Leiden Hakenkruizen werk kwajongens Uit respect voor mijn voorouders Onderzoek welzijn in Noord Brug in rood en blauw Politie ontkent meeste klachten Rechtswinkel Geen ontslagen bij metaalbedrijf NEM GOED NIEUWS A i Jaar celstraf geëist tegen brandstichter 1| WOENSDAG 3 NOVEMBER 1993 971 13 CHEF GERT VISSER, 071 -356430, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -356429 Winkels 1 CL Het winkelcentrum I O aan de Oegstgees- ter Lange Voort moet snel opnieuw worden ingericht, vinden plaatselijke politici. Brand Een 14-jarige Al- I phenaar heeft in opdracht van zijn ouders een woning in een flatge bouw aan het Topaas plantsoen in de brand ge stoken. Voordeuren Stevenshof opengebroken leiden Inbrekers hebben gisteren de voordeuren van twee wo ningen opengebroken in een portiek aan de Zuster Meijboom- straat in Stevenshof. De inbraken werden op klaarlichte dag ge pleegd. Uit een van de huizen werd niets gestolen, uit de andere een giromaatpas. betaalkaarten en een zonnebril. Vrouw door auto aangereden leiden» Een 56-jarige Leidse fietsster is gisteren aangereden door een 20-jarige automobilist uit Waddinxveen op de hoek Ko- revaarstraat/Levendaal. Beiden reden op de Korevaarstraat. De vrouw kreeg geen voorrang van de Waddinxvener, die naar rechts wilde afslaan, terwijl de Leidse rechtdoor reed. Het slacht offer liep een verwonding aan het been op, die door een arts moest worden behandeld. Bromfietsdief verbergt zich onder auto leiden» De Leidse politie heeft gisteren een twintigjarige brom fietsdief aangehouden, die zich op de Os- en Paardenlaan onder een auto had verstopt. De dief reed zonder helm op de Oude I lerengracht. Toen de politie hem zag sloeg hij op de vlucht. Op de Os- en Paardenlaan liet hij de brommer achter en verborg hij zich onder een auto. Eremedaille voor J.M. Hogeboom leiden J.M. Hogeboom uit Leiden heeft gistermiddag bij zijn pensionering de eremedaillle. verbonden aan de Orde van Oran je Nassau in goud ontvangen. Hogeboom kreeg de onderschei ding uit handen van de loco-burgemeester van Zoetermeer, me vrouw A. Latenstein. Hogeboom was werkzaam bij de afdeling Omroep en Televisie bij het Business Unit Netwerkbedrijf van PTT-Telecom en later bij de Nederlandsche Omroep-Zender- maatschappij in Zoetermeer. Daarnaast was Hogeboom in katholiek Leiden maatschappelijk actief. Hij was ondermeer voorzitter van de jeugddrumband van de Leidse Hartebrugparochie, lid van de bestuurscommissie van de Paulus Scholengemeenschap en voorzitter van voetbalvereni ging Docos. Buurt schrobt deur Pieterskerk schoon De hakenkruizen op het vredesmonument, de publieks- deuren van de Pieterskerk, de gekraakte kantoorflat op het Stationsplein en op de muren van de gemeentelijkse sociale dienst verontrusten politie noch gemeentebe stuur. Hoewel nog onduidelijk is wie de daders zijn, heerst de opvatting dat de bekladdingen het werk zijn van 'kwajongens' en niet die van een serieus te nemen organisatie. We hebben hier te maken met een heel doelbewuste provoca tie. We gaan ervan uit dat de hakenkruizen het werk zijn van een en dezelfde persoon of groep personen.. Heel gericht zijn 'tere' plekken in de stad uit gekozen; een kerk, een vredes- leiden wim koevoet Toch krijgen de met verfspuiten aangebrachte runentekens vol gens politie-woordvoerder R. Blom meer aandacht dan 'drie- letterige scheldwoorden'. „Ha kenkruizen liggen gevoeliger. Bij de sociale dienst is volgens Blom ook een^oort visitekaartje in de brievenbus gedaan waar van de tekst 'United White Skinheads' luidt. De groep is klaarblijkelijk meertalig want naast de hakenkruizen zijn de slogans 'Auslander raus' en 'Ik trek aan de bel' gespoten. Het is vooral de laatste 'nauwelijks te duiden' kreet die Blom doet vermoeden dat de afzenders kwajongens zijn. ..Hoewel ik de betekenis nog niet doorgrond, komt het op mij over als een af zwakking van de oproep alle buitenlanders het land uit te zetten." Wethouder J. Laurier (Groen- Links/sociale zaken), die overi gens net zo min als ambtenaren van sociale zaken afweet van het visitekaartje, heeft nog een aanwijzing dat er kwajongens actief zijn geweest. Hij heeft op 'zijn' gebouw van sociale zaken naast de hakenkruizen ook een ban-de-bom-teken aangetrof fen. „Natuurlijk kan iemand een hekel hebben aan buitenlanders en aan bommen maar dat is toch een combinatie die ik nog niet vaak ben tegengekomen." A. Boon van de Stichting Pie terskerk zegt te zijn 'geschrok ken' van de hakenkruizen op de twee publieksdeuren van het kerkgebouw. „Ik denk niet di rect aan een dubieuze organisa tie maar het blijft schokkend als in welvaart opgegroeide men sen zich de moeite getroosten om al hakenkruizen spuitend door de stad te trekken, alleen maar met het doel te shoc keren." Voor Boon vergoedt de reac tie van de buurtbewoners erg veel. Niet zonder trots vertelt hij dat reeds een half uur nadat de hakenkruizen waren ontdekt, vrijwilligers de deuren weer hadden schoongepoetst. De wijkgroep sociale vernieu wing in Leiden-Noord uil graag weten hoe het is gesteld met vraag en aanbod van de wel- zijnsinstellingen in de wijk. Daartoe wordt onderzoek ge daan en met de uitkomst daar van wil de wijkgroep de raads commissie sociale vernieuwing confronteren. wordt uitgebreid. Een mede werker van de Onderwijswinkel vertelde gisteren tijdens een vergadering van de wijkgroep dat de onderwijshulp in de knel komt. „Wij doen ook vakbonds- en maatschappelijk werk. Het kost bijvoorbeeld heel veel tijd om uit te zoeken hoeveel pen sioenrechten buitenlanders in hun eigen land hebben opge bouwd. Zulk soort vragen krij gen we echter vaak. Of vragen over de onroerend goed belas ting." leiden In de Stevenshof is gisteren bij het Maria Montessoripad een nieuwe brug voor fietsers- en voetgangers aangebracht. De stalen brug over de Dobbewetering, die nog geen naam heeft, legt de verbinding tussen vlek 26 en station 'De Vink'. De brug is blauw. Er overheen lopen twee rode bogen die eikaar in het midden snijden. Aan de brug is een half jaar gewerkt. toto loek zuyderduin leiden aad rietveld De politie en het justitieel klachtenbureau van de Leidse Rechtswinkel moeten geregeld met elkaar overleggen. Dat was de eerste conclusie die woord voerder R. Blom van de Leidse politie trok na lezing van het ui terst kritische rapport van de Rechtswinkel, over de manier waarop de politie met klachten van burgers omgaat. „Mijn ha ren gingen ervan overeind staan. Dit is een soort aanklacht tegen de politie. Ik zal niet zeg gen dat het allemaal niet waar is wat erin staat, maar het is zeker niet allemaal juist", zegt Blom. Het rapport van het justitieel klachtenbureau. opgemaakt naar aanleiding van de behan-- deling van klachten in de perio de 1989-1991, staat bol van ver wijten aan het adres van de po litie. Die zou onder meer drem pels opwerpen voor mensen die zich over het gedrag van agen ten willen beklagen en de poli tie zou verdachten onnodig in de handboeien slaan. Volgens de Rechtswinkel houdt de poli tie zich niet aan zijn eigen pro cedures en houdt de korpschef te vaak zijn mensen de hand boven het hoofd. „Wij zijn niet altijd even ge lukkig met de terminologie en de bewoordingen in het rap port", zegt Blom. „Een kritische begeleiding van ons werk vin den wij oké. Maar het moet wel. eerlijk kritisch zijn. Je houdt hier toch een beetje het gevoel aan over dat het anti-politie is. Structureel overleg zou waar schijnlijk veel klachten bij de Rechtswinkel kunnen wegne men. Klachtenbehandeling is een wezenlijk onderdeel van ons functioneren. Mensen die willen klagen moeten dat vooral doen. Dan proberen we tot een vergelijk te komen." Blom durft niet te zeggen dat alle klachten van de Rechtswin kel over de politie ongegrond zijn. Maar op een aantal punten is het rapport van het klachten bureau feitelijk onjuist, meent Blom. „Zo wordt bijvoorbeeld de suggestie gewekt, dat wij ie dere verdachte in de boeien slaan. Dat is absoluut niet zo. En de indruk wordt gewekt dat de korpschef agenten die discri minerende uitlatingen doen de hand boven het hoofd houdt. Maar discriminatie wordt door de korpsleiding niet getoleerd." Volgens Blom houdt de Leid se politie een goede controle op het 'eigen functioneren. „Heel erg goed zelfs. Natuurlijk, eigen lijk ben je pas klaar als er hele maal geen klachten komen. Want elke klacht is er een te veel. Wij zullen hier ook zeker intern over praten. Maar een structureel overleg met het jus- titeel klachtenbureau is naar onze mening heel belangrijk." leiden erna straatsma Voor 1 juli 1994 vallen geen gedwongen ontslagen bij het Leidse metaalbedrijf NEM. De directie is in onderhandeling met collega-bedrijven in Zaandam, Schiedam en'IJmuiden over 'overname' van een deel van het personeel. De di rectie heeft vertrekkende werknemers voor bepaalde tijd een 'inkomensgaran tie' toegezegd. De gemaakte afspraken zijn vastgelegd in het zogeheten sociaal plan. Dit plan is opgesteld door directie en vakbonden. Bij het Leidse bedrijf verdwijnen 84 ar beidsplaatsen door het sluiten van de produktie-afdeling. De dreiging van gedwongen ontslagen is niet van de baan. maar de directie hoopt het merendeel van de betrokken werknemers een andere baan. te kunnen aanbieden. De daarvoor benaderde be drijven maken onderdeel uit van de Hol landse Beton Groep (HBG), waartoe ook de NEM behoort. Werknemers die worden overgeplaatst en daardoor minder gaan verdienen, hebben zes maanden recht op het salaris dat ze bij de NEM kregen. Daarna volgt een half jaar waarin de werknemers recht hebben op 95 procent van hun NEM-salaris. J. de Vries van de Industriebond FNV is tevreden over de tot nu toe behaalde resultaten. De vakbond is er inmiddels van overtuigd dat de sluiting van de pro duktie-afdeling onvermijdelijk is. „Er zijn mogelijkheden om alles op een fatsoe- nijk manier te regelen. Mochten er op 1 juli probleemgevallen over zijnvdan zul len we opnieuw kijken wat er te doen is. Het is positief dat de directie op een aan tal punten is meegegaan in onze wen- Leidenaar mag vier maanden niet autorijden leiden erna straatsma De politierechter heeft gisteren een 33-jarige Leidenaar veroor deeld tot vier maanden rij-ont- zegging en een boete van 750 gulden. De man was na het ver oorzaken van een ongeluk op de Vijf Meilaan. waarbij hij een fietsster aanreed, doorgereden. De Leidenaar verklaarde tij dens de rechtszitting dat hij uit angst voor vier andere fietsers was doorgereden. Die zouden hun boosheid op de dader heb ben willen koelen na het onge val. De fietsster sloeg na de bot sing over de auto heen en hield daar een gebroken heiligbeen aan over. Enkele getuigen zou den de automobilist hebben be kogeld met blikjes, waarna hij vluchtte. „Toen ik thuiskwam heb ik de politie gewaar schuwd". aldus de man. De Leidse politie ontkenj ech ter dat er een telefoontje is bin nengekomen. De automobilist werd met moeite opgespoord en zou bij een eerste verhoor juist hebben ontkend. Aan de hand van gevonden glasscher ven kon hij als dader worden aangewezen. Getuigen hebben verklaard dat de man 'flink slin gerend' over de Vijf Meilaan reed. Politierechter G.L.M. Urbanus \Toeg of er misschien drank in het spel was geweest. De Leide naar is hiervoor enkele malen eerder veroordeeld. Hij ontken de dat hij slingerend had gere den. „Ik heb de afgelopen veer tien maanden geen druppel al cohol gedronken." Officier van justitie F.P.M. Slits eiste een ontzegging van de rijbevoegdheid voor zes maan den, twee weken voorwaardelij ke gevangenisstraf en een boete van 750 gulden. sen. Na een door de ondernemingsraad gehouden onderzoek, is gebleken dat het openhouden van de afdeling op termijn geen haalbare kaart is." De sluiting van de produktie-afdeling vloeit voort uit een 'strategische herover weging' van de directie. De Nederlandse markt voor apparatenbouw is volgens de directie sterk verminderd door het terug lopen van investeringen in de chemie en petrochemie. Exportmogelijkheden zijn beperkt. De 128 arbeidsplaatsen in het hoofdkantoor aan de Vrijheidslaaan blij ven gehandhaafd, evenals 73 arbeids plaatsen in het Groningse Scheemda. Intocht vcm Sinterklaas 20 november De intocht van St. Nicolaas vindt dit jaar plaats op zater dag 20 november. Om 12.45 uur komt de Sint met zijn Pieten aan bij de Zijlpoort. Na een route door de stad komt hij om 14.45 uur aan op het Stadhuisplein, waar ballonnen aan kinderen wor den uitgedeeld. De route is Haven, Haarlemmerstraat. Prinsessekade. Kort Rapen burg. Breestraat, Steen- schuur, Doezastraat, Jan van Houtkade, Korevaarstraat, Gangetje, Botermarkt en Stadhuisplein. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. i Ja, dat is goed nieuws "I Dus neem ik i nu een abonnement, i Amateur archeoloog verwijt gemeente onverschilligheid I Voorletters:. Tel:. I (I.v.m. controle bezorging) Na de eerste 2 weken I betaal ik mijn abonnement: j Per maand automatisch I 28.75) j Per kwartaal via acceptgiro 82,85) I automatisch 82,85) Nr. bank/giro:. Of bel 071-128030 leiden tinegre willemsen vervolg voorpagina Sinds zijn zestiende heeft D. van der Plas zijn hart aan de ar cheologie verpand. In ongeveer twintig jaar is zijn verzameling uitgegroeid tot een collectie die niet zou misstaan in een muse um. In de zomer zet hij de deur van zijn huis in de Groenesteeg open zodat voorbijgangers al het moois kunnen bekijken. Desgevraagd geeft hij uitleg. Nu het te koud is, zet hij de deur niet meer open maar nog steeds staan er mensen bij hem op de stoep die zijn historische en soms opmerkelijke voorwerpen willen zien. „Mensen gooien de mooiste dingen weg. Vorige week vond ik nog een heel oud houten deurtje achter de Breestraat dat gewoon bij het vuil was gezet. Zit er een krasje op dan moet het weg. dat is de filosofie van de meeste mensen. In veel ge vallen een doodzonde." „Neem nu dat deurtje. Onder al die lagen behang en krante papier zat een antiek stroken deurtje van eikenhout, handge maakt natuurlijk, uit plus minus 1600 met een fraaie olieverf schildering op linnen". Op het oude behang is een afbeelding van gestileerde planten en bloe men te zien. En het is niet het enige opmerkelijke bezit van de amateur archeoloog. In de woonkamer die als museum is ingericht stuit de bezoeker op de meest vreemdsoortige voor werpen. Een bijna vierkant ding met rare kerfjes blijkt bij navraag „Dat ik nu in het bezit ben van deze archeologische vondsten ligt aan het beleid van de gemeente. Als zij actief gegraven hadden, dan had ik niets gehad", aldus Van der Plas. foto loek zuyderduin een schraper te 'zijn. Waarmee doorbrengen zonder dat het waarschijnlijk Leidse leerlooiers verveeld. Potten, pannen, kan- vroeger de huiden schoon- nen. kruiken, schalen, kom- schraapten. Een gitzwart lang- metjes. tegeltjes, het houdt niet werpig stokje was ooit het on- op. Diverse kleuren, maten, op- derdeel van een hertengewei en schriften en allemaal uit een an- werd gebruikt voor het fijn- dere periode en met een eigen stampen van waarschijnlijk geschiedenis. Maar van dat alles voedsel. zijn de pre-historische aarde- Uren kunnen bezoekers er werkenpotten hem het dier baarst. Van der Plas: „Wat het voor mij zo bijzonder maakt is dat het oeroude primitieve ge bruiksvoorwerpen zijn. Als ik er naar kijk dan kan ik me voor stellen hoe het er toen heeft uit gezien. Mensen bij kampvuur tjes en rieten hutjes. Leven in moeilijke omstandigheden met weinig kennis en techniek. Ik krijg dan respect voor mijn voorouders". Over zijn Romeinse kannen en schaaltjes is hij minder ge passioneerd. De schaaltjes zijn van het zogenaamde terra sigel- lata aardewerk; erg rood met Romeinse versieringen erop. Van der- Plas zegt geen idee te hebben hoe kostbaar al dit ser viesgoed is. „Geen idee. Maar dat is toch ook niet belangrijk? Het gaat om de historische waarde ervan en die is naar mijn mening groot genoeg om het ook aan mensen te laten zien. Niet dat dat een criterium is hoor. ik laat alles zien wat be zoekers willen zien". Van der Plas is verwoed gaan verzamelen toen oude huizen in de binnenstad werden gesloopt. „Het is belachelijk dat Leiden nog steeds geen stadsarcheo- loog heeft. Leiden was in de middeleeuwen een van de grootste steden. Als je in het hart van de binnenstad gaat slo pen. dan moet je ook onderzoek doen naar onze geschiedenis. £n niet zó maar de volgende dag een nieuwbouwhuis op de zelfde plek planten. De manier waarop de gemeente nu met ar cheologisch onderzoek omgaat, stelt niet zo veel voor." leiden erna straatsma Opgekropte woede en mach teloosheid over seksueel mis bruik in zijn jeugd brachten een 36-jarige Leidenaar er toe om vorig jaar augustus zijn huis aan de Boshuizerkade in brand te steken. Voor deze brandstichting, en het mis handelen van zijn vrouw, eiste de officier van justitie gisteren een gevangenisstraf van acht tien maanden, waarvan zes voorwaardelijk. De man verklaarde deels uit woede, deels uit angst gehan deld te hebben. „Een buur man heeft mij daar in de kel der seksueel misbruikt. Die man woont daar nog steeds en ik was bang dat er ook iets met mijn zoontje zou gebeuren." Pogingen om de buurman te vervolgen, mislukten omdat eventuele strafbare feiten ver jaard zijn. „Ik heb hem aange sproken om over het gebeurde te praten, maar toen drukte hij me tegen de muur aan en zei dat 'ie me zou vermoorden als ik er ooit met iemand over zou praten." Brandstichting was volgens hem noodzakelijk om vrouw en kind het huis uit te krijgen. Zijn echtgenote wilde niet verhuizen. De psychische problemen van de man, die volgens een psychiater sterk ontoereke ningsvatbaar is, begonnen toen hij vader werd. De aan blik van zijn zoontje haalde de weggestopte herinneringen aan zijn seksuele mishande ling in hem boven. Hij ging vanaf dat moment geregeld 'over de rooie'. In de woning aan de Bos huizerkade stak hij op een vroege morgen een prop kran tenpapier aan en legde die on der de tafel. Hij zette de ramen tegen elkaar open om het vuurtje flink aan te wakkeren en verliet het huis. „Ik ging er vanuit dat de buren er niet waren. Om negen uur 's och tends is er normaliter nie mand thuis." Enige bejaarde buren waren echter wel thuis en moest met ademhalingsproblemen uit hun woning worden gehaald. De woning brandde groten deels uit. De belendende wo ningen liepen rook- en water schade op. In april van dit jaar ver wondde de U-idenaar zijn vrouw (inmiddels ex-vrouw) met een schaar. Hij stak enke le malen in haar bovenbeen. Een 'uitspatting' die volgens hem voortvloeide uit haar scheidingsplannen. „Na 17 jaar laat ze me in de steek." In het 'pyschiatrisch rap port' dat is opgemaakt staat dat de Leidenaar een 'zieke karakterstructuur' heeft met 'psychopatische trekken'. De psychische problemen zijn het gevolg van het seksuele mis bruik en het 'milieu van alco holmisbruik' waarin de man is opgegroeid. De president van de recht bank doet 16 november uit spraak.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13