'Bij Ajax valt een blunder zo op' Anatoli Karpov pakt laatste halfje voor titel Erik de Bruin tevreden na bezoek aan tuchtcommissie VERBIJSTEREND Sport Van Vliet heeft spijt Ze Carlos heeft een beetje spijt van klap DINSDAG 2 NOVEMBER 1993 21 Van den Brom moet nog steeds wennen aan nieuwe situatie Bij Vitesse luisterde het allemaal niet zo nauw. Een zwak ke wedstrijd of een beslissende fout werden hem snel vergeven. Bij Ajax moet John van den Brom nog veel kre diet opbouwen. De 27-jarige Amersfoorter accepteert de kritische houding van pers en publiek zonder morren. „Wat anderen zeggen, interesseert me eigenlijk niet zo- ,-:;M veel. Of ik slecht of goed heb gespeeld, weet ik zelf het beste. Daar gaat het om." De Boer terug, Pettersson twijfelt Istanbul» I.ouis van Gaal heeft een grote zorg minder. De trainer van Ajax kwam gisteren tijdens de training in het Inönü-stadion van Besiktas tot de prettige conclusie, dat centrumspits Ronald de Boer klaar is voor een rentree. De 23-jarige international mis te de laatste twee competitiewedstrijden van Ajax vanwege klachten in buik, lies en knie. Stefan Pettersson, die vanavond tijdens de Europese return als linker middenvelder dienst zou moeten doen, kon de onzekerheid over zijn conditie nog niet wegnemen. Hiele bijna rond met Hapoel hendrik-ido-ambachtJoop Hiele vertrekt waarschijnlijk van avond al naar Israël om daar een contract te tekenen bij Hapoel Tel Aviv. De doelman, die sinds eind vorig seizoen op zoek was naar een nieuwe werkgever, werd eind vorige week verrast door de buitenlandse interesse. Chinezen beschuldigd van bloeddoping oslo» Atletiekcoach Johan Kaggestad heeft de Chinese atletes beschuldigd van het toepassen van bloeddoping. De Noor ver moedt dat de drie titels tijdens het WK in Stuttgart en de daarbij gelopen wereldrecords, niet naturel tot stand zijn gekomen. Kaggestad deed zijn uitspraken na de marathon om de wereld beker in San Sebastian, waar winnares Wang Junxia ruim vijf minuten boven de door trainer Ma Junren aangekondigde tijd van 2.23 bleef. In de Baskische stad voerden vier Chinese atletes het veld aan. Kaggestad is coach van Ingrid Kristiansen, die in Stuttgart op de 10.000 meter het wereldrecord aan Wang Junxia kwijt raakte. De Noorse, die na de geboorte van haar kind aan haar come-back werkt, is nog altijd in bezit van het wereldre cord op de marathon met 2.21.06. John van den Brom (links) dolt tijdens de training met keeper Edwin van der Sar. SPRUNDEL GPD De krantekoppen 'lachten' Jef van Vliet gisterochtend al toe bij het ontbijt. Na het zien van de videobeelden van Feye- noord-MW, waarin hij de thuisclub ten onrechte een strafschop, toekende, had de Sprundelse arbiter ook niet anders verwacht. Wat hem wel irriteerde: de Nederlandse sportpers ver zuimde de rol van grensrech ter Bram Sousai te belichten. Sousai. die dichtbij stond, gaf aan dat het een strafschop was. „Hij heeft me geflest. Niet opzettelijk, maar toch..." Van Vliet, inmiddels 44 jaar en FIFA-arbiter, hield gisteren vrijwel de gehele dag z'n ant woordapparaat ingeschakeld om de media van zijn deur te houden. „Denk niet dat het mij lekker zit wat er in Rotter dam is voorgevallen. Na het zien van de beelden heb ik me afgevraagd: hoe is dit moge lijk? Roelofsen, laat daar geen twijfel over bestaan, pakte Taument buiten het straf schopgebied." Om een vergissing, uit te sluiten, consulteerde Van Vliet z'n grensrechter nog even. „Hij hield staande dat hij het juist had gezien. Dat er geen twijfel mogelijk was. Daarom heb ik de bal op de stip ge- legd." istanbul» anp Van den Brom maakte in zijn eerste drie maanden bij Ajax, waar hij tot medio 1997 onder contract staat, een degelijke in druk. Zijn constante prestatie reeks werd half oktober evenwel abrupt afgebroken. Eerst was de tweevoudige international met roekeloos uitverdedigen in bles suretijd schuldig aan de eerste competitienederlaag tegen FC Twente (2-1). Drie dagen later schutterde hij als een beginne ling in het Europese thuisduel met Besiktas (2-1). Na die ontluisterende wed strijd, waarin trainer Van Gaal zijn aankoop van drie miljoen gulden voor de eerste keer dit seizoen wisselde, werd in Am sterdam even getwijfeld aan de kwaliteiten van de nieuwe num- „Het begon allemaal met die rotbal in Enschede'", blikt Van den Brom terug aan de voor avond van de beslissende con frontatie met Besiktas. „Ik had die bal gewoon moeten weg trappen. Dat gebeurt me geen tweede keer. Ook bij Ajax kan en mag je niet alles op een mooie manier oplossen." Na zijn blunder in het Diek- man-stadion kreeg Van den Brom voor de eerste keer in zijn loopbaan, die in 1986 bij Vitesse begon, met pittige verwijten te maken. Hoewel hij een sterke en stabiele geest heeft, liet de klachtenregen hem niet onbe roerd. Tijdens het volgende duel .met Besiktas lukte vrijwel niets. „In het eerste kwartier ging het nog wel, maar daarna speelde ik dramatisch slecht. De onzeker heid sloop erin en ik kon de knop niet omdraaien. De wissel van Van Gaal kwam als een ver lossing. Ik vraag me nu nog af wat de oorzaak was van mijn fa len. Aan de voorbereiding en de warming-up mankeerde niets. Misschien dat die fout in En schede' me toch onbewust heeft beziggehouden." Kritiek Opnieuw werd Van den Brom, die in 1991 nog een zestien-jarig contract tekende bij Vitesse, overladen met kritiek. De aan geslagen Ajacied bleef redelijk overeind. „De teleurstelling heeft maar kort geduurd. Van Gaal zei al na afloop in de kleedkamer, dat hij me zondag tegen Feyenoord weer nodig had. Die morele steun heeft me heel goed gedaan. Een dag na de wedstrijd tegen Besiktas werd ik tijdens de training nog flink gedold door de spelers, daarna heb ik er niemand meer over gehoord. Iedereen heeft wel eens een slechte dag. Bij Vi tesse viel een blunder nauwe lijks op, bij Ajax des te meer. Je merkt aan alles, dat de druk en de prestatiedrang enorm groot zijn." Van den Brom, die het Neder lands elftal voorlopig uit zijn hoofd heeft gezet, herstelde zich knap van zijn diepe inzinking. In de voorspoedige duels met Feyenoord (2-2), Cambuur (0-3) en NAC (0-5) haalde hij weer een ruime voldoende. Van den Brom speelde tijdens die wed strijden noodgedwongen in een meer aanvallende rol, met Blind als libero. Een uitgesproken voorkeur voor een bepaalde po sitie bij Ajax heeft de nieuweling niet, zolang hij zich maar in de as van het elftal kan bewegen. „Ik voel me op dit moment wel prettig op het middenveld. Ik kom nu meer aan aanvallen toe. Die drang naar voren heb ik al tijd gehad. Bij Vitesse was ik schaduwspits, zoals Litmanen bij ons speelt. Omdat ik vaak dicht bij het doel kwam, scoor de ik ook regelmatig. Voor Van Gaal was dat een van de rede nen om mij naar Ajax te halen." Van den Brom bracht bij Vi tesse tachtig competitietreffers op zijn naam. Voor zijn nieuwe werkgever was hij pas één keer (tegen Sparta, 3-0) succesvol. „Dat is beslist te weinig", geeft hij toe. „Mijn geringe produktie is deels te wijten aan de speel wijze van Ajax. Iedereen denkt aanvallend. Daardoor spelen we met veel man voor de bal. Van Gaal verlangt van mij, dat ik overzicht houd en rugdekking geef. Ik mag alleen naar voren als het achterin bij ons geen ge vaar oplevert. De wisselwerking met bijvoorbeeld Rijkaard ver loopt steeds beter." Het opjagen van de tegen stander en het zogenaamde doordekken (vooruit verdedi gen), een hoofdthema van Van Gaal, gaat Van den Brom nog niet gemakkelijk af. „Dat is het enige probleem dat ik bij de omschakeling van Vitesse naar het hogere niveau van Ajax on dervind. Ik was altijd gewend in de positie te verdedigen. Nu moet ik bij balverlies gelijk kort dekken. Het kiezen van het juis te moment en de juiste tegen stander blijft lastig. Daarop wordt voortdurend de nadruk gelegd. Al doe je het 99 keer goed, maar één keer fout, dan word je nog aangesproken. Soms word ik er doodziek van, maar het is de enige manier om het automatisch te leren. Ik maak gelukkig nog bijna weke lijks progressie. Dal stimuleert en motiveert enorm." De man die John de Wolf een kleine twee weken weken gele den als een wilde kickbokser knock-out sloeg en de aanvoer der van Feyenoord langer dan de bekende tien tellen op het gras van het Estadio das Antas achterliet, heeft een beetje spijt van zijn wandaad. Ze Carlos, de Braziliaan in Portugese dienst, durfde of wenste zelf de Neder landse media bij aankomst op het vliegveld Zestienhoven niet te woord te staan. De stoere verdediger had geen trek in lastige vragen, wil de in de aanloop naar het cru ciale Europa Cup-duel met Feyenoord liever geen com mentaar geven op zaken die in Porto tegen de Rotterdammers eigenlijk niet hadden mogen zien. Ze Carlos ontweek alle 'Hollanders' die in zijn buurt kwamen. Hij scheepte de NOS, die met camera's klaar stond bij de vliegtuigtrap, met een boos 'nada' (niets) af en verdween als een dief in de nacht naar de ronkende spelersbus. Maar later, toen de Braziliaan van de schrik was bekomen en zich realiseerde dat horden Ne derlandse persmensen toch wel reden hadden om hem lastig te vallen, vertrouwde hij de mee gereisde Portugese media toe dat hij alle belangstelling voor zijn persoon wel begreep. Ze Carlos, grootgebracht hij J:la- mengo en vier jaar geleden door FC Porto gekocht, liet weten dat hij met zijn vuistslag in Porto de fatsoensregels in het voetbal had overschreden. „Ik had het niet moeten doen. Het is ook de eerste keer dat ik me zo heb la ten gaan. Meteen na de wed strijd had ik er al spijt van," al dus de vechtersbaas. Ivic Voor Tomislav Ivic hoefde zijn werknemer geen spijt te beto nen. De voormalige Ajax-coach vindt dat wedstrijden zoals die tussen FC Porto en Feyenoord plaats had, in het Europa Cup circus thuishoren. „Te hard? Te gemeen? Kom nou toch." speel de Ivic de vermoorde onschuld. „Ik heb ook geen enkele maat- rege! genomen tegen mijn spe- Iers. Waarom zou ik? Ze hebben niets misdaan in Porto. Boven dien had Feyenoord zeven gele kaarten en een rode, wij hadden De Kroaat overdreef. Feye noord incasseerde in Porto vijf maal geel, inclusief de twee gele van Bosz. Maar Ivic overdreef nog meer. Hij vond de sfeer In Porto twee weken geleden zelfs uitstekend. „In het veld zijn echt geen gekke dingen ge beurd. Er is toch niemand ge blesseerd geraakt? Ja, die De Wolf liep een 'klappie', maar dat hoort er toch allemaal bij in de Europa Cup? De Wolf is ook geen lieverdje. Die weet don dersgoed wat er op dit niveau allemaal wordt geflikt." En grijnzend: „Ze Carlos en John de Wolf, dat hadden broers kunnen zijn..." Handgeknoopt Marokkaans tapijt 'Imperial', ver vaardigd van hoogwaardig tweedraads getwijnd zuiver scheerwollen garen. Op bestelling in elke gewen ste maat leverbaar, in 7 kleu ren (met ot zonder franje). Prijs per m2 Van 400 - Voor 300 Uit voorraad leverbaar In 3 maten zonder franje. Ca. 160x230 cm. Van 1299.- Voor 999 Ca. 190x290 cm. Van 1999.- Voor 1499 Ca 240x340 cm. Van 2899.- Voor 2199 'Tapijten' de Bijenkorf Anatoli Karpov heeft het half puntje ge pakt. dat hem nog scheidde van de her overing van de FIDE-wereldtitel schaken in Jakarta. Na een half uurtje denken in een volstrekt uitgekauwde stelling bood de met wit spelende Jan Timman giste ren op de negentiende zet remise aan. Met een bleke glimlach accepteerde Karpov het aanbod waarna een hand druk het einde van de acht weken duren de tweekamp bezegelde. De marge van Karpovs overwinning: 12 1/2 - 8 1/2 was iets kleiner dan het verschil, waarmee Kasparov in Londen van Short won: 12 1/2-7 1/2. De uitkomst van de 21e partij werd door beide spelers met een zucht van opluchting begroet. Karpov was blij met de overwinning: Timman gelukkig met het feit, dat de tantaluskwelling eindelijk voorbij was. „Het was een uitermate in teressante tweekamp, vooral voor de openingstheorie", vond Karpov zonder erbij te vermelden, dat de ideeën voor 99 procent van zijn tegenstander afkomstig Zelden heeft Timman in zijn lange loopbaan zoveel veelbelovende stellin gen remise laten lopen of zelfs verloren. Dat gebeurde al in het eerste deel van de match in Nederland, die hij afsloot met een achterstand van 5-7. Toen de twee kamp na veel geharrewar uiteindelijk in Jakarta werd voortgezet, verloor hij kort na aankomst nog eens drie partijen ach tereen. „Mijn achterstand was uiteraard hopeloos. Maar ik ben blij tenminste nog éénmaal in Jakarta te hebben gewon nen", zei Timman onder verwijzing naar zijn opzienbarende zege met zwart in de voorlaatste partij. Met wit trachtte hij er gisteren nog van te maken wat ervan te maken viel. Hij volgde in Karpovs geliefde Nimzoindi- sche verdediging een positioneel plan, dat de tegenstander uitzicht gaf op een mat-aanval. Karpov liet zich echter niet provoceren. Hij neutraliseerde wits lo- perpaar en ruilde af tot er weinig meer te ruilen viel. Karpov was al wereldkampioen tussen 1975 en 1985. Hij is de eerste, die de titel herovert sinds Botwinnik 32 jaar gele den. Alleen is de waarde van de titel sterk gedevalueerd. Dat vindt niet alleen Karpov („Er zou één wereldkampioen moeten zijn. Deze splitsing is niet goed voor het schaken"): het blijkt ook uit het kleine prijzengeld, dat nia het uitvallen van Oman ter beschikking stond: Karpov f 625.000.-. Timman H75.000.- Geld waarvan nog niet bekend is. of het uit de kas van de wereldschaakbond komt of uit de broekzak van voorzitter Campo- manes zelf. Alleen een overwinning op Kasparov zou Karpov het prestige gevenwaarop hij als wereldkampioen recht heeft. Kasparov heeft echter al laten weten niets voor een dergelijke herenigings match te voelen. Ook Timman toonde zich sceptisch, al hield deze met „daar moeten ze zelf over beslissen" een slag i mi de arm. Hoe gespannen de verhouding tussen de FIDE- en de rebellenbond is. bleek tij dens de afsluitende persconferentie in lakarta. Karpov beklaagde zich over te genwerking vanuit het kamp van de re bellen. Nigel Short zou via de connecties van zijn vrouw voor elkaar hebben ge kregen dat Griekenland niet opteerde voor de officiële FIDE-titelstrijd. Daar naast suggereerde hij dat Kasparov en Short er de hand in hebben gehad, dat Oman zich terugtrok als organisator van het tweede gedeelte. De match kwam uiteindelijk in Nederland en Indonesië terecht, waarbij het prijzengeld kromp tot een vierde van wat oorspronkelijk door de FIDE in het vooruitzicht was ge steld Het was voor het eerst dat het afhaken van Oman in verband werd gebracht met eventuele manipulaties van Kaspar ov en Short. Tot dusverre hield Oman vol, dat daar nooit een garantie voor het prijzengeld werd afgegeven, terwijl de FIDE naar buiten bracht dat het sulta naat zich vanwege de economische re cessie heeft terugetrokken. AJs het niet tot een herenigingsmatch tegen Kasparov komt, moet Karpov in 1995 de FIDE-titel verdedigen legen de winnaarVan de kandidatencyclus, die volgend jaar januari in Wijk aan Zee be gint. Timman neemt het daar in de acht ste finales op tegen de Fransman Lau- tirr. GPD-VERSLAGGEVER De deur van kamer 319 in de Utrechtse Jaarbeurs bleef ruim zes uur hermetisch gesloten. Ze zwaaide alleen af en toe open om enkele getuige deskundigen naar binnen en naar buiten te laten. Voor de pers was het ver trek verboden territorium. Om wille van de concentratie, ver telde mr. Wilfred Veldstra, raadsman van de in Keulen op doping betrapte discuswerper Erik de Bruin. De atleet werd gehoord door een driehoofdige delegatie van de tuchtcommissie van de atle- tiekbond (de Kamer). Deze moet zich onder voorzitter schap van oud-atleet Jan Gerri- ts, binnen veertien dagen bera den over een eventuele vierjari ge schorsing van De Bruin. Erik de Bruin, die tot groeien de ergernis en woede steeds heeft volgehouden onschuldig te zijn, was tevreden over de gang van zaken in Utrecht. „Ik heb een verklaring afgelegd en antwoord gegeven op vrij korte en simpele vragen. Ik heb de commissie bovendien iets ver teld over de manier van contro leren in Duitsland. Dat was al les." Mr. Veldstra was zelfs zeer optimistisc-h na de zitting. Hij heeft goede hoop op vrijspraak voor zijn cliënt. Wellicht rea geerde de Rotterdamse advo caat iets te voorbarig, omdat bijzaken gisteren tot hoofdza ken werden verheven. Mr. Veld stra hamerde in zijn betoog im mers vooral op onbetrouwbare analysegegevens en procedurele fouten. Gemaakt tijdens de do pingcontrole in de Grand Prix van Keulen op 1 augustus en in het laboratorium van professor Manfred Donike. „De manier waarop Donike zijn onderzoe ken doet, staat ernstig ter dis cussie. Er is zeer onzorgvuldig gewerkt. Het is echter niet de eerste keer dat een topper fou ten maakt." Veldstra gaat zelfs zover dat hij alle dopingonderzoek op de helling zet. Hij vecht niet alleen de deugdelijkheid van de on derzoeksapparatuur aan, maar stelt tevens dat de analyses rechtsgrond missen. „Professor Van Rossum, aangewezen om als getuige de analyse van het fa- monster bij te wonen, mag dan wel als farmacoloog oordelen dat alles vlekkeloos is verlopen, maar wie zegt mij dat ook alles juridisch door de beugel kan", zegt Veldstra. „Ik heb een controlerende functie, maar dan moet er ook iets te controleren zijn. Ik weet niet of de controles volgens de regels zijn verlopen. Er is geen jurist bij geweest. Als ik dan hoor hoe zich een en ander heeft voltrokken, dan moet ik ernstig gaan twijfelen aan de omstandigheden." Bovendien blijft Donike volgens Veldstra ook op ander terrein in gebreke. Zo verwijt hij de dopingspeur- der dat die de verdediging on voldoende gegevens heeft ver strekt. Veldstra wees in zijn pleidooi voorts het ontbreken van een dopingreglement, maar ging verder bijna helemaal voorbij aan de uitkomsten van het posi tieve plasje. John Metgod (links) en Gaston Taument in gesprek tijdens de training van Feyenoord

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21