prijspakkers 'School op verzoek ouders van richting veranderen' „Al drie jaar een rendement van 10%? Klinkt goed." GRATIS Binnenland Veel Nederlanders beschouwen reageerbuisbevruchting als luxe Rijk moet arbeidsvoorwaarden ook voor prostituées regelen Prins Claus kijkt op van eigen woorden over zijn depressies KIPPE- BOUTEN SflipofC Inslag op Jupiter kan licht werpen op het verdwijnen van dinosaurus Josef uit het fietsenhok \\\\\\\\UU§nifI////MZii& DINSDAG 2 NOVEMBER 1993 'Geef toponderzoekers sabbatsjaar' wassenaar Universiteiten moeten hun toponderzoekers een jaar vrij geven als zo'n wetenschapper is uitgenodigd door het NIAS. Dat vindt staatssecretaris Cohen van Onderwijs. Gisteren opende hij een nieuwe vleugel bij het gebouw van het NIAS het Nederlands instituut voor advanced studiesin Wassenaar. Bij het NIAS werken wetenschappers uit binnen- en buitenland samen of individueel aan onderzoeksprojecten op het gebied van mens- en maatschappijwetenschappen. Maij wordt Euro-lijsttrekker CDA den haag Het CDA-partijbestuur heeft minister Maij van ver keer en waterstaat) gisteren definitief voorgedragen als kandi daat-lijsttrekker bij de verkiezingen voor het Europees Parle ment op 9 juni 1994. CDA-partijvoorzitter Van Velzen staat als tweede op de lijst. Hij had zich al teruggetrokken voor het lijst trekkerschap. Oproep tot verhuren stemmen mag den haag Het oproepen van kiezers om hun stem de komende verkiezingen te verhuren aan de hoogste bieder is niet strafbaar. Als een burger erop ingaat of een partij er gebruik van maakt, is het wel strafbaar. Dat is de reactie van het ministerie van bin nenlandse zaken op de oproep van een man uit Den Oever. Hij roept in een brief stemgerechtigden op hun stem te verhuren. Meerderheid Tweede Kamer voor plannen onderwijsminister Ritzen Als de ouders van de leerlingen dat willen, moet het mo gelijk zijn dat een school 'van kleur verschiet'. Een chris telijke school zou bijvoorbeeld zonodig islamitisch of openbaar moeten worden. Openbare en christelijke scholen moeten kunnen fuseren als dat het behoud van een school in een dorp betekent. Dat vindt de meerder heid van de Tweede Kamer. den haag anpdoorkruisingen van het onder wijsbestel zijn. Over de samen werkingsschool een fusie tus sen openbaar en 'bijzonder' lopen de opvattingen binnen het kabinet uiteen. De Kamer sprak met de mi Tijdens een vergadering van de onderwijscommissie van de Ka mer met de minister bleek dat alleen het CDA en de kleine christelijke partijen tegen zulke nister van onderwijs over het wetsvoorstel dat de schaalver groting in het basisonderwijs regelt. Om een nieuwe school te stichten, zijn straks veel meer leerlingen nodig dan nu. Een bestaande school moet dan bij daling van het aantal leerlingen veel sneller verdwijnen. Als ge volg van het wetsvoorstel zal volgens Ritzen de komende ja ren zo'n zestien procent van de scholen verdwijnen, of een 'ne venvestiging' van een grote school in de buurt worden. De Kamer vindt dat goed. maar door de hoge r len er in Nederland voorlopig nauwelijks nieuwe scholen bij komen. En dan moet worden voorkomen dat de bestaande verdeling tussen openbaar, christelijk en katholiek, 'vast roest' in strijd met de werkelijk heid. Als ouders vinden dat de signatuur van hun school niets meer heeft te maken met het geloof van de ouders, dan moet verandering mogelijk zijn. Rit zen zei bereid te zijn een proce dure te bedenken die deze mo gelijkheid regelt. Voorlopig geen stappen tegen vrouw-werende SGP Minister Hirsch Ballin (justi tie'ziet voorlopig geen reden tot stappen tegen de SGP we gens het weren van vrouwen als partijlid. De bewindsman wil met een besluit wachten op de uitkomst van het on derzoek door de rijksrecher che op last van de hoofdoffi cier van justitie in Den Haag. Hirsch Ballin heeft dit de Tweede Kamer geantwoord op schriftelijke vragen van PvdA, WD, D66 en Groen- Links. De SGP heeft in september besloten in de statuten op te geen lid mogen worden. Dat besluit leidde tot aanklachten we gens het aanzetten van discri minatie. De rijksrecherche brengt in kaart wat de exacte formulering van het besluit is I en bij wie de verantwoorde lijkheid ligt. Hirsch Ballin vindt dat hij j zelf pas in actie moet komen als blijkt dat vrouwen ook na een beroep op de rechter on voldoende toegang wordt ver leend tot het politieke leven, inclusief de politieke organi saties. Aangezien het nog niet zover is gekomen, past aanzien van politieke partijen terughoudendheid, vindt de bewindsman. Steeds meer paren met vruchtbaarheidsproblemen naar dokter utrecht anpte onzekerheid voor patiënt en behandelaar, vindt de NVRB. Tien jaar geleden is het eerste IVF-kind in Nederland geboren. Uit de NIPO-enquête blijkt dat 46 procent, vooral hoger opgeleiden, reageerbuisbevruchting geen luxe-voorziening vindt. De vereniging bena drukt dat onvruchtbaarheid wel degelijk een ziek te is (omdat organen niet goed functioneren) en geen 'sociaal ongemak'. De NVRB concludeert verder uit de onder zoeksresultaten dat de maatschappelijke omvang van onvruchtbaarheid en ongewilde kinderloos heid nog steeds wordt onderschat. In Nederland gaat één op de zes paren met vruchtbaarheids problemen naar de dokter. Die groep stijgt, onder meer doordat vrouwen op steeds latere leeftijd moeder willen worden. De zwangerschapskansen nemen namelijk af naarmate de leeftijd vordert. Bijna veertig procent van de Nederlanders, vooral ouderen, vindt onvruchtbaarheid geen ziekte. De ze mensen noemen IVF (in vitro fertilisatie), ofwel reageerbuisbevruchting, daarom een luxe-voor ziening. Dat blijkt uit een NIPO-enquête, gehou den in opdracht van de Nederlandse Vereniging voor Reageerbuisbevruchting (NVRB). De patiëntenvereniging overhandigde de resul taten, samen met een petitie en een leeg ooie vaarsnest als symbool, vandaag in Den Haag aan voorzitter Netelenbos (PvdA) van de vaste kamer commissie voor volksgezondheid. In de petitie pleit de NVRB voor betere wetgeving en een defi nitieve opname van IVF-behandelingen in het ziekenfondspakket. Het uitblijven van zo'n financiële regeling en van 'een breder kader van wetgeving' schept gro- Bordeel onmiddellijk uit Wetboek van Strafrecht' De overheid moet de arbeids voorwaarden voor prostitutie wettelijk regelen. Prostitutie moet daarbij worden gezien als elk ander beroep waarvoor overheidsregelingen nodig zijn. Dat stelt drs. D. Gorgels, die vrijdag aan de Katholieke Uni versiteit in Nijmegen promo veert op een onderzoek naar de problemen rond gemeentelijk prostitutiebeleid. Gorgels heeft het beleid in Nijmegen, Eindhoven, Gronin gen, Arnhem, Heerlen en Utrecht onderzocht. In alle ge vallen blijkt het gekozen beleid te falen. Volgens Gorgels komt dat vooral doordat op prostitu tie nog steeds een groot taboe rust. Het beleid van gemeenten uitbannen van prostitutie, repressief beleid gecombineerd met hulpverlening of gedoogbe- f leid is nooit gericht op maat schappelijke integratie, maar al tijd op het bestrijden van over last. Gorgels meent dat het prosti tutiebeleid pas succesvol zal zijn, als het taboe wordt wegge nomen. Gorgels: „Vergelijk het maar met uitgaansgelegenhe den". Daartegen verzetten buurt bewoners zich nooit zo heftig als tegen gedoogzones, terwijl cafébezoekers ook herrie ma ken, rommel achterlaten, par keer- en verkeersoverlast ver oorzaken en zich aanstootge vend kunnen gedragen. Dat komt omdat uitgaan maat schappelijk aanvaard is en pros titutie niet". Straat- en raamprostitutie moet volgens Gorgels worden gezien als „een vorm van dienstverlening waar vraag naar is. Het bordeelverbod dient dan ook onvoorwaardelijk uit het Wetboek van Strafrecht te wor den geschrapt. Elke wettelijke regeling ter bestrijding van prostitutie versterkt de taboes feer en staat dus succesvol be de weg". Gorgels pleit eer voorlichting en com- de kant van hoe pooiers. leid Prins Claus is de afgelopen twee dagen zeer tot zijn verrassing internationaal in het nieuws gekomen. Dit was het gevolg van een vergissing van het En gelstalige persbureau Reuter, dat een bericht over hem baseerde op een Zwitsers zondagsblad. Dit Sonntags Bliek had op zijn beurt weer geput uit een Zwitsers televisie-programma. Reuter citeerde de prins zondag sprekende over zijn depressies en bracht als groot nieuws dat hij beter was. Het werd door verschillende me dia in binnen- en buitenland overge nomen. De woorden van de prins stammen echter uit een interview uit het woege voorjaar van 1991. De prins heeft daarna nog een nieuwe depressie krijgen. „De ziekte heb ik achter mij gelaten, maar het is toch niet zo als met het breken van een been. Je wordt nooit meer dezelfde van voor die ziek te", zei de prins 2,5 jaar geleden tegen W. L. Brugsma in een interview ter ge legenheid van zijn 25-jarige huwelijk met koningin Beatrix. Dezelfde woor den zijn nu links en rechts weer aange haald, maar vier maanden nadat de prins ze uitsprak kwamen zijn 'klach ten van depressieve aard' weer terug. Hij belandde in juli 1991 voor langere tijd in het ziekenhuis. In november van dat jaar werd duidelijk dat weer enige verbetering was opgetreden. Inmiddels gaat het heel behoorlijk met de prins. Hij gaat deze week mee op staatsbezoek naar Zwitserland en reisde eerder dit jaar al naar Vietnam en Indonesië. De 66-jarige prins is vc der regelmatig op het ministerie v; ontwikkelingssamenwerking te vïnde Wel lijdt de prins aan een vorm vi de ziekte van Parkinson, waardoor v* starring van vooral het gezicht o treedt. Met een uitgekiend medicijne programma is met deze hersenziek goed tc leven. Kfl TFR KENNISMAKINU'. B CHIPS 1 SINTERKLAASKADOOTJt L I VAN JAC.HERMANS EN ALL! Kom snel naar Jac. Hermans en bij aankoop van All, 3 kilo van 24^3: voor 22,99 SENSATIONELE KNUFFELVERASSING* "NIEUWE OOGST" CLEMENTINES net 1 KILO KILO Voor de dichtstbijzijnde UTRECHT» BILL MEYER Een klap van honderd miljoen megaton TNT, ofwel de explo siekracht van het complete kemwapenarsenaal op het hoogtepunt van de Koude Oorlog. Dat staat de planeet Jupiter te wachten als de ko meet P/Shoemaker-Levy 9 daar volgend jaar juli inslaat. De klap zal in elk geval niet onopgemerkt voorbij gaan, want wetenschappers over de hele wereld willen de inslag van zo dichtbij mogelijk mee maken. Er zijn plannen om ten minste zes satellieten te gen die tijd te richten op de grootste planeet van het zon nestelsel. Niet zozeer vanwege het effect op Jupiter, als wel om na te gaan wat er op aarde kan zijn gebeurd na meteoor inslagen in het verleden. De laatste echte inslag op aar de was begin deze eeuw, toen een komeetje een spoor van verwoesting door de uitge strekte leegten van Siberië trok. Vergeleken echter met 'oeroude' inslagen stelde deze klap niet al te veel voor. Buiten Rusland wisten slechts weini gen van de inslag. Inslagen in een veel verder verleden hadden wel grote ge volgen. Het uitsterven van de dinosaurus en van andere, nog eerdere levensvormen wordt geweten aan inslagen van ko meten en asteroïden. Daarbij kwam zoveel stof in de atmos feer, dat langdurige koude ontstond die de hele voedsel keten verstoorde. De komeet die nu op Jupiter afstevent is in maart ontdekt. Onlangs schoot de ruimtetele scoop Hubble er een plaatje van. De komeet bestaat uit twintig kernen die gezamenlijk lijken op een parelketting. De grootste 'parel' heeft waar schijnlijk een doorsnede van zo'n 4,5 kilometer. Volgens de astronoom Achter berg van de Rijksuniversiteit in Utrecht staan in de Neder landse observatoria geen spe ciale waarn e m i ngsprogram- ma's van de inslag op stapel. Hij sluit echter niet uit dat amateur-astronomen in juli en masse hun telescopen op de planeet zullen richten. Of ze ook iets zullen zien, is echter nog maar de vraag. De inslag heeft plaats op een vanaf de aarde niet zichtbare plek op Jupiter. Maar, troost hij alvast, „door de snelle draaiing van de planeet moeten echter spo ren van de inslag te zien zijn in de vorm van verstoringen in de atmosfeer van de planeet". Niet vergeten mag worden, al dus Achterberg, dat Jupiter he lemaal uit gassen bestaat. Er is geen vaste oppervlakte, waar door de inslag toch een ander karakter heeft dan op aarde. De explosie zal ondanks haar kracht in elk geval geen meet baar effect hebben op de baan van de planeet. De kans op een botsing van een komeet met de aarde is volgens Achterberg niet hele maal afwezig. Vorig jaar is zelfs berekend dat een komeet in de 21ste eeuw met de aarde zal botsen. Achterberg plaatst echter de kanttekening dat dergelijke berekeningen niet echt betrouwbaar zijn, omdat een minuscule rekenfout of een kleine verandering in de baan van de komeet er al voor zorgt dat de komeet op enor me afstand langs de aarde schiet. Een thuisbankier die verantwoord wil beleggen, kiest het Postbank Beleggingsfonds. De afgelopen drie jaar behaalde het in aandelen. Het rendement bestaat uit Postbank Beleggingsfonds een gemiddeld dividend en belastingvrije koerswinst, rendement van 10% op jaarbasis. Bent u geïnteresseerd in verantwoord Hoewel in het verleden behaalde ren- beleggen met een prima rendement, bel dementen geen garantie voor de toekomst dan meteen even het gratis telefoon- betekenen. spreekt dit resultaat nummer 06-0400 en vraag de voor zich. Het fonds belegt inter- folder 'Beleggen volgens het nationaal in obligaties, maar ook POSTBANK ho.kjc Mn Beleggen doe je gewoon bij de Postbank. neerijnen Josef van de Berg heeft gisteren de fietsenstalling bij het gemeentehuis van Neerijnen ver laten. Sinds anderhalf jaar woon de de voormalige poppenspeler daar in een soort gigantische hut koffer. Van de Berg bekeerde zich twee jaar geleden - op het hoog tepunt van zijn roem - tot het Grieks-orthodoxe geloof. Na een boodschap van God keerde hij de podia de rug toe en vestigde zich in het fietsenhok. Begin oktober kreeg Josef van de Berg te horen dat de gemeente Neerijnen zijn il legale verblijfplaats niet langer zou gedogen. Enigszins met te genzin zei burgemeester A. Jans sen dat Van de Berg op 1 novem ber - Allerheiligen - weg moest. „Niet omdat hij overlast veroor zaakt maar omdat we de wet wil len naleven. Het mag gewoon niet." Pogingen van dorpsbewo ners om Van de Berg te laten blij ven liepen op niets uit. Ook een handtekeningenactie van scholie ren leverde geen resultaat op. De gemeente Vught heeft de voor malige artiest twee maal vervan gende woonruimte aangeboden. Hij nam deze woningen niet om dat God hem daartoe geen op dracht gaf, zo zei Van de Berg. H weet nog niet waar hij nu heen z gaan. Geëmotioneerd vertelde hi gisteren dat God hem nog geen teken had gegevenfoto» at i

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5