benthuizen en voor Werkendam: A.J. Gunst te Tholen. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen: te Deventer: A G den Dek ker te Gromngen-Z. Echtpaar Stuivenberg 25 jaar gastheer en gastvrouw van Open Hof KATWIJK DICK VAN DER PLAS Len predikant is opvallend vaak een domineeszoon. Wie op groeit in de pastorie, keert er la ter vaak in terug. Maar ook kos ters blijken nogal eens de fakkel door te geven. De vader van L.N. Stuivenberg 'kosterde' 24 jaar in de Gereformeerde Kerk in Alphen aan den Rijn. Een oudste broer, inmiddels overle den. bekleedde die functie 20 jaar in Weesp. Twee neven 'staan' in respectievelijk Bus- sum en Woubrugge. Zelf maakt Stuivenberg deze maand de kwart eeuw vol als koster van de Open Hof in Katwijk aan den Rijn. Zo onopvallend als hij tijdens de zondagse kerkdienst zijn werk doet, zo had hij het liefst ook dit jubileum laten passeren. Maar de gemeente van de Gere formeerde Kerk besliste anders. Op 11 november wordt tijdens een receptie aandacht besteed aan het jubileum, dat Stuiven berg heel nadrukkelijk met zijn echtgenote viert. Want koster, dat ben je samen. „Je woont in feite in je werk", vertelt Stuivenberg, wiens huis onderdeel uitmaakt van het za lencentrum Open Hof. Alle ruimten in dit complex zijn bin nendoor bereikbaar. Zelfs als de koster zich tijdens lange avond vergaderingen even terugtrekt in zijp woning, is hij via een bel letje aan het buffet onmiddellijk weer uit zijn stoel te krijgen. Maar ook voor de 'vergaderaars' heeft deze situatie zijn voorde len. Op avonden met interna tionaal voetbal kan het gebeu ren dat de halve kerkeraad in de huiskamer staat om het verloop van de wedstrijd te vernemen. De koster zit in hetzelfde schuitje als de kleine midden stander en de agrariër. „Je knnt dit onmogelijk doen als je vrouw er niet achter staat", zegt Stuivenberg. Samen zijn ze gastheer en gastvrouw van het zalencentrum en bij tal van werkzaamheden moet geza menlijk de handen uit de mou wen worden gestoken. In het winterseizoen van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. „Naar een veertigurige werkweek mag je dan niet kijken", meent de kostersvrouw. Het centrum is, met uitzondering van zaterdag, in die periode ook elke avond bezet. Op verjaardagen zul je de Stuivenbergs gewoonlijk niet zien. Hooguit, als de vergader tijgers het vroeg voor gezien houden, komen ze na elven nog even binnenwippen voor een borreltje. De uren die in de winter te veel worden gemaakt, probeert het echtpaar te compenseren in de zomer, als er geen catechisa ties, vergaderingen of clubs worden gehouden. „Daar moet je zelf een zeker evenv^icht in proberen te brengen", zegt de koster. „In dat opzicht is het ook een hele vrije baan. Als je werk maar in orde is, dan geeft de commissie van beheer je het vertrouwen. Met het kerkbe stuur hebben we het al die jaren heel goed getroffen." De uit Alphen aan den Rijn afkomstige Stuivenberg had aanvankelijk een baan als vrachtwagenchauffeur. Hij rea geerde ruim 25 jaar geleden op een advertentie van de Gerefor meerde Kerk in Katwijk aan den Rijn waarin de functie van kos ter nog werd gekoppeld aan die van schoonmaker van de toen malige W. van Veenschool. De ze laatste taak zou na vier jaar worden afgebouwd, zodra de kerk beschikte over het nieuwe zalencentrum Open Hof. Een belangrijke karaktertrek, waarover een koster moet be schikken, noemt Stuivenberg 'liefde voor de kerk'. „Anders moet je er niet aan beginnen. Je hoort veel, ziet veel, maakt veel mee. Voor een groep mensen ben je een aanspreekpunt, in goede en slechte tijden. Die ver trouwenspositie moet je niet beschamen." Dominees komen en domi nees gaan. Maar de koster is vaak de stabiele factor in het kerkelijk leven. Stuivenberg maakte in Katwijk aan den Rijn vier predikanten mee. En zes grote, ingrijpende renovaties en/of uitbreidingen die boven op het normale werk kwamen. Momenteel zit het echtpaar middenin de grote opknapbeurt van de kerkzaak „Maar op dat soort momenten voel je ook de verbondenheid met de gemeen te", zegt mevrouw Stuivenberg. „Niet alleen bij de bouwwerk zaamheden is de inzet van de vrijwilligers enorm, er staan ook altijd mensen klaar om ons te helpen." Bij een baan waarin wonen en werken zo sterk met elkaar zijn verweven, krijgt het vooruitblikken naar het pen sioen wat beangstigends. In hun achterhoofd houden de Stui venbergs dat ze tezijnertijd met hun baan ook hun huis vaarwel moeten zeggen. „Dat zal ik enorm missen, die aanloop de hele dag door", Zegt mevrouw Stuivenberg. Het moment van afscheid nemen ligt voorlopig nog vier jaar verder in de tijd, want een vut-regeling kent het kostersvak niet. En tot 1997 gaan tante Nel en oom Niek - zoals ze door dé jongere generaties gereformeer den ook wel worden aangespro ken - elke dag weer met plezier naar hun werk. Gewoon bin nendoor, vanuit de woonkamer rechtsaf. Paus ziet ook positieve kanten aan communisme VATICAANSTAD RTR Paus Johannes Paulus II heeft gisteren het onbeteugeld kapi talisme veroordeeld en erkend dat het communisme ondanks al zijn gebreken ook 'kiemen van de waarheid' in zich had, die het verdienen bewaard te blijven. „De voorstanders van het extreme kapitalisme neigen ertoe de goede zaken over het hoofd te zien die het commu nisme heeft bereikt: de strijd te gen de werkloosheid en de zorg voor de armen", zegt de paus in een interview met de Italiaanse krant La Stampa. Tegenover de Pools-Italiaanse journalist en Europarlementari ër Jas Gawronski zei de paus wel dat het communisme de menselijke geest, het particulier initiatief en de persoonlijke ver antwoordelijkheid van de bur gers heeft verwoest. Zwitserse minister veroordeelt kerkasiel ZURICH EPD De Zwitserse minister van jus titie heeft kerkasiel als een in breuk op het rechtssysteem veroordeeld. Ruim 100 vluch telingen uit Kosovo hebben in achttien kerken in het canton Bern asiel gezocht om aan uit zetting te ontkomen. „Er is in een democratische rechtsstaat geen ruimte voor kerkasiel," zei minister Arnold Koller in het weekblad Die Weltwoche. De kerkelijke ge meenten verweet hij eigen machtig optreden. De staat kan dit ongeoorloofd handelen niet accepteren. door Jan Krult COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgevenj Damiate bv DIRECTIE B M Essenberg. J. de Vnes, G P Arnold (adj), HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj). HOOFDKANTOOR: Rooseveltstraat82,2321 BM Leiden Telefoon071-356356. REGIOKANTOOR: Kanaalstraat 26a Lisse Telefoon 02521 -19353, Fax 02521-19610 POSTADRES: Postbus 54.2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties 071 - 32 3508 Fam berichten 071-323508 Redactie 071-321921 ADVERTENTIES ma -vrij van 08 30-17 00 uur Telefoon071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma-vrij van 8 30-17 00 uur Telefoon071-1.43545 ABONNEMENTEN Telefoon 071-128030 bij vooruitbet. (incl. BTW) per kwartaal per kwartaal (post) per jaar per maand Au tomatische incasso) KLACHTEN BEZORGING ma t/mvrij 18 00-19.30 zat 10 00-12 00 uur Telefoon071-143241 82,85 119,50 321,65 28,75 HANS VAN ES Opklaringen schaars November lijkt nog niet van plan ons een levendiger weerbeeld voor te schotelen. Er lijkt maar geen einde te komen aan de reeks van nogal saaie dagen zonder veel dy namiek in de atmosfeer. Het meer actieve weer speelt zich af in het Middellandse Zeegebied, verder is het overgrote deel van Europa in een diepe najaarsrust weggezon ken. Veel veranderd is er niet se dert het weekeinde, al zijn de scherpe kantjes van het kille weer er nu wel af. De maand begon overigens met ■een splinternieuw dagrecord in De Bilt. Nog niet eerder werd daar een zo laag maximum op de eerste no vember waargenomen (3,1 gra den). Normaal mag je ongeveer 11 graden verwachten bij de aanvang van de derde herfstmaand. Een echt winterse start van novem ber treedt met vaak op, maar vrij recentelijk nog - in 1980 - werden we overvallen door een zeer vroege winterinval met snijdende oosten winden, vorst en sneeuwval. De 3e november van dat jaar staat te boek als de vroegste ijsdag van alle winters sedert het begin van de temperatuurmetingen. Die dag bleef het in de Bilt de gehele dag vriezen (maximum min 0,9 gra den). Twente noteerde zelfs min 2,4 als hoogste waarde. Het winterplaatje werd op de 7e compleet toen het fors begon te sneeuwen. Inde regio's Amster dam, Haarlem en IJmond kwam er toen sneeuwlaag van circa 15 cen timeter te liggen met een maxi mum van 18 centimeter in de Zaanstreek. November 1941 startte-ook grim mig. Jan Pelleboer meldt op 3 no vember: „De hele middag van 2 tot 6 uur matige sneeuwval bij een krachtige, koude noordoostenwind, i Aan het eind van de middag wer den snel de koeien op stal gezet. Er lag 6 tot 8 centimeter, die ook de volgende dag nog bleef liggen." Het kan dus zo vroeg in het seizoen al knap winters zijn. Warme dagen zijn vrij zeldzaam, maar soms is er nog wel ruimte voor een zomerse gril. Op 1 november 1925 haalde Maastricht uit met 23,3 graden; een temperatuur die in juli niet zou misstaan. Het actuele weer laat voorlopig geen uitschieters zien. Het blijft de rest van deze week meest droog; opklaringen zijn schaars. Na een paar mildere dagen voeren oosten winden later in de week weer kou dere lucht aan. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Oenemarken: Wolkenvelden, ook af en toe zon en droog. Er waait een koude oostenwind. Middagtemperatuur onge veer 6 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Veel bewolking en af en toe wat regen of motregen. Middagtemperatuur onge veer 11 graden. België en Luxemburg: Overwegend veel bewol king en droog. Morgen mo gelijk wat zon. Middag temperatuur wat oplopend tot ongeveer 9 graden. Noord- en Midden-Frank- Vrij veel bewolking en vooral m het westen kans op regen. Morgen in het noorden af en toe zon. Middagtemperatuur rond 14 graden, maar vooral vandaag in het noorden lagere temperaturen Portugal en Madeira: Portugal: Aanhoudend wisselvallig weer met veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Plaatselijk veel neerslag. Middag temperatuur vandaag van 13 graden aan de Costa Verde tot 17 in de Algarve, morgen iets zachter. Madeira- vandaag veel bewolking en enige tijd regen, mor gen overwegend droog. Maximumtem peratuur iets boven de 20 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Veel wolkenvelden en van tijd tot tijd buiige regen, mógelijk ook on weer. Middagtemperatuur aan dè"Cos- ta's in het zuiden rond 20 graden, elders maxima rond 15 graden. Canarische Ei landen: Wolkenvelden en mogelijk wat regen, vooral aan de zuidstranden ook af en toe zon. Maxima aan de zuidstranden ongeveer 25 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Op beide dagen vrij veel wol kenvelden en vooral in het noorden van tijd tot tijd buiige regen, mogelijk ook onweer. Morgen in het zuiden ook nu en dan zon. Maximumtemperatuur aan-zee van 18 graden bij Tanger tot 23 graden bij Agadir. Tunesië- vandaag droog en perioden met zon. Morgen enkele, mo gelijk zware regen- of, onweersbuien. Maxima aan zee rond 25 graden, mor gen in de loop van de dag flinke afkoe ling. Zuid-Frankrijk: Vandaag aan de voet van de Pyreneeën nu en dan zon, verder veel bewolking en van tijd tot tijd regen of onweer, morgen valt plaatselijk veel neerslag. Tempera tuur geleidelijk dalend; morgen maxima meest tussen 12 en 17 graden. Mallorca en Ibiza: Tamelijk veel bewolking en vooral mor gen perioden met regen, mogelijk ook onweer. Mogelijk valt er veel neerslag. Middagtemperatuur dalend naar onge veer 16 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: Overwegend bewolkt weer en pe rioden met regen, vooral in het zuiden soms met onweer en veel neerslag. Mid dagtemperatuur in het noorden rond 14 graden, elders maxima tussen 16 en 20 graden, op Sicilië iets warmer. Corsica en Sardinië: vandaag enkele opklarin gen en slechts hier en daar een bui. Morgen veel bewolking en regen, moge lijk valt er opnieuw veel neerslag. Maxi ma rond 20 graden, morgen koeler. Griekenland en Kreta: Griekenland: Toenemende bewolking en vooral in het westen plaatselijk regen of onweer. Middagtemperatuur van 17 gra den in de omgeving van Thessaloniki tot circa 21 graden op de Ionische eilan den. Kreta: Droog en nu en dan zon. Middagtemperatuur oplopend tot ruim 20 graden. Turkije en Cyprus: Droog. Langs de Turkse westkust enkele wolkenvelden, aan de zuidkust en op Cy prus flinke perioden met zon. Geleidelijk iets warmer met morgen maxima van 19 graden rond de Dardanellen tot ruim 25 graden langs de Turkse zuidkusten op Duitsland: In het noorden wolkenvelden, in het zui den nu en dan zon. Droog. Middagtem peratuur in het zuiden bij opklaringen oplopend tot ongeveer 15 graden, in het noorden middagtemperaturen rond 6 graden. Zwitserland: In het zuiden wolkenvelden en plaatse lijk regen of motregen. In het noorden vrijwel overal droog en hier en daar wat zon. Middagtemperaturen m de dalen rond 13 graden, in het noorden plaatse lijk lager. Temperatuur op 2000 meter enkele graden boven nul. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEN DONDERDAG 4 NOVEMBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 07 39 Zon onder 17.03 Maan op 20.44 Maan onder 12.10 Waterstanden Katwijk Hoog water 05.42 17.56 Laag water 01.26 14.02 Weerrapporten 02 november 19 uur: Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Boedapest Bordeaux Brussel nno4 19 15 10 Stockholm li Warschau li Zurich z Bangkok li 8uenos Aires o Casablanca z Johannesburg o Los Angeles o New Orleans z New York o Tel Aviv n Tokyo z halfbew.' nnw4/ WAT ££N OM6£LOF£L'Jf< //V- TER£5SAWT FRrX&A MA1A Z£<£ M /V W£F£ C£V£W F/£3 /fCWOS woorr ZO/£T7S f/VT£R£SSAUT^ (5£Z/£A//

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14