Plunderaars verjagen Kroaten en moslims Buitenland Lokale verkiezingen test voor vredespolitiek Rabin 'Vredesgesprek Ulster niet met terroristen' In Gitega sneden ze kinderen in stukken Elfjarigen voor de rechter wegens moord op peuter Opwinding over dagboek van Amerikaanse senator Panters en poema1 s op Britse platteland Dalai Lama in was DINSDAG 2 NOVEMBER 1993 155- -v AFP Agence France Presi DPA Deutsche Pi Verbod op naaktfoto's weduwe Sukarno Standrechtelijke executies rond Vares Zo'n 3,3 miljoen Israëlische stemgerechtigden brengen van daag hun stem uit in verkiezin gen van burgemeesters en ge meenteraden. Hoewel het voor al gaat om plaatselijke belangen heeft premier Rabin de veride- zingen uitgeroepen tot een lak moesproef voor zijn vredespoli tiek. „De wereld zal de uitslag zien als een graadmeter voor de ma te waarin het vredesproces wordt ondersteund", zo zei de premier vorige week. Rabin nam daarmee een zeker risico, want tot dusverre hebben iet wat vage enquêtes alleen maar te zien gegeven dat slechts een kleine meerderheid van de be volking de vredespolitiek van Rabin steunt. Zeker in grote steden als Jeru zalem en Tel Aviv zal de uitslag zonder meer gelden als een stem voor of tegen de regering. Zelfs al voeren de kansrijkste kandidaten campagne op per soonlijke titel en niet een partij. Per slot van rekening zijn het de eerste verkiezingen sinds Rabin in 1992 aan de macht kwam. Jeruzalem, met zijn nog steeds populaire burgemeester Teddy Koliek, staat in het mid delpunt van de belangstelling. Dat komt onder meer door de nadruk die de palestijnse bevrij dingsbeweging PLO legt op de noodzaak over de toekomst van de stad te onderhandelen. Hoe wel de regering steeds opnieuw zegt dat Jeruzalem de ongedeel de hoofdstad van Israël is en blijft, is het laatste woord over de Arabische aanspraken op het oostelijke stadsdeel nog lang niet gesproken. In Tel Aviv treedt de populai re Likud-burgemeester Shlomo Lahat af. Likud rekent er min of meer op dat het ambt zal over gaan op zijn partijgenoot Ron nie Milo, een oud-minister. Milo's tegenstrever is de uit de Yom-Kippuroorlog bekende held Kalahani. De regeringen in Londen en Dublin weigeren over vrede in Noord-Ierland te praten met or ganisaties die geweld gebrui ken. Maar als een partij het ge weld afzweert en dat ook in da den omzet, „kunnen nieuwe deuren opengaan en zouden beide regeringen op de nieuwe situatie kunnen reageren". Dat zei premier Major gisteren in het Britse Lagerhuis. Hij deed er verslag van de gesprekken die hij vrijdag voerde met zijn Ierse collega Reynolds. Major moet niet denken aan rechtstreekse onderhandelingen met het verboden Ierse Repu blikeinse Leger (IRA) of met Gerry Adams, leider van de Sinn Fein, de politieke tak van de IRA. „Daarvan zou mijn maag omkeren." De afgelopen negen dagen zijn in Ulster 23 mensen ver moord. De golf van geweld be gon na de IRA-bomaanslag in Belfast, die negen mensen het leven kostte. Daarop volgde een serie van wraaknemingen over en weer tussen katholieken en protestanten. Het Britse lagerhuis veroor deelde het geweld gisteren een stemmig. „Kr is geen verschil tussen tranen van protestanten en tranen van katholieken", zei de militante protestantse domi nee Ian Paisley. De dood is alom aanwezig in de heuvels rond het stadje Gitega in het hart van Burundi. De ge huchten met platgebrande hui zen zijn compleet ontvolkt. Er liggen nog steeds lijken langs de kant van de weg, waarop maar weinig automobilisten zich wa gen. In Gitega (16.000 inwoners) maakt het marktplein een lugu bere indruk. De winkel is ge plunderd en de straten dragen nog de sporen van de barrica des van stenen en boomtakken, die direct na de staatsgreep werden opgericht. Het is rustig in de stad, onheilspellend rus tig. De directeur van het zieken huis vreest dan ook het ergste voor de nabije toekomst. Dokter Tharcisse Ndayizeye weet waar over hij praat. Na de staatsgreep van 21 oktober was hij getuige van onvoorstelbare wreedhe den. „Men heeft kinderen in stukken gesneden. Men heeft gedood met kapmessen, met knotsen en met keukenmessen. Deze wreedheden maken mij onzeker over de toekomst van mijn land. het nieu staatsgreep was bekendgewo de den. gaf de gouverneur van het gebied rond Gitega opdracht bruggen op te blazen en bomen te kappen om de wegen te bar ricaderen. Activisten van het Frodebu (het Front voor de De mocratie in Burundi), de partij van de vermoorde president Melchior Ndadaye. moesten hun kapmes bij zich steken om zich te kunnen verdedigen. Politiemensen en soldaten zijn talrijk in Gitega. Ze zeggen dat ze er zijn om „de bevolking te beschermen". Velen houden de wacht bij het nationale han delsbureau, dat is veranderd in een vluchtelingenkamp. In de heuvels rond de stad hebben 1.500 mensen een heenkomen gezocht. Er is wei nig voedsel. Het regent. Kinde ren huilen, 's Nachts hebben ze het koud. Een verpleegster verzorgt twee diepe wonden op het hoofd van een jonge vrouw. „Ik vraag niet wie dat gedaan heeft. Ik verzorg haar, dat is alles", zegt ze zacht. Met enkele colle ga's komt ze hier elke dag. met een kleine voorraad verband en aspirines. Van het stadsbestuur, dat bijna niet meer functio neert. valt weinig meer te ver wachten. 'Clinton moet zich wijden aan toestand in VS' washington ap Een grote meerderheid van de Amerikanen wil dat president Clinton zijn aandacht aan pro blemen thuis wijdt, en niet aan buitenlandse conflicten. Dat blijkt uit een opiniepeiling waarvan de uitslag gisteren werd vrijgegeven. Uit de peiling van het Times Mirror Center for the People and the Press blijkt dat Amerikanen vooral erg bezorgd zijn over de toestand in eigen. Over de situ atie in de Verenigde Staten is 73 procent ontevreden en over de toestand in de wereld 81 pro cent. Ruim 75 procent van de ondervraagde Amerikanen wil dat Clinton zich concentreert op het binnenlandse beleid; slechts 13 procent wil dat de president zich toelegt op het buitenlands beleid. the independent Gezeten op een verhoogde beklaagdenbank zijn twee 11 - jarige Britse jongens gisteren voor de rech ter verschenen op beschuldiging van moord op de 2- jarige James Bulger. De peuter werd in februari ont voerd toen hij met zijn moeder rondliep in een win kelcentrum in Liverpool. Twee dagen later werd hij dood aangetroffen. Nooit eerder deze eeuw werden zulke jonge mensen voor de rechter gedaagd wegens moord. De knapen zeggen dat ze onschuldig zijn. De twee moordenaars schopten tegen het hoofd van de kleine James Bulger totdat het bloed op hun kleren spoot. Met bakstenen verbrijzelden ze de schedel van het jongetje. Ze trokken zijn broek en sokken uit en lieten zijn lichaam op de spoorrails liggen om door een trein in tweeën te worden gereden. James Bulger yvas 2 jaar, zijn moordenaars waren 10. De marteling op 12 februari duurde ongeveer twee- en-een-half uur. James Bulger was met zijn moeder gaan winkelen in Liverpool, toen hij door twee jon gens werd ontvoerd. Tijdens de vier kilometer lange tocht die volgde, werd het drietal door meer dan 20 gezien. De getuigen herinneren zich hoe de peuter brulde. James huilde, gilde en snikte terwijl hij aan de handen werd meegevoerd. Als hij te onwillig was, sloegen de twee oudere jongens hem op het hoofd. Toen ze bij het spoorwegtalud aankwamen, volgden de fatale mishandelingen. Dit kreeg de jury gisteren van de openbaar aankla ger te horen. De twee jongens, wier identiteit geheim moet blijven en die daarom als A en B worden aange duid, ontkennen de ontvoering en moord op James Bulger. De inmiddels 11-jarige beklaagden ontkennen eveneens dat ze eerder die dag hadden geprobeerd een ander klein jongetje te ontvoeren. De in schooluniform gestoken A en B waren in de rechtbank aanwezig en luisterden vanaf speciaal ver hoogde stoelen naar het schokkende relaas van de openbaar aanklager. Ze schuifelden onwennig heen en weer. Naast elk van de jongens zat een maatschap pelijk werker. A en B hadden op de bewuste vrijdagochtend op school moeten zijn. In plaats daarvan werden ze al om 9.45 uur in winkelcentrum The Strand gezien. Ze waren uitsloverig aan het 'keten'. Rond 12.00 uur had den ze zonder succes geprobeerd een jongetje bij zijn moeder weg te lokken. Kort na 15.00 uur renden ze weg uit een speelgoed winkel, waar ze een blik emailleverf hadden omge- schopt. Om 15.40 uur waren James Bulger en zijn moeder Denise bij de slager en 24 seconden later leg den beveiligingscamera's vast hoe een radeloze Deni se Bulger tevergeefs naar haar zoon zocht. Kort na 15.43 legden de camera's vast hoe de kleine James samen met A en B het winkelcentrum verliet. Het drietal werd door getuigen gezien in het winkel centrum, bij de taxistandplaats daarbuiten, in de om liggende straten, bij een waterreservoir en ten slotte bij het spoortalud van Walton, Liverpool. James bezweek aan diverse schedelbreuken en tal loze andere verwondingen. Op zijn kleren werd bak- steengruis gevonden. Later vond de politie de met bloed besmeurde bakstenen terug. Het bloed op de schoenneuzen van A en B kwam overeen met het bloed van James. Onderzoekers van de politie vonden blauw-grijze emailleverf op het lichaam van James en op de kleding van A en B. Een verfveeg op de mouw van B kon volgens de politie 'door een kleine hand' zijn gemaakt. Op ongeveer 100 meter van het lijk werd een blik met blauw-grijze verf gevonden die overeenkomt met de verf die in de speelgoedwinkel werd verkocht. vertaling: margreet hesunga jakarta» Indonesië heeft de publicatie verboden van een foto boek dat naaktfoto's bevat van Dewi Sukarno, de uit Japan af komstige weduwe van Indonesië's eerste president. Dat maakte de krant Suara Pembaruan gisteren bekend. De nu 53-jarige De wi was de vierde vrouw van Sukarno, die van 1949 tot 1967 aan het bewind was. Sukarno stierf in 1970. foto reuter Man bijt tijdens ruzie oorlellen af Jeruzalem» De politie van Tel Aviv heeft een man aangehouden die tijdens een ruzie zijn ex-vrouw en ex-schoonmoeder een oorlel heeft afgebeten. De 45-jarige man was het huis van zijn ex-vrouw binnengedrongen, kennelijk om kleren op te halen. Tijdens een ruzie beet de man haar in de neus en zette vervol gens zijn tanden in een oorlel. De 70-jarige moeder van de vrouw onderging daarna hetzelfde lot. Reisbureau biedt tripje in MiG aan Tokyo Wie in Japan eens iets anders wil, kan bij een reisbureau een vlucht boeken aan boord van een Russisch MiG-gevechts- vliegtuig. Voor bijna 20.000 gulden biedt touroperator Nisso Ry- okosha zijn klanten een zesdaagse reis naar Rusland aan waarin een vlucht van vier minuten aan boord van een MiG-23 is inbe grepen. Degene die in een recentere MiG-31 wil zitten, moet 30.000 gulden neertellen. Kindersterfte Roemenië gestegen bukarest Nadat het korte tijd wat beter was gegaan, is de kin dersterfte in Roemenië vorig jaar weer gestegen. Dat blijkt uit een onderzoek van de Roemeense regering. De kindersterfte is vorig jaar met 3 procent gestegen tot 23,4 per duizend. Het Eu ropese gemiddelde is 10,6 per duizend. Deskundigen denken dat de stijging wordt veroorzaakt door de economische ontberingen die het gevolg zijn van de overgang naar een vrije-marktecono- mie. Doden bij overstromingen Corsica ajaccio» Bij de overstromingen op het Franse eiland Corsica zijn het afgelopen weekeinde twee mensen omgekomen en veertien anderen spoorloos verdwenen. Van vijf mensen wordt gevreesd dat zij door de vloedgolven zijn overweldigd en zijn omgeko men. Over het lot van negen anderen is helemaal niets bekend. De overstromingen zijn het gevolg van zware regenval. washington hans de bruun correspondent Een volgepakte zaal, ademloos luisterend publiek, urenlange rechtstreekse TV-uitzendingen, extra journaals en kolommen- lange commentaren in de kran ten. Je zou haast denken dat de Amerikaanse Senaat gisteren debatteerde over een zaak van nationaal belang. Maar het draaide slechts om één ding: of een speciale commissie van senatoren een blik mag werpen in de persoonlijke dagboeken van de Republikeinse senator Bob Packwood uit Oregon. Het gaat in dit debat om seks en politiek, en de Amerikanen zijn dol op die combinatie. Vooral nu Packwood weigert zijn dak- boeken te openen en de Senaat hem daarvoor waarschijnlijk voor de rechter zal slepen. Packwood was tot vorig jaar een niet echt vooraanstaande sena tor. Maar toen publiceerde de Washington Post het verhaal dat hij tijdens zijn lange politieke carrière in Washington (hij zit sinds 1968 in de Senaat) een aantal medewerksters seksueel heeft lastiggevallen. Hij gaf toe zich in de jaren zeventig wel eens te hebben misdragen te genover vrouwen, maar hij meende geen strafbare feiten te hebben begaan. Enkele weken geleden werd be kend dat Packwood gedurende zijn 25 jaar in Washington een dagboek heeft bijgehouden, dat nu meer dan achtduizend blad zijden beslaat. De ethische speurneuzen van de Senaat meenden dat die wel eens be wijsmateriaal tegen Packwood zouden kunnen bevatten, dus vorderden ze de dagboeken. Packwood was bereid hen inza ge te geven in relevante onder delen van zijn geschrijf, maar niet in delen die hij als privé be schouwde. Het gaat nu dus om de vraag hoe geheim persoonlij ke dagboeken zijn. De Senaatscommissie kreeg via een bemiddelaar inzage in vijf duizend pagina's, maar Pack wood hield de rest achter. Te persoonlijk, beweerde hij. De Senaatscommissie gaf echter niet op, vooral niet omdat in de wel verstrekte pagina's gege vens zouden staan die tot een strafrechtelijk onderzoek zou den kunnen leiden. Met andere woorden: Packwood heeft nog meer op zijn geweten. Het steekspel tussen Packwood en de rest van de Senaat had gisteren moeten leiden tot hef besluit om de man uit Oregon voor de rechter te slepen. Maar het debat duurde zo lang, dan men besloot te schorsen en vandaag verder te praten. Duizenden Kroaten en moslims zijn in centraal-Bosnië op de vlucht geslagen voor gevechten en plunderende soldaten. Het Rode Kruis riep gisteren de strijdende par tijen rond het stadje Vares op de burgers te sparen. Uit diverse bronnen komen berichten over standrechtelijke executies. Het Bosnische leger zei gisteren dat bij een vluchtpoging 19 ge vangen genomen Kroatische soldaten zijn neergeschoten. Britse VN-troepen die in de stad Bugojno een onderzoek wilden instellen, werden door Bosni sche soldaten tegengehouden. De Britten kregen geen toe stemming voor een gesprek met drie Kroatische soldaten die het bloedbad hebben overleefd. Het Rode Kruis constateerde in Vares en omgeving grove schendingen van het internatio naal humanitair recht. „Duizen den zijn gedwongen hun huizen achter te laten. Ze worden door plunderaars bedreigd met de dood. Ze zijn wanhopig op zoek naar bescherming", aldus een verklaring. Journalisten zagen in het stadje honderden Kroaten en moslims die in het centrum een goed heenkomen zochten voor plunderende soldaten. Gemaskerde Kroaten zijn de afgelopen dagen 's avonds hui zen van moslims binnengeval len. Veel kinderen en vrouwen zijn daardoor zo bang dat ze lie ver buiten in de vrieskou sla pen, in de buurt van de VN-sol- daten, dan thuis. Kroatische dorpelingen stroomden Vares vanuit het noorden binnen. Ze waren op de vlucht geslagen voor mos lim-soldaten die het afgelopen weekeinde het dorpje Dubosti- ca veroverden. Ook Kroatische burgers uit de dorpjes Ratan en Kopjari zijn de afgelopen dagen gevlucht voor militairen van het Bosnische leger. In een poging gruweldaden door moslim-soldaten een halt toe te roepen, heeft de Bosni sche regering de vierde man van haar leger, Sefer Halilovic, onder huisarrest geplaatst. Hij zou niets hebben gedaan tegen oorlogsmisdaden door moslims. De legerleider heeft in septem ber drie commandanten „de vrije hand gegeven" bij de uit voering van een „avontuurlijk" offensief, aldus een hoge func tionaris van de Bosnische rege ring. Halilovic zou vanuit Jabla- nica in midden-Bosnië hebben willen doorstoten naar het Kroatische Mostar. Op het Britse platteland zwerven tiental len ontsnapte panters, poema's en lui paarden rond. Ze vreten regelmatig scha pen op en hebben zelfs een keer een vrouw aangevallen. Dat zeggen Britse na tuurkenners. Volgens natuurkenner Trevor Beer gaat het om beesten die zijn ontsnapt uit die rentuinen of die als huisdier werden ge houden tot de eigenaars ze loslieten. Het Britse blad The Sun publiceerde on langs een foto van een panterachtig beest op een muur naast een akker in het dun bevolkte gebied Bodmin Moor in zuid west-Engeland. Het dier maakt de omge ving van Bosmin Moor al maanden onvei- lig- Britse deskundigen haalden verder in het blad enkele incidenten aan die zich de afgelopen jaren voordeden. Bijvoorbeeld het geval van een poema die in 1980 bij het Schotse Loch Ness werd gevangen, een wilde kat die in 1988 in zuid-Engeland door een auto werd overreden en een lui paard dat in datzelfde jaar werd doodge schoten door een boer in zuidwest-Enge- land. Zuidafrikaanse regering praat met PAC-leger harare ap De Zuidafrikaanse regering praat over beëindiging van de gewapende strijd in het land met het Azaniaanse Volksbevrij dingsleger (APLA), de gewapen de arm van het Panafrikaans Congres (PAC). Gisteren is be kendgemaakt dat de gesprekken worden gevoerd in Harare, de hoofdstad van Zimbabwe. Gisteren werden de onder handelaars het nog niet eens over een staakt-het-vuren, maar wel is afgesproken dat de be sprekingen binnenkort worden voortgezet. De ontmoeting was het eerste officiële contact van een rege ringsfunctionaris (minister van wet en orde Hernus Kriel) met APLA-bevelhebber Sabelo Pha- ma. Ze spraken elkaar niet in Zuid-Afrika zelf, omdat het APLA door de Zuidafrikaanse regering tot verboden organisa tie is verklaard. De regering acht het APLA schuldig aan recente aanslagen op blanken en de po litie. Tientallen doden bij treinongeluk in Indonesië jakarta ap Bij een treinongeluk in Depok, ten zuiden van de Indonesische hoofdstad Jakarta, zijn vanmor gen zeker 25 mensen omgeko men. Volgens de politie raakten 145 mensen gewond. In Depok reden twee volle passagierstreinen in de och tendspits frontaal op elkaar. Vlak na het ongeluk ontstond grote verwarring omdat veel passagiers bekneld zaten in de wrakstukken. Reddingswerkers konden de treinen moeilijk be reiken omdat de straten ter plekke zeer nauw zijn. Wegens een tekort aan ambulances wer den veel gewonden met gewone auto's naar ziekenhuizen ver voerd. londen De in ballingschap levende geestelijke leider van Tibet, de Dalai Lama, is sinds gisteren te bewon deren in het wassenbeeldenmuseum Madame Tussaud in Londen. De Dalai Lama vervolmaakte het beeld gisteren met een van zijn eigen brillen. foto epa gerrypenny Zowel Israëli's als Palestijnen gingen onlangs de straat op om Jeruzalem als hoofdstad op te eisen. foto reuter davidSilverman

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7